PDA

View Full Version : r6 ή r1 ????



pantelis16
22/04/2013, 22:15
παιδια μαζεψα μετα απο καιρο κοντα στα 6 χιλιαρικακια και επιτελους θα αγωρασω μηχανη μεταχειρισμενη βεβαια απο του 07 και πανω που εχω βρε!
το θεμα μου ειναι πια απο τις 2? απο οτι ειδα στην τιμη η διαφορα τους ειναι περιπου 500 με 1000 ευρω... γιατι ετσι?
τι διαφορες εχουν μεταξυ τους εκτος απο τα κυβικα?

harris_x
22/04/2013, 22:39
Τι μηχανάκι είχες πριν;

pantelis16
22/04/2013, 22:42
honda hornet εχει ο αδερφος μου και το οδηγαω εγω τωρα γιατι ειναι φανταρος αυτος

harris_x
22/04/2013, 22:47
Δηλ. Η εμπειρία σου είναι κάποιοι μήνες σε δανεικό χορνετ;
Καλύτερα πάρε ένα γυμνό για κάποιο διάστημα και στη συνέχεια το συζητάμε.

Αν πάλι επιμένεις θα χρειαστούν επιπλέον πληροφορίες...
Σε ποια πίστα θα πηγαινεις; Σέρρες ή Μέγαρα;

pantelis16
22/04/2013, 22:51
σερρες λογο του οτι μενω θεσσαλονικη

harris_x
22/04/2013, 22:56
σερρες λογο του οτι μενω θεσσαλονικη

Δεν απάντησες σχετικά με την εμπειρία σου.

RAMMSTEIN
22/04/2013, 23:02
το r1 καλυτερα γιατι το αλλο θα το βαρεθεις γρηγορα
ρε εχετε τρελαθει τελειως, τι r1 και r6 με εμπειρια απο δανεικο hornet μηχανακι?
τι νομιζετε οτι ειναι τα κυβικα,στραγαλια?
σορρυ ρε παντελη για το υφος μου αλλα δεν μπορω να ακουω τρελες

PetranGR
22/04/2013, 23:11
πάρε ένα R6 ,και κράτα λεφτά για εξοπλισμό :)

Αλλά να έχεις φάει και κάμποσο καιρό στα 2 λάστιχα όχι μέσα σε 1 εβδομάδα να το σκέφτεσε.

harris_x
22/04/2013, 23:12
Κοίτα φίλε,το καλύτερο που μπορείς να κανείς είναι να πάρεις ένα γυμνό αν το καλύπτει το δίπλωμα σου και όταν αποκτήσεις κάποια εμπειρία, δεν θα χρειαστεί καν να μας ρωτήσεις γιατί θα ξέρεις τι πρέπει να πάρεις.

chr1s_86
23/04/2013, 18:27
όταν αποκτήσεις κάποια εμπειρία, δεν θα χρειαστεί καν να μας ρωτήσεις γιατί θα ξέρεις τι πρέπει να πάρεις.


:a013::a013:

Antonisss
23/04/2013, 18:46
Αυτό το θέμα με την εμπειρία ρε παιδιά έχει γίνει καραμέλα... Πως θα αποκτήσει κάποιος εμπειρία σε ένα τύπο μηχανής οδηγώντας έναν άλλο? Εγώ είχα 2 χρόνια DRZ 400 και μετά πήρα R6 το οποίο και κράτησα σχεδόν 6 χρόνια. Είχε καμία σχέση το DRZ με το R6? Ή συγκριτικά, ποιο έχει περισσότερη σχέση, το DRZ με το R6 ή το Hornet με το R6/R1?

Όλα στο μυαλό είναι...

Γιαννης κορο
23/04/2013, 19:22
Αυτό το θέμα με την εμπειρία ρε παιδιά έχει γίνει καραμέλα... Πως θα αποκτήσει κάποιος εμπειρία σε ένα τύπο μηχανής οδηγώντας έναν άλλο? Εγώ είχα 2 χρόνια DRZ 400 και μετά πήρα R6 το οποίο και κράτησα σχεδόν 6 χρόνια. Είχε καμία σχέση το DRZ με το R6? Ή συγκριτικά, ποιο έχει περισσότερη σχέση, το DRZ με το R6 ή το Hornet με το R6/R1?

Όλα στο μυαλό είναι...
Εγω θα διαφωνησω με την αποψη σου φιλε μου.... τι ολα ειναι στο μυαλο ειναι? και μηπως δεν παιζει ρολο η εμπειρια? μην τρελαθουμε τελειως τωρα.... δηλαδη ειναι σαν να μου λες επειδη εγω ξεκινησα μοτοκροςς πριν ενα χρονο περιπου να επαιρνξα κατευθειαν 450 αφου στο μυαλο μια χαρα τα ειχα αλλα τωρα που πηρα ενα 125 και θα ανεβαινω σταδιακα θα εχω πολυ καλυτερη εμπειρια και θα ανταπεξερχομαι σε δυσκολες καταστασεις πολυ ευκολα.....και σαφως δεν ειχε καμια σχεση το drz με το ρ6 αλλα για σκεψου πως το πηγαινες εσυ στην αρχη και πως θα το πηγαινε ενας που ειχε ανεβει σταδιακα σε κυβικα και ειχε πολυ μεγαλυτερη εμπειρια σε τετοιες μηχανες.... αν τωρα το πηρες και απο την πρωτη βδομαδα εκανες παπαδες ενταξει τοτε παω πασσο εισαι ο ροσσι.... :D

Sapadak
23/04/2013, 19:26
Εγώ είχα 2 χρόνια DRZ 400 και μετά πήρα R6 το οποίο και κράτησα σχεδόν 6 χρόνια.

Αλλο να κυκλοφορεις 2 χρονια με 400 κυβικα καθημερινα
Και αλλο να βολταρεις περιστασιακα με ξενο μοτο

harris_x
23/04/2013, 19:29
Πως θα αποκτήσει κάποιος εμπειρία σε ένα τύπο μηχανής οδηγώντας έναν άλλο? Δεν λέμε αυτό.
Μιλάμε για γενικότερη εμπειρία η οποία θα τον κρατήσει μακρυά από κακοτοπιές.

Το παλικάρι έχει μια μικρή εμπειρία με δανεικό μηχανάκι, που σημαίνει πως εκτός από το μυαλό του έχει και έναν ακόμα περιοριστή του δεξιού του καρπού, το ότι το μηχανάκι δεν είναι δικό του.

Αν πάρει έναν πύραυλο (R6/R1), είναι ποιο πιθανό να βρεθεί σε δύσκολη κατάσταση απ'οτι αν πάρει κάτι με λιγότερη δύναμη.

Γνώμη μου :beer:

Stabak
23/04/2013, 19:39
Παντελη παρε ρ1 για να κανεις και καμια βολτα εξω αν και με 6 χιλιαδες περνεις παρα πολλα μηχανακια... μην βιαστεις και προσπαθησε να καβαλησεις κανενα πριν την αγορα...Να ξερεις οτι ειναι ειδικα μηχανακια και τα 2 οπερ και σημαινει ουτε δικαβαλα, ουτε τουρισμο, ουτε καθημερινη μετακινηση (εξοδα, ζεστη, λαστιχα κλπ)...

Antonisss
23/04/2013, 19:44
Το ότι θα πάρει/θέλει να πάρει R6/R1 δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα πηγαίνει με 250-300... Άλλωστε, τι τον σταματάει να πηγαίνει με 200/250 με ένα γυμνό που του λέτε να πάρει? Το μυαλό του, εδώ κολλάει το όλα στο μυαλό είναι. Αν ο καρπός έχει "πρόβλημα", τότε ακόμα και με παπί να είναι, πάλι επιρρεπής θα είναι.

Δείτε το και αλλιώς, η θεωρητική/ιδανική εξέλιξη ενός αναβάτη για να μπορεί κάθε δεδομένη στιγμή να έχει την απαιτούμενη εμπειρία απαιτεί αρκετές αλλαγές μηχανών, το οποίο πρακτικά πλέον είναι δύσκολο να γίνει για οικονομικούς λόγους. Παλαιότερα ναι, ίσως γινόταν, αλλά τώρα, αν πάρει γυμνό το παλικάρι, παίζει να το φορτωθεί και μετά το Ρ6/Ρ1 να μείνει όνειρο...

johnpan
23/04/2013, 19:51
R1 ρε φίλε, να μπορείς να πηγαίνεις για καφέ σαν άνθρωπος :)

RAMMSTEIN
23/04/2013, 20:10
Παλαιότερα ναι, ίσως γινόταν, αλλά τώρα, αν πάρει γυμνό το παλικάρι, παίζει να το φορτωθεί και μετά το Ρ6/Ρ1 να μείνει όνειρο...

ωραια λογικη,οποτε μην παρει ουτε ρ1 γιατι παιζει και αυτο να του μεινει ετσι οπως ειναι τα πραγματα
παντελη παρε πυραυλο με την μια

Lioulios
23/04/2013, 20:53
R6 που ναι και σέξι

dimzan
23/04/2013, 20:53
R1 ρε φίλε, να μπορείς να πηγαίνεις για καφέ σαν άνθρωπος :)

ετσι, γιατι αν το μηχανακι δε βγαζει 150 στην πρωτη τοτε δεν κατεβαινει καλα ο καφες...

τι λεμε ωρεεεε

McTalas
23/04/2013, 21:28
675 το R ομως οχι τα τζουφια...

να του πεταξεις και μια ολοσωμη...

harris_x
23/04/2013, 21:52
675 το R ομως οχι τα τζουφια...

να του πεταξεις και μια ολοσωμη...

Δηλ. Το δικό μου είναι τζουφιο που δεν είναι το R :(

devil's animal
23/04/2013, 22:40
φιλε μην ακους κανεναν..
τι r6 και r1 λες?? αυτα και τα 2 ειναι ταφοι...δεν πανε βημα λεμε...

τσιμπα ενα μπουσακι μεταχειρο με λιγα χλμ και τοτε θα δεις τι θα πει γκαζι...
:vroum:

ποπαϋ
23/04/2013, 23:23
Να πάρεις αυτό που αρέσει περισσότερο.

Antonisss
23/04/2013, 23:32
ωραια λογικη,οποτε μην παρει ουτε ρ1 γιατι παιζει και αυτο να του μεινει ετσι οπως ειναι τα πραγματα
παντελη παρε πυραυλο με την μια

Το παλικάρι είναι μεταξύ 2 μηχανών και ζήτησε μία γνώμη, αφού μία από αυτές θέλει να πάρει, το να του προτείνεις να πάρει μία άλλη είναι σαν να χτυπάς του κουφού την πόρτα. Μήπως εσύ δεν βρέθηκες πότε στη θέση του να σ αρέσουν 2 μηχανές και να είσαι αναποφάσιστος? Θα σ' άρεσε να σου λέγανε, μη πάρεις αυτές, πάρε κάτι άλλο...

Antonisss
23/04/2013, 23:33
παιδια μαζεψα μετα απο καιρο κοντα στα 6 χιλιαρικακια και επιτελους θα αγωρασω μηχανη μεταχειρισμενη βεβαια απο του 07 και πανω που εχω βρε!
το θεμα μου ειναι πια απο τις 2? απο οτι ειδα στην τιμη η διαφορα τους ειναι περιπου 500 με 1000 ευρω... γιατι ετσι?
τι διαφορες εχουν μεταξυ τους εκτος απο τα κυβικα?

Και για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, η τελευταία σου ερώτηση δείχνει μια σοβαρή άγνοια... Ελπίζω να έχεις καταλάβει τι θες/πας να αγοράσεις...

TROOPER
24/04/2013, 09:04
παρε λεωφορειο που ειναι και εμφανεις οι διαφορες του.

RAMMSTEIN
24/04/2013, 09:26
Το παλικάρι είναι μεταξύ 2 μηχανών και ζήτησε μία γνώμη, αφού μία από αυτές θέλει να πάρει, το να του προτείνεις να πάρει μία άλλη είναι σαν να χτυπάς του κουφού την πόρτα. Μήπως εσύ δεν βρέθηκες πότε στη θέση του να σ αρέσουν 2 μηχανές και να είσαι αναποφάσιστος? Θα σ' άρεσε να σου λέγανε, μη πάρεις αυτές, πάρε κάτι άλλο...


Καλημερα, το παλικαρι προφανωσ εχει μηδενικη εμπειρια εωσ ελαχιστη και αυτο φαινεται και απο τισ ερωτησεισ του.
ειναι μεταξυ δυο μηχανων που δεν απευθυνονται σε απειρους αναβατες για κανενα λογο,αυτο δεν σημαινει οτι οποιος απειρος τισ καβαλησε εφαγε σονι και ντε τα μουτρα του αλλα ειναι και πολλοι που την πατησαν.
κανει το λαθος να ρωτησει για το θεμα του σε ενα φορουμ(προσωπικα το θεωρω λαθος-αυτες οι αποριες δεν λυνονται ηλεκτρονικα ισα ισα που αρχιζει και γινεται χαβαλεσ οπωσ και εδω) οπου υποτιθεται οτι υπαρχουν και πιο εμπειροι αναβατες, απο την στιγμη που ερωτηση του λοιπον ειναι λανθασμενη εξαρχης εννοειται οτι θα του προτεινω κατι αλλο. αν απο κει και περα οπωσ λες ειναι σαν να χτυπασ στου κουφου την πορτα και αγορασει μια απο τισ δυο, δικο του θεμα δεν μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω αλλα εστω θα τον εχουμε συμβουλεψει λογικα.

αναποφασιστος ειμαι μια ζωη με τισ μηχανεσ γιατι μου αρεσαν και μου αρεσουν πολυ παραπανω απο 2 και πολλεσ φορεσ παλιοτερα ζαχαρωνα καποιεσ πολυ εξω απο τα νερα μου και οχι δεν μου αρεσε να μου υπενθυμιζουν οτι ακομα ειμαι απειρος και να το παω πιο σιγα και συνετα το θεμα αλλα το ελεγαν για το καλο μου.καποιεσ φορες το εκανα καποιες οχι, αλλα εντελη μου βγηκε και δεν τσακιστηκα.μπορει να ημουν και τυχερος τι να πω αλλα δεν σημαινει οτι επειδη εμενα μου βγηκε θα συμβουλεψω και τουσ αλλουσ να κανουν το ιδιο.

harris_x
24/04/2013, 09:44
Το παλικάρι είναι μεταξύ 2 μηχανών και ζήτησε μία γνώμη, αφού μία από αυτές θέλει να πάρει, το να του προτείνεις να πάρει μία άλλη είναι σαν να χτυπάς του κουφού την πόρτα. Μήπως εσύ δεν βρέθηκες πότε στη θέση του να σ αρέσουν 2 μηχανές και να είσαι αναποφάσιστος? Θα σ' άρεσε να σου λέγανε, μη πάρεις αυτές, πάρε κάτι άλλο...
To παλικάρι δεν ζητάει γνώμη.
Ζητάει "άλλοθι" για την επιλογή που ξέρει εκ των προτέρων οτι είναι λάθος.

Antonisss
24/04/2013, 09:55
To παλικάρι δεν ζητάει γνώμη.
Ζητάει άλλοθι για την επιλογή που ξέρει εκ των προτέρων οτι είναι λάθος.

Άλλοθι για ποιον? Ώστε αν κάποιος την κακιά στιγμή τον ρωτήσει γιατί πήρες αυτό να του πει ότι έτσι μου είπανε? Και τι θα καταφέρει?

Δεν αποκλείω να ξεφύλλιζε ένα περιοδικό και να του αρέσανε αυτά τα 2 και να είπε "οκ, θα πάρω ένα από αυτά τα 2, αλλά ποιο όμως" και να μπήκε εδώ μέσα να ρωτήσει. Στο μυαλό του το έχει ήδη αποφασίσει, απλά ίσως υπάρχει ένα ειλικρινές δίλημμα, μάλλον λόγω της άγνοιας του για το "περιεχόμενο" των 2 αυτών μοτοσυκλετών

harris_x
24/04/2013, 10:17
Άλλοθι για ποιον? Ώστε αν κάποιος την κακιά στιγμή τον ρωτήσει γιατί πήρες αυτό να του πει ότι έτσι μου είπανε? Και τι θα καταφέρει?

Δεν αποκλείω να ξεφύλλιζε ένα περιοδικό και να του αρέσανε αυτά τα 2 και να είπε "οκ, θα πάρω ένα από αυτά τα 2, αλλά ποιο όμως" και να μπήκε εδώ μέσα να ρωτήσει. Στο μυαλό του το έχει ήδη αποφασίσει, απλά ίσως υπάρχει ένα ειλικρινές δίλημμα, μάλλον λόγω της άγνοιας του για το "περιεχόμενο" των 2 αυτών μοτοσυκλετών
βασικά ξέχασα τα " " στη λέξη...

Για τον εαυτό του εννοώ. Δηλ. ξέρει ότι είναι λάθος αλλά περιμένει την παραμικρή ώθηση για να το κάνει ;)

Anyway, δεν έχει και πολύ σημασία αυτό...

Το θέμα είναι πως ζήτησε βοήθεια για μια επιλογή, η βοήθεια που μπορώ εγώ να δώσω είναι η εξής: καλύτερα να πάρει ένα γυμνό για αρχή που δεν είναι όσο απόλυτο είναι ένα ss, να αποκτήσει μια εμπειρία και στην συνέχεια να πάρει αυτό που θέλει.

farflung
24/04/2013, 13:37
Φιλε το r6 θα σε κουρασει στην πολη και στην κινηση ειναι καθαρα πισταδικο μηχανακι,αν το θες για την βολτα μεσα στην πολη (ετσι ολα καταληγουν,αντε να το βαλεις και μια φορα στην πιστα)παρε cbr που ειναι και σχολειο,το σιγουρο ειναι οτι αν παρεις 600 σε ενα χρονο δεν θα σου φτανει και θα θες χιλια οποτε παρε το r1 και εχε τακο στο χερι σου μεχρι να το μαθεις,βεβαια αυτο που λεω παιζει και με την ηλικια σου αμα εισαι πιτσιρικας θα την κανεις την καγκουρια και τα 180 αλογα δεν συγχωρουν ευκολα.

TROOPER
24/04/2013, 14:07
θα αρχισω να επικαλουμαι τα θεια ρπμ....:cry:

Antonisss
24/04/2013, 14:10
Το 600 για πίστα είναι το καλύτερο σχολείο, μαθαίνεις φόρα και το γκάζι του συγχωρεί. Σε αναγκάζει να είσαι ακριβής σε ταχύτητα κιβωτίου και γραμμές γιατί δεν μπορείς να τεμπελιάσεις. Αν τώρα ο φίλος το μάθει και το βαρεθεί σε ένα χρόνο, πάσο(αλλά δεν θα χει μάθει τίποτα)

Ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης πάντως, αφού θέλει να το βάζει κ πίστα, κατ'εμέ είναι απαραίτητο

farflung
24/04/2013, 14:40
εχει πει καπου οτι θα μπαινει σε πιστα ή εγω δεν τοχω δει?
νομιζω οτι λεει οτι εχει ηδη ενα hornet που τοχει καθε μερα και θελει ss

harris_x
24/04/2013, 14:46
:a018:

farflung
24/04/2013, 15:00
:a018:
Ρε φιλο τι χτυπιεσαι εσυ του απεσπασες ομολογια οτι θα παει Σερρες ξερω να διαβαζω και να καταλαβαινω,
τωρα αν πιστα ντε και καλα r6 και τελος δεν το συνεχιζω αλλα δεν γουσταρω ειρωνια.

harris_x
24/04/2013, 15:03
Ρε φιλο τι χτυπιεσαι εσυ του απεσπασες ομολογια οτι θα παει Σερρες ξερω να διαβαζω και να καταλαβαινω,
τωρα αν πιστα ντε και καλα r6 και τελος δεν το συνεχιζω αλλα δεν γουσταρω ειρωνια.
Αν η απάντησή μου αφορούσε εσένα μόνο, θα είχε συνημμένο το μήνυμά σου όπως η παρούσα :beer:

farflung
24/04/2013, 15:10
Ok no prob.

McTalas
24/04/2013, 21:09
εγω παντως μετα απο 6 χρονια με το ιδιο εξακοσαρακι, δεν το βαρεθηκα και νομιζω πως εχω πολλα ακομα να μαθω οσπου να πω πως το τελειωσα... αλλα εγω ειμαι και κουλος οποτες μην τα περνετε και πολυ τις μετριτης...:p

RAMMSTEIN
25/04/2013, 11:48
Φιλε το r6 θα σε κουρασει στην πολη και στην κινηση ειναι καθαρα πισταδικο μηχανακι,αν το θες για την βολτα μεσα στην πολη (ετσι ολα καταληγουν,αντε να το βαλεις και μια φορα στην πιστα)παρε cbr που ειναι και σχολειο,το σιγουρο ειναι οτι αν παρεις 600 σε ενα χρονο δεν θα σου φτανει και θα θες χιλια οποτε παρε το r1 και εχε τακο στο χερι σου μεχρι να το μαθεις,βεβαια αυτο που λεω παιζει και με την ηλικια σου αμα εισαι πιτσιρικας θα την κανεις την καγκουρια και τα 180 αλογα δεν συγχωρουν ευκολα.

ταδε εφη farflung

RAMMSTEIN
25/04/2013, 11:49
:a018:

:beer:

Stabak
25/04/2013, 12:06
Παντως αυτο που λεει ο Αντωνης δεν εχει αδικο. Δεν χρειαζεται ολοι να ξεκινησουν με γκαρελι, παπι, CB400 κλπ... ενας 18χρονος μπορει ανετα να διαχειριστει ενα ξακοσαρ εγκεφαλικα αρκει να κανει μια μικρη προετοιμασια πνευματικη (κανα σχολειο, κανας εμεπιρος φιλος κλπ). Επειδη σωνει και καλα ξεκινησαμε κουλαντζες εμεις αι παλαιοτεροι με ναυλον λαστιχα κ δρομους γεια σου, παει να πει οτι ενας σημερινος νεος δεν μπορει να επωφεληθει απο την τεχνολογια κ εκπαιδευση του σημερα;

RAMMSTEIN
25/04/2013, 12:28
Παντως αυτο που λεει ο Αντωνης δεν εχει αδικο. Δεν χρειαζεται ολοι να ξεκινησουν με γκαρελι, παπι, CB400 κλπ... ενας 18χρονος μπορει ανετα να διαχειριστει ενα ξακοσαρ εγκεφαλικα αρκει να κανει μια μικρη προετοιμασια πνευματικη (κανα σχολειο, κανας εμεπιρος φιλος κλπ). Επειδη σωνει και καλα ξεκινησαμε κουλαντζες εμεις αι παλαιοτεροι με ναυλον λαστιχα κ δρομους γεια σου, παει να πει οτι ενας σημερινος νεος δεν μπορει να επωφεληθει απο την τεχνολογια κ εκπαιδευση του σημερα;

ποσους 18χρονους ξερεις που θα ξυπνησουν την κυριακη χαραματα να πανε πιστα για εκπαιδευση αντι να παρουν το μωρο το μεσημερακι και το καινουργιο το εργαλειο και να πανε για καφε μοστρα ροδα?
ποσους 18χρονους ξερεις που θα ακουμπησουν 400 ευρω για καινουργια λαστιχα αντι να τα κανουν akrapovic(γιατι το εργαλειο πρεπει να ακουγεται κιολας)
ποσους 18χρονους ξερεισ που θα πανε να ακουμπησουν αλλα 400 ευρω για καλο κρανος, αλλα μετα πως θα φαινεται η μουρη μας στο καινουργιο εργαλειο να μας δουν και τα μωρα στην πλατεια στο μπουρναζι
ποσους 18χρονους ξερεις που δεν θα ξετσουτσουνησουν στο φαναρι ξεκρανωτοι αλλα με akrapovic επειδη ο διπλα τους εσκασε μια ξερη
ποσους 18χρονους ξερεις που θα πουν οχι μωρε σημερα δεν πινω γιατι ειμαι με την μηχανη,ασε μην γινει καμια μαλακια
και η λιστα συνεχιζεται
βασικα ποσους 18χρονους ξερεις που εχουν το μυαλο μεσα στο κεφαλι τους(για το πανω μιλαμε)και μπορουν και ΑΝΕΤΑ με ελαχιστη εως καθολου εμπειρια να διαχειριστουν ενα εξακοσαρι και να μην καταληξουν στο κατ φωναζοντας σαν τα κογιοτ απο τα καψιματα?

Stabak
25/04/2013, 13:17
ποσους 18χρονους ξερεις που θα ξυπνησουν την κυριακη χαραματα να πανε πιστα για εκπαιδευση αντι να παρουν το μωρο το μεσημερακι και το καινουργιο το εργαλειο και να πανε για καφε μοστρα ροδα?
ποσους 18χρονους ξερεις που θα ακουμπησουν 400 ευρω για καινουργια λαστιχα αντι να τα κανουν akrapovic(γιατι το εργαλειο πρεπει να ακουγεται κιολας)
ποσους 18χρονους ξερεισ που θα πανε να ακουμπησουν αλλα 400 ευρω για καλο κρανος, αλλα μετα πως θα φαινεται η μουρη μας στο καινουργιο εργαλειο να μας δουν και τα μωρα στην πλατεια στο μπουρναζι
ποσους 18χρονους ξερεις που δεν θα ξετσουτσουνησουν στο φαναρι ξεκρανωτοι αλλα με akrapovic επειδη ο διπλα τους εσκασε μια ξερη
ποσους 18χρονους ξερεις που θα πουν οχι μωρε σημερα δεν πινω γιατι ειμαι με την μηχανη,ασε μην γινει καμια μαλακια
και η λιστα συνεχιζεται
βασικα ποσους 18χρονους ξερεις που εχουν το μυαλο μεσα στο κεφαλι τους(για το πανω μιλαμε)και μπορουν και ΑΝΕΤΑ με ελαχιστη εως καθολου εμπειρια να διαχειριστουν ενα εξακοσαρι και να μην καταληξουν στο κατ φωναζοντας σαν τα κογιοτ απο τα καψιματα?

μου περιγραφεις τον 18χρονο της περασμενης δεκαετιας.
Ο σημερινος 18χρονος εχει ενα περιβαλλον κ μια ευκολια στην πληροφόρηση που καμια σχεση δεν εχει με την δεκαετια που αναφερεσαι. Αν θες κ η αντιληψη ειναι διαφορετική... για ποιο λογο να εισαι αρνητικος;

Antonisss
25/04/2013, 16:37
Κακώς μιλάμε για 18χρονο γιατί ο 18χρονος δεν έχει και δίπλωμα που να τον καλύπτει αν πάρει SS600... Αλλά ο όγκος των πληροφοριών που υπάρχουν στη διάθεση ενός "νέου" στα SS στο ίντερνετ είναι απίστευτος σε σχέση και με μια πενταετία πριν.

RAMMSTEIN
25/04/2013, 19:10
μου περιγραφεις τον 18χρονο της περασμενης δεκαετιας.
Ο σημερινος 18χρονος εχει ενα περιβαλλον κ μια ευκολια στην πληροφόρηση που καμια σχεση δεν εχει με την δεκαετια που αναφερεσαι. Αν θες κ η αντιληψη ειναι διαφορετική... για ποιο λογο να εισαι αρνητικος;

ξερεις κανεναν που να εχει μαθει να οδηγαει απο το ιντερνετ επειδη εχει προσβαση σε μεγαλυτερο ογκο πληροφοριων με μεγαλυτερη ευκολια?
τι προηγουμενη κα επομενη δεκαετια, ο μικρος ειναι μικρος και βραζει το αιμα του.εδω βραζει το δικο μας που εχουμε μεγαλωσει και λιγο

Antonisss
25/04/2013, 19:15
ξερεις κανεναν που να εχει μαθει να οδηγαει απο το ιντερνετ επειδη εχει προσβαση σε μεγαλυτερο ογκο πληροφοριων με μεγαλυτερη ευκολια?


Ναι, αρκετούς. Διαβάζεις, κρίνεις, δοκιμάζεις, προσαρμόζεσαι και αρχίζεις και καταλαβαίνεις πράγματα. Από την πιο απλή συμβουλή μέχρι και την πιο εξεζητημένη

Στα μάτια σου δηλαδή φαίνεται σαν ένα τιτάνιο κατόρθωμα?

RAMMSTEIN
25/04/2013, 19:23
εγω ξερω οτι αν δεν γραψεις χιλιομετρα δεν μαθαινεισ τιποτα στην πραξη και η πραξη μασ νοιαζει,στην θεωρια ολοι ξερουν να στριβουν να σουζαρουν να κανουν εντουρο και και και αλλα με την θεωρια δεν γινεται δουλεια
τωρα ανα εσυ νομιζεισ οτι επειδη καποιος θα διαβασει το twist of the wrist και θα γινει παγκοσμιος τι να σου πω
ισως επειδη ειμαι της προηγουμεςνης δεκαετιασ να εχει μεινει εκει το μυαλο μου και η σημερινη ιντερνετικη νεολαια να αποδιδει αλλιως, μπορει

Stabak
25/04/2013, 19:26
ξερεις κανεναν που να εχει μαθει να οδηγαει απο το ιντερνετ επειδη εχει προσβαση σε μεγαλυτερο ογκο πληροφοριων με μεγαλυτερη ευκολια?
τι προηγουμενη κα επομενη δεκαετια, ο μικρος ειναι μικρος και βραζει το αιμα του.εδω βραζει το δικο μας που εχουμε μεγαλωσει και λιγο

κ γω ο ιδιος αν θες το 60% της οδηγικης μου ικανοτητας το χρωστω στο διαβασμα κ το 40% στην πειρα, κλπ οπως θες πεστο... και πρωτοδιαβασα στα 28 και 30 ετσι κ ειμαι 41

Antonisss
25/04/2013, 19:29
εγω ξερω οτι αν δεν γραψεις χιλιομετρα δεν μαθαινεισ τιποτα στην πραξη και η πραξη μασ νοιαζει,στην θεωρια ολοι ξερουν να στριβουν να σουζαρουν να κανουν εντουρο και και και αλλα με την θεωρια δεν γινεται δουλεια
τωρα ανα εσυ νομιζεισ οτι επειδη καποιος θα διαβασει το twist of the wrist και θα γινει παγκοσμιος τι να σου πω
ισως επειδη ειμαι της προηγουμεςνης δεκαετιασ να εχει μεινει εκει το μυαλο μου και η σημερινη ιντερνετικη νεολαια να αποδιδει αλλιως, μπορει

Έγραψα "Διαβάζεις, κρίνεις, ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ..."...

Επιπλέον, εάν κάνεις κάτι λάθος στην οδήγηση σου, τεχνικά και δεν στο πει κάποιος ή δεν διαβάσεις κάπου το σωστό(δεν σφίγγουμε τα χέρια στο τιμόνι πχ) τότε τα ατελείωτα χιλιόμετρα που θα γράφεις αποκτώντας την εμπειρία, θα σε δυσκολέψουν αργότερα να αλλάξεις και να οδηγήσεις σωστά....

Stabak
25/04/2013, 19:35
Έγραψα "Διαβάζεις, κρίνεις, ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ..."...

Επιπλέον, εάν κάνεις κάτι λάθος στην οδήγηση σου, τεχνικά και δεν στο πει κάποιος ή δεν διαβάσεις κάπου το σωστό(δεν σφίγγουμε τα χέρια στο τιμόνι πχ) τότε τα ατελείωτα χιλιόμετρα που θα γράφεις αποκτώντας την εμπειρία, θα σε δυσκολέψουν αργότερα να αλλάξεις και να οδηγήσεις σωστά....

+1

περισσοτερο επικινδυνη ειναι η αποψη πως η εμπειρια διαμορφωνει την γνωση κ ικανοτητα (ιδιως σε ενα 18χρονο) παρα ο ιδιος του ο ενθουσιασμος και καυλα.

RAMMSTEIN
25/04/2013, 19:37
κ γω ο ιδιος αν θες το 60% της οδηγικης μου ικανοτητας το χρωστω στο διαβασμα κ το 40% στην πειρα, κλπ οπως θες πεστο... και πρωτοδιαβασα στα 28 και 30 ετσι κ ειμαι 41

εγω προσωπικα αν το 60% της πειρας μου οφειλοταν στο διαβασμα θα προβληματιζομουν για τις δυνατοτητες μου αλλα απο την αλλη μπορει να κανω και λαθος
ειναι αυτο που λενε οτι ο καθενασ θεωρει τον δικο του τροπο τον πιο σωστο
εσυ βεβαια μου λεσ ξεκινησεσ στα 28 εγω αντιστοιχα εσκιζα τα γονατα μου απο τα 15 με κωλοπαπα και αλλα κατασκευασματα και μυαλο μονο για διαβασμα δεν υπηρχε τοτε
σιγουρα δεν υπαρχει λαθος και σωστο σε αυτα με την απολυτη εννοια των ορων, ο καθενας μιλαει βαση των εμπειριων και των δυνατοτητων του η αν θες και των προσωπικων του γουστων
και το πιο σημαντικο ειναι οτι αυτος που σου μιλαει και σου δινει συμβουλες δεν ξερεις ποιοσ ειναι, μπορει ναναι ο μπουστας αλλα μπορει ναναι και ενασ τυπος που καβαλει ενα γκαρελι και απλα επειδη εχει μεγαλη και ευκολη πληροφορηση απο το νετ τα ξερει ολα στην θεωρια και το παιζει ειδικος

RAMMSTEIN
25/04/2013, 19:39
Έγραψα "Διαβάζεις, κρίνεις, ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ..."...

Επιπλέον, εάν κάνεις κάτι λάθος στην οδήγηση σου, τεχνικά και δεν στο πει κάποιος ή δεν διαβάσεις κάπου το σωστό(δεν σφίγγουμε τα χέρια στο τιμόνι πχ) τότε τα ατελείωτα χιλιόμετρα που θα γράφεις αποκτώντας την εμπειρία, θα σε δυσκολέψουν αργότερα να αλλάξεις και να οδηγήσεις σωστά....

απλα αποτι φαινεται ειμαι αλλης σχολης
αυτης του δοκιμαζεις διαβαζεις κρινεις
ετσι μου ετυχε εστω εμενα

Stabak
25/04/2013, 19:43
εγω προσωπικα αν το 60% της πειρας μου οφειλοταν στο διαβασμα θα προβληματιζομουν για τις δυνατοτητες μου αλλα απο την αλλη μπορει να κανω και λαθος
ειναι αυτο που λενε οτι ο καθενασ θεωρει τον δικο του τροπο τον πιο σωστο
εσυ βεβαια μου λεσ ξεκινησεσ στα 28

Ξεκινησα να διαβαζω στα 28 ή αν θες βρηκα ευκολα γνωση. Καβαλαω απο τα 16 και εγω κ μεχρι μια ηλικια εχοντας κανει αρκετα χιλιομετρα και αλλαξει μηχανάκια δεν ηξερα την τυφλα μου στο τι και πως. Οταν διαβασα, μπηκα σε ελεγχομενο περιβαλον με σωστο μηχανακι, λαστιχα, φρενα ΤΟΤΕ καταλαβα πραγματικα τι σημαινει να οδηγεις κ να αισθανεσαι τι κανεις.

Πλεον ενας νεος με σωστη καθοδηγηση και λιγο διαβασμα μπορει να το κανει αυτο σε 2 μηνες...

RAMMSTEIN
25/04/2013, 19:47
+1

περισσοτερο επικινδυνη ειναι η αποψη πως η εμπειρια διαμορφωνει την γνωση κ ικανοτητα (ιδιως σε ενα 18χρονο) παρα ο ιδιος του ο ενθουσιασμος και καυλα.

δεν ειπα οτι μονο οδηγας και τιποτα αλλο εννοειται οτι και διαβαζεις και κρινεις αλλα μεγαλωνοντασ και με τον καιρο ερχονται αυτα, η πληροτητα του μυαλου εννοω για να τα καταλαβει και να τους δωσει την σημασια που πρεπει

και ναι δεν σφιγγουμε τα χερια στο τιμονι και ναι το μηχανακι στριβει με αναποδο τιμονι και ναι κοιταμε εκει που θελουμε να παμε και και και
απο τοτε που ηρθαν τα καλιφορνια στην ελλαδα ολοι ξαφνικα εγιναν της θεωριας και οι τυφλοι ειδαν το φως τους
επειδη ετυχε να τα κανω και γω τα καλιφορναι και αρκετες φορες μαλιστα δεν ειδα κανεναν να βελτιωνετε μονο με την θεωρια, πραξη ηθελε
και εννοω οτι ο βαραδεριστας βαραδεριστας παρεμεινε και μετα απο 2 βδομαδες ισα που τα ειχε ξεχασει το ιδιο και ο μπεμβεδακιας και παει λεγοντας
αν ξημεροβραδιαζοσουν στην πιστα ναι εκει ειδα διαφορες και σε χρονο αλλα και σε κατανοηση της θεωριας που επειδη ειχε γινει πλεον κτημα σου αυτοματα την εβγαζες και στον δρομο
αλλα στον δρομο μονο που, αλεξανδρας και πατησιων γωνια και θυμαμαι οτι ο καραφλασ που ειχε πει στην θεωρια να κοιταω εκει που θελω να παω και την γιαγια μπροστα?αααα μωρε δεν ειχε γιαγιαδες και σκυλια και λακουβεσ στην πιστα ξεχασα

Stabak
25/04/2013, 19:55
Τι να σου πω, δεν εχω κανει καλιφορνια ουτε καποιο σχολειο.... απλα ακουσα καποιους πριν δεκα χρονια στο τι και πως και διαβασα τοσο ωστε να μπορω να ειμαι ασφαλης σε ενα καλο οδηγικο επιπεδο. Αυτο που λες ομως για το καθε σχολειο ειναι λαθος. Υποσυνειδητα αλλαζεις τον τροπο σκεψης κ οδηγησης και εισαι πιο ασφαλης στον δημοσιο δρομο. δεν σου πε κανεις να κανεις τρεηλ μπρεηκινγκ στην Αλεξανδρας αλλα την λειτουργια του γκαζιου, το φρεναρισμα κλπ αποκτα αλλη διασταση..

Σαν κατι βλακες που βλεπω στο δρομο που κρεμανε το σωμα τους σα μαλακες ενω εχουν τον αστριφτο, αντι να πιεσουν το τιμονι/κλιπον. κ το λεω γιατι και γω καποτε ημουν ενας τετοιος

RAMMSTEIN
25/04/2013, 20:03
Τι να σου πω, δεν εχω κανει καλιφορνια ουτε καποιο σχολειο.... απλα ακουσα καποιους πριν δεκα χρονια στο τι και πως και διαβασα τοσο ωστε να μπορω να ειμαι ασφαλης σε ενα καλο οδηγικο επιπεδο. Αυτο που λες ομως για το καθε σχολειο ειναι λαθος. Υποσυνειδητα αλλαζεις τον τροπο σκεψης κ οδηγησης και εισαι πιο ασφαλης στον δημοσιο δρομο. δεν σου πε κανεις να κανεις τρεηλ μπρεηκινγκ στην Αλεξανδρας αλλα την λειτουργια του γκαζιου, το φρεναρισμα κλπ αποκτα αλλη διασταση..

ειναι αυτο που σου ειπα πριν
το καλο οδηγικο επιπεδο ειναι τελειως υποκειμενικο για τον καθενα, αλλο θεωρεις καλο εσυ αλλο εγω αλλο ο χ αλλο ο ψ
οποτε παντα βαση του προσωπικου του επιπεδου μιλαει ο καθενασ
απο κει και περα εγω παραμενω της αποψης οτι καλο το διαβασμα ναι καλη η ενημερωση ναι καλο το ψαξιμο ξανα ναι αλλα χωρις αμεση τριβη σε διαρκεια ομως με την ουσια της οδηγησης που ειναι η πραξη δεν γινεται δουλεια
θελει τοσο εξασκηση καθημερινη ωστε οι διαφορες θεωριες να γινουν αυτοματοποιημενες κινησεισ, να μην σκεφτεσαι οτι στο ταδε βιβλιο στην σελιδα 52 ειχα διαβασει οτι σε φρεναρισμα πανικου λειτουργουμε ετσι η αλλιως αστο εγινες ενα με το λεοφορειο ηδη

RAMMSTEIN
25/04/2013, 20:04
τωρα γιατι οταν απαντασ μου βγαζει το μισο μηνυμα και οταν σου απανταω με παραθεση το βγαζει ολο ειναι ενα αλλο θεμα

Antonisss
25/04/2013, 20:43
δεν ειπα οτι μονο οδηγας και τιποτα αλλο εννοειται οτι και διαβαζεις και κρινεις αλλα μεγαλωνοντασ και με τον καιρο ερχονται αυτα, η πληροτητα του μυαλου εννοω για να τα καταλαβει και να τους δωσει την σημασια που πρεπει

και ναι δεν σφιγγουμε τα χερια στο τιμονι και ναι το μηχανακι στριβει με αναποδο τιμονι και ναι κοιταμε εκει που θελουμε να παμε και και και
απο τοτε που ηρθαν τα καλιφορνια στην ελλαδα ολοι ξαφνικα εγιναν της θεωριας και οι τυφλοι ειδαν το φως τους
επειδη ετυχε να τα κανω και γω τα καλιφορναι και αρκετες φορες μαλιστα δεν ειδα κανεναν να βελτιωνετε μονο με την θεωρια, πραξη ηθελε
και εννοω οτι ο βαραδεριστας βαραδεριστας παρεμεινε και μετα απο 2 βδομαδες ισα που τα ειχε ξεχασει το ιδιο και ο μπεμβεδακιας και παει λεγοντας
αν ξημεροβραδιαζοσουν στην πιστα ναι εκει ειδα διαφορες και σε χρονο αλλα και σε κατανοηση της θεωριας που επειδη ειχε γινει πλεον κτημα σου αυτοματα την εβγαζες και στον δρομο
αλλα στον δρομο μονο που, αλεξανδρας και πατησιων γωνια και θυμαμαι οτι ο καραφλασ που ειχε πει στην θεωρια να κοιταω εκει που θελω να παω και την γιαγια μπροστα?αααα μωρε δεν ειχε γιαγιαδες και σκυλια και λακουβεσ στην πιστα ξεχασα


Είπες μεγάλη κουβέντα. Αυτά κατ'εμέ θα έπρεπε να είναι τα σημαντικότερα πράγματα όταν πάει ένας πιτσιρικάς να κάνει μαθήματα για δίπλωμα. Θεωρώ ότι είναι οι αρχές της ασφαλούς οδήγησης και με αυτές τις αρχές χτίζεις την εμπειρία σου σιγά σιγά. Αλλά αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιος δάσκαλος ο οποίος να τα μαθαίνει αυτά και να ασχολείται τόσο με τους μαθητές του.

Τα Καλιφόρνια πάντως δεν θα τα "αφόριζα"... Υπάρχουν πααααααααααρα πολλοί στα 30 και στα 40 τους που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα αλλά δεν ξέρουν τπτ(ειδικά αυτοί που οδηγάνε SS)...

Πρόσεξε, δε σου λέω ότι με το που πάρεις μηχανάκι, πριν το καβαλήσεις κάτσε σάρωσε το νετ μια εβδομάδα να διαβάσεις και μετά οδήγα, λέω ότι πρέπει να τα κάνεις συνδυαστικά, θεωρία-πράξη, θεωρία-πράξη...

McTalas
25/04/2013, 21:06
Δηλ. Το δικό μου είναι τζουφιο που δεν είναι το R :(
αμα δεν ειναι R φιλαρακι, ασ' το! απορω δηλαδης πως σε δεχονται στην καφετερια μονο με το αππλο... :bawl:

bar-code
26/04/2013, 00:48
panteli...ego sta 25 eixa kaules kai oreksi kai piga kai pira ss.eixa prin kati papia kai scooter kai 1 xrono ena 500ari dikulindro suzuki.
pira k8 600.pare mtx to idio kai i ama se ftiaxnei to yamaha mono,pare to r6.
apo oti exo katalavei ta 600aria sugxoroun(milao ek peiras :p ) eno ta 1000aria......AN-TE GEI-A!!! (edo milao eks akois)
to mono pou exeis na kaneis einai kathe fora pou tha kavalas,ligo prin,na skeftese oti "DEN to 'xw" kai oti auto to prama thelei sevasmo
5 xronia meta den exo varethei to gkazi tou.alla liigo me exei kourasei to skiniko tis voltas kai tis katanalosis.perase omos kai kairooooos gia na to patho.....kai itan euxaristo to taksidi :D

pantelis16
26/04/2013, 01:19
φιλε μου τι πληρωωεις για φορους, σημα, ασφαλιες και τα αλλα?
και για συντηρηση?

farflung
26/04/2013, 09:59
ταδε εφη farflung

Ok πες ότι εγώ την είπα την μ@λ@κι@ μου, εσύ που είσαι γερό σοφός και έχεις χιλιάδες ώρες πτήσεις τι προτείνεις στο παιδί να πάρει floreta;να πάρει πάπια με μπουρί και να μπει πίστα για 10 χρόνια μέχρι να ωριμάσει,τι από όλα.και γω είμαι της προηγούμενης εικοσαετίας και όταν πήρα το πρώτο μου ss δεν είχα μπει πίστα αλλά στο ποτάμι με μποτιλιάρισμα πηγαινα
Τέσπα τελικά θα κάνει αυτό που γουστάρει και κακώς που ρωτάει γιατί ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του

sapila racing
26/04/2013, 10:31
Έγραψα "Διαβάζεις, κρίνεις, ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ..."...

Επιπλέον, εάν κάνεις κάτι λάθος στην οδήγηση σου, τεχνικά και δεν στο πει κάποιος ή δεν διαβάσεις κάπου το σωστό(δεν σφίγγουμε τα χέρια στο τιμόνι πχ) τότε τα ατελείωτα χιλιόμετρα που θα γράφεις αποκτώντας την εμπειρία, θα σε δυσκολέψουν αργότερα να αλλάξεις και να οδηγήσεις σωστά....

+ 1074 !

bar-code
26/04/2013, 10:47
φιλε μου τι πληρωωεις για φορους, σημα, ασφαλιες και τα αλλα?
και για συντηρηση?

aaa file mou..to athlima auto einai kapos akrivo.oxi toso sto thema telwn kukloforias kai asfaleias afou ayta pane me ta kuvika alla sto thema suntirisis.megala lastixa,polu venzini,akriva service k.o.k.......
posa akrivos de mporo na sou po,kumenonte.pantos apo o,tidipote allo einai akrivotera....

harris_x
26/04/2013, 11:06
αμα δεν ειναι R φιλαρακι, ασ' το! απορω δηλαδης πως σε δεχονται στην καφετερια μονο με το αππλο... :bawl:
λες γι' αυτό να με κοιτούν με μισό μάτι και η γκαρσόνα έρχετε μετά απο ώώώώώώρα με κάτι μούτρα μέχρι το πάτωμα; :confused:


φιλε μου τι πληρωωεις για φορους, σημα, ασφαλιες και τα αλλα?
και για συντηρηση?
Για 600cc υπολόγισε στο περίπου:
Ασφάλεια: 260€/έτος
Ασφάλεια με κλοπή: 400€/έτος
λάστιχα: 300€
Τέλη κυκλοφορίας (άλλο φόρο για την ώρα δεν έχει): 55€
Λάδια φίλτρο: 70€/3000-5000km
κατανάλωση: 6-10lt/100km

είπαμε.... στο περίπου

Antonisss
26/04/2013, 12:16
κατανάλωση: 6-10lt/100km



Μικρή σημασία έχει, αλλά επειδή το είχα το συγκεκριμένο μονΔέλο (ρ6 2006+) η κατανάλωση παίζει από 7.5 έως και 13 λτρ(πίστα) στα 100

Επίσης λάδια - φίλτρα, κάθε 5.000, 3 x 13€ το λίτρο ημισυνθετικό(και περισσεύει κιόλας, 2.4 θέλει χωρίς φίλτρο, 2.7 με φίλτρο αν ενθυμούμαι καλά) +10€ το φιλτρο, πες 50€

RAMMSTEIN
26/04/2013, 13:49
Ok πες ότι εγώ την είπα την μ@λ@κι@ μου, εσύ που είσαι γερό σοφός και έχεις χιλιάδες ώρες πτήσεις τι προτείνεις στο παιδί να πάρει floreta;να πάρει πάπια με μπουρί και να μπει πίστα για 10 χρόνια μέχρι να ωριμάσει,τι από όλα.και γω είμαι της προηγούμενης εικοσαετίας και όταν πήρα το πρώτο μου ss δεν είχα μπει πίστα αλλά στο ποτάμι με μποτιλιάρισμα πηγαινα
Τέσπα τελικά θα κάνει αυτό που γουστάρει και κακώς που ρωτάει γιατί ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του

δεν ειμαι ουτε γερος(ειμαι πολυ μικροτερος απο τους περισοτερους εδω) και σιγουρα δεν ειμαι σοφος αλλα ναι εχω χιλιαδες ωρες πτησεις(οσο παραξενο και να σου ακουγεται αυτο). σιγουρα δεν προτεινω να παρει ουτε φλορετα ουτε παπι ουτε νταξ ουτε τσαλι ουτε τιποτα τετοιο.το σκεπτικο μου γενικα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ απλο και γεροντιστικο(γιαυτο μπορει να σου φαινομαι μεγαλος).λοιπον επειδη εχω κανει πανω κατω τουσ διαδρομους του κατ πολλες φορες,ευτηχως οχι για δικο μου λογαριασμο, επειδη εχω χασει φιλους, επειδη εχω δει πολλα προσπαθω να μειωσω τις πιθανοτητες να ξαναζησω κατι τετοιο η να ξανακουσω.θα μου πεις ρε μεγαλε απο το φορουμ το προσπαθεις και θα εχεις και δικιο, στην προκειμενη φαση ομως του φορουμ δεν μπορω να κανω κατι παραπανω αν ηταν φιλος μου και ειχαμε επαφη σιγουρα θα μπορουσα.
θα μου πεισ μετα, τι και αν παρει ενα γυμνο η κατι σε μικροτερα κυβικα δεν υπαρχει ο κινδυνος ατυχηματος λογο απειριας, φυσικα και υπαρχει αλλα μειωνεις τις πιθανοτητες και καλος η κακως μηχανη εμπειρια και πιθανοτητες πανε παντα μαζι για ολους.
και γω εκανα μαλακιες μικροτερος και τωρα κανω ακομα μεγαλυτερες, στα 22 μου απο χτ επειδη ηθελα γκαζια πηρα 1100 χωρις να εχω ιδεα απο ss(ο θεος να το κανει ss το μπαουλο) και ανεβοκατεβαινα την βουτα με δεν ξερω γω ποσα και χτες που πηρα το μηχανακι μου απο το σερβισ θεωρησα σωστο να το ξεμπουκωσω στην αττικη οδο και να πλακωσω τα παντιλικια για να ξεκαβ...ωσω
αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα παρακινησω και αλλουσ να κανουν το ιδιο, αναγνωριζω τα λαθη μου και τον βαρεμενο μου εγκεφαλο οταν με πιανει και ευχαριστω την τυχη μου που ακομα ειμαι ολοκληρος αλλα μεχρι εκει.
εχω ανθρωπους που μου ζητανε να τους μαθω να οδηγανε και τους λεω ΟΧΙ γιατι δεν θελω να εχω το βαρος της ευθυνης αν τους συμβει κατι ξεροντας οτι εγω τους εβαλα στον κοσμο της μοτοσυκλετας,
λοιπον με αυτο το σκεπτικο θα του προτεινα να παρει κατι μικροτερο γυμνο ντυμενο δεν ξερω η εστω ενα 600 δικυλινδρο και ο θεος βοηθος

farflung
26/04/2013, 14:10
δεν ειμαι ουτε γερος(ειμαι πολυ μικροτερος απο τους περισοτερους εδω) και σιγουρα δεν ειμαι σοφος αλλα ναι εχω χιλιαδες ωρες πτησεις(οσο παραξενο και να σου ακουγεται αυτο). σιγουρα δεν προτεινω να παρει ουτε φλορετα ουτε παπι ουτε νταξ ουτε τσαλι ουτε τιποτα τετοιο.το σκεπτικο μου γενικα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ απλο και γεροντιστικο(γιαυτο μπορει να σου φαινομαι μεγαλος).λοιπον επειδη εχω κανει πανω κατω τουσ διαδρομους του κατ πολλες φορες,ευτηχως οχι για δικο μου λογαριασμο, επειδη εχω χασει φιλους, επειδη εχω δει πολλα προσπαθω να μειωσω τις πιθανοτητες να ξαναζησω κατι τετοιο η να ξανακουσω.θα μου πεις ρε μεγαλε απο το φορουμ το προσπαθεις και θα εχεις και δικιο, στην προκειμενη φαση ομως του φορουμ δεν μπορω να κανω κατι παραπανω αν ηταν φιλος μου και ειχαμε επαφη σιγουρα θα μπορουσα.
θα μου πεισ μετα, τι και αν παρει ενα γυμνο η κατι σε μικροτερα κυβικα δεν υπαρχει ο κινδυνος ατυχηματος λογο απειριας, φυσικα και υπαρχει αλλα μειωνεις τις πιθανοτητες και καλος η κακως μηχανη εμπειρια και πιθανοτητες πανε παντα μαζι για ολους.
και γω εκανα μαλακιες μικροτερος και τωρα κανω ακομα μεγαλυτερες, στα 22 μου απο χτ επειδη ηθελα γκαζια πηρα 1100 χωρις να εχω ιδεα απο ss(ο θεος να το κανει ss το μπαουλο) και ανεβοκατεβαινα την βουτα με δεν ξερω γω ποσα και χτες που πηρα το μηχανακι μου απο το σερβισ θεωρησα σωστο να το ξεμπουκωσω στην αττικη οδο και να πλακωσω τα παντιλικια για να ξεκαβ...ωσω
αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα παρακινησω και αλλουσ να κανουν το ιδιο, αναγνωριζω τα λαθη μου και τον βαρεμενο μου εγκεφαλο οταν με πιανει και ευχαριστω την τυχη μου που ακομα ειμαι ολοκληρος αλλα μεχρι εκει.
εχω ανθρωπους που μου ζητανε να τους μαθω να οδηγανε και τους λεω ΟΧΙ γιατι δεν θελω να εχω το βαρος της ευθυνης αν τους συμβει κατι ξεροντας οτι εγω τους εβαλα στον κοσμο της μοτοσυκλετας,
λοιπον με αυτο το σκεπτικο θα του προτεινα να παρει κατι μικροτερο γυμνο ντυμενο δεν ξερω η εστω ενα 600 δικυλινδρο και ο θεος βοηθος

Eιδες τι ωραια ειναι οταν δεν ειρωνευεσαι και λες ωραια την αποψη σου με επιχειρηματα,
εγω φιλε ειμαι μεγαλος ειμαι 48 και καβαλαω cbr 600 rr και ας με πονανε αφανταστα οι καρποι μου και θελω και 1000 μελοντικα ξανα,
ειχα και γω μπαουλο 1000 ss ειχα και γυμνο ζ750 που πηγε να με σκοτωσει επειδη ειναι μπαζο μηχανακι,αρα δεν παιζει το γυμνο ή το με λιγοτερα αλογα,ειναι θεμα συγκυριας και τι σκατα κουβαλα ο καθενας στο μυαλο του αν θες νασαι καγκουρας θασαι και με beverly,εγω εχω δει πιτσιρικα να θελει να μου κανει επιδειξη με το beverly οτι ειναι driver και να τρωει σουπα στην πρωτη στροφη.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οκ συμφωνω με ολα οσα λες τα ιδια θα λεγα στον γιο μου που δεν εχω,αλλα απο την στιγμη που δεν ξερεις τον αλλο που ρωταει τι τυπος ειναι και τι κουβαλαει στα μυαλα του οφειλης να απαντησεις σε αυτο που ρωταει ευθεως,στο κατω κατω της γραφης ολοι καπως ξεκινησαμε,και σε διαβεβαιω αν σουχει μπει στο μυαλο θα το κανεις οτι και να σου πουν οι αλλοι,μονο το οικονομικο θα σε κολωσει.
τωρα αν πρεπει σε καθε ερωτηση να κανουμε ψυχογραφημα και ανα απανταμε καταληλως στο καθενα οκ εγω δεν παιζω

SHOOTER045
26/04/2013, 14:30
ειπεμε παρε το R6 γιατι ειναι SEXY.............:a25::a25::a25:

thanos_s
26/04/2013, 14:37
Eιδες τι ωραια ειναι οταν δεν ειρωνευεσαι και λες ωραια την αποψη σου με επιχειρηματα,
εγω φιλε ειμαι μεγαλος ειμαι 48 και καβαλαω cbr 600 rr και ας με πονανε αφανταστα οι καρποι μου και θελω και 1000 μελοντικα ξανα,
ειχα και γω μπαουλο 1000 ss ειχα και γυμνο ζ750 που πηγε να με σκοτωσει επειδη ειναι μπαζο μηχανακι,αρα δεν παιζει το γυμνο ή το με λιγοτερα αλογα,ειναι θεμα συγκυριας και τι σκατα κουβαλα ο καθενας στο μυαλο του αν θες νασαι καγκουρας θασαι και με beverly,εγω εχω δει πιτσιρικα να θελει να μου κανει επιδειξη με το beverly οτι ειναι driver και να τρωει σουπα στην πρωτη στροφη.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οκ συμφωνω με ολα οσα λες τα ιδια θα λεγα στον γιο μου που δεν εχω,αλλα απο την στιγμη που δεν ξερεις τον αλλο που ρωταει τι τυπος ειναι και τι κουβαλαει στα μυαλα του οφειλης να απαντησεις σε αυτο που ρωταει ευθεως,στο κατω κατω της γραφης ολοι καπως ξεκινησαμε,και σε διαβεβαιω αν σουχει μπει στο μυαλο θα το κανεις οτι και να σου πουν οι αλλοι,μονο το οικονομικο θα σε κολωσει.
τωρα αν πρεπει σε καθε ερωτηση να κανουμε ψυχογραφημα και ανα απανταμε καταληλως στο καθενα οκ εγω δεν παιζω

Δεν εχεις σωστη θεση γιαυτο σε πονανε οι καρποι σου :D

farflung
26/04/2013, 14:43
Δεν εχεις σωστη θεση γιαυτο σε πονανε οι καρποι σου :D

μπορει αυτο μπορει και γερονταματα :)
:a024:

harris_x
26/04/2013, 14:48
Μικρή σημασία έχει, αλλά επειδή το είχα το συγκεκριμένο μονΔέλο (ρ6 2006+) η κατανάλωση παίζει από 7.5 έως και 13 λτρ(πίστα) στα 100

Επίσης λάδια - φίλτρα, κάθε 5.000, 3 x 13€ το λίτρο ημισυνθετικό(και περισσεύει κιόλας, 2.4 θέλει χωρίς φίλτρο, 2.7 με φίλτρο αν ενθυμούμαι καλά) +10€ το φιλτρο, πες 50€
:a013:

pantelis16
30/04/2013, 00:53
παιδια ξερει κανεις τι πεζει με την εφορια και το οικογενιακο εισοδημα? το λεω γιατι εγω ειμαι φοιτητης και θα βαλω την r6 στο ονομα μου!

johnpan
30/04/2013, 10:50
κάποτε υπήρχαν τσιγάρα R6... με έστελνε ο πατέρας μου στο περίπτερο... μετά οι γιαπωνέζοι τα έκαναν μηχανάκι!

RAMMSTEIN
30/04/2013, 10:57
παιδια ξερει κανεις τι πεζει με την εφορια και το οικογενιακο εισοδημα? το λεω γιατι εγω ειμαι φοιτητης και θα βαλω την r6 στο ονομα μου!

δεν δηλονονται στην εφορια οι μηχανες, οποτε δεν εχεισ θεμα με εισοδημα κτλ
το αποφασισες δηλαδη?

Bladerunner
30/04/2013, 11:15
παιδια ξερει κανεις τι πεζει με την εφορια και το οικογενιακο εισοδημα? το λεω γιατι εγω ειμαι φοιτητης και θα βαλω την r6 στο ονομα μου!

Πρέπει να δηλωθεί το ποσό που θα δώσεις για την αγορά της. Αν καλύπτεται από το ετήσιο εισόδημα σου (συναθροιζόμενο με λοιπά τεκμήρια) ή και προηγούμενων δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όχι, θα ...έχεις.

pantelis16
30/04/2013, 15:28
μα δεν εχω εισοδημα! φοιτητης ειμαι!

RAMMSTEIN
30/04/2013, 15:43
σε περιπτωση που θες να δηλωσεις την αγορα της μπορουν οι γονεισ σου πχ να σου κανουν εικονικα μια δωρεα (τα λεφτα της αγορας) αν το δικο τουσ εισοδημα καλυπτει το ποσο

εγω παντως εξακολουθω να υποστηριζω οτι οι μηχανες δεν δηλωνονται, αλλα για πιο σιγουρα ρωτα ενα λογιστη

sapila racing
30/04/2013, 15:47
σε περιπτωση που θες να δηλωσεις την αγορα της μπορουν οι γονεισ σου πχ να σου κανουν εικονικα μια δωρεα (τα λεφτα της αγορας) αν το δικο τουσ εισοδημα καλυπτει το ποσο

εγω παντως εξακολουθω να υποστηριζω οτι οι μηχανες δεν δηλωνονται, αλλα για πιο σιγουρα ρωτα ενα λογιστη

O απο πάνω που απάντησε ξεκάθαρα είναι λογιστής.

Το τεκμήριο αγοράς ισχύει κανονικά για τις μοτοσυκλέτες και οταν αγοράζουμε καινούρια μοτοσυκλέτα την δηλώνουμε.

Εσυ εχεις μπερδευτεί με το τεκμήριο διαβίωσης.

RAMMSTEIN
30/04/2013, 15:50
μπορει εγω να τα ξερω λαθος δεν αντιλεγω
παντως το κοματι τησ δωρεασ παιζει για να δικαιολογησει το ποσο

sapila racing
30/04/2013, 15:54
μπορει εγω να τα ξερω λαθος δεν αντιλεγω
παντως το κοματι τησ δωρεασ παιζει για να δικαιολογησει το ποσο

Ναι αλλά και η δωρεά φορολογείται.

pantelis16
30/04/2013, 16:33
το εισοδημα των γονιων μου δεν το καλυπτει! τι μπωρω να κανω?

Bladerunner
30/04/2013, 17:06
το εισοδημα των γονιων μου δεν το καλυπτει! τι μπωρω να κανω?

Εφόσον δε βρεις λύση, να προϋπολογίσεις το φόρο που θα κληθείς να πληρώσεις στο συνολικό κόστος αγοράς. . Κουβέντιασέ το πάντως ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ με τον λογιστή των γονιών σου.

pantelis16
30/04/2013, 17:10
λοιπον πηγα σε 2 λογιστες και ο ενας μου ειπαι οτι δεν χρειαζετε να την δηλωσεις ενω ο αλλος οτι χρειαζετε να δηλωσεις μονο την αγορα!

Bladerunner
30/04/2013, 17:18
Παντελή, η αγορά πρέπει να δηλωθεί. Ο φόρος που θα κληθείς να πληρώσεις μπορεί να είναι αρκετά τσουχτερός. Στο ξαναγράφω. Πήγαινε στον λογιστή των γονιών σου, (εφόσον δεν είναι αυτός που λέει ότι δεν τη δηλώνεις καθόλου), και ενημερώσου για τις λύσεις που υπάρχουν. Στη χειρότερη, να ξέρεις τουλάχιστον το φόρο που θα πληρώσεις.

Bradipous
30/04/2013, 17:27
Αν το γραψει πρωτα στο ονομα ενος εκ των γονεων (ωστε να φανουν αυτοι οι αγοραστες κλπ) και μετα γινει μεταβιβαση στο δικο του ονομα, ειναι το ιδιο πραγμα;
:confused:

Allst@rf
30/04/2013, 17:37
κάποτε υπήρχαν τσιγάρα R6... με έστελνε ο πατέρας μου στο περίπτερο... μετά οι γιαπωνέζοι τα έκαναν μηχανάκι!


Και R1 υπάρχουν...

:tooth:

johnpan
30/04/2013, 17:51
Και R1 υπάρχουν...

:tooth:

χαχα κάτι θυμόμουν αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Τα R6 ήταν κόκκινα και τα R1 γκρι/λευκά, σωστά? Πολλή πίσσα, χειρότερα απο κάμελ!