PDA

View Full Version : απορίες για Ninja 250



pliktras2012
19/04/2013, 23:13
Καλησπέρα σε όλους παιδιά.
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα που με απασχολούν απο το Ninja 250 που μόλις 1 μηνα εχω στη διαθεσή μου(μεταχειρισμένο)
Σήμερα το έδωσα σε ένα φίλο και πήρα το παπί του εγώ για 2-3 χιλιόμετρα.Καθώς το βάζω μπρος θελει λιγο να ζεσταθεί όπως ειναι λογικό και να πέσουν τα ρελαντί .
Τράβηξε ο φίλος μου μια ξερογκαζιά μόλις είχε ανάψει και ήταν σταματημένο με νεκρά και έμεινε στις 8000 στροφες και δεν επεφτε ,μέχρι που το έκλεισα και το άνοιξα πάλι ενώ παράλληλα έπαιζα με το γκάζι και ήρθε στα ίσα του.Αυτό θα πρέπει να το πάω σε συνεργείο (αν και εδωσα αρκετα για το σερβις στην kawa τίποτα δεν είδαν :/ ) να δούμε μήπως έχει κάνα θέμα με τη ντίζα ; ή μπορεί να συμβεί απο το αυτόματο τσοκ όσο είναι κρύο;Επίσης αυτός που το αγόρασα είχε βάλει κάτι λάστιχα τα οποία ομολογώ είναι καινούργια αλλα είναι μάρκα με εκαψες(ελληνικα πρέπει να είναι αν θυμάμαι όπως μου είχε πει αν και δεν τα εχω googlarei ακόμα :) ) αλλα η μηχανή μια φορά περασα πανω απο νερα με 50km και ένιωσα οτι ειμαι σε παγο (πήγε να μου φύγει ) .Επίσης λίγο πάτησα το μπροστά και σε ενα σημείο του δρόμου εφυγε παλι χωρίς να έχει νερα (αν και δεν τσιμπάω τα φρένα πολύ εχω συνηθίσει και απο άλλες μηχανές) . Οποιος μηχανικός τα είδε λέει άλλαξε τα ενώ άλλοι που οδηγάνε μηχανή λένε είναι αρκετά καλά στη συμπεριφορά(Αν και εγω δεν τα εμπιστεύομαι) σκέφτομαι να πάω σε pirelli diablo εσείς έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν παραθέτω σε λάθος Post

MikeG
19/04/2013, 23:24
& τα δύο που λες παίζουν. Ίσως κολλάει η ντίζα του γκαζιού. Όσο για τα λάστιχα, γράψε μας τι είναι, αλλά από τη περιγραφή, καλύτερα άλλαξε τα.

pliktras2012
19/04/2013, 23:29
Οκ αύριο βασικά θα παω για λαστιχα και μετά θα περάσω απο το μηχανικό να δούμε αν είναι η ντίζα. Απο λάστιχα τωρα δεν ξερω ο καθένας λέει τα δικά του σε αυτό το θέμα.Παίζει κανένας με ninja 250 που να έχει μείνει ευχαριστημένος με κάποια εταιρία;

Bradipous
20/04/2013, 00:22
Αν δεν τα νιωθεις εσυ καλα τα λαστιχα αλλαξε τα...

Και εμενα φιλος εβαλε σε σκουτερ κοντινενταλ και ενω σε στεγνο ειναι αψογα στην βροχη δεν μπορεις να προχορησεις, δικαβαλος ξεκιναει απο το φαναρι ηρεμα και γλιστραει σαν τρελο, απο την πρωτη μερα που τα εβαλε...

Αυτο που κολλησε στις 8κ στροφες στο κανει παντα αν ανοιξεις το γκαζι ενω ειναι κρυο;
το εχεις δοκιμασει μηπως και ενω ηταν το μηχανακι ζεστο;

pliktras2012
20/04/2013, 14:37
Αν δεν τα νιωθεις εσυ καλα τα λαστιχα αλλαξε τα...

Και εμενα φιλος εβαλε σε σκουτερ κοντινενταλ και ενω σε στεγνο ειναι αψογα στην βροχη δεν μπορεις να προχορησεις, δικαβαλος ξεκιναει απο το φαναρι ηρεμα και γλιστραει σαν τρελο, απο την πρωτη μερα που τα εβαλε...

Αυτο που κολλησε στις 8κ στροφες στο κανει παντα αν ανοιξεις το γκαζι ενω ειναι κρυο;
το εχεις δοκιμασει μηπως και ενω ηταν το μηχανακι ζεστο;

Καλησπέρα
Εβαλα τα diablo rosso 2 τα pirelli....Σε ότι αφορά το γκάζι το έκανε μια φορά εχτές όταν ήταν κρύο και τράβηξε μια ξερογκαζιά ο φίλος μου

notakos600
23/04/2013, 16:23
Καλησπέρα
Εβαλα τα diablo rosso 2 τα pirelli....Σε ότι αφορά το γκάζι το έκανε μια φορά εχτές όταν ήταν κρύο και τράβηξε μια ξερογκαζιά ο φίλος μου

Καλά, αυτός ο φίλος σου άλλη δουλειά από το να τραβάει ξερογκαζιές σε κρύα μηχανάκια, δεν ξέρει να κάνει;

pliktras2012
23/04/2013, 18:52
Καλά, αυτός ο φίλος σου άλλη δουλειά από το να τραβάει ξερογκαζιές σε κρύα μηχανάκια, δεν ξέρει να κάνει;

Λες να παρω βαλβιδες στο χερι; :)
Βασικα τωρα τελευταια παιζει και το ρελαντι θα παω να το λυσουμε αυριο μπορει να φταιει η βενζινη που βαζω απο οπου να ναι αλλα αναψε 2 φορες το fi και ωφειλω να το δω...λεω να βαλω σουπερ αμολ. Μηπως δω διαφορα

yianyian
23/04/2013, 19:02
Αυτό με το ενδεχόμενο κόλλημα της ντίζας του γκαζιού να το κοιτάξεις!
Με τρόμαξε και μόνο η ιδέα...