PDA

View Full Version : Μετρήσεις από ΚΤΕΟ



tzimidis
11/04/2013, 08:28
Γεια σας,
πέρασα το άλογό μου (Freewind '97) από ΚΤΕΟ και οι ενδείξεις είναι : Ρύποι ρελαντί CO2 = 3,84, Φρένα πορείας απόδοση Συνολική 62.065 , οπισθἰου τροχού 33.101, Στάθμη θαρύβου εν στάσει 90 db.
Ξέρει κανείς να τα ερμηνεύσει αυτά τα νούμερα? φρένο πίσω τροχού 33.101 είναι καλά?
ρωτάω για λόγους ασφαλείας

sniper
11/04/2013, 09:23
Αν δεν μυρίζει, φρενάρει και δεν σ' ενοχλει ο θόρυβος, καλά είναι τα νούμερα.

daz
11/04/2013, 10:33
Αν δεν μυρίζει, φρενάρει και δεν σ' ενοχλει ο θόρυβος, καλά είναι τα νούμερα.

:bawl:


+1 με sniper..

tzim μια χαρά είναι τα νούμερα.

maintenance
11/04/2013, 21:32
όταν θα μαθουν ότι τα DT 200 ΔΕΝ εχουν μιζα, και ψαχνουν για 16 λεπτά με το ρολόι που ειναι κρυμενη και δεν τους το ειπα, (σε ΚΤΕΟ που διαφημιζει ότι κανει ελεγχο moto), τότε θα πιστεψω ότι νουμερα βγαζουν τα μηχανηματα τους τα οποια τα χειρίζονται οι παραπάνω μπακαλιάροι.

AUFGEBRACHT
11/04/2013, 21:37
Mου θυμίζει κάτι γεράκους που πηγαίνανε και κάνανε εξετάσεις στο ΙΚΑ και μετά πέρνανε σβάρνα τη γειτονιά να τους πουν εάν οι μετρήσεις στο ουρικό οξύ και την κακή χοληστερίνη ήταν καλές :lol:

AUFGEBRACHT
11/04/2013, 21:40
όταν θα μαθουν ότι τα DT 200 ΔΕΝ εχουν μιζα, και ψαχνουν για 16 λεπτά με το ρολόι που ειναι κρυμενη και δεν τους το ειπα, (σε ΚΤΕΟ που διαφημιζει ότι κανει ελεγχο moto), τότε θα πιστεψω ότι νουμερα βγαζουν τα μηχανηματα τους τα οποια τα χειρίζονται οι παραπάνω μπακαλιάροι.

Το έχω αναφέρει και παλαιότερα...σε ΙΚΤΕΟ πήγε να με κόψει με το αυτοκίνητο για σοβαρή βλάβη στο ABS (μικρή λεπτομέρεια πως δεν έχει abs το αμάξι...)

maintenance
11/04/2013, 21:44
Το έχω αναφέρει και παλαιότερα...σε ΙΚΤΕΟ πήγε να με κόψει με το αυτοκίνητο για σοβαρή βλάβη στο ABS (μικρή λεπτομέρεια πως δεν έχει abs το αμάξι...)

:cry:

Πολυμήχανος
11/04/2013, 23:55
Γεια σας,
πέρασα το άλογό μου (Freewind '97) από ΚΤΕΟ και οι ενδείξεις είναι : Ρύποι ρελαντί CO2 = 3,84, Φρένα πορείας απόδοση Συνολική 62.065 , οπισθἰου τροχού 33.101, Στάθμη θαρύβου εν στάσει 90 db.
Ξέρει κανείς να τα ερμηνεύσει αυτά τα νούμερα? φρένο πίσω τροχού 33.101 είναι καλά?
ρωτάω για λόγους ασφαλείας

3.84 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα ανά χιλιόμετρο απόστασης, στο ρελαντί ειδικά μπορεί και να μετριέται και ανά λεπτό λειτουργίας αντί για απόσταση. BTW σε καμία επιστήμη το διοξείδιο του άνθρακα δεν αποκαλείται ρύπος (γιατί δεν είναι), αλλά τέσπα.

62.065 τοις εκατό απόδοση φρένου σύνολο, δεν γνωρίζω τι σημαίνει το 100%, υποθέτω ποσοστό επί κάποιο πρότυπο απόδοσης της δύναμης πέδης

33.101 τοις εκατό πίσω φρένο απόδοση

90db λογαριθμική ένταση θορύβου

Στην πράξη εγώ δεν θα έδινα καμία σημασία στις μετρήσεις των...μετρίων υπαλλήλων. Φρενάρει σωστά το μοτό; Ακούγεται όσο πρέπει χωρίς να ενοχλεί; Καταναλώνει λογική ποσότητα βενζίνης για το μοντέλο και το είδος του, λειτουργεί χωρίς αρωματική μυρωδιά βενζινίλας; Αν όλα ΝΑΙ, είσαι ΟΚ.

tzimidis
12/04/2013, 01:00
Mου θυμίζει κάτι γεράκους που πηγαίνανε και κάνανε εξετάσεις στο ΙΚΑ και μετά πέρνανε σβάρνα τη γειτονιά να τους πουν εάν οι μετρήσεις στο ουρικό οξύ και την κακή χοληστερίνη ήταν καλές :lol:
εντάξει , είσαι αστείος . στο στρατό αστειάτορας ήσουν? μπράβο σου για το πνευματώδες σχόλιό σου.

nihristo
12/04/2013, 01:58
δεν είναι CO2 αλλά CO λογικά το νούμερο που δίνεις. Τα νούμερα σου φαίνονται μια χαρά, πέρα από την συνολική πέδηση, αν και όπως είπε ο Πολυμήχανος θα αναφέρεται
σε κάποιο πρότυπο απόδοσης φρεναρίσματος. Τα νούμερα σου κομπλέ, δεν χρειάζεται να ψάξεις κάτι παραπάνω "Αν δεν μυρίζει, φρενάρει και δεν σ' ενοχλει ο θόρυβος" :lol:

AUFGEBRACHT
12/04/2013, 14:33
εντάξει , είσαι αστείος . στο στρατό αστειάτορας ήσουν? μπράβο σου για το πνευματώδες σχόλιό σου.

Μπα...σκοπάνθρωπος ήμουνα με ειδικότητα οδηγού. Το αστείο πάντως ήταν καλοπροαίρετο αλλά είναι φυσιολογικό να έχουμε διαφορετική αίσθηση του χιούμορ. Κι επειδή βλέπω είσαι νεόκοπο μέλος, καλώς όρισες :wave2:

paramedic
12/04/2013, 15:28
εντάξει , είσαι αστείος . στο στρατό αστειάτορας ήσουν? μπράβο σου για το πνευματώδες σχόλιό σου.
Χαλαρωσε λγο νεος(για να χρησιμοποιησουμε στρατιωτικη ορολογια χεχε), το παλικαρι δεν ειδα να κοροιδευει τιποτα. Ακομα δεν ηρθες εδω μεσα και παρεξηγεις χωρις να εχεις διαθεση χιουμορ δεν ειναι καλη αρχη. Αντε τσακο μια ηλεκτρονικη μπυριτσα για να ηρεμησουμε λιγο.:beer:

tragos
25/04/2013, 23:21
1ον. Τα καυσαερια ειναι co και οχι co2. και ειναι ποσοστο % των καυσαεριων οχι γραμμαρια.

2ον για τα φρενα.
ζυγιζουνε την μηχανη μαζι με αναβατη. 250 κιλα χοντρικα λεω γω τωρα με οτι εχει πανω η μηχανη οπωτε εχουμε χοντρικα 2500Ν
Η δυναμη των φρενων του μπροστα κ του πισω τροχου μαζι αν ειναι 2500Ν τοτε εχουμε αποδοση 100% πραγμα το οποιο δεν γινεται. αν βγαλει 1250Ν τοτε η αποδοση ειναι 50%.
Ελπιζω να βοηθησα. εγω πηγα κ τα δικα μου σημερα. το vfr μου εβγαλε 68% φρενα και 1.4 co

karellen
25/04/2013, 23:41
Να βλέπατε πως χοροπηδάγανε στη μανιβέλα του KLR για να το βάλουν μπρος!

daz
27/04/2013, 08:05
Να βλέπατε πως χοροπηδάγανε στη μανιβέλα του KLR για να το βάλουν μπρος!

:lol:

GiannisBlessed
27/04/2013, 13:57
Να βλέπατε πως χοροπηδάγανε στη μανιβέλα του KLR για να το βάλουν μπρος!

χαχαχαχ

notakos600
28/04/2013, 05:07
Αν βγάζανε διοξείδιο του άνθρακα οι μοτό θα έπρεπε να τις βάζαμε σε γλάστρες και να τις ποτίζουμε μέρα παρά μέρα...

vaska
28/04/2013, 08:10
Το έχω αναφέρει και παλαιότερα...σε ΙΚΤΕΟ πήγε να με κόψει με το αυτοκίνητο για σοβαρή βλάβη στο ABS (μικρή λεπτομέρεια πως δεν έχει abs το αμάξι...)


Mου θυμίζει κάτι γεράκους που πηγαίνανε και κάνανε εξετάσεις στο ΙΚΑ και μετά πέρνανε σβάρνα τη γειτονιά να τους πουν εάν οι μετρήσεις στο ουρικό οξύ και την κακή χοληστερίνη ήταν καλές :lol:

Είσαι κορυφή λέμε, μου βγήκε ο καφές από τη μύτη.

:beer::beer:

Bowleno
28/04/2013, 12:02
όταν θα μαθουν ότι τα DT 200 ΔΕΝ εχουν μιζα, και ψαχνουν για 16 λεπτά με το ρολόι που ειναι κρυμενη και δεν τους το ειπα, (σε ΚΤΕΟ που διαφημιζει ότι κανει ελεγχο moto), τότε θα πιστεψω ότι νουμερα βγαζουν τα μηχανηματα τους τα οποια τα χειρίζονται οι παραπάνω μπακαλιάροι.

Έχεις κάτι με τους μπακαλιάρους εσυ; τι σου φταίνε; μια χαρά βρώσιμα ψαράκια είναι, αυτοί είναι απλώς μ@λ@κες :cry: