PDA

View Full Version : Ενδειξη ταχυμετρου



dimtsag
18/04/2013, 18:41
Καλησπερα.Υπαρχει καποιος τροπος να δειξει το ταχυμετρο του CBR πανω απο τα 299 που ειναι η μεγιστη ενδειξη;Μη με ρωτησετε τι το θελω...:eyepop: ......

Aggelos_SV
18/04/2013, 19:36
Κάτι τέτοιο θα σε βοηθήσει πιστεύω...:lol:

287963

nikolas1709
18/04/2013, 19:58
287964 κατι σαν αυτο???

dimtsag
25/04/2013, 16:40
Εμ μα μονο 300;;;;;;;;Βαλε και εσυ κατι ακομα!!!:lol:

sniper
25/04/2013, 16:51
Εμ μα μονο 300;;;;;;;;Βαλε και εσυ κατι ακομα!!!:lol:


Ποιο CBR;

dimtsag
26/04/2013, 19:09
1000RR 2005...

GiannisBlessed
27/04/2013, 13:20
99% ο αισθητηρας βρισκεται στο κιβωτιο μεσα.
αν ειναι ετσι βαλτο σε διπλο σταντ βαλε μπροστα και βαλε 6η.
τραβα μια γκαζια στον κοφτη και θα εισαι ετοιμος.
απλα μην καθεσαι μπροστα απο την μηχανη γιατι αν πεσει απο το σταντ θα φυγει πυραυλος!!χαχαχαχα
το καλυτερο θα ηταν να βγαλεις την αλυσιδα και να βαλεις 6η και μετα γκαζωνεις.

nikolas1709
27/04/2013, 13:23
99% ο αισθητηρας βρισκεται στο κιβωτιο μεσα.
αν ειναι ετσι βαλτο σε διπλο σταντ βαλε μπροστα και βαλε 6η.
τραβα μια γκαζια στον κοφτη και θα εισαι ετοιμος.
απλα μην καθεσαι μπροστα απο την μηχανη γιατι αν πεσει απο το σταντ θα φυγει πυραυλος!!χαχαχαχα
το καλυτερο θα ηταν να βγαλεις την αλυσιδα και να βαλεις 6η και μετα γκαζωνεις.


αν το κανει αυτο θα δειξει πανω απο 300 ???
μαλλον δε καταλαβες ολα τα 1000αρια τα τελευταια χρονια δεν δειχνουν πανω απο 300 και στο διπλο να το βαλεις και σε πυραυλο να δεσεις δε
γινετε τιποτα

GiannisBlessed
27/04/2013, 13:27
αν το κανει αυτο θα δειξει πανω απο 300 ???
μαλλον δε καταλαβες ολα τα 1000αρια τα τελευταια χρονια δεν δειχνουν πανω απο 300 και στο διπλο να το βαλεις και σε πυραυλο να δεσεις δε
γινετε τιποτα

ωχ.
μπερδευτικα
δεν διαβασα καλα και νομιζα οτι ηθελε να το κανει να δειξει 299 αλλα οχι να ειναι τελικιασμενος στα αληθεια.

dimtsag
28/04/2013, 10:25
αν το κανει αυτο θα δειξει πανω απο 300 ???
μαλλον δε καταλαβες ολα τα 1000αρια τα τελευταια χρονια δεν δειχνουν πανω απο 300 και στο διπλο να το βαλεις και σε πυραυλο να δεσεις δε
γινετε τιποτα

Οχι δεν θα δειξει 300.Μαλλον δεν εκανα καλα την ερωτηση...Πιθανον το στοκ ταχυμετρο δεν μπορει να μετρησει παραπανω.Σιγουρα παει η μοτοσυκλετα (ασχετα τα πραγματικα).Οποτε κανω λιιιγο καλυτερη την ερωτηση.Υπαρχει καποιο aftermarket αξεσουαρ (παραλληλο ταχυμετρο;;;;;) )το οποιο να μην περιοριζεται;Δοκιμασα με gps αλλα δεν προλαβαινει εκτος κι αν βρω ατελειωτη ευθεια (Κρητη δεν υπαρχει περιπτωση εκτος κι αν κανουν εθνικη οδο Ηρακλειο-Πειραιας ) αλλα και παλι δεν πιστευω να μπορει.
Εχω δει 299 σε μια ευθεια (παραδοξως με ελαχιστη κινηση) αλλα αρκετα πριν τον κοφτη.

Bradipous
28/04/2013, 12:01
Αν βαλεις αναλογικο ισως;

petros1972
04/05/2013, 23:33
gps .και τπτ αλλο.ετσι θα ξερεις με ποσα παει.

dimtsag
06/05/2013, 19:22
Αναλογικο;Μμμμμ...Αλλα κατα ποσο θα δουλεψει;Μηπως να βρω απο hayabusa;;;;Και Πετρο δοκιμασα και με gps...Δεν υπαρχει περιπτωση να προλαβαινει να μετραει.Και δεν το λεω επειδη και καλα παριστανω τον γρηγορο :yuck: με το 1000αρι...Αλλα θα πρεπει να μενεις αρκετη ωρα στα ιδια χλμ μπας και προλαβει να 'πιασει' την ενδειξη.Ειναι λιγο δυσκολο να κρατηθεις σε αυτα τα χιλιομετρα...

Bradipous
06/05/2013, 22:46
Αναλογικο;Μμμμμ...Αλλα κατα ποσο θα δουλεψει;Μηπως να βρω απο hayabusa;;;;

Το κατα ποσο θα ταιριαξει-δουλεψει δεν το γνωριζω, εκτος απο το μπουσα (πριν το φεισλιφτ) δες μηπως ταιριαζει και απο ΖΧ12..

fotis3
07/05/2013, 00:00
ειχα δει video στο youtube cbr 04 με μαμα οργανα που εγραφε 300+ :uplate: αλλα δεν ξερω πως γινεται :confused:

dimtsag
07/05/2013, 08:22
Μηπως το παιδι που το ανεβασε διαβασε τα ποστ μας;;;Και το εκανε με μαρκαδορο;;;;:lol: Μηπως παιζει να θυμασαι λινκ;

endopandou
07/05/2013, 09:34
Αυτό που θέλεις νομίζω πως το κάνει ο αντικόφτης. Το θέμα όμως είναι πως απο ότι κατάλαβα θέλεις να το κάνεις για να βγάλεις καμιά φωτό να τη μοστράρεις στα φιλαράκια και απο ότι θυμάμαι οι δρόμοι στην Κρήτη δεν ενδεικνύονται για κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων δικό σου θέμα το πως θα το χειριστείς.

Bradipous
07/05/2013, 14:57
Αυτό που θέλεις νομίζω πως το κάνει ο αντικόφτης.

Ο αντικοφτης κανει το κοντερ να δειχνει πανω απο 299;

Και τοτε τι κανει το μοτερ να ξεπερναει το οριο του κοφτη;

:confused:

chr1s_86
07/05/2013, 18:48
Το GPS σε 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ έχει καταγράψει τη μέγιστη ταχύτητα. Αν δεν μπορείς να κρατηθείς λόγω των συνθηκών στην τελική για τόσο λίγο καλύτερα να σταματήσεις τις δοκιμές... :look:

fotis3
07/05/2013, 20:06
Μηπως το παιδι που το ανεβασε διαβασε τα ποστ μας;;;Και το εκανε με μαρκαδορο;;;;:lol: Μηπως παιζει να θυμασαι λινκ;


εχει χρονια που το ειδα και την εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα ακρη.
το εψαχνα χτες να το βρω αλλα τζιφος

endopandou
07/05/2013, 21:31
Ο αντικοφτης κανει το κοντερ να δειχνει πανω απο 299;

Και τοτε τι κανει το μοτερ να ξεπερναει το οριο του κοφτη;

:confused:

Φυσικά ο αντικόφτης είναι για τις στροφές αλλά νομίζω πως αφήνει και το κοντέρ να δείξει παραπάνω απο 299.

Πολυμήχανος
07/05/2013, 21:35
Πιθανον το στοκ ταχυμετρο δεν μπορει να μετρησει παραπανω.Σιγουρα παει η μοτοσυκλετα (ασχετα τα πραγματικα).Οποτε κανω λιιιγο καλυτερη την ερωτηση.Υπαρχει καποιο aftermarket αξεσουαρ (παραλληλο ταχυμετρο;;;;;) )το οποιο να μην περιοριζεται;

Ναι το μαμά όργανο, δεν μπορεί να δείξει το ψηφίο 3 στις εκατοντάδες, δεν έχει αυτήν την δυνατότητα εκ κατασκευής.

Εδώ σε έχω πάντως >>> http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2350&category_id=145&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en

Πάρτο, μετράει μέχρι 399, όχι δεν έκανα λάθος στην πληκτρολόγηση. Εδώ το μάνιουάλ του http://gallery.trailtech.net/media/instructions/computers/vapor/vapor_instructions.pdf

Μαγνητάκι στον εμπρός τροχό, αισθητήρας στο πηρούνι, τα γνωστά. Το συγκεκριμένο είναι πολυόργανο, έχει και άλλες λειτουργίες δλδ (στροφόμετρο, θερμόμετρο, μνήμες μέγιστων, ωρόμετρο, οδόμετρο, χρονόμετρο, shift lights).

To έχω βάλει σε δικό μου, και είναι άριστο για τα λεφτά αυτά, αν και για τις μοτοσυκλέτες με αρνητικό παλμό στον πολλαπλασιαστή (όπως το CBR σου) θέλει μια μικροπατεντούλα να δουλέψει σωστά (το στροφόμετρο). Για 20 ευρώ λιγότερα, παίρνεις και το Vector που δεν έχει στροφόμετρο.

Να ξέρεις πάντως ότι η πραγματική τελική ενός 1000RR σαν το δικό σου, είναι κάτω από 299, οπότε θα...απογοητευθείς.

dimtsag
08/05/2013, 17:23
Μετα απο μια μικρη ερευνα που εκανα σε ebay και σε 1-2 ελληνικα site βρηκα αυτο εδω: http://www.ebay.com/itm/Koso-DB-02-Digital-LCD-Speedometer-Odometer-Street-Race-/390585598401?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item5af0b741c1&vxp=mtr αλλα περιπου 100 ευρω με τα εξοδα αποστολης.Περιμενω απαντηση για το αν δειχνει πανω απο 299.Διαφορετικα παω στο Vapor.

Ο λογος που το θελω ειναι πως εχω βαλει το CBR για μετατροπη με HRC parts (πιστονια,βαλβιδες,στροφαλοι,εκκεντροφοροι κτλ κτλ) και λογικα θα ειναι πανω απο 299 τα πραγματικα.Οχι οτι θα το κανω συνεχεια-δεν παλαβωσα ακομα!!Απλα ετσι για την εμπειρια (τα χλμ εννοω)...Το πειραγμα....εμ...ξερετε τωρα...

Πολυμήχανος
08/05/2013, 17:41
Ωραίο και το Koso, το είχα δει κι εγώ ως υποψήφιο κι αυτό και μερικά ακόμα.

Υπόψην, ενδεχομένως θα βρεις και σε ποδηλατάδικα κοντέρ, που να κάνουν και για μοτοσυκλέτα και να γράφουν 300+, με κόστος στο 40-50 ευρώ, με ίδια αρχή λειτουργίας δλδ μαγνητάκι-αισθητήρας-περίμετρος κ.ο.κ.

Ψάξε Sigmasport και Cateye.

dimtsag
12/05/2013, 15:52
Τελικα θα παρω το Koso.Βρηκα manual και μετραει μεχρι 360χλμ+πολλα πολλα καλουδια για να περναει η ωρα πανω στην μηχανη....:ZZZ: Τωρα αυτο σαν μεγεθος ειναι μεγαλυτερο απο το στοκ;Το εχει κανεις;

Το Vapor παντως φαινεται μικρο...Απο το manual φαινεται οτι κουμπωνει καπου πανω στο τιμονι οποτε δεν αντικαθιστα το στοκ;Αυτα ειναι σαν εξτρα ενδειξεις;

Πολυμήχανος
12/05/2013, 19:16
Το Vapor είναι σχετικά μικρό, έχω το έχω βάλει σε VFR400, αρχικά αντικαθιστώντας τελείως τα όργανα και το σιδερένιο πλαισιάκι τους. Τελικά όμως είχε χώρο να παραμείνει το κανονικό στροφόμετρο, και τώρα στο δικό μου τώρα έχω vapor πανω, στροφόμετρο από κάτω, με βάση που έφτιαξα από μπράτσα αλουμινίου μόνος μου (από μια χαλασμένη καρέκλα παραλίας :D ) και κάποια στιγμή θα βάλω και μία λυχνία LED για πίεση λαδιού και μια για νεκρά.



Το Vapor πάντως μπαίνει και επικουρικά, χωρίς να βγουν δλδ καθόλου τα κανονικά όργανα, είναι αρκετά μικρό για να χωρέσει, απλά θα πρέπει να το βάλεις κάπου με πατεντούλα.

Αν σε ενδιαφέρει να βάλεις κάτι πιο μικρό κρατώντας τα μαμά όργανα, σου ξαναλέω ψάξου με ποδηλατικά, που είναι ακόμα πιο μικρά σε μέγεθος, και δεν πληρώνεις δυνατότητες που ενδεχομένως δεν ήθελες αρχικά.

petros1972
13/05/2013, 11:33
Αναλογικο;Μμμμμ...Αλλα κατα ποσο θα δουλεψει;Μηπως να βρω απο hayabusa;;;;Και Πετρο δοκιμασα και με gps...Δεν υπαρχει περιπτωση να προλαβαινει να μετραει.Και δεν το λεω επειδη και καλα παριστανω τον γρηγορο :yuck: με το 1000αρι...Αλλα θα πρεπει να μενεις αρκετη ωρα στα ιδια χλμ μπας και προλαβει να 'πιασει' την ενδειξη.Ειναι λιγο δυσκολο να κρατηθεις σε αυτα τα χιλιομετρα...
Εχεις δικιο φιλε μου.Με gps ποσο εδειξε?(απο περιεργεια ρωταω)

dimtsag
13/05/2013, 15:38
Στην ευθεια που ειχα παει πριν 2-3 χρονια το gps δεν προλαβαινε να δειξει τα χιλιομετρα.Καθυστερουσε αρκετα.Το ιδιο γινοταν και κατα την διαρκεια της διαδρομης μεχρι το σημειο που θα ανοιγα το cbr.Πηγαινα πχ με 120 χλμ σταθερα και το gps εκανε 4-5 δευτερολεπτα να "πιασει" το νουμερο.Φαντασου τι γινοταν σε μεγαλυτερες ταχυτητες.

Toumpas
13/05/2013, 16:16
Το πιο εύκολο και ανέξοδο είναι να βάλεις SpeedoDRD το οποίο θα διορθώσει την ταχύτητα του μαμά ταχύμετρου. Σε καμία περίπτωση μετά δε θα δείς ούτε τα 290. Με την διαφορά όμως οτι θα είναι η σωστή ταχύτητα.

dimtsag
13/05/2013, 18:17
Οι δρομοι εδω ειναι επικινδυνοι ακομα και οταν καθεσαι στο μπαλκονι του σπιτιου σου και απλα παρακολουθεις.Μπορει να βρεθει κανας τροχος ή αυτοκινητο στην αγκαλια σου χωρις να το παρεις χαμπαρι..Περα την πλακα εχεις δικιο οσον αφορα το χαλι μας εδω.Εχουν γνωση οι φυλακες!Σε καθε περιπτωση παντως δεν θα ρισκαρω το παραμικρο και ουτε προκειται να το κανω για επιδειξη..Για παρτη μου και μονο το κανω..!

petros1972
14/05/2013, 14:17
τι θελεται να πειτε δλδ οτι η cbr 1000 δεν πιανει 300 χλμ πραγματικα?

dimtsag
23/05/2013, 18:57
Πραγματικα;Χλωμο...Αν σκεφτεις οτι τα 299 πρεπει να ειναι 270+ (χοντρικα παντα) ε για τα 300 πραγματικα φανταζομαι καταλαβαινεις τι πρεπει να δεις στο κοντερ..!

ArgirisVale
31/07/2013, 00:29
τελικα δεν ξερω που κατεληξες κοσο,βε'ι'πορ,ποδηλατου... αλλα πραγματικα 299 δεν θα δεις με μαμα το CBR και οχι μονο με το CBR αλλα και τα υπολοιπα 1000αρια δεν τα πανε πραγματικα!!! με αυτα που εχεις σκοπο να του βαλεις θα δεις και παραπανω...

Toumpas
31/07/2013, 00:38
ωχ.
μπερδευτικα
δεν διαβασα καλα και νομιζα οτι ηθελε να το κανει να δειξει 299 αλλα οχι να ειναι τελικιασμενος στα αληθεια.

το '05 λογικά δείχνει και πάνω απο 299. Δεν νομίζω να μπορει να τα πιάσει όμως ><

στο Ρ1 του 08 τα 299 είναι 286-287 στο GPS. Δεν έχω δει παραπάνω.. Θέλει και άλλα άλογα ή θέλει να χάσω 10 πόντους ύψος και 20 κιλά βάρος Ο.ο