PDA

View Full Version : Υamaha SR500



sapila racing
12/04/2013, 21:23
Δεν έχει τελειώσει ακόμα, αλλά πλησιάζει.
Είναι του φίλου μου του Λουκά, και προορίζεται για τον αγώνα στο Τατόι τον Ιούνιο!
Το ταμπούρο είναι όμορφο και φρενάρει καλά, αλλά απο αντοχή δεν ξερουμε ακόμα τι λέει.

sapila racing
12/04/2013, 21:25
Oι φωτό που έβγαλα με το κινητό το αδικούν λίγo.
Ζωντανό είναι πολύ εντυπωσιακό!

RaGe_Raptor
12/04/2013, 21:47
:beer:
μόνο ο Roland Sands σε πλησιάζει λίγο...!!!:D

άρωμα μιας άλλης εποχής...ομορφιά...

sapila racing
12/04/2013, 21:58
:beer:
μόνο ο Roland Sands σε πλησιάζει λίγο...!!!:D

άρωμα μιας άλλης εποχής...ομορφιά...

Προς αποφυγήν παρεξήγησης, δεν το έφτιαξα εγω.
Το βάψιμο το έκανε ο Θανάσης που εβαψε και το δικό μου GT80, την σέλλα την έφτιαξε ο φίλος μας Αντρέας Κουρής στο Παγκράτι (έίναι ο καλύτερος ταπετσέρης μοτο στην Αθηνα), και τα υπόλοιπα είναι έργο του Λουκά.
Βέβαια η σέλλα ήταν δικιά μου, όπως και τα μαρσπιέ, λεβιέδες κλπ. Καρμπυρατερ μπήκε ενα Del Orto 38, και τωρα θέλει εξάτμιση, λαιμό και κατι αλλα ψιλά για να τελειώσει.
Οταν πιάσει ο Λουκάς το πριόνι, δεν σταματάει. Ετσι έκοψε την σέλλα παραπάνω απ οτι είχαμε κανονίσει, κι έκοψε και το υποπλαίσιο, τις βασεις μαρσπιέ κλπ. :lol:

Γίνεται ωραίο πάντως. :beer:

byron
12/04/2013, 22:21
:uplate::uplate:

Αυτό είναι κούκλα !! Ωραίο κόλπο έκανε με το ψυγείο λαδιού. Πραγματικά εντυπωσιακό !!:eek:

sapila racing
12/04/2013, 22:28
:uplate::uplate:

Αυτό είναι κούκλα !! Ωραίο κόλπο έκανε με το ψυγείο λαδιού. Πραγματικά εντυπωσιακό !!:eek:

Και που να το δείς κι από κοντά! Ασε που έχει ελαφρύνει πάρα πολύ.
Οι ρόδες με τις ακτίνες είναι ελαφριές, και φυσικά λείπουν πολλά πράγματα απο πανω του. :D

lspiros
12/04/2013, 23:06
χα χα υπαρχει θεος αρη και σε εκδικειται:lol:
πολυ ομορφο το μηχανακι του φιλου σου και πολυ cult το αυτοκολλητο dellorto:beer:

jimmis5
13/04/2013, 00:47
Διαμαντη!!!

motomaniac
13/04/2013, 02:26
σαν να μας το εχεις ξαναδειξει? πολυ ομορφο! κανα αλλο τιμονι?

dimmie_72
13/04/2013, 03:04
Η επιτομή της Αρχής "Η αισθητική βασίζεται στη λιτότητα". Σκέψου ότι χωρίς την αφαιρετική νοοτροπία του φίλου σου, ίσως να μην είχατε ένα αποτέλεσμα ισάξιο με αυτά που βλέπουμε δημοσιευμένα διεθνώς και μάλιστα τα προτείνουμε ως ιδέες σε δουλειές άλλων, για να καταλήγουν τελικά αυτές σε συμπαθητικές επαρχιώτικες προσπάθειες. :beer:



Οι παραινέσεις "δες και αυτό", "κλέψε κι από δω", "βάλε και κείνο και τάλλο ....που έβαλε κι αυτός" καθώς και τα διπλοτριπλοπερλοασημομεταλλο βαψίματα που στο φως φαίνονται στρασοκρυσταλοσβαρόβσκι και στο σκοτάδι αυτοφεγγοβολολαμπυρίζουν όπου ο μάστορας θεωρεί ότι αυτοεπιβεβαιώνεται, οδηγούν στις 100 κατασκευές να ξεχωρίζει 1 σαν το παράδειγμα που μας έδωσες. Μία νότα πιο fancy χρώμα στο ρεζερβουάρ απ το καθαρό αγωνιστικό YAMAHA εποχής ήταν τελικά αρκετή για να βάλει το μηχανάκι στα διεθνή σημεία αναφοράς του customizing. Πόσο απλό!!! :winka:



Αν ο Λουκάς δεν είχε επηρεαστεί απ την επιθυμία σου για πίσω μαρσπιέ και μεγάλη σέλα, πιθανό να έσφαζε περισσότερο μειώνοντας κι άλλο το μήκος της, αφαιρώντας κι άλλο υλικό απ αυτή, φαρδύτερο πίσω λάστιχο με ανοιγμένο ψαλίδι και καρατιμόνα flat track να γουστάρουμε κι εμείς της πρώιμης Kenny εποχής, περισσότερο. :D



Anyway, στο Τατόϊ δεν πρέπει να πλησιάζουν η να ταυτίζονται με τα παραγωγής η είναι ειδική κατηγορία;







Υ.Γ. 1. Και κάτι ακόμα που θα σε παρακαλέσω να δεις... Τα μαύρα κουτάκια στο κίτρινο φόντο εκείνη την εποχή ήταν λοξά και ανισομεγέθη... Not a big deal αλλά γι αυτούς που το μυαλό κάνει αυτόματους συνειρμούς με το παρελθόν.

Υ.Γ. 2. Οι φωτογραφίες όχι μόνο το αδικούν αλλά και υποβαθμίζουν την όλη σπάνια προσπάθεια. Βάλε οπωσδήποτε HD να κάνω screen saver, poster, να ντύσω τετράδια.......:lol:
Κατάλαβες ότι μου άρεσε λιγάκι, ε; :eek::look:

byron
13/04/2013, 10:17
Υ.Γ. 1. Και κάτι ακόμα που θα σε παρακαλέσω να δεις... Τα μαύρα κουτάκια στο κίτρινο φόντο εκείνη την εποχή ήταν λοξά και ανισομεγέθη... Not a big deal αλλά γι αυτούς που το μυαλό κάνει αυτόματους συνειρμούς με το παρελθόν.



Όχι πάντα. Επαιζαν και παραλληλόγραμμα όπως το OW του Roberts

287490

KRS
13/04/2013, 10:57
Άψογο!
Καταπληκτική δουλειά,διδάσκει καλαισθησία!
Κάτι τέτοια βλέπω και θέλω να ξεκινήσω να κάνω lifting στο πιστό "μουλάρι" μου:
287491

radd
13/04/2013, 10:59
Κουκλάρα και στα αγωνιστικά χρώματα :a013:

sapila racing
13/04/2013, 13:49
Η επιτομή της Αρχής "Η αισθητική βασίζεται στη λιτότητα". Σκέψου ότι χωρίς την αφαιρετική νοοτροπία του φίλου σου, ίσως να μην είχατε ένα αποτέλεσμα ισάξιο με αυτά που βλέπουμε δημοσιευμένα διεθνώς και μάλιστα τα προτείνουμε ως ιδέες σε δουλειές άλλων, για να καταλήγουν τελικά αυτές σε συμπαθητικές επαρχιώτικες προσπάθειες. :beer:



Οι παραινέσεις "δες και αυτό", "κλέψε κι από δω", "βάλε και κείνο και τάλλο ....που έβαλε κι αυτός" καθώς και τα διπλοτριπλοπερλοασημομεταλλο βαψίματα που στο φως φαίνονται στρασοκρυσταλοσβαρόβσκι και στο σκοτάδι αυτοφεγγοβολολαμπυρίζουν όπου ο μάστορας θεωρεί ότι αυτοεπιβεβαιώνεται, οδηγούν στις 100 κατασκευές να ξεχωρίζει 1 σαν το παράδειγμα που μας έδωσες. Μία νότα πιο fancy χρώμα στο ρεζερβουάρ απ το καθαρό αγωνιστικό YAMAHA εποχής ήταν τελικά αρκετή για να βάλει το μηχανάκι στα διεθνή σημεία αναφοράς του customizing. Πόσο απλό!!! :winka:

Αν ο Λουκάς δεν είχε επηρεαστεί απ την επιθυμία σου για πίσω μαρσπιέ και μεγάλη σέλα, πιθανό να έσφαζε περισσότερο μειώνοντας κι άλλο το μήκος της, αφαιρώντας κι άλλο υλικό απ αυτή, φαρδύτερο πίσω λάστιχο με ανοιγμένο ψαλίδι και καρατιμόνα flat track να γουστάρουμε κι εμείς της πρώιμης Kenny εποχής, περισσότερο. :D

Anyway, στο Τατόϊ δεν πρέπει να πλησιάζουν η να ταυτίζονται με τα παραγωγής η είναι ειδική κατηγορία;

Υ.Γ. 1. Και κάτι ακόμα που θα σε παρακαλέσω να δεις... Τα μαύρα κουτάκια στο κίτρινο φόντο εκείνη την εποχή ήταν λοξά και ανισομεγέθη... Not a big deal αλλά γι αυτούς που το μυαλό κάνει αυτόματους συνειρμούς με το παρελθόν.

Υ.Γ. 2. Οι φωτογραφίες όχι μόνο το αδικούν αλλά και υποβαθμίζουν την όλη σπάνια προσπάθεια. Βάλε οπωσδήποτε HD να κάνω screen saver, poster, να ντύσω τετράδια.......:lol:
Κατάλαβες ότι μου άρεσε λιγάκι, ε; :eek::look:

Το σχέδιο αρχικά ήταν να το φτιάξουμε μαζί και θα γινόταν άσπρο με κόκκινα τουβλάκια, όπως τα Ευρωπαικά αγωνιστικά Yamaha. Η σέλλα έπρεπε να είναι πιο μακριά, αυτή είναι τόσο κοντή που εγω που είμαι ψηλός δεν μπορώ να το καβαλήσω, δεν χωράω. Επίσης θα είχε χαμηλό τιμόνι βέργα, για πιο αγωνιστική θέση οδήγησης.
Ο Λουκάς σε καποια φάση αποφάσισε οτι το ήθελε αλλιώς τελικά, κι ετσι εγω αποχώρησα.
Το ταμπούρο ήταν δική μου ιδέα, είναι απο SR500 απο τα τελευταία, και ειναι με διπλό έκκεντρο και δυνατο δάγκωμα, αλλά μαλλον θα έχει πρόβλημα οταν ζεσταινεται, το σχέδιο περιλαμβάνει να γίνουν τρύπες.
Για τα τουβλάκια σου απάντησε ο byron πιο πάνω.
Το μηχανάκι εκτός του del orto και το μινι εμπρός φτερό δεν εχει πανω του κάτι που να μην είναι από SR500, κι εκτός από το υποπλαίσιο και τις βασεις πίσω μαρσπιέ, επανέρχεται σε μαμα κατάσταση πανεύκολα. Απλά έχουν αφαιρεθεί πράγματα. ( ακούει ο lspiros? ;) )
Ετσι λογικά δεν θα εχει πρόβλημα για το Τατόι.
Η άσκηση ήταν να γίνει όμορφο και αποτελεσματικό χωρίς να μαιμουδευτεί, και εχει πετύχει. Απλά είναι αλλιώς απ οτι το ήθελα εγώ.

Χαίρομαι που σας άρεσε! Σε κάποια φάση θα βγάλω καλύτερες φωτό και θα τις ποστάρω. :wave2:
Ο Λουκας διαβάζει αλλά δεν είναι μέλος εδω. :beer:

dimmie_72
13/04/2013, 15:27
Όχι πάντα. Επαιζαν και παραλληλόγραμμα όπως το OW του Roberts



Τα παραλληλόγραμα ήρθαν μετά... Εγώ μιλάω για την flat track εποχή του Kenny ;)

287501

soter3gm
13/04/2013, 22:35
τα πρώτα κουτάκια ήταν λοξά και δεν ήταν το ίδιο μέγεθος, τα θυμάμαι από τη ΥΑΜΑΗΑ όταν ήταν στη Πειραιώς και από το Αγωνιστικό του Παπανδρέου.

buckley
13/04/2013, 23:18
Εντάξει ρε μάγκες με τα κουτάκια μην τρελαίνεστε.Το μηχανάκι έχει τελειώσει ρε ψηλέ ???
Οι αριστερές φωτό το δικαιώνουν γιατί το ταμπούρο από εκείνη την πλευρά γ@μ@ει.
Αντιλαμβάνομαι το ελάφρωμα αλλά νομίζω ότι του πρέπει ένα μίνι φτεράκι πίσω με ένα πολύ μικρό φωτάκι πάνω και μια στρογγυλή φαναρούκλα εμπρός.
Το μοτεράκι θα πυροβολάει λίγο ε ???
Άντε λοιπόν φτιάξε εσύ ένα ασπροκόκκινο...

sapila racing
14/04/2013, 11:27
Εντάξει ρε μάγκες με τα κουτάκια μην τρελαίνεστε.Το μηχανάκι έχει τελειώσει ρε ψηλέ ???
Οι αριστερές φωτό το δικαιώνουν γιατί το ταμπούρο από εκείνη την πλευρά γ@μ@ει.
Αντιλαμβάνομαι το ελάφρωμα αλλά νομίζω ότι του πρέπει ένα μίνι φτεράκι πίσω με ένα πολύ μικρό φωτάκι πάνω και μια στρογγυλή φαναρούκλα εμπρός.
Το μοτεράκι θα πυροβολάει λίγο ε ???
Άντε λοιπόν φτιάξε εσύ ένα ασπροκόκκινο...

Πανο για τον σκοπό που προορίζεται προς το παρόν δεν χρειάζεται ούτε φώτα ούτε τίποτα. Για το δρόμο σίγουρα θέλει και φωτα και φτερό όπως είπες, και όργανα (τωρα εχει μονο στροφόμετρο) και διάφορα άλλα.
Το ασπρο κόκκινο θα το φτιάξω κάποτε όπως το είχα απο την αρχή στο μυαλό μου, αλλά τώρα είναι κομματάκι δύσκολα τα οικονομικά. :wave2:

sapila racing
14/04/2013, 12:37
Τα παραλληλόγραμα ήρθαν μετά... Εγώ μιλάω για την flat track εποχή του Kenny ;)

287501

Ξεκολλείστε με τα τουβλάκια. Ετσι του άρεσε.
Εμένα μου αρέσουν αυτα τα τουβλάκια. :D

buckley
14/04/2013, 14:59
Πανο για τον σκοπό που προορίζεται προς το παρόν δεν χρειάζεται ούτε φώτα ούτε τίποτα. Για το δρόμο σίγουρα θέλει και φωτα και φτερό όπως είπες, και όργανα (τωρα εχει μονο στροφόμετρο) και διάφορα άλλα.
Το ασπρο κόκκινο θα το φτιάξω κάποτε όπως το είχα απο την αρχή στο μυαλό μου, αλλά τώρα είναι κομματάκι δύσκολα τα οικονομικά. :wave2:

Ομολογώ ότι τα φώτα τα θέλω και για αισθητικούς λόγους χωρίς το στρογγυλό μπροστινό ένα γυμνό classic μου μοιάζει εντελώς τυφλό.

sapila racing
14/04/2013, 16:10
Ομολογώ ότι τα φώτα τα θέλω και για αισθητικούς λόγους χωρίς το στρογγυλό μπροστινό ένα γυμνό classic μου μοιάζει εντελώς τυφλό.

Συμφωνούμε. :beer:

giorgos.bmw
14/04/2013, 18:20
Όταν λέμε Τατόι και αγώνας εννοούμε τελείως ξεβράκωτα εποχής.

Da.Vintage
14/04/2013, 19:26
Όνειρο! να το χαίρεται!

Julius
15/04/2013, 12:15
:eek:

πολυ ωραιο!!!!!!


:a013: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

spyro
15/04/2013, 16:45
πανέμορφο ....

harris_x
15/04/2013, 17:00
Δεν έχει τελειώσει ακόμα, αλλά πλησιάζει.
Είναι του φίλου μου του Λουκά, και προορίζεται για τον αγώνα στο Τατόι τον Ιούνιο!
Το ταμπούρο είναι όμορφο και φρενάρει καλά, αλλά απο αντοχή δεν ξερουμε ακόμα τι λέει.
πολύ ωραίο :beer::beer::beer::beer:

dlabrakis
15/04/2013, 22:38
ρε φιλε ωραιο μοτοσακο!!!!!! να το χαιρεσαι ειλικρινα!!!

Pardalotzatziki
27/04/2013, 23:14
:uplate:

Αψογο!!!

Ωραιο στυλ.... :beer:

notakos600
28/04/2013, 05:53
Αρχέγονο στυλ μοτοσυκλέτας, υπέροχο. Ήμουν πάντα οπαδός της αφαιρετικής, το μινιμαλιστικό σε μοτοσυκλέτα βγάζει το όμορφο και συνάμα τον επιθετικό της χαρακτήρα. Όσο για τα τετράγωνα και τα παραλληλόγραμμα σημασιολογικά λένε πολλά στο μάτι, αδιάφορο αν ιστορικά είναι ακριβή ή όχι με τις αγωνιστικές καταβολές της YAMAHA ανά τον κόσμο και ανά τις εποχές.

catmaster
28/04/2013, 13:50
Ξανάγινε γκόμενα η γριά ...
Τούμπανος ο Λουκάνικος μπράβο ρε μάγκες :beer:

bobber
23/05/2014, 20:54
SR SR ΚΑΙ ΠΑΛΙ SR.......ερωτας παντοτινος!!!!!!
Ειλικρινα πανεμορφο!!!!!

sapila racing
23/05/2014, 21:11
SR SR ΚΑΙ ΠΑΛΙ SR.......ερωτας παντοτινος!!!!!!
Ειλικρινα πανεμορφο!!!!!

Χαίρομαι που σου άρεσε!
Και με το που το ανέβασες και τό είδα κατάλαβα οτι χρωστάω φωτό!!

Ο Λουκάς με το κιτρινόμαυρο SR στο 2ο Τατόι τον Ιούνιο 2013. :beer:

bobber
23/05/2014, 23:02
αυτα ειναι τα ωραια......καποια στιγμη θα ξαναπαρω SRακι....και αυτη τη φορα ΔΕΝ θα το δωσω!!!!!

GFawkes
28/05/2014, 12:45
Πως μου ξεφυγε αυτο...

πολυ ομορφο ....

alexxxcbr
28/05/2014, 12:54
Koυκλι το SR.Mπραβο παιδια.:beer::beer: