PDA

View Full Version : το μεγαλειο της τροχαιας



Σελίδες : [1] 2 3

alkis1990
18/04/2013, 17:34
καλησπέρα παιδιά...

στις 9 του μηνός με γράψανε για κρανος στο κολυμβητήριο άνω λιοσίων και είμαι έξω φρενων γιατί το φοράω (μεταφορικά) και στον ύπνο μου !

σταματάω στα goodies και λέω... ας το βάλω λίγο στο χέρι για 400 μετρα που ήταν ο τερματικός μου σταθμός !

και ΜΠΑΜ !! 350 euro 5 bonus και 10 μέρες το δυπλομα !!!
-μα, βρε καλή μου βρε χρυση μου ! ΔΕΝ ΕΧΩ ! γράψε με για κάτι άλλο !

τιιιιιποτα !

-αφού το έχετε το κράνος γιατί δεν το φοράτε !?!
-λέτε να είμαι με μπουγάϊ,στολή,γάντια και να μην το φοράω !?


και τα γυφτάκια περνάγανε με τις εξατμίσεις και τα μαλλιά "φραχτες" !!!

καλαααααα

πήγα και έκανα ένσταση και του πήγα το εκκαθαριστικό μου , τον γονιών μου (που και τα 2 είναι για κλαμματα)
και μου έδωσε το δυπλομα μονο !!
-μα δεν μπορώ να την πληρώσω !!!
τιιιιποτα και εκείνος !

έκανα δεύτερη ένσταση και τους πήγα μέχρι και το δικαιολογητικό από την επιτροπή πολύ σοβαρής ασθενειας τις μητέρας μου !
τιιιποτα πάλι !!!

του πήγα μέχρι και δικαιολογητικό από δημόσιο νοσοκομείο ότι έχω ασθένεια και "απαλαζομαι" από το κράνος για 6 μήνες....

τιιιιποτα πάλι !!!

ε, τα έχω πάρει τώρα και θα τους γράψω και εγώ

ας μου έρθει στην εφορία και θα κάνω διακανονισμό.....50 δόσεις θα βάλω και θα τους δίνω 5 euro τον μηνα !

αι σιχτίρ !

καμια συμβουλη ?!?!?!

Sapadak
18/04/2013, 17:36
Εμπλεξες και θα πληρωσεις τωρα..
Αστο να παει στην εφορια, αλλα θα χασεις την ΄εκπτωση' και παιζει να παρει και προσαυξηση

alkis1990
18/04/2013, 17:42
ξέρει κανένας αν πάω σε συνήγορο του πολίτη ...... τι θα παίξει !?

AUFGEBRACHT
18/04/2013, 17:51
Συγγνώμη, μικρή παρατήρηση... οι φράσεις "το κράνος το φοράω ακόμα και στον ύπνο μου" και "400 μέτρα είναι ας το βάλω στο χέρι" είναι παράταιρες. Κάθε μέρα σχεδόν ακούω για ατυχήματα και περιστατικά χωρίς κράνος που γίνανε όχι σε 400 μέτρα αλλά στα 4 μέτρα απόσταση. Όσο για το περιστατικό με την τροχαία, από τη στιγμή που ενώ αρχικά υποστηρίζεις ότι είσαι φούλ αρματωμένος και το έχεις βγάλει για λίγο και μετά τους σκας με πλάγιο τρόπο χαρτί από νοσοκομείο ότι είσαι ελεύθερος κράνους που λέγαμε και στο στρατό, κάπου έχασες το όποιο δίκιο σου για μένα...

pipe_smoker
18/04/2013, 18:22
Όσο για το περιστατικό με την τροχαία, από τη στιγμή που ενώ αρχικά υποστηρίζεις ότι είσαι φούλ αρματωμένος και το έχεις βγάλει για λίγο και μετά τους σκας με πλάγιο τρόπο χαρτί από νοσοκομείο ότι είσαι ελεύθερος κράνους που λέγαμε και στο στρατό, κάπου έχασες το όποιο δίκιο σου για μένα...

Απ'οσο καταλαβα το πρωτο το ειπε στη μανδαμ την ωρα που του εκοβε την κληση μπας και την "προλαβει". Δε θα το σημειωσε καπου σαν ελαφρυντικο εκτος απο τα παλια της παπουτσια. Μια που θα το ακουσε και μια που θα το ξεχασε.
Το δικαιολογητικο απο το νοσοκομειο το πηγε στον αξιωματικο whatever ο οποιος δεν ηξερε την κουβεντα που ειχε γινει.

Τεσπα. Ο,τι και να πει κανεις.... Κι εγω αμα δεν ειχα να φαω μπορει να της δαγκωνα και το λαρυγγι την ωρα που εγραφε την κληση. Εδω που εχουμε φτασει χαιρετισματα. Καληνυχτα και καλη τυχη.

alkis1990
18/04/2013, 18:39
Συγγνώμη, μικρή παρατήρηση... οι φράσεις "το κράνος το φοράω ακόμα και στον ύπνο μου" και "400 μέτρα είναι ας το βάλω στο χέρι" είναι παράταιρες. Κάθε μέρα σχεδόν ακούω για ατυχήματα και περιστατικά χωρίς κράνος που γίνανε όχι σε 400 μέτρα αλλά στα 4 μέτρα απόσταση. Όσο για το περιστατικό με την τροχαία, από τη στιγμή που ενώ αρχικά υποστηρίζεις ότι είσαι φούλ αρματωμένος και το έχεις βγάλει για λίγο και μετά τους σκας με πλάγιο τρόπο χαρτί από νοσοκομείο ότι είσαι ελεύθερος κράνους που λέγαμε και στο στρατό, κάπου έχασες το όποιο δίκιο σου για μένα...


όσο αφορά με την από στάση 400 μετρα !!!...... σε όλους έχει συμβεί να έχεις ανάψει από 3 τέταρτα τις ώρας σπαστική οδήγηση μέσα στην κίνηση και να θέλεις να ανασάνεις λίγο !!
μην με κρεμάτε ενώ όλοι τα έχουμε κάνει ! το ότι οδηγαμε όλοι μηχανή δεν σημαίνει ότι έχουμε κάθε δευτερόλεπτο την εσθιση του κινδύνου ! αλλιώς θα είχα πεθάνει από άγχος !

nickald
18/04/2013, 19:26
Το θεμα ειναι οτι οταν σου την καρφωσε δεν το φορουσες

και το θεμα ειναι επισης οτι καθε φορα που σταματανε καποιον για κρανος παντα μα παντα "Να εδω κοντα παω", "Να τωρα το εβγαλα γιατι σταματησα", "Να εχω παθηση" κλπ κλπ

οταν τα εχεις ακουσει καμια πεντακοσαρια φορες τοτε ακομα και δικιο να εχει ο "επομενος" δεν το βρισκει........

Που στην παρουσα περιπτωση δεν εχεις δικιο γιατι απλα δεν φορουσες κρανος.....

Ασε τωρα αν ολοι τα κανουμε κλπ κλπ...... ολοι τα κανουμε και ολοι κλαιμε οταν την φαμε...

borbos
18/04/2013, 19:38
φιλος: γωνια περιπτερο σταματαει για τσιγαρα (περνει αποδειξη).
Μολις στριβει μλοκο τον σταματανε γιατι το κρανος προστατευε αγκωνα. περιπτερο-σπιτι 100μ ΜΑΧ.
Τι και αν εδειχνε αποδειξη...την εφαγε.

Το λοιπον...

Τραβα πληρωσε την αν εχεις μπας και γλυτωσεις τα μισα.
Δεν καταλαβαινουν. Θελουν να γραψουν και ΘΑ γραψουν.

faraway
18/04/2013, 19:42
Kαι πόσες χιλιάδες φορές να το έχουν ακούσει αυτό το παραμύθι οι τροχονόμοι , άλλο αν για κάποιους δεν είναι παραμύθι αλλά η αλήθεια .

Αλλά και αλήθεια να είναι , δεν κατάλαβα ρε παιδιά ....την ώρα που σας έγραφε φόραγατε ή δεν φόραγατε κράνος ?

(μην απαντήσει κανείς ρητορικό είναι ) ;)

kostas777
18/04/2013, 20:16
την πληρώνεις εντός 10 ημερών, που είναι τα μισά και ησυχάζεις. αν δεν έχεις, δανείζεσαι και ου μπλέκεις.

μου έχει τύχει κι εμένα αυτό και πλήρωσα γιατί δεν γίνεται αλλιώς. όλοι μας τώρα έχουμε δικαιολογία.. την οικονομική κρίση. αλλά κάποιοι από εμάς έχουμε πάθει και ατομικές οικονομικές κρίσεις πριν την πάθουμε εθνικώς, τον καιρό που όλοι τα έπαιρναν από παντού..

Sandra4
18/04/2013, 21:51
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι τους λείπουν φράγκα και τις τελευταίες μέρες έχουν βγεί με το "καλαθάκι" και μαζεύουν. Την περασμένη βδομάδα μου πήραν πινακίδες για παρκάρισμα που η αφαίρεσή τους ήταν υπερβολή. Από εκείνη τη μέρα τους βλέπω κάθημερινά σε διάφορα σημεία να γράφουν και βγάζουν πινακίδες. Στο τμήμα που πήγα η ουρά ήταν μέχρι έξω το δρόμο. Χιλιοπαρακάλεσα για να μου τις δώσουν λέγοντας οτι η δουλειά μου έχει να κάνει με ασθενείς με σοβαρές παθήσεις. Δεν συγκινήθηκαν. Απλά με έβρισαν με το γάντι. Μ@λ@κ@ δεν με είπαν, αλλά αρκούν τα υπόλοιπα. Την ξέρετε τη συμπεριφορά των περισσοτερων. Είναι γλυκιά η εξουσία. Δεν είχα άλλη επιλογή. Απλά πλήρωσα την κλήση αμέσως για να μειωθεί το ποσό. Αυτό θα σου συνιστούσα κι εγώ. Δεν θα κάνεις κάτι σε αυτούς. Σε σένα θα κάνεις. Αυτοί και 5-5 ευρώ που λες, θα τα πάρουν. Εσύ θα δώσεις τσάμπα 350. Καλύτερα 175, ησυχάζεις και μαθαίνεις οτι από δω και πέρα και μέχρι το απέναντι πεζοδρόμιο, κράνος για πολλούς και διάφορους λόγους.

Lioulios
18/04/2013, 22:46
ΔΕΝ φοραγες κράνος και καλά να πάθεις ...Να πληρώσεις και ας μην έχεις .. Να κόψεις τον Κ@λ@ σου να τα βρεις . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ .

Στο λέω εγώ που...

Προχθες με σταματήσανε με το ΚΤΜ για αλκοτεστ και με γράψανε στην χαμηλότερη ευτυχως κλίμακα 200 ευρώ

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ...ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΙΝΑ ...

Μου είπαν βέβαια πως με την ποσότητα που είχα καταναλώσει , εάν ήμουνα με αμάξι δεν θα με έπιανε στο όριο ,μιας και για αυτ/τα το όριο είναι παραπάνω . Αυτό δεν αλλάζει όμως κάτι για μένα ....ούτε για σένα .

Αν κάναμε αυτά που λέει ο νόμος , τώρα δεν θα συζητάγαμε . Τα παθήματα ας γίνονται μαθήματα μαν .
Ειληκρηνα , δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό θες να βγεις και από πάνω !!

Jo.Da.
18/04/2013, 22:47
[...]μου πήραν πινακίδες για παρκάρισμα που η αφαίρεσή τους ήταν υπερβολή.[...]

Τις πινακίδες τις παίρνουν με βάση το τι προβλέπει το εκάστοτε άρθρο του ΚΟΚ για συγκεκριμένη παράβαση, όχι με δικιά τους κρίση για το αν υπάρχει υπερβολή στην παράβαση ...:dizzy:

Sandra4
18/04/2013, 23:00
Τις πινακίδες τις παίρνουν με βάση το τι προβλέπει το εκάστοτε άρθρο του ΚΟΚ για συγκεκριμένη παράβαση, όχι με δικιά τους κρίση για το αν υπάρχει υπερβολή στην παράβαση ...:dizzy:
Έστω οτι είμαι λάθος. Το πρόστιμο όταν έχεις παρκάρει παράνομα και σου αφαιρούν τις πινακίδες ποιό είναι σύμφωνα με τον ΚΟΚ?

SHOOTER045
18/04/2013, 23:21
80 και πληρωνεις τα μισα,20 μερες αφαιρεση ολα

SHOOTER045
18/04/2013, 23:24
το πιθανοτερο να σε γραψανε για Ρ40(παρκαρισμα οπου απαγορευεται η σταση και η σταθμευση με πινακιδα Ρ40-αυτη με το Χ σε κυκλο,εκτος και αν ησουν σε διαβαση πεζων η σε ραμπα-σημα Α.Μ.Ε.Α

pipe_smoker
18/04/2013, 23:39
Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι τους λείπουν φράγκα και τις τελευταίες μέρες έχουν βγεί με το "καλαθάκι" και μαζεύουν.

Σώωωωπα καλεεεεε.... Ιδέα σου είναι....



Αν κάναμε αυτά που λέει ο νόμος , τώρα δεν θα συζητάγαμε.

Αρκεί να κάνανε κι αυτοί αυτά που λέει ο νόμος.

Sandra4
18/04/2013, 23:43
το πιθανοτερο να σε γραψανε για Ρ40(παρκαρισμα οπου απαγορευεται η σταση και η σταθμευση με πινακιδα Ρ40-αυτη με το Χ σε κυκλο,εκτος και αν ησουν σε διαβαση πεζων η σε ραμπα-σημα Α.Μ.Ε.Α
E, τότε μου έλεγαν μ.... οτι κανονικά η αφαίρεση πινακίδων είναι γύρω στα 400. Έτσι υπέθεσα κι εγώ οτι το έκαναν κατά βούληση. Οπότε παίρνω πίσω αυτό που είπα πριν και thanks για το ξεκαθάρισμα. Όντως ήταν P40 και 80 ευρώ. Βιαζόμουν γιατί πήγαινα στο νοσοκομείο και ούτε καν το πρόσεξα (την επόμενη μέρα που έψαξα για το σήμα βέβαια ήταν πίσω από τα φύλλα ενός δέντρου). Είχαν παρκάρει και πάρα πολλοί σ' εκείνο το δρόμο και παρασύρθηκα. Τα παθήματα όμως γίνονται μαθήματα.....

la_villa
18/04/2013, 23:45
φίλε είναι να μην μπλέξεις με μαλάκες μπάτσους.Θα έπεσες σε κακογαμημένη

Ζώα είναι.Ρωτα τι γίνεται αν την αφήσεις να πάει εφορία..(αν και μάλλον θα έρθει ολόκληρη)

υ.γ αλλά γιατί σου αφαίρεσε το διπλώμα?Αυτο δεν προβλέπεται.Χρηματική και bonus είναι η ποινή

Lioulios
18/04/2013, 23:47
Αρκεί να κάνανε κι αυτοί αυτά που λέει ο νόμος.

Δεν μπορώ να το δω έτσι .

Και εμένα όπως και ο φίλος ... 1 χλμ από το σπίτι μου τα πινα και με σταματήσανε 200 μετρα πριν φτάσω .. Αυτό θα έλεγα για δικαιολογία ;

Δε με ενδιιαφέρει αν αυτοί κυκλοφορούν ξεκράνωτοι και κάνουν σούζες ή και γω δεν ξέρω τι . Εγώ θέλω να είμαι για μένα οκ και όχι για τους μπάτσους .
Το κράνος το φοράω για μενα και όχι για να μην με γράψουν .

Βασικά δεν θα πρεπε καθόλου να το κουβεντιαζουμε τωρα .

Έχουμε χάσει τα αυτονόητα . Κάναμε τη μαλακία ,ζητάμε να μας τη χαρίσουν , δε μας τη χαρίζουν και ξαφνικά τους λέμε μ@λ@κες γιατί αυτοί κάνουν χειρότερα .ΑΝ μας τη χαρίζανε (λέμε αν ) θα το παίζαμε και μάγκες που τη γλυτώσαμε με μια φτηνή δικαιολογία .

pipe_smoker
19/04/2013, 00:28
Δεν μπορώ να το δω έτσι ....

Δεν το εννοώ έτσι...

Έφερες το παράδειγμα με το αλκοτέστ. Ο λόγος που σου κόβουν κλήση όταν έχεις πιει είναι προκειμένου να σωφρονιστείς (μέσω της τιμωρίας του "πλέρωνε") προκειμένου να μην το ξανακάνεις. Γιατί? Γιατί όταν κάποιος οδηγεί υπό την επήρεια αλκοόλ αποτελεί κίνδυνο για τον εαυτό του και τους άλλους.

Ο λόγος που το "κουβεντιάζουμε" αν θες, είναι γιατί δεν υπάρχει ισονομία (βασικότατη αρχή της δημοκρατίας την οποία μιας και μεταξύ άλλων έχουμε απολέσει, έχουμε απολέσει και τη δημοκρατία την ίδια).
Το πρόστιμο λοιπόν όταν κάποιος έχει πιει, προσωπικά το θεωρώ από τα πιο δικαιολογημένα. Μία φορά έτυχε να με γράψουν για λίγο πάνω από το όριο (οδηγούσα το αυτοκίνητο του κολλητού μου ο οποίος είχε γίνει στούπα και κοιμόταν στο κάθισμα του συνοδηγού). Πολύ καλά έκαναν και με έγραψαν. Αποτελούσα δημόσιο κίνδυνο (έστω και γι'αυτό το λίγο).

Όσους τσέους έχω ρωτήσει (συμπεριλαμβανομένου κι αυτού που με έγραψε τότε) αν θα έγραφαν τον αδερφό τους, τον πατέρα τους, ένα συνάδελφό τους αν τον έπιαναν να έχει πιει μου απάντησαν όλοι ευθαρσώς και χωρίς ντροπή "Μα όχι βέβαια". Όταν τους ρώτησα αν εγώ έχω λιγότερη ανοχή στο αλκοόλ από τον αδερφό τους/πατέρα τους κλπ και γι'αυτό θα τον άφηναν εκείνον να φύγει ενώ εμένα με έγραψαν, με κοίταγαν σα χάνοι. Έυλογη νομίζω η απορία μου: "Αφού λοιπόν όσο επικίνδυνος είμαι εγώ όταν έχω πιει, άλλο τόσο είναι κι ο αδερφός σου/πατέρας σου/κολλητός σου, βάσει ποιας λογικής επιλέγεις να γράψεις εμένα (ώστε να σωφρονιστώ και να μην το ξανακάνω) κι όχι εκείνον?". Η απάντηση ήταν τα γνωστά κεκεδίσματα, τα "ντάξει ρε φιλαράκι τώρα ξέρεις πώς είναι αυτά" κλπ.
Είναι άλλο το να έχεις σουβλατζίδικο κι ενώ όλοι οι πελάτες πληρώνουν τον κολλητό σου να τον κερνάς, κι άλλο να είσαι τσέος και να κερνάς κλήσεις.

Αυτό που "κουβεντιάζω" εγώ λοιπόν δεν είναι το αν έγραψαν εμένα. Όρθώς με έγραψαν. Είναι το πόσους δε γράφουν και κυκλοφορούν σαν τους χάρους εκεί έξω γιατί είχαν στο λύκειο ένα φιλαράκι που πέρασε στη μεγάλη των μπάτσων σχολή.
Όσο ο πολίτης βλέπει διακρίσεις θα του φταίνε πολλά και δικαίως θα του φταίνε.
(κι όσο δεν έχει να φάει θα του φταίνε βέβαια, και πάλι δικαίως. Γιατί καλά κάνεις και κόβεις κλήσεις, αλλά όταν το ύψος του προστίμου είναι σχεδόν όσο είναι κι ο βασικός μισθός, ε υπάρχει ένα θέμα. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

nikos_abel
19/04/2013, 08:03
Υπάρχουν (και καλά κάνουν) οι νόμοι, υπάρχει και (όσο και αν τη ξεχειλώνουμε ώρες ώρες) η λογική.
Το κακό είναι πως αυτά τα δύο έχουν πάρει διαζύγιο στη χώρα μας (και αλλού αλλά τέλος πάντων).
Ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει και όπου τον παίρνει να το κάνει. Γενικώς.
Αν περιμένετε να βρείτε ισονομία και δημοκρατία και άλλα τέτοια κόλπα, λυπάμαι αλλά το τραίνο έχει
φύγει από αυτή τη χώρα (και την Ευρώπη ενδεχομένως αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Toumpas
19/04/2013, 08:07
Ε τώρα την έφαγες, θα την πληρώσεις, δε γίνεται κάτι διαφορετικό.

nightwish
19/04/2013, 08:53
φίλε είναι να μην μπλέξεις με μαλάκες μπάτσους.Θα έπεσες σε κακογαμημένη

Ζώα είναι.Ρωτα τι γίνεται αν την αφήσεις να πάει εφορία..(αν και μάλλον θα έρθει ολόκληρη)

υ.γ αλλά γιατί σου αφαίρεσε το διπλώμα?Αυτο δεν προβλέπεται.Χρηματική και bonus είναι η ποινή


κάνεις λάθος φίλε μου........σου παίρνουν και το δίπλωμα........!!!!

TROOPER
19/04/2013, 09:19
δεν μπορω να μας καταλαβω ωρες-ωρες...

δεν εχει σημασια αν κανουμε ολοι τα ιδια η αλλοιωτικα. μην κοιτατε τους αλλους (οσο και αν σας πνιγει η αδικια) γιατι θα τρελαθειτε στο τελος.

επιλεγω να μην φορεσω κρανος για 5-10-500 τρισεκατομυρια χλμ. και καθετε η στραβη.

τα δεδομενα ειναι οτι:
1.θα επρεπε να φοραω κρανος
2.δεν φοραω κρανος
3.θα με γραψει
4.εχει δικιο

συμπερασμα: πληρωνω και σκαω.

η δεν πληρωνω και να πα να γ@μηθει.

αλλα οχι κλαψα για κατι το οποιο ενω γνωριζα και ενω πηρα το ρισκο να πονταρω κοκκινο, η μπιλια εκατσε στο μαυρο. ;)

Julius
19/04/2013, 09:36
όσο αφορά με την από στάση 400 μετρα !!!...... σε όλους έχει συμβεί να έχεις ανάψει από 3 τέταρτα τις ώρας σπαστική οδήγηση μέσα στην κίνηση και να θέλεις να ανασάνεις λίγο !!
μην με κρεμάτε ενώ όλοι τα έχουμε κάνει ! το ότι οδηγαμε όλοι μηχανή δεν σημαίνει ότι έχουμε κάθε δευτερόλεπτο την εσθιση του κινδύνου ! αλλιώς θα είχα πεθάνει από άγχος !


Όχι φίλε κάνεις μεγάλο λάθος, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. :nono:



.......
Έχουμε χάσει τα αυτονόητα . Κάναμε τη μαλακία ,ζητάμε να μας τη χαρίσουν , δε μας τη χαρίζουν και ξαφνικά τους λέμε μ@λ@κες γιατί αυτοί κάνουν χειρότερα .ΑΝ μας τη χαρίζανε (λέμε αν ) θα το παίζαμε και μάγκες που τη γλυτώσαμε με μια φτηνή δικαιολογία .

+10000





τα δεδομενα ειναι οτι:
1.θα επρεπε να φοραω κρανος
2.δεν φοραω κρανος
3.θα με γραψει
4.εχει δικιο

συμπερασμα: πληρωνω και σκαω.





+15000

BUSA MAKIS
19/04/2013, 09:55
Φίλος στη Γερμανία είχε σταματήσει στην άκρη του δρόμου να ξεκουραστεί και καθόταν πάνω στη μηχανή χωρίς κράνος στο κεφάλι.
Τον είδε αστυνομικός και τον έγραψε, επειδή ήταν πάνω στη μηχανή χωρίς κράνος.

Εσύ τώρα είχες την ατυχία για αυτά τα 400 μέτρα να σε τσιμπίσουν. Ατυχία.

sniper
19/04/2013, 09:58
Όπως λένε και στο χωριό γνωστού, Can't do the time, don't do the crime.

AristidisZ
19/04/2013, 10:04
όποιος πει ότι δεν έχει οδηγήσει ασκεπής, είναι μετενσάρκωση του Πινόκιο :cool:
από κει και πέρα, αυτό που λέει ο σκοπευτής είναι το ρεζουμέ της όλης υπόθεσης... :wave2:

pipe_smoker
19/04/2013, 10:16
Όχι φίλε κάνεις μεγάλο λάθος, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. :nono:


Πεντάσωστος.

Κι ανέκαθεν το είχα απορία. Πώς μπορούν ορισμένοι χωρίς κράνος ρε πστ μου?

Αραιά και που καβαλάω το CB ξεκράνωτος και κάνω μια γύρα το τετράγωνο (και το εννοώ το τετράγωνο, δεν εννοώ βουλιαγμένης με 150) γύρω από το σπίτι μου για να ακούσω μπας και μου κάνει κανα παράξενο θόρυβο από αυτούς των οποίων οι συχνότητες κόβονται από το κράνος και δε φτάνουν στο αφτί μου (τι είπα πάλι η μηχανικάτζα :rotflmao: ). Έτσι προληπτικά, για να ακούσω το μοτέρ.
Σ'αυτά τα 150-200 μέτρα στα στενάκια προλαβαίνουν και δακρύζουν τα μάτια μου, τρέχει η μύτη μου, έχω φάει μύγες, μου έχει "κλοτσήσει" προπορευόμενο αυτοκίνητο πετραδάκι στο κούτελο που μου άφησε σημάδι για μια μέρα και δε συμμαζεύεται:lol:

Κι άλλοι κυκλοφορούν έτσι επί μονίμου βάσεως :uplate: Και τα άλλα πες ήταν γκαντεμιά. Τον αέρα να στεγνώνει το μάτι και να κλαις σαν τη Μάρθα Βούρτση αγκαλιά με τον Ξανθόπουλο που φεύγει για τα ξένα, πώς διάολο το αντέχουνε?

Όλα μια συνήθεια μάλλον είναι τελικά (μαλακίας συμπεριλαμβανομένης).


ΥΓ. Δεν αναφέρομαι στο φίλο που άνοιξε το θρεντ φυσικά ούτε και στο θέμα προστίμων. Γενικά ομιλώ.

pipe_smoker
19/04/2013, 10:26
Όπως λένε και στο χωριό γνωστού, Can't do the time, don't do the crime.

Unless the "time" issue does not apply to you.

Και στο θ'κο μας το χουριό αυτοί δεν είναι μόνο τίποτα γερουσιαστές και πρόεδροι να πεις πάει στο διάολο.

ggs
19/04/2013, 10:26
και ΜΠΑΜ !! 350 euro 5 bonus και 10 μέρες το δυπλομα !!!


Ρε παιδιά , ΑΥΤΟ είναι το πρόστιμο για κράνος +ποιντ συστεμ + δίπλωμα ???? :eyepop:
(δεν έχω φάει ποτέ κλήση για κράνος , αλλά νόμιζα ότι ήταν πολύ λιγότερα )

πως μπορουν και κυκλοφορούν τόσοι καθημερινά χωρίς κράνος ρε πστ μου…
καλα, το κεφαλι τους δεν το σκεφτονται…
την καμπάνα δεν την σκέφτονται ?…

φίλε που πόσταρες το συμβάν….
Είσαι λίγο άτυχος…. Κοίτα να το πληρώσεις όσο το δυνατόν λιγότερο….

sniper
19/04/2013, 10:26
Πεντάσωστος.

Κι ανέκαθεν το είχα απορία. Πώς μπορούν ορισμένοι χωρίς κράνος ρε πστ μου?

Αραιά και που καβαλάω το CB ξεκράνωτος και κάνω μια γύρα το τετράγωνο (και το εννοώ το τετράγωνο, δεν εννοώ βουλιαγμένης με 150) γύρω από το σπίτι μου για να ακούσω μπας και μου κάνει κανα παράξενο θόρυβο από αυτούς των οποίων οι συχνότητες κόβονται από το κράνος και δε φτάνουν στο αφτί μου (τι είπα πάλι η μηχανικάτζα :rotflmao: ). Έτσι προληπτικά, για να ακούσω το μοτέρ.
Σ'αυτά τα 150-200 μέτρα στα στενάκια προλαβαίνουν και δακρύζουν τα μάτια μου, τρέχει η μύτη μου, έχω φάει μύγες, μου έχει "κλοτσήσει" προπορευόμενο αυτοκίνητο πετραδάκι στο κούτελο που μου άφησε σημάδι για μια μέρα και δε συμμαζεύεται:lol:

Κι άλλοι κυκλοφορούν έτσι επί μονίμου βάσεως :uplate: Και τα άλλα πες ήταν γκαντεμιά. Τον αέρα να στεγνώνει το μάτι και να κλαις σαν τη Μάρθα Βούρτση αγκαλιά με τον Ξανθόπουλο που φεύγει για τα ξένα, πώς διάολο το αντέχουνε?

Όλα μια συνήθεια μάλλον είναι τελικά (μαλακίας συμπεριλαμβανομένης).


ΥΓ. Δεν αναφέρομαι στο φίλο που άνοιξε το θρεντ φυσικά ούτε και στο θέμα προστίμων. Γενικά ομιλώ.


Πόσο φλώροι ρπμ.... Περιμένω τον Ολδμαν να μας πει ιστορίες φρίκης τότε που καβαλούσε χωρίς κράνος (γιατί απλά δεν υπήρχαν, κι αυτα που υπήρχαν τα πουλάνε σήμερα στα Jumbo μαζί με πλαστικό σπαθί και τόξο), με τα μάγουλα να μπαινουν μέσα απο τον αέρα, τα μάτια ξερά απο δάκρυα και τα μυγάκια να σκάνε όπου βρούνε...

Joe bar και μ@λ@κίες.

Julius
19/04/2013, 10:32
Πριν από 12 χρόνια με χτύπησε αυτοκίνητο στην γωνία του (γωνιακού) σπιτιού μου, περίπου 7-10 μέτρα απο την είσοδο του praking μου, ένας παππούς που είχε στοπ, με είδε τον είδα οτι με είδε, είχε στοπ, παρόλα αυτά με κοπάνισε γιατί αφαιρέθηκε και έσκασα με την μούρη (κεφαλιά κανονική λέμε) σε παρκαρισμένο απέναντι.

Κράνος φορούσα (μέχρι τότε όχι φανατικά), δεν έπαθα το παραμικρό.

Έκτοτε δεν έχω κάνει OYTE ΜΕΤΡΟ ξεκράνοτος, ούτε εγώ ούτε συνεπιβάτης μου. Ούτε στο βουνό, ούτε για τεστ.

Είναι συνήθεια, καλή συνήθεια σώζει το κεφάλι σου και την τσέπη σου.


Τώρα εάν έχεις και οικονομικό πρόβλημα ένας λόγος παραπάνω να μην το βγάζεις.


Σε έγραψαν (δικαίως) γιατί δεν φορούσες όταν σε σταμάτησαν, ότι και να πεις το έχουν ακούσει χιλιάδες φορές.

Έχεις ΜΟΝΟ δύο επιλογές πληρώνεις άμεσα το 50% ή το αφήνεις και σου έρχεται στην εκκαθάριση και την διακανονίζεις εάν σου έρθει να πληρώσεις.

pipe_smoker
19/04/2013, 10:35
Πόσο φλώροι ρπμ.... Περιμένω τον Ολδμαν να μας πει ιστορίες φρίκης τότε που καβαλούσε χωρίς κράνος (γιατί απλά δεν υπήρχαν, κι αυτα που υπήρχαν τα πουλάνε σήμερα στα Jumbo μαζί με πλαστικό σπαθί και τόξο), με τα μάγουλα να μπαινουν μέσα απο τον αέρα, τα μάτια ξερά απο δάκρυα και τα μυγάκια να σκάνε όπου βρούνε...

Joe bar και μ@λ@κίες.

Ρε μπέσα σου μιλάω για το θέμα των ματιών. Το ότι είναι μαλάκες και δε σκέφτονται την καρκάλα τους που θα ανοίξει σαν κουμπαράς γουρούνι άμα πέσουν το καταλαβαίνω (προσπαθώ έστω). Τον αέρα μες στα μάτια πάλι....

AristidisZ
19/04/2013, 10:39
Ρε μπέσα σου μιλάω για το θέμα των ματιών. Το ότι είναι μαλάκες και δε σκέφτονται την καρκάλα τους που θα ανοίξει σαν κουμπαράς γουρούνι άμα πέσουν το καταλαβαίνω (προσπαθώ έστω). Τον αέρα μες στα μάτια πάλι....

καλά εσύ πας στενό με στενό 100+ και σε παίρνουν τα κλάματα (αλά Στα.Γο.) ;;; :D

pipe_smoker
19/04/2013, 10:46
καλά εσύ πας στενό με στενό 100+ και σε παίρνουν τα κλάματα (αλά Στα.Γο.) ;;; :D

Ρε τι 100+? Και με 40 να πάω λέμε ποτάμι.

Το άλλο δεν κατάλαβα τί είναι. Μαλλον την έχω αρπάξει (μην πάει στο πονηρό το μυαλό σας) και δε λειτουργάει καλά ο μυαλός μου σήμερα.

AristidisZ
19/04/2013, 10:50
αυτό δεν είναι normal πάντως :)

http://www.youtube.com/watch?v=blrKM9J68sM :D

DimChios
19/04/2013, 10:50
1) η ουσια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια
2) ενα κι ενα κανουν δυο


εγω αν ημουν μπατσος (και το εχω ξαναπει - ο ΜΟΝΟΣ λόγος που θα θελα να ημουν) θα ειχα ξεσκισει οποιον δε φοραει κρανος, οποιον περναει με κοκκινο, οποιον παρκαρει σε ραμπα ΑΜΕΑ!
ΣΤΕΓΝΑ ΚΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΑ!! Και μακαρι το προστιμο γι αυτα να γινει 1500€

Σε λιγο πιο ηπιο βαθμο, τους εξατμισακιδες που πηγαινουν με ΟΣΑ μεσα στις γειτονιες και τους κουτακιδες που εχουν τσιτα τα ηχεια!

αυτα και πειτε οτι θελετε! Τα εχουμε πει πολλακις

sniper
19/04/2013, 10:51
Πριν από 12 χρόνια με χτύπησε αυτοκίνητο ....

Ξαναλέω (δεν θυμαμαι πόσες φορές το έχω πει αλλά δεν κουράζομαι να το λέω και να το ξαναλέω):

Ζω επειδή φόραγα μπουφάν, γάντια αλλά κυρίως κράνος σε πτώση με 170+. Την έβγαλα καθαρή με κάτι γρατζουνιές κι ένα ψιλοσπασμένο δάχτυλο - όποιος έβλεπε το κράνος με ρώταγε αν το παλικάρι που το φορούσε πέθανε... Δεν είχε μείνει κάτι που να μην ειχε τριφτεί ή σπάσει... αυτόπτες μάρτυρες είπαν ότι περιστρεφόμουν, σηκωνόμουν στον αέρα κι έσκαγα στην ασφαλτο με το κεφάλι, και σερνόμουν για περίπου 200+ μέτρα.... (δεν βρήκα σε σταθερό σημείο - ακομα θα με μαζεύαν)

Τόσο απλό είναι.

paramedic
19/04/2013, 12:06
Σόρυ μαν αλλά έχεις άδικο. Δεν φόραγες κράνος και την έφαγες όπως είναι λογικό να συμβεί. Ο νόμος του ΜΕΡΦΥ σε όλο του το μεγαλείο. 1 φορά δεν θα κάνεις το σωστό και τότε θα συμβεί η στραβη. Οταν τράκαρα ήταν η 1 και μοναδική φορά που δεν έκανα οτι συνήθως. Να περιμένω να δω τον άλλο που θα στρίψει. Ε πήγα δίπλα του, έστριψε χωρίς φλας και με έστειλε στο δέντρο με αποτέλεσμα 1 χερι και 2 πλευρά σπασμένα. Ετσι και με μια κλήση για πάρκιν πέρυσι. 1 φορά δεν κοίταξα αν έχει σήμα(ενώ πάντα κοιτάω) και την έφαγα. Εκανα αίτηση όπου τους παρακαλούσα αν θέλουν να μου δώσουν τις πινακίδες γιατί κινδυνέουν άνθρωποι αν δεν πάω εγκαίρως στην δουλειά μου και απλα μου το μείωσαν σε 10 ημέρες. Και χάρη μου έκαναν αφού παρανόμησα. Ξέρεις κάτι? παρτο και έτσι: καλύτερα που σε σταμάτησαν για την κλήση γιατί αν δεν το έκαναν ο νόμος τους ΜΕΡΦΥ ίσως σε τιμωρούσε πιο βάναυσα πιο κάτω με ατύχημα.

atom_smasher
19/04/2013, 15:11
...ένας φίλος έφυγε γιατί 1 φορά δεν έβαλε κράνος για 500 μέτρα.

blackbusa
19/04/2013, 15:29
η μαλακιες πρεπει να πληρωνονται και οχι να λεμε να ψοφησει και η κατσικα του γειτονα(γιατι αφηνεις τους αλλους) και να ρουφιανευουμε...εχει πολυ πλακα να διαβαζω οτι εχουν αναγκη απο λεφτα και γιαυτο εχουν ξαμοληθει και γραφουν...αντι να στραβωνετε οτι αυτο θα επρεπε να το κανουν καθε μερα επειδη εμεις του πληρωνουμε...
ζουμε σε εναν κοσμο που μας πηδανε απο παντου και ζηταμε να αλλαξουν τα πραγματα...ζηταμε να εφαρμοζονται οι νομοι...και οταν γινετε αυτο επειδη καναμε εμεις την μαλακια θα πρεπει να την γλυτωσουμε?
ναι οκ...υπαρχουν πολλα στραβα που δεν αλλαζουν η τα κανουν οπως τους βολευουν...αλλα τους κανονες του παιχνιδιου τους ξερεις...ας ξεκινησουμε να ειμαστε εμεις σωστοι και ισως καποια μερα (λεμε και καμμια μαλακια) καπως να φτιαξουν τα πραγματα...

παντως χωρις κρανος πριν απο 1 χρονο ηταν 350...point...αφαιρεση διπλωματος για 10 μερες...και βεβαια στραβωσα με τον εαυτο μου με την μαλακια που εκανα και πεταξα ετσι 175 ευρω...

για την εφορια αν παει απληρωτη ενδεχετε να παει και διπλα λεφτα...ρωτα ψαξε για να μην ανοιχτει κανα θρεντ σε κανα χρονο με τιτλο το μεγαλειο της εφοριας...

nikos121
19/04/2013, 15:46
οκ ~ναμαστε εμεις σωστοι κ να μας πηδαη το συστημα!κ μενα εφυγε ενας φιλος γιατι τρακαρε με μπατσικο που περασε με κοκκινο!αντε παλι τα ιδια!ελληναρες μου

paramedic
19/04/2013, 15:54
οκ ~ναμαστε εμεις σωστοι κ να μας πηδαη το συστημα!κ μενα εφυγε ενας φιλος γιατι τρακαρε με μπατσικο που περασε με κοκκινο!αντε παλι τα ιδια!ελληναρες μου
Το να μην είμαστε εμείς σωστοί με το εαυτό μας επειδή οι άλλοι είναι μ@λάκες μόνο στην Ελλάδα θα το ακούσεις πράγματι.

Bradipous
19/04/2013, 16:21
Οκ για αλκοολ, εξατμισεις, σουζες, μπαντες κλπ να με γραψουν γιατι μπορει να βλαψω και να θεσω σε μεγαλο κινδυνο συμπολιτες μου απο δικη μου μλκα...

Αλλα για ποιον λογο να με γραψουν για κρανος εφοσον ο μονος που μπορει να τεθει σε κινδυνο ειμαι μονον εγω

blackbusa
19/04/2013, 16:24
Οκ για αλκοολ, εξατμισεις, σουζες, μπαντες κλπ να με γραψουν γιατι μπορει να βλαψω και να θεσω σε μεγαλο κινδυνο συμπολιτες μου απο δικη μου μλκα...

Αλλα για ποιον λογο να με γραψουν για κρανος εφοσον ο μονος που μπορει να τεθει σε κινδυνο ειμαι μονον εγω

γιατι εσυ πηγαινοντας ξεκρανωτος κατι σου μπαινει στο ματι η σε χτυπαει κατι ...χανεις τον ελεγχο και πεφτεις στο τραπεζακι που καθονται οι μπατσοι και πινουν καφε αντι να κανουν περιπολιες...

MG-KTiNoS
19/04/2013, 16:36
Αλλα για ποιον λογο να με γραψουν για κρανος εφοσον ο μονος που μπορει να τεθει σε κινδυνο ειμαι μονον εγω
Γιατί το κράτος έχει την υποχρέωση να σε κρατ'αει ζωντανό (άσχετα αν είναι μλκες)
Γιατί ο ΙΚΑ θα πληρώσει τη σύνταξη και νοσοκομείο όταν θα μείνεις φυτό
κλπ κλπ
---------------------

Και ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ Λ7 ρε φίλε γιατί δεν προσέχεις να μη σε γράψουν ?
και αφού την έκανες που την έκανες τη μλκια
τώρα τι θες και γράφεις εδώ μέσα και βάζεις και τέτοιους τίτλους ?

pipe_smoker
19/04/2013, 16:38
Οκ για αλκοολ, εξατμισεις, σουζες, μπαντες κλπ να με γραψουν γιατι μπορει να βλαψω και να θεσω σε μεγαλο κινδυνο συμπολιτες μου απο δικη μου μλκα...

Αλλα για ποιον λογο να με γραψουν για κρανος εφοσον ο μονος που μπορει να τεθει σε κινδυνο ειμαι μονον εγω

Ενα αυτο που λεει ο blackbusa και δευτερον γιατι αν δε σκοτωθεις αλλα μπεις σε κανα νοσοκομειο (που δεν υπαρχουν αλλα λεμε τωρα) και χρειαστεις χειρουργια υποστηριξη μηχανηματων γιατρους και νοσοκομες να σε φροντιζουν (που ουτε κι αυτα υπαρχουν αλλα λεμε τωρα), δε θα τα πληρωνεις εσυ απο την τσεπη σου αλλα ολοι οι φορολογουμενοι (απο αυτους καποιοι λιγοι περιεργως υπαρχουν).

pipe_smoker
19/04/2013, 16:48
Γιατί το κράτος έχει την υποχρέωση να σε κρατ'αει ζωντανό (άσχετα αν είναι μλκες)


Εδώ τί εννοείς με το "άσχετα αν είναι μαλάκες"? Ότι πρέπει να τον αφήσουν να ψοφήσει σαν το σκυλί στο αμπέλι επειδή δε φόραγε κράνος?
---------------------



Και ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ Λ7 ρε φίλε γιατί δεν προσέχεις να μη σε γράψουν ?
και αφού την έκανες που την έκανες τη μλκια
τώρα τι θες και γράφεις εδώ μέσα και βάζεις και τέτοιους τίτλους ?

Έκανε μια μαλακία κι έφαγε μια κλήση.
Κατά πώς φαίνεται έχει πολύ μεγάλο ζόρι να βρει τα λεφτά να την πληρώσει.
Το έγραψε εδώ για να πει τον πόνο του και να ξεθυμάνει.
Την έφαγε στον κ@λο από την τροχαία. Αμαρτία είναι να την τρώει κι από εμάς.

kostas777
19/04/2013, 16:50
Αλλα για ποιον λογο να με γραψουν για κρανος εφοσον ο μονος που μπορει να τεθει σε κινδυνο ειμαι μονον εγω

ρώτησα μια φορά έναν μπάτσο που με έγραφε. απάντηση: «είσαι φορολογούμενος πολίτης»

Bradipous
19/04/2013, 16:53
γιατι εσυ πηγαινοντας ξεκρανωτος κατι σου μπαινει στο ματι η σε χτυπαει κατι ...χανεις τον ελεγχο και πεφτεις στο τραπεζακι που καθονται οι μπατσοι και πινουν καφε αντι να κανουν περιπολιες...

Ακομη και να σου μπει κατι στο ματι πηγενοντας με μια φυσιολογικη για πολη ταχυτητα δεν νομιζω πως θα σε τραυματισει τοσο πολυ ωστε να χασεις ακαριαια τον ελεγχο και να μην προλαβεις να σταματησεις στην ακρη του δρομου...





Γιατί το κράτος έχει την υποχρέωση να σε κρατ'αει ζωντανό (άσχετα αν είναι μλκες)
Γιατί ο ΙΚΑ θα πληρώσει τη σύνταξη και νοσοκομείο όταν θα μείνεις φυτό
κλπ κλπ

Αν εχει την υποχρεωση να με κραταει ζωντανο μπορει να κανει διαφορες καμπανιες, ενημερωσεις σε σχολεια και δεν ξερω και εγω τι αλλο για να αποκτησουν οι πολιτες του συνειδηση και οχι να κοπαναει προστιμα αξιας (πλεον) οσο ενας μισθος και επειδη δεν του φτανουν να κανει και αυξησεις...
Ή μηπως νοιαζετε ο μπατσος για να μην παθω κατι και για αυτο με γραφει; :nono:

Και εγω για αυτο πληρωνω το ΙΚΑ...

Και αν στο φιναλε το κρατος νοιαζεται για την υγεια των πολιτων του ας μειωσει τους φορους, λιγοτερα εμφραγματα, αυτοκτονιες και εκνευρισμενους γεματους αγχος οδηγους θα εχουμε :winka:

faraway
19/04/2013, 16:55
Γιατί έτσι είναι ο νόμος !! ;)

Σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να κάνει τις επιλογές του , δλδ :

a) να μεταναστεύσει σε χώρα που δεν θα ισχύει
β) να ιδρύσει κόμμα με σύνθημα γραφώ στα π@π@ρι@ μου το χ νόμο
γ) να μην τον εφαρμόσει και σαν άντρας να δεχτέι τις συνέπειες του
δ) ......κτλ ,κτλ

:winka:

Bradipous
19/04/2013, 17:00
ρώτησα μια φορά έναν μπάτσο που με έγραφε. απάντηση: «είσαι φορολογούμενος πολίτης»

:plaf:

Καλυτερα ας χαμηλωνε τ βλεμμα του και ας εσκυβε το κεφαλι, γιατι δηλαδη να προσπαθησει βλακωδως να δικαιολογησει κατι που δεν μπορει...

Bradipous
19/04/2013, 17:02
Γιατί έτσι είναι ο νόμος !! ;)

Σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να κάνει τις επιλογές του , δλδ :

a) να μεταναστεύσει σε χώρα που δεν θα ισχύει
β) να ιδρύσει κόμμα με σύνθημα γραφώ στα π@π@ρι@ μου το χ νόμο
γ) να μην τον εφαρμόσει και σαν άντρας να δεχτέι τις συνέπειες του
δ) ......κτλ ,κτλ

:winka:

Τεκμηριωμενη αποψη - απαντηση.. :winka:

paramedic
19/04/2013, 17:45
Οκ για αλκοολ, εξατμισεις, σουζες, μπαντες κλπ να με γραψουν γιατι μπορει να βλαψω και να θεσω σε μεγαλο κινδυνο συμπολιτες μου απο δικη μου μλκα...

Αλλα για ποιον λογο να με γραψουν για κρανος εφοσον ο μονος που μπορει να τεθει σε κινδυνο ειμαι μονον εγω
Χιλιοειπωμένη ερώτηση. Ρωτα οσους έχουν μείνει φυτά και τρώνε φαι απο μια σύριγγα μεσω ενος σωλήνα στο στομάχι και χέζουν(πάντα διάρροιες) σε ενα παμπερς με αποτελέσμα να χεζουν και τα @@ τους και οταν εγω έχω χρόνο και διάθεση παω να τους καθαρίσω οταν ειμαι στην δουλειά και δεν βαριέμαι ρε αδερφέ κιόλας. Αμ το άλλο... αν δεν εχω πηδήξει δεν εχω όρεξη ουτε το ποδι να σηκώσω να παω να τους κάνω αναρρόφηση και πνίγονται στα ίδια τους τα σαλια και εχουν και την αγωνία έξτρα. Καλά δεν μιλάμε να εχω παει για καφέ η για κατούρημα η χαριεντίζομαι με κανένα γκομενάκι στη δουλειά και βαράει ο αναπνευστηρας γιατί έφυγε ο σωλήνας και πια δεν μπορούνε να πάρουν ανάσα και μπλέδιάζουν κλπ κλπ. Ασε καλύτερα να μην φοράς μωρέ κράνος....ουτε αυτοί φορούσαν!!!

VANDA
19/04/2013, 17:46
Ακομη και να σου μπει κατι στο ματι πηγενοντας με μια φυσιολογικη για πολη ταχυτητα δεν νομιζω πως θα σε τραυματισει τοσο πολυ ωστε να χασεις ακαριαια τον ελεγχο και να μην προλαβεις να σταματησεις στην ακρη του δρομου...



Δεν είσαι και σίγουρος όμως. Χαλίκι στο κράνος έχεις φάει; Στο μέτωπο;

Τι φτάσαμε να συζητάμε πάλι εδώ μέσα. Για την αναγκαιότητα του κράνους; Για το παράλογο της νομοθεσίας; 'Μόνο εγώ θα πάθω το κακό'; Κακό θα πάθεις κι εσύ και η μάνα σου και οι φίλοι σου που θα σε κλαίνε και όποιος άτυχος παίζει να είναι στο δρόμο σου και δεν πρόλαβες να αντιδράσεις.

Το κράνος το φοράμε (και το δένουμε) πριν ανέβουμε και το βγάζουμε όταν ξεκαβαλάμε. Απλά πράγματα. Ούτε στον αγκώνα για τα τελευταία μέτρα (να πάρεις αέρα;! Θα πάρεις σε λίγο που θα φτάσεις, αν δε σου φτάνει ο αέρας μέσα στο κράνος), ούτε πάνω απ'το κεφάλι για να μπορούμε να καπνίζουμε οδηγώντας (ακούει το φιλαράκι μου; ), ούτε στη ντουλάπα. Όσοι πέσαμε άσχημα χωρίς κράνος και ζήσαμε, μάθαμε. Εμπιστευτείτε τα λογάκια μας για να μη χρειαστεί να δοκιμαστείτε κι εσείς στο 'ζω-πεθαίνω' όταν δείτε την άσφαλτο από πολύυυυ κοντά.
Α.. κι αν σε πιάσουνε και πέσει κλήση... πλήρωσέ την. Άδικο έχεις.

BLiTzER
19/04/2013, 17:46
Γιατί έτσι είναι ο νόμος !! ;)


Το μόνο σοβαρό επιχείρημα. Τα μυγάκια και τα έξοδα νοσοκομείων δεν πιάνουν ούτε σε 12χρονες μαιμούδες.

zephyr1
19/04/2013, 17:50
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω (μπάτσοι όλοι) είναι που δεν καταλαβαίνεται ότι το πρόστιμο πρέπει να χει χαρακτήρα να σε συνετίσει , όχι να σου κλείσει το σπίτι.
Αυτό λέει το παιδί παραπάνω και σεις του λέτε μαντολες.
Με σταμάτησε και μένα ένα λαπάρας μπάτσος στην μαραθωνος με το παπί και μου ρίξε κλήση για: οδηγεί χωρίς σύνεση και διαρκώς τεταμένη την προσοχή του.
Ποσό 210 €, μέσα σε 10 μερες 105€.
Μόλις έφυγε αφού του είπα ότι του είπα ,τον ξαναπέρασα με τον ίδιο τρόπο οδήγησης που πριν με έγραψε. Μου βαλε μυαλό ε?

AristidisZ
19/04/2013, 17:55
καλά μεταξύ μας, όσοι εδώ διαρυγνύουν τα ιμάτιά τους περί νομιμότητας, είμαι σίγουρος ότι Συγγρού και παραλία πάνε με 90 max και στον υπόλοιπο αστικό κύκλο με 50... Μη μιλήσω για κόκκινα, ανάποδα και τα ρέστα

MG-KTiNoS
19/04/2013, 18:04
Όταν λέω ότι το κράτος έχει την υποχρέωση να κρατάει τους πολίτες ζωντανούς το εννοώ κατά λέξη.
Είναι μαλάκες όμως γιατί απλά δεν το κάνουν.
Τώρα τα νοσήλια για μια βαριά κρανιοεγκεφαλική κάκωση και ενδεχομένως για μια αποκατάσταση που μπορεί να πάρει χρόνια είναι πάρα πολύ περισσότερα απ όσα θα δώσεις στο ΙΚΑ σε όλη σου τη ζωή.
Αυτά σ ένα κράτος που το ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ πια) καταρρέει και λεφτά δεν υπάρχουν
Φόρα το λοιπόν το γαμημένο και μη το κάνεις τόσο μεγάλο θέμα
(κι όταν σε γράφουν βάλε τίτλο έκανα μαλακία κι όχι φταίει η κοπέλα που έκανε τη δουλειά της)
:wave2:

Bradipous
19/04/2013, 18:05
Δεν είσαι και σίγουρος όμως. Χαλίκι στο κράνος έχεις φάει; Στο μέτωπο;

Τι φτάσαμε να συζητάμε πάλι εδώ μέσα. Για την αναγκαιότητα του κράνους; Για το παράλογο της νομοθεσίας; 'Μόνο εγώ θα πάθω το κακό'; Κακό θα πάθεις κι εσύ και η μάνα σου και οι φίλοι σου που θα σε κλαίνε και όποιος άτυχος παίζει να είναι στο δρόμο σου και δεν πρόλαβες να αντιδράσεις.

Το κράνος το φοράμε (και το δένουμε) πριν ανέβουμε και το βγάζουμε όταν ξεκαβαλάμε. Απλά πράγματα. Ούτε στον αγκώνα για τα τελευταία μέτρα (να πάρεις αέρα;! Θα πάρεις σε λίγο που θα φτάσεις, αν δε σου φτάνει ο αέρας μέσα στο κράνος), ούτε πάνω απ'το κεφάλι για να μπορούμε να καπνίζουμε οδηγώντας (ακούει το φιλαράκι μου; ), ούτε στη ντουλάπα. Όσοι πέσαμε άσχημα χωρίς κράνος και ζήσαμε, μάθαμε. Εμπιστευτείτε τα λογάκια μας για να μη χρειαστεί να δοκιμαστείτε κι εσείς στο 'ζω-πεθαίνω' όταν δείτε την άσφαλτο από πολύυυυ κοντά.
Α.. κι αν σε πιάσουνε και πέσει κλήση... πλήρωσέ την. Άδικο έχεις.

Ολα δεκτα και συμφωνω απολυτα με ολα..
Επισης προσωπικα κρανος φοραω ακομη και για τα 50 μετρα που ειναι ο φουρνος απο το σπιτι το οποιο με εσωσε μια αποφραδα ημερα που ειδα την ασφαλτο καταματα και ουτε με ενοχλει οταν το φοραω (οπως λενε καποιοι οτι δεν αντεχουν νοιωθουν πως δεν βλεπουν γυρω τους κλπ) ουτε με δεσμευει αντιθετως μαλιστα νοιωθω και πιο ανετα - ασφαλης...

ΑΛΛΑ
Συνεχιζω να υποστηριζω το παραπανω οτι δηλαδη με το προστημο το οποιο κοστιζει οσο ενα κρανος δεν προκειται να αλλαξει κατι, γιατι αν πραγματικα ο σκοπος του ειναι να συνετισει τον οδηγο, γιατι προστιμο για τον οδηγο εχεις 350€ ενω για συνεπιβατη 80€ ? Αξιζει περισσοτερο μηπως η ζωη του οδηγου ή βαζει πιο δυσκολα μυαλο απο οτι ο συνεπιβατης?

Και ακομη χειροτερη ειναι η μπατσονοοτροπια ορισμενων αστυνομικων...

Bradipous
19/04/2013, 18:12
Όταν λέω ότι το κράτος έχει την υποχρέωση να κρατάει τους πολίτες ζωντανούς το εννοώ κατά λέξη.
Είναι μαλάκες όμως γιατί απλά δεν το κάνουν.
Τώρα τα νοσήλια για μια βαριά κρανιοεγκεφαλική κάκωση και ενδεχομένως για μια αποκατάσταση που μπορεί να πάρει χρόνια είναι πάρα πολύ περισσότερα απ όσα θα δώσεις στο ΙΚΑ σε όλη σου τη ζωή.
Αυτά σ ένα κράτος που το ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ πια) καταρρέει και λεφτά δεν υπάρχουν
Φόρα το λοιπόν το γαμημένο και μη το κάνεις τόσο μεγάλο θέμα
(κι όταν σε γράφουν βάλε τίτλο έκανα μαλακία κι όχι φταίει η κοπέλα που έκανε τη δουλειά της)
:wave2:

Δεν στεκει αυτο που λες για την νοσηλεια γιατι αυτος ειναι ο λογος υπαρξης αυτων των υπηρεσιων και το επιβεβαιωνεις με την παραπανω φραση σου "το κράτος έχει την υποχρέωση να κρατάει τους πολίτες ζωντανούς"

υ.γ. Δεν ανοιξα εγω το θρεντ ουτε κλαφτηκα για καποιο προστιμο που εφαγα... :D

sapila racing
19/04/2013, 18:15
Οσο ακριβό και ναναι το πρόστιμο, αν φοράς το κράνος δεν θα το φας. ;)
Εγω προσωπικά αν ημουν κρατος θα το έβαζα 500 Ευρω για κράνος και αλλα 1000 για κόκκινο και θα έβαζα τους μπάτσους να κόβουν αβέρτα. Οι μπάτσοι θα ειχαν οδηγίες να κρύβονται πίσω απο την σταση/περίπτερο κλπ να μην φαινονται απο μακριά. Επίσης οποιος δεν εχει πινακίδα θα του έβαζαν 500 αλλά θα του έπαιρναν και το μηχανάκι, όπως επίσης και στους ανασφάλιστους.

Σε ενα μηνα θα ειχε βγεί το budget για την Τρόικα, θα τα πληρώνανε οι βλάκες που περνανε με κοκκινο η δεν φοράνε κράνος, κι εγω θα ειχα λιγότερα έξοδα.
Επίσης μετα απο ενα μηνα συνεχούς σκισίματος θα φόραγαν όλοι κράνη και κανενας δεν θα ξαναπέρναγε με κόκκινο και όλα καλά. :D

AristidisZ
19/04/2013, 18:24
Οσο ακριβό και ναναι το πρόστιμο, αν φοράς το κράνος δεν θα το φας. ;)
Εγω προσωπικά αν ημουν κρατος θα το έβαζα 500 Ευρω για κράνος και αλλα 1000 για κόκκινο και θα έβαζα τους μπάτσους να κόβουν αβέρτα. Οι μπάτσοι θα ειχαν οδηγίες να κρύβονται πίσω απο την σταση/περίπτερο κλπ να μην φαινονται απο μακριά. Επίσης οποιος δεν εχει πινακίδα θα του έβαζαν 500 αλλά θα του έπαιρναν και το μηχανάκι, όπως επίσης και στους ανασφάλιστους.

Σε ενα μηνα θα ειχε βγεί το budget για την Τρόικα, θα τα πληρώνανε οι βλάκες που περνανε με κοκκινο η δεν φοράνε κράνος, κι εγω θα ειχα λιγότερα έξοδα.
Επίσης μετα απο ενα μηνα συνεχούς σκισίματος θα φόραγαν όλοι κράνη και κανενας δεν θα ξαναπέρναγε με κόκκινο και όλα καλά. :D
Κάτσε να στο συνεχίσω
σε περίπτωση που κάποιος από τους παραβάτες είναι άνεργος θα εκτελείται επιτόπου
έτσι σε λιγότερο από ένα μήνα θα έβγαινει το budget, μιας και δε θα χαμε να πληρωνουμε και για τους μ@λ@κες τους άνεργους :D

sapila racing
19/04/2013, 18:31
Κάτσε να στο συνεχίσω
σε περίπτωση που κάποιος από τους παραβάτες είναι άνεργος θα εκτελείται επιτόπου
έτσι σε λιγότερο από ένα μήνα θα έβγαινει το budget, μιας και δε θα χαμε να πληρωνουμε και για τους μ@λ@κες τους άνεργους :D

Δεν μ' επιασες αλλά δεν πειράζει.
Ξαναδιάβασε την πρώτη πρόταση:

Οσο ακριβό και ναναι το πρόστιμο, αν φοράς το κράνος δεν θα το φας. ;)
Aν φοράς κράνος, δεν περνάς κόκκινο κι εχεις πινακίδα και ασφάλεια, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Απλό είναι. :wave2:

MG-KTiNoS
19/04/2013, 18:38
Δεν στεκει αυτο που λες για την νοσηλεια γιατι αυτος ειναι ο λογος υπαρξης αυτων των υπηρεσιων και το επιβεβαιωνεις με την παραπανω φραση σου "το κράτος έχει την υποχρέωση να κρατάει τους πολίτες ζωντανούς"


Στα 2,5 δισ ευρώ υπολογίζει το έλλειμμα στα ασφαλιστικά ταμεία για το 2013 η Πανελλήνια Ομοσπονδία των εργαζομένων σε αυτά.

Για τον ΕΟΠΥΥ το έλλειμμα εκτιμάται στο 1,5 δισ ευρώ.

Με βάση αυτά τα στοιχεία ο πρόεδρος των εργαζομένων, Θανάσης Καποτάς εκτίμησε ότι θα γίνουν νέες παρεμβάσεις στις συντάξεις για να καλυφθούν τα ελλείμματα.

Την ίδια ώρα, οι κενές θέσεις στα ασφαλιστικά ταμεία αγγίζουν το 40% ενώ για την έκδοση σύνταξης απαιτούνται 12 μήνες έως και 3 χρόνια.

Πηγή: http://www.skai.gr/news/greece/article/229866/25-dis-euro-to-elleimma-sta-asfalistika-tameia-gia-to-2013-/#ixzz2QvaMJTdH




υγ

:wave2:

AristidisZ
19/04/2013, 18:39
να σου πω κάτι από προσωπική αντίληψη:
είμαι εξαιρετικά ήπιος οδηγός, δεν αναπτύσω υπερβολική ταχύτητα, δε κάνω ελιγμούς, δεν χώνομαι, δεν δεν δεν, παρόλα αυτά:
- κάποιες φορές (πολύ σπάνια πλέον) βγαίνω χωρίς κράνος
- κάποιες φορές (επίσης σπάνια) οδηγώ έχωντας πιει λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε
- κάποιες φορές, που είμαι σε ένα φανάρι 2 το πρωί και δε βλέπω ούτε σκύλο, περνάω με κόκκινο (αφού προηγουμένως έχω σταματήσει)
- στο 90% των μετακινήσεών μου περνάω το όριο ταχύτητας

είναι εις γνώσην μου ότι κάποια στιγμή αν με τσακώσουν θα την φάω στον κώλο, και το γνωρίζω

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο σας εκπλήσσει η παραπάνω παραβατικότητα...

Bradipous
19/04/2013, 18:46
Στα 2,5 δισ ευρώ υπολογίζει το έλλειμμα στα ασφαλιστικά ταμεία για το 2013 η Πανελλήνια Ομοσπονδία των εργαζομένων σε αυτά.

Για τον ΕΟΠΥΥ το έλλειμμα εκτιμάται στο 1,5 δισ ευρώ.

Με βάση αυτά τα στοιχεία ο πρόεδρος των εργαζομένων, Θανάσης Καποτάς εκτίμησε ότι θα γίνουν νέες παρεμβάσεις στις συντάξεις για να καλυφθούν τα ελλείμματα.

Την ίδια ώρα, οι κενές θέσεις στα ασφαλιστικά ταμεία αγγίζουν το 40% ενώ για την έκδοση σύνταξης απαιτούνται 12 μήνες έως και 3 χρόνια.

Πηγή: http://www.skai.gr/news/greece/article/229866/25-dis-euro-to-elleimma-sta-asfalistika-tameia-gia-to-2013-/#ixzz2QvaMJTdH




υγ

:wave2:

Για το ελλειμμα φταινε οι ξεκρανοτοι και οχι οσοι επερναν κανα 2 εξτρα συνταξουλες γιατι ηταν δηθεν τυφλοι, μουγκοι, κουτσοι δεν ξερω και γω τι αλλο..
:a56:

sapila racing
19/04/2013, 18:47
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο σας εκπλήσσει η παραπάνω παραβατικότητα...

Πάλι δεν μ΄έπιασες.
Να το πώ αλλιώς. Αν κάποτε φτάσουν οι Ελληνες οδηγοί να μην περνάνε ποτέ με κόκκινο, τότε θα έχουν φτιάξει και πάρα πολλά άλλα πράγματα.

AUFGEBRACHT
19/04/2013, 18:49
είναι εις γνώσην μου ότι κάποια στιγμή αν με τσακώσουν θα την φάω στον κώλο, και το γνωρίζω

No offence, εσύ φάε στον κώλο ό,τι θες... το θέμα όμως ρε φίλε μου είναι μη φας καναν άλλο άδικα και τον πάρεις στο λαιμό σου, εκεί είναι το κρίμα. Λες ότι οδηγάς πολύ σπάνια έχοντας πιει λίγο παραπάνω απ΄ότι θα έπρεπε. Να υποθέσω ισχύει το "έλα μωρέ σε εμένα θα συμβεί;" ή "μια φορά ήπια λίίίίγο παραπάνω, τί έγινε;". Εγώ κωδικοποιώ τη φράση "πίνω πολύ σπάνια λίγο παραπάνω από το κανονικό", ως "υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να προκαλέσω ατύχημα ή δυστύχημα". Μικρή αλλά υπάρχει, ξέρεις, υπάρχει κι εκείνη η ρημάδα η κακιά ώρα που επικαλείται πολύ συχνά. Έχεις την εντύπωση ότι οσα έχουμε ακούσει εδώ μέσα έγιναν από ανθρώπους που ήθελαν ηθελημένα να σκοτώσουν τον άλλο;

AristidisZ
19/04/2013, 18:50
Πάλι δεν μ΄έπιασες.
Να το πώ αλλιώς. Αν κάποτε φτάσουν οι Ελληνες οδηγοί να μην περνάνε ποτέ με κόκκινο, τότε θα έχουν φτιάξει και πάρα πολλά άλλα πράγματα.

αυτο νομίζω το κατάλαβα πλήρως
σα να μου λες

Αν κάποτε φτάσουν οι Ελληνες να μη καπνίζουν μέσα σε μία ταβέρνα
σημαίνει ότι θα σεβόμαστε και όλους τους υπόλοιπους νόμους κλπ κλπ
συμφωνώ :beer:

AristidisZ
19/04/2013, 18:52
No offence, εσύ φάε στον κώλο ό,τι θες... το θέμα όμως ρε φίλε μου είναι μη φας καναν άλλο άδικα και τον πάρεις στο λαιμό σου, εκεί είναι το κρίμα. Λες ότι οδηγάς πολύ σπάνια έχοντας πιει λίγο παραπάνω απ΄ότι θα έπρεπε. Να υποθέσω ισχύει το "έλα μωρέ σε εμένα θα συμβεί;" ή "μια φορά ήπια λίίίίγο παραπάνω, τί έγινε;". Εγώ κωδικοποιώ τη φράση "πίνω πολύ σπάνια λίγο παραπάνω από το κανονικό", ως "υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να προκαλέσω ατύχημα ή δυστύχημα". Μικρή αλλά υπάρχει, ξέρεις, υπάρχει κι εκείνη η ρημάδα η κακιά ώρα που επικαλείται πολύ συχνά. Έχεις την εντύπωση ότι οσα έχουμε ακούσει εδώ μέσα έγιναν από ανθρώπους που ήθελαν ηθελημένα να σκοτώσουν τον άλλο;

καλά το αναγάγεις σε επιστήμη
βγαίνω έξω, η μηχανή είναι το μόνο μου μέσο, και αντί να πιω 2 ποτήρια κρασί πίνω 4
ε, δεν θα αφήσω τη μηχανή (στον δρόμο) στην άλλη άκρη της Αθήνας για να πάρω ταξί και να πάω το επόμενο πρωι να τη πάρω.
Έτσι θα έπρεπε να κάνω, άλλα δεν το κάνω....

DimChios
19/04/2013, 18:55
Το μόνο σοβαρό επιχείρημα. Τα μυγάκια και τα έξοδα νοσοκομείων δεν πιάνουν ούτε σε 12χρονες μαιμούδες.

Δεν συμφωνω αλλα για να καλυψω και αυτη σου την αποψη (μιας και εκει καταντησαμε) γι αυτο ειπα 1500 το προστιμο!

:wave2:

faraway
19/04/2013, 18:55
- κάποιες φορές (πολύ σπάνια πλέον) βγαίνω χωρίς κράνος
- κάποιες φορές (επίσης σπάνια) οδηγώ έχωντας πιει λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε
- κάποιες φορές, που είμαι σε ένα φανάρι 2 το πρωί και δε βλέπω ούτε σκύλο, περνάω με κόκκινο (αφού προηγουμένως έχω σταματήσει)


Καθόλου δεν εκπλήσσει , είναι γνωστό ότι κυκλοφορούν πολλοί "παράνομοι" , όπως είναι και επίσης γνωστό ότι πολλοί από αυτούς έχουν πάψει να κυκλοφορούν λόγο ανωτέρας βίας ( δυστυχήματα δλδ ) . Επίσης έχουν πάψει να κυκλοφορούν και άλλοι λόγο ανωτέρας βίας που δεν ήταν παράνομοι αλλά είχαν τη τύχη να βρεθούν πολύ κοντά σε έναν "παράνομο" .


Επίσης είναι γνωστό πως η τροχαία είναι εκεί έξω κατά καιρούς για να γράφει όλους αυτούς τους "παράνομους" .
Απορώ που είναι η διαφωνία , και τι ακριβώς συζητιέται και διυλίζεται ?

MG-KTiNoS
19/04/2013, 18:56
Για το ελλειμμα φταινε οι ξεκρανοτοι και οχι οσοι επερναν κανα 2 εξτρα συνταξουλες γιατι ηταν δηθεν τυφλοι, μουγκοι, κουτσοι δεν ξερω και γω τι αλλο..
:a56:

Για το έλλειμμα φταίει το κούρεμα των ομολόγων αλλά αφού λεφτά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και το προσωπικό είναι 40% μειωμένο τι κάθεσαι και ρητορεύεις μου λες?

MG-KTiNoS
19/04/2013, 19:02
να σου πω κάτι από προσωπική αντίληψη:
είμαι εξαιρετικά ήπιος οδηγός, δεν αναπτύσω υπερβολική ταχύτητα, δε κάνω ελιγμούς, δεν χώνομαι, δεν δεν δεν, παρόλα αυτά:
- κάποιες φορές (πολύ σπάνια πλέον) βγαίνω χωρίς κράνος
- κάποιες φορές (επίσης σπάνια) οδηγώ έχωντας πιει λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε
- κάποιες φορές, που είμαι σε ένα φανάρι 2 το πρωί και δε βλέπω ούτε σκύλο, περνάω με κόκκινο (αφού προηγουμένως έχω σταματήσει)
- στο 90% των μετακινήσεών μου περνάω το όριο ταχύτητας

είναι εις γνώσην μου ότι κάποια στιγμή αν με τσακώσουν θα την φάω στον κώλο, και το γνωρίζω

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο σας εκπλήσσει η παραπάνω παραβατικότητα...

Νο οφένς που λέει και ο Αχτενμπούχτεν αλλά για να σε μαζέψει θα τρέξει ένα νοσοκομειακό και ενδεχομένως θα διατρέξουν και κίνδυνο για να φτάσουν πιο γρήγορα.
Μετά θα πας στην εντατική και επειδή είσαι νέος θα πάρεις προτεραιότητα (αν δε πέσει τηλέφωνο) και ίσως κάποιος μείνει έξω και χαιρετίσει σημαία .
Κλπ κλπ

Όλα αυτά που λέτε τώρα με την κρίση ξανασκέφτεται τα….

vaska
19/04/2013, 19:03
Έκανε μια μαλακία κι έφαγε μια κλήση.
Κατά πώς φαίνεται έχει πολύ μεγάλο ζόρι να βρει τα λεφτά να την πληρώσει.
Το έγραψε εδώ για να πει τον πόνο του και να ξεθυμάνει.
Την έφαγε στον κ@λο από την τροχαία. Αμαρτία είναι να την τρώει κι από εμάς.

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες. Όλοι επάνω του πέσαμε λες κι εμείς δεν κάναμε, κάνουμε θα κάνουμε μαλακίες.


@ alkis1990

Μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα, να είσαι πάντα προβλεπέ και μια φορά για μια στιγμή να είσαι εκείνος που την αρπάζει στον πισινό από τους τσέους.
Μου έχει τύχει, κι ενώ πάντα είμαι με κράνος εκείνη την ημέρα έφυγα από την πίσω πόρτα του μαγαζιού, δεν το πήρα μαζί μου και το πήρα χαμπάρι ότι δεν το φοράω, μια γωνία μετά. Καθώς έκανα τον γύρο του τετραγώνου με σταμάτησε ο λεβέντης και ήθελε να με γράψει.

Με την γκαντεμιά σου τα βάζεις ώρες ώρες αλλά είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι.

Αν το δεις από άλλη οπτική, θα μπορούσε αντί να ήταν μπάτσος και να σε γράψει να ήταν άλλο όχημα να σε χτυπούσε και να είχες άλλα χειρότερα αφού δεν φορούσες κράνος.


Περαστικά φίλε.

AristidisZ
19/04/2013, 19:10
Νο οφένς που λέει και ο Αχτενμπούχτεν αλλά για να σε μαζέψει θα τρέξει ένα νοσοκομειακό και ενδεχομένως θα διατρέξουν και κίνδυνο για να φτάσουν πιο γρήγορα.
Μετά θα πας στην εντατική και επειδή είσαι νέος θα πάρεις προτεραιότητα (αν δε πέσει τηλέφωνο) και ίσως κάποιος μείνει έξω και χαιρετίσει σημαία .
Κλπ κλπ

Όλα αυτά που λέτε τώρα με την κρίση ξανασκέφτεται τα….
νομίζω ότι η κουβέντα ξεφεύγει, οπότε σταματάω εδώ
τελικά είμαι τυπικό δείγμα νεοέλληνα, κάφρος εκ γεννετής ολίγον τι αλήτης και τσάμπα μάγκας
αποχωρώ απο τη συγκεκριμένη συζήτηση, και αφήνω όλους τους νόμιμους οδηγούς να νουθετούν εμάς τους υπολοίπους, μιας και ο τυπικός αναβάτης του moto.gr ανεβαίνει την Κηφισίας Σάββατο 3 το πρωί με 70
κι αν δε το κάνει αυτό, αλλά ανοίγει λίγο γκαζάκι δε πειράζει, γιατί φοράει κράνος Αράι και πέρασε το βράδυ του πίνοντας πορτοκαλάδα άνευ ανθρακικού :wave2:

paramedic
19/04/2013, 19:19
Ρε σεις γράψτε στα παπάρια σας την νομιμότητα και τις άλλες χαζομάρες. Εχετε καταλάβει οτι ο σκοπός μας είναι να ζήσουμε αλλη 1 μέρα για να κάνουμε αυτο που αγαπαμε?

AUFGEBRACHT
19/04/2013, 19:19
καλά το αναγάγεις σε επιστήμη
βγαίνω έξω, η μηχανή είναι το μόνο μου μέσο, και αντί να πιω 2 ποτήρια κρασί πίνω 4
ε, δεν θα αφήσω τη μηχανή (στον δρόμο) στην άλλη άκρη της Αθήνας για να πάρω ταξί και να πάω το επόμενο πρωι να τη πάρω.
Έτσι θα έπρεπε να κάνω, άλλα δεν το κάνω....

Ειλικρινά είναι ακλόνητο, ατράνταχτο, απίστευτο, αποδείξιμο, απόλυτο, αναντίλεκτο, αναμφισβήτητο, ανατατικό, ανέκκλητο, αξιοσέβαστο, απρόσβλητο (κι ακόμα είμαι στο γράμμα άλφα) επιχείρημα που δεν μπορεί να απαντήσεις κανείς...

zephyr1
19/04/2013, 19:19
νομίζω ότι η κουβέντα ξεφεύγει, οπότε σταματάω εδώ
τελικά είμαι τυπικό δείγμα νεοέλληνα, κάφρος εκ γεννετής ολίγον τι αλήτης και τσάμπα μάγκας
αποχωρώ απο τη συγκεκριμένη συζήτηση, και αφήνω όλους τους νόμιμους οδηγούς να νουθετούν εμάς τους υπολοίπους, μιας και ο τυπικός αναβάτης του moto.gr ανεβαίνει την Κηφισίας Σάββατο 3 το πρωί με 70
κι αν δε το κάνει αυτό, αλλά ανοίγει λίγο γκαζάκι δε πειράζει, γιατί φοράει κράνος Αράι και πέρασε το βράδυ του πίνοντας πορτοκαλάδα άνευ ανθρακικού :wave2:

Μη τρελενεσαι ωρε,ετσι ειναι το φορουμ, λιγοι εχουν τα @@ να παραδεχτουν αυτα που εγραψες οτι κανεις, και που'σε αλλαξε την υπογραφη σου γιατι βλεπω να σε μπαναρουν.:lol:

chr1s_86
19/04/2013, 19:22
ανεβαίνει την Κηφισίας Σάββατο 3 το πρωί με 70


καν' το x2 να συζητήσουμε..! :a014:

paramedic
19/04/2013, 19:27
Ενα εχω να πω για όσους δεν φορούν κράνος η δεν βάζουν ζώνη : ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ μου...

DimChios
19/04/2013, 19:39
ολίγον τι αλήτης και τσάμπα μάγκας

πες τα σε κανενα γκομενακι αυτα, πιανουν! ;)

BLiTzER
19/04/2013, 19:52
Δεν συμφωνω αλλα για να καλυψω και αυτη σου την αποψη (μιας και εκει καταντησαμε) γι αυτο ειπα 1500 το προστιμο!

:wave2:

Και 5 μύρια να πάει, λίγο με απασχολεί. Πάντα φοράω κράνος.

Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος έχει αποδεδειγμένα - όπως υποστηρίζει - πρόβλημα υγείας και οικονομικό και οκ, καλοί οι νόμοι, αλλά ούτε στοπ έσφαξε, ούτε κόκκινο, ούτε σκότωσε κανέναν. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος θα του συγχωρούσε το κράνος, το οποίο στο κάτω κάτω είναι για τη δική του ασφάλεια.

Από την άλλη είναι τελείως ειρωνικό, σιχαμένο και γλοιώδες να ακούγεται "ε αν μείνεις φυτό για μια ζωή, εγώ θα σε πληρώνω", γιατί ο καθένας πληρώνει το ποσό που του αναλογεί στους φορείς και, επίσης, εδώ είναι το σημαντικότερο, το 99% των Ελλήνων καπνίζουν ή/και πίνουν ή/και τρώνε τηγανητά. Εγώ πληρώνω και αυτούς τους ανεγκέφαλους και δεν κάνω τίποτα από αυτά. Να τους πετάξουμε σε ένα γαμημένο γκρεμό, να ακούμε και λιγότερες μαλακίες.

Για το μυγάκι, απλά ασχολίαστο. "Αν πετύχεις μυγάκι/χαλίκι και αν σε βρει καλά, σε σημείο που πονάει υπερβολικά, ώστε να χάσεις τον έλεγχο και αν πέσεις και αν τύχει να βρεις κάποιον που βρίσκεται στο δρόμο σου και αν...". Ούτε για γέλια.

nicksior
19/04/2013, 20:04
Εχω φάει κλήση για κράνος απο μπάτσο που είχε το δικό του άδετο ...
Αν την κόψεις θα σε καρφώσω , του είπα.
Θα μου κλάσεις τ' αρχ.. , μου είπε.
Γιαυτό και ....
Δεν τον κάρφωσα!

fkol k4
19/04/2013, 20:06
Οσο ακριβό και ναναι το πρόστιμο, αν φοράς το κράνος δεν θα το φας. ;)
Εγω προσωπικά αν ημουν κρατος θα το έβαζα 500 Ευρω για κράνος και αλλα 1000 για κόκκινο και θα έβαζα τους μπάτσους να κόβουν αβέρτα. Οι μπάτσοι θα ειχαν οδηγίες να κρύβονται πίσω απο την σταση/περίπτερο κλπ να μην φαινονται απο μακριά. Επίσης οποιος δεν εχει πινακίδα θα του έβαζαν 500 αλλά θα του έπαιρναν και το μηχανάκι, όπως επίσης και στους ανασφάλιστους.

Σε ενα μηνα θα ειχε βγεί το budget για την Τρόικα, θα τα πληρώνανε οι βλάκες που περνανε με κοκκινο η δεν φοράνε κράνος, κι εγω θα ειχα λιγότερα έξοδα.
Επίσης μετα απο ενα μηνα συνεχούς σκισίματος θα φόραγαν όλοι κράνη και κανενας δεν θα ξαναπέρναγε με κόκκινο και όλα καλά. :D

Αυτό δεν έχει νόημα, από την εξής άποψη:
Επειδή ακόμα και οι αστυνομικοί είναι άνθρωποι, αν ξέρουν πως ένα πρόστιμο που θα γράψουν ουσιαστικά μπορεί να σε τελειώσει (και πίστεψέ με, όταν στη σημερινή εποχή ο κόσμος κόβει από παντού για να «βγει», ένα χιλιάρικο πρόστιμο σε κάποιον που είναι στο απόλυτο οικονομικό όριο μπορεί να τον κάνει ακόμα και να αυτοκτονήσει, δεν θα ήταν άλλωστε και η πρώτη φορά πια), απλά δεν θα το γράψει.
Θα γράψει κάτι άλλο. Αυτά όμως είναι παπαριές.

Το θέμα θα ήταν το πρόστιμο να ήταν αρκετά μικρό ώστε να μη σε λυπάται ο άλλος για να στο γράψει, αλλά να ξέρεις πως θα το φας εννέα στις δέκα φορές τουλάχιστον και δεν θα μπορέσεις να τη σβήσεις. Πενηνταρικάκι πενηνταρικάκι, που θα πήγαινε, θα το μαθαίναμε όλοι το κράνος.

Για το αρχικό θέμα, φίλε πλήρωσε το πρόστιμο και πες πως ήταν μια ατυχία της στιγμής. Θα μπορούσε να μην τύχει, θα μπορούσε να συμβεί και κάτι χειρότερο. Στραβές είναι αυτές, πάντα θα συμβαίνουν, ας είναι πρόστιμα τουλάχιστον.

Red Rider
19/04/2013, 20:16
Και εγώ έχω τρακάρει άσχημα και με έσωσε ο εξοπλισμος και συγκεκριμένα λόγω του κράνους δεν χυθηκαν τα μυαλά μου στο δρόμο.Στο ποδήλατο φοράω κράνος.Ακόμα και στην δουλειά φοράω κράνος...
Ε υπάρχουν φορες που "πετάγομαι" στο περίπτερο χωρίς κράνος..
Ισως τελικά πεταχτώ στον άλλο κόσμο,ή γυρίσω σπίτι απλά με μια κλήση...τουλάχιστον ξέρω τι κάνω και ποιές μπορεί να είναι οι συνέπειες..

pipe_smoker
19/04/2013, 21:04
Από την άλλη είναι τελείως ειρωνικό, σιχαμένο και γλοιώδες να ακούγεται "ε αν μείνεις φυτό για μια ζωή, εγώ θα σε πληρώνω", γιατί ο καθένας πληρώνει το ποσό που του αναλογεί στους φορείς και, επίσης, εδώ είναι το σημαντικότερο, το 99% των Ελλήνων καπνίζουν ή/και πίνουν ή/και τρώνε τηγανητά. Εγώ πληρώνω και αυτούς τους ανεγκέφαλους και δεν κάνω τίποτα από αυτά. Να τους πετάξουμε σε ένα γαμημένο γκρεμό, να ακούμε και λιγότερες μαλακίες.

Για το μυγάκι, απλά ασχολίαστο. "Αν πετύχεις μυγάκι/χαλίκι και αν σε βρει καλά, σε σημείο που πονάει υπερβολικά, ώστε να χάσεις τον έλεγχο και αν πέσεις και αν τύχει να βρεις κάποιον που βρίσκεται στο δρόμο σου και αν...". Ούτε για γέλια.

Κι αυτοί που καπνίζουν πληρώνουν φόρους για σένα και μένα που καβαλάμε και (είτε φοράμε κράνος είτε όχι) έναν άλφα κίνδυνο τον διατρέχουμε είναι η αλήθεια. Τι να πουν κι αυτοί που ούτε καπνίζουν ούτε καβαλάνε. Δεν είναι αυτή η λογική. Συμφωνώ ότι είναι "υποκριτικό" το να λέει κάποιος ότι "θα σε πληρώνω εγώ αν μείνεις φυτό".
Έλα όμως που μια δόση αλήθειας υπάρχει σε αυτό.

Όσο για το πετραδάκι μυγάκι @δάκι, ναι. Αν σου μπει κάτι στο μάτι είναι πολλές οι πιθανότητες να χάσεις τον έλεγχο και να το στείλεις σε καμιά στάση λεωφορείου και να γλιτώσεις το κράτος από 2-3 συνταξιούχους.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Στο αυτοκίνητο παρμπρίζ υπάρχει οπότε μυγάκια σκατάκια φατάκια δεν παίζουν. Κλήση για τη ζώνη γιατί κόβουν?

Και αν όσες απαντήσεις έχουν δοθεί έχουν ψεγάδια η είναι λειψές, να το δεχτώ σε ένα βαθμό. Αλλά η απάντηση "γιατί αυτός είναι ο νόμος" είναι απλά για γέλια. Ο νόμος έχει κάποια λογική βάση. Δεν είναι αξίωμα.


Αυτό δεν έχει νόημα, από την εξής άποψη:
Επειδή ακόμα και οι αστυνομικοί είναι άνθρωποι, αν ξέρουν πως ένα πρόστιμο που θα γράψουν ουσιαστικά μπορεί να σε τελειώσει (και πίστεψέ με, όταν στη σημερινή εποχή ο κόσμος κόβει από παντού για να «βγει», ένα χιλιάρικο πρόστιμο σε κάποιον που είναι στο απόλυτο οικονομικό όριο μπορεί να τον κάνει ακόμα και να αυτοκτονήσει, δεν θα ήταν άλλωστε και η πρώτη φορά πια), απλά δεν θα το γράψει.
Θα γράψει κάτι άλλο. Αυτά όμως είναι παπαριές.

Το θέμα θα ήταν το πρόστιμο να ήταν αρκετά μικρό ώστε να μη σε λυπάται ο άλλος για να στο γράψει, αλλά να ξέρεις πως θα το φας εννέα στις δέκα φορές τουλάχιστον και δεν θα μπορέσεις να τη σβήσεις. Πενηνταρικάκι πενηνταρικάκι, που θα πήγαινε, θα το μαθαίναμε όλοι το κράνος.

Για το αρχικό θέμα, φίλε πλήρωσε το πρόστιμο και πες πως ήταν μια ατυχία της στιγμής. Θα μπορούσε να μην τύχει, θα μπορούσε να συμβεί και κάτι χειρότερο. Στραβές είναι αυτές, πάντα θα συμβαίνουν, ας είναι πρόστιμα τουλάχιστον.

Αν εξαιρέσεις τα κόκκινα (:lol: )

+ όσα θες

KAWAMANRIDER
19/04/2013, 21:05
το αλκοολ ειναι πολυ επικινδυνο για την οδηγιση εστω & απειροελαχιστο , γι ' αυτο δεν πινουμε αλκοολ οταν οδηγαμε μπορουμε να "πινουμε" αλλα πραγματα :smokin::D

AUFGEBRACHT
19/04/2013, 21:10
γι ' αυτο δεν πινουμε αλκοολ οταν οδηγαμε μπορουμε να "πινουμε" αλλα πραγματα :smokin::D

Το φεγγάρι ας πούμε που έλεγε κι ο Πουλόπουλος...

byron
19/04/2013, 22:33
Για το μυγάκι, απλά ασχολίαστο. "Αν πετύχεις μυγάκι/χαλίκι και αν σε βρει καλά, σε σημείο που πονάει υπερβολικά, ώστε να χάσεις τον έλεγχο και αν πέσεις και αν τύχει να βρεις κάποιον που βρίσκεται στο δρόμο σου και αν...". Ούτε για γέλια.

Δεν διαφωνώ με τα υπόλοιπα που έγραψες. Το μυγάκι, γάμα το...ίσα ίσα που αν μπει καμμιά σφιγκα στο κράνος αν έχεις ανοιχτή ζελατίνα καλύτερα να μην φοράει κάποιος. Για τις πετρούλες/χαλικάκια κλπ έχεις άδικο. Πριν κανα δυο χρόνια στην παραλιακή την είδα την κοτρόνα να μου ΄ρχετε και να κοπανάει πάνω στην ζελατίνα. Κόστος καμμιά 50αριά € η αλλαγή, κόστος αν δεν φόραγα...δεν θέλω να φανταστώ.

Για τις κλήσεις κλπ, άδικο ή όχι αν ΔΕΝ φοράς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Και ο ψαράς κανα δυο ψάρια πιάνει, όχι όλη τη θάλασσα.
Απλά ατυχία μιας και η επιβολή προστίμου έχει μόνο εισπρακτικό χαρακτήρα και σε καμμία περίπτωση δεν λειτουργεί ως τρόπος πρόληψης ή σύνεσης των οδηγών αφού γίνεται περιστασιακά.
Δεν μπορεί κάποιος να επικαλείται τον νόμο, όταν μέχρι να στηθεί για γράψιμο έχει αδιαφορήσει για 50 κράνη, κόκκινα, Stop, ζώνες ή ότι αλλο.

Το έχω ξαναπεί νομίζω, οτι το ύψος του προστίμου δεν λειτουργεί αποτρεπτικά. Η συνέπεια στην εφαρμογή των νόμων, ναι. Ενα πρόστιμο 20€ θα ήταν αρκετό αν ο άλλος ξέρει οτι 9 στις 10 φορές θα τον τσιμπήσουν και θα τη φάει.

la_villa
19/04/2013, 23:06
Φίλος στη Γερμανία είχε σταματήσει στην άκρη του δρόμου να ξεκουραστεί και καθόταν πάνω στη μηχανή χωρίς κράνος στο κεφάλι.
Τον είδε αστυνομικός και τον έγραψε, επειδή ήταν πάνω στη μηχανή χωρίς κράνος.

Εσύ τώρα είχες την ατυχία για αυτά τα 400 μέτρα να σε τσιμπίσουν. Ατυχία.



ναι οκ...πρόστιμο?

dmf
19/04/2013, 23:20
350€ έχει πάει το κράνος;; Εγώ έχω μείνει στα 50 που κόστιζε κάποτε..

BLiTzER
20/04/2013, 02:37
Δεν διαφωνώ με τα υπόλοιπα που έγραψες. Το μυγάκι, γάμα το...ίσα ίσα που αν μπει καμμιά σφιγκα στο κράνος αν έχεις ανοιχτή ζελατίνα καλύτερα να μην φοράει κάποιος. Για τις πετρούλες/χαλικάκια κλπ έχεις άδικο. Πριν κανα δυο χρόνια στην παραλιακή την είδα την κοτρόνα να μου ΄ρχετε και να κοπανάει πάνω στην ζελατίνα. Κόστος καμμιά 50αριά € η αλλαγή, κόστος αν δεν φόραγα...δεν θέλω να φανταστώ.

Για τις κλήσεις κλπ, άδικο ή όχι αν ΔΕΝ φοράς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Και ο ψαράς κανα δυο ψάρια πιάνει, όχι όλη τη θάλασσα.
Απλά ατυχία μιας και η επιβολή προστίμου έχει μόνο εισπρακτικό χαρακτήρα και σε καμμία περίπτωση δεν λειτουργεί ως τρόπος πρόληψης ή σύνεσης των οδηγών αφού γίνεται περιστασιακά.
Δεν μπορεί κάποιος να επικαλείται τον νόμο, όταν μέχρι να στηθεί για γράψιμο έχει αδιαφορήσει για 50 κράνη, κόκκινα, Stop, ζώνες ή ότι αλλο.

Το έχω ξαναπεί νομίζω, οτι το ύψος του προστίμου δεν λειτουργεί αποτρεπτικά. Η συνέπεια στην εφαρμογή των νόμων, ναι. Ενα πρόστιμο 20€ θα ήταν αρκετό αν ο άλλος ξέρει οτι 9 στις 10 φορές θα τον τσιμπήσουν και θα τη φάει.

Μαζί σου, ρε Βύρωνα και ξέρεις ότι δεν είμαι παράλογος, ούτε ηθικολόγος. Απλά υπερβάλλω, συνήθως, για να περάσω αυτό που θέλω να περάσω. Ναι, ένα πετραδάκι μπορεί να πονέσει. Άσχημα. Αλλά μέχρι να φτάσεις στο σημείο να σκοτώσεις κάποιον... ε οκ... καταλαβαίνεις τη διαφορά. Είπαμε να υπερβάλλουμε, αλλά όποτε το ακούω αυτό, λυπάμαι τον Spielberg.

Περί ζώνης και κράνους, ο νόμος υπάρχει επειδή δεν έχουμε την ικανότητα να προστατέψουμε τον εαυτό μας μόνοι μας. Οπότε σου πετάει ένα προστιμάκι και σε υποχρεώνει εμμέσως. Τόσο απλά.

Κατά τ'άλλα, συμφωνώ 100%. Εδώ δεν υπάρχει αδικία ουσιαστικά. Έκανε την απερισκεψία και πρέπει να την πληρώσει. ΑΛΛΑ είναι κρίμα να κοπεί τέτοιο πρόστιμο για τέτοιο λόγο σε κάποιον που ίσα ίσα τα βγάζει πέρα. Οι νόμοι δεν υπάρχουν για να ακολουθούνται τυφλά και κατά γράμμα (κατά την ταπεινή μου γνώμη).

McTalas
20/04/2013, 07:16
Ενα εχω να πω για όσους δεν φορούν κράνος η δεν βάζουν ζώνη : ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ μου...
+600

να εχουμε δουλιτσα να μην πινασουν και τα παιδακια μας...

devil's animal
20/04/2013, 10:20
κανονικα ο διοικητης, εφ'οσον τα εισοδηματα απο τα εκκαθαριστικα της εφοριας ηταν για κλαματα, θα επρεπε να σβησει το προστιμο και να κρατησει το διπλωμα (για συνετιση)...
σε τετοιες περιπτωσεις (π.χ. μακροχρονιας ανεργιας, ασθενειας σοβαρης συγγενικου προσωπου κλπ), το κρατος δεν θα επρεπε να δινει μια εξτρα κλωτσια στο ηδη πεσμενο και εξαθλιωμενο πολιτη...

ολα τα αλλα που ειπωθηκαν περι σωστου νομου ειναι ορθα και τα ασπαζομαι...

και ισως οντως να ειχε πολυ μεγαλυτερη αξια στο να μικρυνει το προστιμο (να γινει π.χ. 80€) και να το πληρωνουν ολοι και να γραφουν παντα...γιατι τωρα οι περισσοτεροι τσεοι λυπουνται να κοψουν 350 απο την στιγμη που ο βασικος ειναι 400...και καλα κανουν κατα την ταπεινη μου γνωμη...

το πιο σωστο ομως για μενα θα ηταν το προστιμο να πηγαινε βαση εισοδηματος...ποσα βγαζεις?? 100.000€ το χρονο, τσιμπα ενα 2χιλιαρο για κρανος και καλα σου ειναι...
ποσα βγαζεις 10.000€ τσιμπα μια 200αρου και μην το ξανακανεις...

απλα πραγματα...
γιατι ο γιατρος του κολωνακιου με το BMW gs rt ftr kai 2 avga tourkias θα παρει την κληση, θα σκουπισει λιγο τον κωλο του και θα δωσει 180€ στην γραμματεα του να παει να την πληρωσει την επομενη μερα, και να πιει και εναν καφε στην υγεια του...(μην χανει και χρονο ο ανθρωπος στις ουρες...)

κρανος παντου και παντα και καποια πραγματα ας μας γινουν επιτελους συνηθεια για να ειμαστε ολοι πολυ καλυτερα...

madtank
20/04/2013, 11:54
Μπορώ να αντιληφθώ / κατανοήσω την αυστηρότητα του νόμου περί μη χρήσεως κράνους έστω και για 400 μέτρα (άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας).
Αλλά το δίπλωμα για 10 ημέρες γιατί το αφαιρούν!!!! δλδ η αποχή από την οδήγηση για 10 ημέρες θα σε κάνει καλύτερο και πιο συνειδητοποιημένο αναβάτη!!!

Κατά την γνώμη μου - για να μην κάνουμε ΑΛΛΕΣ σκέψεις - τα πρόστιμα θα έπρεπε να συνοδεύονται από σεμινάρια, με προβολή βίντεο, με συζητήσεις από εξειδικευμένους περί του θέματος ανθρώπους π.χ με γιατρούς του ΚΑΤ, από αναβάτες με αγωνιστική εμπειρία.

Ο Άρης Σταθάκης γι' αυτό τους έριξε όσα φάσκελα διέθετε και αποχώρησε. (γνώμη μου)

MG-KTiNoS
20/04/2013, 12:16
κανονικα ο διοικητης, εφ'οσον τα εισοδηματα απο τα εκκαθαριστικα της εφοριας ηταν για κλαματα, θα επρεπε να σβησει το προστιμο και να κρατησει το διπλωμα (για συνετιση)...
σε τετοιες περιπτωσεις (π.χ. μακροχρονιας ανεργιας, ασθενειας σοβαρης συγγενικου προσωπου κλπ), το κρατος δεν θα επρεπε να δινει μια εξτρα κλωτσια στο ηδη πεσμενο και εξαθλιωμενο πολιτη...

ολα τα αλλα που ειπωθηκαν περι σωστου νομου ειναι ορθα και τα ασπαζομαι...

και ισως οντως να ειχε πολυ μεγαλυτερη αξια στο να μικρυνει το προστιμο (να γινει π.χ. 80€) και να το πληρωνουν ολοι και να γραφουν παντα...γιατι τωρα οι περισσοτεροι τσεοι λυπουνται να κοψουν 350 απο την στιγμη που ο βασικος ειναι 400...και καλα κανουν κατα την ταπεινη μου γνωμη...

το πιο σωστο ομως για μενα θα ηταν το προστιμο να πηγαινε βαση εισοδηματος...ποσα βγαζεις?? 100.000€ το χρονο, τσιμπα ενα 2χιλιαρο για κρανος και καλα σου ειναι...
ποσα βγαζεις 10.000€ τσιμπα μια 200αρου και μην το ξανακανεις...

απλα πραγματα...
γιατι ο γιατρος του κολωνακιου με το BMW gs rt ftr kai 2 avga tourkias θα παρει την κληση, θα σκουπισει λιγο τον κωλο του και θα δωσει 180€ στην γραμματεα του να παει να την πληρωσει την επομενη μερα, και να πιει και εναν καφε στην υγεια του...(μην χανει και χρονο ο ανθρωπος στις ουρες...)

κρανος παντου και παντα και καποια πραγματα ας μας γινουν επιτελους συνηθεια για να ειμαστε ολοι πολυ καλυτερα...


+1

madtank
l7 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ούτε για νοσοκομεία. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν όσα λες παρά μόνο εθελοντικά