PDA

View Full Version : παροχή ρεύματος 12v



kostaskex
18/04/2013, 20:41
καλησπέρα στην παρέα των ληστών
πρόσφατα αγόρασα ενα αναπτήρα 12v για να μπορώ να φορτίζω κινητό-Gps κλπ
κάτι σαν και αυτό
http://www.motoraid.eu/double-usb-socket-kit
θέλω όμως να το συνδέσω έτσι ώστε να δίνει ρεύμα μόνο όταν δουλεύει η μηχανή
και οχι συνέχεια.
ξέρει κάποιος να μου πει πως να το συνδέσω?
ή αν έχει βρει κάνεις κανένα βιντεάκι στο youtube...
ψάχνω ψάχνω αλλα ...:(

McGyver
18/04/2013, 21:03
Θες ρελέ, το οποίο θα παίρνει "σήμα" από καλώδιο που έχει ρεύμα όταν γυρνάς διακόπτη, π.χ. το +12 του πίσω φωτός πορείας.

alexzafeir
18/04/2013, 21:07
Φίλε μου είναι έυκολο, όπως είδα δεν έχει ασφαλειοθήκη με ασφάλεια, οπότε αγοράζεις μία (50 λεπτά έχει) με 15Α την συνδέεις στο κοκκινο καλώδιο (+ πόλος) και μετά τα καλώδια κατευθείαν στους πόλους της μπαταρίας.Οταν δεν εχεις επάνω συσκευή δεν τραβάει ρεύμα ουτε εχει απώλιες η μπαταρία. Τώρα αν θές να έχεις μόνιμα μια συσκευή επάνω ακομα και αν είναι σβηστό πάλι στο κοκκινο καλωδιο θα βάλεις ενα διακόπτη όπου θα το κλείνεις

kostaskex
18/04/2013, 21:07
McGyver το οποίο ρελε δεν παρέχετε στην συσκευασία αρα με βλέπω να παω σε κανένα ηλεκτρολόγο για να μη κάνω καμία π@παρια...
alex έχει ασφάλεια.αν βάλω κατευθείαν πάνω στην μπαταρία θα παίρνει συνέχεια ρεύμα πράγμα που δεν θέλω..οι περαστικοί θα φορτίζουν τα κινητά τους στο δικό μου μηχανάκι???χαχαχαχα
αυτό με το διακοπτάκι δεν είναι κακή ιδέα αλλα νομίζω μπορώ να πάρω ρεύμα απο το πίσω φως ας πούμε ...αλλά δεν ξέρω πιο καλώδιο είναι...

alexzafeir
18/04/2013, 21:18
φιλε μου έχεις δίκιο δεν το είχα σκεφτεί γιατί εγώ την έχω κατω απο την σέλα την παροχή (v strom) αλλα και πάλι εγώ θα έβαζα κρυφό διακοπτάκι :cool:
αν πάρεις από φώτα θές ρελε οπως το είπε ο McGyver

kostaskex
18/04/2013, 21:21
πολύ φοβάμαι οτι θα με βγει χρυσό το αναπτηράκι αν πάω σε κανένα ηλεκτρολόγο...χαχαχαχα
αύριο θα βάλω και κάποιες φώτο..

alexzafeir
18/04/2013, 21:29
για κοίτα http://www.ebay.com/itm/261158817237?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

kostaskex
18/04/2013, 21:39
δεν είναι κακό αλλά δεν δεν έχω άλλο χώρο στο τιμόν:Dι...τσαντάκια gps αναπτήρας...

dmf
19/04/2013, 01:23
1000 φορές καλύτερα να βάλεις ρελέ, παρά διακόπτη. Δεν είναι δα και δύσκολο.

billyP
19/04/2013, 07:57
Καλό είναι η ασφάλεια να μην είναι πολλά αμπέρ. Ρωτήστε έναν ηλεκτρολόγο ή τελος πάντων έναν σχετικό και λογικά θα σας καθοδηγήσει σε 5 αμπερ ασφάλεια....με τέτοια παροχή να φορτίζεται "μικρές" καταναλώσεις όπως κινητά ή gps τίποτε πιο ενεργοβόρο αλλιώς θα σας ξελιγώνει τη μπαταρία...πχ, μην πέρνετε ρεύμα για τα μικρά τρομπάκια που φουσκώνουν τις ρόδες.... Ακόμα και αναμένη να έχετε τη μοτό, το ρεύμα είναι πολύ για τις δυνατότητες μιας μοτο μπαταρίας...

kostaskex
19/04/2013, 14:42
dmf ρελε ή ασφάλεια??
ασφάλεια εχει στο πακέτο και όπως ειπε ο billyP δεν είναι μεγάλη.3Α είναι.
billyP θα πάω μια βόλτα απο ενα ηλεκτρολόγο να δω τι θα μου πει...

vassilis79
20/04/2013, 08:16
Στο Vstrom υπαρχει η υποδοχη με διακοπτομενο ρευμα για θερμενομενα grips .Εκει ειχα συνδεσει το πριζακι των 12V και δεν χρειαζονταν ουτε ρελε ουτε διακοπτακι.
Ξερει κανεις αν υπαρχει τετοια υποδοχη στο ''Ληστη'' ;

kostaskex
20/04/2013, 08:56
Στο Vstrom που υπάρχει???κάτω απο τη σέλα????ενδιαφέρον ακούγετε...

vassilis79
20/04/2013, 09:05
Στο Vstrom υπαρχει αναμεσα στους 2 κυλινδρους στην πλεξουδα , αλλα για να το βρεις ευκολα θα πρεπει να βγαλεις το τεποζιτο . Αν πας σε μια Suzuki υπαρχει και σαν ανταλλακτικο ενα καλωδιακι που κουμπωνει στην φυσα αυτη για να μην πειραξεις καθολου την πεξουδα . Εχει 7-8 ευρω .

kostaskex
20/04/2013, 09:25
στο ληστή μας εχει κανα 2-3 φίσες απο κάτω απο τη σέλα...suzuki και μια ερώτηση δεν βλάπτει...

kostaskex
22/04/2013, 20:17
μετά απο ερώτηση στη suzuki μου είπαν οτι δεν εχει έτοιμη φύσα το δικό μας και μου πρότεινε να τραβήξω ρεύμα απο την ασφαλειοθήκη...
288221
288222
288223

kostaskex
22/04/2013, 20:23
περνάμε το καλώδιο απο εκει που θέλουμε(εγω το πέρασα κάτω απο το ντεπόζιτο)και απο εκει δίνουμε το πλην- στην μπαταρία και το συν+ στο πορτολακί καλωδιο που φαίνεται στη φώτο...βασικά σε εκείνη τη μεριά της ασφαλειοθήκης ολα τα καλώδια σχεδόν δίνουν ρεύμα μονο οταν βάζεις μπροστά τη μηχανή...:smokin:
μια ασφάλεια 3Α και ο αναπτήρας usb έτοιμος:smokin::smokin: (μπορεί βέβαια να μη χρειαστεί πότε να φορτίσω αλλά έτσι... για το μπιζμπιζε της υπόθεσης...με κάτι να ασχολούμαστε για να μη σκεφτόμαστε τα υπόλοιπα προβλήματα μας :D:beer:)288227

taskon
23/04/2013, 15:07
Κωστα ωραια δουλεια αλλα μια απορια. Δεν θα ηταν καλυτερα να εβαζες το πριζακι καπου στο πλαινο του φαιρινγκ ωστε να μην βρέχεται? Στο δικο μου ειχα κανει μια τρυπα και το εβαλα στα δεξια του φαιρινγκ οποτε και βροχη να εχει αν εισαι εν κινησει δεν εχεις προβλημα.

kostaskex
23/04/2013, 15:13
εχει ενισχυμένη μόνωση το καπάκι και έκανα και τεστ χτες που πήγα για πλύσιμο.έριχνα νερό με το πιεστικό και δεν πήρε σταγόνα. επίσης στο κάτω μέρος που είναι το καλώδιο έβαλα μονωτική ταινία και θερμοσυστελόμενο...δεν ήθελα να κάνω τρύπες..οπου μπορώ να αποφεύγω τρύπα το κάνω...

dmf
23/04/2013, 15:29
Επίσης ένα tip, επειδή είχα το ίδιο. Η πλαστική βάση της πρίζας είναι από πολύ κακής ποιότητας πλαστικό, και το καταστρέφει ο ήλιος σε 1-2 χρόνια.
Πήγα να το βγάλω καποια στιγμή και μου έμεινε στα χέρια.
Η λύση είναι να φτιαξεις κάτι από φύλλο αλουμινου πάχους 2mm.

kostaskex
23/04/2013, 22:32
καθόλου κακή η σκέψη σου...ναι όντως το πλαστικό είναι κάπως λεπτό...το παρατήρησα και εγώ.
κάτσε να φάει τα ψωμιά του..

Paschalis660
17/12/2015, 21:28
Γεια σας.

Η γνωμη μου ειναι να βαλομαι το μαυρο στον - πολο τηα παταριας και το κοκκινο στο κοκκινο του πεοβολεα μπροστα. ετσι θα πιανει ρευμα μονο οταν πιαννει ο προβολεας.

Εγο βρηκα ωραια τα δυο πιο κατω
http://www.ebay.com/itm/Motorcycle-360-Rotation-Holder-Stand-Mount-Bracket-For-Mobile-Phone-PDA-GPS-MP4-/181153139867?hash=item2a2d918c9b:g:GyAAAOxyepRRrrcZ
http://www.ebay.com/itm/291222031229?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

OldMan
18/12/2015, 15:05
Γεια σου.

Η γνωμη μας ειναι να μη βαλομαι τπτ πουθενα χωρις να το σκεφτουμαι αρκετα..

Εγο βρησκω ωραια να περιμενομαι 5-6 χρονακια ακομη και να μη κανομαι βιαστικες κινησεις..

byron
18/12/2015, 15:42
του πεοβολεα

Ποιός είναι αυτός πάλι? :confused:

Paschalis660
18/12/2015, 16:40
νεο φαιρμενος στο moto.gr παλιος στην σελλα, απο 1994. απο κυπρο.

vaska
18/12/2015, 16:44
νεο φαιρμενος στο moto.gr παλιος στην σελλα, απο 1994. απο κυπρο.

Για τον πεοβολέα ρωτάει
:bawl:

Paschalis660
18/12/2015, 17:11
:bawl::bawl::bawl: hehehehehehehehehe τωρα το ειδα . ε και αυτοσ ο πεοβολεασ κατιθα ειναι .

thalasinos
18/12/2015, 18:09
Αγορασα αυτη απο το www.ebay.com Βεβαια το συνδεσα απέυθειας απο την μπαταρια και το τοποθετησα ακριβως στην βαση του GPS.
Με ενα μικρο καλωδιο 25cm συνδεω το GPS με την μπριζα, μπορεις ομως
να το συνδεσεις απο καποιο καλωδιο που οταν ανοιγεις τον διακοπτη να εχει ρευμα!! π.χ απο τις ψειρες!!

http://www.ebay.com/itm/12V-2-1A-Motorcycle-USB-Power-Port-Socket-Mobile-Charger-Single-Port-for-Phone-/161878993152?hash=item25b0bd6900:g:LO0AAOSw~bFWOl7V

http://www.ebay.com/itm/272051675377?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Paschalis660
20/12/2015, 10:46
πολυ καλες επιλογες . βαλε μασ καμια φωτο να δουμαι τι μασ εφτιαξες :eek:

thalasinos
20/12/2015, 18:01
πολυ καλες επιλογες . βαλε μασ καμια φωτο να δουμαι τι μασ εφτιαξες :eek:

348548

348549

348550

Υπαρχουν πολλες επιλογες, εξαρταται πως βολευει στην μηχανη του καθενός!

Εχει και αυτο... http://www.ebay.com/itm/251785584041?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Paschalis660
20/12/2015, 21:01
αυτο το απευθειας στην μπαταρια με διακοπτη το φοβαμαι λιγο.
ας μας πει καπιος σοφοτερος αν ειναι οκ.
Εγω λογαριαζω να βαλω το τηλ μου. θα ειναι οκ απ ευθειας με διακοπτακι ? η θα καψω το τηλ ? απο οτι ξερω οι φορτιστες ειναι 5V - 1Α η μπαταρια ειναι 12 V .

toyar
20/12/2015, 21:10
τα πριζακια αυτα παιρνουν 12V και δινουν 5V
το ρευμα δεν σε απασχολει, θα τραβηξει η συσκευη αυτο που χρειαζεται
αν ξεκινησεις απο τη μπαταρια χρειαζεται ασφαλεια στη γραμμη οσο γινεται πιο κοντα στη μπαταρια
αν κλεψεις απο καλωδιο η γραμμη ειναι ηδη ασφαλισμενη αλλα καλο ειναι να παρεις απο γραμμη με ασφαλεια 7,5Α

thalasinos
20/12/2015, 22:29
αυτο το απευθειας στην μπαταρια με διακοπτη το φοβαμαι λιγο.
ας μας πει καπιος σοφοτερος αν ειναι οκ.
Εγω λογαριαζω να βαλω το τηλ μου. θα ειναι οκ απ ευθειας με διακοπτακι ? η θα καψω το τηλ ? απο οτι ξερω οι φορτιστες ειναι 5V - 1Α η μπαταρια ειναι 12 V .

H μπριζα εχει 2 θυρες USB που παραλληλα φορτιζω και το κινητο μου , το δουλεψα ολο το καλοκαιρι και δεν δημηουργησε κανενα προβλημα,επίσης το Μπριζάκι εχει δικη του Ασφαλειοθηκη αμεσως μετα την συνδεση απο την μπαταρια, σε περιπτωση που θα βραχυκυκλωσει να καψει την Ασφαλεια!

Εμένα με βολευει που εχει συνεχόμενο ρευμα στην μπριζα επειδη δεν χρειαζεται να ανοιξω το διακόπτη για φορτιση, εξαλου ειναι μικρη η καταναλωση που χρειαζεται το κινητο.

Grafton 505
20/12/2015, 23:09
...

Πόση βροχή τρώει σε εκείνο το σημείο η μπρίζα ;

thalasinos
21/12/2015, 17:44
Πόση βροχή τρώει σε εκείνο το σημείο η μπρίζα ;

Αδιαβροχη ειναι φιλε μου, δοκιμασμένο, επειδη ειναι για εξωτερικη χρηση!! Motorcycle Mobile Phone GPSWaterproof 2.1A USB Power Supply Port Socket Charger

http://www.ebay.com/itm/12V-Moto-Car-USB-Alimentatore-Caricatore-Supply-Charger-Cable-Telefono-cellulare-/321725980604?hash=item4ae85cdfbc:g:OUsAAOSwDk5TyCtG

348598

Grafton 505
21/12/2015, 20:20
Εξακολουθεί να έιναι αδιάβροχη όταν έχεις κουμπωμένο κάποιο usb ;

Pan (dvs)
21/12/2015, 20:27
Εξακολουθεί να έιναι αδιάβροχη όταν έχεις κουμπωμένο κάποιο usb ;

Λογικα οχι,εκτος αν κανεις πατεντα.Κατι σαν καπελακι.

Pan (dvs)
21/12/2015, 20:30
τα πριζακια αυτα παιρνουν 12V και δινουν 5V
το ρευμα δεν σε απασχολει, θα τραβηξει η συσκευη αυτο που χρειαζεται
αν ξεκινησεις απο τη μπαταρια χρειαζεται ασφαλεια στη γραμμη οσο γινεται πιο κοντα στη μπαταρια
αν κλεψεις απο καλωδιο η γραμμη ειναι ηδη ασφαλισμενη αλλα καλο ειναι να παρεις απο γραμμη με ασφαλεια 7,5Α

7,5Α,μηπως λες πολλα?Οτι συσκευη και να βαλεις δεν θα τραβαει πολλα.


Αν και βλεπω να εχει μεγαλη ασφαλεια στην φωτο.:confused:

toyar
21/12/2015, 20:35
τετοια ασφαλεια ζηταει αν δεις τα χαρακτηριστικα του
με μεγιστο ρευμα λειτουργιας 2,1Α..............

Grafton 505
21/12/2015, 20:51
Λογικα οχι,εκτος αν κανεις πατεντα.Κατι σαν καπελακι.

Εκεί ήθελα να καταλήξω. Ότι έτσι όπως το έβαλε θα παίρνει νερό όταν έχει κουμπωμένο usb.

@thalasinos : Αν μπορείς γύρνατο ανάποδα. για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μπαίνει νερό (και διάφορες βρομιές) μέσα.

thalasinos
21/12/2015, 21:14
Εκεί ήθελα να καταλήξω. Ότι έτσι όπως το έβαλε θα παίρνει νερό όταν έχει κουμπωμένο usb.

@thalasinos : Αν μπορείς γύρνατο ανάποδα. για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μπαίνει νερό (και διάφορες βρομιές) μέσα.

Αν το γυρισω ανάποδα το καλωδιο παροχης θα φαινεται Ασχημο, ασε που δεν θα βολευει να κουμπωσω το καλωδιο USB.
Απλα οταν βρεχει δεν φορτιζουμε ουτε κινητο ουτε Gps, εξάλου πόσες φορες θα χρειασθει να φορτισεις με βροχη?

Grafton 505
21/12/2015, 22:49
εξάλου πόσες φορες θα χρειασθει να φορτισεις με βροχη?

Μακάρι καμιά.

:beer:

dimzan
24/12/2015, 19:42
τετοια ασφαλεια ζηταει αν δεις τα χαρακτηριστικα του
με μεγιστο ρευμα λειτουργιας 2,1Α..............

αν τα 2.1 αμπερ ειναι στα 5 βολτ τοτε εχουμε 10.5watt. Αντε να θες να τραβηξεις 5 αμπερ απο το usb (απιθανο) οποτε φτανουμε στα 25watt, πες και μερικες απωλειες ο μεταχσηματιστης απο 12βολτ-->5βολτ αρα 35watt.

Για να τραβηξεις 35watt απο 12volt θες το πολυ 3 αμπερ, τα 7,5αμπερ ειναι υπερβολικα πολλα. Και με 2 αμπερ ασφαλεια (24watt φορτιο δηλαδη) παλι θα κανεις τη δουλεια σου.

toyar
24/12/2015, 20:33
τα 7,5Α ασφαλεια αναγραφεται στα χαρακτηριστικα του στο σχετικο λινκ
το κυκλωμα ασφαλιζεται πιο πανω απο το μεγιστο ρευμα του ωστε να μην καιει ασφαλεια στον παραμικρο σπινθηρισμο που μπορει να προκληθει στο βαλε-βγαλε του ανταπτορα

Paschalis660
13/01/2016, 18:20
προσπαθησα να κλεψω απο το φαρο μπροστα και δεν γινετε. η σησκευη λεει inappropriate charger. :(

Kickstart
17/09/2019, 09:34
παίδες μια μικρή βοήθεια...από όσους έχουν κάτι παρόμοιο στο μεκανακι τους..

λέω να περάσω αυτό εδώ στο bandit https://www.ideahellas.gr/product/fortistis-motosikletas-usb-anaptiras-12-v/?skr_prm=WyJkN2Y0NjFmOS1jYzIxLTRmNjEtOGVmMi1lODczNGI1NTQxNmYiLDE1Njg3MDQ2NTE1ODcseyJhcHBfdHlwZSI6Ind lYiIsInRhZ3MiOiIifV0
ουσιαστικά θέλω να φορτίζω το κινητό μου εν κινήσει σε ταξίδι όπου το δουλεύω κάποιες φορές ως πλοηγό και μπλουτουθ για να μιλάω.
επίσης έχει και δεύτερη θέση για αναπτήρα που ταιριάζει τέλεια με τον Optimate φορτιστή μου και υποθέτω πως μπορω να κουμπώνω εκεί οταν η μηχανή είναι σε ακινησια ωστε να συντηρείται η μπαταρία..
ο προβληματισμός μου περαν της εγκατάστασης έγκειται στο εξής...όταν η μηχανή είναι σβηστη-ακίνητη σταματά η παροχή ρεύματος στο μπιμπλικι ή συνεχιζεται και ξεπατωνεται η μπαταρία;
βλεπω ότι έχει διακοπτάκι πάνω άρα πιστεύω λογικά διακόπτεται με το κουμπί στο οφ..

ρωτάω γιατί το πριζάκι συνδέεται απευθείας πάνω στους πόλους της μπαταρίας και έχω κακή εμπειρια με άλλο στο παρελθόν (σε άλλη μότο και το είχε τοποθετήσει ο προηγούμενος) το οποίο μου ξελίγωνε την μπαταρία (δεν ειχε ον-οφ διακόπτη) αν καθόταν το μηχανάκι καμιά βδομάδα..

est
17/09/2019, 09:56
Έχω βάλει εδώ και 2 μήνες στο δικό μου Σουζούκι (Δρ) το πιο απλό μπριζάκι απ'αυτό που δείχνεις, που έχει μόνο usb και διακοπτάκι. Παροχή από μπαταρία απευθείας.
Μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει νούμερα. Δεν το κινώ καθημερινά, περνάει διαστήματα 10-15 ημερών ακινησίας και όταν το βάζω μπροστά δεν ακούγεται πεσμένη η μπαταρία.
Αντίστοιχο μπριζάκι όμως σε DR φίλου έκανε παπαρίτσες.. ενώ έκλεινε το διακοπτάκι το φωτάκι έμενε ελάχιστα αναμμένο και φυσικά του έτρωγε την μπαταρία. (Προφανώς είχε να κάνει με τα κέφια του κινέζου όταν το έφτιαχνε..)

OldMan
17/09/2019, 12:00
Βαλτου ενα αντιηλεκτροπληξιακο ρελε των 10mA (σαν αυτα που βαζουν στους πινακες διανομης στα σπιτια) που να ενεργοποιειται οταν κλεινεις τον διακοπτη..

Kickstart
17/09/2019, 12:20
Έχω βάλει εδώ και 2 μήνες στο δικό μου Σουζούκι (Δρ) το πιο απλό μπριζάκι απ'αυτό που δείχνεις, που έχει μόνο usb και διακοπτάκι. Παροχή από μπαταρία απευθείας.
Μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει νούμερα. Δεν το κινώ καθημερινά, περνάει διαστήματα 10-15 ημερών ακινησίας και όταν το βάζω μπροστά δεν ακούγεται πεσμένη η μπαταρία.
Αντίστοιχο μπριζάκι όμως σε DR φίλου έκανε παπαρίτσες.. ενώ έκλεινε το διακοπτάκι το φωτάκι έμενε ελάχιστα αναμμένο και φυσικά του έτρωγε την μπαταρία. (Προφανώς είχε να κάνει με τα κέφια του κινέζου όταν το έφτιαχνε..)
ευχαριστώ για την απάντηση..

το πριζακι το έβαλες κατευθείαν πάνω στους πόλους χωρίς ενδιάμεσα να παρεμβάλλεται κάποια ασφάλεια;

Kickstart
17/09/2019, 12:22
σωστός ο παίκτης (oldman), δεν το χα σκεφτεί αυτό
θενκς,

στο σενάριο αυτό θα πρέπει δλδ να "κλέψω" ρεύμα από φώτα, φλάς κτλ;

andreastwin
17/09/2019, 12:23
το εχω στην μπαταρια με ενδιαμεση ασφαλεια ,ολα οκ κανενα προβλημα.απλα να μη ξεχνας το διακοπτακι ανοιχτο.και ξεχασμενω που το ειχα εγω το διακοπτακι δυο μερες πηρε αμεσος μπροστα.

OldMan
17/09/2019, 12:24
Συγγνωμη που παρεμβαλομαι εγω (δικην ασφαλειας) αλλα ποιο ακριβως ειναι το προβλημα..??

Βραχυκυκλωμα, υπερβολικη καταναλωση ή απλή συνεχής καταναλωση..???

andreastwin
17/09/2019, 12:25
σωστός ο παίκτης (oldman), δεν το χα σκεφτεί αυτό
θενκς,

στο σενάριο αυτό θα πρέπει δλδ να "κλέψω" ρεύμα από φώτα, φλάς κτλ;

αν παρεις απο εκει ρευμα δεν θα μπορεις να φωρτιζεις την μπαταρια γιατη θα πρεπει να εχεις αναμενα φωτα για να κανει κυκλωμα.

OldMan
17/09/2019, 12:27
στο σενάριο αυτό θα πρέπει δλδ να "κλέψω" ρεύμα από φώτα, φλάς κτλ;
Δεν θα κλεψεις απολυτως τιποτε..!!!
(αλλιμονο αν προτεινα οτιδηποτε παρανομο..)

Τα ρελε αυτα "πεφτουν" μολις ανιχνευσουν διελευση (απο μεσα τους) ρευματος πανω απο μια ορισμενη ενταση..
(αλλιως καθονται ησυχα ησυχα και απολαμβανουν τα λεφτα που εδωσες για να ειναι αχρειαστα..)

est
17/09/2019, 16:07
ευχαριστώ για την απάντηση..

το πριζακι το έβαλες κατευθείαν πάνω στους πόλους χωρίς ενδιάμεσα να παρεμβάλλεται κάποια ασφάλεια;

Εχμ.. ναι. Ξέρω ότι είναι καλύτερα να παίζει και ασφάλεια στο ενδιάμεσο, αλλά δεν πρόκαμα.

doctoras
17/09/2019, 16:28
γιατί να μη βάλεις ενδιάμεσα ένα ρελεδάκι ωραίο, που θα το τριγκάρεις απο ένα +12v σημείο (βαση του electr.diag.) που ενεργοποιείται απο την κεντρικό διακόπτη και μια ασφαλειοθήκη 10amp σε σειρά

andreastwin
17/09/2019, 16:38
γιατί να μη βάλεις ενδιάμεσα ένα ρελεδάκι ωραίο, που θα το τριγκάρεις απο ένα +12v σημείο (βαση του electr.diag.) που ενεργοποιείται απο την κεντρικό διακόπτη και μια ασφαλειοθήκη 10amp σε σειρά

ειναι διπλο το οργανακι που θελει να βαλει, [usb και αναπτηρα] και απο τον αναπτηρα θελει να φωρτιζει και την μπαταρια, οποτε θα πρεπει να εχει τον διακοπτη ανοιχτο για να κανει κυκλωμα.
αν κανω λαθος διορθωστε με.

Kickstart
17/09/2019, 18:40
Αντρέα δεν κάνεις λάθος, το ίδιο ακριβώς μου έλεγε το μεσημέρι και ένα φιλαράκι που ψιλοσκαμπαζει από ρεύματα.. Εγώ είμαι ολίγον έως πολυ ασχετος.. Αυτά που θέλω να πάρω από το γκατζετ είναι: να σταματά η παροχη ρεύματος όταν το μηχανάκι είναι σβηστό, να υπάρχει κάποια ασφάλεια ενδιάμεσα για να αποφύγω να γίνω λαμπάδα αν βραχυκλωσει κάτι (νταξ αυτό είναι θέμα εγκατάστασης), να μπορώ να φορτίζω από το πρίζακι την μπαταρία (με το μηχανάκι σβηστό στο παρκιν φυσικά) με τον σχετικό φορτιστή που έχω στην κατοχή μου (optimate4) όλα αυτά να πω θα τα επιχειρήσω μόνος μου με βοήθεια φίλου και όχι σε ηλεκτρολόγο γιατί τα ποσά που ζητάνε είναι κάπως.. Ακόμα και στην περίπτωση μου που σκοπεύω να έχω τα ανταλλακτικά στο χέρι..

Αυτό με το ρελε εξηγήστε το λίγο ρε παιδιά αν θέλετε..

Κόβει το ρεύμα όταν σβήνει η μότο;

Αυτό εννοούμε;

OldMan
18/09/2019, 12:07
Ουσιατικά αυτό σου λεει ο Δοκτωρας..

Ελα ρελε που οι επαφες του θα ειναι κλειστες οσο υπαρχει κεντρικη παροχή (αρα το καβλιτζεκι σου θα εχει ρευμα) και θα ανοιγουν οταν κλεισει ο κεντρικος διακόπτης..
(μια εξτρα καταναλωση της ταξης των 10ma παν'-κατ'..)

Αν και θα προτεινα 6βολτο ρελε με αντισταση σε σειρα και διοδο παραλληλα με το πηνιο γιατι αυτα τα μαμημενα τα inductive kicks στο κλεισιμο μπορουν να κανουν ζημιες σε οτιδηποτε "ηλεκτρονικο" τροφοτειται απ' ευθειας απο το ιδιο κυκλωμα..)

Kickstart
18/09/2019, 12:20
Ουσιατικά αυτό σου λεει ο Δοκτωρας..

Ελα ρελε που οι επαφες του θα ειναι κλειστες οσο υπαρχει κεντρικη παροχή (αρα το καβλιτζεκι σου θα εχει ρευμα) και θα ανοιγουν οταν κλεισει ο κεντρικος διακόπτης..
(μια εξτρα καταναλωση της ταξης των 10ma παν'-κατ'..)

Αν και θα προτεινα 6βολτο ρελε με αντισταση σε σειρα και διοδο παραλληλα με το πηνιο γιατι αυτα τα μαμημενα τα inductive kicks στο κλεισιμο μπορουν να κανουν ζημιες σε οτιδηποτε "ηλεκτρονικο" τροφοτειται απ' ευθειας απο το ιδιο κυκλωμα..)

ευχαριστώ αδερφέ πολύ χρήσιμα όλα..

το τοπικ θα είναι το ευαγγέλιο μας κατά το εγχείρημα..

αμα πάνε όλα καλά θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα ώστε να μπορεί και άλλος στο μέλλον να έχει το how to.

andreastwin
18/09/2019, 12:29
Αντρέα δεν κάνεις λάθος, το ίδιο ακριβώς μου έλεγε το μεσημέρι και ένα φιλαράκι που ψιλοσκαμπαζει από ρεύματα.. Εγώ είμαι ολίγον έως πολυ ασχετος.. Αυτά που θέλω να πάρω από το γκατζετ είναι: να σταματά η παροχη ρεύματος όταν το μηχανάκι είναι σβηστό, να υπάρχει κάποια ασφάλεια ενδιάμεσα για να αποφύγω να γίνω λαμπάδα αν βραχυκλωσει κάτι (νταξ αυτό είναι θέμα εγκατάστασης), να μπορώ να φορτίζω από το πρίζακι την μπαταρία (με το μηχανάκι σβηστό στο παρκιν φυσικά) με τον σχετικό φορτιστή που έχω στην κατοχή μου (optimate4) όλα αυτά να πω θα τα επιχειρήσω μόνος μου με βοήθεια φίλου και όχι σε ηλεκτρολόγο γιατί τα ποσά που ζητάνε είναι κάπως.. Ακόμα και στην περίπτωση μου που σκοπεύω να έχω τα ανταλλακτικά στο χέρι..

Αυτό με το ρελε εξηγήστε το λίγο ρε παιδιά αν θέλετε..

Κόβει το ρεύμα όταν σβήνει η μότο;

Αυτό εννοούμε;

σωστα το λες αυτο για περισοτερη ασφαλεια, οταν κλεινεις τον διακοπτη να μην υπαρχει ρευμα, αλλα πως θα φορτιζεις!!!! αφου θελεις να φορτιζεις απο εκει. οποτε βαζεις ρελε για να κοβει την παροχη με κλειστο διακοπτη, και για φορτηση, η τραβας ενα μπριζακι με καπακι απο την μπαταρια για να φορτιζεις, η κατευθειαν στην μπαταρια.

STF
18/09/2019, 21:46
O πιο απροβλημάτιστος τρόπος είναι το ρεύμα να παίρνεται κατευθείαν από τη μπαταρία.
Ο πιο απροβλημάτιστός τρόπος είναι να τοποθετείται ένας απλό-φθηνός-αδιάβροχος αναπτήρας αυτοκινήτου με ασφαλειοθήκη και ασφάλεια μέχρι 10Α.

Ποιος θα κλέψει ρεύμα, μη τρελαθούμε.... εκτός αν ο κλέφτης ρεύματος έχει μαζί του ένα σκασμό αντάπτορες για να φορτίσει το κινητό του, σε αυτή τη περίπτωση χαλάλι του.

Για παροχή ρεύματος USB τη λύση δίνει ένας συνηθισμένος αντάπτορας.

Τα περισσότερα προβλήματα ξεκινάνε γιατί γίνονται προχειρότητες στη συνδεσμολογία με διακόπτη και οι διαρροές από εφετζίδικα διακοπτάκια και λαμπάκια.

Αν σώνει και καλά θέλουμε να συνδέσουμε σε διακόπτη, χρησιμοποιώντας και ασφαλειοθήκη με ασφάλεια μέχρι 10Α, αλλά δε ξέρουμε... ο ηλεκτρολόγος στοιχίζει πάντα πιο φθηνά από μια λαμπαδιασμένη μοτοσυκλέτα.

Kickstart
20/09/2019, 09:45
O πιο απροβλημάτιστος τρόπος είναι το ρεύμα να παίρνεται κατευθείαν από τη μπαταρία.
Ο πιο απροβλημάτιστός τρόπος είναι να τοποθετείται ένας απλό-φθηνός-αδιάβροχος αναπτήρας αυτοκινήτου με ασφαλειοθήκη και ασφάλεια μέχρι 10Α.

Ποιος θα κλέψει ρεύμα, μη τρελαθούμε.... εκτός αν ο κλέφτης ρεύματος έχει μαζί του ένα σκασμό αντάπτορες για να φορτίσει το κινητό του, σε αυτή τη περίπτωση χαλάλι του.

Για παροχή ρεύματος USB τη λύση δίνει ένας συνηθισμένος αντάπτορας.

Τα περισσότερα προβλήματα ξεκινάνε γιατί γίνονται προχειρότητες στη συνδεσμολογία με διακόπτη και οι διαρροές από εφετζίδικα διακοπτάκια και λαμπάκια.

Αν σώνει και καλά θέλουμε να συνδέσουμε σε διακόπτη, χρησιμοποιώντας και ασφαλειοθήκη με ασφάλεια μέχρι 10Α, αλλά δε ξέρουμε... ο ηλεκτρολόγος στοιχίζει πάντα πιο φθηνά από μια λαμπαδιασμένη μοτοσυκλέτα.
καλημέρα...βλέπω αυτό το απλό μόνο usb στο μπεη https://www.ebay.com/itm/Waterproof-Motorcycle-12V-SAE-to-USB-Phone-GPS-Charger-Cable-Adapter-Inline-Fuse/223651898826

πάει κατευθείαν στους πόλους της μπαταρίας (περνάει κάτω απο τεποζιτο με δεματικά κτλ) και στεκεται πανω στο τιμονι...οπως βλέπεις παρεμβάλλεται και ασφάλεια (είναι έτοιμο)...εμένα αυτό που με ενδιαφερει είναι να μην μου ξεπατώνει τη μπαταρία αν μείνει ακίνητη καμιά βδομάδα..για αυτό και θέλω να κόβεται η παροχή ρευματος οταν πέρνω το κλειδί από τη μιζα...με λίγα λόγια θέλω να έχει ρεύμα μόνο μετά το κλειδί...και εκεί έρχεται το θέμα ρελέ κτλ και μου χαλάει το γλυκό γιατί δεν ξέρω αν θα το βάλω σωστά ή θα κάνω μαλακία...σκέτο χωρίς ρελέ το βάζω άνετα δεν είναι τίποτα..δεκα λεπτά δουλειά..

toyar
20/09/2019, 09:48
Από πού προκύπτει ότι αυτό έχει κατανάλωση χωρίς κουμπωμενο φορτίο πάνω;
Γιατί να ξεπατωσει την μπαταρία;
Είναι ξεκάθαρα φτιαγμένο για μπει στους πόλους χωρίς διακοπτη

telegonos
20/09/2019, 09:54
Από πού προκύπτει ότι αυτό έχει κατανάλωση χωρίς κουμπωμενο φορτίο πάνω;
Γιατί να ξεπατωσει την μπαταρία;
Είναι ξεκάθαρα φτιαγμένο για μπει στους πόλους χωρίς διακοπτη

Οι συσκευές αυτές έχουν ένα υποβιβαστή τάσης, συνήθως τσιπάκι τύπου LM7805, ώστε να ρίχνουν την τάση για την συσκευή που θα συνδέσεις στα 5volt απο όσα βγάζει η μοτοσυκλέτα. Θεωρητικά το κύκλωμα αυτό, χωρίς συσκευή πάνω του, έχει μηδενική κατανάλωση ρεύματος. Από το θεωρητικά στο πρακτικά όμως, έχει διαφορά, και μπορεί να έχει μια κάποια πολύ μικρή αγωγιμότητα.

Δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί να αδειάσει μπαταρία σε εύλογο χρόνο και πάλι βέβαια. Θα ήθελες μερικούς...μήνες. Πιο πιθανό να αδειάσει η μπαταρία από μόνη της στο ίδιο χρονικό διάστημα, παρά από διαρροή σε τροφοδοτικό 5Volt.

Kickstart
20/09/2019, 10:37
Από πού προκύπτει ότι αυτό έχει κατανάλωση χωρίς κουμπωμένο φορτίο πάνω;
Γιατί να ξεπατώσει την μπαταρία;
Είναι ξεκάθαρα φτιαγμένο για μπει στους πόλους χωρίς διακόπτη
από σχόλια που διάβαζα στο amazon κάτω από το προϊον, ενώ όλοι είναι πολυ ευχαριστημένοι απο την ποιότητα των υλικών και εύκολη συνδεσμολογία με την μπαταρία και την πρακτικότητα της συσκεύης, υπάρχουν και αρκετοί που λενε οτι η μπαταρία τους τα επαιξε και τους αφησε στο πουθενά...και αυτό γιατί το γκατζετάκι συνεχίζει να έχει παροχή ρεύματος ακόμα και χωρίς τπτ συνδεδεμένο επάνω του και όταν είναι στο οφ η μηχανη..

αυτή η ελάχιστη κατανάλωση που προκύπτει σε φάση ακινησίας λίγων ημερών (πχ πάω σε καμπιγκ και η μηχανή κάθεται δίπλα στη σκηνή 5-6 βράδια), μια μπαταρία που την έχεις πάνω κανα χρόνο μπορεί να την κλατάρει...μεταφέρω αυτά που διαβάζω.

γι αυτό λοιπόν ψάχνω ένα τρόπο να σταματά απόλυτα η παροχή ρεύματος όταν βγαίνει το κλειδί από την κλειδαριά

telegonos
20/09/2019, 11:03
...ψάχνω ένα τρόπο να σταματά απόλυτα η παροχή ρεύματος όταν βγαίνει το κλειδί από την κλειδαριά

Θα πάρεις λοιπόν ηλεκτρικό ρεύμα, από κάποιο κλάδο του ηλεκτρικού συστήματος ΜΕΤΑ την κλειδαριά και ΜΕΤΑ την ασφάλεια του κλάδου που διάλεξες.

Π.χ. αν επιλέξεις να πάρεις ρεύμα από την τροφοδοσία των φώτων, θα βρεις στο κύκλωμα ένα σημείο να πάρεις ΜΕΤΑ την ασφάλεια της τροφοδοσίας των φώτων. Ή των φώτων στοπ ή της κόρνας ή του βεντιλατέρ ή ότι άλλο ξεχωριστό κλάδο έχει η μηχανή σου. Του βεντιλατέρ είναι μια πολύ καλή επιλογή, γιατί συνήθως είναι εντελώς ''μοναχό'' του πράγμα, ενώ π.χ. η ασφάλεια των φώτων μπροστά (μεσσαία-μεγάλη σκάλα), ελέγχει και τα σήματα που πάνε στους διακόπτες, και το κυρίως ρεύμα που πάει στα ρελέ που δίνουν στα φώτα.

Συνήθως λέμε ε; Κάθε μηχανή έχει τα δικά της. Για τι μηχανή το θέλεις;

Kickstart
20/09/2019, 11:40
Συνήθως λέμε ε; Κάθε μηχανή έχει τα δικά της. Για τι μηχανή το θέλεις;
Bandit 650 υδρόψυκτο του 09


είναι όμως και αυτό κάτι που κοιτάω να αποφύγω..να μην πειράξω δλδ τίποτα στα μαμά καλώδια για αυτό εξετάζω την περίπτωση ρελέ...όχι τπτ άλλο αλλά δεν το χω το άθλημα...με βλέπω αν δεν το καταφέρει ο φίλος να καταλήγω σε ηλεκτρολόγο...

STF
20/09/2019, 11:45
καλημέρα...βλέπω αυτό το απλό μόνο usb στο μπεη https://www.ebay.com/itm/Waterproof-Motorcycle-12V-SAE-to-USB-Phone-GPS-Charger-Cable-Adapter-Inline-Fuse/223651898826

πάει κατευθείαν στους πόλους της μπαταρίας (περνάει κάτω απο τεποζιτο με δεματικά κτλ) και στεκεται πανω στο τιμονι...οπως βλέπεις παρεμβάλλεται και ασφάλεια (είναι έτοιμο)...εμένα αυτό που με ενδιαφερει είναι να μην μου ξεπατώνει τη μπαταρία αν μείνει ακίνητη καμιά βδομάδα..για αυτό και θέλω να κόβεται η παροχή ρευματος οταν πέρνω το κλειδί από τη μιζα...με λίγα λόγια θέλω να έχει ρεύμα μόνο μετά το κλειδί...και εκεί έρχεται το θέμα ρελέ κτλ και μου χαλάει το γλυκό γιατί δεν ξέρω αν θα το βάλω σωστά ή θα κάνω μαλακία...σκέτο χωρίς ρελέ το βάζω άνετα δεν είναι τίποτα..δεκα λεπτά δουλειά..

Προτείνω -ξανά- έναν κλασικό αδιάβροχο αναπτήρα αυτοκινήτου. Δεν έγραψα τίποτα για μπρίζα με απευθείας παροχή USB. USB μπορείς να πάρεις όποτε θες με έναν απλό αντάπτορα και αποφεύγεις την εύκολη περίπτωση να σου χρησιμοποιήσει κάποιος τη μπρίζα σου για φόρτιση κινητού.

Εγώ στη μηχανή μου -που όπως φαίνεται στην υπογραφή μου είναι ένα ταπεινό μηχανάκι 250cc- δεν είχα ποτέ πρόβλημα μπαταρίας και σημειώνω πως τη χρησιμοποιώ λιγότερο από 1 φορά το μήνα σε On/Offαδες (αυτήν την έχω τοποθετήσει μόνος μου).

Από εκεί και πέρα, γνώμες υπάρχουν πολλές. Ξέρω όμως δεκάδες περιστατικά που μετά από επέμβαση στα ηλεκτρικά μιας μηχανής σε διακόπτες κτλ, είτε για ρευματοδότηση, είτε για συναγερμούς είτε, είτε, είτε..... ταλαιπωριόντουσαν για "πάντα" με ηλεκτρικά προβλήματα (κάποια από αυτά με "δουλειά" από επαγγελματίες).

Δεν λέω πως αν πάρεις ρεύμα μέσω διακόπτη σώνει και καλά θα έχεις προβλήματα (κι εγώ τη παροχή για τη βάση του GPS από τον διακόπτη τη πήρα, αλλά πήγα σε νοικοκύρη επαγγελματία). Λέω όμως ποιος είναι ο εύκολος και ασφαλής τρόπος για να είσαι σίγουρος 100% πως δε θα έχεις προβλήματα (ούτε απώλειες ρεύματος), τοποθετώντας το μόνος σου.

Μια γνώμη είναι, φυσικά εσύ αποφασίζεις.

410033

telegonos
20/09/2019, 12:11
Bandit 650 υδρόψυκτο του 09


είναι όμως και αυτό κάτι που κοιτάω να αποφύγω..να μην πειράξω δλδ τίποτα στα μαμά καλώδια για αυτό εξετάζω την περίπτωση ρελέ...όχι τπτ άλλο αλλά δεν το χω το άθλημα...με βλέπω αν δεν το καταφέρει ο φίλος να καταλήγω σε ηλεκτρολόγο...

Δες λίγο και την άλλη άποψη: Αυτό το ''μην πειράξω τα ηλεκτρικά'' έχει γίνει αναίτια μύθος ''κακής'' επέμβασης.

Δεν κάνουμε εγχείριση ανθρώπινου εγκεφάλου, ένα καλώδιο κάπου ξεγυμνώνεις-κολλάς την παράκαμψη-ξανατυλίγεις-έτοιμο είναι.

Κάνουμε άλλα και άλλα για το παραμικρό (π.χ. επεμβάσεις στα σύστημα εισαγωγής-εξαγωγής λέγε με φίλτρα και εξατμίσεις, που κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ κακό) και φοβόμαστε μην κολλήσουμε ένα καλώδιο.

Να πω ότι θα χάσεις την εγγύηση αν προκύψει κάτι, του '09 είναι, έχει λήξει έτσι κι αλλοιώς.

Βρες το χάρτη των ηλεκτρικών της μηχανής σου, π.χ. εδώ (http://www.manualdoautomovel.com.br/areatecnica/manuais_de_motos/manuais_de_motos/manual_de_servicos_gsf650_s_2004.pdf) βρήκα service manual του 04 σε pdf, κεφάλαιο 7 έχει τον χάρτη , βρες που θα πάρεις, εντόπισε το σημείο στην μοτοσυκλέτα, και πάρε ρεύμα. Και χωρίς χάρτη, απο την ασφαλειοθήκη στην μηχανή, βγάζεις συμπέρασμα. Με καλή κόλληση με καλάι και όμορφο τύλιγμα, υπολογισμένο να μην τσακίζει ή τεντώνει το καλώδιο, η μηχανή σου, δεν θα καταλάβει καν ότι κάτι πειράχτηκε.

Ή πήγαινε σε κάποιον που είτε επαγγελματικά (ηλεκτρολόγος) είτε ερασιτεχνικά, ξέρει να στο κάνει όμορφα κι ωραία.

OldMan
20/09/2019, 13:43
Οι σταθεροποιητες/υποβιβαστες τασης εχουν καταναλωση "στον αερα" της ταξης μερικων δεκαδων μΑ (κατι Χ 10^-6)..
(ειδικα οι SMD εχουν ακομη μικροτερη..)

Οι κεντρικοι διακόπτες εχουν παρόμοια ή μεγαλυτερη διαρροή.. (ωουυυ γιεςςςς..):D - συνδεστε ενα μιλιαμπερόμετρο μεταξυ θετικου πόλου και καλωδιου με τον διακόπτη κλειστο (ανοιχτο κυκλωμα) και μη νομισετε οτι χαλασε το οργανο..;)

Καντε αυτο που ειπε ο STF παραπανω και rest in peace..

Kickstart
20/09/2019, 19:47
Προτείνω -ξανά- έναν κλασικό αδιάβροχο αναπτήρα αυτοκινήτου. Δεν έγραψα τίποτα για μπρίζα με απευθείας παροχή USB. USB μπορείς να πάρεις όποτε θες με έναν απλό αντάπτορα και αποφεύγεις την εύκολη περίπτωση να σου χρησιμοποιήσει κάποιος τη μπρίζα σου για φόρτιση κινητού.

Εγώ στη μηχανή μου -που όπως φαίνεται στην υπογραφή μου είναι ένα ταπεινό μηχανάκι 250cc- δεν είχα ποτέ πρόβλημα μπαταρίας και σημειώνω πως τη χρησιμοποιώ λιγότερο από 1 φορά το μήνα σε On/Offαδες (αυτήν την έχω τοποθετήσει μόνος μου).

Από εκεί και πέρα, γνώμες υπάρχουν πολλές. Ξέρω όμως δεκάδες περιστατικά που μετά από επέμβαση στα ηλεκτρικά μιας μηχανής σε διακόπτες κτλ, είτε για ρευματοδότηση, είτε για συναγερμούς είτε, είτε, είτε..... ταλαιπωριόντουσαν για "πάντα" με ηλεκτρικά προβλήματα (κάποια από αυτά με "δουλειά" από επαγγελματίες).

Δεν λέω πως αν πάρεις ρεύμα μέσω διακόπτη σώνει και καλά θα έχεις προβλήματα (κι εγώ τη παροχή για τη βάση του GPS από τον διακόπτη τη πήρα, αλλά πήγα σε νοικοκύρη επαγγελματία). Λέω όμως ποιος είναι ο εύκολος και ασφαλής τρόπος για να είσαι σίγουρος 100% πως δε θα έχεις προβλήματα (ούτε απώλειες ρεύματος), τοποθετώντας το μόνος σου.

Μια γνώμη είναι, φυσικά εσύ αποφασίζεις.

410033

Τελικά μάλλον θα το κάνω έτσι φίλε, μου ακούγεται η καλύτερη λύση και συμφωνεί και το φιλαράκι που θα βοηθήσει..

Κάτι τέτοιο θα χτυπήσω έτσι;
https://www.ebay.com/itm/240W-12V-24V-Manche-de-moto-Bar-Cigarette-Lighter-Socket-Waterproof-Cover/283489168305?hash=item4201456bb1:g:HmcAAOSw9rBc4FkF

STF
20/09/2019, 20:16
Τελικά μάλλον θα το κάνω έτσι φίλε, μου ακούγεται η καλύτερη λύση και συμφωνεί και το φιλαράκι που θα βοηθήσει..

Κάτι τέτοιο θα χτυπήσω έτσι;
https://www.ebay.com/itm/240W-12V-24V-Manche-de-moto-Bar-Cigarette-Lighter-Socket-Waterproof-Cover/283489168305?hash=item4201456bb1:g:HmcAAOSw9rBc4FkF

Αυτός μοιάζει να έχει το τύπο αναπτήρα που έχουν οι μοτό τις BMW με τη μικρή τρύπα (δεν είμαι σίγουρος, δε μπορώ να καταλάβω καλά από τη φωτό). Αν είναι τέτοιος δε ξέρω αν υπάρχει αντάπτορας για USB σε τέτοια διάσταση.
Πήγαινε σε οποιοδήποτε κατάστημα με ναυτιλιακά είδη, πάνω από 6-8 ευρώ δε θα δώσεις και θα είσαι σίγουρος. Αν προκύψει και κάτι τον αλλάζεις.

Kickstart
20/09/2019, 20:26
Εκεί τον δίνουν έτοιμο με την καλωδίωση και την ασφάλεια σετ;

STF
20/09/2019, 20:29
Εκεί τον δίνουν έτοιμο με την καλωδίωση και την ασφάλεια σετ;

Εννοείτε. Πολλές φορές θα βρεις και με και χωρίς.

Kas_Tracer
20/09/2019, 20:56
Bandit 650 υδρόψυκτο του 09


είναι όμως και αυτό κάτι που κοιτάω να αποφύγω..να μην πειράξω δλδ τίποτα στα μαμά καλώδια για αυτό εξετάζω την περίπτωση ρελέ...όχι τπτ άλλο αλλά δεν το χω το άθλημα...με βλέπω αν δεν το καταφέρει ο φίλος να καταλήγω σε ηλεκτρολόγο...

Εγώ στο παλιό είχα πάρει από το κουμπί της κόρνας (καταφέρνοντας να περάσω ένα καλωδιάκι μαζί με τα υπόλοιπα μέσα στο διακόπτη και μετά κόλληση φυσικά)
Σχετικά ασφαλές αρκεί να φορτίζεις απλά ένα κινητό και τίποτα παραπάνω.
Εάν έψαχνα τρόπο να βάλω ρελέ ίσως να έπαιρνα από την μεσαία σκάλα της λάμπας ή το ρελέ της εάν είχα το σχέδιο της μηχανής (που πιστεύω στο δικό σου ανάβει αφού πάρει μπρος η μηχανή)
Η 2η περίπτωση είναι πιο επαγγελματική αλλά θέλει αρκετή δουλειά , ασφάλεια και χρόνο και χρήμα για αν πληρώσεις αυτόν που θα το κάνει και θα φάει μια μέρα σκαλίζοντας το μηχανάκι.

Kickstart
22/11/2019, 08:06
τελικά τοποθετήθηκε η παροχή...η αγορα εγινε απο αλι εξπρες ετοιμο σετακι καλωδιωση ενδιαμεση ασφαλεια και βαση για το τιμονι (δεν ηθελα τρυπες γιατι μπορει μελλοντικα να μου την καρφωσει και να το αφαιρεσω)

στα εδω μοτομαγαζα για ετοιμο σετ ζηταγαν ολοι απο εικοσαρικο και πανω..απο κίνα ηρθε στα 8κατι ευρω...δε με χαλασε

το τοποθετησαμε τελικα να λειτουργει μετα το κλειδι και ετσι δεν αγχωνομαι για πιθανο ξεπατωμα της μπαταριας..

με ενα ανταπτορακι usb κανω τη δουλεια μου μια χαρα οταν ειμαι εν κινησει.

μερικες φωτο απο το αποτελεσμα

412923

412924

412925

412926

doctoras
22/11/2019, 10:58
Καλα εκανες και πήρες μπαρας, το πρωτο που εβαλα ειχα κανει τρυπα, με τα χρονια το αλλαξα με κατι καλύτερο που ειχε ένδειξη μπαταριας, αλλα πιο φαρδύ εβρισκε απο κατω...δε μαρεσε το ξυλωσα, αντικατέστησα το καπακι των οργανων με καινουργιο ανταλλακτικο και εβαλα ενα πριζακι μπαρας και τελειωσαμε

toyar
22/11/2019, 14:52
εγω θα το βαλω κατω απο τη σελα για να φορτιζω χωρις να ειμαι εκει

doctoras
23/11/2019, 10:05
εγω θα το βαλω κατω απο τη σελα για να φορτιζω χωρις να ειμαι εκει

για να φορτίζεις την μπαταρία της μοτό?

toyar
23/11/2019, 11:19
για φορτιση κινητου δε μιλαμε;

doctoras
23/11/2019, 15:59
για φορτιση κινητου δε μιλαμε;
Ναι γιαυτο, το "χωρις να ειμαι εκει" με μπέρδεψε. Στους περισσοτερους το κινητο εχει γινει φυσικη προέκταση

toyar
23/11/2019, 17:03
λεμε σε περιπτωση που ξεμεινεις στο δρομο απο μπαταρια
το βαζεις απο κατω να φορτιζει και κανεις τις δουλειες σου και το βρισκεις ετοιμο
το ιδιο εχω και στο αμαξι