PDA

View Full Version : Κλοπή Βενζίνης



LuckyStrike
16/04/2013, 20:45
Ξεκινάω να φύγω το πρωί για δουλειά και στα 200 μετρα στο φανάρι, μου φωνάζει ο διπλανός με ένα υπερτούμπανο καινούργιο Nuda 900 :smokin: , ότι μου χύνεται η βενζίνη. Σταματάω στην άκρη και βλέπω κομμένο στα 2 το σωληνάκι βενζίνης.
Έχω ακούσει διάφορα περιστατικά αλλα δεν δίνεις σημασία μέχρι να σου συμβέι. Ο μάστορας λέει ότι πάιζει πολύ τελευταία στην περιοχή (Πάτρα- Αγυια) και σχεδόν κάθε μέρα έχει και ένα περιστατικό.

Δεν με πειράζει η 1 φορά αλλά μην τους γίνει και συνήθεια. Πως προφυλασόμαστε? Απλός συναγερμός δεν νομίζω ότι κανει τίποτα γιατί μπορεί να μην την κουνήσουν καν. Εγώ καταλήγω σε κουκούλα και συναγερμό ώστε να χτυπήσει αν πάνε να τη σηκώσουν. Η μηχανή είναι σε πυλωτή πολυκατοικίας.
Θα μπορούσα με καμιά κατασκευή να κλείσω τον χώρο και να μην είναι προσβάσιμος ο σωλήνας?

g_m900
16/04/2013, 21:37
εχει καταντησει το θεμα να λες..."Φουλαρε το ...3 παπακια..."

συνηθως οι πιτσιρικαδες ρημαζουν τα παπακια...αλλα εχει παρει επεκταση το προγραμμα και στα μεγαλα τωρα.
παλι καλα που δεν πηρες καμμια φωτια φιλε μου!!!

Specialized
17/04/2013, 08:45
Κι εμένα μου κλέψανε από το 250ρι μου, ευτυχώς χωρίς να κόψουν σωληνάκι γιατί είναι με καρμπυρατέρ και έχει σύνδεσμο (ευγενικά τ αμπάσταρδα!). Παραλίγο όμως να χάσω πτήση. Ουσιαστικά δεν μπορείς να προφυλαχθείς. Συναγερμός και κουκούλα δεν πιάνουν γιατί δεν θα την κουνήσουν αρκετά για να χτυπήσει. Ελπίζω να μην ξαναχρησιμοποιήσουν τη μηχανή σου για βενζινάδικο!

teogtp
17/04/2013, 08:57
Οπως ειχε γραψει και συμφορουμιτης,βαλε το μηχανακι κολητα σε καποιο τοιχο ωστε να
δυσκολεψεις την προσβαση στα σωληνακια βενζινης.:wave2:

GIXXERAKIAS
17/04/2013, 13:35
Η απλά βάζε βενζίνη όσο χρειάζεσαι...κάποια στιγμή θα καταλάβουν ότι δεν παίζει να τους γεμίζεις εσύ τα ρεζερβουάρ.:p

vaska
17/04/2013, 13:46
Να σου "φάνε" τη βενζίνη, μικρό το κακό. Μην αρχίσουν με βενζίνη και πάει παραπέρα το πράγμα. Για έχε το νου σου.

Ζεύκας
17/04/2013, 15:13
Η μόνη ουσιαστική λύση είναι να σταθμεύεται η μηχανή σε κλειστό γκαράζ.-

LuckyStrike
17/04/2013, 16:40
Να σου "φάνε" τη βενζίνη, μικρό το κακό. Μην αρχίσουν με βενζίνη και πάει παραπέρα το πράγμα. Για έχε το νου σου.

Κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ γιατί τον τελευταίο καιρό είχα αμελήσει το θέμα της ασφάλειας. Οπότε η λύση από δω και πέρα είναι 5 ευρώ βενζίνη και κουκούλα-συναγερμός-κλειδαριά.

Acacius
17/04/2013, 17:02
Νομίζω κάποιος είχε απαντήσει σε ανάλογο θέμα εδώ μέσα προτείνοντας σωληνάκια επενδεδυμένα με μεταλικό πλέγμα για να μην κόβονται.

Αυτό λογικά προϋποθέτει και τη χρήση κατάλληλων συνδέσμων (αν υπάρχουν, δεν ξέρω), διότι στη δική μου το να βγάλεις απλά το σωληνάκι από την υποδοχή είναι τόσο εύκολο όσο και να το κόψεις.