PDA

View Full Version : ΓΙΑΤΙ ΣΒΗΝΕΙ?



SHOOTER045
23/04/2013, 01:26
το μηχανακι της(δουλειας)μου ειναι ειναι ενα XL700v TRANSALP
εδω και λιγες μερες κυριως οταν ειναι κρυο και σταματαω σε καποια διασταυρωση σβηνει ανευ λογου και αιτιας-ουτε τσαφ ουτε τσουφ ουτε σκορτσαρισμα,απλα σβηνει.ακουγονται λιγο οι βαλβιδες του αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο,εχει 35.200χλμ και σε λιγο παει για σερβις των 36.000.απο αυτα τα 31.000 εγιναν απο εμενα,τι να τους πω να κοιταξουν?απλα να αναφερω το προβλημα στο συνεργειο?μηπως αυτο το tps?-το παλιο που ειχα 650 ειχα γραψει 87.000χλμ και δεν ειχε κανει κιχ,ουτε βραχυκυκλωμενα μπουζι-πιπες κλπ αυτο ναι+αυτο το χαζο που μου κανει τλευταια,ξερει κανεις τιποτα?:dizzy:

harris_x
23/04/2013, 08:43
το μηχανακι της(δουλειας)μου ειναι ειναι ενα XL700v TRANSALP
εδω και λιγες μερες κυριως οταν ειναι κρυο και σταματαω σε καποια διασταυρωση σβηνει ανευ λογου και αιτιας-ουτε τσαφ ουτε τσουφ ουτε σκορτσαρισμα,απλα σβηνει.ακουγονται λιγο οι βαλβιδες του αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο,εχει 35.200χλμ και σε λιγο παει για σερβις των 36.000.απο αυτα τα 31.000 εγιναν απο εμενα,τι να τους πω να κοιταξουν?απλα να αναφερω το προβλημα στο συνεργειο?μηπως αυτο το tps?-το παλιο που ειχα 650 ειχα γραψει 87.000χλμ και δεν ειχε κανει κιχ,ουτε βραχυκυκλωμενα μπουζι-πιπες κλπ αυτο ναι+αυτο το χαζο που μου κανει τλευταια,ξερει κανεις τιποτα?:dizzy:
αμα είναι της δουλειάς άσε τον/τους ιδιοκτήτη/ες να σπάσουν το κεφάλι τους... τι σε νοιάζει...
ή στην τελική πήγαινέ το σε ένα συνεργείο :winka:

τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπετε; delivery με transπινδ; :p

SHOOTER045
23/04/2013, 08:52
μπορει να μην ειμαι ο ιδιοκτητης αλλα ειμαι υπευθυνος γι αυτην για ολα,και επειδη το συμβεβλημενο συνεργειο δεν ειναι και πολυ γατες να τους πω τι να κοιταξουν,btw ενστολος,

GIXXERAKIAS
23/04/2013, 08:59
Αν πείς στο συνεργείο ότι σβήνει θα τσεκάρουν και tps και ρελαντί και ότι άλλο μπορούν.Το ρελαντί σου γενικά ειναι ψηλά και παρόλα αυτά σβήνει?Αν ναι τότε είναι θέμα tps η και βαλβίδων εφόσον θέλουν ρύθμισμα.Αν είναι χαμηλό το ρελαντί είναι απόλυτα φυσιολογικό να σβήνει.

SHOOTER045
23/04/2013, 09:06
το ρελαντι ειναι κανονικο προς ψηλο,ουτως η αλλως στις 36.000 ρυθμιζουν βαλβιδες(κατα το μανιουαλ),και τα σβησιματα που κανει ειναι αποτομα μια και εξω,απ οτι ειδα εχει δυο tps αλλα στον ενα κυλινδρο ειναι προσβασιμο,ο εμπρος αστα να πανε,πρεπει να λυθει μισο μηχανακι οποτε στο συνεργειο θα κανουν την δουλεια,καλουτσικο μηχανακι αλλα τετοια χαζα ο προκατοχος δεν μου τα εκανε,αλλα εκεινο το ειχα παρει καινουργιλα,αν ειχε και μια εκτη....
και +10 αλογακια.....
και λιιιιιγο ποιο σφικτο....

GFawkes
23/04/2013, 09:47
Ειναι μαλλον κακο καυσιμο [90%] ή το step motor του ρελαντι [10%]....

νερα, σκουπιδακια κλπ μπορει να το προκαλεσουν.

Specialized
23/04/2013, 11:58
Οι βαλβίδες ρυθμίζονται στις 24000. Παρόλα αυτά δεν νομίζω να σβήνει από αυτές. Το καλύτερο είναι να πας σε έμπειρο συνεργείο, από εδώ δεν νομίζω να το λύσεις. Έχω το ίδιο μηχανάκι και δεν κάνει τίποτα τέτοιο. Το 700 είχε (σε πολύ λίγα κομμάτια) θέμα με τον αισθητήρα στροφάλου αλλά δεν θυμάμαι αν έσβηνε σε αυτή την περίπτωση. Επίσης κοίτα το Kill Switch. Στο σβήσιμο δεν σου ανάβει το κόκκινο λαμπάκι FI;

toyar
23/04/2013, 16:17
αμα το συμβεβλημενο συνεργειο περιμενει να πληρωθει απο το σωμα σιγα μην ασχοληθει σοβαρα

SHOOTER045
23/04/2013, 23:05
Οι βαλβίδες ρυθμίζονται στις 24000. Παρόλα αυτά δεν νομίζω να σβήνει από αυτές. Το καλύτερο είναι να πας σε έμπειρο συνεργείο, από εδώ δεν νομίζω να το λύσεις. Έχω το ίδιο μηχανάκι και δεν κάνει τίποτα τέτοιο. Το 700 είχε (σε πολύ λίγα κομμάτια) θέμα με τον αισθητήρα στροφάλου αλλά δεν θυμάμαι αν έσβηνε σε αυτή την περίπτωση. Επίσης κοίτα το Kill Switch. Στο σβήσιμο δεν σου ανάβει το κόκκινο λαμπάκι FI;

ναι οντως οταν σβηνει αναβει το f1,ισως απο την αχρηστια μιας και δεν το χρησιμοποιω ποτε,με σπρει επαφων θα κανω δουλεια?

SHOOTER045
23/04/2013, 23:13
αμα το συμβεβλημενο συνεργειο περιμενει να πληρωθει απο το σωμα σιγα μην ασχοληθει σοβαρα

το συμβεβλημενο συνεργειο πληρωνεται με το παραπανω και δεν κοβουν ΤΙΠΟΤΑ,ενω σε εναν ιδιωτη κοβουν,σε αλλο ιδιο μηχανακι επειδη εκανε μια τρυπουλα στο ψυγειο αλλαξε ολοκληρο ψυγειο 240+φπα,και μπορει να μην ειναι δικα μου λ7 αλλα ειναι και δικα μου και ολων,να ξερω τι να πω και τι να ψαξουν μην αλλαξουν κανενα μοτερ-τους εχω ικανους,και να ξερεις συνεργεια η βνζιναδικα που δουλευουν με<μας>ειναι τα ποιο ακριβα και παντα στρογγυλοποιουν τιμες η λιτρα προς τα πανω