PDA

View Full Version : ΠΑΝΑΓΙΑΑΑ ΜΟΥ!!!!



Billymuse
13/04/2013, 20:22
http://www.youtube.com/watch?v=Jdq46lIVm4M


Τύχη η ικανότητα του οδηγού?

ότι και να είναι απο τα 2...το στομάχι μου με έπιασε μη πω τπτ χειρότερο...

audioslave
13/04/2013, 20:37
Αν δεν κανω λαθος εχει σκοτωθει αυτος.Ηταν κατι σαν τον ghostrider και εχουν αρκετα βιντεακια με την μηχανη του μετα το τρακαρισμα κτλπ.Δεν ειμαι σιγουρος ομως

sek
13/04/2013, 23:23
:uplate:

Ικανότητα για τον ελιγμό και την αποφυγή του target fixation και τύχη που το αυτοκίνητο σταμάτησς και δεν βγήκε παραπάνω και δεν ερχόταν κανείς από απέναντι.

TROOPER
14/04/2013, 00:08
:uplate:

Ικανότητα για τον ελιγμό και την αποφυγή του target fixation και τύχη που το αυτοκίνητο σταμάτησς και δεν βγήκε παραπάνω και δεν ερχόταν κανείς από απέναντι.

+1000

SHOOTER045
14/04/2013, 01:09
και αν-λεμε τωρα-το ειχαν κανει προβα και ειναι στημενο?

dimzan
14/04/2013, 01:17
και αν-λεμε τωρα-το ειχαν κανει προβα και ειναι στημενο?


τετοιες προβες δε γινονται....

daz
14/04/2013, 01:58
K@λ@φαρδος ήταν που σταμάτησε το αυτοκίνητο,τα υπόλοιπα γίνονται αυτόματα. Όταν πρέπει να πας αντίθετα απ' τα ένστικτά σου δλδ να ανοίξεις η να κρατήσεις το γκάζι αντί να το κλείσεις και να σηκώσεις τη μηχανή, τότε το συζητάμε και για το θέμα των ικανοτήτων. Πάντως κουλός δεν είναι!

RaGe_Raptor
14/04/2013, 03:19
:uplate:

Ικανότητα για τον ελιγμό και την αποφυγή του target fixation και τύχη που το αυτοκίνητο σταμάτησς και δεν βγήκε παραπάνω και δεν ερχόταν κανείς από απέναντι.


+1000 και φυσικά μην ακούσω καμμιά βλακεία ότι το αυτοκίνητο ευθύνεται που του έκοψε το δρόμο...

andgeo
14/04/2013, 07:58
K@λ@φαρδος ήταν που σταμάτησε το αυτοκίνητο,τα υπόλοιπα γίνονται αυτόματα. Όταν πρέπει να πας αντίθετα απ' τα ένστικτά σου δλδ να ανοίξεις η να κρατήσεις το γκάζι αντί να το κλείσεις και να σηκώσεις τη μηχανή, τότε το συζητάμε και για το θέμα των ικανοτήτων. Πάντως κουλός δεν είναι!
+800 Τα έχουμε ξαναπεί για το ίδιο βίντεο , ενστικώδης αντίδραση με πολύ μεγάλη δόση τύχης ως προς τον τόπο και το χρόνο ... Οποιαδήποτε άλλη στιγμή θα μπορούσε να είναι μοιραίο

Red Rider
14/04/2013, 09:00
Το target fixation η αλλιώς σωληνωτή όραση είναι φυσιολογική αντίδραση σε καταστάσεις πανικού και στρές.
Κοινώς όταν ο εγκέφαλος μπει στα κόκκινα "λοκάρει" στον στόχο,χωρίς να βλέπει περιμετρικά.
Τέτοιες καταστάσεις αντιμετωπίζονται με εκπαίδευση και εμπειρία.Ο οδηγός σε καμία περίπτωση δεν ήταν τυχερός,απλά διαχειριστηκε την κατάσταση όπως έπρεπε.

Billymuse
14/04/2013, 11:58
Απλα παιδες το θλιβερο ειναι οτι απεφυγε μια ενδεχομενη συγκρουση που θα μπορουσε να ηταν η ταιλευταια του,και συνεχισε να τρεχει στον ιδιο ρυθμο,τουλαχιστον αυτο δειχνουν τα ταιλευταια δευτερολεπτα του βιντεο...

cosgili
14/04/2013, 12:21
Απλα παιδες το θλιβερο ειναι οτι απεφυγε μια ενδεχομενη συγκρουση που θα μπορουσε να ηταν η ταιλευταια του,και συνεχισε να τρεχει στον ιδιο ρυθμο,τουλαχιστον αυτο δειχνουν τα ταιλευταια δευτερολεπτα του βιντεο...

"Επαγγελματίας" του είδους είναι το τυπάκι. Από αυτούς που πάνε με την ταυτότητα στο στόμα και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν λέω...χεράς και το απέδειξε. Αλλά φανταστείτε τον κακομοίρη με το τουτού να έσκαγε πάνω του ο καμικάζι και να συνέχιζε τη υπόλοιπη ζωή του με το βάρος στη συνείδησή του ότι ενεπλάκει σε θανατηφόρο τροχαίο:moutza:

Red Rider
14/04/2013, 12:21
Απλα παιδες το θλιβερο ειναι οτι απεφυγε μια ενδεχομενη συγκρουση που θα μπορουσε να ηταν η ταιλευταια του,και συνεχισε να τρεχει στον ιδιο ρυθμο,τουλαχιστον αυτο δειχνουν τα ταιλευταια δευτερολεπτα του βιντεο...

Και να έκοβε τί θα γινόταν?
Την επόμενη μέρα πάλι τάπα θα πήγαινε.

TROOPER
14/04/2013, 12:43
γιατι το επεκτεινουμε τοσο πολυ?

ο τροπος που ενεργησε ειναι παραδειγματικος.να πως αποφευγουμε το ταργκετ φιξεισον.

απο κει και περα αν επρεπε να τρεχει, αν δεν επρεπε, αν ετρεχε πολυ, αν μπορουσε να τρεξει περισσοτερο κλπ ειναι λιγο σε κουβεντα να βρισκομαστε.

:wave2:

andgeo
14/04/2013, 17:17
target fixation δεν παίζει σε εμπόδια , όποιος νομίζει ότι αυτό που πας και σκας πάνω σε τουτού/τοίχο/μπαριέρες είναι αιτία του tf έχει λάθος αντίληψη για το τι είναι ... Το να αποφεύγω κάθε τι που πάει να σύγκρουστεί μαζί μου λέγεται ένστικτο αυτοσυντήρησης/επιβίωσης και είναι ισχυρότερο από κάθε άλλη στιγμιαία ανωμαλία του εγκεφάλου !!!

TROOPER
14/04/2013, 17:19
target fixation δεν παίζει σε εμπόδια , όποιος νομίζει ότι αυτό που πας και σκας πάνω σε τουτού/τοίχο/μπαριέρες είναι αιτία του tf έχει λάθος αντίληψη για το τι είναι ... Το να αποφεύγω κάθε τι που πάει να σύγκρουστεί μαζί μου λέγεται ένστικτο αυτοσυντήρησης/επιβίωσης και είναι ισχυρότερο από κάθε άλλη στιγμιαία ανωμαλία του εγκεφάλου !!!

λαθος αγορι.

:wave2:

andgeo
14/04/2013, 17:46
οκ λοιπόν ένα ένα ... το τφ θα με κάνει να πάρω λάθος γραμμή , ενίοτε και με την προϋπόθεση ότι δεν κάνω κάποιο άλλο οδηγικό λάθος μπορεί να με πετάξει έξω από το δρόμο αλλά αν υπάρχει μπαριέρα πχ και οδηγώ στο όριο του δρόμου και με την υπόθεση ότι δεν έχω χάσει τα λογικά μου (υπάρχει κόσμος που τα έχει απωλέσει κι ας μην το έχει ψάξει ποτέ οπότε δεν υπάγεται σε καμια κατηγορία ) , αυτό που θα με κάνει να κλίνω προς την αντίθετη πλευρά από τις μπαριέρες όσο κι αν τις κοιτάω και τρομάζω είναι αυτό το γαμημένο το ένστικτο αυτοσυντήρησης , δέξου το . Με την λογική την δική σου θα σκάγαμε σε κάθε τοίχο που περνούσε τυχαία από δίπλα μας αλλά οδηγώντας ποδηλατά από μικρός έμαθα ότι αν τα βάλω με τον τοίχο εγώ θα υποφέρω κι ετσι έμαθα να στρίβω για να τον αποφύγω όσο κι αν κοιτούσα προς αυτόν για να του πάρω τα μέτρα ... Ο τελευταίος που θυμάμαι να πέφτει θύμα τφ είναι ο Δον Κιχώτης ... αυτά

cosgili
14/04/2013, 18:21
οκ λοιπόν ένα ένα ... το τφ θα με κάνει να πάρω λάθος γραμμή , ενίοτε και με την προϋπόθεση ότι δεν κάνω κάποιο άλλο οδηγικό λάθος μπορεί να με πετάξει έξω από το δρόμο αλλά αν υπάρχει μπαριέρα πχ και οδηγώ στο όριο του δρόμου και με την υπόθεση ότι δεν έχω χάσει τα λογικά μου (υπάρχει κόσμος που τα έχει απωλέσει κι ας μην το έχει ψάξει ποτέ οπότε δεν υπάγεται σε καμια κατηγορία ) , αυτό που θα με κάνει να κλίνω προς την αντίθετη πλευρά από τις μπαριέρες όσο κι αν τις κοιτάω και τρομάζω είναι αυτό το γαμημένο το ένστικτο αυτοσυντήρησης , δέξου το . Με την λογική την δική σου θα σκάγαμε σε κάθε τοίχο που περνούσε τυχαία από δίπλα μας αλλά οδηγώντας ποδηλατά από μικρός έμαθα ότι αν τα βάλω με τον τοίχο εγώ θα υποφέρω κι ετσι έμαθα να στρίβω για να τον αποφύγω όσο κι αν κοιτούσα προς αυτόν για να του πάρω τα μέτρα ... Ο τελευταίος που θυμάμαι να πέφτει θύμα τφ είναι ο Δον Κιχώτης ... αυτά Όπως γράφτηκε και παραπάνω το tf συμβαίνει σε έκτακτες καταστάσεις όπου ο εγκέφαλος περιορίζει την όραση στον κίνδυνο, γεγονός που σε κάνει να χάνεις την όποια επιλογή αντίδρασης έχεις, γιατί πολύ απλά ...δεν την βλέπεις. Δυστυχώς με τη μοτό ισχύει το όπου κοιτάς...πας:wave2:

TROOPER
14/04/2013, 19:02
Όπως γράφτηκε και παραπάνω το tf συμβαίνει σε έκτακτες καταστάσεις όπου ο εγκέφαλος περιορίζει την όραση στον κίνδυνο, γεγονός που σε κάνει να χάνεις την όποια επιλογή αντίδρασης έχεις, γιατί πολύ απλά ...δεν την βλέπεις. Δυστυχώς με τη μοτό ισχύει το όπου κοιτάς...πας:wave2:

+1000

γιωργο ψαχτο. :wave2:

sek
14/04/2013, 19:04
target fixation δεν παίζει σε εμπόδια , όποιος νομίζει ότι αυτό που πας και σκας πάνω σε τουτού/τοίχο/μπαριέρες είναι αιτία του tf έχει λάθος αντίληψη για το τι είναι ... Το να αποφεύγω κάθε τι που πάει να σύγκρουστεί μαζί μου λέγεται ένστικτο αυτοσυντήρησης/επιβίωσης και είναι ισχυρότερο από κάθε άλλη στιγμιαία ανωμαλία του εγκεφάλου !!!

Και βέβαια λάθος όπως λέει κι ο Trooper, το ένστικτο της αυτοσυντήρησης σε οδηγεί σε τσαρούχωμα των φρένων και στούκα. Αν το έντικτο ήταν τόσο ισχυρό τότε δεν θα υπήρχε το tf αφού όλοι θα απέφευγαν το εμπόδιο..

:beer:

daz
14/04/2013, 20:38
Και βέβαια λάθος όπως λέει κι ο Trooper, το ένστικτο της αυτοσυντήρησης σε οδηγεί σε τσαρούχωμα των φρένων και στούκα. Αν το έντικτο ήταν τόσο ισχυρό τότε δεν θα υπήρχε το tf αφού όλοι θα απέφευγαν το εμπόδιο..

:beer:

Ξαναδιαβάζεις τι έγραψες?

daz
14/04/2013, 20:41
Όπως γράφτηκε και παραπάνω το tf συμβαίνει σε έκτακτες καταστάσεις όπου ο εγκέφαλος περιορίζει την όραση στον κίνδυνο, γεγονός που σε κάνει να χάνεις την όποια επιλογή αντίδρασης έχεις, γιατί πολύ απλά ...δεν την βλέπεις. Δυστυχώς με τη μοτό ισχύει το όπου κοιτάς...πας:wave2:

Την περιφερειακή όραση εννοείς.

daz
14/04/2013, 21:14
Γιατί κολλήσατε στο tf?

Είναι φορές που κάνουμε τα πάντα για να αποφύγουμε μια λακούβα ή πέτρα στην μέση του δρόμου αλλά στο τέλος πέφτουμε επάνω. Κλασικά tf.

Μπαίνουμε οριακά στην στροφή και ξαφνικά διαπιστώνουμε ότι αυτή κλείνει κι' άλλο. Αναπόφευκτα κοιτάμε εκεί που μας οδηγεί η στροφή (στο αντίθετο ρεύμα, πλάτωμα, γρεμίδι), κοιτάμε να δούμε τι μας περιμένει στην άλλη μεριά του δρόμου. Δεν πρόκειται να βγούμε ποτέ απ' την στροφή. Θα πάμε εκεί που κοιτάμε.
Το ένστικτο μας λέει τσαρούχωμα τα φρένα και σήκωμα της μηχανής. Καταλήγουμε πάλι στην απέναντι μεριά του δρόμου. Αν έρχεται και αυτοκίνητο ο εγκέφαλος κλειδώνει στον κίνδυνο και δεν τον αποφεύγει.

Το σωστό είναι να κοιτάξουμε το τέλος της στροφής να μην κλείσουμε γκάζι και να ρίξουμε τη μηχανή κι' άλλο. Κάτι που είναι αντίθετα στα ένστικτά μας.

Στην προκειμένη περίπτωση ο τύπος δεν πήγε αντίθετα προς τα ένστικτά του. Το μόνο που είχε να κάνει ήταν ήταν να σηκώσει τη μηχανή. Το φρένο ήταν ψιλο λάθος. Κανονικά έπρεπε να ανοίξει γκάζι για να προλάβει να περάσει. Το κλείσιμο θα βοηθούσε μόνο σε περίπτωση σύγκρουσης ώστε να χτυπήσει με λιγότερα, όχι για να το αποφύγει. Το γεγονός πως ακολουθούμε τα ένστικτά μας μειώνει το στρες και μας βοηθά να αποφύγουμε τον κίνδυνο πιο εύκολα. Ο εγκέφαλος από μόνος του έψαξε "πέρασμα". Γιατί ο κίνδυνος δεν ήταν το αμάξι αλλά το ότι το αμάξι κινούνταν και έκλεινε το πέρασμα. Και εκεί κλείδωσε. Αν δεν σταματούσε το αμάξι θα είχαν γίνει ένα.

Αν το αμάξι είχε προχωρήσει κι' άλλο μέσα στο δρόμο και ο μόνος τρόπος ήταν να περάσει από πίσω, θα μπορούσε να κρατήσει τη γραμμή του και να μην "κλειδώσει" το αμάξι ώστε να πέσει πάνω του? Θα μπορούσε να πάει αντίθετα στα ένστικτά του τα οποία φωνάζουν φρένα και να ρίξει τη μηχανή κι' άλλο για να κλείσει την τροχιά του και να περάσει από πίσω? Η απ' το υπερβολικό στρες, αφού δεν θα έβλεπε διάδρομο, θα εστίαζε στο αμάξι χωρίς να αντιληφθεί ότι τον παίρνει να περάσει από πίσω?

Toumpas
14/04/2013, 21:23
skill

sek
14/04/2013, 22:21
Ξαναδιαβάζεις τι έγραψες?

pardon me, δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα ότι αν το ένστικτο λειτουργούσε έτσι όπως περιγράφεται παραπάνω από τον andgeo - δηλ αποφεύγω κάθετι λόγω αυτοσυντήρησης- τότε δεν θα υπήρχε το tf.

andgeo
15/04/2013, 01:27
Μα αυτό σου λέω ρε μόρτη , τφ δεν υπάρχει για εμπόδια όπως τοίχος , αυτοκίνητο κλπ . Εκτός και αν πιστεύεις ότι αποφεύγει το αυτοκίνητο χωρίς να το κοιτάζει , ότι συμβαίνει ακριβώς όπως το περιέγραψε ο σουπιάς , δλδ το μυαλό "βρίσκει " διέξοδο δεν σημαίνει ότι το κάνει με κλειστά τα μάτια να είσαι σίγουρος ότι το βλέμα του είναι καρφωμένο πάνω στο αυτοκίνητο και το σκατό του έχει πάει στην κάλτσα , σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζετε θα έπρεπε να καρφωθεί στην πόρτα του οδηγού και να πάνε μαζί για ραδίκια ... ύστερα απαιτεί και τη λειτουργία της σκέψης ,αλλά σόρρυ δεν νομίζω να σου δείχνει το βίντεο ότι υπάρχει χρόνος να το σκεφτείς ...
Επίσης να σου απαντήσω και πιο συγκεκριμένα αν λοκάρου κάπου με το βλέμα και καρφωθώ πάνω του σημαίνει ότι όταν το εντόπισα ήταν ήδη αργά ... Είπα συγκεκριμένα συμβαίνει όταν χάνω τη γραμμή μου γιατί πήγα εκεί που κοιτούσα , ίσως και εκτός δρόμου αλλά δεν με οδηγεί καρφί στο αυτοκίνητο (αν δεν τα έχω χαμένα πάντα )

sek
15/04/2013, 03:42
χμμμ, το μπερδέψαμε λίγο...

Αφού δεχτούμε αξιωματικά ότι σε κάποιες δραστηριότητες - όπως στην οδήγηση αυτοκινήτου, μοτοσυκλέτας, ποδηλάτου, το ski, το snowboard κ.α. - η κατευθυντικότητα έχει σχέση με το που κοιτάζει ο οδηγός-αναβάτης κι ότι το target fixation είναι μια διαδικασία κατά την οποία ο εγκέφαλος "κλειδώνει" οπτικά σ'ένα αντικείμενο, αγνοώντας τον περιβάλλοντα χώρο, τότε:

το tf μπορεί απλά να συμβεί επειδή οδηγείς αφηρημένα και κοιτάζεις το προπορευόμενο όχημα, ή επειδή το κοιτάζεις λόγω έλλειψης ορατότητας πχ ομίχλη. Αν το προπορευόμενο φύγει στο χαντάκι, θα φύγεις κι εσύ. Αν είσαι σε κατάσταση πανικού και ο χρόνος αντίδρασης είναι πολύ μικρός, είναι πολύ πιθανό το βλέμμα να "κλειδώσει" στο αντικείμενο και να πέσεις επάνω του.

Έτσι μάλλον διαφοροποιείται η αντίδραση του οδηγού στο βίντεο από έναν άλλο οδηγό, είχε την ικανότητα και την ταχύτητα να αποφύγει το tf και το εμπόδιο, αλλά παράλληλα και την τύχη να μην είναι κανείς στην οδό διαφυγής. Αν πχ το αυτοκίνητο είχε βγει ένα μέτρο παρπάνω κι έπρεπε για να το αποφύγει να περάσει από πίσω του, θα προλάβαινε να αντιδράσει; (ρητορική ερώτηση)


:)

TROOPER
15/04/2013, 08:35
ελα παιδια...μη το ζαλιζουμε ΚΑΙ αυτο. ημαρτον δλδ....

http://en.wikipedia.org/wiki/Target_fixation

daz
15/04/2013, 10:39
Μα αυτό σου λέω ρε μόρτη , τφ δεν υπάρχει για εμπόδια όπως τοίχος , αυτοκίνητο κλπ . Εκτός και αν πιστεύεις ότι αποφεύγει το αυτοκίνητο χωρίς να το κοιτάζει , ότι συμβαίνει ακριβώς όπως το περιέγραψε ο σουπιάς , δλδ το μυαλό "βρίσκει " διέξοδο δεν σημαίνει ότι το κάνει με κλειστά τα μάτια να είσαι σίγουρος ότι το βλέμα του είναι καρφωμένο πάνω στο αυτοκίνητο και το σκατό του έχει πάει στην κάλτσα , σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζετε θα έπρεπε να καρφωθεί στην πόρτα του οδηγού και να πάνε μαζί για ραδίκια ... ύστερα απαιτεί και τη λειτουργία της σκέψης ,αλλά σόρρυ δεν νομίζω να σου δείχνει το βίντεο ότι υπάρχει χρόνος να το σκεφτείς ...
Επίσης να σου απαντήσω και πιο συγκεκριμένα αν λοκάρου κάπου με το βλέμα και καρφωθώ πάνω του σημαίνει ότι όταν το εντόπισα ήταν ήδη αργά ... Είπα συγκεκριμένα συμβαίνει όταν χάνω τη γραμμή μου γιατί πήγα εκεί που κοιτούσα , ίσως και εκτός δρόμου αλλά δεν με οδηγεί καρφί στο αυτοκίνητο (αν δεν τα έχω χαμένα πάντα )

Adgeo ο χρόνος αντίδρασης ήταν μηδαμινός αλλά αντέδρασε ακαριαία γιατί το μόνο που είχε να κάνει ήταν αυτό που πρόσταζε το ένστικτο. Αν σκεφτόταν για 1" να περάσει από μπροστά ή πίσω δεν θα περνούσε από πουθενά. Αυτό τον οδήγησε εκτός της πορείας του αυτοκινήτου αφού η γραμμή άνοιξε και πλέον ο κίνδυνος δεν ήταν το αμάξι, αυτό καθεαυτό, αλλά το πέρασμα που έκλεινε. Και εκεί κοιτούσε. Ασφαλώς και δεν τα έχασε γιατί σε αυτή την περίπτωση θα περνούσε μπροστά απ' το αμάξι με την πλάτη να σέρνεται και τα πόδια ψηλά.

Αν ήταν ευθεία και το αμάξι έκλεινε το δρόμο και σταματούσε, θα μπορούσε να πάθει το ίδιο με την πέτρα στη μέση του δρόμου, να πέσει πάνω του. Αλλά εδώ η αντίδραση που θα τον οδηγούσε εκτός της πορείας του αυτοκινήτου δεν θα ήταν ενστικτώδεις. Θα έπρεπε να αποφασίσει από μπρος ή από πίσω. Ο κίνδυνος παραμένει το ίδιο το αμάξι που κλείνει το δρόμο ενώ η τροχιά μας μας οδηγεί σε αυτό. Ο χρόνος να αποφασίσουμε μειώνει την απόσταση και παράλληλα μεγαλώνει το στρες. Η περιφερειακή όραση χάνετε και δεν βλέπουμε μπρος η πίσω απ' το αμάξι αν δεν κοιτάξουμε εκεί. Δεν υπάρχει πέρασμα που κλείνει από μπρος ή ανοίγει από πίσω (έσκισα έτσι!? :lol:). Αν κοιτάμε την πόρτα θα πέσουμε στην πόρτα. Δεν υπάρχει άλλη εικόνα εκείνη τη στιγμή στο μυαλό μας αν δεν την κοιτάξουμε. Αν δεν πάρουμε τα μάτια μας απ' το αμάξι θα πέσουμε σε ένα ακίνητο αμάξι, πέτρα τοίχο.

andgeo
15/04/2013, 11:05
Adgeo ο χρόνος αντίδρασης ήταν μηδαμινός αλλά αντέδρασε ακαριαία γιατί το μόνο που είχε να κάνει ήταν αυτό που πρόσταζε το ένστικτο.

από το πρώτο ποστ μου αυτό λεω ρε μορτάκι α και BTW πες στο μνι το μοτοφωλιά ότι αύριο πάω στο μαγαζί του για λάδια . Το καλό που του θέλω είναι να έχει πουτσολάιν γιατί τα καστρολ η φράου μου δεν τα χωνεύει γιατί βαρίεμαι ν ανοίγω άλλο θρεντάκιον :lol: