PDA

View Full Version : Ρεταρισμα και σβησιμο εν κινηση απο ZZR600



nitso
22/04/2013, 06:35
Καλημερα σε ολα τα μελη.
Εχω ενα Kawasaki ZZR600 του 1991 σε πολυ καλη σχετικα εμφανησιακη και μηχανικη κατασταση .Ο κινητηρας τις γιορτες που μας περασαν κατεβηκε και εγινε ανακατασκευη.
Εκτοτε εκανε ακριβως 3000 χλμ χωρις κανενα προβλημα.
Χθες αποφασισα να παω βολτα στο Σουνιο.Μεχρι εκει καλα .Στον γυρισμο μετα απο κανα δυο χλμ ενω πηγαινα ενιωσα κοψιματα που κετεληξαν σε σβησιμο κινητηρα.Σταματαω στην ακρη ,παταω μιζα ..παιρνει μπρος...ρεταρει και σβηνει αμεσως(δεν σηκωνε στροφες πανω απο 4000-5000 )...παλι μιζα τα ιδια....ανοιγω το τσοκ και παιρνει μια χαρα .Πλεον δουλευει οπως πριν.Ξεκιναω ,κανω 3-4 χλμ τα ιδια...τσοκ και παιρνει και μετα απο λιγο τα ιδια και τα ιδια.Μετα απο 5 προσπαθειες πηγα σπιτι με την οδικη.
Τι μπορει να φταιει?Τι να κοιταξω?

1.εχει συναγερμο συνδεδεμενο στην ηλεκτρονικη (immobilizer)οπου και αφαιρεθηκε...τα ιδια
2.αδειασα τα λεκανακια απο τα καρμπιλατερ...τα ιδια
3.Μεχρι να ερθει να με φορτωσει κανα 40 λεπτο το μοτο δουλευε στο ρελαντι λες και δεν ετρεχε τιποτα...στο σπιτι ομως παλι δεν επαιρνε μπροστα και την εβαλα παλι με τον τροπο που περιγραφω πιο πανω.

teogtp
22/04/2013, 08:39
Μαλλον για τρομπα βενζινης ακουγετε.Ετσι εκανε και το ZXR που ειχα οταν
"χτυπησε" η τρομπα.

nitso
22/04/2013, 08:42
δεν εχει τρομπα βενζινης η δικη μου

teogtp
22/04/2013, 09:26
δεν εχει τρομπα βενζινης η δικη μου

:confused:
Και πως τροφοδοτει τα λεκανακια στα καρμπυρατερ?

nitso
22/04/2013, 09:30
Μεσω υποπιεσης τραβαει το καρμπιλατερ απο το τεποζιτο,χωρις ηλεκτρικη τρομπα δηλ. Ταλεκανακια ειναι παντως γεματα .Την εκανα μαλιστα και βολτα κανα 4αρι χλμ και δεν εκανε τσικ.Απενεργοποιησα ομως εντελως τον συναγερμο!