PDA

View Full Version : Προβλήματα στο Busa μου...



Vag_gsx1300r
16/04/2013, 23:02
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες, είμαι καινούριος στο site κι αυτό είναι το πρώτο μου θέμα που συντάσσω γι'αυτό ελπίζω να μπορώ να συνεννοηθώ και να καταλάβετε τι θέλω ακριβώς να πω, αν και οι μηχανικές μου γνώσεις δεν είναι και οι τέλειες παρόλο τα αρκετάααα μηχανάκια που έχω αλλάξει! Λοιπόν πριν λίγες μέρες πήρα μεταχειρισμένο ένα GSX1300R Hayabusa, είχα και πριν τρία χρόνια το ίδιο μηχανάκι αλλά του 2001 και τώρα πήρα ένα του 2002 με 34.000 πραγματικά χιλιόμετρα! Το μηχανάκι έμοιαζε κάπως ταλαιπωρημένα αλλά αυτό δικαιολογείτε λόγω ότι βρισκόταν σε ακριτική επαρχία! Το βρήκα πραγματικά ευκαιρία με κάποια έξτρα πάνω, κυρίως εξωτερικά αλλά και μοτερικά δηλαδή εξατμίσεις ολόσωμο και φίλτρο Κ&Ν και έτσι το πήρα, το πρώτο προβληματάκι που είχε είναι ότι ήταν τρύπιο το ψυγείο λαδιού και το άλλαξα, ευτυχώς βρήκα ένα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση, έπειτα είχε ένα θέμα με το γραναζάκι στο κόμπλερ της μίζας, και ο χρήστης έχει βάλει καινούριο κόμπλερ μόλις 2 βδομάδες πριν, ακόμα και για αυτό βρήκα άκρη σε τόρνο και σχετικά οικονομική λύση! Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν λύσαμε το καπάκι στον μάστορα στον τόρνο για το δει, το καπάκι μέσα είχε υγρασία...???? Υγρασία ναι, καλά ακούσατε, νερά δηλαδή μέσα στο καπάκι του κόμπλερ, που μάλλον προέρχονται από τα λάδια.... :confused::eek::dizzy: Πρέπει να σημειωθεί ότι 5 λεπτά πριν πάω το μηχανάκι εκεί είχαμε συμπληρώσει λάδι γιατί βάλαμε πάνω το ψυγείο λαδιού και είχαμε αλλάξει και φίλτρο λαδιού καινούριο. Όταν ο τύπος στον τόρνο είδε τα νερά εκεί μέσα άρχισε να μου λέει ότι το μηχανάκι είχε καμένη φλάτζα κεφαλής, έπεσα από τα σύννεφα και φυσικά αν ισχύει αυτό το μηχανάκι θα αποσταλεί πίσω στον αρχικό του ιδιοκτήτη χωρίς δεύτερη κουβέντα, στην συνέχεια ανοίξα την τάπα της βενζίνης και δυστυχώς είδα αυτό που δεν ήθελα, δηλαδή σαν λίπος σαν σαπούνι σαν νερό πως να το πω δεν ξέρω ρε γαμώτο εκεί πάνω στην τάπα, αξίζει να σημειωθεί ότι μου κόπηκαν τα πόδια και σχεδόν έβαλα τα κλάματα καθώς ήμουν σίγουρος ότι είναι φλάτζα κεφαλής κι ότι το μηχανάκι κάνει τα λάδια σαπούνι! Το μόνο ελαφρυντικό που είχε όλη η ιστορία ήταν ότι αν το έκανε μόνο μία φορά μήπως ήταν καθόλου νερό από το κάρτερ ή από το ψυγείο που ήταν πλυμένο ή από κάτι τέτοιο, αυτό λοιπόν έγινε χθες, μετά επέστρεψα το μηχανάκι οδικός και ΔΕΝ ξαναβρήκα αυτό το σαπούνι γύρω από την τάπα, σήμερα έκανα κάποια χιλιόμετρα με νορμάλ ταχύτητες έως 170 χιλιόμετρα και σε κάθε στάση μου έβγαζα την ταπούλα του λαδιού και πάλι δεν είχε νερό, δηλαδή εκτός από εχθές που βρήκα νερό στα καπάκια του κόμπλερ και νερό στην τάπα μετά δεν ξαναείδα πουθενά, ο μηχανικός μου λέει να μην ανησυχώ κι ότι πιθανόν δεν είναι φλάτζα!!! Αυτό ακούγεται καθησυχαστικό αλλά έλα που.... έχω κι άλλο πρόβλημα ρε γαμώτο! Το μηχανάκι με το που το βάζω μπροστά είναι κανονικά τέρμα κάτω η θερμοκρασία, μετά από 5 λεπτά στον δρόμο κι ούτε 5 ανεβαίνει η θερμοκρασία μέχρι περίπου κάτω από την μέση, που από ότι θυμάμαι από το προηγούμενο μπούσα που είχα αυτό δεν γίνονταν, έπρεπε να φας ώρα στην κίνηση για να ανεβάσει θερμοκρασία ειδικά με τον καιρό που έχουμε τώρα.... Οπότε ανεβάζει θερμοκρασία και τι κάνει???? Το απίστευτό!!!! ΑΠΛΑ ΣΒΗΝΕΙ!!! Είτε είναι στον δρόμο είτε είναι ρελαντί το μηχανάκι σβήνει, ανεβάζει θερμοκρασία μέχρι την μέση, ούτε καν πάνω από την γραμμή της μέσης και αμέσως μετά σβήνει, και μετά δεν παίρνει μπροστά, πρέπει να το αφήσεις να κρυώσει κάνα 5λεπτο και μετά παίρνει μετά από ώρα..... :dizzy::confused::confused: Άβυσσος η ψυχή του σαν της γυναίκας ένα πράγμα!!! Θέλω να σημειωθεί ότι την πρώτη μέρα που βάλαμε το ψυγείο το αφήσαμε να ζεσταθεί και το μηχανάκι έφτασε στα κόκκινα για λίγο και το σβήσαμε γιατί μάλλον δεν λειτουργούσε το κύκλωμα και δεν άνοιγε το βερμπιλατέρ, μετά ο μηχανικός έβαλε υγρά απευθείας στο ψυγείο, το βερμπιλατέρ λειτουργεί κανονικά αλλά ανοίγει πριν φτάσει καν στην μέση η θερμοκρασία, και η θερμοκρασία φτάνει στην μέση μέσα σε 2 λεπτά και επαναλαμβάνω μετά η μηχανή σβήνει, εκτός αν είσαι σε μεγάλο δρόμο και τραβάει αέρα και σβήσει, αλλά και πάλι δεν πέφτει η θερμοκρασία τέρμα!!!


Ελπίζω να μην σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον τρελό σαν εμένα διαβάσει αυτό το κείμενο και μου δώσει κάποια συμβουλή η λύση! :)

Lioulios
16/04/2013, 23:15
Χωρίς να είμαι μηχανικός ...

Για μένα το μόνο σίγουρο είναι πως η μοτοσυκλέτα έμεινε αρκετό καιρό σε ακινησία και μάλιστα σε χώρο που δεν έπρεπε , ακάλυπτο απο καιρικές συνθήκες ...

Δυστυχώς για σένα , κανένας δε μπορεί να σου πει τίποτα από το πληκτρολόγιο . Θα πρέπει αν το κρατήσεις το μηχανάκι ...Να πάει σε μάστορα που ξέρει από μπούσες και να κάνει ένα μεγάλο τσεκάπ ....Με ότι αυτό συνεπάγεται .
Πρέπει να το δει κάποιος καλά και από παντού .

Καλά ξεμπερδέματα .

Vag_gsx1300r
16/04/2013, 23:46
έχει πάει σε φίλο μου μηχανικό που ήταν σε εξουσιοδοτημένο Σουζούκι, ξέρει από μπούσα δηλαδή, απλά δεν έχει τόσο πολύ χρόνο να ασχοληθεί, σιγά σιγά ελπίζω να βρεθεί η άκρη... Ευχαριστώ φίλε!

blackbusa
17/04/2013, 03:35
χωρις να ειμαι ειδικος...ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ...

TROOPER
17/04/2013, 09:29
παμε λιγο απο τα τεχνικα μηπως οι ''μηχανικοι'' μας μπορεσουν να βοηθησουν.

:wave2:

Vag_gsx1300r
17/04/2013, 10:16
Έχει περάσει κι εμένα από το μυαλό μου αυτό το σενάριο αλλά χωρις να θέλω να το σκέφτομαι φίλε... αχαχαχα! Επίσης μπορεί να είναι κάποια λάθος ρύθμιση και ενώ είναι στην μέση η θερμοκρασία ο θερμοστάτης να είναι ρυθμισμένος λες και είναι στα κόκκινα κι έτσι να σβήνει το μοτέρ, να μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία δηλαδή!

Mikecrt
17/04/2013, 11:30
Και εμένα φτάνει σχετικά γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας, πριν απο την μέση. Απο κει και μετά πολυ δύσκολα ανεβαίνει σε θερμοκρασια....βεντιλατέρ.

Νομίζω οτι χωρίς να το δεί κάποιος μηχανικός, τζάμπα λέμε γνώμες και εσύ αγχώνεσαι.

ΥΓ Δεν το έκανες βόλτα πριν το αγοράσεις? Αυτό το έκανε απο τότε ή προέκυψε?

sniper
17/04/2013, 11:47
Για τα σαπούνια δεν ξέρω, μπορεί να είναι κι η υγρασία και η "ταλαιπωρία" που λες...

Τα περί θερμοκρασίας, φυσιολογικά ακουγεται το να φτάνει λιγο κάτω απο τη μέση σε 5'

Τα περί σβησίματος.... θα στα πει μάστορας...

Τα περί επιστροφής στον προηγούμενο, δεν παίζει αλλά υποχρεωτικα σου παρέχει εγγύηση για 6 μήνες απο την αγορά του... Παίζουν και δικαστήρια βεβαια αν θες να το τραβήξεις.

MG-KTiNoS
17/04/2013, 14:52
θερμοστάτης

Παίζουν και φάπες, φυσικά. Που να τρέχεις στους χασοδίκες ?

:lol:

Marinos-GSXR
17/04/2013, 14:58
Και εγω πιστεύω έχει θέμα θερμοστάτης ,ότι εχει κολλήσει και δεν ανοίγει το βεντηλατερ.

GIXXERAKIAS
17/04/2013, 15:37
Ο θερμοστάτης αν ήταν κολλημένος κλειστός θα ανέβαζε τρελή θερμοκρασία στα κόκκινα.Αν πάλι ήταν ανοικτός δεν θα ανέβαζε θερμοκρασία ποτέ έν κινήση.

Τα σβησίματα μπορεί να είναι και βραχυκυκλωμένα μπουζί αν δεν έχουν αλλαχθεί για πολύ καιρό.(μάς έχει τύχει)

Όπως είπε και ο sniper μάστορας που να ξέρει τι κάνει στο συγκεκριμένο μοτόρι και να μπεί στον εγκέφαλο να δούν τι βλάβες έχει υποδείξει.

Στο εύχομαι να μήν είναι ηλεκτρονική πάντως....να τσεκάρει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τρόμπας βενζίνης μήπως όταν ζεσταίνεται κολλάει και δεν δίνει καύσιμο.

ps:Άν έχει και συναγερμό αποσύνδεσε τον να δείς αν κάνει τα ίδια.

Vag_gsx1300r
19/04/2013, 12:37
Βασικά εμένα το πρόβλημά μου ποιό είναι πλέον... Κατ'αρχάς δεν ξαναείδα νερά η σαπούνια δόξα τον Θεό, ναι συναγερμό έχει και Ξένον φώτα αλλά δεν νομίζω να επηρεάζουν σε κάτι, τώρα τι είναι αυτό που κ΄ναει το μηχανάκι μου, ενώ το βάζω μπροστά μετά από λίγο η θερμοκρασία ανεβαίνει λιγο πριν την μέση και όταν είμαι στον δρόμο ή το έχω ρελαντί όταν ζεσταθεί ελάχιστα από εκεί που έχει φτάσει σβήνει, απλά αυτό.... και μετά πρέπει να περιμένω να κρυώσει για να το ξαναβάλω να δουλέψει! Τώρα αυτό από πότε μου το έκανε.... Όταν βάλαμε το ψυγείο λαδιού πάνω δεν λειτουργούσε λογικά το βερμπιλατέρ κι έτσι το μηχανάκι ανέβαινε στα κόκκινα αμέσως, μετά που συμπληρώσαμε υγρά κατευθείαν στο ψυγείο άρχισε να λειτουργεί του βερμπιλατέρ κανονικά αλλά έκανε αυτό το πρόβλημα.... Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει με αυτό, κι ο μηχανικός μου λέει να πάω πρώτα στον τόρνο να φτιάξω αυτό το θέμα με την μίζα κι ύστερα να ασχοληθούμε με αυτό! Όσο για το θέμα μετα νερά-σαπούνια στο καπάκι του κόμπλερ και στο καπάκι της τάπας λαδιού τώρα που δεν το έχει ξανακάνει είναι θετικό αυτό έτσι?

sniper
19/04/2013, 12:45
Βασικά εμένα το πρόβλημά μου ποιό είναι πλέον... Κατ'αρχάς δεν ξαναείδα νερά η σαπούνια δόξα τον Θεό,

Δεν νομίζω ότι οι δοξασίες στα θεία έχουν να κάνουν με τα σαπουνόνερα


ναι συναγερμό έχει και Ξένον φώτα αλλά δεν νομίζω να επηρεάζουν σε κάτι,

κι άρα είσαι γνώστης;


τώρα τι είναι αυτό που κ΄ναει το μηχανάκι μου, ενώ το βάζω μπροστά μετά από λίγο η θερμοκρασία ανεβαίνει λιγο πριν την μέση και όταν είμαι στον δρόμο ή το έχω ρελαντί όταν ζεσταθεί ελάχιστα από εκεί που έχει φτάσει σβήνει, απλά αυτό....

H μπαταρία σου τι λεει;


και μετά πρέπει να περιμένω να κρυώσει για να το ξαναβάλω να δουλέψει!

Η αντλία βενζίνης;


Τώρα αυτό από πότε μου το έκανε.... Όταν βάλαμε το ψυγείο λαδιού πάνω δεν λειτουργούσε λογικά το βερμπιλατέρ

Τι είναι αυτό; Έχει κάποια σχέση με το ψυγειο λαδιού;


κι έτσι το μηχανάκι ανέβαινε στα κόκκινα αμέσως, μετά που συμπληρώσαμε υγρά κατευθείαν στο ψυγείο άρχισε να λειτουργεί του βερμπιλατέρ κανονικά

Πάμε σε άλλο ψυγείο τώρα... το ποιο του βερμπιλατέρ;


αλλά έκανε αυτό το πρόβλημα.... Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει με αυτό, κι ο μηχανικός μου λέει να πάω πρώτα στον τόρνο να φτιάξω αυτό το θέμα με την μίζα κι ύστερα να ασχοληθούμε με αυτό!

γάτα ο μάστορας


Όσο για το θέμα μετα νερά-σαπούνια στο καπάκι του κόμπλερ και στο καπάκι της τάπας λαδιού τώρα που δεν το έχει ξανακάνει είναι θετικό αυτό έτσι?

Λογικά ναι.

OldMan
19/04/2013, 15:08
Τι είναι αυτό; Έχει κάποια σχέση με το ψυγειο λαδιού;
Αυτό που κρυώνει τον αντικραδαζμηκό άξονα...

Vag_gsx1300r
19/04/2013, 23:48
Δεν νομίζω ότι οι δοξασίες στα θεία έχουν να κάνουν με τα σαπουνόνερα
Ναι σίγουρα απλά μπορεί να ήταν κάποια υγρασία γιατί δεν ξαναείδα κάτι παρόμοιο

κι άρα είσαι γνώστης;
Κοίτα γνώστης δεν είμαι, στο προηγούμενο που είχα από ξένον φώτα είχε καεί το κοντέρ, όλα επηρεάζουν αλλά δεν νομίζω να φτάσει ως εκεί, εξάλλου αυτά τα είχε πάνω δεν τα απέκτησε τώρα

H μπαταρία σου τι λεει;
Η μπαταρία είναι καινούρια εντελώς

Η αντλία βενζίνης;
Η αντλία βενζίνης δεν ξέρω ακόμα αν είναι εκεί το πρόβλημα ή αν είναι στα πηνεία

Τι είναι αυτό; Έχει κάποια σχέση με το ψυγειο λαδιού;
Απλά αλλάξαμε ψυγείο λαδιού και θέλω να δω αν επηρέασε σε κάτι αυτό!

Πάμε σε άλλο ψυγείο τώρα... το ποιο του βερμπιλατέρ;
Βεντηλατέρ, μαλακία δικιά μου, έγραφα από κινητό κι έμπαινε ότι να ναι από το λεξικό,

γάτα ο μάστορας
ε καλός είναι μωρέ εντάξει, είναι καλό παιδί και καλός μηχανικός, δίκιο έχει σε αυτό, ας τα φτιάχνω ένα ένα και βλέπουμε!

Λογικά ναι.
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις, να σαι καλά!

GiannisBlessed
20/04/2013, 00:40
φιλε μου μερικες μηχανες αν ζεσταθουνε πολυ και το παρει πρεφα ο εγκεφαλος τις σβηνει για να μην καταστραφουνε.
ισως λοιπον κατι δεν παει καλα με τον αισθητηρα που μετραει ποτε ο κινητηρας ειναι σε αυτο το σημειο και το κανει πιο νωρις χωρις δλδ να ειναι στην πραξη στα κοκκινα το μοτορι.
ισως ομως η μηχανη εχει θεμα με το συστημα ψυξης και φτανει ευκολα στο σημειο αυτο (πανω απο 120 βαθμους συνηθως).
αν κινησε κανονικα φτανει σε αυτο το σημειο που θα σου σβησει?
αν εισαι ακινητος το κανει μονο?
ελεγξε το συστημα ψυξης οτι ειναι πληρες υγρων.
το συστημα ειναι ως εξης.
α) το βεντιλατερ παιρνει εντολη με ρελε απο τον εγκεγφαλο για το ποτε θα ανοιξει και ποτε θα κλεισει.
β) εχει καπου στο κυκλωμα (συνηθως πανω στο ψυγειο) διμεταλικο διακοπτη ο οποιος κλεινει κυκλωμα απο μια θερμοκρασια και πανω.

η μηχανη μπορει να εχει παραπανω απο 1 αισθητηρες για την θερμοκρασια του υγρου.
εναν για τον εγκεφαλο πχ και εναν για το κοντερ.
μπορει ο του κοντερ να ειναι κομπλε οποτε και βλεπεις την κανονικη θερμοκρασια η οποια ειναι στα αληθεια μια χαρα και το συστημα υγειες αλλα τα εχει παιξει ο του εγκεφαλου ο οποιος διαταζει να κλεισει το μοτερ γιατι πιστευει οτι εισαι πανω απο 120 πχ.

η αν και πιο απιθανο το συστημα σου εχει καποιο θεμα και το μοτερ σου ΑΝΕΒΑΖΕΙ επικινδυνα θερμοκρασια και ο βλαμενος σενσορας ειναι αυτος του κοντερ ο οποιος σε αφηνει να πιστευεις οτι ολα ειναι οκ ενω δεν ειναι.
αλλα αυτο σημαινει 2 βλαβες μαζι πραγμα που ειναι ψηλο απιθανο.
ασε που για να ανεβαζει τετοιες θερμοκρασιες πρεπει να εχει χοντρο προβλημα το συστημα ψυξης.


τα παραπανω ειναι γενικες γνωσεις που εχω.
δεν ξερω πως ακριβως ειναι το μπουσα.
μπορει και να ειναι ετσι μπορει να ειναι και αλλιως αλλα καπου εκει παει το μυαλο μου ΑΝ σβηνει μπαμ αποτομα χωρις μπερδεματα απο μια θερμοκρασια και πανω και παιρνει ΠΑΝΤΑ μπροστα αφου κρυωσει λιγο.

αλλιως ειναι κατι αλλο που το επιρρεαζει η θερμοκρασια που παραγει το μοτερ γυρω γυρω και δημιουργει το προβλημα.
κατι δηλαδη ηλεκτρονικο το πιθανοτερο αλλα σε αυτην την περιπτωση θα υπαρχει μεγαλη διαφορα αν κινηται η οχι η μηχανη καθως υπαρχει μεγαλη διαφορα στην θερμοκρασια στον χωρο ΓΥΡΟ απο τον κινητηρα.

αυτα.

Vag_gsx1300r
22/04/2013, 15:06
Καλησπέρα και πάλι, το μηχανάκι με το που το βάζεις μπροστά μετά από λίγο φτάνει σε ένα σημείο λίγο πιο κάτω από την μέση, αυτό δεν είναι παράλογο για Χαγιαμπούσα από ότι μου λένε οι άλλοι χρήστες και ο μηχανικός, μετά όμως όταν ανεβεί η θερμοκρασία λίγο ακόμα δηλαδή περίπου μέχρι την μέση που είναι ο δείκτης τότε το μηχανάκι σβήνει, είτε είναι σε φανάρι σταματημένο είτε στον δρόμο κανονικά πάλι σβήνει, τσαφ και σβήνει κατευθείαν!

Τώρα το πρόβλημά μου είναι τα σαπούνια που σας έλεγα, το πήγα σήμερα στον μάστορα για να φτιάξουμε το δαχτυλίδι του κόμπλερ μίζας που έχει ανοίξει και έχει χάσει τα κέντρα και τι είδαμε, παντού νερά, νερά και σαπούνια μέσα στα καπάκια, παρακάτω θα βάλω και τις φωτογραφίες να δείτε, τώρα αυτό είναι η φλάτζα κεφαλής ή επειδή είχαν ξαναφτιάξει το ίδιο σημείο με αλγκόν έτσι όπως το κρύωναν μετά με νερό δεν άδειασαν το κάρτερ.... Πάντως από τις φωτό και μόνο θα καταλάβετε ότι αυτό καλό δεν είναι! 288146288147288148 Γαμώ την φρίκη μου.... δεν μπορώ άλλο με αυτό το πράγμα! :(:(:(

sniper
22/04/2013, 15:12
.... τώρα αυτό είναι η φλάτζα κεφαλής ή επειδή είχαν ξαναφτιάξει το ίδιο σημείο με αλγκόν έτσι όπως το κρύωναν μετά με νερό δεν άδειασαν το κάρτερ.... .....

Τώρα σόρρυ κιόλας αλλά εσύ μάλλον πλυντήριο φορτώθηκες...

Καλά ξεμπερδέματα πάντως...


Εdit : Προσωπικά θα έλυνα όλο τον κινητήρα ή θα έπαιρνα τηλέφωνο αυτόν που μου την πούλησε.

Johnny_Nik
22/04/2013, 15:36
Ξαναδιαβιάζοντας όσα έχεις γράψει κατάλαβα ότι σβήνει λίγο μετά τη μέση. Το βεντιλατέρ ανάβει; Αν δεν ανάβει το πιο πιθανό είναι να σου κάνει αυτό τη ζημιά, καθώς παίρνει εντολή λίγο μετά τη μέση για να επέμβει. Μάλλον βραχυκύκλωμα μυρίζει. Όταν το μηχανάκι κρυώσει (άρα θα έχει φύγει από τη θερμοκρασία που θα έπρεπε να δουλεύει το βεντιλατέρ), τότε παίρνει πάλι εμπρός αφού δεν υπάρχει πλέον το βραχυκύκλωμα. Εικασιές κάνω, αλλά δες το και προς αυτή τη πλευρά.

thanos_s
22/04/2013, 17:22
Αν για οποιοδηποτε λογο υπηρξε ΜΗ συνεχης εισρροη νερου μεσα στα λαδια, μετα απο 30-40 χλμ πορεια θα επρεπε να εχουν αποβληθει.
Αν μετα απο βολτες συνεχιζει και εχει νερα στα λαδια σημαινει οτι υπαρχει συνεχης διαρροη..

Vag_gsx1300r
22/04/2013, 18:00
Τώρα σόρρυ κιόλας αλλά εσύ μάλλον πλυντήριο φορτώθηκες...

Καλά ξεμπερδέματα πάντως...


Εdit : Προσωπικά θα έλυνα όλο τον κινητήρα ή θα έπαιρνα τηλέφωνο αυτόν που μου την πούλησε.


το έλυσα το κομμάτι που βλέπεις φίλε μου και ότι φωτογραφίες ανέβασα αυτές τους έστειλα κι όλας, αυτός λέει βέβαια ότι ακόμα και μια μέρα πριν το στείλει δεν είχε αυτό το πρόβλημα, δηλαδή ότι την μία μέρα του τρύπησε το ψυγείο λαδιού και την άλλη το αγόρασα εγώ, αυτό που θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις, είναι ότι, ο μηχανικός έβαλε το ψυγείο λαδιού πάνω, το βάλαμε να δουλέψει το μηχανάκι και στο πρώτο λεπτό έσκασε η φλάτζα του φίλτρου λαδιού και πέταξε τα λάδια έξω, παίζει να φταίμε εμείς σε αυτό δηλαδή να μην είχε γίνει εξαέρωση όταν μπήκε το ψυγείο λαδιού κι έτσι να έσκασε το φίλτρο και να έσκασε κι η φλάτζα κεφαλής και να προκλήθηκε όλο αυτό, πάντως την μέρα που έσκασε το φίλτρο λαδιού έπεσαν κάτι μαύρα κατάμαυρα λάδια, ούτε ίχνος "σαπουνιού", νερού, τίποτα!

Vag_gsx1300r
22/04/2013, 18:02
Αν για οποιοδηποτε λογο υπηρξε ΜΗ συνεχης εισρροη νερου μεσα στα λαδια, μετα απο 30-40 χλμ πορεια θα επρεπε να εχουν αποβληθει.
Αν μετα απο βολτες συνεχιζει και εχει νερα στα λαδια σημαινει οτι υπαρχει συνεχης διαρροη..

εγώ το είδα δεύτερη φορά αυτό, κι έχω κάνει το πολύ 40 χιλιόμετρα με το μηχανάκι... Βέβαια εφόσον είναι κλειστό το κύκλωμα του πως θα απέβαλε τα νερά, δηλαδή όσους βαθμούς και να έφτανε το κάρτερ με το λάδι το νερό θα γινόταν ατμός αλλά μετά θα ξαναγινόταν νερό... Πάντως όταν άνοιξα το καπάκι έβγαλε ατμό...

Vag_gsx1300r
22/04/2013, 18:04
Ξαναδιαβιάζοντας όσα έχεις γράψει κατάλαβα ότι σβήνει λίγο μετά τη μέση. Το βεντιλατέρ ανάβει; Αν δεν ανάβει το πιο πιθανό είναι να σου κάνει αυτό τη ζημιά, καθώς παίρνει εντολή λίγο μετά τη μέση για να επέμβει. Μάλλον βραχυκύκλωμα μυρίζει. Όταν το μηχανάκι κρυώσει (άρα θα έχει φύγει από τη θερμοκρασία που θα έπρεπε να δουλεύει το βεντιλατέρ), τότε παίρνει πάλι εμπρός αφού δεν υπάρχει πλέον το βραχυκύκλωμα. Εικασιές κάνω, αλλά δες το και προς αυτή τη πλευρά.

Ναι σβήνει με το που φτάσει στην μέση, ναι το βεντιλατέρ από ότι ξέρω λειτουργεί κανονικά ανάβει δηλαδή, όταν κρυώσει δεν δουλεύει το βεντιλατέρ και ξαναπαίρνει κανονικά...

thanos_s
22/04/2013, 18:09
εγώ το είδα δεύτερη φορά αυτό, κι έχω κάνει το πολύ 40 χιλιόμετρα με το μηχανάκι... Βέβαια εφόσον είναι κλειστό το κύκλωμα του πως θα απέβαλε τα νερά, δηλαδή όσους βαθμούς και να έφτανε το κάρτερ με το λάδι το νερό θα γινόταν ατμός αλλά μετά θα ξαναγινόταν νερό... Πάντως όταν άνοιξα το καπάκι έβγαλε ατμό...

Το κυκλωμα δεν ειναι κλειστο.. Υπαρχουν αναθυμιασεις και απο εκει φευγουν τυχον υγρασιες που μπορει να υπαρχουν στα λαδια..

Vag_gsx1300r
22/04/2013, 18:28
Το κυκλωμα δεν ειναι κλειστο.. Υπαρχουν αναθυμιασεις και απο εκει φευγουν τυχον υγρασιες που μπορει να υπαρχουν στα λαδια..

Κι από εκεί δεν φεύγουν τα λάδια φίλε μου? Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά πως το έπαθε αυτό, σου λέω όταν έσκασε το φίλτρο μετά που βάλαμε το ψυγείο λαδιού χύθηκαν όλα τα λάδια κάτω, ε αυτά τα λάδια ήταν μαύρα κανονικά!

thanos_s
22/04/2013, 18:31
Κι από εκεί δεν φεύγουν τα λάδια φίλε μου? Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά πως το έπαθε αυτό, σου λέω όταν έσκασε το φίλτρο μετά που βάλαμε το ψυγείο λαδιού χύθηκαν όλα τα λάδια κάτω, ε αυτά τα λάδια ήταν μαύρα κανονικά!

Δεν φευγουν λαδια, υπαρχει λαβυρινθος που διαχωριζει τα λαδια απο τον αερα...

Αν ειναι δυσκολο για τον μηχανικο που εχει μπροστα του τη μηχανη, φαντασου ποσο δυσκολο ειναι για μενα να βγαλω συμπερασμα απο εδω..

pipe_smoker
22/04/2013, 18:37
Να πω κι εγώ κάτι...

Συνήθως ποστάρει κάποιος εδώ και λέει "Αμάν μάγκες μπήκε μία σαύρα/φίδι/το παιδάκι του γείτονα στην εξάτμιση και έφτασε στον κινητήρα και μόλις πήγα να βάλω μπρος ακούστηκε ένας ήχος κρουτς χλιτς κρουβουμπουμπου ΜΠΑΜ και το μηχανάκι έμεινε εκεί". Τα παιδιά κάνουν κάποιες εικασίες, κυρίως προτείνουν να το δει μάστορας, το βλέπει μάστορας, βγάζει το φίδι/σαύρα/παιδάκι από τον κινητήρα (λύνει το πρόβλημα κοινώς) και ζούμε όλοι καλά (κάποιοι καλύτερα) και το θρεντ το τρώει το σκοτάδι.

Εσύ κατά πώς φαίνεται αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα που ούτε ο ίδιος ο μάστορας δε φαίνεται να μπορεί να λύσει. Γράφεις στον πρώτο ενικό και στον πρώτο πληθυντικό ("έλυσα το μοτέρ", "βγάλαμε το τάδε με το μάστορα" κλπ) κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι "προς τιμήν" του μάστορα. Από τα όσα έχεις γράψει ότι σου έχει πει ο μηχανικός σου, εμένα μου μοιάζουν λίγο σαν τις εικασίες που κάνουν τα παιδιά από το πληκτρολόγιο. Η δουλειά του μηχανικού δεν είναι αυτή. Είναι να βρει τί φταίει και να το φτιάξει (αν φτιάχνεται, πάντως να βρει τί φταίει).

Αν είσαι τόσο σίγουρος για το μηχανικό σου και τις γνώσεις του πάσο. Αν όμως έχεις τις αμφιβολίες σου ίσως θα έπρεπε να το δει κάποιος άλλος (δεν ξέρω κανέναν που να είναι "μπουσοειδικός" ούτε για να κάνω διαφήμιση ούτε για να σου τον προτείνω). Απλά μου κάνει εντύπωση, για να φέρω ένα παράδειγμα, το παρακάτω που είχες γράψει:



...αυτό που θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις, είναι ότι, ο μηχανικός έβαλε το ψυγείο λαδιού πάνω, το βάλαμε να δουλέψει το μηχανάκι και στο πρώτο λεπτό έσκασε η φλάτζα του φίλτρου λαδιού και πέταξε τα λάδια έξω, παίζει να φταίμε εμείς σε αυτό δηλαδή να μην είχε γίνει εξαέρωση όταν μπήκε το ψυγείο λαδιού κι έτσι να έσκασε το φίλτρο και να έσκασε κι η φλάτζα κεφαλής και να προκλήθηκε όλο αυτό....


Αυτό που διαβάζω μου μοιάζει λες και δυο φιλαράκια βρήκαν ένα παπί με πρόβλημα, και πήγαν στο υπόγειο και πάλεψαν να το φτιάξουν κι αναρωτιούνται τώρα μπας κι έκαναν καμιά μαλακία και το έκαναν χειρότερα.

Τέλος πάντων. Δε λέω τίποτα από τα παραπάνω πάντως θέλοντας να προσβάλλω εσένα ή το μηχανικό σου. Απλά μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά που διάβασα.
Μπορεί να είναι στραβός ο δικός μου τρόπος που βλέπω τα πράγματα.

Καλή τύχη και υπομονή. Εύχομαι να βρεις άκρη όσο πιο "αναίμακτα" γίνεται:wave2:

toyar
22/04/2013, 19:33
παντως ανεξαρτητα απο την αιτια που το προκαλεσε το οτι το μοτερ δουλεψε με σαπουνολαδο δεν ειναι καλο νεο για στροφαλο και μπιελες
και επειδη μιλαμε για μηχανη που 300αριζει για πλακα τα πραγματα γινονται επικινδυνα...............

kostas777
22/04/2013, 19:37
για δείτε μπας και είναι φραγμένα τίποτε σωληνάκια εξαέρωσης. κάτι τέτοια παράξενα μου έκανε το CBR, μέχρι που μου έσκασε το δοχείο υπολειμμάτων ψυκτικού υγρού και μου πέταξε όλα τα νερά μέχρι την κεφαλή. κάποια σωληνάκια ήταν βουλωμένα και ανέβαζαν τρελή πίεση και επίσης ο αισθητήρας θερμοκρασίας διάβαζε ό,τι να'ναι και μου έστελνε στο ζέσταμα το ρελαντί στις 4k.

vmoageorge
22/04/2013, 20:30
κατ αρχας μην τρελλαινεσαι ο ιδιος και μην τον αποπερνεται και εσεις εδω μεσα ναι οντος διαγνωση απο το πληκτρολογιο δεν γινετε και ουτε εχουμε τη γυαλινη σφαιρα του μαγου εδω μεσα για να καταλαβουμε τη εχει το εργαλειο
απο οτι καταλαβα και ο πρωην ιδιοκτητης ισως δεν ειναι ειλικρινεις με αυτο που σου πουλησε ισως και αυτος το χε παρει απο καποιον αλλον και τα φαγε στη μαπα και το πουλαει μην ξεχνας μιλαμε για μια μοτοσυκλετα δεκαετιας πλεον που τωρα ειναι υπερηλικη και ισως με αρκετους ιδιοκτητες να εχουν περασει απο πανω της.....
και λογικο ειναι αυτα ειναι πραγματα που τα συνανταμε καθε μερα πλεον

λοιπον ακου λυσε προσεκτικα με το μαστορα σου οσο φυντανη να ειναι αυτος ολα τα πλαστικα ψαξτε προσεκτικα και με την ησυχια σας χωρις να βιαζεστε ολο το μηχανακι για τυχον γυμνα καλωδια λαδια απο καπακια η συνθηκες που μπορει να δηλωσουν αγωνιστικη χρηση ΞΑΝΑΨΑΞΕ ΤΑ ΧΕΝΟΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΟΥ με την ησυχια σου ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ με υπομονη και σιγα σιγα ξηλωσετα και τα χενον και το συναγερμο βαλτο μπροστα να δουμε θα ξανασβησει μονο του μολις η θεμοκρασια περασει λιγο τη μεση ( να θυμασαι οτι σε πολλα μηχανακια φτανει γρηγορα η θερμ λιγο πριν τη μεση απλα μετα ανεβαινει δυσκολα αυτο δηλωναι οτι εχει υδραυλικο θερμοστατη και ισως δεν παιρνει εντολη απο εγκεφαλο για να ανοιξει οπως επισης μπορει ο θερμστατης να μην ανογει και καθολου???????ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟς SUZUKI ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΚΟΥΜΠΩΣΤΕ ΤΗ ΦΙΣΑ ΤΗς ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΝΑ ΔΕΙς ΤΗ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ????? ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΧΕΡΙ ΣΕ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!! να τον παρει εγκεφαλος απο busa δυσκολο.....

ΤΩΡΑ οσο αφορα τα λαδια σου εβαλες καινουργια σωστα??? αρα ειναι ακομα ξανθα ενας ευκολος τροπο για να καταλαβεις αν περνανε νερα στο μοτερ αφου το χεις κανει μερικες βολτες σκυψε και δες το ματακι τα λαδια τη χρωμα εχουν αν ειναι ασπρα δηλαδη εχουν γινει γαλα μπουγαδα τοτε φιλε μου δυστηχως ειναι φλαντζα καπακιου και να ξερεις οτι αυτο προδιδει τρελλες θερμοκρασιες ειτε απο μποτιλιαρισμα καθημερινο ειτε απο αγωνιστικη χρηση η απο τυρανισμα πανω κατω οπως και απο κρυο πλακωμα μαλλον ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν το αγαπουσε και πολυ το busa toy

αλλος ενας τροπος αφου το γεμησατε με υγρα παραφλου μεχρι πανω αλλα και στο επιτρεπομενο οριο στο δοχειο διαστολης και αφου το βαλατε μπροστα ζεσταθηκε και ξανασυμπηρωσατε λογικα υγρα μετα την εξαερωση κανε μια βολτα αστο να κρυωση πρωτα και ξανακοιταξετα εχει κατεβει η σταθμη τους ειτε ξεβιδωνοντας την ταπα του ψυγειο η κοιτα το δοχειο διαστολης εχει τραβηξει υγρα??? ξανακοιτα το ματακι στα λαδια τη χρωμα εχουν αν ειναι φλαντζα κεφαλης μην τρελλαινεσαι δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη να στην αλλαξουν

μην τρελλαινεσε πηγαινε βημα βημα θα το βρεις τι ειναι μην πανικοβαλεσε και μην χαλας λεφτα απο δω και απο κει τσαμπα βρες ενα καλο μαστορα για hayabusa και πηγαινετο δοξα το θεο υπαρχουν πολλα busa στην ελλαδα και καποιοι ισως εχουν πειρα για το συγκεκριμενο μηχανακι να εμιστευτεις καποιον μαστορα που θα εχει ασχοληθει με αγωνες dragster με busa θα χει κατεβασει καμια 50αρια φορες το μοτερ του και ισως εχει συναντησει προβλημα ιδιο με το δικο σου

σου ευχομαι να βγαλεις ακρη δεν ειναι δυσκολο ηρεμα βημα βημα και τα ματια ανοικτα!!!!

Vag_gsx1300r
22/04/2013, 20:40
Να πω κι εγώ κάτι...

Συνήθως ποστάρει κάποιος εδώ και λέει "Αμάν μάγκες μπήκε μία σαύρα/φίδι/το παιδάκι του γείτονα στην εξάτμιση και έφτασε στον κινητήρα και μόλις πήγα να βάλω μπρος ακούστηκε ένας ήχος κρουτς χλιτς κρουβουμπουμπου ΜΠΑΜ και το μηχανάκι έμεινε εκεί". Τα παιδιά κάνουν κάποιες εικασίες, κυρίως προτείνουν να το δει μάστορας, το βλέπει μάστορας, βγάζει το φίδι/σαύρα/παιδάκι από τον κινητήρα (λύνει το πρόβλημα κοινώς) και ζούμε όλοι καλά (κάποιοι καλύτερα) και το θρεντ το τρώει το σκοτάδι.

Εσύ κατά πώς φαίνεται αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα που ούτε ο ίδιος ο μάστορας δε φαίνεται να μπορεί να λύσει. Γράφεις στον πρώτο ενικό και στον πρώτο πληθυντικό ("έλυσα το μοτέρ", "βγάλαμε το τάδε με το μάστορα" κλπ) κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι "προς τιμήν" του μάστορα. Από τα όσα έχεις γράψει ότι σου έχει πει ο μηχανικός σου, εμένα μου μοιάζουν λίγο σαν τις εικασίες που κάνουν τα παιδιά από το πληκτρολόγιο. Η δουλειά του μηχανικού δεν είναι αυτή. Είναι να βρει τί φταίει και να το φτιάξει (αν φτιάχνεται, πάντως να βρει τί φταίει).

Αν είσαι τόσο σίγουρος για το μηχανικό σου και τις γνώσεις του πάσο. Αν όμως έχεις τις αμφιβολίες σου ίσως θα έπρεπε να το δει κάποιος άλλος (δεν ξέρω κανέναν που να είναι "μπουσοειδικός" ούτε για να κάνω διαφήμιση ούτε για να σου τον προτείνω). Απλά μου κάνει εντύπωση, για να φέρω ένα παράδειγμα, το παρακάτω που είχες γράψει:





Αυτό που διαβάζω μου μοιάζει λες και δυο φιλαράκια βρήκαν ένα παπί με πρόβλημα, και πήγαν στο υπόγειο και πάλεψαν να το φτιάξουν κι αναρωτιούνται τώρα μπας κι έκαναν καμιά μαλακία και το έκαναν χειρότερα.

Τέλος πάντων. Δε λέω τίποτα από τα παραπάνω πάντως θέλοντας να προσβάλλω εσένα ή το μηχανικό σου. Απλά μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά που διάβασα.
Μπορεί να είναι στραβός ο δικός μου τρόπος που βλέπω τα πράγματα.

Καλή τύχη και υπομονή. Εύχομαι να βρεις άκρη όσο πιο "αναίμακτα" γίνεται:wave2:

Εντάξει έχω εμπιστοσύνη στον μηχανικό, ξέρει από μπούσα, τώρα ο πληθυντικός χρησιμοποιείτε περισσότερο επειδή ήμουν κι εγώ εκείνη την ώρα μπροστά! αχαχαχα! Αύριο θα βγουν τα λάδια από μέσα να δούμε τι έχει γίνει!

Mikecrt
25/04/2013, 13:17
Κανένα νεότερο ; (Ποτέ δεν ξέρεις ποτέ θα χρειαστείς το ινφο!!!)

vmoageorge
25/04/2013, 13:39
οντος γραψε μας να ξερουμε τι ηταν μπορει να το συναντησει και αλλος!!!!

AUFGEBRACHT
26/05/2013, 19:36
Δράττομαι του συγκεκριμένου πόστ για παρόμοιο πρόβλημα ( ; ) σε μηχανή γνωστού, συγκεκριμένα σε Dakar δίμπουζο. Λύσαμε το αριστερό πλαστικό για να τοποθετήσουμε καινούρια φλας και αναγκαστικά βγάλαμε την τάπα λαδιού που βρίσκεται στο πάνω μέρος του πλαστικού για να βγει το πλαϊνό κάλυμμα. Γυρνώντας τυχαία την τάπα ανάποδα ανακαλύψαμε πως στο πάνω μέρος της εσωτερικά υπήρχε κάτι σαν "κρέμα" ή σαπουνάδα, το οποίο μόλις το σκουπήσαμε βγήκε σαν μια μάζα. Το λάδι είχε το χρώμα που έπρεπε να έχει, αλλά βάζοντας το δάχτυλο στο πάνω μέρος του τοιχώματος στο δοχείο λαδιού υπήρχε αυτή η σαπουνάδα. Λάδια είχαν αλλαχτεί πριν 500-600 χιλιόμετρα πριν κανα 5μηνο περίπου, αλλά η μοτοσυκλέτα τόσους μήνες έκανε καθημερινά μια διαδρομή 3-4 χλμ με λίγαχιλιόμετρα μόνο και μόνο για να φορτίζεται η μπαταρία. Ο φίλος φοβήθηκε για νερά στο λάδι είτε από πλύσιμο είτε από κάτι άλλο, βέβαια το κόβω λίγο δύσκολο γιατί ήταν πολύ σφιχτά σφιγμένη και προσωπικά δεν νομίζω να μπήκε νερό από πλύσιμο. Την έκανα μια βόλτα καμια 50αριά χιλιόμετρα να δουλέψει και να ζεσταθεί το λάδι, ο κινητήρας μου ακουγόταν μια χαρά, το πήγα μέχρι 140-150 στην ευθεία στο γυρισμό, δεν παρατήρησα κάτι, μετά τη βόλτα ανοίξαμε πάλι την τάπα λαδιού και υπήρχε μόνο μια μικρή σταγόνα από αυτή τη σαπουνάδα, εγώ πιστεύω κατάλοιπο από αυτά που δεν καταφέραμε να καθαρίσουμε. Αύριο θα το πάει σε μηχανικό μάλλον, μετά θυμήθηκα αυτό το thread με τη "σαπουνάδα" στο busa γιατί φοβάται μήπως είναι καμιά φλάντζα και πηγαίνει νερό στο λάδι. Πάντως επειδή είχε αλλάξει λάδια τόσο πρόσφατα και είχε κάνει τόσα λίγα χιλιόμετρα το χρώμα στο λάδι μου φάνηκε σαν καινούριο όπως και θα έπρεπε να είναι. Με τα τεχνικά θέματα δεν το πολυκατέχω, αλλά πιστεύω ότι ίσως αυτή η σαπουνάδα είναι επειδή τόσο καιρό η μηχανή έχει κάνει μόνο τόσα λίγα χλμ, τώρα 2-3 χλμ που κάνει καθημερινά με 40-50χλμ ταχύτητα δε νομίζω καν να προλαβαίνει να ζεσταθεί το λάδι. Φαντάζομαι πως αν είχε πρόβλημα με καμια διαρροή από φλάντζα ή κατι τέτοιο θα είχε βγάλει πάλι μετά τη βόλτα που του κάναμε, οπότε άδικα αγχώνεται. Γνώμες ευπρόσδεκτες!!!

toyar
26/05/2013, 20:03
με τη χρηση που γινεται ειναι λογικο να υπαρχει υγρασια στα λαδια
σε περιπτωση ανακατεματος νερου με λαδι σε οποιοδηποτε σημειο (αντλια νερου, φλατζα κεφαλης κλπ) θα φαινεται η σταθμη του ενος υφρου να ανεβαινει και του αλλου να πεφτει
ο πιο ευκολος ελεγχος ειναι της σταθμης του παραφλου αλλα σε βαθος χρονου και με φυσιολογικη χρηση

AUFGEBRACHT
26/05/2013, 20:57
με τη χρηση που γινεται ειναι λογικο να υπαρχει υγρασια στα λαδια
σε περιπτωση ανακατεματος νερου με λαδι σε οποιοδηποτε σημειο (αντλια νερου, φλατζα κεφαλης κλπ) θα φαινεται η σταθμη του ενος υφρου να ανεβαινει και του αλλου να πεφτει
ο πιο ευκολος ελεγχος ειναι της σταθμης του παραφλου αλλα σε βαθος χρονου και με φυσιολογικη χρηση

Το παραφλού απ' ότι θυμάται είναι στην ίδια στάθμη, είχε συμπληρώσει τότε που άλλαξε και λάδια. Οπότε πιστεύεις κι εσύ πως ουσιαστικά δεν είναι πρόβλημα αλλά αποτέλεσμα της ελάχιστης χρήσης της μηχανής και δε συντρέχει λόγος ανησυχίας.

notakos600
27/05/2013, 08:54
Το παραφλού αν ''πίνεται'' από το μοτέρ θα πρέπει η στάθμη του να είναι χαμηλότερα από τα κανονικά ή στην χειρότερη να μην υπάρχει καθόλου...

GiannisBlessed
27/05/2013, 11:02
επισης σε περιπτωση χαλασμενης φλατζας κεφαλης το παραφλου αποκτα αλλο χρωμα λογο των αεριων που περνανε στο κυκλωμα.

sapila racing
27/05/2013, 11:18
Aν δεν προλάβει να ζεσταθεί σωστά, θα μαζευει υγρασία στο κάρτερ και στις εξατμίσεις κλπ.
Καλύτερα θα κανει ο φίλος με το BMW η να μην το καβαλάει καθόλου, η να το κάνει μια σωστή βολτα.

notakos600
27/05/2013, 13:45
Aν δεν προλάβει να ζεσταθεί σωστά, θα μαζευει υγρασία στο κάρτερ και στις εξατμίσεις κλπ.
Καλύτερα θα κανει ο φίλος με το BMW η να μην το καβαλάει καθόλου, η να το κάνει μια σωστή βολτα.

+10000, σωστότατος.

Άσχετο, είναι αλήθεια πως τα ENFIELD θέλουν καμιά δεκαριά χιλιόμετρα για να λειτουργήσει σωστά ο κύκλος της λίπανσης;

AUFGEBRACHT
27/05/2013, 16:45
Ευχαριστώ όσους πόσταραν, γλύτωσε την τσάμπα επίσκεψη στο μάστορα για το τίποτα...