PDA

View Full Version : πηρα laptop,μια βοηθεια



balakia
20/04/2013, 12:00
μου εδωσε ενα φιλαρακι ενα laptop με vista,εγω εχω σταθερο με τα 8αρια,μπορω με καποιο τροπο να τους συνδεσω για να κανω ανταλαγη δεδομενων (φωτο-τραγουδια-βιντεο-εγγραφα κ.α.)μεταξυ τους?

MikeG
20/04/2013, 12:04
http://www.wikihow.com/Connect-Two-Computers

balakia
20/04/2013, 12:51
στην πρωτη επιλογη που λεει ethernet,ειναι το κλασικο ethernet υτο που συνδεω το ρουτερ?(και για το καλωδιο ρωταω αλλα και για την θυρα)

MikeG
20/04/2013, 12:58
στην πρωτη επιλογη που λεει ethernet,ειναι το κλασικο ethernet υτο που συνδεω το ρουτερ?(και για το καλωδιο ρωταω αλλα και για την θυρα)

Η θύρα ναι, το καλώδιο πρέπει όμως να είναι ανεστραμμένο (crossover). Ψάξε λίγο στο google και θα βγάλεις άκρη. & αν έχεις router τα συνδέεις & τα δύο στο router, τα βάζεις στο ίδιο workgroup και έτοιμος.

balakia
20/04/2013, 13:08
καμια βοηθεια ακομα με το ρουτερ,γιατι ασυρματα προτιμω να τα συνδεσω:rolleyes:

vaska
20/04/2013, 13:48
Υπάρχει πιθανότητα το ρουτερ που έχεις να έχει wifi ip isolation enable και να μην μπορεί να δει το ένα πισι το άλλο οπότε και διαμοιρασμός αρχείων γιόκ. Βάλε καλώδια ή βρες κάποιον να σε βοηθήσει.

balakia
20/04/2013, 14:09
εβαλα καλωδιο αλλα δεν,τι στο διαολο θελει ακομα,την ψυχη μου:cry:

kalgeorge
20/04/2013, 14:26
στην πρωτη επιλογη που λεει ethernet,ειναι το κλασικο ethernet υτο που συνδεω το ρουτερ?(και για το καλωδιο ρωταω αλλα και για την θυρα)

pigaine kai pare ena kalwdio cross, kseroun sta magazia an tous to peis etsi,
sindese ta stis kartes diktuou tous, kai apo ekei kai pera einai aplo
an xreiasteis kati stile mou pm

Acacius
20/04/2013, 16:05
καμια βοηθεια ακομα με το ρουτερ,γιατι ασυρματα προτιμω να τα συνδεσω:rolleyes:
Από τα Vista και μετά το network sharing έχει βελτιωθέι στα windows και δεν πρέπει να θυσιάζεις πλέον παρθένες στον άρχοντα του σκότους για να δει ο ένας υπολογιστής τον άλλον σωστά. Ακόμα και τώρα πάντως διασκέδαση δεν το λες.

Διάβασε αυτό που σου είπε ο MikeG, τίποτα τέτοιο (http://www.lytebyte.com/2008/02/01/how-to-share-files-and-folders-between-two-computers-with-vista-using-wireless-or-wired-network/), βάλε στο google "file/folder sharing vista 8" ή κάτι σχετικό και θα βγάλεις άκρη. Εγώ δε θυμάμαι τη διαδικασία για να σου πω λεπτομέρειες.

Αυτό που είπε ο vaska δεν το είχα υπ'όψιν, οπότε μπορείς να βρεις το μπελά σου από εκεί.

Ichigo
20/04/2013, 18:03
Η θύρα ναι, το καλώδιο πρέπει όμως να είναι ανεστραμμένο (crossover). Ψάξε λίγο στο google και θα βγάλεις άκρη. & αν έχεις router τα συνδέεις & τα δύο στο router, τα βάζεις στο ίδιο workgroup και έτοιμος.

Από τα early 00s αυτό έχει πάψει να χρειάζεται πλέον λόγω auto-MDIX...

kalgeorge
20/04/2013, 21:28
pm απαντήθηκε, οτι αλλο χρειαστεις μου λες

notakos600
21/04/2013, 05:30
Να πω το πιο απλο'ι'κό... πάρε ένα στικάκι 8-16GB και κάνε ''χειροκίνητη'' μεταφορά, καλό; :p