PDA

View Full Version : ΑΡΧΑΡΙΟΣ βοηθεια επιλογής



slokie
18/04/2013, 14:53
Καλησπέρα σε όλους !
Με λενε Ορέστη είμαι 26 χρονών και μεχρι τωρα εχω απο ελαχιστη εως καθολου εμπειρία στο χωρο της μοτοσυκλέτας.

Το τελευταίο καιρό σκέφτομαι σοβαρα να αγορασω μια κυρίως για μεσα στην αθηνα κυριως καθως η μετακινηση με το αμαξι ειναι παρα πολυ κουραστική- κοστοβόρα.
Κριτηρια μου είναι να ειναι σχετικά οικονομική και οσο το δυνατον πιο αξιοπιστη. Ουτε ταρζανιές ουτε τπτ. Οποτε προσανατολιζομαι εως 250cc.
Οι απόλυτες επιδοσεις και η ταχυτητα δεν με ενδιαφερουν αφου ακομα είμαι στα βασικα. Θελω κατι πο θα μαθω και θα με μαθει σιγα σιγα.

ξερω οτι οι περισσοτεροι θα μου προτεινετε να παω σε παπι η scooter. Kαι τα δυο τα σκεφτομαι σοβαρά (crypton x , beverly ). Εχω ομως τις εξης ενστάσεις
1on)Το crypton που οδηγησα αν και οικονομικοτατο-ευκολο κλπ δεν με βολευει καθολου γτ ειμαι ψηλός 1,92/ 82 kg
2on) Τα scooter αν και εχουν ολα τα καλα για πολη τα θεωρω ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ εως εμετικά
αντιθετως αυτα που μ αρεσουν παρα πολυ εμφανισιακα ειναι τα enduro καθως και λογω υψους μου βολευουν άπειρα.
(πχ το xr 650r το οποιο θεωρω πανεμορφο αλλα πολλαααα κυβικα )
καποια μικρότερα στυλ klx250s η κατι αλλο που μπορειτε να προτεινετε πιστευετε θα μπορουσαν να με εξυπηρετησουν για τη χρηση που το θελω η παώ αναγκαστικά για κατι από τα παραπάνω???

ευχαριστώ

kostas777
18/04/2013, 16:13
(πχ το xr 650r το οποιο θεωρω πανεμορφο αλλα πολλαααα κυβικα )

πρώτα πρέπει νομίζω να διαβάσεις και να μάθεις ό,τι μπορείς για μηχανές.

γιατί άλλα τα 650 του XR και άλλα τα 600 του Transalp.

ίδια κυβικά, αλλά άλλο μηχανάκι το ένα, άλλο το άλλο.


καποια μικρότερα στυλ klx250s η κατι αλλο που μπορειτε να προτεινετε πιστευετε θα μπορουσαν να με εξυπηρετησουν για τη χρηση που το θελω η παώ αναγκαστικά για κατι από τα παραπάνω???
ευχαριστώ

για όλους τους λόγους που αναφέρεις, προτίμησε κάτι ήρεμο και ελαφρύ στα 250-500 κυβικά όπως αυτό που είπες. δες κι άλλα θέματα στο φόρουμ που έχουμε πει πάνω-κάτω τα ίδια.

paramedic
18/04/2013, 16:29
Αν θες για Αθήνα μόνο όπως λές και δεν γίνεται να έχεις παπί με τέτοιο ύψος τότε ένα Scooter 250-300 κυβικά είναι το όχημα σου. Κακάσχημα δεν τα λές, απεναντίας είναι πολύ όμορφα τα περισσότερα, πολυχρηστικά σε βαθμό αηδίας τα λες. Θα σε πάνε και ταξίδι κανονικότατα. Εγω ενα SYM Citycom που έχω εδω και ενα χρόνο μόνο καλά βλέπω σε ότι του έχω κάνει(κίνηση εντός πόλης, επαρχιακό και ταξίδι σε εθνική και μη), σε φόρτωμα κλπ κλπ. Απο την άλλη αν θες μοτοσυκλέτα ντε και καλά πας σε CBF 250, YBR 250, Ninja 300, VTR 300 αλλά πρέπει να ξέρεις απο συμπλέκτη και στην πόλη κουράζει πιο πολύ και το καλοκαίρι έχει πιο πολύ ζέστη. Υπάρχουν πολλά υπερ και κατά αλλά έγραψα αυτα που σε ενδιαφέρουν πιο πολύ μιας και αποφάσισες να πάρεις μηχανάκι τέτοια περίοδο.

slokie
18/04/2013, 16:30
πρώτα πρέπει νομίζω να διαβάσεις και να μάθεις ό,τι μπορείς για μηχανές.

γιατί άλλα τα 650 του XR και άλλα τα 600 του Transalp.

ίδια κυβικά, αλλά άλλο μηχανάκι το ένα, άλλο το άλλο.



για όλους τους λόγους που αναφέρεις, προτίμησε κάτι ήρεμο και ελαφρύ στα 250-500 κυβικά όπως αυτό που είπες. δες κι άλλα θέματα στο φόρουμ που έχουμε πει πάνω-κάτω τα ίδια.


Σιγουρα, το γνωριζω οτι ενα transalp πχ είναι φιλικοτερο πιο προοδευτικο απο το χr στα ιδια κυβικα. Δεν το σκεφτομαι καν για κατι τετοιο προς το παρον.
απλα θα ηθελα να ξέρω να προτιμησω ενα εντουρο μικρο για τις μετακινησεις μου οπως εγραψα πιο πανω μιας και βολευει η θεση οδηγησης και μου αρεσει εμφανησιακα ή να το αποκλεισω και να παω για κατι πιο λογικο σε χαμηλα κυβικα παντα.?
Απλα το θεμα υψους ειναι για μενα ανασταλτικος παραγοντας στα μικρα κυβικα.

kostas777
18/04/2013, 16:38
απλα θα ηθελα να ξέρω να προτιμησω ενα εντουρο μικρο για τις μετακινησεις μου οπως εγραψα πιο πανω μιας και βολευει η θεση οδηγησης και μου αρεσει εμφανησιακα ή να το αποκλεισω και να παω για κατι πιο λογικο σε χαμηλα κυβικα παντα.?
Απλα το θεμα υψους ειναι για μενα ανασταλτικος παραγοντας στα μικρα κυβικα.

με ένα εντουράκι όπως το περιγράφεις θα είσαι μια χαρά! πολλοί ξεκινούν με τέτοια για τους λόγους που αναφέρεις ή τα προτιμούν σαν δεύτερα για την πόλη αν δεν θέλουν παπί/σκούτερ.

slokie
18/04/2013, 17:22
οι πιο λογικες επιλογες φανταζουν klx250, crf250.
TΑ αντιστοιχα ktm 250 ex-f, husqvarna te 250, gas-gas 250 να φανταστω είναι λιγοτερο αξιοπιστα απο τα πρώτα?

kostas777
18/04/2013, 18:07
προτίμησε κάτι σε CRF-F, KLX, TT-R. τα άλλα που αναφέρεις είναι περισσότερο προσανατολισμένα στους αγώνες και σε βουνίσια μονοπάτια και δεν κάνουν τόσο για πόλη ή για αρχάριους. γενικώς τα Ιαπωνικά θεωρούνται ως τα πιό αξιόπιστα.
δεν γνωρίζω όμως αρκετά από αυτή την κατηγορία για να σε βοηθήσω περισσότερο. ίσως κάποιος άλλος που τα έχει μπορεί να το κάνει. όπως και να έχει, διάβασε πρώτα και δες όσα βιντεάκια στο youtube μπορείς για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. επαναλαμβάνω, ίδια κυβικά και είδος (δρόμου, on-off κλπ.) δεν σημαίνει παρόμοια μηχανάκια. έχει για όλα τα γούστα και είδη αναβατών.

TROOPER
19/04/2013, 08:46
kle 250
xr 250
ttr 250

η

cbf 250
ybr 250

ειναι οι επιλογες σου.

εναλακτικα πας για παπι (αν μιλας αποκλειστικα για χρηση εντος πολης) η για σκουτερ μεχρι 300 κ.εκ. αν μιλας και για λιγο παραεξω.