PDA

View Full Version : tinnitus (εμβοες αυτιων) και αλλα τετοια ωραια....



pilotos_xtreme
18/04/2013, 03:42
Γεια σας παιδια. Πριν 2 μηνες υπηρξα θυμα μια αγνωστης προελευσης παθησης, αιφνιδια νευροαισθητηριος βαρηκοια με αποτελεσμα να νοσηλευτω σε νοσοκομειο 4 μερες για κορτιζονες. Η ακοη γυρισε κατα 95% δοξα το θεο,αλλα μεινανε οι εμβοες....

Εδω απο οτι διαβαζω καποια υποστηριζουν οτι η οδηγηση μοτοσυκλετας μπορει να προκαλεσει προβληματα με την ακοη ( λογο θορυβου ,εξατμισης,αερα κτλ κτλ)
ριχτε μια ματια στο σαιτ κ προφυλαχτητε.
Δεν ειναι καθολου απλο και αστειο,αλλα ενας εφιαλτης να το παθεις αυτο κ να ζεις μια ζωη ετσι....

Το νου σας ,φορατε οτοασπιδες οπου ειναι δυνατο

λινκ http://www.hondashadow.net/forum/53-general-discussion/166745-motorcycles-hearing-loss-tinnitus.html

Allst@rf
18/04/2013, 15:18
Πω ρε φίλε τι είπες τώρα...

Έχω παθει ακριβώς το ίδιο στο αριστερό αυτί, εντελώς ξαφνικά όπως το λες... έχω χάσει και μέρος της ευαίσθησιας σε μερικές υψηλές συχνότητες...

Ευχαριστώ για το λινκ...

GIXXERAKIAS
18/04/2013, 15:42
Το διάβασα το πρωί αλλά τώρα μπόρεσα να ποστάρω.H tininitus στην ουσία είναι σαν ένα μικρό συνεχόμενο βουητό στα αυτιά (σαν να μην έχει σημα παλιά τηλεόραση) μαζί με ένα ελαφρύ σφύριγμα?Αν ναί το έχω και εγώ και ενισχύεται με το που φοράμε το κράνος και΄κυκλοφορούμε με την μηχανή η το μηχανάκι.:sad:

pilotos_xtreme
18/04/2013, 16:32
ρε φιλε γκιξερακια αυτο ακριβως ακουω κ γω ,σαν να εχεις ρευμα απο ανοιχτη τηλεοραση και μερικες φορες μπαινει και ενα σφυριγμα το οποιο φευγει μετα.... και οντως ενισχυεται με το κρανος απλα γτ εκει με τα μαξιλαρακια κοβεται λιγο ο ηχος κ το ακους περισσοτερο. αυτο βεβαια ειναι ελαφρια περιπτωση ,υπαρχουν αλλες που ανθρωποι δεν ακουνε καλα λογο των εμβοων κ πεφτει τραγικα το επιπεδο ζωης τους ,φαντασου ποσο δυνατες ειναι.

αλλσταρφ ποτε το παθες? μπηκες και συ νοσοκομειο? και γω χασιμο στα 4000χζ εχω αλλα πολυ μικρο ,οι υπολοιπες συχνοτητες ανεβηκανε στα φυσιολογικα. εχεις δυνατες εμβοες?

δε ξερω τι φταιει αλλα η λογικη λεει αμα εχεις μηχανη και κυκλοφορεις τρως πολυ βαβουρα. κυριως αν εχεις και κανα εξατμισονη πανω που κανει θορυβο η μαπα κρανος.

εγω παντως οταν ειχα το cbr με το ogk-ff4 ,η βαβουρα μετα τα 150χμ ηταν τεραστια! σε καθε ταξιδι με ζαλιζε
ακομα κ με το παπι κανει θορυβο αυτο το κρανος στα 80χμ.

απο δω κ περα οτοασπιδες ,παιδια οσοι μπορειτε φορεστε κακο δε κανουν ,μπορει να σας σωσουν

chr1s_86
18/04/2013, 16:38
Ωτοασπίδες στην εθνική οπωσδήποτε !!!

OldMan
18/04/2013, 16:41
Έχω παθει ακριβώς το ίδιο στο αριστερό αυτί,
Λαμβανομένου υπόψιν του γεγονότος ότι έχεις εξάτμιση στα δεξιά και συνεπικουρούντος του παραπάνω, μάλλον καταλήγουμε στο ότι είσαι κουλάντζα του κερατά και κουφάθηκες επειδή σε περνάνε σουβλάκι ακόμη και τα παπιά...:D

sniper
18/04/2013, 17:13
Λαμβανομένου υπόψιν του γεγονότος ότι έχεις εξάτμιση στα δεξιά και συνεπικουρούντος του παραπάνω, μάλλον καταλήγουμε στο ότι είσαι κουλάντζα του κερατά και κουφάθηκες επειδή σε περνάνε σουβλάκι ακόμη και τα παπιά...:D

:a18::a20:


υ.γ. Οι κακώσεις στ' αυτιά είναι αθροιστικές... σαν την κόπωση του αλουμινίου... κάποια στιγμή δεν θ' αντέξουν άλλο. Ωτοασπίδες.

GIXXERAKIAS
19/04/2013, 08:50
ρε φιλε γκιξερακια αυτο ακριβως ακουω κ γω ,σαν να εχεις ρευμα απο ανοιχτη τηλεοραση και μερικες φορες μπαινει και ενα σφυριγμα το οποιο φευγει μετα.... και οντως ενισχυεται με το κρανος απλα γτ εκει με τα μαξιλαρακια κοβεται λιγο ο ηχος κ το ακους περισσοτερο. αυτο βεβαια ειναι ελαφρια περιπτωση ,υπαρχουν αλλες που ανθρωποι δεν ακουνε καλα λογο των εμβοων κ πεφτει τραγικα το επιπεδο ζωης τους ,φαντασου ποσο δυνατες ειναι.


απο δω κ περα οτοασπιδες ,παιδια οσοι μπορειτε φορεστε κακο δε κανουν ,μπορει να σας σωσουν


Ωτοασπίδες στην εθνική οπωσδήποτε !!!





υ.γ. Οι κακώσεις στ' αυτιά είναι αθροιστικές... σαν την κόπωση του αλουμινίου... κάποια στιγμή δεν θ' αντέξουν άλλο. Ωτοασπίδες.

Παιδιά σίγουρα οι ωτοασπίδες είναι η λύση σε ταξίδι-βόλτα εκτός σε εθνική κτλ.
Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτό το παθαίνω και στην πόλη και είναι δύσκολο για κάποιον που δουλευει όλη μέρα με το μηχανάκι να βάζει και να βγάζει ωτοασπίδες.Εγώ θα πρέπει να το κάνω αυτό σε κάθε βάλε-βγάλε του κράνους για να συνεννοηθώ με πελάτες και το κάνω πάνω-κάτω 30-40 φορές την μέρα. (το να βγάλω και να βάλω κράνος)


Ίσως μπορώ να τις φοράω μόνο σε κεντρικές λεωφόρους αλλά και πάλι η ακοή είναι το άλλο μισό της ορασής μας με το μηχανάκι μέσα στην πόλη.:(

Allst@rf
24/04/2013, 13:21
Λαμβανομένου υπόψιν του γεγονότος ότι έχεις εξάτμιση στα δεξιά και συνεπικουρούντος του παραπάνω, μάλλον καταλήγουμε στο ότι είσαι κουλάντζα του κερατά και κουφάθηκες επειδή σε περνάνε σουβλάκι ακόμη και τα παπιά...:D

παπια στα μονοπατια?

:confused:


ειναι και το ταξι στη μεση...μαλλον απο αυτο το εχω παθει... :(




:a18::a20:



:moutza:

nikos_abel
24/04/2013, 13:45
Εεεεεε;!;!;!;!

ERRIKA
26/04/2013, 14:46
H νευροαισθητήριος βαρηκοΐα συνήθώς προκαλείται από υπερκόπωση του νευρικού συστήματος. Η μηχανή (κράνος-ή-όχι/ωτασπίδες-ή-όχι) ελάχιστα έχει να κάνει μ'αυτό. Ή τουλάχιστον όχι περισσότερο απ' ό,τι η δυνατή μουσική σε κλαμπ κλπ., η μουσική με ακουστικά (πολύ χειρότερη), η φασαρία στη δουλειά.

Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω με oldman.

nihristo
26/04/2013, 16:19
Παιδιά σίγουρα οι ωτοασπίδες είναι η λύση σε ταξίδι-βόλτα εκτός σε εθνική κτλ.
Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτό το παθαίνω και στην πόλη και είναι δύσκολο για κάποιον που δουλευει όλη μέρα με το μηχανάκι να βάζει και να βγάζει ωτοασπίδες.Εγώ θα πρέπει να το κάνω αυτό σε κάθε βάλε-βγάλε του κράνους για να συνεννοηθώ με πελάτες και το κάνω πάνω-κάτω 30-40 φορές την μέρα. (το να βγάλω και να βάλω κράνος)


Ίσως μπορώ να τις φοράω μόνο σε κεντρικές λεωφόρους αλλά και πάλι η ακοή είναι το άλλο μισό της ορασής μας με το μηχανάκι μέσα στην πόλη.:(


πάρε ένα shoei με whisper kit να βρεις την ησυχία σου καρντασάκι μου

GIXXERAKIAS
29/04/2013, 08:55
πάρε ένα shoei με whisper kit να βρεις την ησυχία σου καρντασάκι μου

Shoei έχω και αυτο το Σαββάτο πήγα βόλτα φορώντας τις ωτοασπίδες.Με μεγάλη μου απογοήτευση είδα ότι αυτός ο ήχος είναι εκεί και δεν φευγει ούτε με τις ωτοασπίδες.Παράγεται όντως από το τύμπανο και δεν έχει σχέση με εξωτερικούς ήχους.Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω τελικά.

nikos_abel
29/04/2013, 09:53
Shoei έχω και αυτο το Σαββάτο πήγα βόλτα φορώντας τις ωτοασπίδες.Με μεγάλη μου απογοήτευση είδα ότι αυτός ο ήχος είναι εκεί και δεν φευγει ούτε με τις ωτοασπίδες.Παράγεται όντως από το τύμπανο και δεν έχει σχέση με εξωτερικούς ήχους.Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω τελικά.

Μέχρι το σημείο που θα ακούς φωνές να σου λένε τι θα κάνεις, δεν έχεις πρόβλημα :lol:

GIXXERAKIAS
29/04/2013, 12:35
Μέχρι το σημείο που θα ακούς φωνές να σου λένε τι θα κάνεις, δεν έχεις πρόβλημα :lol:

Για τις φωνές το πρόβλημα λύθηκε....(αν έχεις φίλο που δουλεύει σε Ψ σε φτιάχνει ωραία....:D)

pilotos_xtreme
29/04/2013, 14:04
Shoei έχω και αυτο το Σαββάτο πήγα βόλτα φορώντας τις ωτοασπίδες.Με μεγάλη μου απογοήτευση είδα ότι αυτός ο ήχος είναι εκεί και δεν φευγει ούτε με τις ωτοασπίδες.Παράγεται όντως από το τύμπανο και δεν έχει σχέση με εξωτερικούς ήχους.Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω τελικά.

Λυπαμαι που σε απογοητευω αλλα με τις ωτοασπιδες παιζει να τον ακους και περισσοτερο γιατι δεν ακους τους εξωτερικους ηχους τοσο πολυ κ ενισχυεται. Τις ωτοασπιδες τις βαζεις απλα για να μη το κανεις χειροτερα με το χρονο. Δεν ειναι υποχρεωτικο να παραγεται απο το τυμπανο. Αν ακους κατι σαν σφυγμους καρδιας,τοτε ειναι πολυ πιο σοβαρο και πρεπει να πας αμεσως σε γιατρο. Αν ακους ενα συνεχες σφυριγμα απο την αλλη,τοτε τα νευρικα σου κυτταρα στο κοχλια η την ακουστικη οδο η το ακουστικο νευρο η ακομα και στο φλοιο του εγκεφαλου,υπερλειτουργουν.

Εγω δεν ενοχλουμε ολη την μερα, το βραδι λιγο μονο. Χαλαρωσε μην ανγχωνεσαι και πηγαινε ψαξτο οποτε μπορεσεις σε ωριλα. Το σφυριγμα απλα δε φευγει και δε μπορεις να κανεις τπτ για αυτο. Απο την αλλη ισως σε λιγο καιρο εχουμε καποιο φαρμακο ,που ξες.

GIXXERAKIAS
29/04/2013, 14:34
Λυπαμαι που σε απογοητευω αλλα με τις ωτοασπιδες παιζει να τον ακους και περισσοτερο γιατι δεν ακους τους εξωτερικους ηχους τοσο πολυ κ ενισχυεται. Τις ωτοασπιδες τις βαζεις απλα για να μη το κανεις χειροτερα με το χρονο. Δεν ειναι υποχρεωτικο να παραγεται απο το τυμπανο. Αν ακους κατι σαν σφυγμους καρδιας,τοτε ειναι πολυ πιο σοβαρο και πρεπει να πας αμεσως σε γιατρο. Αν ακους ενα συνεχες σφυριγμα απο την αλλη,τοτε τα νευρικα σου κυτταρα στο κοχλια η την ακουστικη οδο η το ακουστικο νευρο η ακομα και στο φλοιο του εγκεφαλου,υπερλειτουργουν.

Εγω δεν ενοχλουμε ολη την μερα, το βραδι λιγο μονο. Χαλαρωσε μην ανγχωνεσαι και πηγαινε ψαξτο οποτε μπορεσεις σε ωριλα. Το σφυριγμα απλα δε φευγει και δε μπορεις να κανεις τπτ για αυτο. Απο την αλλη ισως σε λιγο καιρο εχουμε καποιο φαρμακο ,που ξες.

Όντως και με το σκούτερ με το ίδιο κράνος χωρίς ωτοασπίδες ακούγεται περισσότερο και είναι σφύριγμα(σάν παλιά τηλεόραση/ράδιο),όχι χτύπους καρδιάς.Το είχα παρατηρήσει κανένα μήνα πρίν ποστάρεις αλλά δέν είναι τόσο ενοχλητικό,απλά υπάρχει εκεί συνεχόμενα σε εξωτερικούς χώρους και με το κράνος ενισχύεται.

Δέν το έχω συνέχεια,δηλαδή το βράδυ που χαλαρώνω δεν το ακούω κάν σαν να μήν υπάρχει.Σίγουρα θα το κοιτάξω απλά γενικά σάν ακοή δέν έχω και την καλύτερη (κουφάλογο γάρ) και ήθελα να το τσεκάρω γενικά,μου φάνηκε περίεργο αυτοπ που έγραψες ότι υπερλειτουργεί κάτι αφού δεν ακούω καλά.Θα έπρεπε να είχα την ακοή του Λύκου! (Bravestarr για όσους θυμούνται .:p)

pilotos_xtreme
30/04/2013, 14:09
Αμα δε σε ενοχλει τοτε εισαι μια χαρα και να μην ανυσηχεις. εγω εχω το αναποδο ,ολη τη μερα δε το ακουω και το βραδι που εχει ησυχια ερχεται. Οταν αρχιζεις και δεν ακους καλα,χανεις ενα μερος της ακοης, ο εγκεφαλος σου δε το δεχεται αυτο και δημιουργει ψευτικους ηχους . ετσι τουλαχιστον εχω διαβασει οτι γινεται. υπαρχουν κ αλλοι που ακουνε μια χαρα και εχουν εμβοες. οφειλεται λεει σε υπερλειτουργεια των τριχωτων κυτταρων και αλλα τετοια επιστημονικα.

το θεμα ειναι οτι δεν εχω μηχανη εγω να το τεσταρω πανω απο τα 150κμ να δω :rolleyes:

stefanos
30/04/2013, 14:46
μετά από λίγα χρόνια :) θα το ακούτε μέρα και νύχτα δυνατα και ενοχλητικότατα, γι αυτό πηγαίνετε σε κανα οριλα και μην το παρατάτε αν και υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.