PDA

View Full Version : Ο άλλος Άνθρωπος



VANDA
12/04/2013, 09:42
Αν δεν τον ξέρετε, είναι αυτός (http://www.lifo.gr/mag/features/3740).

Το βάζω γιατί μαγειρεύει σε διαφορετικά σημεία καθημερινά και στο blog (http://oallosanthropos.blogspot.gr/) του ποστάρει κάθε φορά τι του λείπει. Αν κάποιος περνάει από τα σημεία και θέλει, μπορεί να βοηθήσει. Σήμερα, π.χ., 12/4 (http://oallosanthropos.blogspot.gr/p/blog-page_7.html), μαγειρεύει στην πλατεία Κλαυθμώνος και του λείπουν μπολάκια και κουταλάκια.

:wave2:

sapila racing
12/04/2013, 09:55
Αν δεν τον ξέρετε, είναι αυτός (http://www.lifo.gr/mag/features/3740).

Το βάζω γιατί μαγειρεύει σε διαφορετικά σημεία καθημερινά και στο blog (http://oallosanthropos.blogspot.gr/) του ποστάρει κάθε φορά τι του λείπει. Αν κάποιος περνάει από τα σημεία και θέλει, μπορεί να βοηθήσει. Σήμερα, π.χ., 11/4, μαγειρεύει στην πλατεία Κλαυθμώνος και του λείπουν μπολάκια και κουταλάκια.

:wave2:

Δεν τον ήξερα, ευχαριστώ που μου τον γνώρισες.
Τελίκά υπάρχουν άνθρωποι και αφού υπάρχουν άνθρωποι υπάρχει κι ελπίδα.

bulmont
12/04/2013, 10:01
......................................................................

ktmakis
12/04/2013, 10:16
Ωραίος !!! Μακάρι να κάναναμε όλοι το 1/1000 από αυτά.

Julius
12/04/2013, 10:17
:a10:


:)

TROOPER
12/04/2013, 10:28
κλινω ευλαβικα το γονυ.

DimChios
12/04/2013, 10:30
:a23::a23::a23:

AristidisZ
12/04/2013, 10:35
κάτι τέτοιοι άνθρωποι σε κάνουν να ντρέπεσαι...

theofilos888
12/04/2013, 10:41
:a23:

sniper
12/04/2013, 10:43
Αν κατάλαβα καλά χρειάζεται διάφορα κατά καιρούς (ή καθημερινά δλδ) οπότε εκτός από τα παραπάνω, όποιος μπορεί κι έχει χρόνο και διάθεση ας ριχνει μια ματιά μπας και μπορεί να βοηθήσει.

VANDA
12/04/2013, 10:51
Αν κατάλαβα καλά χρειάζεται διάφορα κατά καιρούς (ή καθημερινά δλδ) οπότε εκτός από τα παραπάνω, όποιος μπορεί κι έχει χρόνο και διάθεση ας ριχνει μια ματιά μπας και μπορεί να βοηθήσει.

Εδώ (http://oallosanthropos.blogspot.gr/p/blog-page_4.html) υπάρχουν όλα όσα μπορεί να δώσει ή να κάνει κάποιος για να βοηθήσει. Απλά, μερικές φορές λείπουν πραγματάκια άμεσα, όπως συσκευασίες φαγητού (μιας χρήσης) για το επιτόπου σερβίρισμα. Μια ματιά κάθε τόσο στο πρόγραμμα διαφωτίζει. ;)

DimChios
12/04/2013, 10:59
Εδώ (http://oallosanthropos.blogspot.gr/p/blog-page_4.html) υπάρχουν όλα όσα μπορεί να δώσει ή να κάνει κάποιος για να βοηθήσει. Απλά, μερικές φορές λείπουν πραγματάκια άμεσα, όπως συσκευασίες φαγητού (μιας χρήσης) για το επιτόπου σερβίρισμα. Μια ματιά κάθε τόσο στο πρόγραμμα διαφωτίζει. ;)

Βαντα, προσωπικα σε ευχαριστω που το έμαθα! Δεν είχα ιδεα

:wave2:

TROOPER
12/04/2013, 11:07
δεδομενης της καταστασεως και μια και διαγουμε καιρους χαλεπους, εγω το στικαρω εδω στις γενικες και οποιος θελει προσφερει οτι μπορει.

daz
12/04/2013, 11:09
Vanda :beer:

Για τον άνθρωπο και την προσπάθεια δεν έχω σχόλια.

pipe_smoker
12/04/2013, 11:22
δεδομενης της καταστασεως και μια και διαγουμε καιρους χαλεπους, εγω το στικαρω εδω στις γενικες και οποιος θελει προσφερει οτι μπορει.

+400

Γράφω σβήνω, γράφω σβήνω. Χέσ'το. Μένω στην πράξη του ανθρώπου κι όχι μόνο σε αυτό που κάνει αλλά και στο πώς το κάνει. Λόγια δεν υπάρχουν.

devil's animal
12/04/2013, 11:52
πολυ αξιολογη προσπαθεια απο εναν συνειδητοποιημενο Ανθρωπο..
μπραβο του και μακαρι να γινουν και αλλες τετοιες απροσκοπτες, ανιδιοτελεις ενεργειες...
:a46::a46::a46:

vaska
12/04/2013, 12:30
κάτι τέτοιοι άνθρωποι σε κάνουν να ντρέπεσαι...

Πολλά δίκια έχεις σε αυτό που λες.

Panoskl
12/04/2013, 13:13
Πέρα από το παράδειγμα του Ανθρώπου αυτού, θέλω να σχολιάσω και το ακόλουθο:

"Το άλλο παράδειγμα αφορά μια κυρία της καλής κοινωνίας, η οποία είναι σύζυγος πολύ γνωστού εφοπλιστή και μου φέρνει πολύ συχνά, μόνη της πάντα, δεκάδες σακούλες με φαγητό, για να έχω αποθέματα και να μην ξεμένω. Μόνο μία χάρη μου έχει ζητήσει. Να μη μάθει ποτέ κανείς το όνομά της"

Χάρηκα πολύ που το διάβασα. Ελπίζω μόνο να υπάρχουν και άλλοι τέτοιοι έχοντες και κατέχοντες, γιατί βαρέθηκα και σιχάθηκα να βλέπω τις "φιλανθρωπίες" του Χ ή Ψ καναλάρχη να γίνονται on camera για να εμφανίζονται (με το αντίστοιχο λιβάνισμα) σε ρεπορτάζ εντός του δελτίου ειδήσεων του καναλιού του.

SHOOTER045
12/04/2013, 14:16
χιλια και παραπανω :a18:σε αυτον και σε οσους τον βοηθανε

taisteal
12/04/2013, 14:28
...

J.T.R
13/04/2013, 07:08
Ανθρωπος!!! Μπραβο του!!!

tai
13/04/2013, 23:29
Παραδειγμα, για να μετρήσουμε την ΔΙΚΙΆ ΜΑΣ ανθρωπια

AUFGEBRACHT
15/04/2013, 21:27
δεδομενης της καταστασεως και μια και διαγουμε καιρους χαλεπους, εγω το στικαρω εδω στις γενικες και οποιος θελει προσφερει οτι μπορει.

Μπράβο για το ποστάρισμα από Vanda και για το sticky από εσένα, ο Άνθρωπος αυτός χορταίνει άλλους ανθρώπους και δε θέλει να χορτάσει επευφημίες και αυτονόητα μπράβο από εμάς. Μακάρι το μπράβο να μην παραμείνει ένα ξερό μπράβο αλλά να μετατραπεί σε πράξη από μέρους μας.

fz600
21/02/2014, 12:59
Μαρκος κεφ.12
41 Κάθισε έπειτα ο Ιησούς απέναντι από το θησαυροφυλάκιο του ναού και παρατηρούσε τον τρόπο που ο κόσμος έριχνε νομίσματα σ' αυτό. Και πολλοί πλούσιοι έριχναν πολλά. 42 Ήρθε όμως και μια φτωχή χήρα και έριξε δύο λεπτά, δηλαδή έναν κοδράντη. 43 Κάλεσε τότε τους μαθητές του και τους είπε: «Πραγματικά, σας λέω, η χήρα αυτή η φτωχιά έριξε περισσότερα απ' όλους εκείνους που ρίχνουν στο θησαυροφυλάκιο. 44 Γιατί όλοι έριξαν από το περίσσευμά τους, αυτή όμως έριξε από το υστέρημά της όλα όσα είχε, ολόκληρο το βιος της»!

MG-KTiNoS
08/01/2015, 09:35
Έχει και σπίτι πια.. ο άλλος άνθρωπος...
:)

ManosPier
30/01/2015, 15:41
Τελικά πόσο μεγάλη αλήθεια είναι το οτι όσα λιγότερα έχεις(υλικά)τόσο πιό ελέυθερος γίνεσαι..Γιατί η ζωή μας αναλώνεται στο άγχος(καριέρα,σπίτι,γυναίκα,κοινωνική αποδοχή,ματαιοδοξία,πτυχία..)και στο τέλος τι μας μένει;

Μακάρι να ταπεινωθούμε όλοι σαν τον άνθρωπο αυτόν για ν'ανακουφίσουμε την ψυχή τη δική μας και των ανθρώπων που πονάνε.

Nikol1979
23/04/2015, 00:17
Εχει και αριθμο λογαριασμου παντως και ανεβαζει συνεχεια φωτο, ακομα δηλαδη μαγειρευει, να ναι καλα. Αυριο μια μικρη σταση στη Eurobank.

7Tolis
23/04/2015, 10:01
Ο Ψινάκης παλιότερα είχε αναλάβει το κόστος κάποιων γευμάτων της εκκλησίας.Δε ξέρω αν το συνεχίζει άλλα, είχε καιρό που το έκανε.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

lucien
28/04/2015, 10:14
Still...

http://www.athensvoice.gr/article/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8C-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B1

ggs
12/09/2015, 16:49
Αρνήθηκαν το Βραβείο του Ευρωπαίου Πολίτη 2015 δύο κοινωνικές οργανώσεις καταγγέλλοντας τις πολιτικές λιτότητας της ΕΕ (http://m.huffpost.com/gr/entry/8122872)

antsoar
12/09/2015, 18:06
Αρνήθηκαν το Βραβείο του Ευρωπαίου Πολίτη 2015 δύο κοινωνικές οργανώσεις καταγγέλλοντας τις πολιτικές λιτότητας της ΕΕ (http://m.huffpost.com/gr/entry/8122872)

Το διάβασα και πολύ το χάρηκα. Το παραμύθι της Ευρώπης των λαών έχει καταρρεύσει με πάταγο.

VANDA
13/09/2015, 10:40
Αρνήθηκαν το Βραβείο του Ευρωπαίου Πολίτη 2015 δύο κοινωνικές οργανώσεις καταγγέλλοντας τις πολιτικές λιτότητας της ΕΕ (http://m.huffpost.com/gr/entry/8122872)

Για όσους δεν τον παρακολουθούν, ο Κωνσταντίνος (και οι φίλοι του) δεν έχουν σταματήσει ούτε στιγμή..

340996

340997

Pan (dvs)
13/09/2015, 13:27
Αρνήθηκαν το Βραβείο του Ευρωπαίου Πολίτη 2015 δύο κοινωνικές οργανώσεις καταγγέλλοντας τις πολιτικές λιτότητας της ΕΕ (http://m.huffpost.com/gr/entry/8122872)

Και καλα κανανε.Πατανε τον πολιτη απο κατω και μετα του δινουνε κανα δυο βραβεια για να τα κρεμασει στον τοιχο.

Αν δεν υπαρχει καποιο παρασκηνιο και ειναι ετσι ακριβως τα μπραγματα,1000 μπραβο τους.

Tedvj23
17/10/2016, 22:51
Το καλοκαιρι τον πετυχα κανα 2 φορες και στην πατρα...:beer:

AUFGEBRACHT
29/01/2024, 11:23
Πάνε 7 χρόνια από το τελευταίο ποστάρισμα στον εν λόγω thread, κι ομολογώ πως ακριβώς μέσα από αυτή την αρχική ανάρτηση γνώρισα κι εγώ τον αυτοαποκαλούμενο Άλλο Άνθρωπο...

Θα ήθελα να πιστέψω πολύ ότι όλα αυτά που ακούγονται και γράφονται τις τελευταίες μέρες είναι ψέματα, αλλά ο θυμόσοφος λαός λέει "όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά"...

Shinigami Ryuk
29/01/2024, 11:44
Περιμενε να δουμε πρωτα τι πραγματικα συμβαινει γιατι τα τελευταια δυο χρονια η κυβερνηση τα βαζει με διαφορες δομες(με αμφιβολου διαθεσης κινητρα)που προσφερουν βοηθεια.Να θυμησω οτι με την κιβωτο ολα ξεκινησαν επειτα απο καταγγελια ατομου που φιλοξενουνταν στην δομη,οτι τον παρενοχλουσε σεξουαλικα ο πατερ-ταδε,το ιδιο ατομο βγηκε μετα απο καιρο και ειπε οτι ηταν ψευδεις οι καταγγελιες.Παρολαυτα ειχαν προλαβει να διαπομπευσουν τον παπα και να αλλαξουν το διοικητικο συμβουλιο της δομης για συγκεκριμενους λογους.Η κυρα Δομνα ειχε παει να τα βαλει και με το χαμογελο αλλα εκει εφαγε την φαπα της.
Οποτε ας περιμενουμε να δουμε τι πραγματικα συμβαινει και μετα ας τον κραξουμε τον αλλον ανθρωπο.Φιλικα το λεω

CorpseAlive
29/01/2024, 12:21
Περιμενε να δουμε πρωτα τι πραγματικα συμβαινει γιατι τα τελευταια δυο χρονια η κυβερνηση τα βαζει με διαφορες δομες(με αμφιβολου διαθεσης κινητρα)που προσφερουν βοηθεια.Να θυμησω οτι με την κιβωτο ολα ξεκινησαν επειτα απο καταγγελια ατομου που φιλοξενουνταν στην δομη,οτι τον παρενοχλουσε σεξουαλικα ο πατερ-ταδε,το ιδιο ατομο βγηκε μετα απο καιρο και ειπε οτι ηταν ψευδεις οι καταγγελιες.Παρολαυτα ειχαν προλαβει να διαπομπευσουν τον παπα και να αλλαξουν το διοικητικο συμβουλιο της δομης για συγκεκριμενους λογους.Η κυρα Δομνα ειχε παει να τα βαλει και με το χαμογελο αλλα εκει εφαγε την φαπα της.
Οποτε ας περιμενουμε να δουμε τι πραγματικα συμβαινει και μετα ας τον κραξουμε τον αλλον ανθρωπο.Φιλικα το λεω

Προφανώς δεν δικάζουμε κανέναν και προφανώς όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
ΑΛΛΑ , για τη συγκεκριμένη δομή (λόγω του ότι ασχολούμαι ΛΙΓΟ, προσωπικά με τον εθελοντισμό σε αυτοδιαχειριζόμενες ομάδες ) και τον συγκεκριμένο τυπά μπορώ να πω ότι ο κόσμος το είχε τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.
Γενικά και αόριστα θα πω ότι δεν είναι τυχαίο ποιοι σύχναζαν στις συγκεντρώσεις του τα τελευταία 4 χρόνια και ότι όλοι είχαν άκρες με νύχτα. (επώνυμοι ή μη )


EDIT: Εικασίες προφανώς βάσει φημολογίας σε αντίστοιχους κύκλους

AUFGEBRACHT
29/01/2024, 12:51
Περιμενε να δουμε πρωτα τι πραγματικα συμβαινει γιατι τα τελευταια δυο χρονια η κυβερνηση τα βαζει με διαφορες δομες(με αμφιβολου διαθεσης κινητρα)που προσφερουν βοηθεια.Να θυμησω οτι με την κιβωτο ολα ξεκινησαν επειτα απο καταγγελια ατομου που φιλοξενουνταν στην δομη,οτι τον παρενοχλουσε σεξουαλικα ο πατερ-ταδε,το ιδιο ατομο βγηκε μετα απο καιρο και ειπε οτι ηταν ψευδεις οι καταγγελιες.Παρολαυτα ειχαν προλαβει να διαπομπευσουν τον παπα και να αλλαξουν το διοικητικο συμβουλιο της δομης για συγκεκριμενους λογους.Η κυρα Δομνα ειχε παει να τα βαλει και με το χαμογελο αλλα εκει εφαγε την φαπα της.
Οποτε ας περιμενουμε να δουμε τι πραγματικα συμβαινει και μετα ας τον κραξουμε τον αλλον ανθρωπο.Φιλικα το λεω

Δεν προδίκασα τίποτα, τουναντίον έγραψα ότι μακάρι όλα να είναι ένα ψέμα. Για την Κιβωτό είναι άλλη περίπτωση, και δεν θέλω να αναφερθώ καθόλου, γιατί θα πάει αλλού η βαλίτσα, αλλά δεν πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση υπάρχει ένας κυβερνητικός δράκος που θέλει να βάλει στο χέρι Δομές και χρήμα. Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι πολύ-πολύ διαφορετική, γιατί δεν μιλάμε καν για κάποιο Νομικό Πρόσωπο, αλλά για κάποιο φυσικό πρόσωπο, εκτός εάν η κυβέρνηση θέλει να βάλει στο χέρι τον καταθετικό λογαριασμό της μάνας του εν λόγω προσώπου...

Για την ακρίβεια της μάνας του εν λόγω προσώπου, καθώς ο ίδιος έχει αναφέρει όντως ότι δεν διαθέτει προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα...άλλωστε, όσοι είχαν προσφέρει χρηματικώς την βοήθειά τους, θα είχαν παρατηρήσει ότι ο λογαριασμός ανήκε σε άλλο πρόσωπο, και το ανέφερε και ο ίδιος στην ιστοσελίδα του...δεν υπήρχε ούτε δομή, ούτε υπόσταση, ούτε ΔΣ, ούτε έλεγχος, απλά ένας λογαριασμός και κανένας απολύτως έλεγχος επί των ποσών, όπως στην Κιβωτό. Τώρα όμως, την δικαιολογία ότι πήγαινε ο ίδιος σε πρακτορείο του ΟΠΑΠ με την κάρτα της τράπεζας της μάνας του, για να κάνει ανάληψη από POS...προσωπικά την βρίσκω αστεία, αν όχι γελοία...και δεν χρειάζεται να είσαι ούτε στέλεχος της ΑΑΔΕ, ούτε τράπεζας, για να γνωρίζεις ότι τα μεγαλύτερα ξεπλύματα γίνονται σε πρακτορεία ΟΠΑΠ και βενζινάδικα (δεν είναι τυχαίο πως όλοι οι νονοί της νύχτας είναι ιδιοκτήτες πρατηρίων υγρών καυσίμων...). Όπως -προσωπικά- βρίσκω αστεία και αυτά που ανέφερε η μητέρα του, ότι 2 χρόνια δεν έχει λεφτά να ανοίξει θερμοσίφωνα για να πλύνει τα πιάτα της...

Προσωπικά, όπως είπα, είχα γνωρίσει τη δράση του συγκεκριμένου ανθρώπου από εδώ μέσα, κι είναι κι ο λόγος που ποστάρω στο thread...μετά την Κιβωτό, ομολογώ ότι είμαι εξαιρετικά σκεπτικός και -δυστυχώς- καχύποπτος, και είχα σταματήσει να συνεισφέρω σποραδικά στον Άλλο Άνθρωπο, γτ μου είχε χτυπήσει καμπανάκι, πως γίνεται ένας άνθρωπος που επιτελεί τόσο μεγάλο κοινωνικό έργο (και είχε κυνηγηθεί επειδή σε κάποιες περιπτώσεις ενοχλούσε), να μην διαθέτει έναν τραπεζικό λογαριασμό ο ίδιος, αλλά να καταθέτει ο καθένας το βοήθημά του, σε λογαριασμό τρίτου προσώπου. Με αφορμή τα όσα είχαν γίνει με την Κιβωτό, έκανα μια έρευνα, στο μέτρο που μπορούσα ο ίδιος, και έψαξα για γνωστή φιλανθρωπική οργάνωση η οποία συχνά-πυκνά κάνει έκκληση μέσω μέσω κοινωνικής δικτύωσης και ιστοσελίδων, κυρίως για περιπτώσεις παιδιών που χρήζουν ιατρικής αντιμετώπισης και σοβαρών προβλημάτων υγείας...ανακάλυψα ότι έχει ιδρυθεί από Βούλγαρο υπήκοο, που διαμένει στην Ελλάδα, και δηλώνει άλλοτε άνεργος και άλλοτε ντελιβεράς σε σουβλατζίδικο στην Θεσσαλονίκη...

Η ουσία είναι πως ο κόσμος που στηρίζει τέτοιες δράσεις θα γίνει ακόμα πιο καχύποπτος και φειδωλός, και δυστυχώς μαζί με τα ξερά, θα καούν και τα χλωρά...και όσα αναφέρω είναι προϊόν προβληματισμού, και όχι δήλωση καταδίκης...

Shinigami Ryuk
29/01/2024, 13:21
Η ουσία είναι πως ο κόσμος που στηρίζει τέτοιες δράσεις θα γίνει ακόμα πιο καχύποπτος και φειδωλός, και δυστυχώς μαζί με τα ξερά, θα καούν και τα χλωρά...και όσα αναφέρω είναι προϊόν προβληματισμού, και όχι δήλωση καταδίκης...

Πες με ψεκ αλλα πιστευω αυτος ειναι ο βασικος λογος που η κυβερνηση την πεφτει σε οτι εχει να κανει με δρασεις αλληλεγγυης.

"Να ποιοι ειναινοι αριστεροι και οι προοδευτικοι/αλληλεγγυοι".

Δεν λεω οτι κυνηγουν τον Αλλον Ανθρωπο αδικα απλα εχω στο μυαλο μου τον Μαυρουδη τον Βοριδη που ειχε δηλωσει καποτε οτι πρεπει να τελειωνουμε με την ηγεμονια της αριστερας.

Για τον ιδιο λογο πιστευω οτι εχουν λυσσαξει με τα ιδιωτικα πανεπιστημια.Ειναι οι μονοι χωροι,μια και τα συνδικατα ειναι αγνωστη λεξη πλεον,που υπαρχουν ακομα ζυμωσεις και η αριστερα εχει ερεισμα.Χωροι που διαμορφωνουν συνειδησεις.

basilis_k6
29/01/2024, 14:31
Πες με ψεκ αλλα πιστευω αυτος ειναι ο βασικος λογος που η κυβερνηση την πεφτει σε οτι εχει να κανει με δρασεις αλληλεγγυης.

"Να ποιοι ειναινοι αριστεροι και οι προοδευτικοι/αλληλεγγυοι".

Δεν λεω οτι κυνηγουν τον Αλλον Ανθρωπο αδικα απλα εχω στο μυαλο μου τον Μαυρουδη τον Βοριδη που ειχε δηλωσει καποτε οτι πρεπει να τελειωνουμε με την ηγεμονια της αριστερας.

Για τον ιδιο λογο πιστευω οτι εχουν λυσσαξει με τα ιδιωτικα πανεπιστημια.Ειναι οι μονοι χωροι,μια και τα συνδικατα ειναι αγνωστη λεξη πλεον,που υπαρχουν ακομα ζυμωσεις και η αριστερα εχει ερεισμα.Χωροι που διαμορφωνουν συνειδησεις.

καλο ανεκδοτο. στη χωρα που ολα τα διαχειριζονται πρωην πασοκοι και νυν δεξιοπασοκοι να μιλαμε για ηγεμονια αριστερας.

CorpseAlive
29/01/2024, 14:41
Πες με ψεκ αλλα πιστευω αυτος ειναι ο βασικος λογος που η κυβερνηση την πεφτει σε οτι εχει να κανει με δρασεις αλληλεγγυης.

"Να ποιοι ειναινοι αριστεροι και οι προοδευτικοι/αλληλεγγυοι".

Δεν λεω οτι κυνηγουν τον Αλλον Ανθρωπο αδικα απλα εχω στο μυαλο μου τον Μαυρουδη τον Βοριδη που ειχε δηλωσει καποτε οτι πρεπει να τελειωνουμε με την ηγεμονια της αριστερας.

Για τον ιδιο λογο πιστευω οτι εχουν λυσσαξει με τα ιδιωτικα πανεπιστημια.Ειναι οι μονοι χωροι,μια και τα συνδικατα ειναι αγνωστη λεξη πλεον,που υπαρχουν ακομα ζυμωσεις και η αριστερα εχει ερεισμα.Χωροι που διαμορφωνουν συνειδησεις.

Μεγάλη κουβέντα άνοιξες και σε λάθος χώρο κατά την άποψη μου.

Shinigami Ryuk
29/01/2024, 15:21
Μεγάλη κουβέντα άνοιξες και σε λάθος χώρο κατά την άποψη μου.

Αδικο δεν εχεις γι αυτο και την κοβω.

MG-KTiNoS
30/01/2024, 01:06
Δεν προδίκασα τίποτα, τουναντίον έγραψα ότι μακάρι όλα να είναι ένα ψέμα. Για την Κιβωτό είναι άλλη περίπτωση, και δεν θέλω να αναφερθώ καθόλου, γιατί θα πάει αλλού η βαλίτσα, αλλά δεν πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση υπάρχει ένας κυβερνητικός δράκος που θέλει να βάλει στο χέρι Δομές και χρήμα. Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι πολύ-πολύ διαφορετική, γιατί δεν μιλάμε καν για κάποιο Νομικό Πρόσωπο, αλλά για κάποιο φυσικό πρόσωπο, εκτός εάν η κυβέρνηση θέλει να βάλει στο χέρι τον καταθετικό λογαριασμό της μάνας του εν λόγω προσώπου...
mpla mpla mpla

Μια φορά κι έναν καιρό πολλά χρόνια πριν που πίστευα ότι μπορούσα ν αλλάξω τον κόσμο και να τον κάνω καλύτερο
είχα πάει εθελοντής στο μεγαλύτερο κέντρο αποτοξίνωσης της Ιταλίας και ίσως και του κόσμου
Ήταν κάπου έξω από τη Νάπολι και το είχε ένας πάπας
Απ το κέντρο αυτό δεν μπορούσα να βγω γιατί αν έβγαινα θα με σκότωναν στο ξύλο (όχι μεταφορικά κυριολεκτικά. Ξύλο μέχρι να πεθάνεις)
βλέπεις.... Το κέντρο τους έπαιρνε τους πελάτες!
Πολλά παιδιά έβγαιναν για νοσοκομεία γιατί η πνευμονία και άλλες ασθένειες τα θέριζαν και παρόλο που τα φυλάγουν πρώην χρήστες και αστυνομία
γύριζαν στο κέντρο έχοντας κάνει χρήση
Στο κέντρο αυτό και στο παπά κάθε μέρα έρχονταν και μια μήνυση. Για βιασμό μεσαιωνικά βασανιστήρια στα παιδιά καταχρήσεις χρημάτων ομαδικούς βιασμούς κλπ κλπ
Κάθε άγια μέρα κι από μια αγωγή
Για καλή του τύχη ένα μεγάλο δικηγορικό γραφείο απ το Μιλάνο είχε αναλάβει όλα αυτά γιατί χρωστούσε στον παπά
Αυτά δεν μου τα είπε κάποιος τα έζησα και τα άκουσα εγώ ο ίδιος
Όταν λοιπόν γνωρίζω πως στην Ελλάδα έχουν χαθεί.,... Μερικές χιλιάδες προσφυγάκια. Πως Λιγνάδης είναι έξω και πως έχει δικηγόρο τον Κούγια.... Πως ο Χ σύμβουλος του Κυρ Γιάκου
που μπαγλάρωσαν στη Γεωργία δεν δικάστηκε καθόλου γιατί τ αδικήματα παραγράφηκαν.....
Με κάποιο τρόπο θυμάμαι εκεί το ΦΑΞ στην Ιταλία που λειτουργούσε ΟΛΗ μέρα.....

Τον άλλο άνθρωπο δεν τον ήξερα. Τον γνώρισα δεν μου άρεσε, δεν ταιριάξαμε.
Ξέρω όμως 3 πράγματα
-Στην Ομόνοια δεν περπατάς έτσι απλά σε πιάτσες αγορασμένες
-Τάισε πολύ κόσμο πράγμα που δεν έκανε ο κατήγορος
-Έχει φάει τις αγωγές τhς αρκούδας ως τώρα απ όποιον μπορείς και δεν μπορείς να φανταστείς


Δεν ξέρω τι έχει συμβεί, δεν ήμουν εκεί και σίγουρα ο κόσμος μας είναι τόσο σάπιος που δεν μ εκπλήσσει τίποτε

Αν όμως έβαζα σε μια ζυγαριά το Ελληνικό κράτος από τη μία (όχι μόνο τη ΝΔ) και τον άλλο άνθρωπο με τον πάτερ Αντώνιο από την άλλη δεν έχω καμία αμφιβολία για το που θα έγερνε

(και πολλά είπα)

bulmont
30/01/2024, 06:43
Και βέβαια ειναι απορίας άξιον, πώς όταν σκάνε θέματα δύσκολα ''διαχειρίσιμα'' στους
εκάστοτε κυβερνώντες, πάντα θα σκάει ένα άσχετο ''πιασάρικο'' θέμα, που κυριαρχεί στην
θεματολογία των βοθροκαναλιών.
Περισσότερη ώρα εχτές ασχολήθηκαν με τον ''αλλο ανθρωπο'', και πολύ λιγότερο με την
εξεταστική επιτροπή για το ατύχημα των Τεμπών, τα ζόρια της ΝΔ με το θέμα του γάμου
των ομοφυλόφυλων, τα υπό ίδρυση ιδιωτικα πανεπιστήμια, την νέα ''αγορά του αιώνα'' και πάει λέγοντας......

Εν κατακλείδι γιά μένα ο ''άλλος άνθρωπος'' από κανέναν δεν πήρε λεφτά με το ζόρι, μέρος
αυτών των χρημάτων σίγουρα πήγε σε αγορές τροφίμων, κάποια χρήματα πιθανόν να πήγαν ως άτυπη
αμοιβή στους εθελοντές βοηθούς του, και κάποια χρήματα στην τσέπη του και καλά έκανε.
Ας ελεγχεί από αυτούς που τον χρηματοδότησαν,γιά το τι έκανε τις δωρεές τους.
Στο κάτω κάτω της γραφής, αυτός και κάποιοι ακόμα, είναι αρκετές ώρες στον δρόμο και ταϊζουν
καποιους πεινασμένους, λογικό είναι να διαχειρίζονται χρήματα, με αδιαφανείς και συνοπτικές
διαδικασίες. Δεν έχω δει βουλευτή ή άλλον πολιτευτή να κάνει κάτι τέτοιο εθελοντικα.......ούτε να
ψάχνουν με τέτοιο ζήλο πώς κάποιοι εξ' αυτών (των εν γένει πολιτευτών ντε..)εμφανίζονται ως φτωχαδάκια μέν, με χρέη εκατομμυρίων στις τράπεζες όμως....

Αν γινόντουσαν στο θέμα ''άλλος ανθρωπος'' όλα τυπικά, θα μπλέκανε με λογιστές, υγειονομικές υπηρεσίες,
ΦΠΑ, ΕΦΚΑ, τράπεζες και πάει λέγοντας.....

Δεν πάει έτσι όμως......

bulmont
30/01/2024, 06:53
Και βέβαια καλό θα ήταν να ξαναδιαβάσουμε το θέμα από την αρχή, από την
πρώτη σελίδα...........................

Bowleno
30/01/2024, 07:35
Και βέβαια ειναι απορίας άξιον, πώς όταν σκάνε θέματα δύσκολα ''διαχειρίσιμα'' στους
εκάστοτε κυβερνώντες, πάντα θα σκάει ένα άσχετο ''πιασάρικο'' θέμα, που κυριαρχεί στην
θεματολογία των βοθροκαναλιών.
Περισσότερη ώρα εχτές ασχολήθηκαν με τον ''αλλο ανθρωπο'', και πολύ λιγότερο με την
εξεταστική επιτροπή για το ατύχημα των Τεμπών, τα ζόρια της ΝΔ με το θέμα του γάμου
των ομοφυλόφυλων, τα υπό ίδρυση ιδιωτικα πανεπιστήμια, την νέα ''αγορά του αιώνα'' και πάει λέγοντας......

Εν κατακλείδι γιά μένα ο ''άλλος άνθρωπος'' από κανέναν δεν πήρε λεφτά με το ζόρι, μέρος
αυτών των χρημάτων σίγουρα πήγε σε αγορές τροφίμων, κάποια χρήματα πιθανόν να πήγαν ως άτυπη
αμοιβή στους εθελοντές βοηθούς του, και κάποια χρήματα στην τσέπη του και καλά έκανε.
Ας ελεγχεί από αυτούς που τον χρηματοδότησαν,γιά το τι έκανε τις δωρεές τους.
Στο κάτω κάτω της γραφής, αυτός και κάποιοι ακόμα, είναι αρκετές ώρες στον δρόμο και ταϊζουν
καποιους πεινασμένους, λογικό είναι να διαχειρίζονται χρήματα, με αδιαφανείς και συνοπτικές
διαδικασίες. Δεν έχω δει βουλευτή ή άλλον πολιτευτή να κάνει κάτι τέτοιο εθελοντικα.......ούτε να
ψάχνουν με τέτοιο ζήλο πώς κάποιοι εξ' αυτών (των εν γένει πολιτευτών ντε..)εμφανίζονται ως φτωχαδάκια μέν, με χρέη εκατομμυρίων στις τράπεζες όμως....

Αν γινόντουσαν στο θέμα ''άλλος ανθρωπος'' όλα τυπικά, θα μπλέκανε με λογιστές, υγειονομικές υπηρεσίες,
ΦΠΑ, ΕΦΚΑ, τράπεζες και πάει λέγοντας.....

Δεν πάει έτσι όμως......



Μαζί σου με όσα θες! :a10::a10:

D3300
30/01/2024, 09:15
Και βέβαια ειναι απορίας άξιον, πώς όταν σκάνε θέματα δύσκολα ''διαχειρίσιμα'' στους
εκάστοτε κυβερνώντες, πάντα θα σκάει ένα άσχετο ''πιασάρικο'' θέμα, που κυριαρχεί στην
θεματολογία των βοθροκαναλιών.
Περισσότερη ώρα εχτές ασχολήθηκαν με τον ''αλλο ανθρωπο'', και πολύ λιγότερο με την
εξεταστική επιτροπή για το ατύχημα των Τεμπών, τα ζόρια της ΝΔ με το θέμα του γάμου
των ομοφυλόφυλων, τα υπό ίδρυση ιδιωτικα πανεπιστήμια, την νέα ''αγορά του αιώνα'' και πάει λέγοντας......

Εν κατακλείδι γιά μένα ο ''άλλος άνθρωπος'' από κανέναν δεν πήρε λεφτά με το ζόρι, μέρος
αυτών των χρημάτων σίγουρα πήγε σε αγορές τροφίμων, κάποια χρήματα πιθανόν να πήγαν ως άτυπη
αμοιβή στους εθελοντές βοηθούς του, και κάποια χρήματα στην τσέπη του και καλά έκανε.
Ας ελεγχεί από αυτούς που τον χρηματοδότησαν,γιά το τι έκανε τις δωρεές τους.
Στο κάτω κάτω της γραφής, αυτός και κάποιοι ακόμα, είναι αρκετές ώρες στον δρόμο και ταϊζουν
καποιους πεινασμένους, λογικό είναι να διαχειρίζονται χρήματα, με αδιαφανείς και συνοπτικές
διαδικασίες. Δεν έχω δει βουλευτή ή άλλον πολιτευτή να κάνει κάτι τέτοιο εθελοντικα.......ούτε να
ψάχνουν με τέτοιο ζήλο πώς κάποιοι εξ' αυτών (των εν γένει πολιτευτών ντε..)εμφανίζονται ως φτωχαδάκια μέν, με χρέη εκατομμυρίων στις τράπεζες όμως....

Αν γινόντουσαν στο θέμα ''άλλος ανθρωπος'' όλα τυπικά, θα μπλέκανε με λογιστές, υγειονομικές υπηρεσίες,
ΦΠΑ, ΕΦΚΑ, τράπεζες και πάει λέγοντας.....

Δεν πάει έτσι όμως......

Πόσο σωστός Βαγγέλη...

MG
30/01/2024, 09:38
Συμφωνω με την τοποθετηση.
Βεβαια το τι προβαλλεται εναποκειται και στην ανταποκριση / τερψη του τηλεθεατη

Ειναι γεγονος οτι ο το τηλεθεαμων κοινο ως επι το πλειστον ψοφαει για κρεμασμα στα μανταλακια και γενικα προβολη ειδησεων μεγαλων αντιθεσεων του τυπου πεσαμε απο τα συννεφα...

Σκεφτειτε, αν επιαναν τον πιο σεσημασμενο κακοποιο να διαπραττει την ιδια απατη, θα ειχε την ιδια προβολη με τον "Αλλο Ανθρωπο" ;;; το όποιο αδικημα παντως, (εαν υπαρχει) απενταντι στη δικαιοσυνη εχει το ιδιο βαρος οποιος και να ειναι...

Αλλα εδω ειπαμε, παιζουν ρολο ΜΟΝΟ οι εντυπωσεις και το gossip για την τερψη του διψασμενου κοινου....

ΥΓ.
Για ολους τους υπολοιπους υπαρχει και η ΕΡΤ3

CorpseAlive
30/01/2024, 09:54
Και βέβαια ειναι απορίας άξιον, πώς όταν σκάνε θέματα δύσκολα ''διαχειρίσιμα'' στους
εκάστοτε κυβερνώντες, πάντα θα σκάει ένα άσχετο ''πιασάρικο'' θέμα, που κυριαρχεί στην
θεματολογία των βοθροκαναλιών.
Περισσότερη ώρα εχτές ασχολήθηκαν με τον ''αλλο ανθρωπο'', και πολύ λιγότερο με την
εξεταστική επιτροπή για το ατύχημα των Τεμπών, τα ζόρια της ΝΔ με το θέμα του γάμου
των ομοφυλόφυλων, τα υπό ίδρυση ιδιωτικα πανεπιστήμια, την νέα ''αγορά του αιώνα'' και πάει λέγοντας......

Εν κατακλείδι γιά μένα ο ''άλλος άνθρωπος'' από κανέναν δεν πήρε λεφτά με το ζόρι, μέρος
αυτών των χρημάτων σίγουρα πήγε σε αγορές τροφίμων, κάποια χρήματα πιθανόν να πήγαν ως άτυπη
αμοιβή στους εθελοντές βοηθούς του, και κάποια χρήματα στην τσέπη του και καλά έκανε.
Ας ελεγχεί από αυτούς που τον χρηματοδότησαν,γιά το τι έκανε τις δωρεές τους.
Στο κάτω κάτω της γραφής, αυτός και κάποιοι ακόμα, είναι αρκετές ώρες στον δρόμο και ταϊζουν
καποιους πεινασμένους, λογικό είναι να διαχειρίζονται χρήματα, με αδιαφανείς και συνοπτικές
διαδικασίες. Δεν έχω δει βουλευτή ή άλλον πολιτευτή να κάνει κάτι τέτοιο εθελοντικα.......ούτε να
ψάχνουν με τέτοιο ζήλο πώς κάποιοι εξ' αυτών (των εν γένει πολιτευτών ντε..)εμφανίζονται ως φτωχαδάκια μέν, με χρέη εκατομμυρίων στις τράπεζες όμως....

Αν γινόντουσαν στο θέμα ''άλλος ανθρωπος'' όλα τυπικά, θα μπλέκανε με λογιστές, υγειονομικές υπηρεσίες,
ΦΠΑ, ΕΦΚΑ, τράπεζες και πάει λέγοντας.....

Δεν πάει έτσι όμως......

Βαγγέλη συμφωνώ και διαφωνώ με την τοποθέτηση.
Συμφωνώ ότι ακόμα και έτσι έγινε κάτι καλό και πράγματι βοηθήθηκε αρκετός κόσμος.

Διαφωνώ στο ότι ο συγκεκριμένος είχε αγιοποιηθεί και βάσει της προσωπικότητας του και του Σελεμπριτιλικιού που πούλησε τα τελευταία έτη έκανε μια αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα προσωποπαγή .
Στο V for Vendeta έλεγε ότι οι ιδέες είναι αλεξίσφαιρες , ο άνθρωπος όχι.
Τώρα η ομάδα αυτή τέλειωσε, γιατί το πρόσωπο της λερώθηκε δίκαια ή άδικα αφού η ιδέα της συνδέθηκε άρρηκτα με τον άνθρωπο και δεν είχε αυτούσια ύπαρξη.
Το να υπάρχει σαφής δομή με ΕΦΚΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΦΠΑ ΚΛΠ είναι πάρα πολύ σημαντικό. Αναπτύσσεται ένα ΝΟΜΙΚΟ πρόσωπο και έχει αυτούσια και αυτοτελή ύπαρξη πέραν των ιδρυτών του, οι οποίοι μπορεί να είναι οι καλύτεροι αλλά αν π.χ. τους πατήσει λεωφορείο έπαψε να υπάρχει ή οι χειρότεροι και να διαπράττουν απάτες που αν τους κλείσουν μέσα έπαψε να υπάρχει.
Έτσι πάει κατ΄εμέ.

MG
30/01/2024, 10:02
πολυ σωστο...

χρειαζεται μια νομικη υποσταση, ο,τι μεγεθος και να εχει η οποια οργανωση.

(οπως κι οποιος συνδεσμος φιλων ο,τι να ναι) . Αποκτας ΑΦΜ, κι ανοιγεις λογαριασμο στο νομικο προσωπο με διαχειριστη τον εκλεγμενο Ταμια.

Τωρα οσοι εβαλαν ιδιωτικα χρηματα το εκαναν "καλη τη πιστη" γιατι εβαλαν σε προσωπικο λογαριασμο ιδιωτη γιατι δε γνωριζαν... Λιγο Χυμα αλλα ετσι πορευοταν πανω απο 10 χρονια.

Τη φημη του τη χαλασε κι ετσι πλεον αυτη η "καλη τη πιστη" δε θα υπαρχει στον κοσμο τουλαχιστον για χρηματα. Ενα πακετο μακαρονια μπορει ο καθενας μας να το δωσει

panavour
30/01/2024, 10:17
Ότι βγαίνει στην φόρα καινούργιο τα κανάλια ασχολούνται.Αυτη είναι η κύρια ασχολία τους,και αυτά θέλει να βλέπει ο κοσμακης.Ειδικα στα πρωιναδικα,που έχουν και την μεγαλύτερη τηλεθέαση.Αιμα-σπερμα-χρημα-δοξα.Αυτα πουλάνε.Μπορει όμως όποιος δεν γουστάρει (πολύ δύσκολο όμως) να κλείσει την tv και να ακούσει μουσική από το ράδιο.Οσο για τις διάφορες τυπικές η άτυπες ΜΚΟ, χάνει η μάνα το παιδί,και το παιδί την μάνα ,από τις παρατυπίες,καταχρήσεις,και σπατάλη και κλέψιμο του δημοσίου και ιδιωτικού χρήματος.

RaGe_Raptor
30/01/2024, 10:20
κρίμα για αυτούς που εξαπατήθηκαν αλλά περοισσότερο κρίμα αυτοί που πραγματικά έχουν ανάγκη ένα πιάτο φαγητό και βοηθήθηκαν αυτά τα χρόνια....

@corpse ολόσωστος ο V

alexis72
30/01/2024, 10:44
εγω τον ειχα πετύχει 2 φορές απέναντι απο την κεντρική αγορά της αθήνας στην οδο αθηνάς να μαγειρεύει και να περιμένουν να φάνε 350 με 400 ατομα μιλάμε γινόταν χαμός ,(μέχρι και 2-3 αστυνομικοί ηταν που τους εβαζαν σε τάξη κ τους εδιωχναν απο την οδό αθηνάς γιατι ειχαν κλείσει τον δρόμο) ,και τον εβλεπαν σαν θεό και του εδωσα 5 ευρω την κάθε φορά (μου ειπε ομως ΔΕΝ θέλω λεφτά θελω τρόφιμα ) του ειπα πάρτα και κανε εσυ κουμάντο και αλλη μια φορά τον πέτυχα στο μοναστηράκι στην πλατεία ,παλι με 200 +ατομα να περιμένουν να φάνε

AUFGEBRACHT
30/01/2024, 11:48
Καλά, το ότι το θέμα "έσκασε" τώρα, και μάλιστα ξεκίνησε από την φυλλάδα του Πρώτου Θ(Ψ)έματος, δεν είναι διόλου τυχαίο...οι "δημοσιογράφοι" είναι η χειρότερη φάρα, και κάτι τέτοια είναι βούτυρο στο ψωμί τους...είχαν έτοιμες και τις φωτογραφίες που παίζει φρουτάκια, μόλις "έσκασε" το θέμα, έσκασαν κι οι σχετικές φωτό, κι ας υπήρχαν από καιρό διαθέσιμες...κι εννοείται πως η έρευνα από την ΑΑΔΕ και οι καταγγελίες είχαν γίνει από καιρό, αλλά τώρα ήταν η κατάλληλη στιγμή...

Για άλλη μια φορά όλα ξεκίνησαν από καταγγελία, και μάλλον τα ελατήρια δεν είναι ταπεινά, αλλά πράξη εκδίκησης, καθώς σήμερα διάβασα πως η καταγγελία έγινε από ιδιοκτήτη πρακτορείου ΟΠΑΠ στην Πάτρα, ο οποίος ζήτησε 30 χιλιάρικα για αναστολή πλειστηριασμού, κι ο άλλος αρνήθηκε να του τα δώσει...

Panos76
30/01/2024, 12:20
Καλά, το ότι το θέμα "έσκασε" τώρα, και μάλιστα ξεκίνησε από την φυλλάδα του Πρώτου Θ(Ψ)έματος, δεν είναι διόλου τυχαίο....

και για τους γκέι που μας τα έχουν κάνει νταούλια, όλα αυτά έχουν υπογραφεί - αν δεν κάνω λάθος - από το πρώτο μνημόνιο, παρόλα αυτά παρουσιάζονται όλα σαν θέματα των ημερών.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι από τι από όλα προσπαθούν να μας αποπροσανατολίσουν, έτσι και αλλιώς παίζουν άπειρα θέματα και όλα είναι σημαντικά.

basilis_k6
30/01/2024, 12:50
Τεραστια απατη. Μιλαμε για πολλα λεφτα χαμενα. Σχεδον το 1/5 απο τη φοροδιαφυγη καθε βενζιναδικου της μαφιας. Ευτυχώς εχουμε κρατος και θα σωθουμε απο τον ανθρωπο που ταιζε φτωχους και επαιξε και μερικα φρουτακια απο τα ρεστα που του μένανε στη τζεπη.

CorpseAlive
30/01/2024, 12:52
Ακόμα δεν έχουμε καταλάβει ότι βάζουν συντηρητικές παρατάξεις να περάσουν προοδευτικά μέτρα και προοδευτικές παρατάξεις να περάσουν συντηρητικά μέτρα?
Π.χ. Ν.Δ. με γάμο ομοφυλόφιλων
Π.χ. Σύριζα με μνημονιάρα
Π.χ. Πασοκ με P.S.I. ασφαλιστικών
και πάει λέγοντας?
Τέσπα τουλάχιστον με τον γάμο των ομοφυλόφιλων σταμάτησε αυτή η μαλακία να έχουμε πολίτες δύο ταχυτήτων.

toyar
30/01/2024, 12:56
Βαγγέλη συμφωνώ και διαφωνώ με την τοποθέτηση.
Συμφωνώ ότι ακόμα και έτσι έγινε κάτι καλό και πράγματι βοηθήθηκε αρκετός κόσμος.

Διαφωνώ στο ότι ο συγκεκριμένος είχε αγιοποιηθεί και βάσει της προσωπικότητας του και του Σελεμπριτιλικιού που πούλησε τα τελευταία έτη έκανε μια αυτοδιαχειριζόμενη ομάδα προσωποπαγή .
Στο V for Vendeta έλεγε ότι οι ιδέες είναι αλεξίσφαιρες , ο άνθρωπος όχι.
Τώρα η ομάδα αυτή τέλειωσε, γιατί το πρόσωπο της λερώθηκε δίκαια ή άδικα αφού η ιδέα της συνδέθηκε άρρηκτα με τον άνθρωπο και δεν είχε αυτούσια ύπαρξη.
Το να υπάρχει σαφής δομή με ΕΦΚΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΦΠΑ ΚΛΠ είναι πάρα πολύ σημαντικό. Αναπτύσσεται ένα ΝΟΜΙΚΟ πρόσωπο και έχει αυτούσια και αυτοτελή ύπαρξη πέραν των ιδρυτών του, οι οποίοι μπορεί να είναι οι καλύτεροι αλλά αν π.χ. τους πατήσει λεωφορείο έπαψε να υπάρχει ή οι χειρότεροι και να διαπράττουν απάτες που αν τους κλείσουν μέσα έπαψε να υπάρχει.
Έτσι πάει κατ΄εμέ.

αυτη η αποψη ειναι η πιο ολοκληρωμενη για εμενα απλα γιατι μεσα της εχει επιστημονικη βαση και τεκμηριωση
το αν ταιζε φτωχους η επαιζε φρουτακια σε μια ευνομουμενη κοινωνια ειναι ανουσιες συζητησεις
μια σωστη κοινωνια δεν εχει ουτε συσσιτια ουτε φρουτακια

yes-u
30/01/2024, 15:25
Επίσης, εθεάθη με συνεργάτες του να τρώει από τα γεύματα που μαγείρευε για τους αναξιοπαθούντες, από τις προσφορές τις δικές μας και των συνανθρώπων μας, μη σας πω πως και τα ρούχα που φορούσε είναι από τις δικές χορηγίες!... και επίσης, αυτός ο άνθρωπος, τι δουλειά κάνει; Πώς φροντίζει την καλοδιατηρημένη του γενειάδα, με τι ακριβές πομάδες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Όλοι εμείς, που ψυχομένα σηκωνόμαστε μια φορά στα 4 παρά κάτι χρόνια να στηρίξουμε τη δημοκρατία και παίρνουμε τετραψήφιους αριθμούς σε τηλεμαραθώνιους με χρέωση 3€ προς ευαγή ιδρύματα αισθανόμαστε τέτοια προδοσία!...ΘΕΕ ΜΟΥ, ΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΑΜΕ;

(Συμφωνώ με Bulmont, CorpseAlive, toyar κτλ, οι υπόλοιποι, αν είστε 5 φύγετε, αν είστε 10 ελάτε, εμένα το μαχαίρι μου κανένα δε φοβάται!...)

MG-KTiNoS
30/01/2024, 16:47
Τώρα η ομάδα αυτή τέλειωσε, γιατί το πρόσωπο της λερώθηκε δίκαια ή άδικα αφού η ιδέα της συνδέθηκε άρρηκτα με τον άνθρωπο και δεν είχε αυτούσια ύπαρξη.
Το να υπάρχει σαφής δομή με ΕΦΚΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΦΠΑ ΚΛΠ είναι πάρα πολύ σημαντικό. Αναπτύσσεται ένα ΝΟΜΙΚΟ πρόσωπο και έχει αυτούσια και αυτοτελή ύπαρξη πέραν των ιδρυτών του, οι οποίοι μπορεί να είναι οι καλύτεροι αλλά αν π.χ. τους πατήσει λεωφορείο έπαψε να υπάρχει ή οι χειρότεροι και να διαπράττουν απάτες που αν τους κλείσουν μέσα έπαψε να υπάρχει.


Ένα δίκιο το χεις
θα σου όμως μια ιστορία
Μια φορά κι έναν καιρό εδώ μέσα είχαμε μαζευτεί μια ομάδα ρομαντικών, Χριστούγεννα ήταν, με την ιδέα να κάνουμε ένα δώρο στα παιδάκια στο χωριό ΣΟΣ στη Βάρη
Στο τηλέφωνο βγήκε και κυρία (γατόνι) και μας είπε σας παρακαλώ όχι λεφτά!
Αγοράστε ότι θέλετε από το σούπερ μάρκετ που για μας ήταν πρόβλημα αφού θέλαμε να πάμε με τα μηχανάκια και μετά για καφέ
Όπως και να χει όταν πήγαμε εκεί μας ξενάγησαν και μας εξήγησαν ότι
ΟΙ ΔΩΡΕΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ
Δεν θυμάμαι πόσο μας είχε πει αλλά δεν ήταν 3% πχ αλλά της τάξης του 30% ή 40%

Το κράτος φορολογεί τα παιδάκια???
Μας φάνηκε αδιανόητο αλλά δεν έδειχναν να κάνουν πλάκα.

Κατανοώ ότι θα φτάσουμε πάλι στο νόμιμο και το ηθικό αλλά όλοι αυτοί που κουνάν το δάχτυλο...
Τους ξέρουμε!
Απ όσους ελέγχους έχουν κάνει ως τώρα κανείς ποτέ δεν βρέθηκε σωστός
Ποτέ όμως
:rolleyes:

PaNick67
30/01/2024, 18:47
O Aλλος Ανθρωπος ξεκινησε το 2011 αν δεν κανω λαθος εκει στην κορυφωση της κρισης δινοντας φαγητο σε ανθρωπους που δεν ειχαν τον τροπο. Μετα ξεκινησε να οργωνει την Ελλαδα οπου υπηρχε αναγκη. Ειτε αφορουσε πλημμυροπαθεις, σεισμοπληκτους, μεταναστες, κλπ

Αυτο που ζητουσε σε ολους τους τονους ηταν υλικα οχι χρηματα.

Αλλα ειναι πιο ευκολο να βαλεις χρηματα σε εναν λογαρισμο παρα να πας να ψωνισεις και να τα πας εκει για να πανε μετα οπου υπαρχει αναγκη.

Αυτο που κανει ειναι προσφορα στον συνανθρωπο αλλα δεν σημαινει οτι ο ιδιος ειναι αγιος. Ανθρωπος ειναι κι αυτος και ισως εχει τα 'κουσουρια" του. Οπως αλλος πινει κανα κρασι, αλλος καπνιζει κανα γαρο, αλλος τζογαρει, κλπ Ο αναμαρτητος, πρωτος....κλπ

Ειπωθηκε οτι επρεπε να γινει νομικο προσωπο. Ισως.

Προσωπικα δεν στηριζω κανενα νομικο προσωπο τετοιο, καμια ΜΚΟ που μπορει να παιρνει λεφτα απο την πολιτεια ( ειρωνια ε; ΜΚΟ επιδοτουμενες απο το κρατος ), προτιμω να βοηθησω οσους γνωριζω οτι εχουν θεματα, με οποιον τροπο μπορω και να ξερω οτι επιασε τοπο η βοηθεια.

CorpseAlive
30/01/2024, 18:47
Ένα δίκιο το χεις
θα σου όμως μια ιστορία
Μια φορά κι έναν καιρό εδώ μέσα είχαμε μαζευτεί μια ομάδα ρομαντικών, Χριστούγεννα ήταν, με την ιδέα να κάνουμε ένα δώρο στα παιδάκια στο χωριό ΣΟΣ στη Βάρη
Στο τηλέφωνο βγήκε και κυρία (γατόνι) και μας είπε σας παρακαλώ όχι λεφτά!
Αγοράστε ότι θέλετε από το σούπερ μάρκετ που για μας ήταν πρόβλημα αφού θέλαμε να πάμε με τα μηχανάκια και μετά για καφέ
Όπως και να χει όταν πήγαμε εκεί μας ξενάγησαν και μας εξήγησαν ότι
ΟΙ ΔΩΡΕΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ
Δεν θυμάμαι πόσο μας είχε πει αλλά δεν ήταν 3% πχ αλλά της τάξης του 30% ή 40%

Το κράτος φορολογεί τα παιδάκια???
Μας φάνηκε αδιανόητο αλλά δεν έδειχναν να κάνουν πλάκα.

Κατανοώ ότι θα φτάσουμε πάλι στο νόμιμο και το ηθικό αλλά όλοι αυτοί που κουνάν το δάχτυλο...
Τους ξέρουμε!
Απ όσους ελέγχους έχουν κάνει ως τώρα κανείς ποτέ δεν βρέθηκε σωστός
Ποτέ όμως
:rolleyes:

Καλά κάνουν και φορολογούνται.
Αν η δωρεά φορολογούνταν λιγότερο από το φόρο που θα πλήρωνε κάποιος ως εισόδημα θα άνοιγαν περισσότερες φιλανθρωπικές οργανώσεις από περίπτερα στην Ομόνοια.
Easy Ξέπλυμα.

D3300
31/01/2024, 09:59
Αν οι κυβερνήσεις είχαν δημιουργήσει τις προυποθέσεις και τις δικλείδες ασφαλείας για να μην χρειάζεται να υπάρχουν ''άλλοι άνθρωποι'', ''κιβωτοί του κόσμου'' κλπ, απλά δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης.
Το πιο άσχημο για εμένα, από όλα όσα σκάνε κατά καιρούς, είναι πως κλονίζεται η εμπιστοσύνη του κόσμου και την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να προσφέρει, ίσως και να μην το κάνει.
Πάντως γελάω με όλους αυτούς που δεν βοήθησαν ποτέ και κανέναν αλλά είναι οι πρώτοι που αρπάζουν τη πέτρα από κάτω για να πετροβολήσουν...

harris_x
01/02/2024, 14:24
Μήπως κάπου εδώ να βάλουμε φρένο;




Ρητορική είναι η ερώτηση :evil: