PDA

View Full Version : OMG & 3 lol



HONDA 9903
10/04/2013, 12:15
εχει χρησιμοποιηθει λαμα 5 εκατοστων καθως κ η κολλησεις ολες ειναι απο ηλεκτροδιο 7018 καθοτι το ηλεκτροδιο εχει τις καλυτερες μηχανικες ιδιοτητες απ ολες τις μεθοδους συγκολλησεων .
σε αυτο που γραφης για τα ηλεκτροδια και της μηχανικες ιδιοτητες εισαι λαθος και κανενα ηλεκτροδιο δεν εχει μηχανικες ιδιοτητες αλλα καπου μπερδευτηκες

kerver0s
10/04/2013, 18:37
οι συγκολλησεις honda 9903 με το ηλεκτροδιο εχουν της καλυτερες μηχανικες ιδιοτητες ως προς δυναμεις που ασκουνται πχ θλιψη εφελκισμος κ στρεψη κτλ περα απο εκει η αλλες συγκολλησεις mig mag η tig εχουν καπια θετικα αλλα κ αρνητικα τα αρνητικα τους λοιπον ειναι η αντοχη τους .

HONDA 9903
10/04/2013, 19:51
ΛΗΠΑΜΕ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΗΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΣ ΚΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΕΙΣΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ Η ΟΠΙΑ ΘΕΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΗΧΗΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΚΟΛΗΣΗ

kerver0s
10/04/2013, 20:12
μιας κ εισαι απ τους διαβασμενους .......μπορεις να μου πεις τι σημαινει το 7018 το 6013 το 7024

HONDA 9903
10/04/2013, 20:51
ΑΝ μου ελεγες και των κωδ πρην τα νουμερα θα ηταν καλα και αν εχει παυλα η τελεια αναμεσα απο τα δυο πρωτα και τα τελευτεα νουμερα και δευτερων το ηλεκτροδιο για να σου δουλεψη και να εχεις το αποτελεσμα που σου λεει ο κατασκευαστης πρεπει να το εχεις δυο ωρες πρην την κοληση μεσα σε κληβανο ωπος καταλαβενεις δεν αρκη μονο να κολας αλλα και να γνωρηζεις και αλλα πραγματα [μεταλλεργατη]ολλες της μεταληκες κατασκευεσ κτηριον της κολλανε με αργγον μηπως ειναι και αυτη αδιαβαστη δεν νομηζω

kerver0s
10/04/2013, 21:02
αν θες ανοιγουμε καινουργια ενοτητα στο θεμα των συγκολλησεων σαφως κ χρειαζονται φουρνο κ σαφως κ εχει χρησημοποιηθει φουρνος αλλα δεν βλεπω να μου απαντας με τους κωδικους των ηλεκτροδιων ωστοσο ολες οι σωληνωσοις που εχουν δυιληστηρια κ βιομηχανιες τροφιμων χρησιμοποιουνται αυστηρα tig k ηλεκτροδιο ειδηκα σε σωληνωσεις δεν βαζουν mig mag .

HONDA 9903
10/04/2013, 21:09
ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΑ ΑΝΘΡΑΚΟΥΧΩΝ Η ΕΛΑΦΡΑ ΚΡΑΜΑΤΑ ΠΧ ΧΑΛΗΒΑΣ

kerver0s
10/04/2013, 21:12
οχι δεν σημενουν αυτα που λες οι κωδικοι οι κωδικοι αλλα πραγματα δηλωνουν αν γνωριζεις γραφεις

HONDA 9903
10/04/2013, 21:16
για πες πως το ξερεις εσυ γιατι εγω ετσει το ξερω

kerver0s
10/04/2013, 21:29
φιλε οταν δεν εχεις γνωση δεν δικαιουσαι να εχεις γνωμη θα αναφερω τι σημαινουν οι κωδικοι αν ανοιξης ενοτητα συγκολησεων ωστοσο για να εισαι και πιο σαφεις οταν αναφερσαι στο argon θα διευκρινιζεις mig mag η tig k τις δυο εξω στην πλιατσα αρκγον τις αποκαλουνε

giorgos.bmw
10/04/2013, 21:35
Ρε παιδιά για να μαθαίνουμε και εμείς πια είναι η διαφορά ανάμεσα στην mig και στην mag.:confused:

kerver0s
10/04/2013, 21:37
η mig mag einai μια η tig αλλη ψαξτο στο youtube εχει εκατομυρια βιντεο

HONDA 9903
10/04/2013, 21:38
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑ ΣΥΓΓΟΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΗΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗ Η ΘΕΟΡΙΑ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΚΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΑΡΗ ΒΡΕΣ ΤΟ ΑΡΙΕΛ ΑΤΟΜ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ Απάντηση: Ο συµβολισµός Ε6011 είναι κατά AWS-Α5.1 και το 60 σηµαίνει αντοχή σε χιλιάδες psi. Πολλαπλασιάζοντας το 60 µε το 7 βρίσκουµε την αντοχή σε MPa, δηλαδή, ο ηλεκτρόδιο αυτό έχει ελά-χιστη αντοχή 60x7=420 Mpa και είναι αντίστοιχο του Ε4311. Ο συµβολισµός κατά AWS, ξεχωρίζει, επειδή τα δύο πρώτα ψηφία είναι 60, 70, 80 κτλ., δηλαδή το δεύτερο ψηφίο είναι 0.
Άλλες διαφορές µεταξύ ISO-2560-A και AWS-A5.1
Όταν το 3ο ψηφίο είναι 1 ή 2, τότε το 3o και το 4ο ψηφίο έχουν την ίδια ακριβώς σηµασία και στα δύο συστήµατα. Στο σύστηµα AWS, όταν το 3ο ψηφίο είναι 4 αντί για 1, υποδηλώνει ότι το ηλεκτρόδιο δεν είναι κατάλληλο για τη θέση PG. Υπάρχει επίσης το Η, αλλά ακολουθείται από το 4, 8 ή το 16. Π.χ. το Ε4918Η15 µπορεί να αντιστοιχεί κατά AWS στα Ε7018Η16 ή Ε7048Η16

kerver0s
10/04/2013, 21:51
κατι πας να πεις αν κ δεν γνωριζεις απ την 1 σου απαντηση ετσι φενεται αν κ ως προς την ερμηνια του 3κ 4 ψηφειου δεν θα σημφωνησω γιατη δεν εισαι σωστος αλλα δεν θα σου απαντησω παρα μονο σε αλλη ενοτητα οχι εδω , μιας κ αναφερθηκες κ στα μεταλικα κτιρια αυτα κυριε διαβασμενε δεν εχουν ουτε ραδιογραφιες αλλα ουτε κ υπερηχους στα κοληματα τους ειναι κολληματα του κιλου παραγωγη μονο

HONDA 9903
10/04/2013, 21:51
Στην ηλεκτροσυγκόλληση M.I.G. (Metal Inert Gas) το ηλεκτρόδιο αποτελεί και το συγκολλητικό υλικό. Το
ηλεκτρόδιο δηλαδή καταναλίσκεται και τροφοδοτείται στη συγκόλληση από μία κουλούρα σύρματος. Το αέριο
που χρησιμοποιείται είναι αργό ή μείγμα αργού με άλλα αδρανή αέρια. Το ηλεκτρόδιο στη συγκόλληση M.I.G.
συνδέεται στο θετικό πόλο, σε αντίθεση με το ηλεκτρόδιο στη μέθοδο T.I.G., που συνδέεται στον αρνητικό πόλο
και έτσι λιώνει ευκολότερα.Στην ηλεκτροσυγκόλληση M.A.G. (Metal Actif Gas) χρησιμοποιούνται ανθρακικά αέρια (διοξείδιο του άνθρακος
CO2) ή μείγμα ανθρακικών αερίων και αργού. Το συγκολλητικό υλικό είναι σύρμα κυρίως από μαγγάνιο και
πυρίτιο, ενώ περιέχει και πρόσθετα άλλων μετάλλων

nihristo
10/04/2013, 22:00
kerver0s ο HONDA 9903 είναι γνώστης στο θέμα, άμα ψαχτείς λίγο θα δεις με τι project έχει ασχοληθεί. Δεν χρειάζεται διενέξεις, ο καθένας λέει την άποψη του, σεβαστή και η δική σου. Ο τρόπος που το έγραψες "το ηλεκτροδιο εχει τις καλυτερες μηχανικες ιδιοτητες απ ολες τις μεθοδους συγκολλησεων" και εμένα μου φάνηκε κάπως. Αν δεν είναι λάθος, είναι σίγουρα ελλιπές. Τώρα, ο διαχωρισμός stick- mig-mag-tig κλπ θα πάρει πολύ ώρα για υπέρ-κατά και τα συναφή. Έκανες ωραία δουλειά, δείξε μας τα υπόλοιπα.

kerver0s
10/04/2013, 22:08
ανοιξε ενα θεμα συγκολησεων εαν θελεις να γραψουμε ωστοσο στη tig k να θελεις να βαλεις τη τσιμπιδα στον θετικο πολο δεν προκυτε να κολλησεις γιατη πολλη απλα θα λιωση η βελονα βολφραιμιου λογο του οτι στον θετικο πολο αναπτυσεται μεγαλυτερη θερμοκρασια δεν ξαναγραφω σε αυτο το θεμα κατι με συγκολλησεις εαν σε ενδιαφερη ανοιξε αλλη ενοτητα κ σου γραφω κ τις κινησεις στη τσιμπιδα καθως ακομα ειμαι κ διατεθημενος να φτιαξουμε κ δυο δοκιμια ιδια ενα ο καθενας να δωθουν στην T.U.V για παρετερω ελενχους ακομα κ σε εφελκυσμο εσυ κολλας με mig mag εγω απο ριζα ηλεκτροδιο

HONDA 9903
10/04/2013, 22:20
ναι το κανουμε και αυτο αν το θελεις αλλα θα κολαω με cnc και δεν κολαω μονο με mig mag tik οξυγονο ηλεκτροκοληση

byron
10/04/2013, 22:25
Gentlemen...επειδή η κατηγορία των ΜετατροπώνΕ δεν «σηκώνει» διαφωνίες για τόσο λεπτά (όσο ένα ηλεκτρόδιο) θέματα και είχε και τραυματία moderator, μεταφερθήκαμε στην σωστή ενότητα οπου ο αρμόδιος mod φημίζεται για την Ιώβεια υπομονή του και την αδέκαστη κρίση του.

Η διαφωνία σας θα επιληθεί οσονούπω :wave2:

MikeG
10/04/2013, 22:27
Επίσης αν θέλετε προσπαθήστε να γράψετε πιο κατανοητά για όλους ;)

stefanos
10/04/2013, 23:04
Επίσης αν θέλετε προσπαθήστε να γράψετε πιο κατανοητά για όλους ;)

Πάνω απ όλα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η συγκόλληση αφενός σχεδιάζεται και υπολογίζεται στην φάση της μελέτης,
αφετέρου εκτελείται ακολουθώντας συγκεκριμένες διαδικασίες ως προς την προετοιμασία και διαμόρφωση των επιφανειών που θα συγκολληθούν.
Τέλος εκτελούνται και ελέγχονται από ειδικευμένο και πιστοποιημένο προσωπικό.
Στην μοτοσυκλέτα οι διατομές είναι λεπτές τα μέταλλα συνήθως άγνωστα.
Καλό είναι λοιπόν να μην μπλεκόμαστε.

Julius
12/04/2013, 09:27
Το θέμα θα μπορούσε να είναι ενδιαφέρων εάν δεν το ξεσκίζατε.

Εάν ασχολείσαι με κοψίματα κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθείς και με κολλήσεις....

Τι σκατά κολλάει με τι και με ποιο τρόπο μπορεί να φτιάξει κανένας κανένα μπούσουλα??? Τουλάχιστον τα βασικά για ερασιτεχνική χρήση γιατί έχω διαβάσει ένα σορό διαφορετικές μεθόδους για τα ίδια αποτελέσματα


:)

stefanos
15/04/2013, 15:03
Το θέμα θα μπορούσε να είναι ενδιαφέρων εάν δεν το ξεσκίζατε.

Εάν ασχολείσαι με κοψίματα κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθείς και με κολλήσεις....

Τι σκατά κολλάει με τι και με ποιο τρόπο μπορεί να φτιάξει κανένας κανένα μπούσουλα??? Τουλάχιστον τα βασικά για ερασιτεχνική χρήση γιατί έχω διαβάσει ένα σορό διαφορετικές μεθόδους για τα ίδια αποτελέσματα


:)

Επειδή δεν βλέπω να γίνεται δουλειά χωρίς αντιπαράθεση, ρίχνω τη γνώμη μου.
Ο γενικός μπούσουλας είναι ότι ο ερασιτέχνης κολλάει με TIG.
DC tig για χάλυβες AC tig για περίπου τα πάντα.
Χρειάζεται η μηχανή βέβαια και τσιμπίδες tig , stick, μπουκάλα, ρυθμιστές αερίου, ηλεκτρονική μάσκα, τουλάχιστον.
Με αυτό το σετ έχεις δυνατότητα να κολλάς με οποιοδήποτε ηλεκτρόδιο (καλύπτεις το πλείστων των απαιτήσεων σε χάλυβα)
και στις λεπτές διατομές χρησιμοποιείς tig.
Δυστυχώς είναι ακριβά σετάκια με το AC να γίνεται έως και απαγορευτικό.

Julius
15/04/2013, 15:22
Επειδή δεν βλέπω να γίνεται δουλειά χωρίς αντιπαράθεση, ρίχνω τη γνώμη μου.
Ο γενικός μπούσουλας είναι ότι ο ερασιτέχνης κολλάει με TIG.
DC tig για χάλυβες AC tig για περίπου τα πάντα.
Χρειάζεται η μηχανή βέβαια και τσιμπίδες tig , stick, μπουκάλα, ρυθμιστές αερίου, ηλεκτρονική μάσκα, τουλάχιστον.
Με αυτό το σετ έχεις δυνατότητα να κολλάς με οποιοδήποτε ηλεκτρόδιο (καλύπτεις το πλείστων των απαιτήσεων σε χάλυβα)
και στις λεπτές διατομές χρησιμοποιείς tig.
Δυστυχώς είναι ακριβά σετάκια με το AC να γίνεται έως και απαγορευτικό.


:a013:



έχω βρεί και αυτό..... http://www.m3.tuc.gr/ANAGNWSTHRIO/CNC/SHMEIWSEIS/5-WELD.pdf το οποία βρήκα εώς ένα βαθμό αρκετά χρήσιμο


:wave2:

stefanos
16/04/2013, 20:18
:a013:



έχω βρεί και αυτό..... http://www.m3.tuc.gr/ANAGNWSTHRIO/CNC/SHMEIWSEIS/5-WELD.pdf το οποία βρήκα εώς ένα βαθμό αρκετά χρήσιμο


:wave2:

Καλή η θεωρία αλλά για να φτάσουμε εκεί πρέπει:
1. Να αγοράσουμε εξοπλισμό ,το οποίο απαιτεί πραγματικά πολύ και επίπονα διάβασμα γιατί ακόμα και οι έμποροι δεν γνωρίζουν τι ακριβώς πουλάνε.
Ειδικά εάν έχεις ήδη κάποια μηχανή και ψάχνεις για κάποιο add on μηχάνημα για αναβάθμιση την έκατσες.
2. Να μάθεις να κολλάς, το οποίο απαιτεί κάποιο γνώστη δίπλα και επιπλέον διάβασμα (και άφθονα ρετάλια για προπόνηση).:)

nihristo
16/04/2013, 20:56
1. Η πιο συνηθισμένη ηλεκτροκόλληση είναι η ηλεκτροκόλληση με τσιμπίδα και ηλεκτρόδιο (stick welding). Κολλάς από 1,5 mm μέχρι 4 mm και παραπάνω ανάλογα την ισχύ της ηλεκτροκόλλησης.
Η πιο φτηνή ηλεκτροκόλληση (αγοράζεις και με 80 ευρώ) αλλά θέλει να παιδευτείς για να την μάθεις. Πιο εύκολα, αν βάλεις το χέρι στην τσέπη (200 ευρώ+) και πάρεις μία τεχνολογίας inverter.

2. Ηλεκτροκόλληση σύρματος (mig-mog): Σχετικά εύκολη ηλεκτροκόλληση για τον αρχάριο αλλά-> χρειάζεσαι μπουκάλα αερίου, ρυθμιστές αερίου κλπ και έτσι το κόστος ανεβαίνει. Οι ηλεκτροσυγκολλήσεις αυτές είναι κατάλληλες για κολλήσεις και σε 1 mm πάχος, χρησιμοποιούνται από λαμαρινάδες-φαναρτζήδες κλπ. Κόστος 500+ (έχει και πιο φτηνές αλλά με μικρό εύρος χρήσης.
Πιο όμορφη κόλληση και ευκολία σε χρήση για μεγάλες εφαρμογές (π.χ. κατασκευή σασί από χαλυβδοσωλήνες κλπ)

3. Ηλεκτροκόλληση tig: Η πιο ακριβή ηλεκτροκόλληση αλλά κολλάς τα πάντα και καλά! Δύσκολη στο να την μάθει ο αρχάριος, χρειάζεσαι και εδώ μπουκάλα αερίου και τα συναφή, αλλά κολλάς από 0,8 mm πάχος (ανάλογα με τον συγκολλητή). Δεν επιβαρύνεις το υλικό με υψηλή θερμοκρασία, ωραίο γαζί κλπ. Αν είχα 1000 ευρώ για το προσωπικό μου γκαράζ, θα έπαιρνα κάτι τέτοιο.

Απέφυγα να μπω σε λεπτομέρειες, όποιος θέλει και έχει όρεξη υπάρχει αρκετό υλικό για διάβασμα εδώ http://www.mig-welding.co.uk/

notakos600
17/04/2013, 05:15
Πάντα μου άρεσε η συγκόλληση μετάλλων αλλά δυστυχώς ποτέ δεν έμαθα το DIY. Ίσως κοντά σε κάποιον που ξέρει είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθει κάποιος. Πολύ ενδιαφέρον θέμα πάντως και απορώ πως δεν το είχε ανοίξει κάποιος στο moto.gr μέχρι τώρα. Ισχύει κι εδώ το άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, τουλάχιστον τώρα με το διαδίκτυο είναι ευκολότερη η μεταβίβαση της γνώσης.