PDA

View Full Version : BMW E30 - Αποκατάσταση μετά από πυρκαγιά



Σελίδες : [1] 2 3

limas
21/04/2013, 20:41
Ευχαριστω πολύ για την διευκόλυνση. Διαβάζω και επανέρχομαι με απορίες.

Παιδιά καλησπέρα. Διάβασα με προσοχή τα νήματα που μου προτάθηκαν καθώς έχω κάποιες απορίες σχετικά με το rebuild που έχω ξεκινήσει κι εγώ με το BMW E30 που έχω και που είχε πάθει ζημιά λόγω φωτιάς στον χώρο του μηχανοστασίου.

Απορίες λοιπόν. Διάβασα λοιπόν ότι κάποια σε κομμάτια κάνετε υαλοβολή και σε άλλα αμοβολή; Ποια η διαφορά και πότε χρησιμοποιείται η μία και πότε η άλλη;

Ακόμη, διάβασα ότι για την βαφή χρησιμοποιείται σε κάποια κομμάτια ηλεκτροστατική βαφή και σε άλλα όχι. Ηλεκτροστατική γίνεται για λόγους αντοχής και μόνο ή και για άλλους λόγους; Χρειάζεται ειδικό εξοπλισμό; Μπορεί να την κάνει και κάποιος στο γκαράζ του αν προμηθευτεί τα κατάλληλα υλικά;

Σε ότι αφορά την δική μου περίπτωση, με το κάψιμο, πρέπει να γίνει αμμοβολή στον χώρο του κινητήρα και μετά να το τρίψω, μετά την λαμαρινοδουλεία, στοκάρισμα, αστάρι και φαβή; Η' κάτι άλλο; Πρέπει να περάσω και μίνιο;

Τα υπόλοιπα σημεία που είναι μια χαρά από άποψη σκουριάς, απλά να τριψω ελαφρά, ίσα ίσα να γίνει σαγρέ και μετά βαφή;

Κάποια σημεία που είναι με χρώμιο, έχουν πετάξει σκουριές. Πως μπορώ να τα επαναφέρω;

Εχω ακούσει διάφορα για διαδικασίες και δεν ξέρω τι ισχύει...

Επίσης, αν μπορείτε να μου πείτε μάρκες υλικών για τις βαφές και τα αστάρια που να είναι ποιοτικά, θα το εκτιμούσα..

Σκοπός του προτζεκτ είναι να γίνουν όσο περισσότερα μπορούν στο γκαράζ, και το βάψιμο επίσης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Takata Dome
21/04/2013, 21:02
Mε τα λίγα που ξέρω,και μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που τα ξέρει καλύτερα

Η υαλοβολή διαφέρει απο την αμμοβολή στο γεγονός πως η πρώτη δεν αφαιρεί πρακτικά καθόλου υλικό.Δεν τρώει το μέταλλο όπως η αμμοβολή.Αφήνει μια επιφάνεια με πολύ μικρότερη τραχύτητα,και το φινίρσμα που δεν χρήζει βελτίωσης.Βλέπε διάφορες φωτό στο forum απο υαλοβολισμένα μοτερ,καρμπυρατέρ κλπ.Η αμμοβολή χρησιμοποιείται σε κομμάτια όπως το πλαίσιο,μεταλλικά φτερα κλπ.Αφαιρεί άριστα την σκουριά,φέρνοντας και στο φως όλα τα προβλήματα που έχει η επιφάνεια απο πλευράς διαβρώσεων κλπ,αλλά συνήθως αφήνει μια επιφάνεια τραχειά.Αυτό εξαρτάται βέβαια απο το πόσο "χοντρή" ή "ψιλή" αμμοβολή κάνεις,αλλα ο κανόνας είναι πως μετά θα ακολουθήσει διαδικασία φανοποιείας,κατι που δεν συμβαίνει στα κομμάτια που κάνουμε υαλοβολή.Η βασική διαφορά τους είναι ο,τι λέει και το όνομά τους,στην υαλοβολή χρησιμοποιούμε υαλοσφαιρίδια,στην αμμοβολή άμμο.Περισσότερα για αυτό,θα σου πούν άλλοι

Η ηλεκτροστατική είναι ο,τι καλύτερο απο πλευράς αντοχής,και σε κομμάτια όπως το πλαίσιο,είναι η καλύτερη λύση.Απλά νομίζω έχει σχετικά μικρή γκάμα χρωμάτων,συν το οτι είναι αρκετά ακριβή λυση.Να κάνεις μόνος σου στο γκαράζ σου δεν γίνεται πάντως

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω αρκετά για να σε βοηθήσω :wave2:

limas
21/04/2013, 21:42
Ευχαριστώ πολύ για όλα αυτα που μου είπες, είναι πολύ χρήσιμα. Από ότι καταλαβαίνω, μάλλον στον χώρο εκδήλωσης της φωτιάς, χρειάζομαι κάποια πιο δραστική διαδικασία, όπως η αμμοβολή..

Όποια άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη.

lspiros
22/04/2013, 07:10
Παιδιά καλησπέρα. Διάβασα με προσοχή τα νήματα που μου προτάθηκαν καθώς έχω κάποιες απορίες σχετικά με το rebuild που έχω ξεκινήσει κι εγώ με το BMW E30 που έχω και που είχε πάθει ζημιά λόγω φωτιάς στον χώρο του μηχανοστασίου.

Απορίες λοιπόν. Διάβασα λοιπόν ότι κάποια σε κομμάτια κάνετε υαλοβολή και σε άλλα αμοβολή; Ποια η διαφορά και πότε χρησιμοποιείται η μία και πότε η άλλη;

Ακόμη, διάβασα ότι για την βαφή χρησιμοποιείται σε κάποια κομμάτια ηλεκτροστατική βαφή και σε άλλα όχι. Ηλεκτροστατική γίνεται για λόγους αντοχής και μόνο ή και για άλλους λόγους; Χρειάζεται ειδικό εξοπλισμό; Μπορεί να την κάνει και κάποιος στο γκαράζ του αν προμηθευτεί τα κατάλληλα υλικά;

Σε ότι αφορά την δική μου περίπτωση, με το κάψιμο, πρέπει να γίνει αμμοβολή στον χώρο του κινητήρα και μετά να το τρίψω, μετά την λαμαρινοδουλεία, στοκάρισμα, αστάρι και φαβή; Η' κάτι άλλο; Πρέπει να περάσω και μίνιο;

Τα υπόλοιπα σημεία που είναι μια χαρά από άποψη σκουριάς, απλά να τριψω ελαφρά, ίσα ίσα να γίνει σαγρέ και μετά βαφή;

Κάποια σημεία που είναι με χρώμιο, έχουν πετάξει σκουριές. Πως μπορώ να τα επαναφέρω;

Εχω ακούσει διάφορα για διαδικασίες και δεν ξέρω τι ισχύει...

Επίσης, αν μπορείτε να μου πείτε μάρκες υλικών για τις βαφές και τα αστάρια που να είναι ποιοτικά, θα το εκτιμούσα..

Σκοπός του προτζεκτ είναι να γίνουν όσο περισσότερα μπορούν στο γκαράζ, και το βάψιμο επίσης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά..
σαν κανονα στα συνεργεια και φανοποιια που περασα ειχαμε το εξης.
ολα φτιαχνοντε εκτος απο τα καμενα.οχι οτι ειναι αδυνατο αλλα πολλες φορες ηταν ασυμφορο.επισης δεν μπορουσαμε να ξερουμε τη ζημια ειχε κανει η θερμοκρασια στη δομη του μεταλλου και στα μηχανικα του χαρακτηριστικα.
στη δικια σου περιπτωση μπορει η φωτια να ηταν μικρης εκτασης και διαρκειας και να περιοριστηκε στο χωρο μηχανης.δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν δεν δω το αυτοκινητο.ουτε μπορω να σου πω πια μεθοδος ειναι καλυτερη αποχρωματισμου και αφαιρεσης σκουριας.
θα προτεινα να ρωτησεις τους mods εδω μεσα και να ανοιξεις ενα θεμα με το αυτοκινητο με φωτο για να μπορουμε να βοηθησουμε.
αλλη συζητηση δεν εχει νοημα μιας και χαλαει τη ροη του νηματος:wave2:

limas
22/04/2013, 12:21
Οκ, θα απευθυνθω στους mod για να ανοιξουμε νεο νημα, να ανεβάσω φωτογραφίες και να τα συζητησουμε εκει. Αν κάποιος από τους mod μας διαβάζει, παρακαλώ να ανοιξει ένα νέο νημα με τίτλο: "BMW E30 rebuild" για να συζητήσουμε εκεί και να μεταφέρουν και τα παραπάνω ποστ εκει ώστε από την μία να είναι όλα οργανωμένα και από την άλλη να μην χαλάμε την ροή του συγκεκριμένου νήματος.

Ευχαριστώ.

McGyver
22/04/2013, 12:47
Μιας και μιλάμε γι' αυτοκίνητο μεταφερόμαστε στα Γενικά κι όπου πάει.

:wave2:

limas
22/04/2013, 13:01
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση επίλυση του θέματος που ανέκυψε. Και να ευχαριστήσω άλλη μια φορά για την φιλοξενία του φόρουμ.

Στο θέμα μας λοιπόν. Εχω αρχίσει να κατεβάζω πράγματα από το "αρπαγμένο" αυτοκίνητο. Ειδικότερα έχω κατεβάσει τον κινητήρα, τα παρελκόμενα του, ψυγείο, ασφαλειοθήκη πλεξούδες και γενικά σχεδόν ότι υπάρχει στο μηχανοστάσιο. Κι αυτό διότι θέλω να το επισκευάσω και να δώ τι ζημιές είχε προκαλέσει η ζημιά της πυρκαγιάς και η υγρασία και η ακινησία καθώς το αυτοκίνητο έχει μείνει έτσι περίπου 1, 5 χρόνο.

Αρχικά ήταν κάπως έτσι:

http://s1083.photobucket.com/user/mike_limas/library/E30%20in%20fire?sort=3&page=1

Τώρα έχω κατεβάσει κάποια πράγματα όπως προανέφερα και εχω κι εδω κάποιες άλλες φωτογραφίες: http://s1083.photobucket.com/user/mike_limas/library/E30%20rebuild%20started?sort=3&page=1

Σάββατο προχθές και σηκώθηκα νωρίς νωρίς γιατί δεν μπορούσε να με πάρει ο υπνος! Ηθελα να πάω στο αγαπημένο μου Ε30 να το δώ! Και να το χαϊδεψω!

Αφου ήπια το καφεδάκι μου στο σπίτι, ξεκίνησα και πήγα στην αποθήκη που έχω το αμάξι.

Κατεβάζω τα εργαλεία και αρχίζω. Παίρνω και ένα WD-40 και ξεκινάω να λαδώνω τις βίδες της βάσης από τα καθίσματα. Μετά με την καστάνια ήταν εύκολη υπόθεση. Τα εβγαλα γρήγορα (είναι λίγο βαριά τα άτιμα!). Είχαν ακόμη από κάτω τα χάρτινα ταμπελάκια της BMW. Respect... Μόνο αυτό μπορώ να πώ..

Βγάζω και τα πίσω καθίσματα και τον ταμπλά πίσω που είναι τα ηχεία.

Μετά τα ντυμένα με δερματίνη πλαστικά από τις κολώνες, τις ζώνες ασφαλέιας μπρος-πίσω.

Κι όλα αυτά γιατί ήθελα να βγάλω την μοκέτα και το ταμπλώ και ήθελα να έχω χώρο.

Ξεκίνησα από το τασάκι των πίσω επιβατών, ξεβιδώνοντας την βίδα στήριξης. Μετά έβγαλα το προστατευτικό του χειροφρένου και το μεσαίο κομμάτι. Στη συνέχεια, ένγαλα το τασάκι των εμπρός επιβατών, αποσύνδεσα τα δύο καλωδιάκια από κάτω, και έβγαλα και όλο το πλαστικό αυτό που είναι κάτω από το ραδιο.

Κατόπιν, ασχολήθηκα με το κυρίως ταμπλό. Ξεκίνησα λοιπόν, και ξεβίδωσα 2 βίδες αριστερά που συγκρατούσαν το ταμπλώ, μετά τις 4 βίδες τον χώρο το καλοριφέρ, πίσω από το πλαστικό trim, και μετά τις 3 βίδες στο ντουλαπάκι του συνοδηγού και άλλες δύο βίδες στήριξης τέρμα δεξιά. Λίγο πάνω-κάτω και το ταμπω βγήκε.

Να σημειώσω ότι ειχα βγάλει και το ραδιο, το ψηφιασκό ρολόι, τους διακόπτες για την αντίσταση του πίσω παρ μπριζ, των αλαρμ και της εξισορρόπησης των δεξιά-αριστερά ηχείων. Και επίσης καλωδιάκια του καλωριφέρ. Ετσι το ταμπλώ είχε απελευθερωθεί πλήρως.

Εβγαλα και την μοκέτα, αν και με δυκόλεψε στο χώρο του πεταλιού στο γκάζι και κάτω από το καλοριφέρ. Και σήκωσα και τα αφρολέξ να δω για τυχόν σκουρίες. ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΧΕΔΟΝ Τ Ι Π Ο Τ Α!! Πολύ λίγα πράγματα. Πάλι καλα πήρα μια βαθεία ανάσα γτ δεν θα θέλει πολύ δουλειά από μέσα.

Μετά πήγα να βγάλω το καλοριφέρ αλλά δεν ήμουν σίγουρος, ήταν και αργά και δεν πολύπροσπάθησα. Αυτό που έκανα ήταν να λύσω τις βίδες απο τον χώρο του μηχανοστασίου, κάτω από τον νεροχύτη, δίπλα από το μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων, όπου υπήρχε ο μηχανισμός που έφερνε τον αέρα μέσα. Δεν είμαι σίγουρος, γιατί δεν ξέρω πως λέγεται αυτό το εξάρτημα! Οι γνώστες ας μας ενημερώσουν thumbupright ! Αλλά μάλλον έχει κι άλλες βίδες. Για δώστε κανένα hint ?

Επίσης, με το σέβρο των φρένων δυσκολεύτηκα λόγω και της κακής θέση των βιδών στήξριξης του. Είχε λοιπον 4 βίδες πίσω και πάνω από την κολώνα του τιμονιού, τις οποίες με αρκετή ταλειπωρία έβγαλα. Τράβηξα μετά από τον χώρο του μηχανοστασίου το σεβρο αλλά είχε κι άλλο ένα σωλήνα που πήγαινε προς τα μέσα, στα πόδια του οδηγού. Ήταν όμως αργα και δεν ασχολήθηκα ούτε με αυτό. Βγαίνει εύκολα αυτός ο σωλήνας;

Ουφ, αυτά μέχρι τώρα! Το βραδάκι και κάποιες φωτό!:wave2:

P.S.: Όποια βοήθεια θα εκτιμηθεί απεριόριστα και θα ξεπληρωθεί με "υγρό πυρ" (ΡΑΚΙ)!!

lspiros
22/04/2013, 16:32
ξεκινα να ανεβαζεις φωτο κανονικα στο forum γιατι ετσι ειναι δυσκολο να παρακολουθουμε τη ροη...(800χ600)θα στις δεχεται κανονικα...:wave2:

lspiros
22/04/2013, 16:35
μια μικρη βοηθεια

αρχικα
288170

και μετα απο αφαιρεση καποιοων ανταλλακτικων
288171

limas
22/04/2013, 19:27
Σπύρο ευχαριστώ που βοηθάς στην όλη διαδικασία. Θα ξεκινήσω λοιπόν όπως μου προτείνεις. Εκτός λοιπόν από τις παραπάνω εικόνες, η αρχική κατάσταση του Ε30 ήταν η εξής:

288205

288206

288207

limas
22/04/2013, 19:42
Αφού μεταφέρθηκε στην αποθήκη (ευτυχώς που βρέθηκε κι αυτή!!), άρχισε η σταδιακή απομάκρυνση όλων των εξαρτημάτων απο το μηχανοστάσιο με σκοπό να απελευθερωθεί ο κινητήρας για να μπορέσει να κατέβει ευκολότερα:

Αρχικά έβγαλα το καπώ για να μην με εμποδίζει:
288209

Σχεδόν ότι πλαστικό υπήρχε κάηκε και έλιωσε με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένας "αχταρμάς" καλωδίων και μετάλλων. Μπαταρία, μπουζοκαλώδια, μπεκιέρα, πλεξούδα (στην πλευρά του μηχανοστασίου) και πολλά άλλα δυστυχώς κάηκαν.

limas
22/04/2013, 19:45
Αφού απομακρύνθηκαν όλα τα κατεστραμμένα κομμάτια αλλά και όσα είχαν μείνει ακέραια, χρησιμοποίησα ενα βαρούλκο για να κατεβάσω τον κινητήρα. Να θυμίσω ότι έχω ξεσυνδέσει τα πάντα, καθώς επίσης και το σασμάν για να έχει μικρότερο βάρος και να είναι πιο εύκολος ο χειρισμός κατά την ανύψωση:

288210

και ιδού ο κινητήρας έτοιμος να ακουμπήσει στο πατενταρισμένο καροτσάκι από αλουμίνιο εξ'ολοκλήρου και ρόδάκια από παλιό καρότσι μωρών με φρένο στον πίσω άξονα (off topic το ξέρω!!)
288211


Υ.Γ.: Δεν με αφήνει να ανεβάσω παραπάνω από 3 φωτογραφίες σε κάθε πόστ καθώς επίσης και με μέγεθος μεγαλύτερο από 2,5-3 Mb.

limas
22/04/2013, 19:57
Μετά, μου πήρε πολλή ώρα και κόπο να απομακρύνω την πλεξούδα και όλα τα καλώδια από την ασφαλειοθήκη καθώς και την ασφαλειοθήκη. Ευτυχώς με βοήθησε φίλος και το καταφέραμε κι αυτό.

Σειρά έχει τώρα το εσωτερικό του αυτοκινήτου να αδειάσει, μιας και στο μηχανοστάσιο έχει μόνο το σεβρο των φρένων (αν το λέω καλά, αλλιώς διορθώστε με:)).
Και έτσι είμαστε σε αυτό το στάδιο:

288212

Ξεκίνησα λοιπόν και έβγαλα τα καθίσματα μπροστά για να έχω περισσότερο χώρο και το ντουλαπάκι του συνοδηγού:

288214

limas
22/04/2013, 20:15
Συνεχίζουμε με την αφαίρεση των πίσω καθισμάτων:

288215

της εταζέρας, των προστατευτικών ταπετσαριών από τις κολώνες, τους μηχανισμους ζωνών ασφαλείας.

Πάμε τώρα μπροστά. Και αφαιρώ την κεντρική κονσόλα, το ταμπλό, το ράδιο και τα διάφορα εξαρτήματα όπως κουμπιά αλάρμ, αντίστασης πίσω παρ μπρίζ, ρολοι κ.α

Σκοπός όλης αυτής της φασαρίας ηταν να δώ αν υπάρχουν σκουριές ή σημεία που να χρήζουν επιδιόρθωση. Ευτυχώς, πολύ λίγα πράγματα χρειάζεται το αυτοκίνητο από μέσα.Ειναι σχεδόν καινούργιο. Κάποια σημεία που φαίνονται στις φωτογραφίες κάπως κίτρινα και μοιάζουν με σκουριά, τα περισσότερα δεν είναι. Είναι η κόλλα που χρησιμοποιήθηκε για να σταθεροποιηθούν τα αφρολέξ και οι ταπετσαρίες.

Οπότε από μέσα, δεν θα έχουμε πολλά να κάνουμε, αλλά μιας που το βάλαμε μέσα, ας τα κάνουμε όλα σωστά και όπως πρέπει...:)

Takata Dome
22/04/2013, 21:11
Ενδιαφέρον το thread! :beer:
316 είναι;

limas
23/04/2013, 08:56
Ενδιαφέρον το thread! :beer:
316 είναι;

Καλημέρα,

όχι 318i είναι. Αλλά με την ζημιά που έχει λόγω των ηλεκτρολογικών δεν ξέρω αν αξιζει να ξαναφτιάξω πλεξούδα για αυτο το μοτέρ. Το μοτερ πάντως δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα. Δεν έχει κολλήσει.

limas
23/04/2013, 15:36
Παιδιά καλησπέρα.

Μπορείτε να μου προτείνεται με ποια διαδικασία/υλικά να χρησιμοποιήσω για την απομάκρυνση της φθοράς λόγω φωτιάς στο μηχσνοστάσιο;


Επίσης, στα σημεία όπου υπάρχει βαφή και είτε είναι μια χαρά είτε έχουν ελάχιστη σκουριά τι πρέπει να κάνω; Τρίβω ελαφρά (με τι νούμερο γυαλόχαρτο;) και μετά αστάρι και βαφή;

Για δώστε κατευθύνσεις..

toyar
23/04/2013, 16:14
αν ντε και καλα θελεις να το επαναφερεις νομιζω συμφερει να βρεις ενα ιδιο και απο δυο να φτιαξεις ενα καλο

limas
23/04/2013, 16:25
αν ντε και καλα θελεις να το επαναφερεις νομιζω συμφερει να βρεις ενα ιδιο και απο δυο να φτιαξεις ενα καλο

Ναι σε ότι αφορα αντλλακτικά και διάφορα εξαρτήματα έτσι θα το κάνω.

Για τα τριψίματα, ασταραώματα, βαψίματα τι υλικά και διαδικασίες να χρησιμοποιήσω;

dimmie_72
23/04/2013, 22:53
Δες πρώτα αν γυρίζει ο κινητήρας. Αν αυτό συμβαίνει είναι πολύ ενθαρυντικό. Ξεκίνα παράλληλα με τις λαμαρινοδουλειές όταν δεν βρίσκεσαι στην αποθήκη να ψάχνεις τις διεθνείς και ντόπιες αγορές για πλεξούδες, σώματα ψεκασμού, φιλτροκούτια κλπ που στάνταρ θα αντικατασταθούν ώστε να αποφασίζεις τις πηγές και να προβαίνεις σε παραγγελίες, αλλιώς θα έχεις μεγάλα κενά στο project.

Καλή τύχη!

Julius
24/04/2013, 09:44
Για ποιο λόγο ξεκινάς να φτιάξεις ένα καμένο αυτοκίνητο τέτοιας αξίας?

Εάν το κάνεις για εμπειρία άσχετα με το κόστος Οκ προχώρα. Εάν το κάνεις για οποιοδήποτε άλλο λόγο, πρίν πιάσεις το κατσαβίδι κάτσε και κάνε ένα λογαριασμό με τα ανταλλακτικά και τα υλικά που θα χρειασθείς (θεωρώντας οτι εργαλεία και βασικές γνώσεις υπάρχουν).

Πριν ξεκινήσεις να ασχολείσαι με βαψίματα κλπ, μάζεψε το μηχανικό κομμάτι και βεβαιώσου ότι όλα λειτουργούν οκ, μετά το λύνεις να το βάψεις. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία και όχι του Pimp my ride.

lspiros
24/04/2013, 09:59
Για ποιο λόγο ξεκινάς να φτιάξεις ένα καμένο αυτοκίνητο τέτοιας αξίας?

Εάν το κάνεις για εμπειρία άσχετα με το κόστος Οκ προχώρα. Εάν το κάνεις για οποιοδήποτε άλλο λόγο, πρίν πιάσεις το κατσαβίδι κάτσε και κάνε ένα λογαριασμό με τα ανταλλακτικά και τα υλικά που θα χρειασθείς (θεωρώντας οτι εργαλεία και βασικές γνώσεις υπάρχουν).

Πριν ξεκινήσεις να ασχολείσαι με βαψίματα κλπ, μάζεψε το μηχανικό κομμάτι και βεβαιώσου ότι όλα λειτουργούν οκ, μετά το λύνεις να το βάψεις. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία και όχι του Pimp my ride.

και γω της ιδιας αποψης ειμαι.το αυτοκινητο δεν ειναι κανενα κλασικο η σπανιο που να δικαιολογει τετοια ανακατασκευη.συν οτι το κοστος θα ξεπερασει κατα πολυ την αγορα ενος ιδιου σε καλη κατασταση.
εκτος αν συντρεχουν λογοι συναισθηματικοι οποτε παω πασο...

dimmie_72
24/04/2013, 10:27
Φίλε μου ζήσε το ταξίδι και απόλαυσε στο τέλος τον προορισμό.
Επόμενο όταν ψάχνεις για support να εισπράττεις και απαξίωση.
Σκέψεις που οπωσδήποτε έχεις κάνει και έλαβες ήδη υπόψη σου σα νοήμονας η σε συμβούλεψε ο φίλος σου, όταν ακούγονται από ξένους πιθανόν να σε πικραίνουν αλλά μη μασάς....
Το λιγότερο θα έχεις 1 όχημα που θα σου μιλάει μιας και θα έχεις αλλάξει, σφίξει, επιθεωρήσει και την τελευταία βίδα, παξιμάδι, γρανάζι...
....και στην τελική αφού είναι τόσο φτηνής αξίας, φτηνή θα είναι και η αποκατάσταση. Το κέρδος σε γνώση ανεκτίμητο! ;)

hidefnick
24/04/2013, 10:53
Οι λαμαρίνες δεν εχουν πετσικάρει (ππςςςςς) από τη φωτιά??? Θα αλλάξεις ότι έχει γίνει σώβρακό??? Με 1-2 χιλιάρικα πέρνεις καλό Ε30. Δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Julius
24/04/2013, 10:57
Φίλε μου ζήσε το ταξίδι και απόλαυσε στο τέλος τον προορισμό.
Επόμενο όταν ψάχνεις για support να εισπράττεις και απαξίωση.
Σκέψεις που οπωσδήποτε έχεις κάνει και έλαβες ήδη υπόψη σου σα νοήμονας η σε συμβούλεψε ο φίλος σου, όταν ακούγονται από ξένους πιθανόν να σε πικραίνουν αλλά μη μασάς....
Το λιγότερο θα έχεις 1 όχημα που θα σου μιλάει μιας και θα έχεις αλλάξει, σφίξει, επιθεωρήσει και την τελευταία βίδα, παξιμάδι, γρανάζι...
....και στην τελική αφού είναι τόσο φτηνής αξίας, φτηνή θα είναι και η αποκατάσταση. Το κέρδος σε γνώση ανεκτίμητο! ;)

:bawl: χσαχ χα αχαχ αχ λουλούδια καρδούλες, ταξίδια, χειροποίητα σφιγμένες βίδες και το κέρδος της γνώσης του παξιμαδιού. :flowers: :heartpound:

Βέβαια βέβαια προφανώς τα έχει σκεφτεί με τον φίλο του (:bawl: :bawl: :bawl:) για αυτό ρωτάει πρώτα πώς βάφεται και μετά κοιτάει εάν γυρίζει ο κινητήρας και βέβαια ούτε λόγος για την καταστροφή στα μέταλλα που έχει γίνει από την θερμοκρασία.

Και όλα αυτά τα απαξιωτικά τα γράφω εγώ και ο Σπύρος ο οποίος έχει 6500 μηνύματα τα περισσότερα να λύνει απορίες σε ανακατασκευές.

Ήμαρτον λέμε και Αποσύρομαι


Τσιου (οχι Dim)




:wlae:

p@nos
25/04/2013, 01:24
bres ena tropeto re file poso akriva na bgi

limas
26/04/2013, 10:33
Καλημέρα παιδιά. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το αυτοκίνητο θα φτιαχτεί διότι είναι ενθίμιο από τον πατέρα μου που έφυγε απρόοπτα πριν από λίγες βδομάδες και επειδή αποτελούσε το αυτκίνητο της οικογένειας για πολλά χρόνια. Ξέρω τις ζημιές του κατά καιρούς, σε ότι αφορά την καρότσα και τα ψιλοτρακαρίσματα και ξέρω που πονάει. Ο πατέρας το είχε φέρει από Βέλγιο το '84 με ποιότητα και εξοπλισμό που ήταν εξωπραγματικά για την εποχή του, όπως ψηφιακό ρολόι, ηλ. καθρεύτες, injection κ.α.

Αφού λοιπον βρήκα χώρο, χρόνο και σχεδόν όλα τα εργαλεία θεωρώ ότι έχω μια καλή βάση για αρχή.

Σε ότι αφορά την μηχανή, δεν έχει κολήσει. Πριν την κατεβάσω. είχα βάλει 1η ταχύτητα και το σπρώξαμε και είδα τον μύλο του ψυγείο (φτερωτή) να κινείται κανονικά. Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να επισκευάστει, διότι και η μηχανή έχει τα χιλιομτράκια της και την φθορά της.

Εχω βρεί ένα ολοκληρο παρόμοιο αυτοκίνητο, χρέπι απο την εξωτερική πλευρά, αλλά από μηχανικά φαίνεται πολύ καλο. Φοράει καλύτερο κινητήρα, μπλοκέ διαφορικό, σασμαν με μικρότερο βήμα, πίσω άκρα με δισκόφρενα και επειπλέον θα μπορώ να ξηλώσω παρ μπριζ, καπο, κονσολες και πολλά άλλα που μου έχουν καει. Αν όλα αυτά τα επαιρνα ένα-ενα θα μου κοστίσουν πολύ ακριβότερα. Οπότε, αν μηχανικά ελεγχει και ειναι καλό, λέω να το χτυπήσω.

Ξέρω ότι όλη αυτή η διαδικασία θα κοστίσει. Αλλά όταν παώ και μου λένε ότι θέλουν 1500-1800 ευρώ μόνο για ξήλώμα και επανατοποθέτηση όλων των κομματιών, χωρίς το βάψιμο, λέω ότι δεν πρόκειται να τους κάνω την χαρη. Και μετά λένε ότι δεν έχουν δουλειά!

Αλλά αφού έχω τον χώρο, δεν με απασχολεί πότε θα τελειώσει, καθώς το κάνω στον ελεύθερο χρόνο μου και όταν έχω χρήματα κάθε φορά θα αγοράζω και κάτι. Εχω βέβαια ένα χρονοδιαγραμμα να τελειώσω μέχρι τα τέλη του έτους.

Σκοπός είναι να διατηρήσω τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου, φορώντας κάποια πιο σπορ κομμάτια όπως bodykit τα οποία όμως θα είναι τα εργοστασιακά.

Τέλος, από του χρόνου θα μπορώ να βγάλω και ιστορικές, μιας και θα κλείσει αισίως τα 30 χρόνια. Οπότε θα το βγάζω μόνο για βόλτα κάποιες ημέρες την εβδομάδα. Δεν θα το έχω σαν καθημερινό αυτοκίνητο.

sapila racing
26/04/2013, 10:43
Τέλος, από του χρόνου θα μπορώ να βγάλω και ιστορικές, μιας και θα κλείσει αισίως τα 30 χρόνια. Οπότε θα το βγάζω μόνο για βόλτα κάποιες ημέρες την εβδομάδα. Δεν θα το έχω σαν καθημερινό αυτοκίνητο.

Καλη συνέχεια, εφ όσον ηταν του πατέρα σου έχει αλλη αξία γι ασένα.

Να ξέρεις όμως οτι οι ιστορικές πινακίδες δεν είναι για να κανεις βόλτες καποιες μερες την εβδομάδα. :nono:

limas
26/04/2013, 11:11
Ναι ξέρω. Αυτό δεν επιτρέπεται. Αλλά όλα αυτά είναι σε δεύτερο χρόνο. Αν φτιαχτεί και το γουστάρω μπορεί να μην βγάλω και να πάρω συμβατικές. Θα δώ. Αν μπορώ να βγάλω ιστορικες, γνωρίζω τις συνέπειες του νόμου.

toyar
26/04/2013, 12:09
το αυτοκινητο εχει πινακιδες;
να ξερεις οτι αν εχει γινει οριστικη διαγραφη δεν μπορει να ξαναβγαλει κανονικες

limas
26/04/2013, 14:00
Τις έχω καταθέσει πριν 1,5 χρόνο. Από ότι ξέρω μπορώ να τις πάρω ξανα, προσωρινα, και αν περάσει κάποιο διάστημα, νομίζω 3 χρόνια, τότε διαγράφονται.

dimmie_72
27/04/2013, 03:10
Καλό ξεκίνημα και καλή δύναμη. Κούκλα θα το κάνεις! :beer:

Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί έχεις τη συγκρότηση χωρίς να τη διατυμπανίζεις ανώφελα και μιλάς όταν πρέπει και όσο πρέπει. Το αποτέλεσμα θα είναι ότι πρέπει κι ακόμα παραπάνω.

Επίσης χαίρομαι που απ αυτό το thread θα απουσιάσουν μετουσιωθέντες ημιεπαγγελματίες που ενώ ξεκίνησαν σαν ερασιτέχνες έχουν ξεχάσει τα αγνά κίνητρα της αποκατάστασης και μετράνε τα πάντα με τη χρηματική αξία και έχοντας χάσει το δρόμο, αξιολογούν την εμπορική συλλεκτική αξία παραβλέποντας τη συναισθηματική πλευρά και την απόλαυση της προσωπικής δημιουργίας.

Για να μη γίνομαι γραφικός δεν αναφέρομαι στην απώλεια του ιδιοκτήτη, αλλά καταδεικνύω ότι περισσότερη αξία έχει για τον μερακλή να αποκαταστήσει το Renault 4L η το Wartburg 353, το Pony που ξέσκιζε, έμαθε αυτοκίνητο και πήγε εκδρομή την 1η γκόμενα στη θάλασσα να απολαύσουν το δειλινό, παρά το 315i που πήρε όταν αρραβωνιάστηκε με τη συνδρομή και του υποψήφιου πεθερού, η την Porsche 924 που χτύπησε στην κρίση στα 2,5 χιλιάρικα.

Ξεκίνα με συρματόβουτσες χαλκού, πάρε 1 καλό δραπανοκατσάβιδο να μη μαγκώνουν, σμυριδόχαρτα και τρίβε......








Υ.Γ. BTW βλέποντας τη χώρα εισαγωγής και τον τύπο του αυτ/του, ....αξιωματικός ήταν;

limas
27/04/2013, 11:26
Ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο. Ναι, ο πατέρας ήταν αξιωματικός.

Στο θέμα της ανακατασκευής τώρα. Απο εργαλεία έχω ένα black&decker δράπανο, ρεύματος και έχω κι ένα τροχό ρεύματος από το Lidl, πολυ καλό και με ρυθμιζόμενες στροφές. Εχω και συρματόβουρτσες για τον τροχό. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι χαλκού.

Ακόμη, έχω κι ένα γωνιακό τριβείο ρεύματος, πάλι ρυθμιζόμενο, από Lidl, που παίρνει διάφορα τριγωνικά γυαλόχαρτα. Νομίζω αυτό θα μου χρειαστεί στα πιο δυσκολά σημεία.

Τέλος, έχω και κομπρεσερ που μπορώ να προσαρμόσω τριβείο τύπου "χουφτας", όπως συνήθως λέγεται.

Να τρίψω με την συρματόβουρτσα τον καμμένο χώρο του μηχανοστασίου ή με τα σμυριδόχαρτα?

Ποια μέρη να τρίψω με τα σμυριδόχαρτα και ποιά με την συρματόβουρτσα?

Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

dimmie_72
28/04/2013, 08:12
Με ότι και όπου σε βολεύει. Απλώς το δράπανο βάλτο σε επιφάνειες που θέλουν χοντρή δουλειά και όσο περισσότερο ανάγκη σε λεπτομέρεια προχωράς σε βούρτσα και σταδιακά μεγαλύτερα νούμερα γυαλόχαρτου.

limas
28/04/2013, 18:46
Οπότε συρματόβουρτσα, και μετά κανα δύο χέρια σμυριδόχαρτα. Και οσο πιο μεγάλο νούμερο, τόσο πιο ψιλό και λείο γίνεται, σωστά;

Απλά για να καταλάβω, πρέπει να μείνει κάπως "σαγρε" (τραχύ) για να πέσει πάνω μετά αστάρι ή μήνιο ή ότι βάλω;

dimmie_72
28/04/2013, 20:50
Μην κολλάς εδώ περιμένοντας εξειδικευμένη πληροφορία για αυτ/το. Τόσα sites υπάρχουν. Δοκίμασε για BMW 2002 να δεις τι πλούτο πληροφορίας θα βρεις ;)

limas
28/04/2013, 21:09
Ευχαριστω.

byron
28/04/2013, 21:25
Επίσης χαίρομαι που απ αυτό το thread θα απουσιάσουν μετουσιωθέντες ημιεπαγγελματίες που ενώ ξεκίνησαν σαν ερασιτέχνες έχουν ξεχάσει τα αγνά κίνητρα της αποκατάστασης και μετράνε τα πάντα με τη χρηματική αξία και έχοντας χάσει το δρόμο, αξιολογούν την εμπορική συλλεκτική αξία παραβλέποντας τη συναισθηματική πλευρά και την απόλαυση της προσωπικής δημιουργίας.



Εγω δεν χαίρομαι καθόλου διαβάζοντας απαξιωτικά σχόλια για ανθρώπους που έχουν ξεστραβώσει κάποιους δεκάδες ερασιτέχνες ανακατασκευαστές ή wanna be ανακατασκευαστές, «χαλώντας τη πιάτσα» στους επαγγελματίες του κώλου.
Αναφέρθηκε και σε προηγούμενα ποστ οτι η ανακατασκευή είναι πολύ ακριβό και χρονοβόρο χόμπυ και αξίζει είτε αν το μηχανάκι/οτιναναι έχει κάποια σπανιότητα, είτε για συναισθηματικούς λόγους, οπου ο καθένας το τραβάει όσο βαστάει η τσέπη του.

Αφού ο φίλος ξεκαθάρισε τους λόγους που θέλει να επισκευάσει το BMW, υπάρχουν αρκετά sticky για να ξεκινήσει το διάβασμα.

limas
28/04/2013, 22:32
Παιδιά, θεωρώ ότι εδώ είμαστε όλοι για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Κι εγώ είδα ότι εδώ υπάρχει πολύ υλικό και εμπειρία και για αυτό είπα να απευθυνθω σε εσας, μήπως και με βοηθήσετε με συμβουλές, μου υποδείξετε κακοτοπιές και μου γλυτώσετε μπελάδες.

Κάθε βοήθεια. λοιπόν, ευπρόσδεκτη.:)

limas
29/04/2013, 19:03
Διαβάζω και πάλι αυτό το νήμα: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197 που θεωρώ ιδιαίτερα κατατοπιστικό για την περίπτωση μου.

Στο πόστ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197&p=2258705&viewfull=1#post2258705, τι υλικό είναι αυτό πάνω στο τριβείακι;

Στο ίδιο ποστ διαβασα ότι καλό είναι να μην χρησιμοποιούμε τριβείο γιατί πολυ ευκολα ζεσταινει τη λαμαρινα και τη φουσκωνει. Εννοούμε το τριβείο με την συρματόβουρτσα; Η' την λεγόμενη "χούφτα";

Αυτη την διαδικασία την κάναμε για να αποκαλυφθούν τα πραγματικά λακουβάκια. Ουσιαστικά, αν παρατηρώ καλά, τρίβουμε μέχρι να βρούμε την λαμαρίνα. Το ίδιο κάνουμε και στην περίπτωση όπου σε αντίστοιχα σημεία/επιφάνειες υπάρχει σκουριά;

Συνεχίζοντας, σε επόμενο πόστ αναφέρεται ότι χρησιμοποιούμε στόκο σπατουλαριστό "χοντρό". Χαρακτηριστικά, μάρκα;;

Τρίβουμε αρχικά με πιο χοντρό και μετά με πιο ψιλό νούμερο. Αλλά σε τί επίπεδο; Εχουμε φτάσει εν τω μεταξύ το σημείο να είναι τελείως λείο ή το θέλουμε ως έχει μετά την επεξεργασία με το 120άρι για την μετέπειτα διαδικασία;

Εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197&page=3&p=2259170&viewfull=1#post2259170 χρησιμοποιούμε υγρό μέταλλο. Πολύ εντυπωσιακό πραγματικά! Εχει διάρκεια αυτό το υλικό ή καλύτερα είναι να χρησιμοποιείται λαμαρίνα; Στεγνώνει άμεσα; Θέλει κάποια υποβοήθηση, κάποια επεπλέον διαδικασία πρωτού εφαρμοστεί; Αν διακρίνω καλά. τρίβουμε μέχρι να βρούμε λαμαρίνα και μετά εφρμόζουμε με σπατουλίτσα το υγρό μέταλλο, σωστά;

Ακόμη, εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197&page=6&p=2260003&viewfull=1#post2260003 παρουσιάζεται ο τρόπος που θα διαλέξουμε τα υλικά για την βαφή.
Αν χρησιμοποιήσουμε χρώματα μονής είναι πιο εύκολη, θεωρητικά, η διαδικασία για κάποιον αρχάριο, με το σκεπτικό ότι θα "στάξει", θα "δακρύσει" πιο δύσκολα; Το ρωτάω αυτό γιατί έτσι έχω ακούσει. Αν είναι να βάψουμε με χρώματα μονής, στο βίντεο αναφέρεται ότι τρίβουμε το αστάρι με 600αρι νερού. Ποιό νούμερο χρησιμοποιούμε για την περίπτωση ξηρού τριψίματος;

Το αν θα τρίψουμε με ξηράς ή νερού, από τι εξαρτάται; Από την υγρασία στον χώρο, την εποχή, την ζέστη ή από άλλους λόγους; Από ότι βλέπω, με τα νερού είναι πιο εύκολη και γρήγορη η διαδικασία. Πάντα σταματάμε το τρίψιμο όταν με το χέρι είναι σχεδόν λείο στην αφή;

Στο φιατάκι είχαμε ρίξει μαύρο αστάρι για οδηγό στο τρίψιμο στα σημεία που είχαμε βάλει στόκο, ή το ρίχνουμε παντού για να καταλάβουμε όταν τρίβουμε πότε να σταματήσουμε, και με το μάτι;

Εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197&page=7&p=2260276&viewfull=1#post2260276 τι νούμερο μπεκ χρησιμοποιούμε; Πάλι 1.8 όπως και στο αστάρι; Από όσο βλέπω δεν πρέπει να επιμένουμε σε ένα σημείο για να μην μας "δακρύσει". Τρία χέρια είναι καλά και άλλο ένα για άχνα στο τέλος;

Σημαντικό το tip: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197&page=10&p=2261725&viewfull=1#post2261725 . Αν δεν έχεις φούρνο. πας σε διπλής για να "μείνει" και το βερνίκι μετά πάνω πιο εύκολα.

Τέλος, στα νέας γενιάς χρωματα, τα υδατοδιαλυτά, αν είναι διπλής, μπορούμε να εφαρμόσυμε την τεχνική με το βερνίκι και το μέταλλο που μου άρεσε πολύ; Γενικά σε τι ποσοστό βάζουμε μέταλλο μέσα στο βερνίκι;

Ευχαριστώ.

byron
30/04/2013, 16:15
:bawl:

:redcard:

Επόμενη δεν θα υπάρξει :bawl:

limas
12/05/2013, 11:31
Σάββατο χθές και πήγα με τον κολλητό μου να συνεχίσουμε ότι μας έχει απομείνειο από το ξήλωμα.

Πράγματι, αφαιρέθηκαν το σέβρο των φρένων, το καλοριφέρ από την καμπίνα, τα αφρολέξ του πατώματος, η μάσκα μπροστά, ο νικελ προφυλακτήρας, τα εμπρός φανάρια, η μετώπη, τα εμπρός φτερά, ο πίσω νίκελ προφυλατήρας, οι αεραγωγοί ψύξης εμπρός δισκόπλακων.

Εκτός από κάτι πολύ μικρά κομμάτια, π.χ. βίδες κ.α. όλο το αυτοκίνητο έχει ξηλωθεί για να είναι έτοιμος, για να υπάρχει χώρος να μπορέσει να δουλέψει ο "μάστορας" (εγώ!!).

Επόμενο βήμα, είναι να τριφτούν τα μέρη που είχε περάσει φλόγα από πάνω τους, τα φτιαχτούν τυχων σκουριές και γενικά να γίνει όλη η λαμαρινοδουλειά.

Εδώ μπορείτε να δείτε λεπτομέριες με νέες φωτογραφίες με τον κολλητό: http://s1083.photobucket.com/user/mike_limas/library/E30%20rebuild%20started?sort=3&page=1

Να σημειωθεί ότι τα λαϊκά άσματα που έπαιζε το τρανζιστοράκι από την λαϊκή, δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν και να μας συντροφέυουν. Αυτή τη συνήθεια την "έκλεψα" από τον Σπύρο, που παρουσιάστηκε παλαιότερα σε ένα οδηγό. Όπως επίσης, και ο καφές που τελικά δεν είπιαμε λόγω δουλειάς. Τελικά φύγαμε γύρω στις 20:50 επειδή δεν βλέπαμε!!

limas
12/05/2013, 11:40
Και πάμε στην διαδικασία τριψίματος.

Λέω να ξεκινήσω με συρμτόβουρτσα πάνω σε τροχό για να φυγουν τα υπολείματα φωτιάς και να καθαρίσουν τα μέταλλα. Απλά νομίζω ότι πρέπει να φτάσω μέχρι να βλέπω καθαρή λαμαρίνα. Τότε μόνο θα είμαι σίγουρος ότι έχει καθαριστεί το καμένο μέταλλο εντελώς. Αλλά δεν ξέρω αν θα υπάρξει πρόβλημα με την θερμότητα που θα αναπτυχθεί στην λαμαρίνα (Σπύρο;; ) .

Επίσης, υπάρχουν σκουριές που πρέπει να απομακρυνθούν. Οπότε και πάλι πρέπει να τριφτεί το μέταλλο μέχρι το σημείο που θα καθαρίσει τελείως. Σωστά;

Θα χρησιμοποιήσω σίγουρα αυτό το αποκαλούμενο "υγρό μέταλλο". Αυτό είναι διαφορετικό από τον σιδερόστοκο; Θα χρειαστώ και κάποια κομμάτια λαμαρίνας.

Και νομίζω ότι θα πρέπει κάθε τι που θα τρίψω να το καλύψω με στόκο, αν απαιτείται για να μην "τραβήξει" υγρασία μέχρις ότου να βαφτεί.

Υ.Γ.: Παρακαλώ βοηθήστε με τις συμβουλές σας που τις θεωρώ πολύτιμες.:)

lspiros
12/05/2013, 12:28
Και πάμε στην διαδικασία τριψίματος.

Λέω να ξεκινήσω με συρμτόβουρτσα πάνω σε τροχό για να φυγουν τα υπολείματα φωτιάς και να καθαρίσουν τα μέταλλα. Απλά νομίζω ότι πρέπει να φτάσω μέχρι να βλέπω καθαρή λαμαρίνα. Τότε μόνο θα είμαι σίγουρος ότι έχει καθαριστεί το καμένο μέταλλο εντελώς. Αλλά δεν ξέρω αν θα υπάρξει πρόβλημα με την θερμότητα που θα αναπτυχθεί στην λαμαρίνα (Σπύρο;; ) .

Επίσης, υπάρχουν σκουριές που πρέπει να απομακρυνθούν. Οπότε και πάλι πρέπει να τριφτεί το μέταλλο μέχρι το σημείο που θα καθαρίσει τελείως. Σωστά;

Θα χρησιμοποιήσω σίγουρα αυτό το αποκαλούμενο "υγρό μέταλλο". Αυτό είναι διαφορετικό από τον σιδερόστοκο; Θα χρειαστώ και κάποια κομμάτια λαμαρίνας.

Και νομίζω ότι θα πρέπει κάθε τι που θα τρίψω να το καλύψω με στόκο, αν απαιτείται για να μην "τραβήξει" υγρασία μέχρις ότου να βαφτεί.

Υ.Γ.: Παρακαλώ βοηθήστε με τις συμβουλές σας που τις θεωρώ πολύτιμες.:)

οχι με στοκο,με ψυχρο γαλβανι αν προκειται να αργησεις την φανοποιια....

limas
12/05/2013, 13:13
Οκ, ευχαριστώ Σπύρο.

Με τα άλλα που περιγράφω καλά τα λέω;

limas
20/05/2013, 19:07
Σάββατο χθές και πήγα με τον κολλητό μου να συνεχίσουμε ότι μας έχει απομείνειο από το ξήλωμα.

Πράγματι, αφαιρέθηκαν το σέβρο των φρένων, το καλοριφέρ από την καμπίνα, τα αφρολέξ του πατώματος, η μάσκα μπροστά, ο νικελ προφυλακτήρας, τα εμπρός φανάρια, η μετώπη, τα εμπρός φτερά, ο πίσω νίκελ προφυλατήρας, οι αεραγωγοί ψύξης εμπρός δισκόπλακων.

Εκτός από κάτι πολύ μικρά κομμάτια, π.χ. βίδες κ.α. όλο το αυτοκίνητο έχει ξηλωθεί για να είναι έτοιμος, για να υπάρχει χώρος να μπορέσει να δουλέψει ο "μάστορας" (εγώ!!).

Επόμενο βήμα, είναι να τριφτούν τα μέρη που είχε περάσει φλόγα από πάνω τους, τα φτιαχτούν τυχων σκουριές και γενικά να γίνει όλη η λαμαρινοδουλειά.

Εδώ μπορείτε να δείτε λεπτομέριες με νέες φωτογραφίες με τον κολλητό: http://s1083.photobucket.com/user/mike_limas/library/E30%20rebuild%20started?sort=3&page=1

Να σημειωθεί ότι τα λαϊκά άσματα που έπαιζε το τρανζιστοράκι από την λαϊκή, δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν και να μας συντροφέυουν. Αυτή τη συνήθεια την "έκλεψα" από τον Σπύρο, που παρουσιάστηκε παλαιότερα σε ένα οδηγό. Όπως επίσης, και ο καφές που τελικά δεν είπιαμε λόγω δουλειάς. Τελικά φύγαμε γύρω στις 20:50 επειδή δεν βλέπαμε!!

Σε συνέχεια του παραπάνω πόστ, παραθέτω μερικές φωτογραφίες από την διαδικασία "αποψίλωσης":

Αφαιρέθηκαν, λοιπόν, τα φώτα πορείας, και όλα τα πλαστικά trims περιφερειακά:

AUFGEBRACHT
20/05/2013, 19:38
Σε συνέχεια του παραπάνω πόστ, παραθέτω μερικές φωτογραφίες από την διαδικασία "αποψίλωσης":

Αφαιρέθηκαν, λοιπόν, τα φώτα πορείας, και όλα τα πλαστικά trims περιφερειακά:

Ή ξέχασες να παραθέσεις τις φωτό ή το παράκανες τόσο πολύ με την αποψίλωση που δεν έμεινε τίποτα...

limas
20/05/2013, 19:48
Σάββατο χθές και πήγα με τον κολλητό μου να συνεχίσουμε ότι μας έχει απομείνειο από το ξήλωμα.

Πράγματι, αφαιρέθηκαν το σέβρο των φρένων, το καλοριφέρ από την καμπίνα, τα αφρολέξ του πατώματος, η μάσκα μπροστά, ο νικελ προφυλακτήρας, τα εμπρός φανάρια, η μετώπη, τα εμπρός φτερά, ο πίσω νίκελ προφυλατήρας, οι αεραγωγοί ψύξης εμπρός δισκόπλακων.

Εκτός από κάτι πολύ μικρά κομμάτια, π.χ. βίδες κ.α. όλο το αυτοκίνητο έχει ξηλωθεί για να είναι έτοιμος, για να υπάρχει χώρος να μπορέσει να δουλέψει ο "μάστορας" (εγώ!!).

Επόμενο βήμα, είναι να τριφτούν τα μέρη που είχε περάσει φλόγα από πάνω τους, τα φτιαχτούν τυχων σκουριές και γενικά να γίνει όλη η λαμαρινοδουλειά.

Εδώ μπορείτε να δείτε λεπτομέριες με νέες φωτογραφίες με τον κολλητό: http://s1083.photobucket.com/user/mike_limas/library/E30%20rebuild%20started?sort=3&page=1

Να σημειωθεί ότι τα λαϊκά άσματα που έπαιζε το τρανζιστοράκι από την λαϊκή, δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν και να μας συντροφέυουν. Αυτή τη συνήθεια την "έκλεψα" από τον Σπύρο, που παρουσιάστηκε παλαιότερα σε ένα οδηγό. Όπως επίσης, και ο καφές που τελικά δεν είπιαμε λόγω δουλειάς. Τελικά φύγαμε γύρω στις 20:50 επειδή δεν βλέπαμε!!
Σε συνέχεια του παραπάνω ποστ, βάζω και κάποιες φωτογραφίες για να δείτε και την πορεία της "αποψίλωσης".

Αρχίζουμε, λοιπόν, αφαιρώντας τα εμπρός φωτιστικά σώματα και τα περιμετρικά πλαστικά trims μαζί με τις βάσεις:

290657

Συνεχίσαμε, βγάζοντας το αριστέρο φτερό για να δούμε αν υπάρχουν σκουριές:

290658

Βγάζουμε μετώπηλ, προφυλακτήρες, τις βάσεις τους και ιδού:

290659

limas
20/05/2013, 19:51
Διάλειμμα τώρα και ώρα για να κάνουμε και καμιά "βλακειούλα". Σηκώνουμε, με τον κολλητό, "και καλά" το αυτοκίνητο!!

290660

Δοκιμάζοντας το σωληνάκι για τα πιτσιλιστήρια:

290661

Και η αφεντιά μου μέσα στο μηχανοστάσιο και με λίγη μαυρίλα-φουμο από την κάπνα στο πρόσωπο:

290662

limas
20/05/2013, 19:55
Αφού έχουν αφαιρεθεί όλα από το μηχανοστάσιο έχουμε καταλήξει σε αυτό το σημείο:

290664

290665

limas
20/05/2013, 19:56
Και το εσωτερικό στην καμπίνα:


290666


290668

limas
20/05/2013, 19:58
Τέλος,

το δεξιό φτερό και μι άλλη άποψη του εμπρός μέρους:


290670


290669

290671

limas
20/05/2013, 19:59
"Η δουλειά κάνει τους άντρες", που λέει και το λαϊκό άσμα, αλλά και ο καφές, καφές:

290672

limas
20/05/2013, 20:01
Ή ξέχασες να παραθέσεις τις φωτό ή το παράκανες τόσο πολύ με την αποψίλωση που δεν έμεινε τίποτα...

Κάτι έγινε με τα συνημμένα! Για δες παρακάτω!

lspiros
20/05/2013, 21:34
σω ραιος ρε μουντζουρη,δωσε φωτο,μια χαρα το πας:beer:

limas
21/05/2013, 13:52
σω ραιος ρε μουντζουρη,δωσε φωτο,μια χαρα το πας:beer:

Εκει παλευουμε Σπυρο. Χαρη σε οσα με συμβουλευετε, προχωραω με ορεξη!

Τωρα θα παρω σβουρακι με συρματοβουρτσα για να τριψω τα καμμενα. Ελπιζω να καθαρισει.

Θα ποσταρω φωτο μολις προχωρησω.

limas
22/05/2013, 19:40
Ψάχνοντας και ρωτώντας και τεχνίτες του είδους, ο κάθε ένας έχει μια άλλη άποψη για το πώς θα συνεχίσω μετά το τρίψιμο του "καμένου" μετάλλου.
Ειδικότερα, άλλοι μου λένε ότι αφού το τρίψω με την συρματόφουρτσα, να καλύψω τον χώρο με ψυχρό γαλβάνι για να μην υπάρχουν οξειδώσεις.

Άλλοι μου λένε να ρίξω κατευθείαν αστάρι, άλλοι μου λένε να ρίξω πιστολόστοκο. Ουφ...

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πεί αν το υγρό μέταλλο είναι το ίδιο με τον σιδερόστοκο; Το ανέφερα σε κάποιους επαγγελματίες, κυρίως στα χρωματοπωλεία, και μου είπαν ότι είναι πάνω κάτω το ίδιο. ΑΝ υπάρχει κάποια διαφορά, σας παρακαλώ ενημερώστε εμάς τους αδαής!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!:)

limas
23/05/2013, 21:24
Μετά από αρκετό κόπο, έβγαλα τα φωτιστικά σώματα. Στη συνέχεια ξεβίδωσα το φανάρια από την βάση τους.
Για πείτε καμιά ιδέα: πώς μπορώ να βγάλω τα κρύσταλλα από το υπόλοιπο σώμα;
Είναι βιδωτά ή κολλητά;

291066


291067

project.breeze
24/05/2013, 14:19
Φίλε μου συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου.Σέβομαι απόλυτα το γεγονός ότι το αυτοκίνητο είναι ανεκτίμητης συναισθηματικής αξίας αλλά παίζοντας κι εγώ με την σειρά μου τον δικηγόρο του διαβόλου θα ήθελα να σταθώ στο γεγονός της φωτιάς.Η φωτιά από μόνη της αλλά και ακόμα περισσότερο με την απότομη ψύξη των μετάλλων λόγω της κατάσβεσης είναι πολύ πιθανό να έχει κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά στην δομική ακεραιότητα του πλαισίου.Δεν σου μιλάω ούτε για κόστος ανακατασκευής,ούτε απαξιώνω την προσπάθειά σου την οποία "ζηλεύω" κιόλας.Στέκομαι καθαρά στο θέμα της ασφάλειας.Η αντοχή του πλαισίου έχει μελετηθεί από τον κατασκευαστή σε συγκεκριμένες συνθήκες και με βάση την στρέψη,την αντοχή σε εφελκυσμό καθώς και σε όλες τις δοκιμασίες αντοχής των υλικών.Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό για παράδειγμα είναι η διαδικασία της "βαφής" του μετάλλου που προέκυψε από την θέρμανση σε υψηλές θερμοκρασίες και κατόπιν την ψύξη κατά την κατάσβεση.Αυτή η διαδικασία έχει σκοπό να σκληρύνει τα μέταλλα αλλά να τα κάνει λιγότερο ανθεκτικά σε συνθήκες κρούσης και λιγότερο ελατά.Με λίγα λόγια ένα απότομο κοπάνημα σε μία μεγάλη λακούβα μπορεί ακόμα και να σου σπάσει το πλαίσιο σε κάποιο σημείο.Επειδή είσαι νέος άνθρωπος θα πρέπει ενδεχομένως να σκεφτείς ότι η ασφάλειά σου είναι πάνω από όλα και να φτιάξεις το αυτοκίνητο αλλά να μην το κυκλοφορείς.Αυτή είναι η γνώμη μου αλλά ό,τι και να αποφασίσεις καλό κουράγιο και μπράβο για την προσπάθειά σου

limas
24/05/2013, 14:54
Κατ'αρχην να σε ευχαριστήσω μόνο και μόνο που μπήκες στον κόπο να μου διατυπώσεις την άποψη σου. Τις σκέψεις αυτές τις είχα κι εγώ. Αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Η ζημιά από την φωτιά φαίνεται επιφανειακή. Και αυτό μου δίνει δύναμη να συνεχίσω.

By the way, αυριο αρχίζω τρίψιμο!

limas
26/05/2013, 09:22
Καλημέρα παιδιά.

Σάββατο χθές και αφού εξοπλίστηκα με τα απαραίτητα, πήγα να αρχίσω το τρίψιμο στο χώρο του μηχανοστασίου. Αγόρασα λοιπόν συρματόβουρτσες, τα εργαλεία τα είχα(τροχός, δράπανο), και εξασφάλισα και τα απαραίτητα μέτρα προστασίας (γαντια χοντρά, ωτοασπίδες, full face μασκα προσώπου με φίλτρο). Επίσης, προμηθεύτητα και ένα σπρευ από ψυχρό γαλβάνι, προκειμένου να καλύψω με αυτό, τα μέταλλα που θα τρίψω, για να μην "τραβήξουν" υγρασίες:

291226



Το αυτοκινήτο είναι κάπως έτσι λοιπόν, πριν το τρίψιμο:

291230


291231

limas
26/05/2013, 09:24
Κι άλλες φωτό από το "καμμένο" μηχανοστάσιο:


291233


291235

limas
26/05/2013, 09:29
Επίσης, με ένα κομπρεσερ, φύσηξα όλο το αυτκίνητο προκειμένου να απομακρύνω κομμάτια από το σπασμένο παρ μπριζ και διάφορες άλλες βλακειούλες. Στη συνέχεια χρησιμοποίησα μια ηλεκτρική σκούπα, και απομάκρυνα ότι από τα παραπάνω υπήρχε μέσα στην καμπίνα:

Σκούπα, "τσεμπέρι" στο μαλλί και αρχίζουμε!!:

291237

και αφού είμαι μια καλή νοικοκυρά, και τα καθάρισα όλα, έχουμε το εξής αποτέλεσμα:




291239

limas
26/05/2013, 09:34
Και η αφεντομουτσουνάρα μου!!!

291242

limas
26/05/2013, 09:37
Και ξεκινάμε τρίψιμο:

291243

Κάτι αρχίζει να φαίνεται:

291244


291245

limas
26/05/2013, 09:39
Κι άλλο τρίψιμο:

291246


291247


291248

limas
26/05/2013, 09:41
Κι άλλο:

291249


291250


291251

limas
26/05/2013, 09:43
291252

Οι βουρτσες δεν άντεξαν:


291253

limas
26/05/2013, 09:49
Απορίες:

Αυτό το κίτρινο υλικό που φαίνεται στους θόλους τι είναι; Στο τρίψιμο με δυσκολεύει πολύ. Μήπως είναι κάτι που έχει μπεί για ενίσχυση; Χρειάζεται να το τρίψω κι άλλο;

Γενικά η λογική που ακολουθώ, είναι να τρίψω τα καμμένα μέρη, μέχρι να βρώ καθαρή λαμαρίνα. Το ίδιο κάνω και για τις σκουριές. Καλά το κάνω;

Ότι καθαρό μέταλλο έχω μετά θα το περάσω με ψυχρό γαλβλάνι;

Επίσης, όλο το υπόλοιπο μηχανοστάσιο που δεν έχει υπολείματα κάπνας ή καψίματος, να το τρίψω με 320 ξηράς; Αυτό το λέω ώστε ίσα ίσα να δημιουργήσω ένα επίπεδο πρόσφυσης για να πέσει αργότερα η βαφή.

Για δώστε συμβουλές.

lspiros
26/05/2013, 09:55
απο οσο μπορω να διακρινω απο τις φωτο το αμαξωμα εχει αρκετα σαπακια ενω σε καποιες περιπτωσεις εχουν ανοιξει οι εργοστασικες ραφες με τις αρμοκολλες...
τι κανουμε τωρα...
σφαζεις τη σαπια λαμαρινα μεχρι να βρεις καθαρο μεταλλο.παιρνεις λαμαρινα 8/10 η 1mm.κανεις πατρον απο χαρτονι και στη συνεχεια κοβεις με λαμαρινοψαλιδο το ιδιο σε λαμαρινα.κολλας το κομματι με argon...τροχιζεις τις κολλησεις και περνας αρμοκολλα με πινελλο.οπου χρειαζεται πισαρουμε...

limas
26/05/2013, 10:08
Ευχαριστώ σπύρο. Ναι, με τις σαπίλες αυτό έλεγα να κάνω. Αν δείς σε κάποια φωτό έχω μαρκάρει με μαρκαδόρο το κομμάτι.

Απλά, σε κάποια μέρη της λαμαρίνας, όπως εκεί που είναι η θέση για την μπαταρία, το έτριψα έντονα και τελικά φάνηκε η λαμαρίνα, αυτή που γυαλίζει. Αντίθετα, κατω από την θέση του παρμπρίζ, όσο και να τρίψω, η λαμαρίνα είναι καθαρή, αλλά δεν γυαλίζει. Εχει καθαρίσει; Να επιμείνω κι άλλο με τρίψιμο;

Οταν τελειώσω, ρίχνω ένα χέρι ψυχρό γαλβάνι;

Και με αυτό το κίτρινο υλικό στους θόλους τι να κάνω;

Για το κομμάτι που μου λές να κολλήσω, ρώτησα σε ένα χρωματοπωλείο εδώ και μου είπαν να χρησιμοποιήσω στόκο με ίνες πολυεστέρα. Είναι λέει αθάνατο. Μπορώ να βάλω είτε αυτό το υλικό, είτε την αρμόκολλα που μου προτείνεις;

Γενικά πότε πισάρουμε; Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει σπρευ τέτοιο..

Επίσης ρώτησα και για το υγρό μέτταλο, αλλά εδώ δεν το έχουν..

lspiros
26/05/2013, 10:50
υγρο μεταλλο δεν χρειαζεσαι...

πολυεστερικος στοκος μπαινει κατω απο τον σιδηροστοκο οταν εχουμε εντονους τσαμπουκαδες η στρευλωσεις.(παλι δεν χρειαζεσαι)

το κιτρινο που βλεπεις ειναι κεροπισσα(αστην πανω)

γενικα δεν βλεπω τον λογο να στοκαρεις στον χωρο μηχανης...

limas
26/05/2013, 10:58
Οκ, ευχαριστώ πολύ Σπύρο. Συνεχίζω τρίψιμο σήμερα, να καθαρίσω ότι μπορώ, και στο τέλος της ημέρας θα του ρίξω ένα χέρι ψυχρό γαλβάνι.

Με το αργκόν τώρα θα δώ τι θα κάνω. Δεν τον έχω αυτόν τον εξοπλισμό.

limas
27/05/2013, 14:29
Τριψίματος συνέχεια, λοιπόν, για λίγη ώρα όμως, καθώς υπήρχαν και άλλες υποχρεώσεις:

291344


291345


291346

limas
27/05/2013, 14:33
Κάτι πάει να γίνει. Εχει καθαρίσει κατα πολύ σε σχέση με την αρχική κατάσταση, αλλά θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη:


291349


Απλά έχω μια απορία. Να σταματάω να τρίβω όταν έχει φύγει η σκουριά, ή να συνεχίζω μέχρι να γυαλίζει η λαμαρίνα;

Ορίστε και ένα παράδειγμα:

291350


291351

Νομίζω και στις δύο περιπτώσεις, έχει καθαρίσει το μέταλλο και είναι έτοιμο για το επόμενο στάδιο, που είναι η επικάλυψη με ψυχρό γαλβάνι.

limas
27/05/2013, 14:36
Στην παρακάτω εικόνα, δεν μπορώ τα ρίψω το κομμάτι όπου έχει πάει φωτιά, μέσα και στο βάθος από το πλαίσιο. Δεν μου δίνει χέρι, παρα μόνο σε λίγα σημεία.

Τι μπορώ να κάνω;

291355

limas
15/06/2013, 07:30
Τριψιμο και παλι τριψιμο. Με τον χωρκ του κινητηρα τελειωσα. Ξαναπερασα ενα χερακι τα προηγουμενα τριψιματα, καθαρισα καλα κ εριξσ ψυχρο γαλβανι.

Συνεχισα με τριψιμο στο εσωτερικο της καμπινας. Εκει εχω λιγη δουλιτσα ακομη.

limas
18/06/2013, 20:21
Πότε χρησιμοποιούμε φτερωτούς δίσκους λείανσης και πότε κανονικούς; Μήπως πρέπει να αφήσω τις συρματόβουρτες και να πιάσω τον τροχό με γυαλόχαρτα για να τρίψω και να αφαιρέσω την όποια σκουριά;

Επίσης, έχει χρησιμοποιήσει κανείς κόλλα μάρκας Turbo? Θέλω να μου πεί προσωπική γνώμη.

limas
18/06/2013, 20:25
Επίσης αυτες οι βούρτσες:

293393

μήπως θα κάνουν ζημιά αν τις χρησιμοποιήσω; Νομίζω είναι για πιο χοντροδουλειές..

lspiros
18/06/2013, 21:49
Πότε χρησιμοποιούμε φτερωτούς δίσκους λείανσης και πότε κανονικούς; Μήπως πρέπει να αφήσω τις συρματόβουρτες και να πιάσω τον τροχό με γυαλόχαρτα για να τρίψω και να αφαιρέσω την όποια σκουριά;

Επίσης, έχει χρησιμοποιήσει κανείς κόλλα μάρκας Turbo? Θέλω να μου πεί προσωπική γνώμη.
οι φτερωτοι δισκοι χρησιμοποιουντε οταν δεν θελουμε απο την τριβη να φουσκωσουν τα μεταλλα

limas
18/06/2013, 23:33
Ευχαριστώ μάστρο-Σπύρο!

limas
27/06/2013, 14:07
Προχωράμε με τις λαμαρινοδουλειές. Αφού τρίψαμ με τον τροχό τις σκουριές, κόψαμε τις σαπιμένες λαμαρίνες και θέλουμε τώρα να συνεχίσουμε με κολλήσεις αργκον όπου χρειάζεται. Μόνο στον αριστερό μπροστά θόλο έχουμε θεματάκι πρός το παρόν. Ακόμη δεν είδα τους πίσω όμως.

Ερώτηση. Το σπρεύ που πήρα για ψυχρό γαλβάνι γράφει πάνω Primer. Αστάρι δεν σημαίνει το primer; Μου είπε φίλος ότι θα πρέπει να τρίψω μετά το ψυχρό γαλβάνι, αν είναι ψυχρό γαλβάνι αυτό που πήρα, και μετά να ρίξω αστάρι.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

lspiros
27/06/2013, 20:14
Προχωράμε με τις λαμαρινοδουλειές. Αφού τρίψαμ με τον τροχό τις σκουριές, κόψαμε τις σαπιμένες λαμαρίνες και θέλουμε τώρα να συνεχίσουμε με κολλήσεις αργκον όπου χρειάζεται. Μόνο στον αριστερό μπροστά θόλο έχουμε θεματάκι πρός το παρόν. Ακόμη δεν είδα τους πίσω όμως.

Ερώτηση. Το σπρεύ που πήρα για ψυχρό γαλβάνι γράφει πάνω Primer. Αστάρι δεν σημαίνει το primer; Μου είπε φίλος ότι θα πρέπει να τρίψω μετά το ψυχρό γαλβάνι, αν είναι ψυχρό γαλβάνι αυτό που πήρα, και μετά να ρίξω αστάρι.

Ισχύει κάτι τέτοιο;
Στην περίπτωση σου και αφού μιλάμε για κάτω μέρος αμάξωματος δεν χρειάζεται να τριψεις το ψυχρό γαλβανι.αλλα εγω θα περνά
ΓΑ θα αρμοκολα στα σάπια και πίσσα.

limas
28/06/2013, 20:08
Στην περίπτωση σου και αφού μιλάμε για κάτω μέρος αμάξωματος δεν χρειάζεται να τριψεις το ψυχρό γαλβανι.αλλα εγω θα περνά
ΓΑ θα αρμοκολα στα σάπια και πίσσα.

Σπύρο τα σάπια τα έχω καθαρίσει με τρίψιμο και ότι χρειαζόταν κόπηκε. Αλλά με τελικά αυτό που πήρα τι είναι ρε γμτ? Αν είχε ψυχρό γαλβάνι θέλει τρίψιμο πρίν πέσει το αστάρι πάνω του;

lspiros
28/06/2013, 20:57
Απαντησα,διάβασε προσεχτικα

limas
28/06/2013, 22:00
Απαντησα,διάβασε προσεχτικα

Για μέσα στο μηχανοστάσιο;

lspiros
28/06/2013, 22:06
Για μέσα στο μηχανοστάσιο;
θα τα πουμε τηλεφωνικος,ελα και μια ωρωπο,δεν εισαι μακρυα;)

limas
29/06/2013, 06:59
θα τα πουμε τηλεφωνικος,ελα και μια ωρωπο,δεν εισαι μακρυα;)
προσεχε δασκαλε γιατι οπου με καλουνε παω! κ εχω σκοπο να ερθω προς τα εκει μεσα στο καλοκαιρι!

limas
22/07/2013, 09:19
Μετά από μεγάλο διάστημα απραξίας, λόγω του ότι δεν είχα αργκον να προχωρήσω με τις κολλήσεις, τελικά τα καταφέραμε και "ποντάραμε" με λαμαρίνα όπου χρειαζόταν. Τέλος σαπίλα, τέλος σκουριά. Καθαρίστηκε όλο το αυτοκίνητου. Αν και "γριά", το BMW μια χαρά ήταν...

Οπότε,

προετοιμασία:

295918

295919

295920

limas
22/07/2013, 09:22
Συνεχίζουμε με κολλήσεις (αργκον) και λαμαρίνα 1mm:

295921

295922

295923

limas
22/07/2013, 09:25
Αρχίζουν να "ξαναγεμίζουν" οι τρύπες!

295924

295925

295926

limas
22/07/2013, 09:29
Και ο θόλος, που επισκευάστηκε ευτυχώς, γιατί με είχε αγχωσει.

295927

limas
22/07/2013, 09:45
Τώρα σειρά έχει να περαστούν περιμετρικά οι κολλήσεις με πινελόκολλα, και από μέσα και από έξω, με προσοχή ώστε να γεμίσει παντού, καιμετά άλλο ένα χέρι πάνω από το πρώτο χέρι, καθώς η πινελόκολα "κάθεται" και ένα δευτερο χέρι είναι απαραίτητο για ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Στα σημεία που είναι "πρόσωπο" και έχει γίνει κόλλησει, δηλαδή στα σημεία που φαίνεται εύκολα, πχ στο εξωτερικό του αυτοκινήτου, που κάναμε 2 κολλήσεις αλλά δεν ανέβασα φωτό γιατί το ξέχασα, θα περαστεί από την έξω πλευρά πολυεστέρας σπάτουλας της Body, για να είναι και εύκολος στην χρήση από κάποιον αρχάριο σαν κι εμένα. Και μετά τρίψιμο για να έρθει να γίνει λείο και να μην έχει πολλές ανωμαλίες. Μετά στόκο, γιατί ο πολυεστέρας αφήνει "λακάκια" που πρέπει να καλυφθούν, μετά τρίψιμο του στόκου και τέλος αστάρι. Για να είναι έτοιμο για βαφή εξωτερικά.

Στα υπόλοιπα σημεία, π.χ μέσα στο μηχανοστάσιο ή μέσα στην καμπίνα, θα δώ τι θα κάνω. Μπορεί να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία με αυτήν του πολυεστέρα. Θέλω να βγεί και ένα αισθητικά όμορφο αποτέλεσμα αλλά και κάτι που να είναι ποιοτικό από άποψη υλικών και εργασίας.

Σε κάθε περίπτωση, γενικά, βάζουμε το υλικό που θέλουμε(πινελόκολλα, πολυεστέρας, στόκος, κ.α.), μετά από πάνω πρέπει πάντα να μπεί αστάρι, και μάλιστα ένα καλό αστάρι για προστασία, συνήθως πέρασμα 2 χέρια, μετά βαφή και τέλος βερνίκι.

Υ.Γ.: Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι "γηραιότεροι". Αυτός ο οδηγός, θέλουμε όλοι μας να είναι ένας "μπούσουλας" και για μετέπειτα τολμηρούς "πατεντο-τεχνίτες":D

lspiros
22/07/2013, 10:43
αρμοκολλα και πισσα περνα τα μπαλωματα,ασε τους πολυεστερες και τα ασταρια στο χωρο μηχανης...
βαψε και βερνικαρισε στο τελος.μην φορτωνεις υλικα ενα χωρο που ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες...

ωραια δουλεια στα ξεσαπισματα:wave2:

limas
22/07/2013, 15:19
αρμοκολλα και πισσα περνα τα μπαλωματα,ασε τους πολυεστερες και τα ασταρια στο χωρο μηχανης...
βαψε και βερνικαρισε στο τελος.μην φορτωνεις υλικα ενα χωρο που ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες...

ωραια δουλεια στα ξεσαπισματα:wave2:

Δηλαδή να περάσω καλά καλά τα μπαλώματα πρώτα με αρμόστοκο να σφραγγίσει τελείως 1-2 χέρια και μετά από πάνω πίσσα με πινέλο ή ψεκαστή; Από πάνω από την πίσσα δεν πρέπει να μπει αστάρι; Θα το βάψω και το μηχανοστάσιο και αναρωτιέμαι αν ρίξω το χρώμα κατευθείαν πάνω από την πίσσα μήπως δεν κάτσει καλά και το πετάξει αργότερα.

Γενικά, πριν το χρώμα δεν πρ'έπει να μπεί σαν βάση το αστάρι;

limas
22/07/2013, 16:30
Επίσης, για το πάτωμα και γενικά το εσωτερικό της καμπίνας, μπορώ να βάλω κάτι για θερμομόνωση;

limas
25/07/2013, 09:09
Σπύρο, σε ότι αφορά τα υλικά για την φανοποιία, να χρησιμοποιήσω αυτά που λες στο βίντεο οδηγό με το ceicento ή έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που έχεις δοκιμάσει και είναι καλύτερο; Αναφέρομαι σε αστάρια, χρώματα, βερνίκια.

limas
25/07/2013, 20:16
Συνέχεια σήμερα, και έγιναν διάφορες δουλίτσες. Αρχικά πήρα τον τρόχο και έτριψα όσο πιο καλα γινόταν τις πόντες από την κόλληση. Ειδικά στα σημεία που είναι πρόσωπο με το αυτοκίνητο έδωσε λίγο παραπάνω προσοχή.

296218


Στη συνέχεια, ασταρώθηκαν όλες οι γυμνές λαμαρίνες, με δύο χέρια ασταριού (ψυχρό γαλβάνι).

296219

296220

limas
25/07/2013, 20:22
Μετα πέρασα με αυτό το υλικό (αρμόκολλα ή πινελόκολλα)

296221

όλους τους αρμούς ώστε να σφραγίσει καλά και να μην έχουμε νερά, υγρασίες και αργότερα σκουριές. Περασα 2 φορές αρμόκολλα όλους τους αρμούς για καλύτερο αποτέλεσμα και το άφησα να στεγνώσει ( στο ενδιάμεσο έκανα 30 λεπτά ένα διαλειματάκι για να "τραβήξει" καλύτερα το πρώτο χέρι και να πιάσει καλύτερα το 2ο χέρι πάνω στο 1ο):

296222


296223

limas
25/07/2013, 20:24
Πριν από όλα αυτά βέβαια φυσηξα με αέρα το εσωτερικό, καθάρισα με σκούπακι αλλά και με ηλεκτρική σκούπα ώστε να φύγουν όλες οι σκόνες και να πιάσει όσο το δυνατόν καλύτερα το αστάρι πάνω στην λαμαρίνα.

Αν έχετε να προτείνετε κάτι για καλύτερο αποτέλεσμα ή να διορθώσετε κάτι, εκφραστείτε ελεύθερα!