PDA

View Full Version : BANDIT 650 K8 Πρόβλημα Ρελαντί..



tc-drift
14/04/2013, 20:34
Αγόρασα πριν 2 βδομάδες ένα BANDIT 650 K8, Μια χαρά το μηχανάκι εκτός απο ένα σημείο.

Κρύο το έβαζα μπρος και δεν μπορούσε να κρατήσει ρελαντί. Σαν να μην δουλευε το ηλεκτρονικό τσοκ ένα πράγμα. Και μόλις ζεσταινόταν οι στροφές στις 700-800 και σε κάποιες αλλαγές ταχύτητας να σβήνει η μηχανή! Και γενικά σαν ψιλορετάρισμα στο ρελαντί.

Το πήγα για ένα καλό Service σε εξουσιοδοτημένο, συνδέθηκε και στο μηχανημα, ρυθμίστηκε ο ψεκασμός, αλλάχτηκαν μπουζί κλπ κλπ. Το πήρα και δούλευε άριστα!

Και τσούπ σήμερα λίγα χλμ μετά το ίδιο θέμα!! Παίζει κάνα θέμα με το TPS στα Bandit? Είχε κανείς κάνα παρόμοιο θέμα? Είναι κάτι άλλο, έχεις κανείς ανάλογο θεμα?

Σημείωση:Η αντλία μετρηθηκε στο Service δουλευει μια χαρά.

shadowhunter
14/04/2013, 20:49
Να ανεβάσεις το ρελαντί δοκίμασες; Συνήθως αυτό φταίει... κατά τα άλλα κάτι ανακλήσεις που είχε βγάλει η Suzuki Της έχει κάνει η μηχανή; (σίγουρα η μια ανάκληση ήταν για αλλαγή ανορθωτή).

cptm
14/04/2013, 21:04
Με καθάρισμα της βαλβίδας ρελαντί με κάποιο σπρέι, είχε λυθεί αντίστοιχο πρόβλημα που είχα.

cosgili
14/04/2013, 21:09
Ρύθμισε το ρελαντί σου, και ψάξου με τη βενζίνη σου:wave2:

tc-drift
14/04/2013, 21:17
Παιδιά απ όσο ξέρω το ρελαντί ρυθμίζεται αυτόματα σε αυτή τη μηχανή και δεν έχει κάποιο ρυθμιστικό όπως σε άλλες μηχανες. Απο πού να το ρυθμίσω το ρελαντί. Αν γνωρίζετε να μου πείτε θα με βοηθούσε. Αλλά το θέμα δεν είναι η ρύθμιση, όταν το πήρα το μηχανάκι ήταν ρυθμισμένο καμπάνα στις 1200RPM. Σήμερα όμως έπεσε στην πορεία στις 800 και εκεί δεν είναι σταθερές αλλά παίζουν. Σαν ρετάρισμα και παλεύει το μηχανάκι να μην σβήσει..

Οι βενζίνες είναι μια χαρά,τσεκαρισμένο σε αρκετά μηχανάκια που δεν είχαν τέτοιο θέμα.


Με καθάρισμα της βαλβίδας ρελαντί με κάποιο σπρέι, είχε λυθεί αντίστοιχο πρόβλημα που είχα.


Ενδιαφέρον. Κάποιες περισσότερες πληροφορίες? Στο έκαναν στο συνεργείο ή το έκανες μόνος σου?Που είναι αυτή βαλβίδα και τί σπρέυ χρησιμοποιησες?Ευχαριστώ..

cptm
14/04/2013, 21:46
Ενδιαφέρον. Κάποιες περισσότερες πληροφορίες? Στο έκαναν στο συνεργείο ή το έκανες μόνος σου?Που είναι αυτή βαλβίδα και τί σπρέυ χρησιμοποιησες?Ευχαριστώ..

Σε συνεργείο μου το είχαν κάνει. Η βαλβίδα είναι στην αριστερή πλευρά.287610.
Δε θυμάμαι πιο από τα δύο αυτά μαύρα είναι ακριβώς, αλλά ο μάστορας το είχε ξεβιδώσει και το είχε πλακώσει στο σπρέι. Από τότε και κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα αργότερα είναι οκ.

tc-drift
14/04/2013, 22:04
Σε συνεργείο μου το είχαν κάνει. Η βαλβίδα είναι στην αριστερή πλευρά.287610.
Δε θυμάμαι πιο από τα δύο αυτά μαύρα είναι ακριβώς, αλλά ο μάστορας το είχε ξεβιδώσει και το είχε πλακώσει στο σπρέι. Από τότε και κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα αργότερα είναι οκ.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα περάσω αύριο απ το συνεργείο μήπως είναι αυτό και ξεμπερδεύω.

Ichigo
14/04/2013, 23:23
Σε συνεργείο μου το είχαν κάνει. Η βαλβίδα είναι στην αριστερή πλευρά.287610.
Δε θυμάμαι πιο από τα δύο αυτά μαύρα είναι ακριβώς, αλλά ο μάστορας το είχε ξεβιδώσει και το είχε πλακώσει στο σπρέι. Από τότε και κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα αργότερα είναι οκ.

To μεγάλο ματζαφλάρι είναι το Throttle position sensor και το αλλο το ποιο μικρό είναι o Secondary Throttle Position sensor aka οι "δεύτερες" πεταλούδες. Δεν έχει και πολλά να δει εκεί πέρα από το να καθαρίσει τις επαφες αν χρειάζεται. Αυτό που πρέπει να δει ο μάστορας αν υπάρχει στον εγκέφαλό επιλογή για το idle speed control valve με το SDS. Υποθέτω πως ο μάστορας έχει ηδη ρυθμίσει σώματα ψεκασμού με υποπιεσόμετρο. Μετά θα πρέπει να ελέγξει αν χάνει κάπου απο φιλτροκουτι και να ελέγξει τις συνδέσεις του PAIR γενικότερα ή αν έχει θέμα με βενζίνες

tc-drift
15/04/2013, 07:19
To μεγάλο ματζαφλάρι είναι το Throttle position sensor και το αλλο το ποιο μικρό είναι o Secondary Throttle Position sensor aka οι "δεύτερες" πεταλούδες. Δεν έχει και πολλά να δει εκεί πέρα από το να καθαρίσει τις επαφες αν χρειάζεται. Αυτό που πρέπει να δει ο μάστορας αν υπάρχει στον εγκέφαλό επιλογή για το idle speed control valve με το SDS. Υποθέτω πως ο μάστορας έχει ηδη ρυθμίσει σώματα ψεκασμού με υποπιεσόμετρο. Μετά θα πρέπει να ελέγξει αν χάνει κάπου απο φιλτροκουτι και να ελέγξει τις συνδέσεις του PAIR γενικότερα ή αν έχει θέμα με βενζίνες
Καλημέρα!

Τις επαφές στα TPS τις ψέκασα με σπρέι επαφών χτες και δεν λύθυκε το θέμα.

Πρόβλημα με βενζίνες ΔΕΝ υπάρχει. Αυτό είναι τσεκαρισμένο. Έχω και ένα KTM 450 και ένα παπί που δουλεύουν άριστα με τις ίδιες βενζίνες και γενικά ξέρω απο που βάζω και δεν είχα ποτέ θέμα.

παίζει τό ίδιο το TPS Να μην δουλευει σωστά? Η όλη ιστορία όμως είναι ΜΟΝΟ στο ρελαντί. Σε όλο το υπόλοιπο εύρος στροφών η μηχανή δουλευει άριστα απο πλευράς ψεκασμού, δεν βλέπω κάποιο θέμα.

Η μηχανή ρυθμίστηκε επίσης πριν 3-4 μερες λόγω Service στον ψεκασμό.

Ichigo
15/04/2013, 09:50
Καλημέρα!

Τις επαφές στα TPS τις ψέκασα με σπρέι επαφών χτες και δεν λύθυκε το θέμα.

Πρόβλημα με βενζίνες ΔΕΝ υπάρχει. Αυτό είναι τσεκαρισμένο. Έχω και ένα KTM 450 και ένα παπί που δουλεύουν άριστα με τις ίδιες βενζίνες και γενικά ξέρω απο που βάζω και δεν είχα ποτέ θέμα.

παίζει τό ίδιο το TPS Να μην δουλευει σωστά? Η όλη ιστορία όμως είναι ΜΟΝΟ στο ρελαντί. Σε όλο το υπόλοιπο εύρος στροφών η μηχανή δουλευει άριστα απο πλευράς ψεκασμού, δεν βλέπω κάποιο θέμα.

Η μηχανή ρυθμίστηκε επίσης πριν 3-4 μερες λόγω Service στον ψεκασμό.

Από την δεξιά πλευρά υπάρχει η Idle Speed Control valve, δε μένει κάτι άλλο να δεις πλέον. Προσπαθησε να ξεκουμπώσεις προσεκτικά τη φύσα καθάρισε τη αν χρειάζεται και ξαναβαλτη στη θέση της. Μετά μιλάμε για γενικό ψάξιμο στον ψεκασμό όπου χρειάζεται service Manual και μάστορας που ξέρει να διαβάσει πολύμετρο αλλά και να είναι βέβαιος ότι το εύρος τιμών που θα του δείξει η μέτρηση κάθε εξαρτήματος ξεχωριστά είναι σωστό.

tc-drift
15/04/2013, 10:00
Από την δεξιά πλευρά υπάρχει η Idle Speed Control valve, δε μένει κάτι άλλο να δεις πλέον. Προσπαθησε να ξεκουμπώσεις προσεκτικά τη φύσα καθάρισε τη αν χρειάζεται και ξαναβαλτη στη θέση της. Μετά μιλάμε για γενικό ψάξιμο στον ψεκασμό όπου χρειάζεται service Manual και μάστορας που ξέρει να διαβάσει πολύμετρο αλλά και να είναι βέβαιος ότι το εύρος τιμών που θα του δείξει η μέτρηση κάθε εξαρτήματος ξεχωριστά είναι σωστό.

Και αυτή τη φύσα την ξεκούμπωσα και της έριξα σπρέυ αλλά τίποτα.

Μίλησα με τον μηχανικό το πρωί και σχεδόν μου απέκλεισε το θέμα TPS. Δεν έχει εμφανιστεί ποτέ τέτοιο θέμα σε Bandit.

Εν τω μεταξύ προν λίγες μερες που μπήκε στον υπολογιστή το μοτέρ δεν έδειξε κάποια βλάβη, οπότε κάποιος ηλεκτρικός αισθητήρας δεν παίζει να είναι. Δεν θα το έδειχνε?

Η εκτίμηση του(τηλεφωνική) ήταν πως ίσως οφείλεται σε πρόβλημα(οξείδωση π.χ.?) κάποιου απο τους πολλαπλασιαστές ο οποίος και δεν δίνει καλά ρευματα σε κάποιον κύλινδρο και έχουμε αυτό το ρετάρισμα. Η αλήθεια είναι πως η μηχανή έχει λίγα χλμ και έχει περάσει μεγάλα διαστήματα ακινησίας. Τί να πω. Πιθανόν να είναι αυτό.

θα το πάω το απόγευμα απο κει και βλέπουμε. Μια σκέψη μου πάει και στα μπεκ ψεκασμού. Μήπως θέλουν κάνα καθάρισμα και κάποιο δεν ψεκάζει σωστά στο ρελαντί και πνίγει τον κύλινδρο. Παίζει αυτό αν η μηχανή έχει περάσει και διαστήματα μεγάλα ακινησίας?Πιθανόν.

Εν τω μεταξύ ή κατανάλωση μου φαίνεται κάπως τσιμπημένη. Σε ίδια διαδρομή με ρυθμό που σε CBF 600 με καρμπυρατέρ έκαιγα 5,5-5,7lt/100km Μέτρησα χτες με το Bandit 5.8-5.9. Δηλαδή παραπάνω το ψεκαστό απο το καρμπυρατέρ??!

tc-drift
15/04/2013, 10:41
Νέα πληροφορία: Παρακαλώ όσοι ιδιοκτήτες Bandit 650 Αν το έχουν παρατηρήσει..

Μίλησα με το παλλικάρι που αγόρασα την μηχανή και του ανέφερα το θέμα. Μου απάντησε το εξής: Όταν το πήρε το μηχανάκι απο τον Σφακιανάκη ο μηχανικός του είχε πει να σβήνει την μηχανή ΜΟΝΟ και ΠΡΩΤΑ απο το Kill Switch και μετά να σβήνει τον διακοπτη. Ανάποδα όταν το βάζει μπρος.

Αυτό πρέπει να γίνεται του είπε γιατί απο τον διακόπτη κόβει βενζίνες ενώ απο το Kill Switch απευθείας τα ρεύματα. Έτσι είναι το σωστό αλλιώς μπερδευει μετά ο ψεκασμός (τα συμπτώματα που έχω τώρα)

Εγώ όλα τα χρόνια στις μηχανές που είχα έκλεινα το μοτέρ απευθείας απο τον διακόπτη στο τιμόνι, το ίδιο και τώρα με το Bandit.

Παίζει ρε παιδιά κάτι τέτοιο? Εχει παρατηρήσει καποιος κάτι ανάλογο?

sniper
15/04/2013, 10:47
Νέα πληροφορία: Παρακαλώ όσοι ιδιοκτήτες Bandit 650 Αν το έχουν παρατηρήσει..

Μίλησα με το παλλικάρι που αγόρασα την μηχανή και του ανέφερα το θέμα. Μου απάντησε το εξής: Όταν το πήρε το μηχανάκι απο τον Σφακιανάκη ο μηχανικός του είχε πει να σβήνει την μηχανή ΜΟΝΟ και ΠΡΩΤΑ απο το Kill Switch και μετά να σβήνει τον διακοπτη. Ανάποδα όταν το βάζει μπρος.

Αυτό πρέπει να γίνεται του είπε γιατί απο τον διακόπτη κόβει βενζίνες ενώ απο το Kill Switch απευθείας τα ρεύματα. Έτσι είναι το σωστό αλλιώς μπερδευει μετά ο ψεκασμός (τα συμπτώματα που έχω τώρα)

Εγώ όλα τα χρόνια στις μηχανές που είχα έκλεινα το μοτέρ απευθείας απο τον διακόπτη στο τιμόνι, το ίδιο και τώρα με το Bandit.

Παίζει ρε παιδιά κάτι τέτοιο? Εχει παρατηρήσει καποιος κάτι ανάλογο?

Μπερδεύει ο ψεκασμός αν σβήσεις τον κινητήρα με το κλειδί; Ωραίος ο μηχανικός...

tc-drift
15/04/2013, 10:53
Μπερδεύει ο ψεκασμός αν σβήσεις τον κινητήρα με το κλειδί; Ωραίος ο μηχανικός...

Όχι μπερδευει ο ψεκασμός, απλά επειδή κόβει το μοτέρ λέει απευθείας απο την αντλία βενζίνης κάτι παίζει με το ρελαντί και μπερδευει μετά?

Κι εμένα πατάτα μου ακούγεται αλλά ήταν λεει ιδιαιτερότητα αυτού του μοντέλου?(WTF..??)

Ichigo
15/04/2013, 11:02
3.5 χρόνια τώρα από διακόπτη ανοιγοκλείνω το μοτέρ. Και αυτό 2-3 φορές τη μέρα. Δεν υπήρξε ποτέ αυτό το πρόβλημα, και κανενα Manual πουθενα δεν αναφερει κάτι διαφορετικό. Μ@λακίες του είπαν και αυτού που στο πούλησε...

tc-drift
15/04/2013, 11:14
3.5 χρόνια τώρα από διακόπτη ανοιγοκλείνω το μοτέρ. Και αυτό 2-3 φορές τη μέρα. Δεν υπήρξε ποτέ αυτό το πρόβλημα, και κανενα Manual πουθενα δεν αναφερει κάτι διαφορετικό. Μ@λακίες του είπαν και αυτού που στο πούλησε...

Ο καθένας στην Ελλάδα λέει την π@π@ριά του όπως πάντα προφανώς..

Καταρτισμένοι όλοι στα καλύτερα κολλέγια...

amyroukai
15/04/2013, 12:10
Ο καθένας στην Ελλάδα λέει την π@π@ριά του όπως πάντα προφανώς..

Καταρτισμένοι όλοι στα καλύτερα κολλέγια...

Καλά, η θεωρία του κλειδιού και του kill switch έχει γίνει θέμα ομηρικών πολέμων "σχετικών" και μη. Άλλοι λένε ότι καίγονται ηλεκτρονικές, πολλαπλασιαστές, ανορθωτές... Ο καθείς ότι του κατέβει. Προσωπικά κλείνω από ότι με βολέψει από ελεύθερο χέρι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κανένα μηχανάκι.

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ο μηχανικός σου διόρθωσε το πρόβλημα και λίγο μετά εμφανίστηκε πάλι. Αν ήταν καμμένος πολλαπλασιαστής λογικά δεν θα έπρεπε να δουλέψει καλά ποτέ και σε καμμία κλίμακα στροφών. Άσε που -νομίζω- και τρικύλινδρο να δούλευε, θα το καταλάβαινες γιατί θα έκανε σαν τρακτέρ και αφ' ενός θα έπρεπε να φανεί στο διαγνωστικό, αφ' ετέρου θα το έβλεπες στα μπουζί που βγήκαν και δεν επηρεάζει το ρελαντί (τουλάχιστον σε αυτοκίνητο που μου έχει τύχει να χαλάσει μπουζοκαλώδιο). Μήπως απλά να το πας να το ξαναδεί; Λίγες μέρες μετά το σέρβις να βγαίνει ξανά πρόβλημα, έχει μιά υποχρέωση να το κοιτάξει...

tc-drift
15/04/2013, 12:18
Καλά, η θεωρία του κλειδιού και του kill switch έχει γίνει θέμα ομηρικών πολέμων "σχετικών" και μη. Άλλοι λένε ότι καίγονται ηλεκτρονικές, πολλαπλασιαστές, ανορθωτές... Ο καθείς ότι του κατέβει. Προσωπικά κλείνω από ότι με βολέψει από ελεύθερο χέρι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κανένα μηχανάκι.

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι ο μηχανικός σου διόρθωσε το πρόβλημα και λίγο μετά εμφανίστηκε πάλι. Αν ήταν καμμένος πολλαπλασιαστής λογικά δεν θα έπρεπε να δουλέψει καλά ποτέ και σε καμμία κλίμακα στροφών. Άσε που -νομίζω- και τρικύλινδρο να δούλευε, θα το καταλάβαινες γιατί θα έκανε σαν τρακτέρ και αφ' ενός θα έπρεπε να φανεί στο διαγνωστικό, αφ' ετέρου θα το έβλεπες στα μπουζί που βγήκαν και δεν επηρεάζει το ρελαντί (τουλάχιστον σε αυτοκίνητο που μου έχει τύχει να χαλάσει μπουζοκαλώδιο). Μήπως απλά να το πας να το ξαναδεί; Λίγες μέρες μετά το σέρβις να βγαίνει ξανά πρόβλημα, έχει μιά υποχρέωση να το κοιτάξει...

Ναι οπωσδήποτε θα το ξαναπάω.Δεν μπορώ μόνος μου να κάνω κάτι άλλο εξάλλου.

Είναι όντως περίεργο και ψυχοφθόρο ένα πρόβλημα που εμφανίζεται-εξαφανίζεται και ξαναεμφανίζεται.

Δηλαδή έφυγα απο το συνεργείο και όλα καλά και 50km μετά το ίδιο θέμα. Κάτι που είναι χαλασμένο πιστεύω γενικά δεν δουλεύει, όχι όποτε του κατέβει.

Συνεπως κάτι θα μεσολαβεί και προκύπτει θέμα. Βλέπουμε

sniper
15/04/2013, 12:25
... Άσε που -νομίζω- και τρικύλινδρο να δούλευε, θα το καταλάβαινες γιατί ....

γιατί αν δεν το καταλάβαινες θα έπρεπε να σε δει νευρολόγος...

harris_x
15/04/2013, 12:35
Ναι οπωσδήποτε θα το ξαναπάω.Δεν μπορώ μόνος μου να κάνω κάτι άλλο εξάλλου.

Είναι όντως περίεργο και ψυχοφθόρο ένα πρόβλημα που εμφανίζεται-εξαφανίζεται και ξαναεμφανίζεται.

Δηλαδή έφυγα απο το συνεργείο και όλα καλά και 50km μετά το ίδιο θέμα. Κάτι που είναι χαλασμένο πιστεύω γενικά δεν δουλεύει, όχι όποτε του κατέβει.

Συνεπως κάτι θα μεσολαβεί και προκύπτει θέμα. ΒλέπουμεΕγω θα πήγαινα σε διαφορετικό συνεργείο.

deusXT
15/04/2013, 12:35
όταν μου το έκανε αυτό εμένα διαπίστωσα μαλακία τεραστίου μεγέθους που είχα κάνει.
σε αλλαγή μπαταρίας δεν είχα συνδέσει καλά τον ένα πόλο με αποτέλεσμα να μη κάνει καλή επαφή.

συμπτώματα τα ίδια με αυτά που αναφέρεις. χάλια ρελαντί (που το είχα συνδέσει με ζέσταμα μηχανής αλλά φαφάρια) κόψιμο κινητήρα κλπ

Ηταν 2 πολύ ενδιαφέρουσες οδηγικά ημέρες :lol:

tc-drift
15/04/2013, 12:52
Εγω θα πήγαινα σε διαφορετικό συνεργείο.

Δηλαδή ενώ έχω πληρώσει μόλις για μεγάλο Service με αλλαγή μπουζί, λάδια-φίλτρα-ρύθμιση ψεκασμού, να φύγω να πάω σε άλλο συνεργείο και να μην το ξαναπάω μήπως εντοπίσει το πρόβλημα και το φτιάξει?

Σε όποιον απο την αρχή και να πάω θα αρχίσει απο την αρχή και η πληρωμή. θα του δώσω προς το παρόν μια ευκαιρία απο την στιγμή που είναι πληρωμένος .


όταν μου το έκανε αυτό εμένα διαπίστωσα μαλακία τεραστίου μεγέθους που είχα κάνει.
σε αλλαγή μπαταρίας δεν είχα συνδέσει καλά τον ένα πόλο με αποτέλεσμα να μη κάνει καλή επαφή.

συμπτώματα τα ίδια με αυτά που αναφέρεις. χάλια ρελαντί (που το είχα συνδέσει με ζέσταμα μηχανής αλλά φαφάρια) κόψιμο κινητήρα κλπ

Ηταν 2 πολύ ενδιαφέρουσες οδηγικά ημέρες :lol:

Ενδιαφέρον φίλε Σάμη.

θα τσεκάρω μετά και τους πολους της μπαταρίας αν έχουν κάποιο θέμα.

harris_x
15/04/2013, 13:44
Δηλαδή ενώ έχω πληρώσει μόλις για μεγάλο Service με αλλαγή μπουζί, λάδια-φίλτρα-ρύθμιση ψεκασμού, να φύγω να πάω σε άλλο συνεργείο και να μην το ξαναπάω μήπως εντοπίσει το πρόβλημα και το φτιάξει?

Σε όποιον απο την αρχή και να πάω θα αρχίσει απο την αρχή και η πληρωμή. θα του δώσω προς το παρόν μια ευκαιρία απο την στιγμή που είναι πληρωμένος .
δεν έχεις άδικο αλλά πρόσεχε μη σου ζητήσει επιπλέον χρήματα

toyar
15/04/2013, 14:09
τα μεγαλα διαστηματα ακινησιας ''δειχνουν'' προς τα μπεκ
εγω θα χρησιμοποιουσα ενα καθαριστικο προσθετο στο τεποζιτο για αρχη και μετα θα κοιταγα να τα βγαλω να τα καθαρισω και να τα μετρησω
η βαλβιδα ρελαντι πρεπει να βγει τελειως για να καθαριστει η ιδια κι οχι η φυσα της

dimzan
15/04/2013, 15:18
τα μεγαλα διαστηματα ακινησιας ''δειχνουν'' προς τα μπεκ
εγω θα χρησιμοποιουσα ενα καθαριστικο προσθετο στο τεποζιτο για αρχη και μετα θα κοιταγα να τα βγαλω να τα καθαρισω και να τα μετρησω
η βαλβιδα ρελαντι πρεπει να βγει τελειως για να καθαριστει η ιδια κι οχι η φυσα της

σου ανεβαζει στροφες στις 1500-1800 οταν ειναι εντελως κρυο το πρωι ? αν ναι τοτε η βαλβιδα ρελαντι λειτουργει μαλλον κανονικα. Δεν εχει επιλεκτικη λειτουργει να αποτυγχανει μονο οταν ειναι να ρυθμισει τον αερα στο κανονικο ρελαντι

virus
15/04/2013, 17:06
όταν μου το έκανε αυτό εμένα διαπίστωσα μαλακία τεραστίου μεγέθους που είχα κάνει.
σε αλλαγή μπαταρίας δεν είχα συνδέσει καλά τον ένα πόλο με αποτέλεσμα να μη κάνει καλή επαφή.

συμπτώματα τα ίδια με αυτά που αναφέρεις. χάλια ρελαντί (που το είχα συνδέσει με ζέσταμα μηχανής αλλά φαφάρια) κόψιμο κινητήρα κλπ

Ηταν 2 πολύ ενδιαφέρουσες οδηγικά ημέρες :lol:

εγω θα σου ελεγα εστιασε περισσοτερο εδω. τα μεγαλα διαστηματα ακινησιας που ανεφερες. επισης βγαλε και καθαρισε τα σωματα απο και προς την μηχανη. για καλωδια μιλαμε.

tc-drift
15/04/2013, 17:48
Έλεγξα ρεύματα, πόλους μπαταρίας, τάση μπαταρίας και όλα καλά αλλά εκεί το ρεταρισματάκι.

Κλείνω και ανοίγω 2 φορές διακόπτη και Kill Switch και κάνει 2 Check στο οργανάκι και δίνω μιζιά και δουλευει κανονικά ρολόι..:evil:

ai ai ai ai ai aaaaaaa puerto rico.....:uplate:

Κάνω και βολτούλα, όλα κομπλέ..

Ρε παίδες δεν ξέρω τι να πω..

Θα ξαναδοκιμάσψω άμα κρυώσει και τις επόμενες μέρες και βλέπω πάλι..

virus
15/04/2013, 17:57
στανταρ ρευματα. κοινως σωματα. το αρνητικο της μπαταριας. δες τα καλωδια που πανε στην μηχανη. ξεβιδωσε τα και καθαρισε την επαφη του καλωδιου με την μηχανη. σκουρια κι ετς!

peter86
15/04/2013, 19:31
έχουμε και λέμε η βαλβίδα του ρελαντί είναι αυτή (isc valve κατά το manual) , βγάλε το βύσμα, ανοιξε την, θα χρειαστείς κλειδί torx, καθαρισε προσεκτικα(μην σου βγει το ελατήριο) ρίχνοντας λίγο λιπαντικο σπρέυ, λαδωσε την ελαφρά , βάλτην παλι μέσα και περιμένουμε αναφορα......:wave2:

Είχα ακριβώς τα ίδο σύμπτωμα όταν την πρωτοπήρα.Από τότε και αφού το έψαξα αρκετά με μάστορες κτλ. σε καθε πλύσιμο της μοτο ασχολούμαι και με τον καθαρισμο της βαλβίδας.Καν'το , δ έχεις κάτι να χάσεις.....

tc-drift
15/04/2013, 19:50
στανταρ ρευματα. κοινως σωματα. το αρνητικο της μπαταριας. δες τα καλωδια που πανε στην μηχανη. ξεβιδωσε τα και καθαρισε την επαφη του καλωδιου με την μηχανη. σκουρια κι ετς!

Δεν ξέρω αν βοήθησε σε κάτι αλλά πλάκωσα τους πόλους με ειδικό σπρέυ γράσσου για μπαταρίες.


έχουμε και λέμε η βαλβίδα του ρελαντί είναι αυτή (isc valve κατά το manual) , βγάλε το βύσμα, ανοιξε την, θα χρειαστείς κλειδί torx, καθαρισε προσεκτικα(μην σου βγει το ελατήριο) ρίχνοντας λίγο λιπαντικο σπρέυ, λαδωσε την ελαφρά , βάλτην παλι μέσα και περιμένουμε αναφορα......:wave2:

Είχα ακριβώς τα ίδο σύμπτωμα όταν την πρωτοπήρα.Από τότε και αφού το έψαξα αρκετά με μάστορες κτλ. σε καθε πλύσιμο της μοτο ασχολούμαι και με τον καθαρισμο της βαλβίδας.Καν'το , δ έχεις κάτι να χάσεις.....

ώπα ωραίος.. είχες το ίδιο θέμα έτσι? Αυτή η βρωμερή βαλβίδα του ρελαντί είναι που πρώτα υποψιάζομαι απο την αρχή αφού έχω πρόβλήμα με το ρελαντί! Τί πιο φυσιολογικό όταν όλα τα άλλα δουλευουν ρολόι και έχω μόνο θέμα με το ρελαντί να υποψιαστώ την βαλβίδα του ρελαντί.

Χτες την ξεφύσωσα και την ψέκασα με σπρέυ επαφών. Εσύ λες να την βγάλω τελείως απο πάνω?και για πιο ελατήριο λες?Ανοίγει στην μέση δηλαδή και έχει κάποιο ελατ΄'ηριο μέσα? και όταν λες λάδι εννοείς σπρέυ επαφών?

προς το παρόν το μηχανάκι επανήλθε στα κανονικά του αλλά θα το κάνω αυτό που λες γιατί μπορεί να έχει πιάσει αυτό μάκα και να κάνει κατα διαστήματα κόλπα. Απλά αν μπορείς λίγες περισσότερες λεπτομέρειες στο πως το άνοιξες. Ευχαριστώ!

peter86
15/04/2013, 20:22
ναι βγαλτην έξω και με ένα πανάκι καθαρισέ έχοντας ρίξει λιπαντικό (εγώ χρησιμοποιώ απλώ λιπαντικό σπρέυ και όλα οκ εδώ και καμια 60,000 χλμ.) το ελατηριο αν δεν γυρισεις το πάνω μερος του δεν βγαινει απο τις εγκοπες οπότε είναι οκ.μην σε αχγώνει αυτο,αρκεί να μην το πειράξεις παραπάνω!!Αυτά
Περιμένω νέα...
υ.γ. Έχει πιάσει σίγουρα μακα.......

tc-drift
15/04/2013, 20:58
ναι βγαλτην έξω και με ένα πανάκι καθαρισέ έχοντας ρίξει λιπαντικό (εγώ χρησιμοποιώ απλώ λιπαντικό σπρέυ και όλα οκ εδώ και καμια 60,000 χλμ.) το ελατηριο αν δεν γυρισεις το πάνω μερος του δεν βγαινει απο τις εγκοπες οπότε είναι οκ.μην σε αχγώνει αυτο,αρκεί να μην το πειράξεις παραπάνω!!Αυτά
Περιμένω νέα...
υ.γ. Έχει πιάσει σίγουρα μακα.......

Ωραίος, κάτι θα ξέρεις αφού το έχεις ήδη αντιμετωπίσει. θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Ευχαριστώ!

polar231
07/08/2015, 12:06
Παιδιά, τελικά βρέθηκε λύση σε αυτό το θέμα?? Μου κάνει ακριβώς τα ίδια εδώ και αρκετό καιρό, τελείως όποτε του έρθει. Μόνο που πλέον γίνεται όλο και πιο συχνά!!

TONYBANDIT
10/08/2015, 12:32
Εγω την ελυσα ΟΛΗ ελατηριο εξω κλπ την καθαρησα με ασετον και με μπατονετες για τα αυτια προσεπτικα εκει πο παταει εχει κατι μικρες τρυπες καθαρισμα τοποθετηση ρελαντι 1100 σταθερο.ΤΕΛΟΣ