PDA

View Full Version : service πιρουνιου cbr



MAKIS-RR
12/04/2013, 16:29
Δυστυχως μετα την χθεσινη ομορφη βολτουλα μου μετα απο πολυ καιρο ειδα τις μπουκαλες μου να κλαινε.δεν ξερω αν εκανα μαλ....κια αλλα μετα απο καιρο ακινησιας (για οικονομικους λογους οχι λογω χειμωνα,παρα μονο μικρες βολτες για να γυρνανε λιγο τα λαδια) αρχισα να το πιεζω πολυ στα φρενα και εσκασα κανα 2 φορες ατσαλα απο σουζα.η μηχανη ενω δεν ειχε διαρροη η τουλαχιστον αισθητη διαρροη αρχισε να φτυνει λαδια.
1ον : ποσο καιρο εχω???(γιατι εχουμε και αφραγκιες)
2ον : τι τσιμουχες,ξυστρες,λαδια να βαλω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα (αν εχω το καταλληλο ποσο)
3ον : αν το προηγουμενο παρα ειναι ασυμφορο τι μου προτεινετε???
ευχαριστω

TROOPER
13/04/2013, 23:02
οι τσιμουχες στα μπροστινα ξεραινονται απο την ακινησια φιλε.λογικο που συνεβει αυτο.
1.πρεπει να αντικατασταθουν αμεσα.
2.οτι λεει το μανιουαλ
3.δεν εχω να προτεινω τπτ περα απο αυτο που ηδη προτεινα.
να σαι καλα :wave2:

tony_l
15/04/2013, 11:58
Το σκέφτομαι κι εγώ για αλλαγή λαδιών στο μπροστινό... Δεν κάνω σούζες και δεν δακρύζουν καθόλου, αλλά το μηχανάκι έχει τα ίδια λάδια απ' την ημερομηνία παραγωγής (2008) και 15k km πάνω του. Μου πρότειναν να τα αλλάξω, απ' τη στιγμή που η χρήση που κάνω είναι απαιτητική (πίστα), καθώς θα δω μεγάλη διαφορά στον τρόπο λειτουργίας του. Οδήγησα βέβαια, πρόσφατα ίδιο μηχανάκι, ίδιας χρονολογίας, με αλλαγμένα πρόσφατα λάδια και δεν είδα κάποια διαφορά. Το μεγαλύτερό μου θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τα συνεργεία στα Χανιά γι' αυτή τη δουλειά. Έχω δίκιο ή είναι κάτι από και τζάμπα το συζητάω τόσο καιρό;

MAKIS-RR
15/04/2013, 19:17
το manual πιστευω οτι θα με ξυρισει...τεσπα ευχαριστω και εγω υπερ του manual ειμαι αλλα η τσεπη μου εχει αλλη γνωμη.

TROOPER
16/04/2013, 08:35
το manual πιστευω οτι θα με ξυρισει...τεσπα ευχαριστω και εγω υπερ του manual ειμαι αλλα η τσεπη μου εχει αλλη γνωμη.

ναι αλλα με μερικα πραματα δεν ειναι να παιζουμε.

radd
16/04/2013, 08:37
το manual πιστευω οτι θα με ξυρισει...τεσπα ευχαριστω και εγω υπερ του manual ειμαι αλλα η τσεπη μου εχει αλλη γνωμη.

Έκανες αναζήτηση στο ιντερνετ για να κατεβάσεις δωρεάν το manual της μηχανής σου;

dmf
16/04/2013, 08:42
Υπάρχει και αυτή η προσωρινή λύση. http://www.youtube.com/watch?v=USac5G4SI-U

MAKIS-RR
16/04/2013, 18:33
ναι το εχω κατεβασει

KostasV2
16/04/2013, 19:18
Αν έχεις μερικά εργαλεία, τις αλλάζεις και μόνος σου τις τσιμούχες. Το ίδιο ισχύει και για τα λάδια φυσικά...

radd
16/04/2013, 21:30
Αν το πειράξεις μόνος σου τελικά, να είσαι πολύ προσεχτικός επειδή η πιο μικρή γρατζουνιά στοιχίζει (στα καλάμια ή στα δαχτυλίδια)

MAKIS-RR
17/04/2013, 10:37
θα το κατεβασω μονοσ αλλα θα το παω σε εναν φιλο να τις αλλαξει.εχω αλλαξει απο συμβατικο ενοσ φιλου σε ττρ 600 και ολα πηγαν καλα αλλα με το cbr δεν πειραματιζομαι.thanks

gkr
18/04/2013, 07:06
Υπάρχει και αυτή η προσωρινή λύση. http://www.youtube.com/watch?v=USac5G4SI-U
αυτή τη λύση την έχω δοκιμάσει με επιτυχία, δεν χρειάστηκε να αλλάξω τσιμούχες τελικά, προσωπικά το συνηστώ ανεπιφύλακτα.

p@nos
18/04/2013, 07:45
καλα τωρα δε ξερω τι εννοεις ακινησια αλλα παντως αμα δεν εννοεις 2-3 χρονια χωρις βολτες απλα οι τσιμουχες σου παρεδωσαν πνευμα...τωρα το να αλλαξεις τσιμουχες δεν ειναι καμια πυρηνικη φυσικη σιγουρα δεν ειναι οπως του ττρ που δεν εχει τπτ το πιρουνι μεσα αλλα δενε ιανι και κατι δυσκολο...περα απο τα μανουαλ υπαρχουν και πολλα βιντεακια γοια το πως να λυσεις ενα ρυθμιζομενο μπροστινο ολα ιδια ειναι οποτε μη ψαξεις ντε και καλα να βρεις γ το μηχανακι σου δε παιζει ρολο...

το ποσο καιρο εχεις ειναι για οσο θα κρατησεις το μηχανακι σου δε θα χαλασει το μπροστινο σου αμα δακρυζει καποια τσιμουχα απλα θα δουλευει σα σουμιες


τωρα στον tony_l
που δε καταλαβε διαφορα απο το ιδιο μηχανακι με αλλαγμενα λαδια στο μπροστινο θα ειμαι ευγενικος γιατι ο τρουπερ μου τν εχει και στημενη στο ενα ποστ που κανω το μηνα να μου ριχνει καρτες και θα σου πω οτι αυτος που αλλαξε λαδια στο μπροστινο του ειχε τερμα μαλακες συμπιεση ελατηρια επαναφορα και μαλλον εβαλε και λιγοτερα λαδια μεσα γ αυτο δε καταλαβες διαφορα απο το δικο σου που εχει τη νερομπουρμπουλα στις μποκαλες....οσο για τους μαστορες τις κρητης το να αλλαξεις λαδια σε ενα μπροστινο ειναι υποθεση 10 λεπτων αμα δε ξερουν να σου αλλαξουν λαδια δε πρεπει να τους εμπιστευεσαι ουτε την αλυσιδα να σου λαδωσουν

TROOPER
18/04/2013, 10:01
........ο τρουπερ μου τν εχει και στημενη στο ενα ποστ που κανω το μηνα να μου ριχνει καρτες.........

δεν σου εχω τπτ στημενο.
ακομα και το χιουμορ το χοντροκομενο επιτρεπω αρκει να μην εκλαμβανεται απο τους αλλους ως προσβολη. μαλλον δεν αντιλαμβανεσαι οτι την τελευταια φορα το χιουμορ ηταν παρεξηγησιμο, γιατι αν το αντιλαμβανοσουν δεν θα εγραφες οτι σου την εχω στημενη.

και τωρα που εδωσα την εξηγηση μπορουμε να επανελθουμε στο θεμα χωρις να δωθει εκταση.

:wave2:

sniper
18/04/2013, 10:06
.... ....οσο για τους μαστορες τις κρητης το να αλλαξεις λαδια σε ενα μπροστινο ειναι υποθεση 10 λεπτων αμα δε ξερουν να σου αλλαξουν λαδια δε πρεπει να τους εμπιστευεσαι ουτε την αλυσιδα να σου λαδωσουν

Υπερβάλεις λιγο (όσο πατάει ο ελέφας) αλλά ΟΚ....

chr1s_86
18/04/2013, 15:37
αυτή τη λύση την έχω δοκιμάσει με επιτυχία, δεν χρειάστηκε να αλλάξω τσιμούχες τελικά, προσωπικά το συνηστώ ανεπιφύλακτα.

+1 και με φίλερ γίνεται :a013:

p@nos
18/04/2013, 16:37
Υπερβάλεις λιγο (όσο πατάει ο ελέφας) αλλά ΟΚ....


ξερεις να αλλαζεις λαδια σε μπροστινα η το υποθετεις οτι δε παιρνει τοσο χρονο?

sniper
18/04/2013, 16:41
ξερεις να αλλαζεις λαδια σε μπροστινα η το υποθετεις οτι δε παιρνει τοσο χρονο?

Eχω αλλάξει λάδια κι ελατήρια στο δικό μου.

Ξέχνα τα ελατήρια, σε 10' εσύ λυνεις τον μπροστινό, βγάζεις και τις δύο μπουκάλες, αδειάζεις το λάδι (το αφήνεις να στραγγίξει ή όχι) βάζεις λάδια, κλείνεις, βάζεις μπουκάλες πίσω και δένεις τον μπροστινό;

Μπράβο.

radd
18/04/2013, 16:46
Εμένα πάντως να τα λύσω να τα φυσήξω να τα σκουπίσω όλα κτλ, μου παίρνει περίπου 2 ώρες.

MouzasSierra117
27/05/2013, 23:30
και καλο ειναι καθε 20.000km να αλαζεις λαδια στις μπουκαλες (ετσι λεει ο κατασκευαστης του δικου μου και λογικα ειναι για ολα τα μιχανακια κ μιχανες) γιατι εμενα δεν ειχαν αλαχτη και ειχα κραδαζμους απο τις τσιμουχες. Επισεις ο μιχανικος μου μου ειπε οτι οταν εβγαλε το λαδι ηταν μαυρο σαν πισα και βρομαγε απεσια γιατι δεν ειχε αλαχτη ποτε του. o.O

SHOOTER045
28/05/2013, 00:58
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=cbr600rr+front&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0&_nkw=cbr600rr+front+seal&_sacat=0

tony_l
29/05/2013, 09:56
@panos

Οι ρυθμίσεις ήταν σχεδόν ίδιες και στα δύο μηχανάκια ρε φίλε, γι'αυτό λέω ότι μου έκανε εντύπωση ότι δεν είδα διαφορά. Τώρα, αν αυτό με τα αλλαγμένα λάδια είχε λιγότερα απ'όσο πρέπει, δεν μπορώ να το ξέρω. Αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι με την χρήση που είχε απ'τον προηγούμενο ιδιοκτήτη το δικό μου, δεν φαίνεται να έχει θέμα με το μπροστινό του. Βέβαια, αν δεν αλλαχτούν τα λάδια με φρέσκα δεν μπορώ να το πω με σιγουριά αυτό. Θα γίνει σύντομα η αλλαγή και θα σας πω εντυπώσεις. ;)

Δεν παρεξηγώ εγώ, μην με φοβάσαι. :)