PDA

View Full Version : 4 Τροχοι - Τέλος



Cpt. Haddock
12/04/2013, 20:12
Μακριά πορεία, καπου θα τελείωνε, αλλα δεν πάυει να ειναι σημαντικη ειδηση.

Κείμενο του Κασδαγλη:

http://kasdaglis.wordpress.com/2013/04/12/οι-τελευταίοι-τροχοι/


Οι τελευταίοι ΤΡΟΧΟΙ
Posted on 12 Απριλίου, 2013 by Χριστόφορος Κάσδαγλης
Οι 4ΤΡΟΧΟΙ μάλλον δεν υπάρχουν πια. Χτες μόλις, το διοικητικό συμβούλιο των Τεχνικών Εκδόσεων διαπίστωσε πως δεν υπάρχουν οι στοιχειώδεις προϋποθέσεις για να προχωρήσει η συμφωνία που είχε γίνει για τη συνέχιση της έκδοσης σε νέο πλαίσιο – έκτακτων συνθηκών. RESTART ήταν ο γενικός τίτλος του τελευταίου τεύχους – η πιο βραχύβια επανεκκίνηση που έγινε ποτέ…

Μερικές θέσεις εργασίας (αν και δεν είχαν μείνει και πολλές) ακόμα χαμένες, ένας τίτλος λιγότερος στα περίπτερα, λίγη φτώχεια (οικονομική, εκδοτική, πνευματική) παραπάνω. Αλλά βέβαια, η διακοπή της έκδοσης των 4ΤΡΟΧΩΝ είναι κάτι πολύ περισσότερο απ’ όλα αυτά, ίσως γιατί οι 4ΤΡΟΧΟΙ ήταν κάτι πολύ περισσότερο από ένα απλό περιοδικό. Για μένα προσωπικά, ακόμα πιο πολύ!

Ένα κλασικό σλόγκαν του περιοδικού ήταν «4ΤΡΟΧΟΙ: Κομμάτι του ελληνικού πολιτισμού». Μπορεί να ακουγόταν υπερφίαλο, αλλά έτσι ήταν. Δεν επρόκειτο για ένα ακόμα περιοδικό αυτοκινήτου, ούτε μόνο για το αρχαιότερο και πιο επιτυχημένο. Οι 4ΤΡΟΧΟΙ ήταν -είναι- κατά τη γνώμη μου το καλύτερο και το πιο πετυχημένο περιοδικό που βγήκε διαχρονικά στην Ελλάδα. Ένα περιοδικό που, εκτός από το αυτοκίνητο, κινούνταν πάντα στην αιχμή των τεχνολογικών και κοινωνικών εξελίξεων και μέσα στις γραμμές του φρόντιζε πάντα να περιλαμβάνει σελίδες οξείας πολιτικής και κοινωνικής κριτικής που φαίνονταν παράταιρες με την υπόλοιπη ύλη (τεστ αυτοκινήτων, τιμές, νέα μοντέλα, αξεσουάρ και πολλές ιλουστρασιόν διαφημίσεις), αλλά δεν ήταν καθόλου παράταιρες γιατί οι αναγνώστες του δεν τις έβλεπαν έτσι.

Η δήλωση «κομμάτι του ελληνικού πολιτισμού» από ένα περιοδικό αυτοκινήτου, είχε την εποχή του γκλάμουρ και του λάιφ στάιλ την ιδιαίτερη σημασία του. Ποιος ασχολιόταν εκείνες τις μέρες με τον ελληνικό πολιτισμό; Ούτε καν τα πολιτιστικά έντυπα ή οι πολιτιστικές σελίδες των εντύπων ποικίλης ύλης και των εφημερίδων, που είχαν προτιμήσει αναφανδόν τις κοσμικότητες, τα κουτσομπολιά, τις λίστες των ευπώλητων, τη λάμψη του μεγάρου, την άμεση ή έμμεση λατρεία του χρήματος. Σ’ αυτήν ακριβώς την τάση πήγαινε κόντρα η εκκεντρική εμμονή στον «ελληνικό πολιτισμό», και υπήρχε πάρα πολύ μεγάλη αλήθεια σ’ αυτό.

Συμμετείχα στην περιπέτεια των 4ΤΡΟΧΩΝ, εγώ, ο απολύτως άσχετος με την αυτοκίνηση, από το 2001 ως αρθρογράφος, και από το τέλος του 2002 ως επικεφαλής της δημοσιογραφικής ομάδας του ΑΝΤΙΛΟΓΟΥ – οι τελευταίοι τροχοί του αμαξιού, δηλαδή. Ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ ήταν μια προϋπάρχουσα ενότητα στην καρδιά του περιοδικού, που ασχολιόταν με οτιδήποτε άλλο εκτός από το αυτοκίνητο και που φιλοξενούσε εκείνη την εποχή ακόμα, και για αρκετά χρόνια, μαζί με τα χρονογραφήματα σημαντικών ανθρώπων του πνεύματος, το παραληρηματικό εντιτόριαλ του Κώστα Καββαθά – μερικές μαστορικά γραμμένες σελίδες από έναν παλιό του είδους, απ’ αυτή την εμβληματική φιγούρα που ξεδίπλωνε τις αναμνήσεις του, που γκρίνιαζε επί παντός του επιστητού, που εκτόξευε απίστευτες και εξαιρετικά εύστοχες προφητείες -για την πορεία του τόπου, για τις νέες τεχνολογίες, για τους κινδύνους από τη συνεχή επέκταση του κρατικού ελέγχου στην ιδιωτικότητα των πολιτών-, που μεμψιμοιρούσε μονότονα αλλά γοητευτικά για τα ελαττώματα του Έλληνα και για την κατάντια του κράτους, για υποσχέσεις που του δόθηκαν από πρωθυπουργούς και υπουργούς οι οποίες ποτέ δεν υλοποιούνταν. Υποσχέσεις που δεν αφορούσαν παροχές ή ρουσφέτια, αλλά την υποτιθέμενη εφαρμογή διαφόρων ρεαλιστικών (καμιά φορά και ουτοπικών) σχεδίων μεγάλης εμβέλειας που πρότεινε κατά καιρούς ο ίδιος, τα οποία τους γυάλιζαν και τους γοήτευαν για λίγο, αλλά δεν ήθελαν και δεν μπορούσαν -δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση- να υλοποιήσουν, όπως και κάθε άλλη λαμπρή ιδέα που μπορεί να συναντούσαν στο διάβα τους – για να την ακυρώσουν.

Cpt. Haddock
12/04/2013, 20:13
Συνέχεια


Δούλεψα λοιπόν σχεδόν δώδεκα χρόνια στους 4ΤΡΟΧΟΥΣ, τον τελευταίο καιρό απλήρωτος, όπως και οι συνεργάτες μου, και το τελευταίο διάστημα ούτε καν απλήρωτοι, απλώς εθελοντές που επιστρέφαμε κάτι από όσα χρωστούσαμε στο περιοδικό και στους ανθρώπους του. Τι χρωστούσαμε στο περιοδικό; Μια από τις καλύτερες συνεργασίες στη δημοσιογραφική μας καριέρα, μέσα σε ένα δημιουργικό πλαίσιο, χωρίς παρεμβάσεις, πολιτικές ή άλλες, στο πλαίσιο ενός εντύπου που μας έκανε περήφανους όταν δηλώναμε ότι δουλεύαμε εκεί.

Ειδικά για μένα, η σημασία της σχέσης μου με τους 4ΤΡΟΧΟΥΣ είχε ακόμα πιο μεγάλη βαρύτητα. Ο Κώστας Καββαθάς ήταν ο πρώτος που μου πρόσφερε δουλειά όταν έφυγα από την Ελευθεροτυπία, το 2000, ένα μεγάλο επαγγελματικό και προσωπικό σοκ για μένα, ασχέτως αν τότε βρήκα τελικά δουλειά με περισσότερα λεφτά και προοπτικές (τουλάχιστον έτσι το εκτίμησα τότε). Ο Κώστας όχι μόνο δεν μου κράτησε κακία, αλλά ήταν συνεχής η έγνοια του για μένα και οι προτάσεις του να κάνουμε πράγματα μαζί – μερικά από τα οποία, τα πιο φιλόδοξα, δεν πραγματοποιήθηκαν ποτέ.

Δεν θέλω να αγιοποιήσω τον Καββαθά. Για μένα υπήρξε από τους πιο ταλαντούχους επαγγελματίες που συνάντησα, ένας μεγάλος κοσμοπολίτης και οραματιστής, ένας σπουδαίος πιονιέρος που άνοιξε δρόμους. Μαζί με τα απίστευτα προτερήματά του έχει βέβαια και χτυπητά ελαττώματα, τα οποία, όμως, πρέπει να πω, τα πλήρωσε πρώτα ο ίδιος -πολύ ακριβά μάλιστα- και μετά οποιοσδήποτε άλλος. Τα πλήρωσε βέβαια και το περιοδικό.

Το πρόβλημα είναι πως όλη αυτή η πορεία, βοηθούσης και της κρίσης, οδηγήθηκε τελικά στην καταστροφή. Αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αυτό το δυναμικό και αυτή η παράδοση των 4ΤΡΟΧΩΝ είναι μια μεγάλη παρακαταθήκη που δεν γίνεται να πάει χαμένη. Στο κάτω κάτω τα περιοδικά είναι οι άνθρωποί τους, δεν είναι ούτε οι τίτλοι τους ούτε οι υποδομές τους ούτε -βέβαια- τα… χρέη τους. Περιμένω λοιπόν με ανυπομονησία να δω το επόμενο βήμα αυτής της σπουδαίας ομάδας, μια κολεκτίβα ή μια νέα εταιρεία, ένα νέο ξεκίνημα με ή χωρίς τον Κώστα Καββαθά, με ή χωρίς εμένα τον ίδιο.

AUFGEBRACHT
12/04/2013, 20:18
Ρε Καπετάνιε, το πιστεύεις ότι από χτές έλεγα να γράψω για το θέμα, να μην το γράψω...κι ενώ το πήρα απόφαση τελικά να γράψω, στην πορεία ανακαλύπτω πως μόλις άνοιξες thread... Αγόραζα περιστασιακά 2T αλλά την ΠΤΗΣΗ&ΔΙΑΣΤΗΜΑ από το 1990 μέχρι σήμερα. Στο blog του περιοδικού είναι συγκινητική η ανταπόκριση και η αγάπη των αναγνωστών. Κρίμα για τους εργαζόμενους των Τεχνικών Εκδόσεων αλλά και για τους ιστορικούς τίτλους της εταιρίας :(

AristidisZ
12/04/2013, 20:24
ίντερνετ και κρίση (με αυτή τη σειρά), ο θάνατος των εντύπων μέσων...
πραγματικά κρίμα για ένα τόσο ιστορικό περιοδικό...

AUFGEBRACHT
12/04/2013, 20:38
ίντερνετ και κρίση (με αυτή τη σειρά), ο θάνατος των εντύπων μέσων...
πραγματικά κρίμα για ένα τόσο ιστορικό περιοδικό...

Ίντερνετ, κρίση και λανθασμένες επιχειρηματικές κινήσεις θα προσθέσω. Από την άλλη βέβαια είναι λυπητερό να βλέπω να επιβιώνουν φυλλάδες κυριολεκτικά (ίσως βέβαια επιβιώνουν γιατί είναι φερέφωνα κάποιων...) και να κλείνουν ιστορικοί τίτλοι όπως η ΠΤΗΣΗ, σημείο αναφοράς στο χώρο από το 1979. Το πέρασμα των Τεχνικών Εκδόσεων στον όμιλο Alpha Press και τις εκδόσεις Λυμπέρη ήταν η ταφόπλακα και επέσπευσε το τέλος. Κάτι συζητείται για συνέχιση των τίτλων με τη μορφή ηλεκτρονικών εκδόσεων - δηλώνω αμετανόητος "εραστής" της μυρωδιάς και της αφής του χαρτιού και αλλεργικός σε e-books, e-magazines και συναφή...

RaGe_Raptor
12/04/2013, 20:43
δηλώνω αμετανόητος "εραστής" της μυρωδιάς και της αφής του χαρτιού ...

:beer:

tomy
12/04/2013, 22:00
Από τα τελευταία αξιόλογα ελληνικά περιοδικά και πολλα παραπάνω απο ένα έντυπο για το αυτοκίνητο! Νιώθω τυχερός που μεγάλωσα διαβάζοντας το "Εν Λευκώ" και τους "Αντιλογους", τα ψαγμενα τεχνικά άρθρα του sir και λυπάμαι που την θέση του στα σταντ θα πάρουν τα σοκ και οκ, χαρακτηριστικό ίσως δείγμα της πολιτιστικής κρίσης που διέρχεται η χώρα μας..
http://kavvathas.com/

Ichigo
12/04/2013, 22:01
την τύχη των 4Τ είχαν και περιοδικά πληροφορικής. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μου λείψουν τα κείμενα του Ν. Δήμου που έγραφε και στα 2 είδη περιοδικών.

H.A.Balafoutre
12/04/2013, 22:34
Κρίμα ρε γμτ.....τι στο διάολο γίνεται επιτέλους. Μα όλοι να κλείνουνε....?

AUFGEBRACHT
12/04/2013, 22:36
Από τα τελευταία αξιόλογα ελληνικά περιοδικά και πολλα παραπάνω απο ένα έντυπο για το αυτοκίνητο! Νιώθω τυχερός που μεγάλωσα διαβάζοντας το "Εν Λευκώ" και τους "Αντιλογους", τα ψαγμενα τεχνικά άρθρα του sir και λυπάμαι που την θέση του στα σταντ θα πάρουν τα σοκ και οκ, χαρακτηριστικό ίσως δείγμα της πολιτιστικής κρίσης που διέρχεται η χώρα μας..
http://kavvathas.com/

Αυτός ήταν και ο λόγος που αμφιταλαντευόμουν από χτες για το εάν θα έπρεπε να γράψω δυο κουβέντες για το τέλος των περιοδικών των Τεχνικών Εκδόσεων...μοιραία θα γινόταν αναφορά και στον Καββαθά. Όλοι μιλάνε για τα "παιδιά" του Καββαθά και το διαφαινόμενο τέλος τους. ΝΑΙ, αναμφισβήτητα οι 4Τ, η ΠΤΗΣΗ, ο ΗΧΟΣ ήταν σημεία αναφοράς στον ειδικό τύπο στην Ελλάδα και ξεχώριζαν από το σωρό... ΟΜΩΣ!!! Υπάρχει ένα μεγάλο όμως...Το έγραψα και στο blog της ΠΤΗΣΗΣ, όλοι εκθειάζουν τον Καββαθά, αλλά εγώ του επιρρίπτω ευθύνες για το κλείσιμο των περιοδικών. Παντού διατυμπανίζει πως οι Τεχνικές Εκδόσεις δεν ανήκουν πλέον σε αυτόν, αφού είχαν περάσει στον έλεγχο του Ομίλου Λυμπέρη, αυτού του σαχλού "εκδότη" που πνίγηκε από τα ίδια σκατά που δημιούργησε, η πομφόλυξ του νεοελληνικού lifestyle έσκασε και μαζί έσκασε και το τίποτα που τον συντηρούσε. Όμως, το μακρυνό 2006 ο Καββαθάς που μια ζωή τον θυμάμαι να πρσβεύει και να υποστηρίζει ένα άλλο τρόπο σκέψης και ζωής, δήλωνε με αφορμή την πώληση του 33,3% των Τ.Ε. στο Λυμπέρη: "με τον Αντώνη Λυμπέρη συμφωνούμε σε πολλά περισσότερα από όσα διαφωνούμε, τα όσα πρόκειται να επακολουθήσουν μέσω της συνεργασίας μας πρέπει να κάνουν πολλούς να χάσουν τον εκδοτικό ύπνο τους στην Ελλάδα και στο εξωτερικό". Και όντως μερικοί έχασαν τον ύπνο τους, αναγνωστών συμπεριλαμβανομένων. Θυμάμαι ένα τεύχος της ΠΤΗΣΗΣ με κεντρικό θέμα την πτήση με Τ-2 της Π.Α. της μοντέλας Ιωάννας Σουλιώτη, συζύγου του εκδότη Γέρου...και να ΄σου φωτογραφίες του Καββαθά στο briefing room δίπλα στην πρώην μοντέλα-σύζυγο εκδότου με το γυαλί ηλίου μέσα σε κλειστή αίθουσα γιατί το lifestyle πάνω από όλα, να ΄σου και φωτό της Σουλιώτη με στολή πιλότου και κράνος και κατακόκκινο κραγιόν, άσε το κείμενο που αμφιβάλλω άμα το έγραψε η ίδια όπως έλεγε...και επειδή scripta manent:
http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=573&article=11777

tomy
12/04/2013, 23:09
Αυτός ήταν και ο λόγος που αμφιταλαντευόμουν από χτες για το εάν θα έπρεπε να γράψω δυο κουβέντες για το τέλος των περιοδικών των Τεχνικών Εκδόσεων...μοιραία θα γινόταν αναφορά και στον Καββαθά. Όλοι μιλάνε για τα "παιδιά" του Καββαθά και το διαφαινόμενο τέλος τους. ΝΑΙ, αναμφισβήτητα οι 4Τ, η ΠΤΗΣΗ, ο ΗΧΟΣ ήταν σημεία αναφοράς στον ειδικό τύπο στην Ελλάδα και ξεχώριζαν από το σωρό... ΟΜΩΣ!!! Υπάρχει ένα μεγάλο όμως...Το έγραψα και στο blog της ΠΤΗΣΗΣ, όλοι εκθειάζουν τον Καββαθά, αλλά εγώ του επιρρίπτω ευθύνες για το κλείσιμο των περιοδικών. Παντού διατυμπανίζει πως οι Τεχνικές Εκδόσεις δεν ανήκουν πλέον σε αυτόν, αφού είχαν περάσει στον έλεγχο του Ομίλου Λυμπέρη, αυτού του σαχλού "εκδότη" που πνίγηκε από τα ίδια σκατά που δημιούργησε, η πομφόλυξ του νεοελληνικού lifestyle έσκασε και μαζί έσκασε και το τίποτα που τον συντηρούσε. Όμως, το μακρυνό 2006 ο Καββαθάς που μια ζωή τον θυμάμαι να πρσβεύει και να υποστηρίζει ένα άλλο τρόπο σκέψης και ζωής, δήλωνε με αφορμή την πώληση του 33,3% των Τ.Ε. στο Λυμπέρη: "με τον Αντώνη Λυμπέρη συμφωνούμε σε πολλά περισσότερα από όσα διαφωνούμε, τα όσα πρόκειται να επακολουθήσουν μέσω της συνεργασίας μας πρέπει να κάνουν πολλούς να χάσουν τον εκδοτικό ύπνο τους στην Ελλάδα και στο εξωτερικό". Και όντως μερικοί έχασαν τον ύπνο τους, αναγνωστών συμπεριλαμβανομένων. Θυμάμαι ένα τεύχος της ΠΤΗΣΗΣ με κεντρικό θέμα την πτήση με Τ-2 της Π.Α. της μοντέλας Ιωάννας Σουλιώτη, συζύγου του εκδότη Γέρου...και να ΄σου φωτογραφίες του Καββαθά στο briefing room δίπλα στην πρώην μοντέλα-σύζυγο εκδότου με το γυαλί ηλίου μέσα σε κλειστή αίθουσα γιατί το lifestyle πάνω από όλα, να ΄σου και φωτό της Σουλιώτη με στολή πιλότου και κράνος και κατακόκκινο κραγιόν, άσε το κείμενο που αμφιβάλλω άμα το έγραψε η ίδια όπως έλεγε...και επειδή scripta manent:
http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=573&article=11777

Ο Κ.Κ. είναι άρρωστος καιρό τωρα, η συναισθηματική φόρτιση και ο φόβος τους τέλους είναι κακός σύμβουλος! Κανεις δεν αρνείται, ειδικά εκ των υστέρων, οτι ήταν λάθος η πώληση των τεχνικών εκδόσεων αλλα όλοι θα συμφωνήσουν οτι κύριος γνώμονας του ήταν η διάσωση και ευημερία του πνευματικού του παιδιού..

vaska
12/04/2013, 23:24
Αυτός ήταν και ο λόγος ...και επειδή scripta manent:
http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=573&article=11777

+ Όσα θες. Σαν να το έγραψα εγώ το κείμενο κι επειδή υπήρξα φανατικός αναγνώστης και της πτήσης και του ήχου αλλά και των 4ων τροχών, θλίβομαι για το μοιραίο τέλος που είχαν. Αναπόφευκτα βέβαια στην Ελλάδα της κρίσης, όχι μόνον της οικονομικής αλλά και της κρίσης των αξιών.
Αλλά αν δεν έχεις να πληρώσεις νοίκι, χαράτσι, S/M κλπ, μάλλον δεν θα έχεις και για ειδικό τύπο. Κρίμα από την μία, αναπόφευκτο από την άλλη.

:wave2:

Takata Dome
12/04/2013, 23:25
Οι 4 Τροχοί δυστυχώς κατα τη γνώμη μου έχασαν τον προσανατολισμό τους απο τότε που μπήκαν στη νέα χιλιετία.Έχω τεύχη δεκαετίας του '80 και τεύχη του σήμερα,μπορεί να φταίει πως με συγκινεί περισσότερο το χτες,αλλα δεν έχουν καμία σχέση.Ακολούθησαν και λάθος επιχειρηματικές κινήσεις,συμπαρασύρθηκε κάπως απο το ρεύμα του lifestyle.Πάει και αυτό! :(

AUFGEBRACHT
12/04/2013, 23:54
Ο Κ.Κ. είναι άρρωστος καιρό τωρα, η συναισθηματική φόρτιση και ο φόβος τους τέλους είναι κακός σύμβουλος! Κανεις δεν αρνείται, ειδικά εκ των υστέρων, οτι ήταν λάθος η πώληση των τεχνικών εκδόσεων αλλα όλοι θα συμφωνήσουν οτι κύριος γνώμονας του ήταν η διάσωση και ευημερία του πνευματικού του παιδιού..

Ο Κ.Κ. ξέρω ότι είναι άρρωστος και εν μέρει οφείλεται στην περιπέτεια με τις Τ.Ε., όπως και πως αναγκάστηκε να πωλήσει σημαντική ακίνητη περιουσία για να περισώσει ό,τι μπορούσε, όπως και ότι πρόσφατα τον συνέλαβαν για χρέη προς το δημόσιο. Αυτό για το οποίο τον ψέγω είναι πως ενώ ήταν επικριτής του νεοελληνικού βλαχοlifestyle, στήριξε τις δυνάμεις του και παρέδωσε την εταιρία του σε κατεξοχήν εκπρόσωπο όσων χλεύαζε και λοιδωρούσε...

AUFGEBRACHT
13/04/2013, 00:06
+ Όσα θες. Σαν να το έγραψα εγώ το κείμενο κι επειδή υπήρξα φανατικός αναγνώστης και της πτήσης και του ήχου αλλά και των 4ων τροχών, θλίβομαι για το μοιραίο τέλος που είχαν. Αναπόφευκτα βέβαια στην Ελλάδα της κρίσης, όχι μόνον της οικονομικής αλλά και της κρίσης των αξιών.
Αλλά αν δεν έχεις να πληρώσεις νοίκι, χαράτσι, S/M κλπ, μάλλον δεν θα έχεις και για ειδικό τύπο. Κρίμα από την μία, αναπόφευκτο από την άλλη.

:wave2:

Βασίλη χαίρομαι που βλέπω πως την άποψή μου την ασπάζονται και άλλοι όπως εσύ. Η κρίση στον τύπο είναι παγκόσμια και σε αγορές μεγαθήρια, πόσω μάλλον δε στην Ελλάδα με το περιορισμένο αναγνωστικό κοινό και το ακόμα πιο περιορισμένο κοινό για εξειδικευμένες εκδόσεις. Ο μεγαλύτερος εχθρός του παραδοσιακού τύπου είναι βεβαίως το ίντερνετ και στα χρόνια της κρίσης η διαφήμιση, ή μάλλον η ανυπαρξία διαφήμισης. Θυμάμαι σε κάποια παλιά τεύχη ΠΤΗΣΗΣ, έντυπο με εξειδικευμένο και περιορισμένο κοινό, διαφημίσεις παπούτσια Strike και L.A. Gear, δε συζητάω για διαφημίσεις τσιγάρων...Τώρα τελευταία μόνο στην τελευταία σελίδα διαφήμιζαν ρωσικά ρολόγια Vostok...πώς να επιζήσει ένα έντυπο με μία διαφήμιση; Και βεβαίως τα €6 που κόστιζε το περιοδικό σίγουρα τα σκέφτεται ο άλλος να τα δώσει πλέον. Ο περιπτεράς που πήγαινα κι έπαιρνα την ΠΤΗΣΗ έφερνε 2 τεύχη όλα και όλα, ένα για εμένα και ένα για όποιον τύχαινε και το αγόραζε...

DAYMAN
13/04/2013, 00:56
κριμα 10 φορες οπως και να εχει!Συμφωνω στο ευστοχο του Κασδαγλη κομματι του ελληνικου πολιτισμου!Δεν θα κρινω τον ΚΚ αν εκανε καλα ως προ την πωληση του ομιλου αλλα αυτο που σιγουρα θα κανω ειναι να τον ευχαριστησω για οσα μου εμαθε για το αυτοκινητο την μοτοσυκλετα τον ηχο-μουσικη μεσα απο τευχη των περιοδικων αυτων ανακατεμενα με μαθητικα βιβλια εκει στα τελη των 70ς οταν αρχισα να τον διαβαζω,

notakos600
13/04/2013, 07:13
Κρίμα :(

Ο Λυμπέρης τον κατέστρεψε τον Καββαθά αν και πιστεύω πως οι Τεχνικές Εκδόσεις είχαν τελειώσει ήδη από την ημέρα που βάρεσε φαλημέντο ο πρώτος.
Να ρωτήσω και κάτι τελείως άσχετο; Ο Δημήτρης Παπανδρέου του motosport υπάρχει; με τι ασχολείται τώρα;

byron
13/04/2013, 09:04
Κρίμα :(

Ο Λυμπέρης τον κατέστρεψε τον Καββαθά αν και πιστεύω πως οι Τεχνικές Εκδόσεις είχαν τελειώσει ήδη από την ημέρα που βάρεσε φαλημέντο ο πρώτος.
Να ρωτήσω και κάτι τελείως άσχετο; Ο Δημήτρης Παπανδρέου του motosport υπάρχει; με τι ασχολείται τώρα;

Υπάρχει, ασχολείται εδώ και χρόνια (δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα) με την έκδοση περιοδικού για φουσκωτά (Φουσκωτό & RIB ή κάπως έτσι)

Πολύ κρίμα για τον Καββαθά και τα περιοδικά. Και εγώ μ αυτά μεγάλωσα, αν και τα τελευταία χρόνια μόνο περιστασιακός αναγνώστης της Πτήσης ήμουν. O Καββαθάς έπεσε σε μια παγίδα πουλώντας τα περιοδικά σε έναν (χρηματιστηριακό) γίγαντα των εκδόσεων που το 2006 έδειχνε ακατανίκητος, μιας και μόνο μέσω τέτοιου σχήματος θα μπορούσε να κάνει πραγματικότητα τις μεγάλες φιλοδοξίες (πέραν της Ελλάδας) που είχε για τα περιοδικά του. Όπως και να΄χει έγραψε ιστορία, και «έφτιαξε» μια γενιά ανθρώπων που ονειρεύονταν τα πράγματα διαφορετικά.

Συμφωνώ με όσα έγραψε ο AUF & Vaska...

endopandou
13/04/2013, 09:22
Νιώθω τυχερός που μεγάλωσα διαβάζοντας το "Εν Λευκώ" και τους "Αντιλογους", τα ψαγμενα τεχνικά άρθρα του sir

:a013:

radd
13/04/2013, 09:50
Έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να διαβάζω τους 4 τροχούς (και όλα τα ότο-μότο περιοδικά).
Οι λόγοι όχι λίγοι, τα αυτοκίνητα είναι όλα ίδια και τα τεστ είναι όλα αδιάφορα ενώ το ιντερνετ με καλύπτει και δεν έχω και λεφτά για τέτοια περιοδικά.
Ο κυριότερος λόγος όμως είναι η αποστροφή μου για την κουλτούρα της (υπερ)κατανάλωσης και του "νέου μοντέλου", χώρια που σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι καν απαραίτητο το αυτοκίνητο για κάποιον που έχει μοτοσυκλέτα (αν και αυτό αφορά πολύ λίγους).
Όλα αυτά τα περιοδικά υπάρχουν συντηρώντας αυτή την κουλτούρα που εκτός από τη ζημιά που κάνει στο περιβάλλον όπως λένε -κι έχουν δίκιο- οι ψευτοοικολόγοι, μετατρέπει τον άνθρωπο σε ένα ηλίθιο ον που υπάρχει για να δουλεύει και να αγοράζει άχρηστα πράγματα σαν σκοπό ζωής...
Ο ΚΚ ήταν πάντα φανατικά υπέρ του καπιταλισμού, πίστευε πως αυτός είναι μάγκας και διάνοια και "πρόκοψε" και οι άλλοι που δεν έγιναν πλούσιοι, ήταν τεμπέληδες και βλάκες.
Πάντα το "εν λευκό" ήταν ένας ύμνος στο εμετικό λάιφ-στάιλ "ζω για να δουλεύω" και στο περιοδικό παρουσιαζόντουσαν μισάνθρωποι τσογλαναράδες τύπου κάρλος γκοσν ως πρότυπα...
Προσωπικά διασκέδαζα με τον αυτιστικό Σ.Χ. που την ώρα που η κοινωνία είχε χοντρά προβλήματα, αυτός αρθρογραφούσε σαν κάτοικος άλλου πλανήτη για το ποιος λεβιές είχε καλύτερη αίσθηση...:cry:
Οι 4Τ ήταν παρόλα αυτά και για μένα το καλύτερο και σοβαρότερο περιοδικό αυτοκινήτου (κι όχι μόνο), που μάλιστα άφηνε και διαφορετικές φωνές να ακούγονται, είναι κρίμα που έκλεισε.

endopandou
13/04/2013, 09:52
Κρίμα :(
Ο Δημήτρης Παπανδρέου του motosport υπάρχει; με τι ασχολείται τώρα;

Αυτό το έκλεισαν οι αναγνώστες σε μια εποχή που το ιντερνέ είχε το 1/100 της σημερινής του δυναμικής. Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο...
Ταυτόχρονα είχε ξεκινήσει το powerboats το οποίο έκανε powerboats & ribs, μετά φουσκωτό & jet και τελικά κλέβοντας τον τίτλο από το περιοδικό φουσκωτό το έκανε φουσκωτό. Ηταν ''μάγκας'' όμως και κατοχύρωσε τον τίτλο εκμεταλλευόμενος το ότι ο άλλος (το original φουσκωτό) δεν το είχε κάνει είτε γιατί ήταν γραφικός και δεν περίμενε πως υπάρχει περίπτωση αντιγραφής ή κλεψιάς τίτλου, ή δεν είχε τα χρήματα για την κατοχύρωση (συνδυασμός εκτιμώ).

Όταν οι κκ εκδόται ειδικού τύπου παρουσιάζουν ''test-δελτία τύπου'' μοιραία θα γίνουν ρόμπα. Παλαιότερα ήταν πιο δύσκολο φυσικά γιαυτό και μερικοί άντεξαν περισσότερο απο όσο τους άξιζε, τώρα όμως στην εποχή του γκουγκλαρίσματος δεν υπάρχουν περιθώρια.

Ναι λοιπόν είναι θλιβερό όταν κλείνουν επιχειρήσεις και χάνουν τη δουλειά τους άνθρωποι, αλλά κάποιες απο αυτές τις επιχειρήσεις οδηγήθηκαν μόνες τους σε τέλμα.
Καμία σχέση λοιπόν οι 2τ, οι 4τ και τα άλλα περιοδικά του ομίλου με άλλους του ειδικού τύπου. Ο Καββαθάς όντως πρόσφερε πολιτισμό σε εμάς.

notakos600
13/04/2013, 10:11
Αν και από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα το μοτό αγόραζα, οι 4troxoi ήταν το αγαπημένο του πατέρα μου από το 1976 κι έτσι αναγκαστικά με μπόλιασε στο διάβασμα ειδικών περιοδικών. Σήμερα με το internet και λέω σήμερα γιατί το διαδίκτυο 10 μόλις χρόνια πριν δεν είχε καμία σχέση με το σημερινό, προσφέρει τεράστια πληροφόρηση και γρηγορότερη από τον έντυπο τύπο. Δεν νομίζω πάντως πως φταίει αυτό αλλά ούτε και τα 5-6-7 ευρώ που στοιχίζει ένα περιοδικό. Εδώ θα συμφωνήσω με κάποιον απο τους προλαλήσαντες σχετικά με το πεπερασμένο της κατανάλωσης η οποία στο τέλος καταλήγει να σε βάζει στο τριπάκι να αγοράζεις συνεχώς τα ίδια πράγματα σε άλλο περιτύλιγμα.

Panoskl
13/04/2013, 10:26
Ο ΚΚ ήταν πάντα φανατικά υπέρ του καπιταλισμού, πίστευε πως αυτός είναι μάγκας και διάνοια και "πρόκοψε" και οι άλλοι που δεν έγιναν πλούσιοι, ήταν τεμπέληδες και βλάκες.
Πάντα το "εν λευκό" ήταν ένας ύμνος στο εμετικό λάιφ-στάιλ "ζω για να δουλεύω" και στο περιοδικό παρουσιαζόντουσαν μισάνθρωποι τσογλαναράδες τύπου κάρλος γκοσν ως πρότυπα...
...
Οι 4Τ ήταν παρόλα αυτά και για μένα το καλύτερο και σοβαρότερο περιοδικό αυτοκινήτου (κι όχι μόνο), που μάλιστα άφηνε και διαφορετικές φωνές να ακούγονται, είναι κρίμα που έκλεισε.

Πολύ σωστός και στα δύο. Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πού κολλούσαν κάποια καθαρά ρατσιστικά σχόλια πού έκανε για οδηγούς με λάντα, φανέλα και τρίχες στην πλάτη! Από την άλλη μεριά, το βιβλιαράκι "Οδηγώντας" ήταν ένα απίστευτα κατανοητό και καλογραμμένο εισαγωγικό έργο για την τεχνολογία των αυτοκινήτων γενικά.

Τα έντυπα μέσα πάντως είναι στη δύση τους. Οποιος έχει δει ηλεκτρονικά περιοδικά όπως το KOOL του Κωστόπουλου (το αναφέρω ως παράδειγμα για την σχετική λογική και τεχνολογία του όχι για το περιεχόμενό του) ίσως βλέπει την επόμενη γενιά περιοδικών. Δεν έχει νόημα η απλή μεταφορά του χαρτιού στην οθόνη σαν PDF.

g_m900
13/04/2013, 10:31
Τους 4Τ τους διαβασα για τελευταια φορα τον Φεβρουαριο του 2002.

Πολυ σοβαρο περιοδικο για το γουστο μου...αλλα δεν υπηρχε και αλλος.

Επισης πολυ ασχετη θεματολογια και κατι ακυρα αρθρα απο Ζουράρη μεχρι Θεμο Αναστασιαδη.

Επισης λιγο κουραστικη θεματολογια και υπερβολικη αναλυση ασχετων στοιχειων που ανταποκρινοταν μονο σε γνωστες.

Για την τρελα μου και την πωρωση μου με καλυψε το Drive αν και αυτο σταματησε να ειναι οπως παλια...ελεω κρισης φυσικα.

teogtp
13/04/2013, 10:45
Κριμα για τις χαμενες θεσεις εργασιας σε ενα περιοδικο που ομολογουμενος αφησε
το δικο του στιγμα σε αυτο που ονομαζουμε "ειδικος τυπος".
Οι δυσκολες οικονομικη περιοδο που περναει η χωρα δεν αφησε περιθωρια
επιβιωσης σε ενα περιοδικο που τα εσοδα του ηταν η διαφημηση.
Προσωπικα σταματησα να διαβαζω 4τροχους οταν επιβεβαιωθηκαν
οι "αβαντες"που υποψιαζομουν οτι γινονταν,στα διαφορα τεστ αυτοκινητων.

AUFGEBRACHT
13/04/2013, 11:07
Πάντως μιας και αναφέρομαι συνέχεια στην ΠΤΗΣΗ να αναφέρω και τους 2Τ τους οποίους όπως ανέφερα αγόραζα περιστασιακά. Πρέπει να ήταν εκεί στο 1995-1996 αν θυμάμαι καλά και οι 2Τ είχαν τέστ την Triumph Trophy 900 και την BMW RT, διευθυντής σύνταξης τότε εάν θυμάμαι καλά ο Βεντούρης, στο τέστ δεν είχαν γράψει καλά λόγια για την Triumph και από την εταιρία ανακοίνωσαν στους 2Τ πως θα σταματούσαν να διαθέτουν μοντέλα τους για τέστ στο περιοδικό επειδή θεώρησαν πως είχε θαφτεί η Trophy και κανείς δεν θα την αγόραζε μετά από τέτοια σχόλια... Μετά από πολλά χρόνια έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος, πρέπει να ήταν ένθετη έκδοση των 2Τ μέσα στους 4Τ, εκεί ο Καββαθάς έγραφε ένα editorial πως βρήκε τη μοτοσυκλετιστική νιρβάνα στη μορφή μιας BMW R-1200R και πως εάν διάλεγε να αυτοκτονήσει για να φύγει από τη ζωή θα το έκανε με αυτή τη μηχανή συγκρουόμενος με ένα τοίχο...είχε υιοθετήσει και το ψευδώνυμο ΜάκΛέοντ από το Highlander...θυμάμαι πως μόλις το διάβασα μου ήρθε αυθόρμητα η φράση "πάει, το έχασε ο Καββαθάς". Πάντως όταν πήγαινα στο περίπτερο έβλεπα που και που ακόμα τους 2Τ, αν και είχα την εντύπωση πως είχαν σταματήσει να κυκλοφορούν.

buckley
13/04/2013, 11:16
Κρίμα :(

Ο Λυμπέρης τον κατέστρεψε τον Καββαθά αν και πιστεύω πως οι Τεχνικές Εκδόσεις είχαν τελειώσει ήδη από την ημέρα που βάρεσε φαλημέντο ο πρώτος.
Να ρωτήσω και κάτι τελείως άσχετο; Ο Δημήτρης Παπανδρέου του motosport υπάρχει; με τι ασχολείται τώρα;


Δ. Παπανδρέου.


http://autoclassic-magazine.blogspot.gr/

notakos600
13/04/2013, 11:17
http://autoclassic-magazine.blogspot.gr/

:beer:

Mikecrt
13/04/2013, 11:53
Πολλές φορές πρέπει να ζορίσω τον εαυτό μου να θυμηθεί "παλιότερες" μέρες και καταστάσεις...Το σημερινό lifestyle μοιάζει τόσο δεδομένο, τόσο νορμάλ, που πλεον έτη 1989 και 1990 και οι συνθήκες καθημερινότητας του τότε ακόμη και στο μυαλό μου φαντάζουν πια παράξενες.

Τότε που για να βρείς τον κολλητό που δεν απαντούσε -στο σταθερό- τηλεφωνο του, έπρεπε να πας σπίτι του για να τον ξυπνήσεις με τα κουδούνια. Τοτε που άν επαιρνε εσένα ο υπνος, θα έβρισκες τους φίλους σου σε "καθιερωμένα" στέκια που περνούσες αργά και κοίταζες προσεκτικά να δεις αν είναι "οι παπαρες" μέσα. Το high tech PC μου της εποχής, είχε 10 MB HDD. Kαι έγραφε ΙΒΜ. Και είχε και Word Processor, και ψάρωνα τις συμφοιτητριες.

Τότε ήταν που πηγαίναμε με τον κολλητό στο περίπτερο στην Βαρκιζα, δίπλα στο Esplanade, να ξοδέψουμε όλα τα λεφτά που μας είχε αφήσει το 500αρι RD στον ξένο μοτο-τύπο μπας και ξεστραβωθούμε. (εντάξει, το οτι για να πας στο περίπτερο περνούσες απο τα λιμανάκια, ήταν bonus). Και αγοράζαμε πολύ πράγμα. Απηυδησμένοι απο τους διάφορους Ελληνες δημοσιογράφους, το μόνο που μπορούσαμε να κανουμε για να μάθουμε τι πραγματικά παίζει με τις μοτο, ήταν να εμπιστευτούμε τους PB (Performance Bikes) Aγγλους, που ανεβάζοντας το σπανιότατο και ακριβό σαν Rolex RC45 για φωτογράφιση στον δευτερο όροφο του περιοδικού, το έριξαν απο τις σκάλες. Και το Cycle World απο τα πιο...μακριά για να δούμε οι Γιανκηδες με τον Gleason να πυροβολάει στο quarter τι χρόνους θα έκαναν με τα...μηχανάκια μας! Ενα όμως Ελληνικο περιοδικό αγοράζαμε κάθε μήνα, με ευλάβεια, τους 4 Τροχούς. Και ας πραγματεύοταν "κουτιά", και ας μην διαβάζαμε ποτέ τα τεστ γιατί θεωρούσαμε οτι όχημα που δεν μπορεί να σε σκοτώσει με 1η δεν αξίζει ουτε να το κοιτάζεις....Ομως είχε ψυχή, είχε τσαγανό και απόψη.

Ο Κ.Κ., ο Σ.Χ. και οι υπόλοιποι του τότε, δεν ήταν μεγιστάνες. Τους μιλούσες στο Ακρόπολις, τους συναντούσες στο Τυμπάκι η βρισκόσασταν σε οποιαδήποτε εκθεση Αυτο Μοτο μπορεί και να γίνοταν. Οι απόψεις τους, μέσα απο τις σελίδες αλλά και με το κοψίδι στο χέρι, πάντα με πάθος. Γνήσιο. Σωστές η λάθος? Ποιός ξερει, ποιός νοιάζεται. Απλά θέλησα να καταθέσω πως ο έντυπος ειδικός τύπος, ενημέρωνε μια γενιά ανθρώπων που δεν είχαν άλλο τρόπο να μάθουν γι αυτό που ενδιαφέροταν, και υπήρξαν ελάχιστοι άνθρωποι που χρησιμοποίησαν αυτη την τεράστια Δυναμη για να πρωωθήσουν αξίες ζωής, μαζι με νούμερα 0-100 και 0-200.

Επιλέγω να "ξεχάσω" τα ασχημα, και θα πώ και εγω το αντίο μου στις Τ.Ε., με ενα μικρό χαμόγελο σκεφτόμενος οτι ίσως θα έπρεπε να συμπληρώσω και κάτι του στυλ, "Ουδεμια σχέση εχω η είχα με το προαναφερθέν εντυπο..."

Α ρε Κ.Κ.

Takata Dome
13/04/2013, 14:39
Θεωρώ άδικο αυτό που λες για τον Καββαθά radd.Απο κάποιο σημείο και μετά άρχισε να μην μας τα λέει καλά,αλλα αυτό εγώ το προσδιορίζω καπου μετα το 2000.Είναι όμως ενα περιοδικό που υπάρχει απο το 1972 μην ξεχνάμε.Έχω πολλά τεύχη απο τις δεκαετίες του 1980 και 1990,και διαβάζοντας τον Αντίλογο,μπορώ να πώ οτι ήταν απο τους λίγους ανθρώπους στην Ελλάδα που έλεγε τα πράγματα με το όνομά τους,με μια δόση υπερβολής,ακόμα και προφητικό θα μπορούσα να τον χαρακτηρίσω.Πολλές φορές,διάβαζοντας τα παραδείγματα που έδινε στα άρθρα του ως αφορμές για να βγάλει ένα πιο γενικό συμπέρασμα για τους πολίτες αυτης της χώρας,όντως σου έδινε την εντύπωση πως είχε κάποιου είδους κόμπλεξ.Αλλα όταν έμπαινες στο νόημα,στην πραγματικότητα δεν είχε τέτοια πρόθεση.Απλά όποιος δεν είχε εμπειρία απο τα κείμενά του και το στυλ γραφής του,θα σχημάτιζε η αλήθεια είναι μια αρνητική εικόνα

Για τους 4 τροχούς τώρα,θεωρώ πως έχασαν τον προσανατολισμό τους για κάποιους απλούς λόγους.Πρώτων,θεωρώ πως έχουν πάψει να λένε τα πράγματα με το όνομά τους.Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή τα σημερινά αυτοκίνητα είναι τόσο καλά που πολύ λίγα μπορείς να τους προσάψεις,ή έχουν παραγίνει επιεικέις.Στα παλία τεύχη αυτό δεν υπήρχε.Για αυτό και είχαν έρθει πολλές φορές σε σύγκρουση με αντιπροσωπείες και εταιρίες.Δεύτερον,μπήκε άσχετη ύλη στο περιοδικό.Ο Αναστασιάδης να αρθρογραφεί στους 4Τ είναι τελείως οξύμωρο κατα τη γνώμη μου,για παράδειγμα.Τρίτον,εμένα τουλάχιστον,μου δώθηκε η εντύπωση πως στις δοκιμές και παρουσιάσεις τον νέων μοντέλων δεν υπάρχει λεπτομέρεια,συν το ότι πλέον δεν είναι αρκετά τα τεχνικά άρθρα.Υπάρχουν και άλλα,αλλα αυτά θυμάμαι τώρα

KostasV2
13/04/2013, 16:12
Για τους 4 τροχούς τώρα,θεωρώ πως έχασαν τον προσανατολισμό τους για κάποιους απλούς λόγους.Πρώτων,θεωρώ πως έχουν πάψει να λένε τα πράγματα με το όνομά τους.Δυο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή τα σημερινά αυτοκίνητα είναι τόσο καλά που πολύ λίγα μπορείς να τους προσάψεις,ή έχουν παραγίνει επιεικέις.Στα παλία τεύχη αυτό δεν υπήρχε.Για αυτό και είχαν έρθει πολλές φορές σε σύγκρουση με αντιπροσωπείες και εταιρίες.Δεύτερον,μπήκε άσχετη ύλη στο περιοδικό.Ο Αναστασιάδης να αρθρογραφεί στους 4Τ είναι τελείως οξύμωρο κατα τη γνώμη μου,για παράδειγμα.Τρίτον,εμένα τουλάχιστον,μου δώθηκε η εντύπωση πως στις δοκιμές και παρουσιάσεις τον νέων μοντέλων δεν υπάρχει λεπτομέρεια,συν το ότι πλέον δεν είναι αρκετά τα τεχνικά άρθρα.Υπάρχουν και άλλα,αλλα αυτά θυμάμαι τώρα

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Takata. Ακόμα θυμάμαι το πρώτο τεύχος που διάβασα το 1987 (Μάρτιος; ) με Ferrari F40 και Bimota YB4 (!) στο εξώφυλλο. Έκτοτε κόλλησα και άρχισα να το αγοράζω ανελλιπώς, παρά τα 10 μου χρόνια τότε... Ήταν ένα περιοδικό που διάβαζες από την πρώτη ως την τελευταία σελίδα, με καλά τεχνικά άρθρα και πραγματικά τεστ στα οποία οι συντάκτες εξέφραζαν ελεύθερα τις απόψεις τους. Σιγά σιγά όμως, γύρω στο 2000, τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν προς το χειρότερο. Έγινε επιφανειακό και άχρωμο, μάλλον για να μη δυσαρεστεί κανέναν αντιπρόσωπο και χάσει τη διαφήμιση... Τα τελευταία χρόνια το διάβαζα σπανίως, έτσι για λίγη ενημέρωση για το χώρο. Κρίμα για το κλείσιμο ενός ιστορικού τίτλου, αλλά οι πραγματικοί 4 Τροχοί είχαν πεθάνει πολλά χρόνια πριν...

radd
13/04/2013, 16:39
"Θεωρώ άδικο αυτό που λες για τον Καββαθά radd"

Αυτά που βλέπω στα κείμενα του ΚΚ είναι μέσα από "ταξικά γυαλιά" και πίστεψε με, από τη στιγμή που τα έβαλα, μου είναι αδύνατο να τα βγάλω.
Πριν φορέσω τα "ταξικά γυαλιά" έβλεπα τον κόσμο παραμορφωμένο και απόψεις τύπου ΚΚ ή ακόμα και ελιτίστικες ηλιθιότητες τύπου "Νίκου Δήμου" μου έμοιαζαν λογικοφανείς, τώρα πια τις καταλαβαίνω σε βάθος, ξέρω από που πηγάζουν και με τι θέλουν να ποτίσουν τους αποδέκτες τους.
Χωρίς ταξικά γυαλιά μπορείς να βλέπεις τα ζώα, τη ζούγκλα, σε καμία περίπτωση και ούτε για αστείο δεν μπορείς να αντικρίζεις την ανθρώπινη κοινωνία.
Φυσικά αυτή είναι μια κουβέντα που μας πάει αλλού, απλά δίνω ένα στίγμα της οπτικής μου γωνίας.
Τα στραβά της κοινωνίας και του κράτους μου προκαλούν αηδία όσο αηδιάζουν και τον ΚΚ και εκφράζομαι με την ίδια οξύτητα και απέχθεια με αυτόν, αλλά δεν θεωρώ πως η προέλευση τους είναι οι ...Τούρκοι ή άλλοι μεταφυσικοί λόγοι και σε καμία περίπτωση δεν θέλω την κοινωνία να αλλάξει προς την κατεύθυνση του συστήματος που θέλει αυτός (έστω και σε μία light εκδοχή).

Κι αν γεννηθήκαμε δούλοι των δούλων του χρήματος και της δόξας, δεν σημαίνει πως όλοι το γουστάρουμε ;)

radd
13/04/2013, 16:46
Επίσης παίδες πιστεύω πως το περιοδικό δεν εκφυλίστηκε με ευθύνη του ΚΚ, νομίζω πως ήταν μια φυσιολογική εξέλιξη στα πλαίσια του οικονομικοπολιτικού συστήματος και κανείς δεν θα μπορούσε να την αποφύγει.
ΟΛΑ τα περιοδικά υπηρετούν την κατανάλωση θέλουν δε θέλουν, κι αν σκατά "πρέπει" να καταναλώσουμε, τότε τα σκατά είναι ok, αλλιώς το σύστημα σε ξερνάει σε χρόνο ρεκόρ.

"Είναι ο καπιταλισμός ...τηλεθεατή" :lol:

tai
13/04/2013, 23:13
ήταν ενα περιοδικό που δίδαξε τον Ελληνα αναγνώστη
Μάθανε οι "οδηγοι" το αυτοκίνητο εκ των εσω,
μάθανε οτι η αεροδιναμικη δεν ειναι η μακρομουρα "αμερικανα" οτι η "σισπασιων" ειναι αλλο πραγμα απο την ανάρτηση.
Μάθανε το Νικο Δημου τον Ζουραρι τον Ηφαιστο και εξαιτίας αυτων μαθανε οτι υπάρχουν πολλές ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ σκεψεις και τροποι να βλεπεις τον κοσμο.
Μάθανε να διαλέγουν αμαξι χωρις να "κλωτσανε" το λαστιχο και να λενε "τι γερο!"
μάθανε τι σημαίνει ειδικός τύπος, τι σημαίνει να μαθαίνεις απο ανθρώπους που ξερουν 5 πράγματα και οχι απο τους "έμπειρους" του καφενείου.
Νιώθω τυχερός που ήμουν αναγνώστης των 4τροχων.
Η ζωη ομως συνεχίζεται.

toyar
14/04/2013, 07:28
με αυτο μεγαλωσα απο τα 15 μου που το πρωτοδιαβασα..........
με τα καλα του και τα στραβα του....
ο Κ.Κ ηταν εραστης του αυτοκινητου βαθυς γνωστης αλλα παραλληλα στριφνος και μισαλλοδοξος
ειχε δυνατα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα οπως ολοι οι ανθρωποι που ξεχωριζουν απο τον σωρο και εχουν κατι να πουν και η εικονα του αντικατοπριζοταν στο περιοδικο
ενδιαφερουσες οι αρθρογραφιες των υπολοιπων στο περιοδικο λογω διαφορετικοτητας μεταξυ τους
οσο ανοιγε η αγορα στην ελλαδα (μετα την αποσυρση) και το εξωτικο γινοταν συνηθισμενο τοσο εφθινε μια και δεν εκανε πια εντυπωση
θυμαμαι το εξωφυλλο με την 959, ΔΕΟΣ...........μετα οι καγιεν εγιναν περισσοτερες απο τα yaris

vaska
14/04/2013, 07:42
Κρίμα για το κλείσιμο ενός ιστορικού τίτλου, αλλά οι πραγματικοί 4 Τροχοί είχαν πεθάνει πολλά χρόνια πριν...

Έτσι ακριβώς.

notakos600
14/04/2013, 07:48
Εδώ και κάποια χρόνια έγιναν όλα ξαφνικά άχρωμα, άγευστα, άσχημα γενικά. Εμείς οι παλαιότεροι χάσαμε αυτό που δεν έχουν οι νέοι και δεν θα τους λείψει:
Να φτιάχνουμε καφεδάκι και να ξεφυλλίζουμε περιοδικά ειδικού τύπου, όποια κι αν είναι αυτά. Ποιά έχουν μείνει αλήθεια, μοτό, drive, auto-moto-triti...
Ακούγεται παλιομοδίτικο το ξεφύλλισμα, αλλά ήταν πιο γή'ι'νο και πιο ανθρώπινο από το ποντίκι και την οθόνη.

georgio
17/06/2013, 11:59
Πέτυχα τις προάλλες σε περίπτερο τεύχος Ιουνίου και ψάχνοντας βρήκα αυτό: http://www.tovima.gr/media/article/?aid=512621

καλό, κακό δεν ξέρω, μακάρι να συνεχίσουν πάντως οι 4Τροχοί

pipe_smoker
17/06/2013, 13:13
Πέτυχα τις προάλλες σε περίπτερο τεύχος Ιουνίου και ψάχνοντας βρήκα αυτό: http://www.tovima.gr/media/article/?aid=512621

καλό, κακό δεν ξέρω, μακάρι να συνεχίσουν πάντως οι 4Τροχοί

Αν κατάλαβα καλά μάλλον μόνο το "όνομα" θα κρατήσουν.
Τέσπα, θα δείξει.

alex14
17/06/2013, 13:18
Αν κατάλαβα καλά μάλλον μόνο το "όνομα" θα κρατήσουν.
.

Μιας και το αγορασα μπορω να βεβαιωσω οτι μονο το ονομα κρατησαν :yuck:

Τους αγοραζα επι 28 συνεχη ετη αλλα δεν νομιζω να συνεχισω :(

georgio
17/06/2013, 13:34
κρίμα... :(

georgio
17/06/2013, 13:53
Δεν τα είχα διαβάσει όλα τα προηγούμενα

tai :a10:

Pan (dvs)
17/06/2013, 14:14
ήταν ενα περιοδικό που δίδαξε τον Ελληνα αναγνώστη
Μάθανε οι "οδηγοι" το αυτοκίνητο εκ των εσω,
μάθανε οτι η αεροδιναμικη δεν ειναι η μακρομουρα "αμερικανα" οτι η "σισπασιων" ειναι αλλο πραγμα απο την ανάρτηση.
Μάθανε το Νικο Δημου τον Ζουραρι τον Ηφαιστο και εξαιτίας αυτων μαθανε οτι υπάρχουν πολλές ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ σκεψεις και τροποι να βλεπεις τον κοσμο.
Μάθανε να διαλέγουν αμαξι χωρις να "κλωτσανε" το λαστιχο και να λενε "τι γερο!"
μάθανε τι σημαίνει ειδικός τύπος, τι σημαίνει να μαθαίνεις απο ανθρώπους που ξερουν 5 πράγματα και οχι απο τους "έμπειρους" του καφενείου.
Νιώθω τυχερός που ήμουν αναγνώστης των 4τροχων.
Η ζωη ομως συνεχίζεται.

Θα συμφωνησω με τον tai.

Δεν ξερω τι ητανε ο Κ.Κ. και ολοι οι αλλο,ουτε και με νοιαζει.Oι 4τ κανανε τον κοσμο να "ανακαλυψει" το αυτοκινητο.

AUFGEBRACHT
17/07/2013, 17:51
Αν και ο τίτλος αναφέρεται στους 4Τ, εν τούτοις έχουν αναφερθεί και οι άλλοι ιστορικοί τίτλοι των Τ.Ε. Όντας αναγνώστης της ΠΤΗΣΗΣ από το 1991, αξίζει πιστεύω να αναφερθεί ότι σήμερα επανακυκλοφόρησε η ΠΤΗΣΗ με την ίδια ομάδα συνεργατών και εκδότη των Φ.Καραϊωσηφίδη (όχι όπως οι 4Τ που ουσιαστικά αγοράστηκε ο τίτλος), με απουσία οποιασδήποτε διαφήμισης και βασιζόμενο μόνο στην κυκλοφορία και στους αναγνώστες. Κάποιοι μάλιστα έσπευσαν να αγοράσουν 2 τεύχη για να βοηθήσουν την προσπάθεια. Μακάρι το δύσκολο εγχείρημα να στεφθεί με επιτυχία.

295752

H.A.Balafoutre
17/07/2013, 20:29
Ακούστηκαν και γράφτηκαν πολλά για το θέμα, πέτυχα πρόσφατα αυτό το βίντεο. Και το άκουσα με πολύ προσοχή. Έχει πολύ ενδιαφέρον. Το παραθέτω διότι κι εγώ όπως πολλοί από εσάς, αγόραζα μανιωδώς το περιοδικό για χρόνια και την πτήση και αρκετά από τα μοτοπεριοδικά δίοτι το διάβασμα των περιοδικών μου άρεσε πάρα πολύ. Τα τελευταία χρόνια όμως έχω ξενερώσει. Εν πάση περιπτώση

https://www.youtube.com/watch?v=ibnsMwXe4rA

AUFGEBRACHT
17/07/2013, 21:48
Ακούστηκαν και γράφτηκαν πολλά για το θέμα, πέτυχα πρόσφατα αυτό το βίντεο. Και το άκουσα με πολύ προσοχή. Έχει πολύ ενδιαφέρον. Το παραθέτω διότι κι εγώ όπως πολλοί από εσάς, αγόραζα μανιωδώς το περιοδικό για χρόνια και την πτήση και αρκετά από τα μοτοπεριοδικά δίοτι το διάβασμα των περιοδικών μου άρεσε πάρα πολύ. Τα τελευταία χρόνια όμως έχω ξενερώσει. Εν πάση περιπτώση

https://www.youtube.com/watch?v=ibnsMwXe4rA


#10 στο παρόν post έγραψα 2-3 πραγματάκια για τον Καββαθά. Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο, είδα το video και το μόνο που έχω να πω είναι "άσε μας ρε Καββαθά". Πήρε λέει κάποια εκατομμύρια για την πώληση της εταιρείας και το τί έκανε η γυναίκα του λέει τα λεφτά δεν το ξέρει, γιατί είναι γνωστό ότι ποτέ δεν ανακατεύτηκε στα οικονομικά της... το ίδιο ακριβώς που λέει κι η Σταμάταινα του Τσοχατζόπουλου, ότι δεν ήξερε ποια είναι η οικονομική κατάσταση του Τσοχατζόπουλου...

Αντιφατικός για πολλοστή φορά, κατήγορος του μπλιάχ life style αλλά έγινε συνέταιρος με τον άνθρωπο που ενσάρκωσε όσο λίγοι τη σύγχρονη νεοελληνική πομφόλυγα του αποκαλούμενου life style - λέγε με Λυμπέρη, συνεχίζει να κλαψουρίζει ότι τον έδιωξαν από το Πρώτο Θέμα που αρθογραφούσε, τη φυλλάδα ξεπλύματος χρήματος δηλ. του κομιστή-εκβιαστή Θέμου, αλλά αυτό ουδόλως τον πείραξε που τον είχε εκδότη. Όταν παινεύεσαι ότι είσαι ο αδέκαστος και αγνός εκδότης πολέμιος της διαφθοράς, της ρεμούλας και των πολιτικών διασυνδέσεων, ε δε μπορείς ρε μάστορα να έχεις εργοδότη σου τον άνθρωπο που πρεσβεύει όλα τα προηγούμενα, κατάλαβέ το!!!

Επίσης, σε κάποιο σημείο της συνέντευξης λέει ότι από το 1970 μέχρι το 2006 οι Τ.Ε. ποτέ δεν καθυστέρησαν πληρωμή σε εργαζόμενο και σε ασφαλιστικά ταμεία και συναφή και σε άλλο σημείο αναφέρει ότι παλιοί συνεργάτες του τον "πούλησαν" και είναι αυτοί που πληρώνονταν 10 χιλιάρικα μαύρα... Πως είσαι ρε Καββαθά εντάξει με το κράτος και τις εισφορές όταν δίνεις "μαύρο" χρήμα επιλεκτικά σε υπαλλήλους σου;

Πολυμήχανος
17/07/2013, 23:16
ποτέ δεν καθυστέρησαν πληρωμή σε εργαζόμενο και σε ασφαλιστικά ταμεία ...παλιοί συνεργάτες του τον "πούλησαν" και είναι αυτοί που πληρώνονταν 10 χιλιάρικα μαύρα... Πως είσαι ρε Καββαθά εντάξει με το κράτος και τις εισφορές όταν δίνεις "μαύρο" χρήμα επιλεκτικά σε υπαλλήλους σου;

Είμαι εγώ επιχειρηματίας και σε έχω υπάλληλο. Ο ελάχιστος μισθός είναι ας πούμε βάση νόμου 1000 ευρώ, και αυτό αναλογικά θέλει και άλλα 800 ασφαλιστική εισφορά. Εγώ όμως αναγνωρίζω την αξία σου, και γουστάρω να σου δίνω 10.000 ευρώ μισθό. Αν στον δώσω και τα 10000 στα χαρτιά και όλα δηλωμένα επίσημα, θα πρέπει να σου καταβάλω και 8.000 ασφάλιση.

Συμφωνούμε λοιπόν, να λέμε στα χαρτιά ότι παίρνεις 1000 ευρώ μισθό, σου καταβάλω το νόμιμο 800 για ασφάλιστρα, και τα υπόλοιπα 9.000 μισθού στο δίνω μεταξύ μας και κατοιδίαν.

Δεν αποτελεί κανενός είδους παράβαση το λοιπόν, αφού και η νόμιμη ασφάλιση αποδίδεται στο κράτος, και ο μισθός όπως τον θέλουμε. Το μόνο μειονέκτημα είναι μετά το πόθεν έσχες του αμοιβόμενου, αλλά αυτό ΑΝ του χρειαστεί και τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό. Η ουσία είναι το ''τους είχα όλους νόμιμα ασφαλισμένους και απέδιδα τις νόμιμες εισφορές τους'' και το ''τους έδινα μαύρα 10000 μισθό'' ΔΕΝ συγκρούονται το ένα με το άλλο.

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 07:03
Είμαι εγώ επιχειρηματίας και σε έχω υπάλληλο. Ο ελάχιστος μισθός είναι ας πούμε βάση νόμου 1000 ευρώ, και αυτό αναλογικά θέλει και άλλα 800 ασφαλιστική εισφορά. Εγώ όμως αναγνωρίζω την αξία σου, και γουστάρω να σου δίνω 10.000 ευρώ μισθό. Αν στον δώσω και τα 10000 στα χαρτιά και όλα δηλωμένα επίσημα, θα πρέπει να σου καταβάλω και 8.000 ασφάλιση.

Συμφωνούμε λοιπόν, να λέμε στα χαρτιά ότι παίρνεις 1000 ευρώ μισθό, σου καταβάλω το νόμιμο 800 για ασφάλιστρα, και τα υπόλοιπα 9.000 μισθού στο δίνω μεταξύ μας και κατοιδίαν.

Δεν αποτελεί κανενός είδους παράβαση το λοιπόν, αφού και η νόμιμη ασφάλιση αποδίδεται στο κράτος, και ο μισθός όπως τον θέλουμε. Το μόνο μειονέκτημα είναι μετά το πόθεν έσχες του αμοιβόμενου, αλλά αυτό ΑΝ του χρειαστεί και τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό. Η ουσία είναι το ''τους είχα όλους νόμιμα ασφαλισμένους και απέδιδα τις νόμιμες εισφορές τους'' και το ''τους έδινα μαύρα 10000 μισθό'' ΔΕΝ συγκρούονται το ένα με το άλλο.


:whiteflag:

stefanos
18/07/2013, 07:55
ΔΕΝ συγκρούονται το ένα με το άλλο.[/B]

Το μαύρα "σημαίνει" ΚΛΕΒΩ την εφορία τα ασφαλιστικά ταμεία και τον εργαζόμενο.

AristidisZ
18/07/2013, 07:57
Το μαύρα "σημαίνει" ΚΛΕΒΩ την εφορία τα ασφαλιστικά ταμεία και τον εργαζόμενο.

και όλους εμάς τους υπόλοιπους που πληρώνουμε παραπάνω φόρο για να μπαλατζαριστεί η κατάσταση, αλλά μη το κάνουμε και εδώ "ξεχρεώσαμε" :p

MG-KTiNoS
18/07/2013, 07:59
Το μαύρα "σημαίνει" ΚΛΕΒΩ την εφορία τα ασφαλιστικά ταμεία και τον εργαζόμενο.

καλά με 10000 να πάω να κλέψει κι εμένα...
:lol:

notakos600
18/07/2013, 08:19
Επαναστάτες του γλυκού νερού, Καββαθάς και άλλοι...
Κρίμα γιατί τέτοιους ανθρώπους τους διάβαζα πολύ και με ενοχλεί να βλέπω πως με δούλευαν τόσα χρόνια.
Πόσο σάπια τελικά ήταν αυτή η κωλοκοινωνία που έφτιαξαν από το 1981 και έπειτα;
Γειά σου Αντρέα σοσιαλιστή. :bawl:

stefanos
18/07/2013, 09:15
Επαναστάτες του γλυκού νερού, Καββαθάς και άλλοι...
Κρίμα γιατί τέτοιους ανθρώπους τους διάβαζα πολύ και με ενοχλεί να βλέπω πως με δούλευαν τόσα χρόνια.
Πόσο σάπια τελικά ήταν αυτή η κωλοκοινωνία που έφτιαξαν από το 1981 και έπειτα;
Γειά σου Αντρέα σοσιαλιστή. :bawl:

ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ σε ποιό επίπεδο?
Μετατρέπουμε 2 γενιές Ελλήνων σε χαζούς καταναλωτές που δεν αντιλαμβάνονται τις ανάγκες τους
προμοτάροντας τις πωλήσεις εισαγώμενων πανακριβων προιόντων?
Ναι το 80 δεν ξέραμε από αυτοκίνητα και ξεστραβωθήκαμε, αλλά το 2000
απλά σπρώχνανε γλαμουριά που ΔΕΝ μας αναλογούσε.

MG-KTiNoS
18/07/2013, 09:18
Ste. τσάμπα κόπος...
Άστο !
Άστο να πάει στο διάτανο με τους ευρωγύφτους !



Πως το έλεγε εκείνο με τον ελληνικό πολιτισμό?
:lol:

notakos600
18/07/2013, 09:19
ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ σε ποιό επίπεδο?
Μετατρέπουμε 2 γενιές Ελλήνων σε χαζούς καταναλωτές που δεν αντιλαμβάνονται τις ανάγκες τους
προμοτάροντας τις πωλήσεις εισαγώμενων πανακριβων προιόντων?
Ναι το 80 δεν ξέραμε από αυτοκίνητα και ξεστραβωθήκαμε, αλλά το 2000
απλά σπρώχνανε γλαμουριά που ΔΕΝ μας αναλογούσε.

Για τον Κωστόπουλο και τον Λυμπέρη να συμφωνήσω για promotion, life style και λοιπές μπουρδολογίες, τα περιοδικά του Καββαθά όμως ήταν σε άλλο επίπεδο και απευθύνονταν σε άλλο κοινό.

theofilos888
18/07/2013, 09:27
Αφήστε τον κόσμο να πάρει cayenne και μπεμπέεεεεεε, να λέει πως διαβάζει και έχει ανοιχτά τα μάτια του! Ακόμη και ο Καββαθάς παραδέχτηκε πως πλήρωνε μαύρους μισθούς! Όλοι ηθικολόγοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου! Μη με συγχίζετε, δεν θέλω και πολύ! Επαναστάτες του κώλου και τα @@@@ κουνιούνται! Το carrera turbo το ξέχασε; Το integrale που του έκανε δώρο η Lancia και κατ'επέκταση όλο το ιταλικό λόμπι, αφού προωθούσε τα οχήματά τους τόσο όμορφα, το ξέχασε; Άντε γιατί σαν πολλά μας τα λένε όλοι και δεν είδα κανέναν Καββαθά να προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με 500 ευρώ!

theofilos888
18/07/2013, 09:28
Για τον Κωστόπουλο και τον Λυμπέρη να συμφωνήσω για promotion, life style και λοιπές μπουρδολογίες, τα περιοδικά του Καββαθά όμως ήταν σε άλλο επίπεδο και απευθύνονταν σε άλλο κοινό.

Συμφωνώ ήταν μέχρι που σταμάτησε να είναι από πάνω και τα περιοδικά του άλλαξαν ύφος! Προς το χειρότερο φυσικά!

byron
18/07/2013, 09:41
Συμφωνούμε λοιπόν, να λέμε στα χαρτιά ότι παίρνεις 1000 ευρώ μισθό, σου καταβάλω το νόμιμο 800 για ασφάλιστρα, και τα υπόλοιπα 9.000 μισθού στο δίνω μεταξύ μας και κατοιδίαν.

Δεν αποτελεί κανενός είδους παράβαση το λοιπόν, αφού και η νόμιμη ασφάλιση αποδίδεται στο κράτος, και ο μισθός όπως τον θέλουμε. Το μόνο μειονέκτημα είναι μετά το πόθεν έσχες του αμοιβόμενου, αλλά αυτό ΑΝ του χρειαστεί και τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό. Η ουσία είναι το ''τους είχα όλους νόμιμα ασφαλισμένους και απέδιδα τις νόμιμες εισφορές τους'' και το ''τους έδινα μαύρα 10000 μισθό'' ΔΕΝ συγκρούονται το ένα με το άλλο.

:lol:

spyrakos35
18/07/2013, 09:42
πριν αρχίσουμε να λιθοβολούμε τον κάθε ΚΚ, ας μπούμε λίγο στην θέση του και ας σκεφτούμε πως θα πράτταμε αν μας φέρνανε έναν κουβά μέλι μπροστά μας.... αν θα μπαίναμε στον πειρασμό να βουτήξουμε το δακτυλάκι μας καταρχάς, και εν συνεχεία αν θα καταλήγαμε να τον παίρνουμε σπίτι μας....

δε λέω, έχουν υπάρξει περιπτώσεις ανθρώπων που στάθηκαν στο ύψος τους και πέρασαν και δεν ακούμπησαν.... δεν ξέρω όμως αν δεν τους είπαμε μ@λ@κες γι αυτή την στάση τους.... σε κάποιες δε των περιπτώσεων, ίσως και οι ίδιοι να το μετάνοιωσαν.....

τέλος, να βάλω και την παράμετρο του "συστήματος" μέσα.... γίνομαι γραφικός? ίσως, αλλά είναι μία πραγματικότητα.... αν δεν πας με τα νερά του, θα σε αποβάλλει εν ριπή οφθαλμού.... νομίζω το ξέρετε καλά αυτό....



υγ.....
ο μαιευτήρας της γυναίκας μου, σπουδαχθείς και με θητεία στην Αγγλία (δημόσιο νοσοκομείο), όταν ήρθε στον κόσμο η κόρη μας (με καισαρική τελικά) μου έδωσε απόδειξη για ΟΛΟ το ποσό και ΔΕΝ με χρεωσε το εκτακτο της καισαρικής....
Αυτό που του είπα εγώ ήταν "εύχομαι να μείνεις αναλλοίωτος στην διάρκεια του χρόνου".....

byron
18/07/2013, 09:52
πριν αρχίσουμε να λιθοβολούμε τον κάθε ΚΚ, ας μπούμε λίγο στην θέση του και ας σκεφτούμε πως θα πράτταμε αν μας φέρνανε έναν κουβά μέλι μπροστά μας....

Δεν νομίζω ρε Σπύρο οτι λιθοβολεί κάποιος τον ΚΚ επειδή βούτηξε το μέλι. Η δηθεν και επικριτική στάση (που είχε κάνει σημαία) προς την Ελλάδα της αρπαχτής, ενοχλεί νομίζω.

spyrakos35
18/07/2013, 09:57
Δεν νομίζω ρε Σπύρο οτι λιθοβολεί κάποιος τον ΚΚ επειδή βούτηξε το μέλι. Η δηθεν και επικριτική στάση (που είχε κάνει σημαία) προς την Ελλάδα της αρπαχτής, ενοχλεί νομίζω.

μαζί πάνε αυτά ρε βύρωνα....

ξερεις κανέναν να λέει "εγώ τα παίρνω"?.... όλοι "αντίσταση και πάλη" διαλαλούν και είναι με τα μπούνια στο μέλι..... έτσι γίνεται/δεν μπορεί να γίνει αλλιώς....

theofilos888
18/07/2013, 10:04
Δεν νομίζω ρε Σπύρο οτι λιθοβολεί κάποιος τον ΚΚ επειδή βούτηξε το μέλι. Η δηθεν και επικριτική στάση (που είχε κάνει σημαία) προς την Ελλάδα της αρπαχτής, ενοχλεί νομίζω.

+998 Αυτό ακριβώς!!!!!!! :beer:

TROOPER
18/07/2013, 10:18
το αλλαξε ο μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως μου θυμιζετε.

ο μανωλιος ιδιος ηταν, ειναι και θα ειναι. μην εκπλησεστε. δεν γιναμε το 81 σαπιοι. σαπιοι ημασταν το 74, το 67, το 62, το 54, το 46, το 2013.

σταματηστε να τρωτε παραμυθα. :wave2:

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 10:21
Δεν νομίζω ρε Σπύρο οτι λιθοβολεί κάποιος τον ΚΚ επειδή βούτηξε το μέλι. Η δηθεν και επικριτική στάση (που είχε κάνει σημαία) προς την Ελλάδα της αρπαχτής, ενοχλεί νομίζω.

Aυτό ακριβώς!!!

spyrakos35
18/07/2013, 10:27
+998 Αυτό ακριβώς!!!!!!! :beer:


Aυτό ακριβώς!!!

ναι βρε, καλά τα λέτε δεν διαφωνώ....

δεν μου απαντήσατε στο παρακάτω όμως....


μαζί πάνε αυτά ρε βύρωνα....

ξερεις κανέναν να λέει "εγώ τα παίρνω"?.... όλοι "αντίσταση και πάλη" διαλαλούν και είναι με τα μπούνια στο μέλι..... έτσι γίνεται/δεν μπορεί να γίνει αλλιώς....

byron
18/07/2013, 10:31
το αλλαξε ο μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως μου θυμιζετε.

ο μανωλιος ιδιος ηταν, ειναι και θα ειναι. μην εκπλησεστε. δεν γιναμε το 81 σαπιοι. σαπιοι ημασταν το 74, το 67, το 62, το 54, το 46, το 2013.

σταματηστε να τρωτε παραμυθα. :wave2:

Ρε George, ασε τους μηδενισμούς βρε αγορίνα. Τρώμε παραμύθα και αγνοούμε την πραγματική αλήθεια ?
Μην το συνεχίσεις καλύτερα, γιατί δεν θα μπορέσεις να το μαζέψεις.

Φιλιά στη μούρη.

theofilos888
18/07/2013, 10:34
ναι βρε, καλά τα λέτε δεν διαφωνώ....

δεν μου απαντήσατε στο παρακάτω όμως....

Έχω δεί κάτι γιατρουδάκια τώρα τελευταία, που νομίζουν πως τα 500άρικα είναι μαρουλόφυλλα..... Και στη λένε κιόλας! Αφού δεν έχεις φράγκα, γιατί αρρώστησες; :wave2:

TROOPER
18/07/2013, 10:39
Ρε George, ασε τους μηδενισμούς βρε αγορίνα. Τρώμε παραμύθα και αγνοούμε την πραγματική αλήθεια ?
Μην το συνεχίσεις καλύτερα, γιατί δεν θα μπορέσεις να το μαζέψεις.

Φιλιά στη μούρη.

χμμμ...μηδενισμος...καπου (δεν θυμαμαι που), ειχα διαβασει (δεν θυμαμια απο ποιον) οτι το 18 που εγινε η πεανασταση των μπολσεβικων θεωρησε η ανθρωποτητα οτι κατι αλλαξε (αδιαφορο προς ποια κατευθυνση). μερικες 10ετιες αργοτερα αποδειχθηκε οτι τπτ δεν ειχε αλλαξει αφου η κοινωνια στην οποια ηρθε η αλλαγη ηταν η ιδια (σαν φιλοσοφια) με αυτην προ αλλαγης. ετσι λοιπον μετα την ''αλλαγη'' ο κοσμος πορευοταν με τους ιδιους κανονες ηθικης οπως και πριν.
το ιδιο εχει γινει κι εδω κατα τη γνωμη μου. η φιλοσοφια του κοσμου ειναι ιδια το 46, το 54, το 62, το 67, το 74, το 81, το 89, το 93, το 98, το 2003, το 2013.
αν σου φαινεται μηδενιστικο οκ. εγω μαλλον πραγματικοτητα το χαρακτηριζω και αποδειξη ειναι η καθημερινοτητα με την οποια σαν κοινωνια ζουμε.

φιλακια μποι μου.
εφυγα.

spyrakos35
18/07/2013, 10:39
Έχω δεί κάτι γιατρουδάκια τώρα τελευταία, που νομίζουν πως τα 500άρικα είναι μαρουλόφυλλα..... Και στη λένε κιόλας! Αφού δεν έχεις φράγκα, γιατί αρρώστησες; :wave2:

ε, ναι, στον κύκλο τους τι λένε αυτοί? του τα πήρα τα 500/1000/2000 του τάδε?
όχι...
και αν γράψουν κανα άρθρο σε κανα επιστημονικό περιοδικό θα το παίξουν Παναγίες...

τα ίδια έκανε/κάνει ο κάθε εκδότης


ενιγουέι
να ναι καλά ο κάθε ΚΚ να είμαστε καλύτερα και εμείς.... :beer:

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 10:39
ναι βρε, καλά τα λέτε δεν διαφωνώ....

δεν μου απαντήσατε στο παρακάτω όμως....


Tί να απαντήσουμε βρε Σπύρο; Το ότι κανένας δεν παραδέχεται ότι τα παίρνει δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με την κριτική προς τον Καββαθά. Άσε που υπάρχει και η "βαρύτητα" του προσώπου που δηλώνει κάτι, ίσως είναι αδόκιμο το παράδειγμα, αλλά άλλο να βγει να πει ο Rossi "εγώ δε στήνω αγώνες" και να αποδειχθεί ότι έστηνε και άλλο να το πει ο Γιόντι Χερνάντεζ. Είναι αυτό που είπαμε πολλοί παραπάνω, ο Καββαθάς ΟΣΑ χρόνια τον θυμάμαι εγώ να αρθογραφεί μονίμως μεμψιμοιρούσε, κατηγορούσε και εξαιρούσε - υμνούσε τον εαυτό του, διάβασε παραπάνω τι του καταλογίζω να μην γράφω τα ίδια. Να σου πω και κάτι άλλο; Μια ζωή το σλόγκαν των 4Τ ήταν "κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού" ;) Τί έχει να επιδείξει ο σύγχρονος ελληνικός πολιτισμός ( ; ) μου λες;

theofilos888
18/07/2013, 10:42
Tί να απαντήσουμε βρε Σπύρο; Το ότι κανένας δεν παραδέχεται ότι τα παίρνει δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με την κριτική προς τον Καββαθά. Άσε που υπάρχει και η "βαρύτητα" του προσώπου που δηλώνει κάτι, ίσως είναι αδόκιμο το παράδειγμα, αλλά άλλο να βγει να πει ο Rossi "εγώ δε στήνω αγώνες" και να αποδειχθεί ότι έστηνε και άλλο να το πει ο Γιόντι Χερνάντεζ. Είναι αυτό που είπαμε πολλοί παραπάνω, ο Καββαθάς ΟΣΑ χρόνια τον θυμάμαι εγώ να αρθογραφεί μονίμως μεμψιμοιρούσε, κατηγορούσε και εξαιρούσε - υμνούσε τον εαυτό του, διάβασε παραπάνω τι του καταλογίζω να μην γράφω τα ίδια. Να σου πω και κάτι άλλο; Μια ζωή το σλόγκαν των 4Τ ήταν "κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού" ;) Τί έχει να επιδείξει ο σύγχρονος ελληνικός πολιτισμός (;) μου λες;

Τα έλεγε ο άνθρωπος και δεν τον ακούγαμε....!!!!!!

spyrakos35
18/07/2013, 10:45
Να σου πω και κάτι άλλο; Μια ζωή το σλόγκαν των 4Τ ήταν "κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού" ;) Τί έχει να επιδείξει ο σύγχρονος ελληνικός πολιτισμός (;) μου λες;

να σε εκνευρίσω????

το σλόγκαν είναι σωστό γιατί ο σύγχρονος ελληνικός πολιτισμός απαρτιζόταν από το αμάξι, το ρουχαλάκι, την πίστα (μπουζούκια), το υφάκι και το σκατουλάκι..... :)
μια χαρά λοιπόν :p


και να το πάμε και σοβαρά....
ο ΚΚ είναι μέρος του συστήματος.... ο τρούπης έχει δίκιο.... όποιος έτρωγε την παραμύθα οτι ο ΚΚ είναι κάτι άλλο, φταίει ο ίδιος και μόνο αυτός.....

AUFGEBRACHT
18/07/2013, 10:53
να σε εκνευρίσω????

το σλόγκαν είναι σωστό γιατί ο σύγχρονος ελληνικός πολιτισμός απαρτιζόταν από το αμάξι, το ρουχαλάκι, την πίστα (μπουζούκια), το υφάκι και το σκατουλάκι..... :)
μια χαρά λοιπόν :p


και να το πάμε και σοβαρά....
ο ΚΚ είναι μέρος του συστήματος.... ο τρούπης έχει δίκιο.... όποιος έτρωγε την παραμύθα οτι ο ΚΚ είναι κάτι άλλο, φταίει ο ίδιος και μόνο αυτός.....


Καθόλου δε με εκνευρίζεις, ίσα ίσα που έρχεσαι στα λόγια μου!!! Αυτό ακριβώς είναι ο αποκαλούμενος "σύγχρονος πολιτικός πολιτισμός", φρου-φρου κι αρώματα και αυτό ακριβώς λέμε, ότι Καββαθά εμείς δε φάγαμε το παραμύθι σου ότι είσαι ο εκλεκτός. Τελεία και παύλα!!!
Για να μην πάρει άλλη τροπή η κουβέντα, εγώ πάντως θα συνεχίσω να αγοράζω την ΠΤΗΣΗ γιατί έχω λόξα και πάθος με τις ιπτάμενες μηχανές και μακάρι να συνεχίσει απρόσκοπτα την κυκλοφορία της και να πετύχει το πείραμα των εργαζομένων.

spyrakos35
18/07/2013, 10:56
............. και αυτό ακριβώς λέμε, ότι Καββαθά εμείς δε φάγαμε το παραμύθι σου ότι είσαι ο εκλεκτός. Τελεία και παύλα!!!
.................

μονο που.....

έπρεπε να του τα λέτε και τότε..... ;)
















που θα μου πάει, θα τον εκνευρίσω τον Μπούστη....... :look:

AristidisZ
18/07/2013, 11:12
που θα μου πάει, θα τον εκνευρίσω τον Μπούστη....... :look:

μπουζούκι ξέρεις ;

spyrakos35
18/07/2013, 11:15
μπουζούκι ξέρεις ;

:moutza: :lol:

vassat
18/07/2013, 11:22
το αλλαξε ο μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως μου θυμιζετε.

ο μανωλιος ιδιος ηταν, ειναι και θα ειναι. μην εκπλησεστε. δεν γιναμε το 81 σαπιοι. σαπιοι ημασταν το 74, το 67, το 62, το 54, το 46, το 2013.

σταματηστε να τρωτε παραμυθα. :wave2:

Δηλαδή δεν υπάρχει ελπίδα,
οι άνθρωποι δεν αλλάζουν κτλ,
οπότε άντε να τα μαζεύουμε.
/ ΒΣ

ΥΓ Σαφώς και ΟΧΙ, η μετάλλαξη της δεκαετίας του 80 και εντεύθεν ΔΕΝ είναι μόνιμη!

TROOPER
18/07/2013, 13:58
Δηλαδή δεν υπάρχει ελπίδα,
οι άνθρωποι δεν αλλάζουν κτλ,
οπότε άντε να τα μαζεύουμε.
/ ΒΣ

ΥΓ Σαφώς και ΟΧΙ, η μετάλλαξη της δεκαετίας του 80 και εντεύθεν ΔΕΝ είναι μόνιμη!

υπαρχει ελπιδα! ειναι αυτη που πεθαινει τελευταια. πεθαινει ομως. απλα περιμενει να την κανουμε πρωτα εμεις γιατι αντε μετα να αλλαζεις γνωμικα τοσων χρονων. :wave2:

notakos600
18/07/2013, 14:06
υπαρχει ελπιδα! ειναι αυτη που πεθαινει τελευταια. πεθαινει ομως...

Πιστεύω τελικά πως έτσι είναι, 85 πήγε η κουφ@λα η πεθερά μου κι ακόμη μουρμουράει... :lol:

TROOPER
18/07/2013, 14:32
Πιστεύω τελικά πως έτσι είναι, 85 πήγε η κουφ@λα η πεθερά μου κι ακόμη μουρμουράει... :lol:

τι μλκς!!! :lol::lol:

byron
18/07/2013, 15:36
χμμμ...μηδενισμος...καπου (δεν θυμαμαι που), ειχα διαβασει (δεν θυμαμια απο ποιον) οτι το 18 που εγινε η πεανασταση των μπολσεβικων θεωρησε η ανθρωποτητα οτι κατι αλλαξε (αδιαφορο προς ποια κατευθυνση). μερικες 10ετιες αργοτερα αποδειχθηκε οτι τπτ δεν ειχε αλλαξει αφου η κοινωνια στην οποια ηρθε η αλλαγη ηταν η ιδια (σαν φιλοσοφια) με αυτην προ αλλαγης. ετσι λοιπον μετα την ''αλλαγη'' ο κοσμος πορευοταν με τους ιδιους κανονες ηθικης οπως και πριν.
το ιδιο εχει γινει κι εδω κατα τη γνωμη μου. η φιλοσοφια του κοσμου ειναι ιδια το 46, το 54, το 62, το 67, το 74, το 81, το 89, το 93, το 98, το 2003, το 2013.
αν σου φαινεται μηδενιστικο οκ. εγω μαλλον πραγματικοτητα το χαρακτηριζω και αποδειξη ειναι η καθημερινοτητα με την οποια σαν κοινωνια ζουμε.

φιλακια μποι μου.
εφυγα.

Οι αξίες που έχει ο καθένας καθορίζονται από τον ίδιο. Δεν υπαγορεύονται απ΄το εκάστοτε πολιτικό κατεστημένο, ούτε είναι γραμμένο σε μανιφέστα επαναπροσδιορισμού της κοινωνίας.

Αν κάποιος θεωρεί καθήκον του να αρπάξει οτι μπορεί, υπάρχει και ο άλλος που θεωρεί καθήκον του να βοηθήσει όπως μπορεί.
Κοινωνίες με προκαθορισμένες αρχές όπως το έχεις στο μυαλό σου δεν υπήρξαν και ούτε θα υπάρξουν. Το ποσοστό των ανθρώπων στις δύο παραπάνω καθορίζει την παρακμή ή την ακμή μιας κοινωνίας.

sapila racing
18/07/2013, 15:52
Οι αξίες που έχει ο καθένας καθορίζονται από τον ίδιο. Δεν υπαγορεύονται απ΄το εκάστοτε πολιτικό κατεστημένο, ούτε είναι γραμμένο σε μανιφέστα επαναπροσδιορισμού της κοινωνίας.

Αν κάποιος θεωρεί καθήκον του να αρπάξει οτι μπορεί, υπάρχει και ο άλλος που θεωρεί καθήκον του να βοηθήσει όπως μπορεί.
Κοινωνίες με προκαθορισμένες αρχές όπως το έχεις στο μυαλό σου δεν υπήρξαν και ούτε θα υπάρξουν. Το ποσοστό των ανθρώπων στις δύο παραπάνω καθορίζει την παρακμή ή την ακμή μιας κοινωνίας.

Τα είπες όλα με δυο προτάσεις. Αυτη ειναι η κοινωνία μας.

notakos600
18/07/2013, 16:21
Οι αξίες που έχει ο καθένας καθορίζονται από τον ίδιο. Δεν υπαγορεύονται απ΄το εκάστοτε πολιτικό κατεστημένο, ούτε είναι γραμμένο σε μανιφέστα επαναπροσδιορισμού της κοινωνίας.

Αν κάποιος θεωρεί καθήκον του να αρπάξει οτι μπορεί, υπάρχει και ο άλλος που θεωρεί καθήκον του να βοηθήσει όπως μπορεί.
Κοινωνίες με προκαθορισμένες αρχές όπως το έχεις στο μυαλό σου δεν υπήρξαν και ούτε θα υπάρξουν. Το ποσοστό των ανθρώπων στις δύο παραπάνω καθορίζει την παρακμή ή την ακμή μιας κοινωνίας.

Τι έγραψε ο φιλόσοφος, τσσσσ.

TROOPER
18/07/2013, 16:34
Οι αξίες που έχει ο καθένας καθορίζονται από τον ίδιο. Δεν υπαγορεύονται απ΄το εκάστοτε πολιτικό κατεστημένο, ούτε είναι γραμμένο σε μανιφέστα επαναπροσδιορισμού της κοινωνίας.

Αν κάποιος θεωρεί καθήκον του να αρπάξει οτι μπορεί, υπάρχει και ο άλλος που θεωρεί καθήκον του να βοηθήσει όπως μπορεί.
Κοινωνίες με προκαθορισμένες αρχές όπως το έχεις στο μυαλό σου δεν υπήρξαν και ούτε θα υπάρξουν. Το ποσοστό των ανθρώπων στις δύο παραπάνω καθορίζει την παρακμή ή την ακμή μιας κοινωνίας.

δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που εγραψες. δεν εχω στο μυαλο μου κοινωνιες με προκαθορισμενες αρχες, καθε αλλο!
απλα το δικο μου σκεπτικο ερχεται μετα απο αυτο που παραπανω εγραψες με σκοπο να μας προσγειωσει στην στυγνη πραγματικοτητα (αποδειξη της οποιας ειναι η ιδια μας η ζωη) και να υπενθυμισει πως ανα τους αιωνες το ποσοστο των ανθρωπων που θεωρει καθηκον του να αρπαξει οτι μπορει ειναι συντριπτικα μεγαλυτερο απο αυτο των ανθρωπων που θεωρει καθηκον του να βοηθησει και γι αυτο θεωρω οτι ολες οι κοινωνιες ειναι παρηκμαζμενες και σαπιες, και γι' αυτο δεν καταλαβαινω την εκαστοτε εκπληξη που βιωνετε κατα καιρους.

ζωη ειναι θα περασει. :wave2:

sniper
18/07/2013, 16:35
δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που εγραψες. δεν εχω στο μυαλο μου κοινωνιες με προκαθορισμενες αρχες, καθε αλλο!
απλα το δικο μου σκεπτικο ερχεται μετα απο αυτο που παραπανω εγραψες με σκοπο να μας προσγειωσει στην στυγνη πραγματικοτητα (αποδειξη της οποιας ειναι η ιδια μας η ζωη) και να υπενθυμισει πως ανα τους αιωνες το ποσοστο των ανθρωπων που θεωρει καθηκον του να αρπαξει οτι μπορει ειναι συντριπτικα μεγαλυτερο απο αυτο των ανθρωπων που θεωρει καθηκον του να βοηθησει και γι αυτο θεωρω οτι ολες οι κοινωνιες ειναι παρηκμαζμενες και σαπιες, και γι' αυτο δεν καταλαβαινω την εκαστοτε εκπληξη που βιωνετε κατα καιρους.

ζωη ειναι θα περασει. :wave2:

Η αυτοκτονία είναι μια λύση αλλά δεν την συνιστώ.

TROOPER
18/07/2013, 16:41
Η αυτοκτονία είναι μια λύση αλλά δεν την συνιστώ.

ειναι μια λυση πραγματι αλλα παιζει και το ποστ #78

pipe_smoker
18/07/2013, 17:06
Οι αξίες που έχει ο καθένας καθορίζονται από τον ίδιο. Δεν υπαγορεύονται απ΄το εκάστοτε πολιτικό κατεστημένο, ούτε είναι γραμμένο σε μανιφέστα επαναπροσδιορισμού της κοινωνίας.

Αν κάποιος θεωρεί καθήκον του να αρπάξει οτι μπορεί, υπάρχει και ο άλλος που θεωρεί καθήκον του να βοηθήσει όπως μπορεί.
Κοινωνίες με προκαθορισμένες αρχές όπως το έχεις στο μυαλό σου δεν υπήρξαν και ούτε θα υπάρξουν. Το ποσοστό των ανθρώπων στις δύο παραπάνω καθορίζει την παρακμή ή την ακμή μιας κοινωνίας.

Ναι αλλά το σύστημα αξιών σε τί ηλικία διαμορφώνεται? Και με βάση ποιόν γνώμονα (ή μάλλον ποιούς)?
Είναι πολλά πράγματα (συμπεριλαμβανομένων των αξιών) που θέλουμε να πιστεύουμε ότι τα διαλέξαμε συνειδητά, ότι είχαμε επιλογές και πράξαμε αναλόγως κλπ. Δεν είναι ακριβώς έτσι.
Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι πάρα πολλά τα πράγματα που συντελούν στη διαμόρφωση της προσωπικότητας ενός ατόμου και κατά συνέπεια και στο σύστημα αξιών του. Και δεν μπορεί να κάνει και τίποτα για να επηρεάσει αυτές τις ζυμώσεις. Είτε γιατί αρχικά βρίσκεται σε πολύ μικρή ηλικία, είτε γιατί αργότερα δεν το αντιλαμβάνεται καν και άλλα πολλά.

Το να αφεθεί μια κοινωνία έρμαιο στα διάφορα συστηματα αξιών που θα διαμορφωθούν με τον Α ή Β τρόπο στη συνείδηση του εκάστοτε πολίτη μας φέρνει σε καταστάσεις σαν αυτές που βιώνουμε σήμερα. Η φυσική ροπή κάθε (ή μέσου έστω) ατόμου είναι να κινείται προς το εύκολο. Και συνήθως το εύκολο είναι και "επιβλαβές". Και για τον ίδιο και κατά συνέπεια για την κοινωνία.
Αν αυτό δεν περιοριστεί (όχι με μεθόδους τιμωρίας) τότε καταλήγουμε σε κοινωνίες σαν τις σημερινές.

Κοινωνίες με προκαθορισμένες αρχές (όχι τύπου 10 εντολές και λοιπές ανοησίες), αλλά κοινωνίες με δομή κυρίως και προκαθορισμένες αρχές με την ευρεία έννοια (όχι ένα κώδικα ποινικής δικονομίας), είναι οι μοναδικού τύπου κοινωνίες που σε βάθος χρόνου ΙΣΩΣ οδηγούσαν σε κάποια αλλαγή. Και το "ίσως" το τονίζω γιατί έχω ξαναπεί ότι κατ'εμέ ελπίδα δεν υπάρχει για πολλούς και διάφορους λόγους.

Δεν έχουμε ένα λευκό χαρτί. Τότε δε θα έβαζα το "ίσως". Έχουμε ένα χαρτί που είναι ήδη τίγκα στη μουτζούρα.

Η ακμή και η παρακμή μιας κοινωνίας ορίζεται με βάση κάποια κοινωνικά κριτήρια που αφορούν τη συγκεκριμένη κοινωνία και πάνω απ'όλα ορίζεται σχετικά.
Η ορθή δόμηση μιας κοινωνίας "από το μηδέν" δεν ορίζεται σχετικά. Και φυσικά είναι πολύ λιγότερα τα πράγματα που αφήνονται στην τύχη απ'ότι σε μία κοινωνία σαν την παραπάνω, όσον αφορά το ποιός θα θεωρήσει καθήκον του να κλέψει (ανάλογα με τα όσα διαμόρφωσαν την προσωπικότητά του και συνεπώς την αίσθηση του καθήκοντος) και το ποιός θα θεωρήσει καθήκον του να είναι τίμιος αντίστοιχα.

Περί του για ποιό λόγο δεν έχει ευδοκιμήσει μια τέτοιας μορφής κοινωνία, απαντήσεις υπάρχουν άπειρες. Η δική μου γνώμη είναι αυτή που προανέφερα. Η φυσική ροπή του ανθρώπου προς το εύκολο η οποία είναι τρομερά δύσκολο να "τιθασευθεί". Αρκούν έστω και μερικές ορθές παρεμβάσεις από τους γονείς στα πρώτα του χρόνια για να γίνει μια αρχή, αλλά ούτε και γι'αυτό υπάρχει manual κι αλίμονο αν υπήρχε.
Μας τραβάει πίσω ο άνθρωπος των σπηλαίων και απ'ότι φαίνεται θα μας τραβάει για πολύ ακόμα.

ΥΓ. Φυσικά ανάμεσα στα δύο άκρα (την "ιδανική" κοινωνία και το σήμερα) υπάρχουν πολλά γκρι. Αυτά αφορούν πιο προσωπικό επίπεδο σαφώς και το "τί κάνει ο καθένας σπίτι του και πώς μεγαλώνει το παιδί του". Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν αλλάξει το "εκεί έξω" κάπως, είναι αδύνατο ή έστω ανώφελο να αλλάξει το "εδώ μέσα".

"Εδώ μέσα" = το πώς θα μεγαλώσει ο καθένας το παιδί του

"Εκεί έξω" = το κοινωνικό πλαίσιο το οποίο θα επιτρέπει, θα επιδοκιμάζει και θα συμμετέχει στην αλλαγή προς το καλύτερο η οποία πρέπει να ξεκινήσει από το "εδώ μέσα".


ΥΓ2. Ήταν ωραίο περιοδικό οι 4Τροχοί, το διάβαζα κι εγώ. (για να μη μου το φάει η μαρμάγκα για off-topic:lol:)

Πολυμήχανος
18/07/2013, 20:15
Το μαύρα "σημαίνει" ΚΛΕΒΩ την εφορία τα ασφαλιστικά ταμεία και τον εργαζόμενο.

Παραθέτω την δική σου απάντηση, αλλά δεν νομίζω ότι μόνο εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα.

...

Πως ακριβώς κλέβει την εφορία η παραπάνω διαδικασία; (ίσα ίσα, το αντίθετο συμβαίνει, γιατί με τα μαύρα , ΔΕΝ μπαίνει στα έξοδα της επιχείρησης ο επιπλέον μισθός, άρα εμφανίζεται με μεγαλύτερο κέρδος η επιχείρηση, άρα φορολογείται περισσότερο κατά πάσα πιθανότητα)

Πως ακριβώς κλέβει το ασφαλιστικό ταμείο, αφού αποδίδει κανονικότατα την νόμιμη ασφαλιστική εισφορά που ορίζει το κράτος για τον εργαζόμενο;


Που κολλάει η εφορία σε μια συναλλαγή μεταξύ δύο ιδιωτών;

...

Μνησθητί μου κύριε, οι υψηλού επιπέδου φιλοσοφίες για την ηθική της κοινωνίας σας μαράνανε...

AristidisZ
18/07/2013, 20:20
Που κολλάει η εφορία σε μια συναλλαγή μεταξύ δύο ιδιωτών;

...


ελπίζω να μη το λες σοβαρά αυτό...

byron
18/07/2013, 20:33
Που κολλάει η εφορία σε μια συναλλαγή μεταξύ δύο ιδιωτών;

...

Μνησθητί μου κύριε, οι υψηλού επιπέδου φιλοσοφίες για την ηθική της κοινωνίας σας μαράνανε...

+990
Ο Χριστός και η μάνα του, με τις πομφόλυγες του καθένα που για να δικαιολογήσει την αρπαχτή επικαλείται την ματαιότητα των αναλογιστικών μελετών των ασφαλιστικών ταμείων.

Translatoras
19/07/2013, 01:29
Διάβασα τις σελιδούλες με αγάπη και προσοχή.

Όπως ακριβώς διάβαζα τους 4Τ από το 1984 έως το 1997.

Να πω την αλήθεια λίγο με νοιάζει αν έκλεισαν μιας και (όπως προείπα) διέκοψα εδώ και χρόνια τη σχέση μου μαζί τους, γράφοντας μια δηκτική επιστολή χωρισμού:
"το Casio που φορούσατε στο χέρι έχει γίνει Rolex, το μπλουζάκι Ζαρκ έγινε Λακόστ και τα ZitaHellas γινήκανε Timberland."

Στο διαταύτα τώρα:

Είμαι ΤΥΧΕΡΟΣ που πέτυχα τους 4Τ στην ακμή τους.

Από πλευράς ύλης, οι 4Τ εκείνης της εποχής ήταν ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ.
Με δικά τους θέματα, δικά τους άρθρα (θυμάμαι που με τσάντιζαν τα αγοραστά άρθρα του Χανς Γιούργκεν Τούχερερ),
δική τους ατζέντα και δικό τους άρωμα και αίσθηση.

Ας μην ξεχνάμε την αυτοκινητιστική "μιζέρια" της εφηβείας μου (δεκαετία '80).
Μέσα σε αυτήν τη μιζέρια δημιούργησαν κάτι τόσο μεγάλο για μια αγορά που απλά δεν υπήρχε.
Την ώρα που ο γείτονας έπλενε το Zastava 1100 και ζήλευε τον παραγείτονα με το καινούριο FSO Polski 1300
εγώ μπορούσα να ανοίγω τους 4Τ και να οδηγάω νοερά την F40 (όχι απλά να βλέπω φωτό και να διαβάζω δελτία τύπου).

Πολύ φοβάμαι ότι εξαιτίας τους ανέβασα ψηλά τον πήχη σε θέματα ειδικού τύπου και δυσκολεύομαι να διαβάσω τα περισσότερα σημερινά άρθρα.

Δεν ξέρω αν έγινε κακοδιαχείριση, δεν ξέρω αν ξεπουλήθηκε ο ΚΚ στα διαπλεκόμενα,
δεν ξέρω αν έκλεβαν την εφορία, το Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας ή το Ταμείο Παρακαταθηκώνε και Δανείωνε ναούμ!

Ξέρω ότι μαζί τους έζησα κάτι πολύ όμορφο και γεμάτο και
ξέρω ότι μόλις άρχισε να με χαλάει το έκοψα.

Όπως ακριβώς πρέπει να γίνεται με όλα τα πράγματα.

Αν κάποιος νιώσει καμιά νοσταλγία να βρεθούμε για καφέ και να φέρω καμιά κούτα από το πατάρι να διαβάσουμε τίποτις.

spyrakos35
19/07/2013, 06:24
μονο που.....

έπρεπε να του τα λέτε και τότε..... ;)



..........
Να πω την αλήθεια λίγο με νοιάζει αν έκλεισαν μιας και (όπως προείπα) διέκοψα εδώ και χρόνια τη σχέση μου μαζί τους, γράφοντας μια δηκτική επιστολή χωρισμού:
"το Casio που φορούσατε στο χέρι έχει γίνει Rolex, το μπλουζάκι Ζαρκ έγινε Λακόστ και τα ZitaHellas γινήκανε Timberland."...........

έτσι........ :beer:

alex14
19/07/2013, 12:08
@ Translatoras

:beer: