PDA

View Full Version : Πρόβλημα τροφοδοσίας μετά από ακινησία.



Acacius
23/04/2013, 00:48
Βρήκα μερικά συγγενή θέματα αλλά όχι λύση στο πρόβλημά μου, οπότε τα φώτα σας:

Μετά από ακινησία 1 1/2 χρόνου, το Freewind μου έχει θέμα με την τροφοδοσία. Μετά από 5-6 βόλτες στο τετράγωνο κρατάει πλέον άριστα ρελαντί και παίρνει με την πρώτη, αλλά πάνω από τις 3000 δεν ανεβάζει και αν επιμείνω βήχει, μπερδεύει και "κλάνει" άσχημα. Υπό φορτίο είναι αισθητά χειρότερα αλλά δεν ανεβάζει ούτε σε κατηφόρα.

Τα καρμπυρατέρ είχαν καθαριστεί και οι μεμβράνες αλλαχθεί 2-3 μήνες πριν την ακινησία - επίσης είχαν αφαιρεθεί και τα ματζαφλάρια ονόματι vacuum chamber/valve solenoid χωρίς να αλλάζει κάτι στη συμπεριφορά. Τα μπουζί είχαν λίγα χιλιόμετρα πριν την ακινησία και η μπαταρία αλλάχθηκε πριν τη βάλω μπροστά.

Υποθέτω υπολείμματα βενζίνης στο καρμπυρατέρ αλλά έχει δύο και αναρωτιέμαι αν δικαιολογείται τόση απροθυμία. Έριξα μισό μπουκάλι καθαριστικό σπρέυ από την είσοδο του φίλτρου, ανέβασε 2-3 φορές κανονικά (άλλες συνέχιζε να μπερδεύει) αλλά τελικά δε βελτιώθηκε κάτι.

Υπάρχει τρόπος να γλυτώσω το λύσιμο ή "σκάσε και κολύμπα" τώρα;


(Μ@λακία μου: Τη βενζίνη (2-3 λίτρα) ΔΕΝ την άλλαξα, απλά πρόσθεσα φρέσκια.)

SHOOTER045
23/04/2013, 01:05
τα καρμπς σου εχουν απο κατω ποτηρακια νεροπαγιδες?αν ναι ανοιξε τα να τρεξουν,αν στρωσει εχει καλως,αν οχι παιζει να κρατησε νερα λογω του οτι ειναι βαρυτερο,και να επιασε αλατα η να κατεβασε καμια σκουρια αν δεν το ειχες αφησει γεματο βενζινα,βγαλε το σωληνακι απο το ρουμπινετο,αν τρεχει κανονικα η μπεντζινα εισαι οκ απο εκει,αν οχι κοιτα αυτο που σου ειπα παραπανω

nihristo
23/04/2013, 01:23
και εγώ καρμπιρατέρ θα καθάριζα πρώτα...

toyar
23/04/2013, 06:22
μετα το καθαρισμα καρμπ δουλεψε με βενζινη 1,5 χρονου;
το ρουμπινετο κατεβαζει κανονικα;

GFawkes
23/04/2013, 12:10
To main jet σου εχει βουλωσει.
λυσε πρωτα τα ποτηρακια και μετα καθαρισε τα, φυσα εξωτερικα το ζιγκλερ-διχως να βγαλεις καρμπ- αν εισαι τυχερος θα παιξει..αλλιως ξηλωμα και καθαρισμα ολο το καρμπ

vmoageorge
23/04/2013, 13:51
αφου το πηγες για σερβις και σου αλλαξαν και μεμβρανες και σου καθαρισαν και καρμυρατερ πριν το λυσεις παρε ενα φακο κοιταξε τα κολαρα του φιλτρου πατανε καλα εχουν μπει απολυτα στα ποτηρακια του καρμυρατερ το φιλτροκουτο δηλαδη παταει καλα μηπως καποιο κολαρο δεν παταει καλα και παιρναει αερας

notakos600
23/04/2013, 15:18
Δεν αλλάζεις πρώτα μπουζί και να ξανακάνεις μια βόλτα πριν λύσεις καρμπυρατέρ;

MikeG
23/04/2013, 15:39
Βουλωμένο main jet, δες και αν το ρεζερβουάρ σου είναι καθαρό & φίλτρο βενζίνης.

Acacius
23/04/2013, 18:02
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :beer:

Το Freewind έχει πλαστικό ντεπόζιτο οπότε η σκουριά δεν είναι θέμα, η μπίχλα όμως πιθανόν. Το ρουμπινέτο το τσέκαρα, η ροή μου φάνηκε η αναμενόμενη υπό αυτές τις συνθήκες.

Μεμβράνες/καθάρισμα καρμπ έγιναν περίπου 500χλμ πριν ακινητοποιηθεί η μοτό, αν τα κολάρα δεν είχαν κάτσει καλά μάλλον θα φαινόταν από πριν. Η βενζίνη ήταν μέσα 1 1/2 χρόνο και όταν είσαι και τσίπης και τεμπέλης δεν πας μέχρι το βενζινάδικο να πάρεις μισό μπιτόνι φρέσκια μόνο για δοκιμή. Δεν είχα και τι να την κάνω την παλιά διότι είμαι και προσεκτικός στο φαγητό οπότε λεκιάζομαι σπάνια... Τα μπουζί θα τα κοιτάξω καλού-κακού.

Όπως φαίνεται με βλέπω να βάζω χέρι στα καρμπυρατέρ ( καλά, και τα δύο βούλωσαν τόσο άσχημα; ), οπότε κάμποση μανούρα δε θα την αποφύγω. Ευκαιρία να ξεστραβωθώ, αν και τα θεωρώ εξαρτήματα του διαβόλου.

Αναμείνατε θρεντ με τίτλο "έκανα τα καρμπ μου π@τάνα" :lol:

toyar
23/04/2013, 19:09
τωρα τα εξηγησες καλα...........
τα καρμπς σου ειναι ηδη πουτανα με μουργα απο παλια βενζινη μεσα και θα το καταλαβεις μολις τα ανοιξεις
και περιεργο ειναι που πηρε μπρος οχι που μπερδευει

vmoageorge
23/04/2013, 20:57
1μιση χρονο βενζινα μεσα? απλα μην λυσεις τιποτα βαλε αλλη βενζινα και τελος δεν χρειαζετε να μαζεψει μπιχλα απλα η βενζινα εχει χαλασει χειροτερη απο νερο