PDA

View Full Version : Ναι, ακόμα ένας (αρχάριος) που ψάχνεται για μηχανή!!!



filokalos
17/04/2013, 08:17
Καλημέρα σε όλους/όλες!

Από μικρός είχα το μικρόβιο της μηχανής αλλά έπρεπε να φτάσω 26 χρονών για να βγάλω δίπλωμα (=να οδηγήσω για πρώτη φορά και να βγάλω το απεριόριστο δίπλωμα) και 27 για να αποφασίσω ότι μπορώ να προχωρήσω στην αγορά της πρώτης μου μηχανής!

Έτσι, είπα να δω τι έχουν να πουν -αν όχι οι ειδικοί- αυτοί που ασχολούνται κατά κύριο λόγο με το άθλημα και γράφτηκα στο φόρουμ αυτό!
Τα δεδομένα έχουν ως εξής:
Ύψος: 1,90m
Βάρος: 110Kg
Εμπειρία σε δίτροχα: ποδήλατο, ό,τι μαθήματα έκανα για το δίπλωμα

Η χρήση της μηχανής (όπως το βλέπω) θα είναι για να πηγαίνω στη δουλειά μου (επαρχιακός δρόμος 14χλμ την ημέρα), μία ή δύο φορές το μήνα κάποια βόλτα μεγαλούτσικη (~200 χλμ?) και πολλές μικρές εξορμήσεις για βόλτες και φωτογραφίες (ναι, το χόμπυ μου!) σε γύρω περιοχές, λόφους και βουνά (δεν αναφέρομαι σε xtreme off road, το πολύ πολύ να έχει χώμα και έδαφος που μπορεί να περάσει αυτοκίνητο τύπου Yaris, sirion, κτλ).
Το budget που διαθέτω δεν είναι μεγάλο καθώς θεωρώ ότι πρέπει να κρατήσω και ένα σεβαστό ποσό για κράνος, μπουφάν και γάντια (δεν γνωρίζω εάν χρειάζεται και κάτι άλλο).

Τώρα που άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα και μετά από αρκετό διάβασμα, νομίζω ότι μου κάνει κάποια μηχανή στην κατηγορία On/Off και ειδικότερα κάτι μεταξύ BMW F650 και Translap 650.

Διάβασα και το θέμα του AUFGEBRACHT και πείστικα ότι είναι μία καλή περίπτωση η BMW αλλά από την άλλη, με προβληματίζει λίγο το ότι είναι κάπως κοντή (δε την έχω οδηγήσει ακόμα).

Εσείς και με την εμπειρία που έχετε στο θέμα "μηχανή" και "αρχάριος", τι θα προτείνατε;
Ποιες σκέψεις θα μπορούσατε να μου πείτε για το θέμα αυτό;
Τα μεταχειρισμένα μοντέλα που με ταλαντεύουν βρίσκονται στο λίνκ αυτό: σύγκριση
(http://www.car.gr/classifieds/compare/?id=3585536&id=3485514&id=1451473&id=3334384&id=3573111)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καλή σας διάθεση και προσφορά (απαντήσεων, γνώσεων, εμπειρίας, κτλ)!

harris_x
17/04/2013, 08:37
Τα μηχανάκια που κοιτάζεις είναι μια χαρά για τη χρήση που θες να κάνεις.
Για 'μένα το οτι δεν έχεις εμπειρία δεν είναι πρόβλημα αρκεί να είσαι λιγάκι προσεκτικός.

Από εξοπλισμό θα πρέπει να πάρεις και μπότες.
Επιπλέον για τις μεγαλούτσικες βόλτες που λες, θα χρειαστείς και ένα παντελόνι cordura.

welcome :beer::beer::beer:

filokalos
17/04/2013, 08:42
Καλώς σας βρήκα harris_x!
Υπολογίζω για τον επιπλέον εξοπλισμό να δώσω περίπου 1000€ ακόμα.

Από τις 5 επιλογές στις αγγελίες που έχω βρει, θα είχες να προτείνεις κάτι;
Κάτι για την "μάχη" F650 vs Transalp;
Ή κάτι για F650 GS vs F650 CS ;

harris_x
17/04/2013, 08:51
Απ' ότι έχω ακούσει το τρανσαλπ καίει λιγάκι παραπάνω.
Όμως είναι δικύλινδρο και θεωρώ πως θα είναι ποιο άνετο.

Γενικώς και τα δύο μηχανάκια είναι πολύ καλά.

Κατά τα άλλα ας μιλήσουν οι ποιο ιδικοί. ;)

harris_x
17/04/2013, 08:56
Υπολογίζω για τον επιπλέον εξοπλισμό να δώσω περίπου 1000€ ακόμα.

Καλά είναι τα 1000€

οι τιμές είναι στο περίπου

κράνος 300
μπουφάν 300
γάντια 60
μπότες 200
παντελόνι 150

ggs
17/04/2013, 08:57
Καλώς ήρθες …

Έχεις κάνει σωστή επιλογή κατηγορίας γι αυτά που θες .
Και τα f650gs και τα transalp είναι δοκιμασμένα και τίμια.
Τα BMW βγαίνουν και με ABS και ισως είναι σημαντικό για ένα νέο οδηγό.
Ότι και να πάρεις , καλές βόλτες..:beer::beer:

TROOPER
17/04/2013, 09:50
welcome.

οτι ειπανε οι 2 απο πανω μου.

εγω θα κοιτουσα σαν πρωτη επιλογη το f650gs

:wave2:

MikeG
17/04/2013, 10:25
BMW F650GS

nihristo
17/04/2013, 10:46
BMW F650GS DAKAR αν βρεις, αμα θες να είναι ψηλό αφού είσαι κ εσύ ψηλός

AUFGEBRACHT
17/04/2013, 22:11
Καλώς σας βρήκα harris_x!
Υπολογίζω για τον επιπλέον εξοπλισμό να δώσω περίπου 1000€ ακόμα.

Από τις 5 επιλογές στις αγγελίες που έχω βρει, θα είχες να προτείνεις κάτι;
Κάτι για την "μάχη" F650 vs Transalp;
Ή κάτι για F650 GS vs F650 CS ;

Όχι στο scarver, εάν πας για BMW είτε το απλό το GS είτε το Dakar που λόγω σωματότυπου ίσως σου κάτσει καλύτερα. Μεταξύ BMW και Transalp από άποψη οικονομίας και κατανάλωσης το BMW βρίσκεται μπροστά, ιδιαίτερα δε το δίμπουζο μοντέλο από 2004 και μετά.

harris_x
18/04/2013, 08:57
Όχι στο scarver, εάν πας για BMW είτε το απλό το GS είτε το Dakar που λόγω σωματότυπου ίσως σου κάτσει καλύτερα. Μεταξύ BMW και Transalp από άποψη οικονομίας και κατανάλωσης το BMW βρίσκεται μπροστά, ιδιαίτερα δε το δίμπουζο μοντέλο από 2004 και μετά.
+675

filokalos
19/04/2013, 14:22
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

Από ό,τι φαίνεται, η 650GS χαίρει εκτίμησης στο φόρουμ και προηγείται της transalp.
Τώρα μένει να μπουν σε σειρά κάποιες λεπτομέρειες και να κλείσει κάποια συμφωνία!

NXONTZ
19/04/2013, 19:59
Όχι στο scarver, εάν πας για BMW είτε το απλό το GS είτε το Dakar που λόγω σωματότυπου ίσως σου κάτσει καλύτερα. Μεταξύ BMW και Transalp από άποψη οικονομίας και κατανάλωσης το BMW βρίσκεται μπροστά, ιδιαίτερα δε το δίμπουζο μοντέλο από 2004 και μετά.

+++ σε οτι είπε και ο συμφορουμίτης παραπάνω. Να επισημάνω ότι το BMW για την πόλη είναι καλύτερο, πολύ πιό οικονομικό και πιό ευέλικτο με κάποιους όμως ανεπάισθητους κραδασμούς λόγω μονοκύλινδρου, το honda πιό βελούδινο σε λειτουργία λόγω δικύλινδρου και πιό άνετο σε ταξίδια αλλά πιό αδηφάγο σε βενζίνη.
Να επισημάνω ότι είμαι κάτοχος του ΒMW και με έχει βολέψει μιά χάρά ( ύψος 1.87 και 93 κιλά )
Από τα μοτο που έδειξες να ξέρεις ότι το κόκκινο χρώμα σπάει και ξεθωριάζει εύκολα!!