PDA

View Full Version : Πλησιάζει η μέρα της "εξέτασης"....πως να το χειριστώ ;;;;



Σελίδες : [1] 2

evilnanouk
16/04/2013, 12:57
..το λοιπον πλησιαζει η μερα που θα δωσω εξετασεις και εχω αγχωθει καπως.. καθως θεωρω πως ο αρμοδιος δασκαλος που εχω δεν μου δινει την απαραιτητη προσοχη....ουτε καν θυμαται τι ειχα κανει την τελευταια φορα και γενικα εχει και αλλους μαθητες ταυτοχρονα, κανει διακρισεις κ.λ.π....

...οποτε καπως ετσι στις "δοκιμασιες" ειμαι ας πουμε μονος μου....... και η μονη που με αγχωνει καπως περισσοτερο ειναι ο αργος διαδρομος καθως ναι οκ τον εχω καταφερει αρκετες φορες αλλα ειμαι γεματος ερωτηματικα που δεν βρισκεται κανεις να μου λυσει...

...βεβαια στην αθανατη πατριδα μας παιζει και το λαδωμα... που ουτε καν γνωριζω σε τι ποσο ανερχεται...

..υπαρχει καποιος standard τροπος για τον αργο διαδρομο ? ( εγω βαζω πρωτη αφινω συμπλεκτη και στο ρελαντι τσουλαει μονο του, δεν ξερω αν κανω καλα ) που ισως θα μπορει να με βοηθησει? Και αν εν τελη νιωσω τοσο ανασφαλης στα ποσα χρηματα ανερχεται το "λαδι" ?

Σας ευχαριστω :)

Sapadak
16/04/2013, 12:59
Και αν εν τελη νιωσω τοσο ανασφαλης στα ποσα χρηματα ανερχεται το "λαδι" ?

:uplate:

sniper
16/04/2013, 13:02
:uplate:

Αντι να να γουρλώνεις τα μάτια, πες στο παιδί ότι το λάδι το δίνει ο δάσκαλος κι όχι ο εξεταζόμενος στους εξεταστές....

Παλιά βεβαια αυτά... μετά απαγορεύτηκε...

Τώρα μάλλον πάλι επιτρέπεται σαν δώρο ευγνωμοσύνης....

akis_trevor
16/04/2013, 13:03
δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω....ειναι που ειναι μπ@@@ελο το συστημα και παιρνει διπλωμα ο καθε ενας επειδη απλα μπορει να παει ενα μηχανακι/αυτοκινητο 200-300 μετρα που διαρκει η εξεταση,αν δεν τα καταφερεις θες να δωσεις φραγκα για να σε αφησουν να κυκλοφορεις νομιμα στον δρομο;χωρις να εχεις εστω τις λιγες αυτες απαραιτητες ικανοτητες;και αν σου συμβει κατι μεθαυριο εσενα,και ακομα χειροτερα,αν παρεις καναν αλλον στον λαιμο σου;

sniper
16/04/2013, 13:09
δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω....ειναι που ειναι μπ@@@ελο το συστημα και παιρνει διπλωμα ο καθε ενας επειδη απλα μπορει να παει ενα μηχανακι/αυτοκινητο 200-300 μετρα που διαρκει η εξεταση,αν δεν τα καταφερεις θες να δωσεις φραγκα για να σε αφησουν να κυκλοφορεις νομιμα στον δρομο;χωρις να εχεις εστω τις λιγες αυτες απαραιτητες ικανοτητες;και αν σου συμβει κατι μεθαυριο εσενα,και ακομα χειροτερα,αν παρεις καναν αλλον στον λαιμο σου;

Ο πρώτος είναι; Δεν καταλαβαίνω την επιθεση.

Ξέρεις πόσοι έχουν ΝΟΜΙΜΗ ΑΔΕΙΑ ΟΠΛΟΦΟΡΕΙΑΣ και κυκλοφορούν δίπλα σου με κουμπούρι χωρίς να έχουν ρίξει έστω μία σφαιρα στη ζωή τους;

evilnanouk
16/04/2013, 13:14
δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω....ειναι που ειναι μπ@@@ελο το συστημα και παιρνει διπλωμα ο καθε ενας επειδη απλα μπορει να παει ενα μηχανακι/αυτοκινητο 200-300 μετρα που διαρκει η εξεταση,αν δεν τα καταφερεις θες να δωσεις φραγκα για να σε αφησουν να κυκλοφορεις νομιμα στον δρομο;χωρις να εχεις εστω τις λιγες αυτες απαραιτητες ικανοτητες;και αν σου συμβει κατι μεθαυριο εσενα,και ακομα χειροτερα,αν παρεις καναν αλλον στον λαιμο σου;

...και με το αυτοκινητο οταν εδωσα ( 10 χρονια ) πριν... εδωσα χρηματα διοτι δυστηχως κανεις δεν περνουσε τις εξετασεις χωρις λαδι ειτε το ειχε ειτε οχι...εν τελη παρολα τα εξτρα χρηματα που εδωσα αποδειχτηκε με το περασμα του χρονου οτι το ειχα, καθως ειμαι πολυ προσεχτικος και σβελτος οταν χρειαζεται και τις 2 μοναδικες φορες που εχω τρακαρει δεν εφταιγα εγω..

...απο την αλλη εχω παραδειγμα φιλου, χρονια οδηγου μηχανης που πηγε να δωσει για διπλωμα και τον κοψανε 4 φορες ( την τελευταια πηγε να επιτεθει στην εξεταστρια με το κρανος και ετσι τον περασε διοτι παλι θα το εκοβε επειδη ενω ειχε τελιωσει η εξεταση τον κατηγορησε οτι κατεβηκε - πατησε απο τη μηχανη )...

...αλλωσε οσο καλος η κακος και αν ειμαι θεωρω οτι θα μαθω στο δρομο να οδηγω και οχι στην πιστα...και απο εκει και περα δεν ξερω τι ειναι προτιμοτερο ...να δινω καθε φορα 100αρια και αν ακομα ειμαι καλος να με κοβει ο καθε επιτιδιος...η να δωσω μια και καλα το χρημα και να ξεμπερδευω ??

nikos_abel
16/04/2013, 13:14
δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω....ειναι που ειναι μπ@@@ελο το συστημα και παιρνει διπλωμα ο καθε ενας επειδη απλα μπορει να παει ενα μηχανακι/αυτοκινητο 200-300 μετρα που διαρκει η εξεταση,αν δεν τα καταφερεις θες να δωσεις φραγκα για να σε αφησουν να κυκλοφορεις νομιμα στον δρομο;χωρις να εχεις εστω τις λιγες αυτες απαραιτητες ικανοτητες;και αν σου συμβει κατι μεθαυριο εσενα,και ακομα χειροτερα,αν παρεις καναν αλλον στον λαιμο σου;

Με 10 μαθήματα καβαλήματος δε μαθαίνεις τίποτα έτσι κι αλλιώς. Κανονικά δε θα έπρεπε να παίρνει δίπλωμα ΚΑΝΕΝΑΣ που πάει με το σταυρό στο χέρι για να μάθει πρώτα σε μια σχολή και να βγει στο δρόμο μετά (συμπεριλαμβανομένου εμού φυσικά).
Σε ένα σύστημα βλακώδες στο σχεδιασμό του, την ίδια τύχη έχει αυτός που θα παλέψει να ρωτήσει, να μάθει και να προσέξει με τον απόλυτο άχρηστο / ανεπίδεκτο / αδιάφορο.
Με σαπάκια που τρίζουν και δε πάνε ίσια ούτε για 3 μέτρα και "δάσκαλοι" που σου λένε "μας καθυστερείτε εσείς που δε ξέρετε να καβαλάτε, τι ήρθατε να κάνετε εδώ;"

Σε αυτό τον ωραίο κόσμο η "ευγνωμοσύνη" νομίζω ότι δεν είναι παρά το λιγότερο που με απασχολεί. Δυστυχώς.

akis_trevor
16/04/2013, 13:36
@sniper:και επειδη κυκλοφορει με κουμπουρι ο αλλος ε και τι εγινε,ας παιρνει το διπλωμα οποιος να ναι...
@nikos_abel:αυτο λεω κι εγω.κανονικα δεν θα επρεπε ουτε οι μισοι να εχουν αδεια οδηγησης απο αυτους που εχουν.
εν παση περιπτωση,αν δεν αλλαξουμε νοοτροπια και τροπο ζωης πρωτα ο καθενας για τον εαυτο του,ε μην περιμενουμε να αλλαξουν οι αλλοι και για εμας...
φιλαρακι,δωσε λαδια,τυρια,κατσικια οτι γουσταρεις....οπως ειπες ΘΑ μαθεις...μεχρι ΝΑ μαθεις,ελπιζω να σου πανε ολα καλα..

sniper
16/04/2013, 13:42
@sniper:και επειδη κυκλοφορει με κουμπουρι ο αλλος ε και τι εγινε,ας παιρνει το διπλωμα οποιος να ναι...
@nikos_abel:αυτο λεω κι εγω.κανονικα δεν θα επρεπε ουτε οι μισοι να εχουν αδεια οδηγησης απο αυτους που εχουν.
εν παση περιπτωση,αν δεν αλλαξουμε νοοτροπια και τροπο ζωης πρωτα ο καθενας για τον εαυτο του,ε μην περιμενουμε να αλλαξουν οι αλλοι και για εμας...
φιλαρακι,δωσε λαδια,τυρια,κατσικια οτι γουσταρεις....οπως ειπες ΘΑ μαθεις...μεχρι ΝΑ μαθεις,ελπιζω να σου πανε ολα καλα..

Εσυ δλδ οταν πήρες το δίπλωμα ήξερες να οδηγείς; Ποιος το βεβαιώνει το γεγονός; Εσύ;

akis_trevor
16/04/2013, 13:52
οταν πηρα το πρωτο διπλωμα μου για 50 cc (δεν ξερω πως γινεται η ολη διαδικασια τωρα)δεν καναμε καν μαθημα,εβρισκες ενα μηχανακι και πηγαινες να δωσεις εξετασεις.δεν ειπα οτι ηξερα να οδηγω.προφανως και δεν ηξερα.πρωτα απολα λεω οτι ειναι 100%λαθος ο τροπος αλλα απο εκει και περα να δωσεις φραγκα για να παρεις το διπλωμα;;;;;;

sniper
16/04/2013, 13:53
οταν πηρα το πρωτο διπλωμα μου για 50 cc (δεν ξερω πως γινεται η ολη διαδικασια τωρα)δεν καναμε καν μαθημα,εβρισκες ενα μηχανακι και πηγαινες να δωσεις εξετασεις.δεν ειπα οτι ηξερα να οδηγω.προφανως και δεν ηξερα.πρωτα απολα λεω οτι ειναι 100%λαθος ο τροπος αλλα απο εκει και περα να δωσεις φραγκα για να παρεις το διπλωμα;;;;;;

OK, προφανώς δεν εχεις ιδέα τι παίζει τα τελευταία 15-20 χρόνια τότε.

OldMan
16/04/2013, 13:54
Τις βέσπες με το ρελαντί στον θεό, τις θυμάται κανείς..??

akis_trevor
16/04/2013, 13:58
πριν 10 χρονια πηρα το 50αρι,πριν 8 αυτοκινητου και "125" και πριν 6 μοτοσυκλετας.εδωσα,περασα τα πηρα.πες μου τι γινεται να μαθω.

Sapadak
16/04/2013, 13:59
Τις βέσπες με το ρελαντί στον θεό, τις θυμάται κανείς..??

Με τέτοια έδωσα :lol:

sniper
16/04/2013, 14:00
πριν 10 χρονια πηρα το 50αρι,πριν 8 αυτοκινητου και "125" και πριν 6 μοτοσυκλετας.εδωσα,περασα τα πηρα.πες μου τι γινεται να μαθω.

Στα 15 σου πήρες δίπλωμα για 50ρι; :uplate:

sniper
16/04/2013, 14:01
Με τέτοια έδωσα :lol:

Κι ακόμα κάτι ανάλογο εχεις....

akis_trevor
16/04/2013, 14:02
Στα 15 σου πήρες δίπλωμα για 50ρι; :uplate:

οκ,πριν 9.5 χρονια.σεπτεμβρη του 03'..εκει θα κολλησουμε τωρα;αληθεια ομως θα ηθελα να μαθω τι γινεται με τα διπλωματα...

sniper
16/04/2013, 14:04
οκ,πριν 9.5 χρονια.σεπτεμβρη του 03'..εκει θα κολλησουμε τωρα;αληθεια ομως θα ηθελα να μαθω τι γινεται με τα διπλωματα...

Ε δεν το έπαιρνες κι ο Ροσσι να ησουν...

alex14
16/04/2013, 14:04
Τις βέσπες με το ρελαντί στον θεό, τις θυμάται κανείς..??

Οταν εδωσα εγω ειχαν βεσπες και chally 70cc . Φυσικα και προτιμησα το δευτερο :p

akis_trevor
16/04/2013, 14:06
δεν ειδα εγω κατι τετοιο,ισως παιζει και η περιοχη ρολο.οταν εδινα παντως ουτε την πρεπουσα προσοχη δεν εδιναν οι εξεταστες.

sniper
16/04/2013, 14:06
Όταν έδωσα εξετάσεις για αμαξι το 93 ήρθε ένα παλικάρι με gsxr1100, είδε τη βέσπα και λέει: "Αντε τώρα να το μάθεις το μπουρδέλο".... :bawl:

Nostradamus
16/04/2013, 14:07
Για το πόσο πάει το λάδι δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι θα ξέρει ο "δάσκαλος" της σχολής οπότε ρώτησε τον.

Για standard τρόπο να βγάλεις το αργό φαντάζομαι είναι να αφήσεις την μηχανή με ταχύτητα ελεύθερη να κινείται και να ρίξεις και άλλο την ταχύτητα της με λίγο φρένο.

Για το σύστημα εκπαίδευσης οδηγών και αναβατών που είναι για τον μαύρο π@ο προφανώς αφού δεν το αλλάζει κανείς αρμόδιος ήταν είναι και θα παραμένει το ίδιο.

Γι αυτό λοιπόν όσο παράνομο, αναίσχυντο, ειδεχθές και προκλητικό ή ότι άλλο μπορεί να είναι το ερώτημα πόσο πάει το λάδι, από κάποιον, άλλο τόσο είναι και το γεγονός ότι κάποιοι ξέρανε να οδηγούν πριν πάνε για το "τυπικό" του πράγματος που είναι τα μαθήματα για δίπλωμα οποιουδήποτε οχήματος.

Η λοιπόν θα μιλάμε θεωρητικά για το σωστό, οπότε εκεί το σωστό είναι πας και μαθαίνεις στην σχολή και κανένας πατέρας, μεγάλος αδερφός, ξάδερφος η μπάρμπας δεν σου έμαθε/έδειξε κτλ κτλ η αλλιώς, επί του πραγματικού, κανείς δεν έμαθε στην σχολή και όλοι μάθαμε στον δρόμο.

Shiatman
16/04/2013, 14:22
Καλά εσείς λέτε για πενηντάρια και βέσπες, όταν πήγα να δώσω για φορτηγό, ο εξεταστής (τα είχε μιλημένα φυσικά με το δάσκαλο ο οποίος ήταν οικογενειακός φίλος) δεν ήθελε κάν να βάλω μπροστά. Έπρεπε να πάει κάπου αλλού και βιαζόταν να κεραστεί τα απαραίτητα τσιπρομεζεδάκια.

Μπαίνουμε στο φορτηγό. Με ρωτάει:
- Ξέρεις ρε;
- Ξέρω του λέω.

Γυρνάει προς το δάσκαλο:
- Αφού φαίνεται το παιδί, ξέρει. Άντε πάμε για τσίπουρα...

Με τα χίλια ζόρια ο δάσκαλος τον έπεισε να πάμε μία το τετράγωνο για να μη γίνουμε ρόμπες!! Και αυτά "άλαδα", μόνο και μόνο επειδή ήξερα το δάσκαλο!

Κι έτσι έγινα επαγγελματίας οδηγός... κι όποιον πάρει ο Χάρος!!!

daz
16/04/2013, 14:30
Μπαίνουμε στο φορτηγό. Με ρωτάει:
- Ξέρεις ρε;
- Ξέρω του λέω.

Γυρνάει προς το δάσκαλο:
- Αφού φαίνεται το παιδί, ξέρει. Άντε πάμε για τσίπουρα...



Θεός! :bawl:

sniper
16/04/2013, 14:33
Θεός! :bawl:

Φίλος, εχω δεί ΣΕΜιτζή δόκιμο να πηγαίνει ΡΕΟ (διαξονικό) μέσα σε στίβο αρμάτων μάχης τέρμα γκάζι.... (δεν είχε καν διπλωμα, ο πατέρας του είχε νταλίκες όμως...).

Το θέαμα ήταν εξωπραγματικό....

daz
16/04/2013, 14:35
Το google είναι φίλος μας. Τιμή λαδιού! (http://www.newsnow.gr/article/376138/tha-ektoxeftei-i-timi-tou-ladiou-logo-tragikis-meiosis-paragogis-sti-mesogeio.html)

daz
16/04/2013, 15:10
Φίλος, εχω δεί ΣΕΜιτζή δόκιμο να πηγαίνει ΡΕΟ (διαξονικό) μέσα σε στίβο αρμάτων μάχης τέρμα γκάζι.... (δεν είχε καν διπλωμα, ο πατέρας του είχε νταλίκες όμως...).

Το θέαμα ήταν εξωπραγματικό....

Έτσι είναι snip, όποιος ξέρει μόνο από σχολές οδήγησης δεν έμαθε. Στο στρατό οδηγείς stayer στην αλάνα και μετά σου το δίνουν να κατέβεις στα σοκάκια ενός νησιού με 20 άτομα πίσω. Εκτός στρατού η πραγματικότητα είναι χειρότερη.
Το κωλόχαρτο δεν πιστοποιεί τίποτα και ο τρόπος απόκτησής του είναι γελοίος και επικίνδυνος, ενώ με την επιβολή του λαδιού γίνεται εκνευριστικά γελοίος.

sniper
16/04/2013, 15:15
Έτσι είναι snip, όποιος ξέρει μόνο από σχολές οδήγησης δεν έμαθε. Στο στρατό οδηγείς stayer στην αλάνα και μετά σου το δίνουν να κατέβεις στα σοκάκια ενός νησιού με 20 άτομα πίσω. Εκτός στρατού η πραγματικότητα είναι χειρότερη.
Το κωλόχαρτο δεν πιστοποιεί τίποτα και ο τρόπος απόκτησής του είναι γελοίος και επικίνδυνος, ενώ με την επιβολή του λαδιού γίνεται εκνευριστικά γελοίος.

Προφανώς κατάλαβες οτι το άτομο το πήγαινε σαν F1.... Απόλυτη ακριβεια με το φορτηγό να πετάει 1-1,5μ απο το έδαφος στις λακούβες απο τα LEO....

Bowleno
16/04/2013, 15:16
Τις βέσπες με το ρελαντί στον θεό, τις θυμάται κανείς..??

εγώ...:D με μια τέτοια έδωσα. όταν πήγα να δώσω δοκίμασα να μπω στα 8ρια με το XL250S που είχα τότες και δεν χώραγε με τίποτα εκεί μέσα :p
Και μου λέει ο "δάσκαλος" πάρε παιδάκι μου την βέσπα, κάνε κανα δυό γύρους το τετράγωνο με 2α και θα είσαι τζιτζί :bawl:
Ακόμα θυμάμαι πως έβγαζα-έβαζα φλας στα 8αρια εν ριπή οφθαλμού :sick:
και δεν έδειξα-έδωσα καμία "ευγνωμοσύνη" :cool:

RAMMSTEIN
16/04/2013, 15:21
το τελικο προβλημα ειναι οτι ασχετοι οδηγοι αποκτουν για πλακα το διπλωμα και θεωρουν οτι ξερουν να οδηγουν μονο και μονο επειδη εχουν στην κατοχη τουσ το χαρτι(ξεχνωντας βεβαια το πωσ το πηραν)
η δευτερη πραξη του δραματος ειναι οτι αγοραζουν μηχανη,πολλεσ φορεσ πολυ πιο μεγαλη απο τισ μηδαμινες ικανοτητεσ τουσ και βγαινουν στο δρομο κυκλοφροντασ διπλα σε μενα και σε σασ στα παιδια και τισ γυναικες μασ.
φταινε αυτοι?ναι
φταιει το συστημα?ναι
φταιμε και εμεισ?ναι
το ιδιο βεβαια ισχυει και στα αυτοκινητα ισωσ και σε μεγαλυτερο βαβμο
δυστηχως στην χωρα που ζουμε δεν προβλεπω καποια αλλαγη σε τετοια φαινομενα γιατι το προβλημα δεν ειναι στο δημοσιο γραναζι και στο συστημα αλλα στην ιδεολογια μας και αυτη δεν αλλαζει

SHOOTER045
16/04/2013, 15:23
οδηγουσα μηχανη με συμπλεκτη απο τα 15 μου,εμαθα με ενα simson 50αρι,με ΜΤΧ200 και με sachs 250,στα 17 μου πηρα ΙΤ250,εδωσα εξετασεις(92) με dt 200 και επειδη ημουν τελευταιος απο την παρεα,το μηχανακι ειχε ψιλομπουκωσει,τελειωσε η εξεταση μου και εγω πηγα να το ξεμπουκωσω,το σηκωσα μια καλη και πηρα τα @@ μου,βριστηκαμε χεστηκαμε,(γλιτωσε και τις μαπες μιας και ημασταν ολη μου η παρεα τοτε)και αναγκαστηκα να ξαναπαω για σπασιμο,δεν εκανα μαγκια καθολου και περασα αμεσως
btw στον διαδρομο περναμε με λιγο γκαζι οχι με ρελαντι

ddboss
16/04/2013, 16:06
..το λοιπον πλησιαζει η μερα που θα δωσω εξετασεις και εχω αγχωθει καπως.. καθως θεωρω πως ο αρμοδιος δασκαλος που εχω δεν μου δινει την απαραιτητη προσοχη....ουτε καν θυμαται τι ειχα κανει την τελευταια φορα και γενικα εχει και αλλους μαθητες ταυτοχρονα, κανει διακρισεις κ.λ.π....

...οποτε καπως ετσι στις "δοκιμασιες" ειμαι ας πουμε μονος μου....... και η μονη που με αγχωνει καπως περισσοτερο ειναι ο αργος διαδρομος καθως ναι οκ τον εχω καταφερει αρκετες φορες αλλα ειμαι γεματος ερωτηματικα που δεν βρισκεται κανεις να μου λυσει...

...βεβαια στην αθανατη πατριδα μας παιζει και το λαδωμα... που ουτε καν γνωριζω σε τι ποσο ανερχεται...

..υπαρχει καποιος standard τροπος για τον αργο διαδρομο ? ( εγω βαζω πρωτη αφινω συμπλεκτη και στο ρελαντι τσουλαει μονο του, δεν ξερω αν κανω καλα ) που ισως θα μπορει να με βοηθησει? Και αν εν τελη νιωσω τοσο ανασφαλης στα ποσα χρηματα ανερχεται το "λαδι" ?

Σας ευχαριστω :)

Αγαπητέ evilnanouk,
Μην λαδώσεις κανέναν για δύο λόγους
1. Για να μην συμμετέχεις στη σιχαμερή και κατάπτυστη διαδικασία. Εάν τα κάνεις όλα σωστά, κανείς δεν μπορεί να σε κόψει.
2. Οσο και να σου φαίνεται περίεργο, αυτά που ζητάνε στις εξετάσεις είναι πραγματικά ελάχιστα και με τίποτα δεν μπορείς να θεωρηθείς έτοιμος για να βγεις στον δρόμο. Σίγουρα θα χρειαστείς την βοήθεια κάποιου έμπειρου φίλου αλλά και πολύ καλό διάβασμα σχετικών τόπικς του φόρουμ, από όπου θα αντλήσεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΣΟΥ. Εάν κοπείς, σημαίνει ότι δεν είσαι έτοιμος ακόμα και οτι χρειάζεσαι ακόμα εξάσκηση.
Ο αργός διάδρομος που σε παιδεύει είναι πράγματι το πιο δύσκολο κομμάτι των εξετάσεων. Σκέψου όμως ότι δεν μπορεις να γίνεις πραγματικός αναβάτης εάν δεν μάθεις να ελέγχεις απόλυτα την μηχανή στις χαμηλές ταχύτητες (στο γρήγορο πάει μόνη της).
Μερικά πρακτικά τώρα.
Μάθε να μετράς το χρόνο από μέσα σου. Με λίγη εξάσκηση θα το καταφέρεις. Ετσι θα ξέρεις εάν πας αργά (άρα θα πατήσεις γραμμή εάν δεν δώσεις λίγο ώθηση) ή γρήγορα οπότε θα κοπείς.
Το ιδανικό είναι να μπεις στον διάδρομο με την σωστή ταχύτητα και να την διατηρήσεις μέχρι το τέλος. Για να αποφύγεις απότομες αντιδράσεις της μηχανής, μπαίνεις με πατημένο το αμπραγιάζ που το αφήνεις λίγο μόνο αν δεις ότι μπήκες πιο αργά απ' ότι έπρεπε. Για ήρεμη επιβράδυνση χρησιμοποιείς το ποδόφρενο. Μακριά το χέρι από το μπροστινό φρένο. Θα επιβραδύνει απότομα την μηχανή και θα χάσεις τον έλεγχο. (Αυτό το τελευταίο, το ξεχνάς όταν με το καλό πάρεις το δίπλωμά σου και βγεις στον δρόμο).
Κάνε όσο περισσότερο εξάσκηση μπορεις στον μικρό διάδρομο.
Εάν δεν αισθάνεσαι έτοιμος, μην πας να δώσεις ότι και να σου λέει ο δάσκαλος, που συνήθως είναι μέρος του συστήματος που είπαμε στην αρχή.
Εάν κοπεις μην απογοητευτείς (οι περισσότεροι κόβονται). Να ξαναδώσεις.
Καλή επιτυχία.

MikeG
16/04/2013, 16:08
Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.

Toumpas
16/04/2013, 16:13
Βάλτε Μέγαρα στο πρόγραμμα της εκπαίδευσης και θα πάω να ξαναβγάλω δίπλωμα!

Nostradamus
16/04/2013, 16:14
Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.
:beer:

audioslave
16/04/2013, 16:20
Α μιας και το πηρα και εγω πριν κατι μηνες το διπλωμα 2 πραγματακια που με βοηθησαν στον διαδρομο.Κατ'αρχην κανε μια γυρα και μπες στον διαδρομο(με σωστη ταχυτητα),και οχι να εισαι σταματημενος πριν τον διαδρομο και να ξεκινησεις σιγα σιγα.Και ενα δευτερο οταν κοιταγα στο τελος του διαδρομου,και οχι την ροδα(για να μην πατησω τις γραμμες) τα χερια μου ηταν πολυ πιο σταθερα στο τιμονι.
Καλη επιτυχια

OldMan
16/04/2013, 16:39
και δεν έδειξα-έδωσα καμία "ευγνωμοσύνη" :cool:
Αν θυμάμαι καλά, η χρήση της βέσπας στις εξετάσεις δεν ήταν αμισθί ...;)

Μια κατοσταρού την μέρα την μάζευε η γκανιότα..
(δραχμές του '78..)

Sapadak
16/04/2013, 17:14
Αν θυμάμαι καλά, η χρήση της βέσπας στις εξετάσεις δεν ήταν αμισθί ...;)

Μια κατοσταρού την μέρα την μάζευε η γκανιότα..
(δραχμές του '78..)

Εσυ μιλας για το νοικιασμα της βέσπας, απο τον εκαστοτε δασκαλο που τη παραχωρουσε.
και καλα εκανε και τη νοικιαζε στο φιναλε.

OldMan
16/04/2013, 17:24
Εσυ μιλας για το νοικιασμα της βέσπας, απο τον εκαστοτε δασκαλο που τη παραχωρουσε.
και καλα εκανε και τη νοικιαζε στο φιναλε.
Όχι ρε μπάρμπα...:D

Μιλάω για ΤΗΝ βέσπα που βρισκόταν στον χώρο των εξετάσεων και μπορούσε να την χρησιμοποιήσει όποιος ήθελε...
(αλλά αν εξεταζόταν με οποιοδήποτε άλλο δίκυκλο, έπαιρνε τα @@ του..)

daz
16/04/2013, 17:25
Προφανώς κατάλαβες οτι το άτομο το πήγαινε σαν F1.... Απόλυτη ακριβεια με το φορτηγό να πετάει 1-1,5μ απο το έδαφος στις λακούβες απο τα LEO....

Και ΡΕΟ μάλιστα ε που είναι μια κατηγορία από μόνο του. Ρε να μην είχαν κάμερα τα κινητά τότε!! :lol:


Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.

Εδώ δεν έχουν αφήσει φράγκο στην τσέπη μας και μεις κοιτάμε να λαδώσουμε τα γρανάζια.

OldMan
16/04/2013, 17:30
Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.
Ρε Μιχάλη - χωρίς να αντιλέγω καθόλου - την ιστορία με την βέσπα την ανέφερα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο...

Το λάδωμα δεν γίνεται αναγκαστικά άμεσα...

Δηλ. άμα σε κόψουν 5-6 φορές για γελοίους λόγους, που νομίζεις ότι μπορείς να αποτανθείς..??

sniper
16/04/2013, 17:38
Ρε Μιχάλη - χωρίς να αντιλέγω καθόλου - την ιστορία με την βέσπα την ανέφερα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο...

Το λάδωμα δεν γίνεται αναγκαστικά άμεσα...

Δηλ. άμα σε κόψουν 5-6 φορές για γελοίους λόγους, που νομίζεις ότι μπορείς να αποτανθείς..??

Στην τράπεζα για το δάνειο...

MikeG
16/04/2013, 17:44
Ρε Μιχάλη - χωρίς να αντιλέγω καθόλου - την ιστορία με την βέσπα την ανέφερα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο...

Το λάδωμα δεν γίνεται αναγκαστικά άμεσα...

Δηλ. άμα σε κόψουν 5-6 φορές για γελοίους λόγους, που νομίζεις ότι μπορείς να αποτανθείς..??


Λογικό... Από την άλλη, είναι όπως και να το κάνεις μ@λ@κί@ να ξεκινάς με το σκεπτικό ότι ας λαδώσω για να είμαι καλυμμένος. Το ίδιο με τα νοσοκομεία & πάει λέγοντας. Άμα κοπεί από τους πολίτες αρχικά σα νοοτροπία & στη συνέχεια σα πράξη, τότε θα σταματήσουν και αυτοί να ζητάνε. Ιδεατό ίσως, αξίζει όμως να πιστεύουμε ότι θα κοπεί επιτέλους.

;) :wave2:

Sapadak
16/04/2013, 17:49
Όχι ρε μπάρμπα...:D

Μιλάω για ΤΗΝ βέσπα που βρισκόταν στον χώρο των εξετάσεων και μπορούσε να την χρησιμοποιήσει όποιος ήθελε...
(αλλά αν εξεταζόταν με οποιοδήποτε άλλο δίκυκλο, έπαιρνε τα @@ του..)

A δε ξερω απο τετοια...Εγω με δικημ βεσπα πηγα και τη νοικιασα σε αλλους καημενους :lol:

Sandra4
16/04/2013, 18:05
Με τι δίνεις? Αρχικά πρέπει να χαλαρώσεις τα χέρια σου πάνω στο τιμόνι, να μην το σφίγγεις. Όσο πιο δυνατά το κρατάς τόσο θα "παίζει". Ένα τρικ είναι να σφίξεις τα πόδια σου στο ντεπόζιτο. Ύστερα μπορείς με πρώτη και κλειστό γκάζι να κρατάς σταθερά πατημένο λίγο το συμπλέτη και να τσιμπάς λίγο το πίσω φρένο. Ίσως έτσι σου βγει πιο εύκολα το αργό. Και να μην ανοίγεις πολύ το γκάζι για να μπεις.
Η αλήθεια είναι οτι δεν θα μάθεις τίποτα στα μαθήματα. Και ισχύει το οτι αν πετύχει κάποιος στις δοκιμασίες δεν σημαίνει και οτι ξέρει και να οδηγείς, κακά τα ψέμματα. Όσο για τα λάδια κτλ εγώ που έδωσα πρόσφατα δεν λάδωσα. Μου πέρασε από το μυαλό αν και δεν είχα κάποιο θέμα, απλά για να αποφύγω τυχόν σκαλώματα εξεταστών. Ο δάσκαλος και σε μένα έτσι ήταν, όπως περιγράφεις τον δικό σου, μόνη μου έκανα τα περισσότερα. Δεν μου ανέφερε τίποτα για λάδωμα. Και σε κάποιον άλλο δάσκαλο που το είπα μου είπε οτι δεν χρειάζεται αν είσαι σωστός. Το θέμα όμως είναι οτι έτσι διαιωνίζεται το πρόβλημα και μετά τους κράζουμε. Φαύλος κύκλος.

Runner Ducati
16/04/2013, 18:28
..το λοιπον πλησιαζει η μερα που θα δωσω εξετασεις και εχω αγχωθει καπως.. καθως θεωρω πως ο αρμοδιος δασκαλος που εχω δεν μου δινει την απαραιτητη προσοχη....ουτε καν θυμαται τι ειχα κανει την τελευταια φορα και γενικα εχει και αλλους μαθητες ταυτοχρονα, κανει διακρισεις κ.λ.π....

...οποτε καπως ετσι στις "δοκιμασιες" ειμαι ας πουμε μονος μου....... και η μονη που με αγχωνει καπως περισσοτερο ειναι ο αργος διαδρομος καθως ναι οκ τον εχω καταφερει αρκετες φορες αλλα ειμαι γεματος ερωτηματικα που δεν βρισκεται κανεις να μου λυσει...

...βεβαια στην αθανατη πατριδα μας παιζει και το λαδωμα... που ουτε καν γνωριζω σε τι ποσο ανερχεται...

..υπαρχει καποιος standard τροπος για τον αργο διαδρομο ? ( εγω βαζω πρωτη αφινω συμπλεκτη και στο ρελαντι τσουλαει μονο του, δεν ξερω αν κανω καλα ) που ισως θα μπορει να με βοηθησει? Και αν εν τελη νιωσω τοσο ανασφαλης στα ποσα χρηματα ανερχεται το "λαδι" ?

Σας ευχαριστω :)

Φιλε ισορροπια με ποδηλατο ξερεις καλα? ..
δεν κανω πλακα...

γιατι οταν εκανα μαθηματα για διπλωμα, ηταν ενας που οταν του λεγαν να παει πολυ αργα, επεφτε...
και τον ρωτησε ενας δασκαλος... "ποδηλατο ξερεις καλα?" και ειπε οχι...
αντε τοτε να μαθεις καλη ισορροπια με ποδηλατο, και οταν ποδηλαταρεις πολυ σιγα χωρις να πεφτεις, ελα ξανα για μαθηματα μοτοσυκλετας του απαντησε... :lol:

γιατι εαν δεν μπορεις να περασεις αυτες τις γελοιες εξετασεις για διπλωμα... φαντασουν να εισαι και στον δρομο με ολους τους αλλους διπλα σου, αρκετοι απο αυτους με λαδωμα...

ρεζουμε, προπονησου λιγο παραπανω... δεν ειναι τιποτε σπουδαιο αυτο το θεμα που αναφερεις, της πλακας ειναι...

Antonisss
16/04/2013, 20:33
Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.

Πάνε περίπου 10 χρόνια από τότε που έδωσα για μηχανάκι και αυτοκίνητο, δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα, λογικά δεν νομίζω να έχει αλλάξει το "κατεστημένο", αλλά επειδή εξεταστές-δάσκαλοι οδήγησης πρέπει να γνωρίζουν πλέον και τα άπλυτα τους, η καταγγελία νομίζω όπως θα γίνει έτσι και θα εξαφανιστεί. Απ'ότι κατάλαβα, αν έχεις πολύ καλή σχέση με το δάσκαλο σου, τότε αυτός θα μπορεί να σου πει ποιος λαδώνεται και ποιος όχι. Έπειτα, εξαρτάται από εσένα τι θες να κάνεις. Για μερικούς είναι και θέμα αξιοπρέπειας και εγωισμού, αλλά δεν έχουν και όλοι να δίνουν 200ρες για ψύλλου πήδημα επειδή δεν άναψε ο μαθητής τα φώτα στο παπί(και κόπηκε στεγνά) ενώ άλλος παραδίπλα ξεκίνησε με σταντ κατεβασμένο

leoncupra
16/04/2013, 20:41
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: θεος....
Το google είναι φίλος μας. Τιμή λαδιού! (http://www.newsnow.gr/article/376138/tha-ektoxeftei-i-timi-tou-ladiou-logo-tragikis-meiosis-paragogis-sti-mesogeio.html)

MG-KTiNoS
16/04/2013, 20:46
Τις βέσπες με το ρελαντί στον θεό, τις θυμάται κανείς..??

:lol:

AUFGEBRACHT
16/04/2013, 21:41
...βεβαια στην αθανατη πατριδα μας παιζει και το λαδωμα... που ουτε καν γνωριζω σε τι ποσο ανερχεται...

Και αν εν τελη νιωσω τοσο ανασφαλης στα ποσα χρηματα ανερχεται το "λαδι" ?

Tί είν΄η πατρίδα μας; Μην είν' οι κάμποι; Μην είναι τ' άσπαρτα ψηλά βουνά; Μην είναι ο ήλιος της που χρυσολάμπει;

AUFGEBRACHT
16/04/2013, 21:44
... και η μονη που με αγχωνει καπως περισσοτερο ειναι ο αργος διαδρομος

Εμένα πάλι άλλο με αγχώνει με όλο το συμπάθειο...

evilnanouk
16/04/2013, 22:59
παιδια πολυτιμες οι συμβουλες σας....σας ευχαριστω και παλι..

..να ρωτησω για αυτους που τις εχουν φρεσκιες τις εξετασεις..η πιστα εχει 2 γρηγορους διαδρομους...2 αργους και 2 σλαλομ ( ενα με 8 κονους νομιζω και ενα με περισσοτερους οπου οι κονοι ειναι σε μικροτεροι αποσταση για μεγαλυτερη δυσκολια ).

...τι απο ολα αυτα κανω στην εξεταση ???????? ολα ????????? η καποια απο αυτα ?

Sandra4
17/04/2013, 00:30
παιδια πολυτιμες οι συμβουλες σας....σας ευχαριστω και παλι..

..να ρωτησω για αυτους που τις εχουν φρεσκιες τις εξετασεις..η πιστα εχει 2 γρηγορους διαδρομους...2 αργους και 2 σλαλομ ( ενα με 8 κονους νομιζω και ενα με περισσοτερους οπου οι κονοι ειναι σε μικροτεροι αποσταση για μεγαλυτερη δυσκολια ).

...τι απο ολα αυτα κανω στην εξεταση ???????? ολα ????????? η καποια απο αυτα ?
Στην αρχή θεωρητικές ερωτήσεις. Κάνεις ένα σλαλομ, ένα αργό και ένα γρήγορο, με όποια σειρά στα ζητήσουν και σε όποιον διάδρομο σου πουν. Μετά πας στην άλλη πίστα και κάνεις αποφυγή εμποδίου και φρένα πανικού. Μια ευκαιρία. Αν αποτύχεις σε ένα, σταματάς εκεί, δεν συνεχίζεις. Τέλος, πορεία.

SHOOTER045
17/04/2013, 00:40
Στην αρχή θεωρητικές ερωτήσεις. Κάνεις ένα σλαλομ, ένα αργό και ένα γρήγορο, με όποια σειρά στα ζητήσουν και σε όποιον διάδρομο σου πουν. Μετά πας στην άλλη πίστα και κάνεις αποφυγή εμποδίου και φρένα πανικού. Μια ευκαιρία. Αν αποτύχεις σε ένα, σταματάς εκεί, δεν συνεχίζεις. Τέλος, πορεία.
η παλια ειναι αλλιως...:cool:

Sandra4
17/04/2013, 01:16
η παλια ειναι αλλιως...:cool:
Ε, όχι και παλιά στο θέμα εξετάσεων. Την Παρασκευή έδωσα.

BLiTzER
17/04/2013, 01:57
Εφόσον τα βγάζετε όλα στη φόρα... έδωσα εξετάσεις (απεριορίστων κυβικών) με ένα 125άρι παπί. Με 3 θεωρητικά μαθήματα και 2 πρακτικά. Μέσα σε ελάχιστες μέρες. Δεν είχα ποτέ παπί ή άλλου είδους μηχανοκίνητο δίτροχο στην κατοχή μου. Οδήγησα πρώτη φορά δίκυκλο με συμπλέκτη, όταν αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι (CB 600). Και το πήγα σπίτι δικάβαλος. Ε κάποια στιγμή μαθαίνεις...

TROOPER
17/04/2013, 09:14
Φίλος, εχω δεί ΣΕΜιτζή δόκιμο να πηγαίνει ΡΕΟ (διαξονικό) μέσα σε στίβο αρμάτων μάχης τέρμα γκάζι.... (δεν είχε καν διπλωμα, ο πατέρας του είχε νταλίκες όμως...).

Το θέαμα ήταν εξωπραγματικό....

οχι ποιο εξωπραγματικο απο το να βλεπεις το follow me να εχει ξεχασει αναμενα τα λαμπιονια, κλειστο τον ασυρματο και να φερνει ''κοτσαδουρα'' το μπλοκ 52 πλας στην καντινα της ΜΕΥ στην 111 για προαριστο :bawl::bawl:

TROOPER
17/04/2013, 09:22
+1000 σε οτι εχει πει ο ολντμαν.

δεν λαδωνεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εμαθες να οδηγας.

και να λαδωσεις παλι δεν εγινε και τπτ σε σχεση με την οδηγηση.

αλλα το να μην λαδωσεις ειναι σταση. ειναι προσπαθεια αλλαγης μιας ολοκληρης νοοτροπιας. ειναι αυτο το ''αντε γ@μηθειτε ρε π@νι@. δεν σας δινω φραγκο''. απο κει και περα εγκειται στις ανοχες του καθενος πως, ποσο και μεχρι που θα το τραβηξει.

στην ουσια περι της εξετασης πανε πολλα χρονια που εδωσα και πηρα διπλωμα και δεν θυμαμαι ουτε τι επρεπε να κανω στην εξεταση ουτε το πως επρεπε να το κανω. :wave2:

akis_trevor
17/04/2013, 11:15
δεν λαδωνεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εμαθες να οδηγας.

και να λαδωσεις παλι δεν εγινε και τπτ σε σχεση με την οδηγηση.

αλλα το να μην λαδωσεις ειναι σταση. ειναι προσπαθεια αλλαγης μιας ολοκληρης νοοτροπιας. ειναι αυτο το ''αντε γ@μηθειτε ρε π@νι@. δεν σας δινω φραγκο''
that's what i'm talking about!!:beer:

Stergios69
17/04/2013, 11:58
Τις βέσπες με το ρελαντί στον θεό, τις θυμάται κανείς..??
κυρ-κυρ-κυρ... Να πω μάθημα; :D

sniper
17/04/2013, 12:03
δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω....ειναι που ειναι μπ@@@ελο το συστημα και παιρνει διπλωμα ο καθε ενας επειδη απλα μπορει να παει ενα μηχανακι/αυτοκινητο 200-300 μετρα που διαρκει η εξεταση,αν δεν τα καταφερεις θες να δωσεις φραγκα για να σε αφησουν να κυκλοφορεις νομιμα στον δρομο;χωρις να εχεις εστω τις λιγες αυτες απαραιτητες ικανοτητες;και αν σου συμβει κατι μεθαυριο εσενα,και ακομα χειροτερα,αν παρεις καναν αλλον στον λαιμο σου;


that's what i'm talking about!!:beer:


Δεν νομίζω. Δες την αρχική σου δήλωση... Δεν ειδα τίποτα περι αρχών - παρα μόνο αν ξερεις να οδηγείς - που δεν ξέρεις, σε διαβεβαιώ (και το ξέρεις κι εσύ)

paramedic
17/04/2013, 12:12
Θέλετε δηλαδή να μου πέιτε οτι αν τα παίρνει ο εξεταστής και δεν έχεις λαδώσει οτι θα σε περάσει???? Ελα ρε σεις ας μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας. Εδω και να τα παίρνει ακόμα πάιζει να σε κόψει αν έχει τις μαύρες του. Εγώ οταν έδινα για αυτοκίνητο οι τυπάδες τα έπαιρναν κανονικότατα και απο τους 5-6 που δώσαμε μόνο εμένα πέρασαν που δεν έκανα μαλακία. Ολοι οι άλλοι και είχαν συμφωνήσει στο λάδωμα και τους κόψανε. Το λάδάκι το πήρανε αλλά με έσκισαν στις ερωτήσεις, στους ελέγχους του αυτοκινήτου και στις λαμογίες του στυλ στρίψε εδώ ενώ είχε απαγορευτικό, πάρκαρε εδώ ενω είχε ράμπα κλπ κλπ. Στην επαρχία δεν λαδώνονται το ίδιο και παίζει να περάσεις με το σπαθί σου αν και εκεί όλο και κάποιος θα είναι γνωστός. Αθήνα με καμμία και σας δίνω και παραδείγματα. Επίσης λαδώσεις ή όχι σιγά μην ξέρεις να οδηγάς με τα υποτυπώδη μαθήματα που κάνουμε. Το ωραίο με το μη λάδωμα είναι οτι όσοι δεν λάδωσαν το βροντοφωνάζουν και νομίζουν οτι έκαναν κατόρθωμα ενω απλά έπεσαν σε εξεταστές που δεν τα έπαιρναν. Επίσης ο δάσκαλος ξέρει ποιος τα παίρνει και ποιος όχι μιας και ο ίδιος παίρνει το μισό λαδι δικό του.

Bowleno
17/04/2013, 12:37
Αν θυμάμαι καλά, η χρήση της βέσπας στις εξετάσεις δεν ήταν αμισθί ...;)

Μια κατοσταρού την μέρα την μάζευε η γκανιότα..
(δραχμές του '78..)

Αααααα δεν είμαι και τόοοσο παλιός εγώ :D όταν είχα πάει εκεί για να δώσω απλά πέτυχα έναν που είχε σχολή και ήταν εκεί με την βέσπα, με είδε και μου λέει δώσε 5.000 δραχμούλες να σε κάνω ξεφτέρι :cry: κι όταν του έκανα παρατήρηση για το ρελαντί της ( :moutza: να μου, άσχετος τότε, γαρ) μου λέει άγρια: θες να περάσεις η ου; θέλω του λέω ε, μην ρωτάς και τράβα κάνε γύρα περιμένουν κι άλλοι....

Cpt. Haddock
17/04/2013, 14:09
:p :p

287834

OldMan
17/04/2013, 14:44
Τις βέσπες με το ρελαντί στον θεό, τις θυμάται κανείς..??
Young Ladies, βλέπω το παρθεναγωγείο μαζεύεται σιγα σιγά...

Με τέτοια έδωσα :lol:

Οταν εδωσα εγω ειχαν βεσπες και chally 70cc . Φυσικα και προτιμησα το δευτερο :p

εγώ...:D με μια τέτοια έδωσα.

:lol:

κυρ-κυρ-κυρ... Να πω μάθημα; :D

sniper
17/04/2013, 14:54
1. Για αμάξι δεν εδωσα, δεν μου είπε και κανενας τίποτα, το πήρα με την πρώτη...
2. Για μηχανή, ηρθε ο δασκαλος και μου λεει "Αν δεν δώσουμε χχχ δρχ δεν παιρνεις δίπλωμα κι ο θεός να κατέβει στη γη." To πήρα με την πρώτη - έμαθα να οδηγώ 3-4 χρόνια μετά λόγω Bladerunner και 0300 RS

pipe_smoker
17/04/2013, 15:08
έμαθα να οδηγώ 3-4 χρόνια μετά λόγω Bladerunner

Πόσα παίρνει αυτούνος ο πώς τον είπες την ώρα κι αν κάνει ιδιαίτερα ξέρουμε? :a30:

sniper
17/04/2013, 15:09
Πόσα παίρνει αυτούνος ο πώς τον είπες την ώρα κι αν κάνει ιδιαίτερα ξέρουμε? :a30:

ήταν ο δασκαλος μου στο 0300RS..

MG-KTiNoS
17/04/2013, 15:12
Λοιπόν άκου
Πάρε κουστουμάκι γκρι με ρήγα (λεπτή) και γιλέκο μαύρο
Άσε μουστακάκι ποντικοουρά. Βάλε γυαλικό μαύρο, μυστήριο και παπούτσι μαύρο, σκαρπίνι, παλιό μεν αλλά γυαλισμένο.
Άσε νύχι στο ΕΝΑ μικρό δάχτυλο και πάρε δαχτυλίδι χρυσό με κόκκινη πέτρα.
Μαλί κοντό με μπριγιαντίνη.
Μέσα από το σακάκι βάλε θήκη δερμάτινη καφέ και κουμπούρι -δεν χρειάζεται να είναι αληθινό αρκεί να δείχνει-
Πάρε ένα κατοστάρικο παλιό, έχει σημασία, αν δεν είναι παλιό βάλτο στη τσέπη σου καμιά βδομάδα να παλιώσει.
–πρόσεχε μην το χάσεις-
Λίγη ώρα πριν τις εξετάσεις πήγαινε βρες τον εξεταστή και πες του…
-Αδερφέεε να σου ψιθυρίσω 2 φωνήεντα…
(με αργή φωνή σα να κάνεις κόπο που μιλάς)
Τον παίρνεις αγκαζέ, ανοίγεις το σακάκι, τον αφήνεις να δει το κουμπούρι.
Βγάζεις πορτοφόλι δερμάτινο, παλιό, που να δείχνει γεμάτο. Βγάζεις το παλιό κατοστάρικο…
(Εδώ δώσε βάση)
Τον κοιτάς στο ΕΝΑ μάτι για 2 3 δευτερόλεπτα, να παγώσει.
Μετά κοιτάς το κατοστάρικο υποτιμητικά, το φτύνεις με ροχάλα και του το κολλάς στο κούτελο λέγοντας…
-Τσάκο ένα κατούμπαλο και κοίτα να γίνει η δουλειά γιατί στην άλλη τσέπΑ έχω σιδερικό με βήχα που όταν κελαηδαεί κλαίνε μανοούυλες…
Κομπρέντε ?
Τον αφήνεις, γυρνάς τη πλάτη και φεύγεις
Κάθεσαι στη σειρά και περιμένεις υπομονετικά. Για πιο καλό αποτέλεσμα εκεί που περιμένεις μπορείς να καθαρίζεις τα νύχια σου μ ένα στιλέτο απ αυτά που ανοίγουν αυτόματα –κλικ-
Φρόντισε όμως όταν το βγάλεις να τον κοιτάς και να ακούσει και το κλικ.
99% το έχεις πάρει το δίπλωμα !
:a39:

OldMan
17/04/2013, 15:14
99% το έχεις πάρει το δίπλωμα !
Το 1% είναι ψηλό ρίσκο, φιλαράκι ...:D

pipe_smoker
17/04/2013, 15:26
ήταν ο δασκαλος μου στο 0300RS..

Oh i see.


Επί του θέματος, πρόσφατα πάλι τα λέγαμε. Είτε λαδώσεις είτε δε λαδώσεις ισχύουν τα παρακάτω

1. Το ότι έχεις δίπλωμα δε σημαίνει ότι ξέρεις να οδηγείς.
2. Για να μάθεις όμως να οδηγείς (νόμιμα) χρειάζεσαι δίπλωμα.
3. Το δίπλωμα θα σου προσφέρει τα 5 βασικά πράγματα που θα σε βγάλουν στο δρόμο και θα σε κρατήσουν ζωντανό κι όρθιο πάνω στη μηχανή, μέχρι να μάθεις να οδηγείς. Το ότι αυτά τα 5 είναι λίγα και βασικά δε σημαίνει ότι είναι περιττά. Αντιθέτως είναι απαραίτητα.
4. Αν τα κάνεις ΟΛΑ σωστά δε σε κόβει κανείς* και για τίποτα.
5. Αν ο εξεταστής θέλει να σε κόψει θα σε ωθήσει με τον τρόπο του στο να κάνεις λάθος. Δε θα σε κόψει από το πουθενά.
6. Οι πλειοψηφία των εξεταστών τα παίρνουν προκειμένου να σπρώξουν κάποιον ο οποίος δεν μπορεί να κάνει σωστά τα 5 βασικά πράγματα που προανέφερα. Αν μπορεί να τα κάνει και τα κάνει δε θα τον κόψουν.
7. *Εξαιρέσεις υπάρχουν.

Όπως έχω ξαναπεί, ο βασικός ρόλος του λαδώματος είναι για να κάνουν τα στραβά μάτια σε πιθανή μαλακία του εξεταζόμενου. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις βέβαια. Αλλά ασχέτως του αν είμαι υπέρ ή κατά του λαδώματος για τους χ,ψ λόγους, θεωρώ ότι ο μόνος λόγος για να λαδώσει κάποιος είναι αυτός που είπε ο sniper για παράδειγμα. Να σου πεί ο δάσκαλος ότι έσκασαν μύτη εξεταστές του ΔΝΤ. Κατά τα άλλα αν κάτι δεν το έχεις, κάτσε κάνε 5 μαθήματα παραπάνω μέχρι να το μάθεις. Αν νιώθεις έτοιμος μη δώσεις φράγκο και απλά εφάρμοσε αυτά που έχεις μάθει.

pipe_smoker
17/04/2013, 15:29
Λοιπόν άκου
Πάρε κουστουμάκι γκρι με ρήγα (λεπτή) και γιλέκο μαύρο
Άσε μουστακάκι ποντικοουρά. Βάλε γυαλικό μαύρο, μυστήριο και παπούτσι μαύρο, σκαρπίνι, παλιό μεν αλλά γυαλισμένο.
Άσε νύχι στο ΕΝΑ μικρό δάχτυλο και πάρε δαχτυλίδι χρυσό με κόκκινη πέτρα.
Μαλί κοντό με μπριγιαντίνη.
Μέσα από το σακάκι βάλε θήκη δερμάτινη καφέ και κουμπούρι -δεν χρειάζεται να είναι αληθινό αρκεί να δείχνει-
Πάρε ένα κατοστάρικο παλιό, έχει σημασία, αν δεν είναι παλιό βάλτο στη τσέπη σου καμιά βδομάδα να παλιώσει.
–πρόσεχε μην το χάσεις-
Λίγη ώρα πριν τις εξετάσεις πήγαινε βρες τον εξεταστή και πες του…
-Αδερφέεε να σου ψιθυρίσω 2 φωνήεντα…
(με αργή φωνή σα να κάνεις κόπο που μιλάς)
Τον παίρνεις αγκαζέ, ανοίγεις το σακάκι, τον αφήνεις να δει το κουμπούρι.
Βγάζεις πορτοφόλι δερμάτινο, παλιό, που να δείχνει γεμάτο. Βγάζεις το παλιό κατοστάρικο…
(Εδώ δώσε βάση)
Τον κοιτάς στο ΕΝΑ μάτι για 2 3 δευτερόλεπτα, να παγώσει.
Μετά κοιτάς το κατοστάρικο υποτιμητικά, το φτύνεις με ροχάλα και του το κολλάς στο κούτελο λέγοντας…
-Τσάκο ένα κατούμπαλο και κοίτα να γίνει η δουλειά γιατί στην άλλη τσέπΑ έχω σιδερικό με βήχα που όταν κελαηδαεί κλαίνε μανοούυλες…
Κομπρέντε ?
Τον αφήνεις, γυρνάς τη πλάτη και φεύγεις
Κάθεσαι στη σειρά και περιμένεις υπομονετικά. Για πιο καλό αποτέλεσμα εκεί που περιμένεις μπορείς να καθαρίζεις τα νύχια σου μ ένα στιλέτο απ αυτά που ανοίγουν αυτόματα –κλικ-
Φρόντισε όμως όταν το βγάλεις να τον κοιτάς και να ακούσει και το κλικ.
99% το έχεις πάρει το δίπλωμα !
:a39:


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::moutza:

Έφυγε σούμπιτο για κουβέντες μεγάλων ανδρών.

Bowleno
17/04/2013, 15:34
Young Ladies, βλέπω το παρθεναγωγείο μαζεύεται σιγα σιγά...


τι να κάνουμε ρε συ old; δεν πηδ@με, (είναι στις "δύσκολες μέρες" :p ) δεν πάμε για ψάρεμα ακόμα λόγω καιρού, οπότε.....moto.gr...... :D

chr1s_86
17/04/2013, 15:47
Πόσα παίρνει αυτούνος ο πώς τον είπες την ώρα κι αν κάνει ιδιαίτερα ξέρουμε? :a30:


Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, ξεκίνα διαβάζοντας Twist of the Wrist vol II.


(βασικά όλοι όσοι οδηγούν μηχανάκι πρέπει να το διαβάσουν..)

sniper
17/04/2013, 16:13
Oh i see.


Επί του θέματος, πρόσφατα πάλι τα λέγαμε. Είτε λαδώσεις είτε δε λαδώσεις ισχύουν τα παρακάτω

1. Το ότι έχεις δίπλωμα δε σημαίνει ότι ξέρεις να οδηγείς.

Μεγάλη αλήθεια


2. Για να μάθεις όμως να οδηγείς (νόμιμα) χρειάζεσαι δίπλωμα.

Σωστό


3. Το δίπλωμα θα σου προσφέρει τα 5 βασικά πράγματα που θα σε βγάλουν στο δρόμο και θα σε κρατήσουν ζωντανό κι όρθιο πάνω στη μηχανή, μέχρι να μάθεις να οδηγείς. Το ότι αυτά τα 5 είναι λίγα και βασικά δε σημαίνει ότι είναι περιττά. Αντιθέτως είναι απαραίτητα.

Μέγα λάθος. Δεν θα σε κρατήσουν ζωντανό η σιγανή ευθεία, το 8ρι και δεν ξέρω τι άλλο κάνουν τώρα. Ίσως αν ζεις τη ζωή σου μέσα στα στενά του Χολαργού.



4. Αν τα κάνεις ΟΛΑ σωστά δε σε κόβει κανείς* και για τίποτα.

Μην ορκίζεσαι. Κι όλοι κάνουν λάθη.



5. Αν ο εξεταστής θέλει να σε κόψει θα σε ωθήσει με τον τρόπο του στο να κάνεις λάθος. Δε θα σε κόψει από το πουθενά.

βλ. 4


6. Οι πλειοψηφία των εξεταστών τα παίρνουν προκειμένου να σπρώξουν κάποιον ο οποίος δεν μπορεί να κάνει σωστά τα 5 βασικά πράγματα που προανέφερα. Αν μπορεί να τα κάνει και τα κάνει δε θα τον κόψουν.

βλ. 4



7. *Εξαιρέσεις υπάρχουν.

Όπως έχω ξαναπεί, ο βασικός ρόλος του λαδώματος είναι για να κάνουν τα στραβά μάτια σε πιθανή μαλακία του εξεταζόμενου. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις βέβαια. Αλλά ασχέτως του αν είμαι υπέρ ή κατά του λαδώματος για τους χ,ψ λόγους, θεωρώ ότι ο μόνος λόγος για να λαδώσει κάποιος είναι αυτός που είπε ο sniper για παράδειγμα. Να σου πεί ο δάσκαλος ότι έσκασαν μύτη εξεταστές του ΔΝΤ. Κατά τα άλλα αν κάτι δεν το έχεις, κάτσε κάνε 5 μαθήματα παραπάνω μέχρι να το μάθεις. Αν νιώθεις έτοιμος μη δώσεις φράγκο και απλά εφάρμοσε αυτά που έχεις μάθει.

Right...

akis_trevor
17/04/2013, 17:46
εν παση περιπτωση,αν δεν αλλαξουμε νοοτροπια και τροπο ζωης πρωτα ο καθενας για τον εαυτο του,ε μην περιμενουμε να αλλαξουν οι αλλοι και για εμας...

@sniper,Μηπως το λεω εδω για το θεμα αποψης-νοοτροπιας;οσο για τις οδηγικες ικανοτητες του καθενος,δεν ειπα ποτε οτι ειμαι ροσσι,στονερ κλπ.αλλα ουτε με εχεις δει ουτε και σε εχω δει να οδηγας..so,απο εδω,διαγνωση δεν γινεται να βγει!!!!

pipe_smoker
17/04/2013, 19:02
Μέγα λάθος. Δεν θα σε κρατήσουν ζωντανό η σιγανή ευθεία, το 8ρι και δεν ξέρω τι άλλο κάνουν τώρα. Ίσως αν ζεις τη ζωή σου μέσα στα στενά του Χολαργού.


Οταν λεω θα σε κρατησουν στη ζωη εννοω οτι θα μπορεσεις να κανεις τα πρωτα χιλιομετρα εχοντας ως βαση αυτα που εμαθες εκει τα οποια σιγα σιγα ερχονται και γινονται πραγματικοτητα. Για παραδειγμα το 8αρι μπορει σαν 8αρι να φανταζει μια μαλακια και μιση. Θα σου σφηνωσει ομως μεσα στο μυαλο να μην ξεχνας το φλας και να γυρνας παντα το κεφαλι σου να ελεγχεις πριν στριψεις. Πραγματα απαραιτητα ακομα και για την επιστροφη απο το χωρο αγορας της μοτοσικλετας μεχρι το σπιτι.

Δεν καναμε ολοι CSS με το που καβαλησαμε ουτε ειχαμε καποιο εμπειρο γνωστο να μας δειξει. Πορευτηκαμε αρχικα με αυτα τα ελαχιστα που μας εδωσε η σχολη οδηγων και σιγα σιγα εξελιχθηκαμε (και συνεχιζουμε).

Θελω να πω οτι δεν ειναι αρκετα αυτα που διδασκουν στις σχολες, ουτε για αστειο. Αλλα ειναι εστω μια αρχη.



Μην ορκίζεσαι. Κι όλοι κάνουν λάθη.

βλ. 4

βλ. 4


Σαφως και δεν ορκιζομαι. Οπως και γι'αυτο και για ολα τα υπολοιπα "βλ. 4" ειπα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις. Το γενικο κλιμα αν θες περιεγραψα. Αποκλισεις απο αυτο να φαν κι οι κοτες.

TROOPER
18/04/2013, 09:30
εν κατακλειδι.

πας χωρις να εχεις λαδωσει αλλα κρατας και 2 φραγκα πανω σου.

δινεις και κοβεις κατασταση. απο το να ξαναδωσεις τοσα φραγκα για να ξαναεξεταστεις τους τα δινεις (αφου ουτως η αλλως δεν θα μαθεις να οδηγας) και ξεμπερδευεις.εναλακτικα κανεις τσαμπουκαδες και οτι βγει.

ιτσαπτουγιου

:wave2:

paramedic
18/04/2013, 11:27
εν κατακλειδι.

πας χωρις να εχεις λαδωσει αλλα κρατας και 2 φραγκα πανω σου.

δινεις και κοβεις κατασταση. απο το να ξαναδωσεις τοσα φραγκα για να ξαναεξεταστεις τους τα δινεις (αφου ουτως η αλλως δεν θα μαθεις να οδηγας) και ξεμπερδευεις.εναλακτικα κανεις τσαμπουκαδες και οτι βγει.

ιτσαπτουγιου

:wave2:
Τα είπες όλα όπως πρέπει να γίνουν φίλε μου. Αλήθεια αυτος που έκανε το ερώτημα να είναι εδώ ακόμα???

nikos_abel
18/04/2013, 12:54
Τα είπες όλα όπως πρέπει να γίνουν φίλε μου. Αλήθεια αυτος που έκανε το ερώτημα να είναι εδώ ακόμα???

Έχει πάει για λιομάζωμα.

evilnanouk
20/04/2013, 10:16
εν κατακλειδι.

πας χωρις να εχεις λαδωσει αλλα κρατας και 2 φραγκα πανω σου.

δινεις και κοβεις κατασταση. απο το να ξαναδωσεις τοσα φραγκα για να ξαναεξεταστεις τους τα δινεις (αφου ουτως η αλλως δεν θα μαθεις να οδηγας) και ξεμπερδευεις.εναλακτικα κανεις τσαμπουκαδες και οτι βγει.

ιτσαπτουγιου

:wave2:

βεβαια και ειμαι εδω...δυστηχως ομως αυτο που μολις αναφερατε δεν γινεται. Απο οτι εμαθα τα λεφτα πανε μπροστα ( και ειναι και 200 ευρω ) ! Και οτι γινει εγινε..απατη

devil's animal
20/04/2013, 11:20
βεβαια και ειμαι εδω...δυστηχως ομως αυτο που μολις αναφερατε δεν γινεται. Απο οτι εμαθα τα λεφτα πανε μπροστα ( και ειναι και 200 ευρω ) ! Και οτι γινει εγινε..απατη

ειναι 200 γιατι τα 100 πανε στην τσεπΑ του δασκαλου....
ακολουθεις τον τροπο του MG-ktinos αλλα μπροστα σου εχεις τον δασκαλο...
του τα σπας σε ταλαρα και οτι ηθελε ας κατεβασει...

ο λογος που εχουν το λαδι στα 100 ειναι γιατι η "παρασταση" κοστιζει κατι περισσοτερο ή το ιδιο...
οποτε προκειμενου να σε κοψουν και να δωσεις ξανα 100 για το δικαιωμα να ξαναεξεταστεις, χωρις να ξερεις αν θα το παρεις, δινεις το πρωτο κατομπαλο και ξεμπερδευεις...

εναλλακτικα του δινεις 150 του δασκαλου και του λες: "αυτα εχω, κοιτα να τα βγαλεις περα"...
θα εχεις περασει πριν αυτα τα 150 αγγιξουν την φοδρα του παντελονιου του...

καλη επιτυχια μαν...
:lol:

TROOPER
22/04/2013, 08:28
βεβαια και ειμαι εδω...δυστηχως ομως αυτο που μολις αναφερατε δεν γινεται. Απο οτι εμαθα τα λεφτα πανε μπροστα ( και ειναι και 200 ευρω ) ! Και οτι γινει εγινε..απατη

στη θεση σου παντως θα ειχα αρχισει ηδη να παιζω σφαλιαρες (εντος η και εκτος εισαγωγικων) ;)

pipe_smoker
22/04/2013, 11:08
στη θεση σου παντως θα ειχα αρχισει ηδη να παιζω σφαλιαρες (εντος η και εκτος εισαγωγικων) ;)

Απ'εξαπ'ανέκαθεν αν ηθελες να λαδωσεις το χρημα επεφτε μπροστα τρουπ. Δεν περιμενες να δεις αμα θα σε κοψουν και μετα να τα σκασεις ή οχι.

Τα φραγκα μπροστα. Οπως και στα μπουρδελα :lol:

spyrakos35
22/04/2013, 13:32
..............
Τα φραγκα μπροστα. Οπως και στα μπουρδελα :lol:

πάσα ομοιότης τυχαία εεεεε?

:bawl:

TROOPER
24/04/2013, 08:08
Απ'εξαπ'ανέκαθεν αν ηθελες να λαδωσεις το χρημα επεφτε μπροστα τρουπ. Δεν περιμενες να δεις αμα θα σε κοψουν και μετα να τα σκασεις ή οχι.

Τα φραγκα μπροστα. Οπως και στα μπουρδελα :lol:

σορυ μποι δεν εχω εμπειρια αλλα το φτωχο μου μυαλο νομιζει οτι και στο ''κοβεσαι'' αν βγαλεις το μαρουλι και το κουνησεις κατω απο τη μυτη του ουτως η αλλως διεφθαρμενου ''εξεταστη'', δυσκολα θα επιμεινει :wave2:

ενιγουει οι σφαλιαρες παραμενουν σαν οψιον.

pipe_smoker
24/04/2013, 08:27
σορυ μποι δεν εχω εμπειρια αλλα το φτωχο μου μυαλο νομιζει οτι και στο ''κοβεσαι'' αν βγαλεις το μαρουλι και το κουνησεις κατω απο τη μυτη του ουτως η αλλως διεφθαρμενου ''εξεταστη'', δυσκολα θα επιμεινει :wave2:

ενιγουει οι σφαλιαρες παραμενουν σαν οψιον.

Τι να σε πω:confused:

Ουτε εγω χρειαστηκε να το κανω ποτε για να ξερω. Απλα η νορμα ειναι να τα δωσεις απο πριν στο δασκαλο και να τα δωσει αυτος. Κατοπιν εορτης κοψιματος ο δασκαλος δεν ξερω να τα δινει. Τωρα αμα πας εσυ (ειδικα the ktinos way) αλλαζει το τραγουδο.

Οι σφαλιαρες παντα ειναι οψιον :boxing:

Bladerunner
24/04/2013, 09:07
Δίπλωμα αυτοκινήτου έβγαλα το 2007. Κι αυτό επειδή σε κάποιον αγώνα στις Σέρρες δε μπορούσε να έρθει η οδηγός μου. (και βοηθός, χρονομέτρης, φίλη, σύζυγος)

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο πελάτη που έχει σχολή οδηγών και τον ρώτησα πόσα χρήματα χρειάζονται ώστε να έχω εγγυημένα ;) το δίπλωμα σε 15 μέρες. Ότι δε με παίρνει να με κόψουν διότι πρέπει να ανεβάσω το μηχανάκι Σέρρες.

Μου ξεκαθάρισε ότι αν ΔΕΝ έκανα ΜΑΛΑΚΙΑ κατά την εξέταση, δεν υπάρχει περίπτωση να μη με περάσουν. Και έτσι έγινε.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν μαθητής και δάσκαλος δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν "δωράκι", ο εξεταστής όσο επιρρεπής στα δώρα κι αν είναι, το χειρότερο που μπορεί να κάνει είναι να εξαντλήσει την αυστηρότητά του στο παραμικρό λάθος. Και όχι να το δημιουργήσει από τη φαντασία του.

Bowleno
24/04/2013, 14:54
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν μαθητής και δάσκαλος δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν "δωράκι", ο εξεταστής όσο επιρρεπής στα δώρα κι αν είναι, το χειρότερο που μπορεί να κάνει είναι να εξαντλήσει την αυστηρότητά του στο παραμικρό λάθος. Και όχι να το δημιουργήσει από τη φαντασία του.


Έτσι ακριβώς blade! :beer:

John_lar
15/06/2013, 17:04
Παιδια μιας και μιλαμε για εξετασεις... ξερει κανεις ποσο παει η επανεξεταση σε περιπτωση που κοπεις... 1η μερα χθες για μαθημα πανω στην μοτο και μου φανηκε αρκετα δυσκολη η ολη διαδικασια... ακουσα να λεει ο δασκαλος οτι ολοι κοβονται στο αργο.

pipe_smoker
16/06/2013, 17:06
... ακουσα να λεει ο δασκαλος οτι ολοι κοβονται στο αργο.

Εννοωντας (αν το ειπε καλοπροαιρετα και δεν ειναι μλκς που ψαχνει να τα τσεπωσει) οτι αν ειναι να τη φας απο καπου, θα τη φας απο το αργο γιατι ειναι το πιο δυσκολο συγκριτικα με τα 8αρια και το γρηγορο. Αν καθε φορα που πηγαινεις για μαθημα κανεις για παραδειγμα 3 φορες 8αρια και 3 φορες το γρηγορο, κανε 5 φορες το αργο. Ειναι οντως πιο δυσκολο, ειναι και καπως βαρετο και οι περισσοτεροι το αμελουν γι'αυτο και την πατανε εκει.
Η πορεια ειναι αλλη ιστορια βεβαια.

Κατα τα αλλα μην αγχωνεσαι. Πηγαινε οσο περισσοτερο μπορεις για μαθημα για να συμπληρωνεις "ωρες πτησης" και θα δεις που θα αρχισει να σου φαινεται ολο και πιο ευκολο σιγα σιγα:winka:

John_lar
16/06/2013, 19:55
Εννοωντας (αν το ειπε καλοπροαιρετα και δεν ειναι μλκς που ψαχνει να τα τσεπωσει) οτι αν ειναι να τη φας απο καπου, θα τη φας απο το αργο γιατι ειναι το πιο δυσκολο συγκριτικα με τα 8αρια και το γρηγορο. Αν καθε φορα που πηγαινεις για μαθημα κανεις για παραδειγμα 3 φορες 8αρια και 3 φορες το γρηγορο, κανε 5 φορες το αργο. Ειναι οντως πιο δυσκολο, ειναι και καπως βαρετο και οι περισσοτεροι το αμελουν γι'αυτο και την πατανε εκει.
Η πορεια ειναι αλλη ιστορια βεβαια.

Κατα τα αλλα μην αγχωνεσαι. Πηγαινε οσο περισσοτερο μπορεις για μαθημα για να συμπληρωνεις "ωρες πτησης" και θα δεις που θα αρχισει να σου φαινεται ολο και πιο ευκολο σιγα σιγα:winka:

Φυσικα και δεν φαινεται μλκς που ψαχνετε να τα τσεπωσει αλλα ναι απο οτι καταλαβα σε σχεση με τις αλλες δοκιμασιες το αργο ειναι το δυσκολοτερο...
Παντως για 1η επαφη με μοτο ομολογω οτι ακομα και με 125ρα μηχανη(CBF 125) καλα τα πηγα απλα πρεπει να μαθω να χειριζομαι τον συμπλεκτη με κλειστα ματια...
Και κατι αλλο σχετικα με το διπλωμα... βαση νομου ποσα μαθηματα πρεπει να κανεις?

tzimidis
16/06/2013, 22:57
επίσης οι δάσκαλοι το "λάδι μπροστά" το ζητάνε επειδή συνήθως το κρατάνε 100% για πάρτη τους χωρίς καμμία συνεννόηση με τους εξεταστές. Άμα περάσεις, πέρασες. και εσύ νομίζεις ότι πέρασες λόγω λαδώματος. Άμα δεν περάσεις , σου τα επιστρέφει ο δάσκαλος (ή τα κρατάει για την επόμενη φορά) λέγοντάς σου ότι επειδή έσκασαν μύτη επόπτες από το υπουργείο-το ΔΝΤ-τα Ηνωμένα Εθνη κλπ., δεν μπόρεσε να προσεγγίσει τους εξεταστάς.
Κάπως σαν τους διαιτητές στο ποδόσφαιρο ένα πράμα.
Για την ιστορία , το '98 έπρεπε να βγάλω δίπλωμα για παπί. Μέχρι τότε πήγαινες με ό,τι μηχανάκι είχες, ή δανεικό από φίλο , ή νοικιασμένο από το δάσκαλο.
Επειδή το μόνο διαθέσιμο εργαλείο ήτο μία βέσπα 300cc ενός μπάρμπα μου, σκέφτηκα να δηλώσω κατευθείαν για απεριόριστα κυβικά αφού με 300άρι θα πήγαινα για εξέταση ούτως ή άλλως.
Έλα μου ντε που είχε αλλάξει η διαδικασία και πλέον πήγαινες υποχρεωτικά με τη μηχανή της σχολής -εν προκειμένω Honda CB 400SF. Η μέχρι τότε μοτοσυκλετιστική μου καρριέρα εξαντλούνταν σε ένα 293252,


και μετά αναβαθμίστηκα σε

293253

αλλά με κόφτη στα 30 χ.α.ω. Ηρωικές εποχές.....

Tespa, ο δάσκαλος επέμενε για λάδωμα προκαταβολικά γιατί με 3 45λεπτα μαθήματα λέει δεν το είχα, εγώ αρνιόμ@@να πεισματικά, οπότε μου λέει "καλά, πάμε και να εύχεσαι ο εξεταστής να μην είναι αυτός,αυτός ή αυτή. γιατί είναι σκυλιά , ειδικά αυτή . δωρεάν δεν περνάει κανέναν κλπ κλπ κλπ. (λες και δεν ήξερε ποιοι εξεταστἐς θα είναι παρόντες)
πάμε λοιπόν για την εξέταση και να που εξεταστής είναι η σκύλα η αράπω η ταμ-ταμ-ταμ, που κόβει τους πάντες και τα πάντα και που έτσι και που αλλιώς. "ωπα μεγάλε την πατήσαμε" μου λέει "δε σε βλέπω καλά,στη χειρότερη πέσαμε".
Με τα πολλά και για να μην τα πολυλογώ ,φράγκα δεν έδωσα παρά την πίεση του δασκάλου, εξετάστηκα, πέρασα , χωρίς λάδια και χωρίς π@π@ρια.....

Αν έμαθα να οδηγάω? πολύυυυυ αργότερα, στο δρόμο και μόνος μου.

asxetost
03/12/2023, 15:34
Εεέεεεελα ο σκελετοξεθαφτής του φόρουμ ξαναχτυπά!!!!!!!
Μιας και είμαι στο δευτερο μάθημα, μου δώσανε και ενα χορνετ και έχω καρακατακ@υλ₩σει -δεν θα το αγοραζα ποτέ για έξω βέβαια- θέλω να ακούσω update από το πιο πρόσφατο παρελθόν σχετικά με το θέμα, μιας και η τελευταία απάντηση είναι προ 10ετιας:wave2::wave2:

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου να πω πως -έτυχε;- έχω έναν πάρα πολύ καλό δασκαλο με τον οποίο έχω ξεκαθαρίσει οτι δεν θα λαδώσουμε, ο αργός διάδρομος ήταν κάπως αγχωτικός στο πρωτο μάθημα μέχρι να νιώσω αυτό που είπε ο δάσκαλος απο την πρώτη στιγμή, σταθερό σώμα και κίνηση με τα χέρια στο τιμόνι.

θερμή παράκληση, επειδής το ζητούμενο είναι να μοιραστούν όλοι την εμπειρία τους οποια και αν είναι αυτή, ας προσπαθήσουμε να μην κρίνουμε. Έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει τίποτα συνήθως με τις κουβέντες, το πιο χρήσιμο που μπορεί να κάνει ο καθένας μάλλον είναι να αποτελεί παράδειγμα με τη στάση του στα πράγματα

Χωρίς φόβο και πάθος λοιπόν, μοιραστείτε αν θελετε τις εμπειρίες σας από μαθήματά, εξετάσεις, λαδωματα, ξελαδώματα, να δούμε, τι έχει αλλάξει την τελευταία 10ετία στο πεδιο :beer:

MG-KTiNoS
03/12/2023, 15:42
φίλε στην εποχή μου το βασικό ήταν να φύγεις με σούζα μετά την εξέταση ανεξαρτήτως αποτελέσματος αλλά σήμερα είστε πολίτικαλι κορέκτ και μοτοσυκλετιστές οπότε η Παναγιά μαζί σου εκεί που έμπλεξες :wave2:

νεοσσός
03/12/2023, 15:44
Δεν λάδωσα ούτε στο δίπλωμα αυτοκινήτου, ούτε στης μοτοσυκλέτας. Έκανα όμως παραπάνω από τα προβλεπόμενα μαθήματα στη μοτοσυκλέτα μέχρι να αισθανθώ άνετα. Πριν πάρω τα διπλώματα, δεν είχα οδηγήσει αντίστοιχο όχημα, οπότε δεν είχα εμπειρία. Όποια εμπειρία απέκτησα, ήταν από τα μαθήματα.

Κι εμένα μού φαινόταν δύσκολο το αργό, αλλά εκεί που πήγα να την πατήσω στις εξετάσεις ήταν στο πιο εύκολο, με το ζιγκ-ζαγκ στους κώνους. Ήταν η άσκηση που στα μαθήματα έκανα το πολύ δύο φορές, διότι πάντα το πετύχαινα άνετα.

Μετά το αργό, το πιο δύσκολο μού φαινόταν η γρήγορη επιτάχυνση που κάνεις στο τέλος, με τετρακύλινδρη μοτοσυκλέτα 600cc.

Σημαντικό είναι να βρεις τρόπο να παραμείνεις χαλαρός και ψύχραιμος.

Όταν πάρεις το δίπλωμα και οδηγήσεις συστηματικά μερικούς μήνες, όλα αυτά θα σου φαίνονται εύκολα. Άλλα είναι μετά τα σημαντικότερα που θα πρέπει να προσέχεις, όταν οδηγείς σε αστικό ιστό.

Καλή επιτυχία!

harris_x
03/12/2023, 15:57
Για να βγει το αργό θα πρέπει να κοιτάς όσο μακριά μπορείς και να ρυθμίζεις την ταχύτητά σου μόνο με το συμπλέκτη.

Α, και να έχεις χαλαρά χέρια και κορμό ;)

asxetost
03/12/2023, 16:02
[QUOTE=MG-KTiNoS;3186525]φίλε στην εποχή μου το βασικό ήταν να φύγεις με σούζα μετά την εξέταση ανεξαρτήτως αποτελέσματος αλλά σήμερα είστε πολίτικαλι κορέκτ και μοτοσυκλετιστές οπότε η Παναγιά μαζί σου εκεί που έμπλεξες :wave2:[/QUOTE

Σήμερα αγοράζουμε μηχανάκια που έχουν πρόγραμμα για να μην σηκώνεται ο μπροστινος τροχός.
Κατάντια που λέει και το Ρανιάκι!

νεοσσός
03/12/2023, 16:09
Για να βγει το αργό θα πρέπει να κοιτάς όσο μακριά μπορείς και να ρυθμίζεις την ταχύτητά σου μόνο με το συμπλέκτη.

Α, και να έχεις χαλαρά χέρια και κορμό ;)
Σωστά. Επίσης στο αργό, αν χρειαστείς να φρενάρεις, χρησιμοποίησε μαλακά το πίσω φρένο.

asxetost
03/12/2023, 17:19
Όχι όχι με το μπροστινό φρένο είμαι και τα βλέπω μια χαρά, είναι και πώς βολεύει ίσως τον καθένα.