PDA

View Full Version : Από Sport touring σε Super Sport???



rider
15/04/2013, 22:24
καλησπέρα σε όλους,

Εδω και κάποιο καιρό σκέφτομαι να αλλάξω μηχανή η μάλλον καλύτερα να αλλάξω κατηγορία. Ας ξεκινήσω πρώτα με τα δεδομένα και προχωράμε μετά στην σύγκριση. Λοιπόν, η τωρινή μου μηχανή είναι μια Yamaha Fazer S2 με abs του 2008 ενώ υπάρχει και ένα 50αράκι scooter για τις εντός πόλεως μετακινήσεις. Εγώ είμαι 1.81 και στα 82kgr. H χρήση της μέχρι τώρα ήταν κυρίως κοντινές εκδρομές (300-400κμ). Είμαι υπερικανοποιημένος με το χαρακτήρα της ως all rounder αλλά επειδή θέλω να ξεκινήσω και λίγο τις πιο τακτικές επισκέψεις σε πίστα (το Fazeraki μια φορά μόνο μπήκε) σκεφτομαι να το αντικαταστήσω με SS. Και εδω είναι που ξεκινάνε τα "προβλήματα"... Πρώτη σκέψη είναι ένα GSXR 600 k7-8. Σίγουρα θα είναι καλύτερο στην πίστα αλλά σε όλα τα υπόλοιπα? Είναι ανεκτά κουραστικό σε ταξιδάκι? Είναι εύκολη η συμβίωση με ένα SS? Από εμπειρία με SS έχω ελάχιστη με μηχανές φίλων. Θα ήθελα να ακούσω αντίστοιχες εμπειρίες από όσους έκαναν την αλλαγή.


Υ.Γ. ρίχτε γνώμες γιατί ήδη το σ/κ λέω να πάω να δω 2-3 που έχω βρει κ φαίνονται αξιόλογα!

devil's animal
15/04/2013, 23:01
μια χαρα μεταβαση ειναι...
οτι κερδιζεις με το ενα σε ανεση, πρακτικοτητα, ταξιδια το χανεις με τα λιγοτερα γκαζια και την λιγοτερο κοφτερη γεωμετρια...
σε αντιθεση με το αλλο δεν θα εχεις πολλες απαιτησεις απο ταξιδια αλλα θα σε αποζημιωνει στην πιστα και στο ποσο "ακουει" σε ολα (γκαζι, φρενο, στριψιμο)...


κοντινες διαδρομες παντως θα μπορεις να κανει με το gsxr του στυλ 300-400
επισης θα σε βοηθησει και η σωματικη σου διαπλαση γιατι απ'οσο καταλαβα δεν εχεις περιττα κιλα...
λιγο γυμναστικη μονο θα χρειαστεις (αν δεν κανεις ηδη) για να αντεξεις στις "εξτρα" πιεσεις που θα σου δινει, αλλα μια χαρα...

καλες αγορες και καλως ηρθες στο club...
:welcome:

vassilis88
15/04/2013, 23:03
παρτο κ την πρωτη φορα που μπεις πιστα θα του συγχωρεσεις ολα τα υπολοιπα
το συγκεκριμμενο ειναι κ καλυτερη επιλογη για πιο all around χρηση απο αλλα 600

Allst@rf
15/04/2013, 23:16
Ψιτ, εσείς οι γρηγοροι, πείτε του ανθρώπου ότι αυτού του είδους τα μηχανακια θέλουν και την κατάλληλη θέση σωμάτος για να ξεδιπλωσουν τα πλεονεκτηματα που αναφέρετε, αλλιώς γίνονται κουραστικα...

;)

Toumpas
16/04/2013, 07:22
Ψιτ, εσείς οι γρηγοροι, πείτε του ανθρώπου ότι αυτού του είδους τα μηχανακια θέλουν και την κατάλληλη θέση σωμάτος για να ξεδιπλωσουν τα πλεονεκτηματα που αναφέρετε, αλλιώς γίνονται κουραστικα...

;)
σωστά. κάπως έτσι πρέπει να κάθεσαι στα SS :)

287734

Sapadak
16/04/2013, 07:36
Δε κοιτάς για 7,5 τζιξερ καλύτερα

PetranGR
16/04/2013, 08:03
παρτο κ την πρωτη φορα που μπεις πιστα θα του συγχωρεσεις ολα τα υπολοιπα
το συγκεκριμμενο ειναι κ καλυτερη επιλογη για πιο all around χρηση απο αλλα 600

Αν το GSXR είναι καλύτερη επιλογή για All-Around και κυρίως φιλική θέση προς τον αναβάτη το Honda CBR600RR , τι είναι τότε ;

DrBig
16/04/2013, 08:51
Αν το GSXR είναι καλύτερη επιλογή για All-Around και κυρίως φιλική θέση προς τον αναβάτη το Honda CBR600RR , τι είναι τότε ;

Το μηχανακι χωρις ροπη :p

Bladerunner
16/04/2013, 09:08
(...)

Μηχανάκια SuperSport έχουν σχεδιαστεί για χρήση πίστας κυρίως. Ο τρόπος που φρενάρουν, στρίβουν και επιταχύνουν δεν έχει σχέση με το Fazer που έχεις τώρα. Κάποιων οι αντιδράσεις είναι όντως πιο φιλικές από άλλων αλλά πάντα στα πλαίσια της κατηγορίας, που θέλει γρήγορες γεωμετρίες! Για πίστα λοιπόν δε το συζητάς. Είναι ό,τι καλύτερο!

Από 'κει και πέρα, αν έχεις μούρλα (και γυμνασμένους ραχιαίους - κοιλιακούς) όλα μπορείς να τα κάνεις. Από βόλτες για καφέ μέχρι το γύρο του κόσμου. Με μπόλικους συμβιβασμούς όμως. Δε μπορείς να φορτώσεις πολλά-πολλά, ο/η τυχόν συνεπιβάτης σε ταξίδι πρέπει να διαθέτει εξίσου τρέλα, και αν δεν πηγαίνεις ιδιαίτερα σβέλτα η σκυφτή θέση οδήγησης σε κουράζει. Όσο παραπάνω τρέχεις τόσο η πίεση του αέρα εξισορροπεί το βάρος σου και το ταξίδι γίνεται πιο υποφερτό. Μέχρι ένα σημείο φυσικά.

ΥΓ. Αποστάσεις 300-400km που γράφεις, τις κάνεις ξεκούραστα με σχεδόν οτιδήποτε.

TROOPER
16/04/2013, 09:29
ΔΕΝ πουλας το φειζερ.

δινεις κανα 4αρι χιλιαρικα και παιρνεις ενα μεταχειρισμενο 600 η 750.

καταθετεις πινακιδα.

του φορας κουστουμακι.

και καλα τρακντειζ.

γιατι ΑΝ διανοεισαι να δωσεις το φειζερακι για να πας σε 600 ss συντομα θα ξαναψαχνεις για μηχανακι για καμια βολτα σαν ανθρωπος.

τα ss κανουν μονο για πιστα, για καφετερια και για καμια πολεμικη.αν αποφασισεις να κανεις καμια 500αρια χιλιομετρα σε επαρχιακο δικαβαλος για σ/κ ας πουμε, σε κλαιω απο τωρα.

οτι και αν αποφασισεις καλη αγορα :beer:

TROOPER
16/04/2013, 09:31
Αν το GSXR είναι καλύτερη επιλογή για All-Around και κυρίως φιλική θέση προς τον αναβάτη το Honda CBR600RR , τι είναι τότε ;

πιο πισταδορικο αρα πιο αβολο για καταστασεις εκτος πιστας.

pipe_smoker
16/04/2013, 09:53
ΔΕΝ πουλας το φειζερ.

δινεις κανα 4αρι χιλιαρικα και παιρνεις ενα μεταχειρισμενο 600 η 750.

καταθετεις πινακιδα.

του φορας κουστουμακι.

και καλα τρακντειζ.

γιατι ΑΝ διανοεισαι να δωσεις το φειζερακι για να πας σε 600 ss συντομα θα ξαναψαχνεις για μηχανακι για καμια βολτα σαν ανθρωπος.

τα ss κανουν μονο για πιστα, για καφετερια και για καμια πολεμικη.αν αποφασισεις να κανεις καμια 500αρια χιλιομετρα σε επαρχιακο δικαβαλος για σ/κ ας πουμε, σε κλαιω απο τωρα.

οτι και αν αποφασισεις καλη αγορα :beer:

Τρέμει το φυλοκάρδι μου από τώρα για το τί απάντηση θα πάρω όταν θα ρωτήσω τη γνώμη σου περί αγοράς :a7:

TROOPER
16/04/2013, 09:55
Τρέμει το φυλοκάρδι μου από τώρα για το τί απάντηση θα πάρω όταν θα ρωτήσω τη γνώμη σου περί αγοράς :a7:

να σου τη δωσω απο τωρα.

παρε 1000 :lol::lol::lol:

sniper
16/04/2013, 10:25
....
τα ss κανουν μονο για πιστα, για καφετερια και για καμια πολεμικη.αν αποφασισεις να κανεις καμια 500αρια χιλιομετρα σε επαρχιακο δικαβαλος για σ/κ ας πουμε, σε κλαιω απο τωρα.

....

Poso gay mporei na eisai rpm.... Αν σου αρέσουν τα SS τότε ΜΟΝΟ με τέτοιο μπορείς να ευχαριστηθείς βόλτα ταξίδι (φυσικά με τους συμβιβασμούς που αναφέρει ο Blade - αλλά δεν σε νοιάζει γιατι γουστάρεις SS και δεν θες να καβαλήσεις τίποτα άλλο)..

Όχι 600 φίλε, 750 (κι άρα μονοδρομος το gsxr) όπως είπε ο Σαπαδάκιος, ειδικά αν θες δικάβαλλες βολτες.

TROOPER
16/04/2013, 10:35
Poso gay mporei na eisai rpm.......

τι να σου πω...δεν ξερω γιατι δεν εχω δοκιμασει. εσυ :lol:

sniper
16/04/2013, 10:38
τι να σου πω...δεν ξερω γιατι δεν εχω δοκιμασει. εσυ :lol:

Εχω κάνει 2.500 χλμ σε 3 μέρες (τα 1000 εθνική - τα 1500 στα βουνά) με το 954 και δεν παραπονέθηκα ούτε λεπτό.... (και τα τελευταία 200 απο αυτά 3κύλινδρα :tooth: )

TROOPER
16/04/2013, 10:46
Εχω κάνει 2.500 χλμ σε 3 μέρες (τα 1000 εθνική - τα 1500 στα βουνά) με το 954 και δεν παραπονέθηκα ούτε λεπτό.... (και τα τελευταία 200 απο αυτά 3κύλινδρα :tooth: )

ενταξει και σε αλλους μπορει να αρεσει το S/M τι παει να πει δλδ? οτι πρεπει ολοι να κρεμαστουμε με ενα σκοινι απο τα απαυταρια μας και να κυλιομαστε σε γυαλια? :lol::lol:

εντιτ: να σου θυμισω οτι εχω κανει και 2 36ωρα ε? το ενα με το φειζερ και το αλλο με το τζιξερ :winka::wave2:

harris_x
16/04/2013, 10:50
Poso gay mporei na eisai rpm.... καλά τι περίμενες....
εδω πήρε ΚΤΜ...


Αν σου αρέσουν τα SS τότε ΜΟΝΟ με τέτοιο μπορείς να ευχαριστηθείς βόλτα ταξίδι (φυσικά με τους συμβιβασμούς που αναφέρει ο Blade - αλλά δεν σε νοιάζει γιατι γουστάρεις SS και δεν θες να καβαλήσεις τίποτα άλλο)..

Όχι 600 φίλε, 750 (κι άρα μονοδρομος το gsxr) όπως είπε ο Σαπαδάκιος, ειδικά αν θες δικάβαλλες βολτες.+675

sniper
16/04/2013, 10:52
ενταξει και σε αλλους μπορει να αρεσει το S/M τι παει να πει δλδ? οτι πρεπει ολοι να κρεμαστουμε με ενα σκοινι απο τα απαυταρια μας και να κυλιομαστε σε γυαλια? :lol::lol:

εντιτ: να σου θυμισω οτι εχω κανει και 2 36ωρα ε? το ενα με το φειζερ και το αλλο με το τζιξερ :winka::wave2:

Αυτό που λέω είναι ότι αν σου αρέσει αυτό που σου δίνει ένα μηχανάκι τότε κανεις τα πάντα μαζί του. Με βέσπες πήγαν Βορειο ακρωτήρι οι άλλοι... για 400-500 χλμ θα εχεις προβλημα με SS :bawl:

Τα 36ωρα ειναι "αγώνες" για να 'χαμε να λέγαμε... να μου έλεγες τπτ σιδερόκωλες του npat να το κουβεντιάζαμε... :winka:

kitsous
16/04/2013, 12:01
Δε κοιτάς για 7,5 τζιξερ καλύτερα
Συμφωνω!Θα συνηθισεις με το καιρο κ τις βολτες τη θεση.Δεν θα σε κουραζει οσο εχεις το γκαζι ανοιχτο κ τα gsxr ειναι συνηθως τα πιο ανετα κ φιλικα(με παραπονα απο τα φρενα) στη κατηγορια τους!Αν μπορεις οικονομικα δες για κ8 κ μετα που εχει κ πιο φαρδυα μασκα για καλυψη απο τον αερα!Καλα χλμ!!!:beer:

rider
16/04/2013, 15:49
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

ο λόγος που κοιτάω για gsxr είναι κυρίως η λιγότερο πολεμική θέση οδήγησης σε σύγκριση με τα άλλα της κατηγορίας. Την επιλογή να κρατήσω το Fazer και να πάρω και ενα gixxer για track days δυστυχώς την ξεχνάμε εκτός αν θέλει κανείς σας να μου κάνει μια γενναιόδωρη δωρεά! Τώρα οσον αφορά στο 750 συμφωνώ οτι ίσως να είναι καλύτερη επιλογή άλλα απ όσα εχω δει, αυτά σε καλή κατάσταση είναι over budget! Είναι και λιγότερα από τα 600αρια οπότε δυσκολεύει περισσότερο την αναζήτηση. Επειδή όπως προανέφερα ίσως δώ κάποια το ερχόμενο σ/κ είναι κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω...?? ( π.χ. είχε βγεί ενα θεματάκι με το πλαίσιο απ΄οτι έχω ακούσει).

Το 600 με το 750 έχει όντως τόσο μεγάλη διαφορά? (δεν αναφέρομαι στο γκάζι αλλά σε θέση οδήγησης – «άνεση»)

sniper
16/04/2013, 15:51
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

ο λόγος που κοιτάω για gsxr είναι κυρίως η λιγότερο πολεμική θέση οδήγησης σε σύγκριση με τα άλλα της κατηγορίας. Την επιλογή να κρατήσω το Fazer και να πάρω και ενα gixxer για track days δυστυχώς την ξεχνάμε εκτός αν θέλει κανείς σας να μου κάνει μια γενναιόδωρη δωρεά! Τώρα οσον αφορά στο 750 συμφωνώ οτι ίσως να είναι καλύτερη επιλογή άλλα απ όσα εχω δει, αυτά σε καλή κατάσταση είναι over budget! Είναι και λιγότερα από τα 600αρια οπότε δυσκολεύει περισσότερο την αναζήτηση. Επειδή όπως προανέφερα ίσως δώ κάποια το ερχόμενο σ/κ είναι κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω...?? ( π.χ. είχε βγεί ενα θεματάκι με το πλαίσιο απ΄οτι έχω ακούσει).

Το 600 με το 750 έχει όντως τόσο μεγάλη διαφορά? (δεν αναφέρομαι στο γκάζι αλλά σε θέση οδήγησης – «άνεση»)

Η θεση ειναι σχεδον ολόιδια... Το γκάζι είναι εντελώς διαφορετικό και θα το χρειαστείς... (εκτος αν εισαι συνεχεια στα κοκκινα με το 600)

Sapadak
16/04/2013, 17:20
Το 600 με το 750 έχει όντως τόσο μεγάλη διαφορά? (δεν αναφέρομαι στο γκάζι αλλά σε θέση οδήγησης – «άνεση»)

To οτι δεν τα πουλαν αυτοι που τα εχουν τα 7,5 κάτι πρεπει να σου πει.

Απο την άλλη θα φυγεις απο ενα σχετικα ροπατο μοτερ, και θα πας σε ενα με ιδια κυβικα, με περισσοτερη μεν δυναμη αλλα στα ψηλα.

Με το 750 θα εχεις περισσοτερη δυναμη στα 'χαμηλα'.


Σε βολτα τραμπαρα ενα 7,5 του 06 απο το cbr 600 που ημουν πριν και επαθα πολιτισμικο!!!!!!!

Κανε μια δοκιμη και το ενα και το αλλο και θα καταλαβεις μονος σου αν το χρειαζεσαι, αν και γνωμη μου ειναι οτι το γκαζι πολυ εμισησαν τα κυβικα κανεις :D

PetranGR
16/04/2013, 17:21
Το μηχανακι χωρις ροπη :p

Α,ναι ;

Suzuki GSX-R K8 600
Peak Torque: 43.2 lb-ft @ 11,100 rpm

Ηonda CBR600RR 2007-2008
Peak Torque : 43.8 lb·ft (59.4 N·m) @11,150 rpm

Mάλλον αερολογίες;

Να πάρουμε και το βάρος τους;

Suzuki GSX-R (K8) Άδειο : 184 κιλά
Honda CBR600RR (2007) Άδειο : 175 κιλά.

Μάλλον το αντίθετο είναι αυτές οι 2 μηχανές,και ξέρω οτι οι περισσότεροι το CBR600RR το θεωρούν "πιο φιλικό" προς τον αναβάτη.

DoctoR_k6
16/04/2013, 17:33
Οτι κ να λεμε το ss για κανενα λογο δεν το λες ανετο-ξεκουραστο!!!Απλα η καυλα που σου δινει σε καποια συσκεκριμενα σημεια ξεπερναει την κουραση σου.Παρτο αν το θες αλλα να ξερεις ξεκουραστο δεν ειναι κ ας ειναι κ gsxr που οντως ειναι πιο βολικα απο τα αλλα ss...Στα 400-500 χλμ θα κουραστεις εννοειται, απλα να ξερεις πως διαφερουν απο 400-500 χλμ με συνεπιβατη φορτωμενο κ αυτον κ εσυ με κανα tankbag σηκωμενο μεχρι που να ακουμπας σαγονι κ να στηριζεσαι σε κανα ταξιδι μεγαλο!!!:D
Κ δεν αναφερω να μπλεξεις σε κανα ταξιδι επαρχιακο με τρελο στροφιλικι κλειστο κ να σαι φορτωμενος...Μετα κοψε τους καρπους κ κατω!!:lol:
Εγω αισιως εφτασα 83000χλμ με το δικο μου κ με βλεπω να παραπονιεμαι λιγο τελευταια!!(απο μεσα μου βεβαια)

DrBig
16/04/2013, 17:39
Α,ναι ;

Suzuki GSX-R K8 600
Peak Torque: 43.2 lb-ft @ 11,100 rpm

Ηonda CBR600RR 2007-2008
Peak Torque : 43.8 lb·ft (59.4 N·m) @11,150 rpm

Mάλλον αερολογίες;

Να πάρουμε και το βάρος τους;

Suzuki GSX-R (K8) Άδειο : 184 κιλά
Honda CBR600RR (2007) Άδειο : 175 κιλά.

Μάλλον το αντίθετο είναι αυτές οι 2 μηχανές,και ξέρω οτι οι περισσότεροι το CBR600RR το θεωρούν "πιο φιλικό" προς τον αναβάτη.



κουρντισμενο εισαι μωρε?

1) 43.8 στις 11τρεχα στροφες ροπη ειναι για γελια
2) Δεν συνεκρινα 600 με 600, συνεκρινα 600 με 750

alexzafeir
16/04/2013, 17:52
Φίλε μου είχα ss (r6 και μετα cbr600fs) για μοναδικό μεσο μετακίνησης πριν από 12 χρονια και για 4 χρόνια, τωρα πλέον με οικογένεια και αλλον τρόπο σκέψης αλλα με το χέρι στην καρδιά θα σου πώ οτι αν θέλεις ss πάρτο πας παντου κανεις τα ΠΑΝΤΑ το έχουμε κάνει επιστήμη ανεση - πιο ψηλά grip κτλ απο την άλλη αν το θές για την πίστα μόνο τη να σου πω θα δώσεις ενα μηχανάκι που το ευχαριστιέσαι 365 μερες το χρόνο 24 ωρες την ημέρα για ποση ωρα και κάθε ποτε μπαίνεις στην πίστα? δηλαδή με το faser δεν μπαίνεις? μια χαρά μπαίνεις μην παρασύρεσε με αυτα που ακούς το μηχανάκι σου τα κάνει όλα....

βεβαια υπάρχει πάντα η μέση λυση
http://motonio-parts.car.gr/parts/view/2943054/
287755

chr1s_86
16/04/2013, 21:08
Τα 36ωρα ειναι "αγώνες" για να 'χαμε να λέγαμε... να μου έλεγες τπτ σιδερόκωλες του npat να το κουβεντιάζαμε... :winka:


Ε.. χμ.. δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...

radd
16/04/2013, 21:24
Πέρα από ύψος και βάρος θα βοηθούσε να ξέραμε και την ηλικία ;)
Αν υπολογίζεις πως δεν θα έχεις οικονομικό πρόβλημα να δώσεις το SS και να ξαναπάρεις μηχανάκι γενικής χρήσης στην περίπτωση που κρίνεις την πρακτικότητα του απαράδεκτη (που είναι), τότε πάρε το SS.

rider
16/04/2013, 21:58
τα 32 πιάσαμε φίλε μου... αυτό που λες είναι κάτι που με αγχώνει λίγο αλλα όσο να ναι θα το συνηθίσω! δυσκολοι καιροί για να μετανοιώνουμε... ειναι αυτο που λενε... η λογικη λεει μεινε με το fazer η καρδιά εχει ήδη καβαλήσει το SS! :rolleyes:

RaGe_Raptor
16/04/2013, 22:10
τα 32 πιάσαμε φίλε μου... αυτό που λες είναι κάτι που με αγχώνει λίγο αλλα όσο να ναι θα το συνηθίσω! δυσκολοι καιροί για να μετανοιώνουμε... ειναι αυτο που λενε... η λογικη λεει μεινε με το fazer η καρδιά εχει ήδη καβαλήσει το SS! :rolleyes:


πάρτο το ευλογημένο τί το παιδεύεις???αφού το λέει η καρδιά σου τότε δε θα μετανοιώσεις...(σύντομα τουλάχιστον...!!!:lol:)

TROOPER
17/04/2013, 10:24
... να μου έλεγες τπτ σιδερόκωλες του npat να το κουβεντιάζαμε... :winka:

τα παπουλακια πιανοντε? :smokin:


... η λογικη λεει μεινε με το fazer η καρδιά εχει ήδη καβαλήσει το SS! :rolleyes:

παρε το ss εδω δεν σηκωνω κουβεντα! :beer::beer:

Sapadak
17/04/2013, 10:49
τα 32 πιάσαμε φίλε μου

Διαβασα οτι "Το 32 πιασαμε φιλε μου" και νομιζα ελεγε για χρονο σε πιστα (Σερρες) και λεω μωρε μπραβο με το fazer...Αλλα τωρα θελει παραπανω απο 750 κυβικα :lol:

TROOPER
17/04/2013, 10:51
...τωρα θελει παραπανω απο 750 κυβικα :lol:

:nono:

Sapadak
17/04/2013, 10:55
:nono:

Αμολα....καλουμπα :lol: :lol:

Παντως με το φαζερ στο 32 ειναι ηρωας

sniper
17/04/2013, 10:56
τα 32 πιάσαμε φίλε μου... αυτό που λες είναι κάτι που με αγχώνει λίγο αλλα όσο να ναι θα το συνηθίσω! δυσκολοι καιροί για να μετανοιώνουμε... ειναι αυτο που λενε... η λογικη λεει μεινε με το fazer η καρδιά εχει ήδη καβαλήσει το SS! :rolleyes:

ΟΚ, εγώ 32 δεν ειχα ακόμα δίπλωμα...

@ Trooper : πιάνονται, σκέψου το
@ Σαπαδακ : Βιάζεσαι
@ Τροοπερ : Αυτή η εμμονή σου με τα 600 είναι δυσάρεστη.

pipe_smoker
17/04/2013, 11:45
@ Τροοπερ : Αυτή η εμμονή σου με τα 600 είναι δυσάρεστη.

Κι εμένα μου κάθεται όμορφα το 750 (σαν ιδέα γιατί κατά τ'άλλα έχω μεσάνυχτα) γιατί μπαίνει σφήνα ανάμεσα στις δύο κατηγορίες, αυτή των 600 ("λίγη") και των 1000 ("παναγιά βοήθα").

Από την άλλη βέβαια θυμήθηκα κάτι που είχε γράψει ο blade σε παρόμοιο θρεντ που φίλος ψαχνόταν για πιστιάρα μηχανή και το βρήκα και το ξέθαψα, κι ως γνωστόν επειδή το λόγο του τον έχω ευαγγέλιο :priest: , προβληματίστηκα να πω την αλήθεια.


Εφόσον αναφέρεσαι σε μηχανάκι πίστας δε θα σταθώ σε ζητήματα ασφάλειας. Θα σου πω μόνο ότι αν θες να οδηγάς πραγματικά γρήγορα κάποια στιγμή στο μέλλον, ξεκίνα από μικρά κυβικά! Το αρκουδόγκαζο θα σε πάει γρήγορα μέχρι ένα σημείο. Μετά δεν κατεβαίνει ο χρόνος και καραδοκεί η τούμπα.
Με το λίγο γκάζι, θα το πας εσύ γρήγορα το μηχανάκι. Μόλις συνηθίσεις τη φόρα και δεν σε τρομάζει το χιλιόμετρο στην είσοδο της στροφής, πάρε το αρκουδόγκαζο.

Με το 600 είμαστε οκ. Το 1000 σίγουρα ανήκει στην κατηγορία αρκουδόγκαζο.

Το 750 όμως? Ανήκει στην κατηγορία αρκουδόγκαζο που περιγράφει ο blade?
(Θα μου πεις "ρώτα τον blade κι α γ@μήσου πού να ξέρω τί εννοεί" αλλά είπα να δοκιμάσω :lol: )

sniper
17/04/2013, 11:53
Τα έχετε μπερδέψει λιγο τα πράγματα....

Τα 600 έχουν γκάζι... και μάλιστα πολύ και μάλιστα πολύ τα τελευταία 600ρια...

Και τα 1000 έχουν γκάζι... και μάλιστα πολύ και μάλιστα ατελειωτο γκάζι τα τελευταία 1000ρια...

Τα 600 δεν έχουν ροπή... τα 1000 έχουν...

Τα 600 έχουν γκάζι και δύναμη στα κόκκινα.... τα 1000 έχουν ροπές και γκάζι απο το ρελαντί...

Τα 600 για να τα πας γρήγορα και να βγάλουν το γκάζι τους πρέπει να τα έχεις κοντά στα κόκκινα και τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα αφού οι κινήσεις πρέπει να ειναι χειρουργικές και τα μηχανάκια αυτά είναι κάπως δύστροπα...

Με το 1000 πας πιο χαλαρά...

Εν κατακλέιδι, είναι πιο σοφό να πάρει κάποιος 1000 παρά 600 (αν μπορεί να διαχειριστεί στο γκάζι αυτό σε όλο το φάσμα των στροφών βέβαια)...

Το 750 είναι κάτι ανάμεσα... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανένας Ιάπωνας πλην της Σουζούκι δεν έχει βγάλει 750...

sapila racing
17/04/2013, 12:04
Τα έχετε μπερδέψει λιγο τα πράγματα....

Τα 600 έχουν γκάζι... και μάλιστα πολύ και μάλιστα πολύ τα τελευταία 600ρια...

Και τα 1000 έχουν γκάζι... και μάλιστα πολύ και μάλιστα ατελειωτο γκάζι τα τελευταία 1000ρια...

Τα 600 δεν έχουν ροπή... τα 1000 έχουν...

Τα 600 έχουν γκάζι και δύναμη στα κόκκινα.... τα 1000 έχουν ροπές και γκάζι απο το ρελαντί...

Τα 600 για να τα πας γρήγορα και να βγάλουν το γκάζι τους πρέπει να τα έχεις κοντά στα κόκκινα και τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα αφού οι κινήσεις πρέπει να ειναι χειρουργικές και τα μηχανάκια αυτά είναι κάπως δύστροπα...

Με το 1000 πας πιο χαλαρά...

Εν κατακλέιδι, είναι πιο σοφό να πάρει κάποιος 1000 παρά 600 (αν μπορεί να διαχειριστεί στο γκάζι αυτό σε όλο το φάσμα των στροφών βέβαια)...

Το 750 είναι κάτι ανάμεσα... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανένας Ιάπωνας πλην της Σουζούκι δεν έχει βγάλει 750...

Για καποιον χωρίς πείρα απο SS το 600 είναι σαφώς πιο εύκολο, και πολύ λιγότερο επικίνδυνο.
Μια χαρά δύναμη εχει και στις μεσαίες, εξαλλου FZ6 εχει το παιδί που ειναι σαν ψοφιο R6. Αν παει πανω απο 10-11 οκ γινεται αλλο έργο, αλλά δεν ειναι και αερπλάνο.
Στο 1000 αν δεν εχεις λιγη εμπειρία καραδοκεί το high ειδικά σε ελληνικούς δρόμους.
Δεν ξέρω πως είναι το GSXR750, αλλά αυτο που ξέρω είναι οτι δυσκολα το βρίσκεις πλέον. Παλιότερα ειχαν ολοι 750 τωρα μονο Suzuki.
Eχει να κανει με τις κατηγορίες των αγώνων φαντάζομαι.

sniper
17/04/2013, 12:12
Για καποιον χωρίς πείρα απο SS το 600 είναι σαφώς πιο εύκολο, και πολύ λιγότερο επικίνδυνο.

τα 600 σήμερα έχουν 130 άλογα στροφαλο (όσο τα 750 του 2000-3/4) - Ευκολο απο ποιά άποψη; Ότι είσαι συνέχεια ανέβα κατεβα ταχύτητες;


Μια χαρά δύναμη εχει και στις μεσαίες, εξαλλου FZ6 εχει το παιδί που ειναι σαν ψοφιο R6. Αν παει πανω απο 10-11 οκ γινεται αλλο έργο, αλλά δεν ειναι και αερπλάνο.

Όχι δεν έχει... (εκτός αν του βάλεις εξάτμιση και φίλτρο και το μαζέψεις λιγο αλλά δεν εχει ρε Αρη), βουλιάζει το μοτέρ, κι αν εισαι και δικάβαλλος, το πετάς στο χαντάκι και πας με το ΚΤΕΛ


Στο 1000 αν δεν εχεις λιγη εμπειρία καραδοκεί το high ειδικά σε ελληνικούς δρόμους.

Είπα αν μπορείς να διαχειριστείς το γκάζι... κάθε μέρα καραδοκεί το high και σε εμάς που τα καβαλάμε χρόνια...


Δεν ξέρω πως είναι το GSXR750, αλλά αυτο που ξέρω είναι οτι δυσκολα το βρίσκεις πλέον. Παλιότερα ειχαν ολοι 750 τωρα μονο Suzuki.

Δεν μας ενδιαφέρουν οι αντίκες ρε συ :bawl:



Eχει να κανει με τις κατηγορίες των αγώνων φαντάζομαι.
Μπορεί αλλά εμπορικά θα είχαν μεγάλη επιτυχία.

sapila racing
17/04/2013, 12:16
τα 600 σήμερα έχουν 130 άλογα στροφαλο (όσο τα 750 του 2000-3/4) - Ευκολο απο ποιά άποψη; Ότι είσαι συνέχεια ανέβα κατεβα ταχύτητες;

Όχι δεν έχει... (εκτός αν του βάλεις εξάτμιση και φίλτρο και το μαζέψεις λιγο αλλά δεν εχει ρε Αρη), βουλιάζει το μοτέρ, κι αν εισαι και δικάβαλλος, το πετάς στο χαντάκι και πας με το ΚΤΕΛ

Είπα αν μπορείς να διαχειριστείς το γκάζι... κάθε μέρα καραδοκεί το high και σε εμάς που τα καβαλάμε χρόνια...

Δεν μας ενδιαφέρουν οι αντίκες ρε συ :bawl:

Μπορεί αλλά εμπορικά θα είχαν μεγάλη επιτυχία.

Eυκολο απο την άποψη οτι ΔΕΝ τρομαζει το γκάζι του 600. (εκανα edit)

Δικάβαλο? Αλλο και τούτο πάλι. :lol:
Εγω δεν χωράω μονος μου, κι εσεις λετε για δικάβαλα?

sniper
17/04/2013, 12:18
Eυκολο απο την άποψη οτι τρομαζει το γκάζι του 600.

Δικάβαλο? Αλλο και τούτο πάλι. :lol:
Εγω δεν χωράω μονος μου, κι εσεις λετε για δικάβαλα?

Εγώ όχι, ο φίλος που ψάχνεται το είπε αλλά δεν του είπε και κανένας τίποτα... :bawl:

DrBig
17/04/2013, 13:33
Τα έχετε μπερδέψει λιγο τα πράγματα....

Τα 600 έχουν γκάζι... και μάλιστα πολύ και μάλιστα πολύ τα τελευταία 600ρια...

Και τα 1000 έχουν γκάζι... και μάλιστα πολύ και μάλιστα ατελειωτο γκάζι τα τελευταία 1000ρια...

Τα 600 δεν έχουν ροπή... τα 1000 έχουν...

Τα 600 έχουν γκάζι και δύναμη στα κόκκινα.... τα 1000 έχουν ροπές και γκάζι απο το ρελαντί...

Τα 600 για να τα πας γρήγορα και να βγάλουν το γκάζι τους πρέπει να τα έχεις κοντά στα κόκκινα και τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα αφού οι κινήσεις πρέπει να ειναι χειρουργικές και τα μηχανάκια αυτά είναι κάπως δύστροπα...

Με το 1000 πας πιο χαλαρά...

Εν κατακλέιδι, είναι πιο σοφό να πάρει κάποιος 1000 παρά 600 (αν μπορεί να διαχειριστεί στο γκάζι αυτό σε όλο το φάσμα των στροφών βέβαια)...

Το 750 είναι κάτι ανάμεσα... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανένας Ιάπωνας πλην της Σουζούκι δεν έχει βγάλει 750...

Πες τα!
Δεν υπαρχει τιποτα πιο επικινδυνο απο μηχανακι που πρεπει να στιψεις γα να παει γρηγορα, κι οταν παει, παει δαιμονισμενα.
Εγω απορω γιατι κανενας ιαπων δεν εχει βγαλει τα 3/4 ενος 1000ιου ητοι ενα 750 τρικιλυνδρο με πολυ μικρο κοστος εξελιξης.

sapila racing
17/04/2013, 13:52
Εγω απορω γιατι κανενας ιαπων δεν εχει βγαλει τα 3/4 ενος 1000ιου ητοι ενα 750 τρικιλυνδρο με πολυ μικρο κοστος εξελιξης.

Aπ οτι ακούγεται το ετομάζει η Yamaha, μεχρι τότε 675.

DrBig
17/04/2013, 14:01
Aπ οτι ακούγεται το ετομάζει η Yamaha, μεχρι τότε 675.

κατι εχει παρει το ματι μου, αλλα και παλι, στην αλλη περιπτωση εχεις τα παντα ετοιμα...

vassilis88
17/04/2013, 16:00
παιδια εμενα μου φαινεται ματς ηζιερ το 600 ................ οποτε μαλλον ειναι τι ταιριαζει στον καθενα
αλλα κρινω απο μηχανακια 8+ ετων οχι καινουρια
επισης αυτο που λετε σαν μειονεκτημα που πας γρηγορα στα κοκκινα, ε για πολυ κοσμο ειναι θετικο γιατι οπως κ να το κανουμε το φχαριστιεσαι πιο πολυ να το δουλευεις ψηλα

sniper
17/04/2013, 16:09
παιδια εμενα μου φαινεται ματς ηζιερ το 600 ................ οποτε μαλλον ειναι τι ταιριαζει στον καθενα
αλλα κρινω απο μηχανακια 8+ ετων οχι καινουρια
επισης αυτο που λετε σαν μειονεκτημα που πας γρηγορα στα κοκκινα, ε για πολυ κοσμο ειναι θετικο γιατι οπως κ να το κανουμε το φχαριστιεσαι πιο πολυ να το δουλευεις ψηλα

Nαι αλλά το παλικαράκι που ψάχνει να πάρει μηχανάκι δεν θέλει να ζει τη ζωή του στο όριο...

Bladerunner
17/04/2013, 16:10
Τα 600αράκια παρουσιάζουν κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τα 1000άρια.

Μπορούν να φρενάρουν πιο βαθιά.
Κουβαλάνε φόρα πιο εύκολα μέσα στη στροφή.
Κρατάνε ευκολότερα τη γραμμή τους.
Ανοίγουν πιο νωρίς και πιο πολύ το γκάζι τους.


Το βασικό του μειονέκτημα είναι:

Είναι πιο αργά.


Αν εκμεταλλευτεί κάποιος τα πλεονεκτήματα θα μάθει όχι μόνο να οδηγάει σβέλτα αλλά θα αποκτήσει και γερές βάσεις για αργότερα. Αν ξεκινήσει με 1000άρι χωρίς άλλη εμπειρία σε πίστα, ή θα αργήσει πολύ να τσουλήσει αξιοπρεπώς, ή θα τον κουβαλήσει ως ένα σημείο το γκάζι κι αυτό ήταν, ή θα πέφτει συνέχεια.

Κι ένα τελευταίο. Το μηχανάκι όχι μόνο δεν δαγκώνει όταν είναι στα κόκκινα αλλά ακριβώς το αντίθετο. Είναι πολύ πιο ήπιες οι αντιδράσεις του. Εκεί που δαγκώνει είναι στη μέγιστη ροπή.

sniper
17/04/2013, 16:17
Τα 600αράκια παρουσιάζουν κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τα 1000άρια.

Μπορούν να φρενάρουν πιο βαθιά.
Κουβαλάνε φόρα πιο εύκολα μέσα στη στροφή.
Κρατάνε ευκολότερα τη γραμμή τους.
Ανοίγουν πιο νωρίς και πιο πολύ το γκάζι τους.


Το βασικό του μειονέκτημα είναι:

Είναι πιο αργά.


Αν εκμεταλλευτεί κάποιος τα πλεονεκτήματα θα μάθει όχι μόνο να οδηγάει σβέλτα αλλά θα αποκτήσει και γερές βάσεις για αργότερα. Αν ξεκινήσει με 1000άρι χωρίς άλλη εμπειρία σε πίστα, ή θα αργήσει πολύ να τσουλήσει αξιοπρεπώς, ή θα τον κουβαλήσει ως ένα σημείο το γκάζι κι αυτό ήταν, ή θα πέφτει συνέχεια.

Κι ένα τελευταίο. Το μηχανάκι όχι μόνο δεν δαγκώνει όταν είναι στα κόκκινα αλλά ακριβώς το αντίθετο. Είναι πολύ πιο ήπιες οι αντιδράσεις του. Εκεί που δαγκώνει είναι στη μέγιστη ροπή.

H μέγιστη ροπή στα 600ρια είναι στις 11,5Κ (περιπου +/- κάτι στροφές ανάλογα την εταιρεία) και κόκκινα συνηθως στα 13-14Κ - όταν λέμε παραπάνω κόκκινα εννούσα στις ροπές... σορρυ αν δεν ήμουν ακριβής... (στα κοκκινα βουλιάζει και πάλι το μοτέρ).

Και επαναλαμβάνω ότι το παλικάρι που ψάχνει μηχανάκι δεν το θέλει για τρακμπάικ... αν το ήθελε, ναι, 600 θα του έλεγα (αν και πάλι θα κόλλαγα το το 750 σαν επιλογή)

rider
17/04/2013, 16:29
Πολυ χρήσιμες οι πληροφοριες σας! ευχαριστώ και παλι

στο μονο που δεν πήρα απάντηση ακόμα ειναι αν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να προσέξω για το συγκεκριμένο μοντέλο. Ψάχνοντας και εδω στο Forum αλλα και σε site του εξωτερικου το ζήτημα με τα πλαίσια τρομάζει. Αν και τα K6 εμφανιζονται συχνοτερα στην συγκεκριμενη αναζήτηση. Διορθωθηκε μετα??? Υπάρχουν αλλα τρωτά σημεία (καποιος ανέφερε πριν αρκετα post τα φρενα)?

DrBig
17/04/2013, 16:36
Θα τολμησω να πω οτι ενα 990 superduke (η και 950SM) μπορει να αποδειχθει αρκετα πιο διασκεδαστικο και γρηγορο σε μια πιστα απο ενα 600ρι (ειδικα αν η πιστα ειναι κλειστη) για ενα μεσα οδηγο, οπως επισης και αρκετα πιο ξεκουραστο και διασκεδαστικο για καθημερινη χρηση. Ισως με ενα τετοιο μηχανακι ανακαλυψεις οτι ολλοι οι δρομοι ειναι πιστες.

Allst@rf βοηθα ρεεεεεεε!

sniper
17/04/2013, 16:37
...

Allst@rf βοηθα ρεεεεεεε!

Να μην μιλήσουν οι χωμάτινοι βρόντακες παρακαλώ... :bawl: :tooth:

sniper
17/04/2013, 16:39
Πολυ χρήσιμες οι πληροφοριες σας! ευχαριστώ και παλι

στο μονο που δεν πήρα απάντηση ακόμα ειναι αν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να προσέξω για το συγκεκριμένο μοντέλο. Ψάχνοντας και εδω στο Forum αλλα και σε site του εξωτερικου το ζήτημα με τα πλαίσια τρομάζει. Αν και τα K6 εμφανιζονται συχνοτερα στην συγκεκριμενη αναζήτηση. Διορθωθηκε μετα??? Υπάρχουν αλλα τρωτά σημεία (καποιος ανέφερε πριν αρκετα post τα φρενα)?

Tα 1000ρια Κ6 είχαν θέματα με τα πλαισια, δεν θυμάμαι κάτι για τα 600...

Για τα φρένα δεν ξέρω.. δεν εχω οδηγήσει ποτέ μου 600 Κ6, αλλά και πάλι μετά τα δικά μου φρένα, όλα (πλην τουν Ducati, Aprilia) μου φαίνονται χαλια...

rider
17/04/2013, 17:20
με ενδιαφέρει αποκλειστικα το συγκεκριμένο (gsxr 600 η αν βρεθει 750 - με πεισατε! - κ7 η και πιο καινούργιο αν ειναι σε αντιστοιχη τιμη). Και όπως είπα οι αντιδρασεις στα απόλυτα όρια του θα αργησουν ακόμα να με απασχολήσουν. Το θέλω και για κοντινές γρήγορες εξορμήσεις αλλα και για να ξεκινήσω να μαθαινω την οδήγηση σε συνθήκες πίστας. Ελπίζω να είμαι όσο τυχερός ήμουν με το Fazer και να βρω κάποιο όπως το θελω και να σας εχω νέα συντομα... :fingers crossed:

Allst@rf
17/04/2013, 17:42
@bigoulas +990 +400

Πιστεύω οτι το 600αρι ss θέλει χρόνο στη σέλα του για να πεις ότι κανεις κάτι και το διασκεδαζεις. Για 1000 δε το συζητω είναι γενικά υπερβολικά μηχανακια.
Εάν ο φιλτατος θέλει να δει γρηγορα αποτελεσματα και άμεσο χαμόγελο στα χείλη του τοτε πάει για v2 streetfighter κα το παντρευεται κιόλας .ο βυρωνας θα το επιβεβαιωσει καλύτερα...

@σνιπερ κανονιστε να ανεβω σε ασφαλτινο, ύστερα από τοσο προπόνηση και βροντους όλο το χειμωνα, να σας ραψω τα κορμια όλων εσάς των γληγορων...

:p

TROOPER
18/04/2013, 09:23
λοιπον παλικαρια ΜΟΥ

κατ' αρχην το '':nono:'' που εβαλα στον σαπαδακιο ειχε να κανει με το οτι θεωρησε οτι για το 32 στα σερρας θες σωνει και καλα παραπανω απο 600 κυβικα και οχι με καμια μανια μου με τα 600.

τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα με εχουνε καλυψει ο σαπιλας και ο μπλειντ.

αν εχεις θροτλ κοντρολ ενα 1000 ξεμπαζωνει.αν δεν εχεις σε θετει σε τροχια.
ενω το 600 καρυδωσε του το γκαζι μεσα στη στροφη και δεν τρεχει τπτ.το θεμα με τα 600 ειναι η φορα που κουβαλαει.
τωρα για track bike ναι στα 600 γιατι:
1.μαθαινεις στη φορα.
2.δεν κινδυνευεις απο χαι
3.το πας σκυλιασμενα
4.η φθορα σε λαστιχα ειναι πολυ μικροτερη (και εδω μιλαμε για σοβαρο κοστος).

και οσον αφορα τα τζιξερ.
τα 1000αρια κ5 ειχανε το θεμα με τα πλαισια.
τα 750 και 600 δεν ειχανε ποτε θεμα.
το τζιξερ εχει την πιο τουρινγκ θεση σε σΚεση με τα αλλα ss. αν λοιπον συζηταμε και την οψιον δρομος προτιμαται εναντι των υπολοιπων μια και σε βαζει η θεση μεσα στο μηχανακι ενω στα υπολοιπα εισαι πανω στο μηχανακι.

αυτΙα...:wave2:

rider
18/04/2013, 19:49
Πέρα από ύψος και βάρος θα βοηθούσε να ξέραμε και την ηλικία ;)


ρε σεις το 32 απάντηση στο ερωτημα για την ηλικία ήταν! οχι χρόνος στις Σέρρες!! :lol:

τα νεότερα είναι ότι σήμερα είδα 1 600αρι που είχα στα υπ'οψιν αλλα δεν... για ένα αλλο πάλι 600 που πήρα τηλ με όσα άκουσα σβήστηκε κι αυτό απ΄τη λίστα... οι επιλογές στα 750 είναι πολύ περιορισμένες αλλά ελπίζω οτι θα εμφανιστεί κάτι ενδιαφέρον.

ένα που φαίνεται αξιόλογο είναι το παρακάτω:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3415900/
αλλα μου πέφτει λίγο μακρυά για να παω να το δώ. Δεν μιλησα ακόμα με τον κάτοχο μιας και εκει που ειχα σχεδόν σιγουρο οτι το fazerακι θα "φυγει" αμεσα αλλαξαν τα δεδομένα.

η αναζήτηση συνεχίζεται...

TROOPER
19/04/2013, 08:52
ρε σεις το 32 απάντηση στο ερωτημα για την ηλικία ήταν! οχι χρόνος στις Σέρρες!! :lol: ...

να τα λετε αυτα ρε παλικαρια....μπερδευομεθα :lol::bawl:

Sapadak
19/04/2013, 09:00
η αναζήτηση συνεχίζεται...

Αυτη ειναι και η καλυτερη περίοδος να σΕ πω την αληθεια

Το 7,5 που δειχνεις ....:a2:

Toumpas
19/04/2013, 10:34
Τα CBR γενικά είναι άνετα μηχανάκια σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ειδικά το νέο 600άρι έχει μέχρι τα κλιπόνια πάνω από την τιμονόπλακα.

sniper
19/04/2013, 10:40
Τα CBR γενικά είναι άνετα μηχανάκια σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ειδικά το νέο 600άρι έχει μέχρι τα κλιπόνια πάνω από την τιμονόπλακα.

Το F λες... όχι το RR

Toumpas
19/04/2013, 11:20
τα RR λέω. GSXR δεν έχω καβαλήσει, αλλά το RR το βρήκα πολύ ματζόβολο (σε σχέση με το R1/R6). Τα F είναι πράγματι πολύ κυριλέ για πιστάδικο μηχανάκι.

Κοίτα θέση οδήγησης στο νέο RR

287994

rider
23/04/2013, 21:54
άντε να το βάλω κι εδώ μιάς και βρήκα καναδυό ακόμα gixxer που θέλω να πάω να δω:evil:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135030&p=2314861#post2314861

harris_x
23/04/2013, 21:56
άντε να το βάλω κι εδώ μιάς και βρήκα καναδυό ακόμα gixxer που θέλω να πάω να δω:evil:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135030&p=2314861#post2314861

Καλύτερα βάλτο στην υπογραφή σου.

rider
23/04/2013, 22:10
Καλύτερα βάλτο στην υπογραφή σου.

cheers mate! :beer:

rider
27/04/2013, 23:02
Πάθαμε ζημιά!!!

Μεγάλη!!!!


Σε σημερινή εκδρομούλα απο Θεσ/νίκη - Κοζάνη είχα την ευκαιρία να οδηγήσω στις στροφές στην Καστανιά ενα ΖΧ10R φίλου... Πείστηκα 100% οτι θα την κάνω την αλλαγή στην κατηγορία... αλλά αυτή η ωμή δυναμη στο 1000 μας ζάλισε!! Τρομακτικό όσο και εθιστικό!! επικίνδυνο το γκάζι όσο και γλυκό... μήπως τελικά το 600 ειναι λίγο για τετοια χρήση? Για να μην παρεξηγηθώ το λέω γιατί θέλει να το δουλεύεις ψηλά συνεχεια (κρίνοντας από τα σχόλια σας).... Αυτό το τράάάάάάάάάάάβηγμα απο χαμηλά θα το έχει???

Allst@rf
27/04/2013, 23:44
Όχι δε θα το έχει...

rider
13/05/2013, 23:11
επανέρχομαι με εξελίξεις... σημερα αποχωρίστηκα το πιστο μου Fazeraki... με πολυ μεγάλη δυσκολία οφείλω να παραδεχτω. (αλλα αυτο θα αποτελεσει την εισαγωγή αλλου θέματος οταν με το καλο ερθει το νεο "μωρο") Οπότε πλεον και με το ποσό διαθέσιμο ξεκιναμε το ψάξιμο... Μετά απο συζητήσεις επι συζητήσεων, αρκετους καφεδες που γιναν μπυριτσες, με αναλυσεις, με ζυγισμα υπερ-κατα, κλεισαμε σε 600αρι...γιναν καποια τηλεφωνα (πεσαμε σε αγγελιες φαρσες, μηχανες που εχουν πωληθει και ξεμειναν οι αγγελιες, περιπτωσεις οπου συναντησαμε πολλα "θεματάκια" που δεν ειχαν αναφερθει στην αγγελια και μια παρά τριχα ανταλλαγη (πριν το πουλησω). Περιορίστηκαν λοιπον οι υποψηφιες νύφες... ελπιζω σε γάμο συντομα...

stay tunned!

ziofz1
13/05/2013, 23:40
Αντε με το καλο!

rider
18/05/2013, 17:50
η παντρειά εγινε σήμερα το πρωί!!
δηλώνω πανευτυχής κάτοχος ενός λευκου GSX-R 600 K9!!!!

φωτο και λεπτομέρειες αργότερα!! παω πάλι στο γκαράζ για γυάλισμα κάποιες λεπτομέριες και βόοοοοοοολτααααααα

:D

Bradipous
18/05/2013, 17:54
η παντρειά εγινε σήμερα το πρωί!!
δηλώνω πανευτυχής κάτοχος ενός λευκου GSX-R 600 K9!!!!

φωτο και λεπτομέρειες αργότερα!! παω πάλι στο γκαράζ για γυάλισμα κάποιες λεπτομέριες και βόοοοοοοολτααααααα

:D

Καλοριζικη, καλοταξιδη, απροβληματιστη και με πολλα χλμ η νυφη :vroum:

RaGe_Raptor
18/05/2013, 21:36
καλορίζικο και καλόστριφτο....:beer:

harris_x
18/05/2013, 21:41
η παντρειά εγινε σήμερα το πρωί!!
δηλώνω πανευτυχής κάτοχος ενός λευκου GSX-R 600 K9!!!!

φωτο και λεπτομέρειες αργότερα!! παω πάλι στο γκαράζ για γυάλισμα κάποιες λεπτομέριες και βόοοοοοοολτααααααα

:Dκαλορίζικο και καλόστριφτο να είναι :beer::beer::beer::beer::beer:

rider
19/05/2013, 16:43
σας ευχαριστώ όλους!!

σηκώθηκα πρώι σήμερα και την πήγα την πρώτη της βόλτα... Απο Θεσσαλονίκη μεχρι λιγο μετά τον Μαρμαρά (Χαλκιδικη) συνολικά 260 χιλιομετράκια... ακόμα χαμογελάω!! :D

να και οι πρώτες φωτο της "νύφης"

290499

290500

290501

Sapadak
19/05/2013, 17:14
Πιπίλα

RaGe_Raptor
19/05/2013, 18:10
κούκλα είναι...:a013:

sapila racing
19/05/2013, 18:26
σας ευχαριστώ όλους!!

σηκώθηκα πρώι σήμερα και την πήγα την πρώτη της βόλτα... Απο Θεσσαλονίκη μεχρι λιγο μετά τον Μαρμαρά (Χαλκιδικη) συνολικά 260 χιλιομετράκια... ακόμα χαμογελάω!! :D

να και οι πρώτες φωτο της "νύφης"



Kαλά χιλιόμετρα! :beer:

chr1s_86
19/05/2013, 21:15
Καλές βόλτες/trackdays! :beer:

TROOPER
19/05/2013, 22:40
καλοστριφτο το οπλακι :beer:

Toumpas
19/05/2013, 22:52
καλόστριφτος :)

endopandou
20/05/2013, 08:56
Καλορίζικη και αγρατζούνιστη η κούκλα :beer:

devil's animal
20/05/2013, 09:41
καλοστριφτη, καλοταξιδη και καλοσουζαριστη η μικρη...
:beer:

theofilos888
20/05/2013, 10:37
Να το χαρείς!!!

pipe_smoker
20/05/2013, 11:53
Καλορίζικο και καλόστριφτο:beer:

rider
20/05/2013, 16:00
σας ευχαριστώ όλους... ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά με καποιους στο φυσικό περιβάλον της "νυφης"...

μια αστεία συμπτωση ειναι το κράνος μου... δείτε τα χρωματα και τα "γραφικα" (αυτοκόλλητα) στο Gsx-r και δείτε και το κράνος (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.sportsbikeshop.co.uk/product_images/shark_s900_ellipse_front_side.jpg&imgrefurl=http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/41397&h=600&w=600&sz=196&tbnid=XEXwZXA7ckWvXM:&tbnh=90&tbnw=90&zoom=1&usg=__eLgR1988lGsNBNXO0EYKdvsPSOQ=&docid=u3LKlN47HXOzrM&hl=el&sa=X&ei=lyuaUbn2MoWdtQb-k4DgCw&sqi=2&ved=0CCwQ9QEwAA&dur=380). Αν είναι γραφτο τελικα... :a08:

(θα αλλαχτεί κι αυτο με κάτι καλύτερο... αλλα αργότερα)

forba
20/05/2013, 19:49
μπαχατελα :)