PDA

View Full Version : Προσοχή όσοι πάτε Ιταλία



MG-KTiNoS
23/04/2013, 15:56
Προσοχή όσοι πάτε Ιταλία
Αριθμός κυκλοφορίας που δεν φαίνεται, αλλοιωμένος ή που λείπει μπορεί να επιφέρει έως και
ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ
της μοτοσικλέτας
Το περασμένο Σ/Κ κατασχέθηκαν 18 εντούρο στην Τοσκάνη γιατί ήταν χωρίς νούμερο.
Ο νόμος έχει αλλάξει εδώ και λίγο καιρό.

Acacius
23/04/2013, 18:08
Άντε και στα δικά μας... ετσι κι εφαρμοστεί εδώ τέτοιος νόμος δε θα μείνει ούτε μοτό ούτε αυτοκίνητο σε μερικά μέρη.


Οι εντούρο μπορούν να βγάλουν πινακίδα στην Ιταλία ώστε να μην κινδυνεύουν με κατάσχεση στη μέση του πουθενά; Ή τις κυκλοφορούσαν στο δρόμο χωρίς;

SHOOTER045
23/04/2013, 23:02
εδω αν εφαρμοστει κατι τετοιο ολοι θα πουν οτι το κρατος μαζευει λ7 κλπ,εκει αν παει καποιος δικος μας και πινακιδα και απ ολα.κλαρινο κανουν,εδω τα ριχνουν ολα στο μπαχαλο που μας φερανε και κανει ο καθενας οτι του ερθει

spyrakos35
24/04/2013, 05:26
Άντε και στα δικά μας... ετσι κι εφαρμοστεί εδώ τέτοιος νόμος δε θα μείνει ούτε μοτό ούτε αυτοκίνητο σε μερικά μέρη.

καθόλου δεν χαλιέμαι...... μα καθολου.... :wave2:

Acacius
24/04/2013, 17:10
καθόλου δεν χαλιέμαι...... μα καθολου.... :wave2:

Ούτε εγώ, απεναντίας. Απλή παρατήρηση έκανα ότι έτσι και το κάνουν θα αδειάσουν απότομα οι δρόμοι ;)

Η απορία μου για τα ενΔούρο πάντως παραμένει.

sniper
24/04/2013, 17:16
καθόλου δεν χαλιέμαι...... μα καθολου.... :wave2:


Ούτε εγώ, απεναντίας. Απλή παρατήρηση έκανα ότι έτσι και το κάνουν θα αδειάσουν απότομα οι δρόμοι ;)

Η απορία μου για τα ενΔούρο πάντως παραμένει.

Ποια είναι η ένστασή σας;

Είναι αισθητικό το πρόβλημά σας ή νομικό; Δλδ σας αρέσουν τα μηχανάκια με τους λασπωτήρες εκτρώματα ή νομίζετε ότι όσοι τις έχουν στην ουρά είναι ληστές τραπεζών;

sniper
24/04/2013, 17:19
εδω αν εφαρμοστει κατι τετοιο ολοι θα πουν οτι το κρατος μαζευει λ7 κλπ,εκει αν παει καποιος δικος μας και πινακιδα και απ ολα.κλαρινο κανουν,εδω τα ριχνουν ολα στο μπαχαλο που μας φερανε και κανει ο καθενας οτι του ερθει

Μια μικρή ένσταση εδώ...

Ξέρεις πως αντιλαμβανόμαστε τους αστυνομικούς στην Αθήνα τουλάχιστον ε;

1. Δεν φοράνε κράνος.
2. Δεν έχουν πινακίδα (και δεν φοράνε κράνος)
3. Μέχρι και πέρσι είχαν το σήμα κυκλοφορίας πάνω στο τελευταίο νούμερο στης πινακίδας...
4. Από τη μπανάνα (πιο λιγοι το καταλαβαίνουν αυτό - αυτοί που δεν θα έπρεπε όμως, το ξέρουν)

Τώρα γιατί κάθε φορά που με σταματάνε με ρωτάνε αν ειμαι συνάδελφος, δεν ξέρω... (δεν έχω τίποτα απο τα παραπάνω).

pipe_smoker
24/04/2013, 18:07
4. Από τη μπανάνα (πιο λιγοι το καταλαβαίνουν αυτό - αυτοί που δεν θα έπρεπε όμως, το ξέρουν)

Για να κουβαλάνε το υπηρεσιακό κι εκτός υπηρεσίας?



Τώρα γιατί κάθε φορά που με σταματάνε με ρωτάνε αν ειμαι συνάδελφος, δεν ξέρω... (δεν έχω τίποτα απο τα παραπάνω).

Ρε μπας κι έχεις μπατσόφατσα?:lol:

Stabak
24/04/2013, 18:12
Ολα τα εντουρο μηχανακια βγαζουν πινακιδα ή οφειλουν να βγαζουν.
Ο λογος που δεν φορανε την πινακιδα οι εντουραδες ειναι αφενος η ευκολια καταστροφης/απωλειας της σε μια πτωση οσο κ η πιθανοτητα τραυματισμου απο αυτην. Ακομα επειδη κινουνται σε εδαφη αγνωστου ιδιοκτησιας εισαι ευαλωτος στον καθε ρουφιανο/αυθερεταρχη που του μπηκες στην αυλη...

Στην ουσια δεν εχει καμια σχεση η συνηθεια αυτη με την παραβατικοτητα στους δρομους οπως την αντιλαμβανεστε....

devil's animal
24/04/2013, 18:25
καθόλου δεν χαλιέμαι...... μα καθολου.... :wave2:


Ούτε εγώ, απεναντίας. Απλή παρατήρηση έκανα ότι έτσι και το κάνουν θα αδειάσουν απότομα οι δρόμοι ;)

Η απορία μου για τα ενΔούρο πάντως παραμένει.



δλδ εσεις γουσταρετε να βγαινετε με τα μοτοσακο σας στην Αττικη οδο και να αστραφτουν οι καμερες με 150χλμ...(αφου το οριο ειναι 130)..ή ακομα χειροτερα σε σημεια που το οριο ειναι 70, να αστραφτουν με 90-100χλμ/ωρα...

ή πιστευετε οτι πηγαινοντας με αυτα τα ορια, θα μειωθουν τα τροχαια?

pipe_smoker
24/04/2013, 18:40
δλδ εσεις γουσταρετε να βγαινετε με τα μοτοσακο σας στην Αττικη οδο και να αστραφτουν οι καμερες με 150χλμ...(αφου το οριο ειναι 130)..ή ακομα χειροτερα σε σημεια που το οριο ειναι 70, να αστραφτουν με 90-100χλμ/ωρα...

ή πιστευετε οτι πηγαινοντας με αυτα τα ορια, θα μειωθουν τα τροχαια?

Να πας από Μεσογείων κύριος. Που μου θες και 150 στην Α.Ο. Τι την πέρασες? Μπίστα? Με 70 και πολλά είναι. Άντε μπράβο. Γεμίσαμε φονιάδες καμικάζι.

(120 είναι το μέγιστο. 130 ντεν έκει.)


Πέραν της πλάκας. Οι λασπωτήρες ειδικά στις σπορ μηχανές είναι ένα σίχαμα δεν το συζητάμε (άμα μπορούσα κι εγώ να τον κόψω θα τον έκοβα κι ας μην είναι τόσο σπορ η μηχανή μου). Από την άλλη, όταν ο άλλος βιδώνει την πινακίδα στη βάση του ψαλιδιού σχεδόν κάτω από τη σέλα, δε φαίνεται. Κι αν χτυπήσει κάποιον (κυρίως πεζό) και τον εγκαταλείψει, δεν μπορούν να τον αναγνωρίσουν οι μάρτυρες. Άλλο το βίδωμα πίσω πίσω πάνω από τη ρόδα (σόρρυ δεν ξέρω πώς λέγεται) που το βλέπει ο περαστικός αλλά πολύ αμφιβάλλω αν το πιάνει η κάμερα, κι άλλο την χώνω μπροστά και πάνω από τον πίσω τροχό εκεί που έχει πρόσβαση μόνο ο μηχανικός μου για να τη διαβάσει.

fkol k4
24/04/2013, 19:00
Ποια είναι η ένστασή σας;

Είναι αισθητικό το πρόβλημά σας ή νομικό; Δλδ σας αρέσουν τα μηχανάκια με τους λασπωτήρες εκτρώματα ή νομίζετε ότι όσοι τις έχουν στην ουρά είναι ληστές τραπεζών;

To πρόβλημα θα μπορούσε να είναι πρόβλημα ισονομίας.
Ο αριθμός κυκλοφορίας θα πρέπει να είναι ευδιάκριτος σε όλα τα οχήματα και όχι ειδικά στα εντούρο. Από τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε μπορεί να γράψει έναν νόμο τα παλιά του τα παπούτσια γιατί απλά «χαλάει τη μόστρα στην ουρά», τίθεται πλέον το θέμα αν αυτός που σέβεται το νόμο αυτό είναι ο ηλίθιος της παρέας.
Ένα άλλο σημείο είναι το ότι αν ο ίδιος κρύβεις την πινακίδα σου απλά και μόνο για λόγους αισθητικής, τότε χάνεις το δίκιο σου στην περίπτωση που θα διαμαρτυρηθείς για την ξεβαμμένη πινακίδα του φορτηγού και του λεωφορείου.

Επίσης, υπάρχουν πολλών ειδών παραβατικές συμπεριφορές μέχρι να φτάσεις στο επίπεδο του τσαντάκια ή του ληστή τραπεζών, δεν είναι πως αν δεν ληστεύεις τράπεζες είσαι εντάξει.

devil's animal
24/04/2013, 19:12
Να πας από Μεσογείων κύριος. Που μου θες και 150 στην Α.Ο. Τι την πέρασες? Μπίστα? Με 70 και πολλά είναι. Άντε μπράβο. Γεμίσαμε φονιάδες καμικάζι.

(120 είναι το μέγιστο. 130 ντεν έκει.)


Πέραν της πλάκας. Οι λασπωτήρες ειδικά στις σπορ μηχανές είναι ένα σίχαμα δεν το συζητάμε (άμα μπορούσα κι εγώ να τον κόψω θα τον έκοβα κι ας μην είναι τόσο σπορ η μηχανή μου). Από την άλλη, όταν ο άλλος βιδώνει την πινακίδα στη βάση του ψαλιδιού σχεδόν κάτω από τη σέλα, δε φαίνεται. Κι αν χτυπήσει κάποιον (κυρίως πεζό) και τον εγκαταλείψει, δεν μπορούν να τον αναγνωρίσουν οι μάρτυρες. Άλλο το βίδωμα πίσω πίσω πάνω από τη ρόδα (σόρρυ δεν ξέρω πώς λέγεται) που το βλέπει ο περαστικός αλλά πολύ αμφιβάλλω αν το πιάνει η κάμερα, κι άλλο την χώνω μπροστά και πάνω από τον πίσω τροχό εκεί που έχει πρόσβαση μόνο ο μηχανικός μου για να τη διαβάσει.


η πινακιδα ή φαινεται ή δεν φαινεται...
δεν υπαρχουν μεσοβεζικες λυσεις...
αν φαινεται, θα την διαβασει και η καμερα...
αν δεν φαινεται και θελει καποιος να παρατησει το θυμα του, δυστυχως μπορει να το κανει...
αλλα δεν νομιζω οτι ο νομος που θα σου κατασχει το οχημα θα μειωσει τις εγκαταληψεις τροχαιων θυματων...
αν ο αλλος ειναι εγκληματικη φυση και θελει να παρατησει τον ατυχο που θα παρασυρει, θα το κανει και πινακιδα να εχει...(αν ειναι βραδυ δλδ ποιος θα την δει την πινακιδα?)

δλδ ο νομος παει να πιασει την μεριδα εκεινη των ανθρωπων που θα εμπαιναν στην σκεψη να παρατησουν το θυμα τους αν δεν ειχαν πινακιδα και εχουν την δυνατοτητα να πληρωσουν το 300αρι που θα τους επιβληθει σε περιπτωση ελεγχου??
πολυ αμφιβαλλω...:rolleyes:

LOUKILOUK
24/04/2013, 19:59
δλδ εσεις γουσταρετε να βγαινετε με τα μοτοσακο σας στην Αττικη οδο και να αστραφτουν οι καμερες με 150χλμ...(αφου το οριο ειναι 130)..ή ακομα χειροτερα σε σημεια που το οριο ειναι 70, να αστραφτουν με 90-100χλμ/ωρα...

ή πιστευετε οτι πηγαινοντας με αυτα τα ορια, θα μειωθουν τα τροχαια?

Πιθανόν να μειωθούν τα τροχαία και ειδικά τα θανατηφόρα...
Το τι γουστάρω/ουμε είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

Ποιος Έλληνας θα πάει απινακίδωτος Ιταλία; Ελπίζω κανείς...επίσης μάλλον όπου και να πας χωρίς πινακίδα το ίδιο πακέτο θα φας...(δεν είμαι σίγουρος για Ρωσσία...)
Εδώ Γιου Κέι πάντως αυτά όλα ούτε που τα συζητάς...και φυσικά τροχαία εντός πόλης δεν παίζουν σχεδόν καθόλου...
:wave2:

devil's animal
24/04/2013, 20:25
Πιθανόν να μειωθούν τα τροχαία και ειδικά τα θανατηφόρα...
Το τι γουστάρω/ουμε είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

Ποιος Έλληνας θα πάει απινακίδωτος Ιταλία; Ελπίζω κανείς...επίσης μάλλον όπου και να πας χωρίς πινακίδα το ίδιο πακέτο θα φας...(δεν είμαι σίγουρος για Ρωσσία...)
Εδώ Γιου Κέι πάντως αυτά όλα ούτε που τα συζητάς...και φυσικά τροχαία εντός πόλης δεν παίζουν σχεδόν καθόλου...
:wave2:

εγω πιστευω οτι ο νομος του οριου ταχυτητας, ειδικα σε καποιους δρομους, ειναι γελοιος και κυκλοφορω χωρις πινακιδα...
θα μου πεις τωρα ποιος ειμαι εγω και με τι κριτηρια κρινω εναν νομο...
ενα μηδενικο ειμαι θα σου απαντησω και με τιποτενια κριτηρια κρινω, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας..
ειμαι παρανομος....το ξερω οτι θα πληρωσω αν με σταματησουν.... και εχω το γνωθι σαυτον να ξερω τι συνεπειες αυτου που κανω...
υπαρχει ενα προστιμο και ειμαι ενημερος...
οπως τωρα εμαθα οτι στην Ιταλια για τον ιδιο λογο κανουν κατι αλλο...

το θεμα ομως ειναι του ΓΙΑΤΙ να υπαρχει μια τοσο αυστηρη ποινη για μη υπαρξη πινακιδας?
δλδ τι θελουν να εμποδισουν με αυτο?
αυτο προσπαθω να καταλαβω...
γιατι μετα ερχεται να σκεφτει ο αφελης οτι σε λιγα χρονια, μπορει να βγαλουν εναν νομο που να λεει οτι αν περασεις με κοκκινο ή παραβιασεις stop ή κατι αλλο τελοσπαντων θα σου παιρνουν το οχημα σου, θα σου βαζουν ενα γκλοπ στον κ0λο και θα σε παιρνει σε φαση γκανγκμπανγκ ολο το αστυνομικο τμημα της περιοχης...

εκει στο γιου κει τις μοτοσυκλετες τις βγαζουν 2-3 μηνες τον χρονο και αν βαλεις την αναλογια πληθυσμου σε σχεση με τα ποσα μηχανακια υπαρχουν, θα βαλεις τα γελια (παντα σε σχεση με ελλαδα)...γι'αυτο και ειναι λογικοτατο να μην υπαρχουν τροχαια εντος πολης..πλην της παιδειας που εχουν...

sniper
24/04/2013, 21:34
Για να κουβαλάνε το υπηρεσιακό κι εκτός υπηρεσίας?


Τι σημαινει εκτός υπηρεσίας; Πάντα είναι σε υπηρεσία.. και δυνητικά πάντα κινδυνεύουν.




Ρε μπας κι έχεις μπατσόφατσα?:lol:

Κι αντε εγώ μπορεί να έχω... άλλο επιφανές μέλος όμως που τον/την ρώτησαν το ίδιο; :bawl:

MG-KTiNoS
24/04/2013, 21:45
Κοιτάξτε επειδή είστε και γαμώ τους σπάμερ να το απλοποιήσουμε λίγο?
:D
Αν τύχει και πάτε κανένα Μουτζέλο, Στέλβιο κλπ
Αριθμός κάτω από το φτερό, λασπωμένος, με τζαμάκι φιλέ, κομμένος για λόγους αεροδυναμικής, κριπτονάιτ που κρύβει νούμερα, μονωτικές ταινίες που κάνουν το 6 8 κλπ κλπ
Δεν παίζουν!
Έχει αλλάξει ο νόμος και γαμάνε !

:)

Αυτά !

andreas 400
24/04/2013, 22:02
βγαζω το μοτο 1-2 φορες την εβδομαδα για βολτα και κινουμαι αττικη οδο κατα βαση,βαρεθηκα πριν και μετα να βιδωνω-ξεβιδωνω την πινακιδα μεχρι που αντι για παξιμαδι πηρα κατι σαν πεταλουδα που βιδωνει με το χερι ευκολα,ξερω οτι μαι παρανομος αλλα θελω να ξε"""λωσω με το μηχανακι μου και με τα ορια που παιζουν ειδικα περιφερειακο ειναι για γελια...οσο για πιστα δυστηχως δεν γινεται για πολλους λογους,κυριως κοστος και παρεας.πολλα πραγματα ειναι παρανομα,εξατμισεις,ξενον και αλλα πολλα αλλα τα κανουμε γιατι γουσταρουμε,αλλιως θα περναμε ολοι το παπακι του σαρακακη...

thePrince
24/04/2013, 22:48
βγαζω το μοτο 1-2 φορες την εβδομαδα για βολτα και κινουμαι αττικη οδο κατα βαση,βαρεθηκα πριν και μετα να βιδωνω-ξεβιδωνω την πινακιδα μεχρι που αντι για παξιμαδι πηρα κατι σαν πεταλουδα που βιδωνει με το χερι ευκολα,ξερω οτι μαι παρανομος αλλα θελω να ξε"""λωσω με το μηχανακι μου και με τα ορια που παιζουν ειδικα περιφερειακο ειναι για γελια...οσο για πιστα δυστηχως δεν γινεται για πολλους λογους,κυριως κοστος και παρεας.πολλα πραγματα ειναι παρανομα,εξατμισεις,ξενον και αλλα πολλα αλλα τα κανουμε γιατι γουσταρουμε,αλλιως θα περναμε ολοι το παπακι του σαρακακη...

…και γι' αυτό αυτή η χώρα πάει στο διάολο. Αλλά αυτό είναι εκτός θέματος.

Billymuse
24/04/2013, 23:01
βγαζω το μοτο 1-2 φορες την εβδομαδα για βολτα και κινουμαι αττικη οδο κατα βαση,βαρεθηκα πριν και μετα να βιδωνω-ξεβιδωνω την πινακιδα μεχρι που αντι για παξιμαδι πηρα κατι σαν πεταλουδα που βιδωνει με το χερι ευκολα,ξερω οτι μαι παρανομος αλλα θελω να ξε"""λωσω με το μηχανακι μου και με τα ορια που παιζουν ειδικα περιφερειακο ειναι για γελια...οσο για πιστα δυστηχως δεν γινεται για πολλους λογους,κυριως κοστος και παρεας.πολλα πραγματα ειναι παρανομα,εξατμισεις,ξενον και αλλα πολλα αλλα τα κανουμε γιατι γουσταρουμε,αλλιως θα περναμε ολοι το παπακι του σαρακακη...

νοοτροπία νεοέλλην κάγκουρα που εν μέρη δείχνω μια κατανόηση αλλά ότι κοιτάμε τη παρτάρα μας και όχι λίγο την αρμονία της κοινωνιας είναι που μας κάνει να έχουμε το μαύρο μας το χάλι.

spyrakos35
24/04/2013, 23:03
δλδ εσεις γουσταρετε να βγαινετε με τα μοτοσακο σας στην Αττικη οδο και να αστραφτουν οι καμερες με 150χλμ...(αφου το οριο ειναι 130)..ή ακομα χειροτερα σε σημεια που το οριο ειναι 70, να αστραφτουν με 90-100χλμ/ωρα...

ή πιστευετε οτι πηγαινοντας με αυτα τα ορια, θα μειωθουν τα τροχαια?

σταυρο,

πραγματικά θες απάντηση σε αυτό που ρωτάς?

ή ήθελες να γράψεις κάτι?

andreas 400
24/04/2013, 23:11
νοοτροπία νεοέλλην κάγκουρα που εν μέρη δείχνω μια κατανόηση αλλά ότι κοιτάμε τη παρτάρα μας και όχι λίγο την αρμονία της κοινωνιας είναι που μας κάνει να έχουμε το μαύρο μας το χάλι.

εγραψα με ειλικρινεια το λαθος που κανω και το αναγνωριζω,μακαρι να σαι σωστος κ δικαιος σε ολα αλλα δυστηχως απο ηθικολογους,κριτες κ επαναστατες του πληκτρολογιου εχω βαρεθει να βλεπω...δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα καθως δεν σε γνωριζω αλλα σε παρομοια θεματα που ανοιγονται σε ολα τα φορουμ στο να κρινουμε και να κραξουμε ειμαστε πρωτοι,οταν ομως καβαλαμε τις ροδες λες και μπαινει ο διαολος μεσα μας και κανουμε του κεφαλιου μας!

AristidisZ
24/04/2013, 23:19
πολύ της παράβασης βλέπω γίνεται τελευταία :D

spyrakos35
24/04/2013, 23:33
Ποια είναι η ένστασή σας;

Είναι αισθητικό το πρόβλημά σας ή νομικό; Δλδ σας αρέσουν τα μηχανάκια με τους λασπωτήρες εκτρώματα ή νομίζετε ότι όσοι τις έχουν στην ουρά είναι ληστές τραπεζών;


κυρίως νομικού τύπου αλλά σε καμμία περίπτωση για τους λόγους στους οποίους εντεχνως το πας..... ;)


αλήθεια, γιατί δεν ρωτάς την ερρικα??? :p

pipe_smoker
24/04/2013, 23:34
Τι σημαινει εκτός υπηρεσίας; Πάντα είναι σε υπηρεσία.. και δυνητικά πάντα κινδυνεύουν.

Καλά όλοι δυνητικά πάντα κινδυνεύουμε. Το "δυνητικά" έχει δημιουργήσει από περιστατικά Κορκονέα μέχρι γκουαντάναμο, χούντες κι ότι λογής παραλογισμό χωράει ο ανθρώπινος νους (ή η απουσία αυτού).

Ρώτησα αν ο ρόλος της μπανάνας ήταν αυτός που υπέθεσα. Τώρα τί βιολί βαράει το γκάνι μέσα στη μπανάνα, σαββατόβραδο που πάει ο τσέος στον Τερζή να τα τσούξει δεν καταλαβαίνω. Αυτό ενοοώ "εκτός υπηρεσίας".

εντιτ: μην πιάσουμε τις όποιες διαφωνίες μας (επειδή καταλαβαίνω ότι υπάρχουν) περί σωμάτων ασφαλείας και πάει αλλού το θέμα. Ειλικρινής ήταν η απορία μου:a15:



Κι αντε εγώ μπορεί να έχω... άλλο επιφανές μέλος όμως που τον/την ρώτησαν το ίδιο; :bawl:

Επιφανές άρα και mod/admin? Ε, καλά σας κάνουν και σας κράζουν για το moderation. Ρε όλοι οι μπάτσοι δω μέσα μαζευτήκατε?:lol:

AristidisZ
24/04/2013, 23:36
Ρώτησα αν ο ρόλος της μπανάνας ήταν αυτός που υπέθεσα. Τώρα τί βιολί βαράει το γκάνι μέσα στη μπανάνα, σαββατόβραδο που πάει ο τσέος στον Τερζή να τα τσούξει δεν καταλαβαίνω. Αυτό ενοοώ "εκτός υπηρεσίας".
:
Θεωρητικά, για να μη του το πάρουν αν το αφήσει σπίτι και μπει κάποιος κλπ κλπ
πρακτικά, ψάξε βρες :)

LOUKILOUK
25/04/2013, 00:53
εγω πιστευω οτι ο νομος του οριου ταχυτητας, ειδικα σε καποιους δρομους, ειναι γελοιος και κυκλοφορω χωρις πινακιδα...
θα μου πεις τωρα ποιος ειμαι εγω και με τι κριτηρια κρινω εναν νομο...
ενα μηδενικο ειμαι θα σου απαντησω και με τιποτενια κριτηρια κρινω, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας..
ειμαι παρανομος....το ξερω οτι θα πληρωσω αν με σταματησουν.... και εχω το γνωθι σαυτον να ξερω τι συνεπειες αυτου που κανω...
υπαρχει ενα προστιμο και ειμαι ενημερος...
οπως τωρα εμαθα οτι στην Ιταλια για τον ιδιο λογο κανουν κατι αλλο...

το θεμα ομως ειναι του ΓΙΑΤΙ να υπαρχει μια τοσο αυστηρη ποινη για μη υπαρξη πινακιδας?
δλδ τι θελουν να εμποδισουν με αυτο?
αυτο προσπαθω να καταλαβω...
γιατι μετα ερχεται να σκεφτει ο αφελης οτι σε λιγα χρονια, μπορει να βγαλουν εναν νομο που να λεει οτι αν περασεις με κοκκινο ή παραβιασεις stop ή κατι αλλο τελοσπαντων θα σου παιρνουν το οχημα σου, θα σου βαζουν ενα γκλοπ στον κ0λο και θα σε παιρνει σε φαση γκανγκμπανγκ ολο το αστυνομικο τμημα της περιοχης...

εκει στο γιου κει τις μοτοσυκλετες τις βγαζουν 2-3 μηνες τον χρονο και αν βαλεις την αναλογια πληθυσμου σε σχεση με τα ποσα μηχανακια υπαρχουν, θα βαλεις τα γελια (παντα σε σχεση με ελλαδα)...γι'αυτο και ειναι λογικοτατο να μην υπαρχουν τροχαια εντος πολης..πλην της παιδειας που εχουν...

Λοιπόν έριξες πολλά θέματα στο τραπέζι...
α)Τα όρια ταχύτητας 'ΟΝΤΩΣ είναι πολύ συχνά γελοία...αυτό όμως δεν δικαιολογεί να κυκλοφορώ χωρίς πινακίδα...φαντάσου να καθόριζε ο καθένας την στάση του και την συμπεριφορά του στον δρόμο αποκλειστικά με βάση τα δικά του κριτήρια... ζούγκλα; φαντάσου αυριο να ξηλώσουν όλοι τις πινακίδες τους επειδή συμφωνούν μαζί σου...κόλαση και για σένα τον ίδιο...
β) αν δεν πιστεύεις αυτά που γράφεις εσύ ο ίδιος δεν βρίσκω λόγο να τα διαβάζω...(μηδενικό, τιποτένια κρτήρια...)
γ)Αν ήσουν σίγουρος ότι την πρώτη ώρα που θα κυκλοφορούσες χωρίς πινακίδα θα σε έγραφαν (έστω και για μικρό πόσο) δεν θα το έκανες μάλλον..εδώ αυτό συμβαίνει...ξέρεις ότι αν παρανομήσεις θα πληρώσεις...δεν γλιτώνεις εύκολα...
δ) στην Ιταλία φτάνουν ΜΕΧΡΙ και κατάσχεση μηχανής...φαντάζομαι πριν από αυτό ξεκινάνε με πρόστιμα...
ε) το να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα μπορεί να δημιουργήσει πολύ σοβαρότερα θέματα από μια απλή παραβίαση ορίου ταχύτητας...παραδείγματα μύρια...
στ)νόμοι άδικοι και καταχρηστικοί υπάρχουν πολλοί, αν θέλουμε να αλλάξουν υπάρχουν άλλοι τρόποι πέρα από το να παραβιάζουμε όλλους όσους δεν μας κάνουν.
ζ) όταν μιλούσα για τροχαία μιλούσα για τα πάντα...και αυτοκίνητα...
Τέλος σκάτά παιδεία έχουν παντού...οι νόμοι και εφαρμογή τους είναι που τους κρατάνε ζωντανούς...
Τέλος να ξέρεις ότι καταλαβαίνω ότι ξεκινάς έχοντας δίκιο αλλά η λύση που δίνεις και η αντιμετώπιση του προβλήματος είναι λάθος κατά την γνώμη μου...

υ.γ.1 γενικά συμφωνώ με την άποψη/στάση/κουλτούρα του Φκολ κ4 και μιας και έγραψα ήδη πολλά ελπίζω να με καλύψει ώστε να μην γράφω σεντόνια...

υ.γ.2 μπατσόφατσες τελικά υπάρχουν παντού...

fkol k4
25/04/2013, 07:25
βγαζω το μοτο 1-2 φορες την εβδομαδα για βολτα και κινουμαι αττικη οδο κατα βαση,βαρεθηκα πριν και μετα να βιδωνω-ξεβιδωνω την πινακιδα μεχρι που αντι για παξιμαδι πηρα κατι σαν πεταλουδα που βιδωνει με το χερι ευκολα,ξερω οτι μαι παρανομος αλλα θελω να ξε"""λωσω με το μηχανακι μου και με τα ορια που παιζουν ειδικα περιφερειακο ειναι για γελια...οσο για πιστα δυστηχως δεν γινεται για πολλους λογους,κυριως κοστος και παρεας.πολλα πραγματα ειναι παρανομα,εξατμισεις,ξενον και αλλα πολλα αλλα τα κανουμε γιατι γουσταρουμε,αλλιως θα περναμε ολοι το παπακι του σαρακακη...

Είναι δικαίωμά σου να προσπαθείς να αποφεύγεις πράγματα που δεν σε συμφέρουν (όπως μια κλήση), αρκεί να ξέρεις πως το «προσπαθώ να αποφύγω» εξ 'αρχής δηλώνει παραδοχή ενοχής.
Δηλαδή, αν σε σταματήσει κάποιος χωρίς πινακίδα, δικαιούται να θεωρήσει πως την έβγαλες για να κάνεις μαλακία (που εδώ που τα λέμε, αυτό γίνεται).
Όσο δεν έχεις πρόβλημα με αυτό, τότε εντάξει.
Το ότι υπάρχουν και άλλοι παράνομοι, δεν σημαίνει πως οποιοσδήποτε πρέπει να τη γλυτώνει. Ακόμα και αν η «άλλη» παρανομία είναι πιο σοβαρή.
Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να γράφουμε τροχαίες παραβάσεις επειδή «υπάρχουν τόσοι κλέφτες», δεν θα έπρεπε να πιάνουμε κλέφτες μιας και υπάρχουν ληστές, ληστές μιας και υπάρχουν δολοφόνοι κτλ.
Δεν πάει έτσι.



Αν ήσουν σίγουρος ότι την πρώτη ώρα που θα κυκλοφορούσες χωρίς πινακίδα θα σε έγραφαν (έστω και για μικρό πόσο) δεν θα το έκανες μάλλον..εδώ αυτό συμβαίνει...ξέρεις ότι αν παρανομήσεις θα πληρώσεις...δεν γλιτώνεις εύκολα...
...
Τέλος σκάτά παιδεία έχουν παντού...οι νόμοι και εφαρμογή τους είναι που τους κρατάνε ζωντανούς...


Σωστός :a013:

devil's animal
25/04/2013, 11:19
σταυρο,

πραγματικά θες απάντηση σε αυτό που ρωτάς?

ή ήθελες να γράψεις κάτι?

πες μου οτι πας παντου και παντα μεσα στα ορια που οριζει ο ΚΟΚ, και δεν θελω αλλη απαντηση...

Acacius
25/04/2013, 11:30
Ποια είναι η ένστασή σας;
Είναι αισθητικό το πρόβλημά σας ή νομικό; Δλδ σας αρέσουν τα μηχανάκια με τους λασπωτήρες εκτρώματα ή νομίζετε ότι όσοι τις έχουν στην ουρά είναι ληστές τραπεζών;
Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας που να του αρέσει η αισθητική της πινακίδας, η ύπαρξή της έχει όμως λόγο. Το να έχει κάποιος πινακίδα μικρότερη από γραμματόσημο, ή καλυμμένη με μαύρο πλαστικό (τα μισά navara εδώ γύρω) ή τοποθετημένη μεταξύ πίσω τροχού και ανάρτησης που δε διαβάζεται από κανέναν δεν τον κάνει νόμιμο.

edit, @devil's: επειδή είμαι σχετικά ήρεμος οδηγός, επειδή καβαλάω αραμπά και επειδή στην Κρήτη δεν έχουμε πολλές κάμερες δε μπορώ να σου απαντήσω τίμια, αλλά αν από όσα μπορείς να κάνεις εσύ αποφασίζεις να βγάλεις την πινακίδα, νομίζω ότι είσαι λάθος, κι ας είναι τα όρια ταχύτητας αρκετές φορές ηλίθια.

Τα σχόλια περί επιλεκτικής εφαρμογής των νόμων όπως γουστάρει ο κάθε ένας τα θεωρώ απογοητευτικά αλλά ευτυχώς με κάλυψαν άλλοι με τις απαντήσεις τους.


Να σημειώσω ότι τον τίτλο στο πρώτο ποστ μου δεν τον έβαλα εγώ, ή δεν τον πρόσεξα ότι ήταν εκεί όταν απαντούσα. Αν μπορούσε κάποιος admin να τον σβήσει θα το εκτιμούσα.

mixalhsCr
25/04/2013, 11:42
Σεβασμο δειχνω σε οσους με σεβονται !
Σε ενα κρατος που με γ*μαει οπου με πετυχει θα το γ*μαω οποτε μπορω.
Το παραμυθι με το σταυρο σε χερι το δοκιμασα και μονο κακο μου εκανε....
Η Ιταλια ειναι 100 χρονια μπροστα απο εμας.
Εξυπνοι που μιλατε για την παιδια του Ελληνα αναλογιστειτε τι ψηφιζατε τοσα χρονια και απολαυστε το αυγο σας.

andreas 400
25/04/2013, 11:44
Είναι δικαίωμά σου να προσπαθείς να αποφεύγεις πράγματα που δεν σε συμφέρουν (όπως μια κλήση), αρκεί να ξέρεις πως το «προσπαθώ να αποφύγω» εξ 'αρχής δηλώνει παραδοχή ενοχής.
Δηλαδή, αν σε σταματήσει κάποιος χωρίς πινακίδα, δικαιούται να θεωρήσει πως την έβγαλες για να κάνεις μαλακία (που εδώ που τα λέμε, αυτό γίνεται).
Όσο δεν έχεις πρόβλημα με αυτό, τότε εντάξει.
Το ότι υπάρχουν και άλλοι παράνομοι, δεν σημαίνει πως οποιοσδήποτε πρέπει να τη γλυτώνει. Ακόμα και αν η «άλλη» παρανομία είναι πιο σοβαρή.
Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να γράφουμε τροχαίες παραβάσεις επειδή «υπάρχουν τόσοι κλέφτες», δεν θα έπρεπε να πιάνουμε κλέφτες μιας και υπάρχουν ληστές, ληστές μιας και υπάρχουν δολοφόνοι κτλ.
Δεν πάει έτσι.



Σωστός :a013:

συμφωνω σε ολα κ παραδεχομαι το λαθος μου,θελω να 200ρισω εστω για 5 δευτερα στο ελ.βενιζελος ωρες με λιγη κινηση αλλα να μην φαω και την κληση...
εκεινο που με εκνευριζει ειναι πως σε τετοια θεματα σε φορουμ παντα υπαρχουν οι φωστηρες που το παιζουν νομιμοι και συγχρονως εχουν μπουρι χωρις καταλυτη και χιλια δυο αλλα παρανομα....δεν το συνεχιζω αλλο,οσο για τα ορια και οι παππουδες πανε παντα με αυτα αλλα σκοτωνουν κοσμο!

devil's animal
25/04/2013, 11:51
Λοιπόν έριξες πολλά θέματα στο τραπέζι...
α)Τα όρια ταχύτητας 'ΟΝΤΩΣ είναι πολύ συχνά γελοία...αυτό όμως δεν δικαιολογεί να κυκλοφορώ χωρίς πινακίδα...φαντάσου να καθόριζε ο καθένας την στάση του και την συμπεριφορά του στον δρόμο αποκλειστικά με βάση τα δικά του κριτήρια... ζούγκλα; φαντάσου αυριο να ξηλώσουν όλοι τις πινακίδες τους επειδή συμφωνούν μαζί σου...κόλαση και για σένα τον ίδιο...

ορθον

β) αν δεν πιστεύεις αυτά που γράφεις εσύ ο ίδιος δεν βρίσκω λόγο να τα διαβάζω...(μηδενικό, τιποτένια κρτήρια...)

δεν εγραψα πουθενα οτι δεν πιστευω αυτα που γραφω...απλα εγραψα οτι η δικη μου κριση και πραξη ειναι μια απο τις πολλες και δεν περιμενω να βρω ανταποκριση απο ολους ή εστω απο μεγαλη μεριδα κοσμου...μια χαρα τα πιστευω γι'αυτο και πραττω οπως πραττω...

γ)Αν ήσουν σίγουρος ότι την πρώτη ώρα που θα κυκλοφορούσες χωρίς πινακίδα θα σε έγραφαν (έστω και για μικρό πόσο) δεν θα το έκανες μάλλον..εδώ αυτό συμβαίνει...ξέρεις ότι αν παρανομήσεις θα πληρώσεις...δεν γλιτώνεις εύκολα...

και εδω εχεις δικιο και παιζει ρολο το ποσο...ειναι οπως το ρισκο που παιρνεις οταν καβαλας και ξερεις οτι μπορει να εχεις μεγαλο ή μικρο ατυχημα και να σου κοστισει πολυ ή λιγο...
το να τρωω, λοιπον, 250€ καθε φορα που βγαζω το μηχανακι εξω, δεν ειναι option...
οποτε παιρνω το ρισκο και αποφασιζω οτι αν μια στις 5 φαω 300€ για μη υπαρξη πινακιδας, κερδισμενος θα ειμαι...


δ) στην Ιταλία φτάνουν ΜΕΧΡΙ και κατάσχεση μηχανής...φαντάζομαι πριν από αυτό ξεκινάνε με πρόστιμα...

δεν ξερω, δεν απαντω...

ε) το να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα μπορεί να δημιουργήσει πολύ σοβαρότερα θέματα από μια απλή παραβίαση ορίου ταχύτητας...παραδείγματα μύρια...

σωστο... και αυτο ανελυσα πιο πανω...αν ο αλλος ειναι "παραβατικη φυση", δεν θα τον εμποδισει η υπαρξη ή η μη υπαρξη πινακιδας

στ)νόμοι άδικοι και καταχρηστικοί υπάρχουν πολλοί, αν θέλουμε να αλλάξουν υπάρχουν άλλοι τρόποι πέρα από το να παραβιάζουμε όλλους όσους δεν μας κάνουν.


ετσι...αλλος γουσταρει να κλεβει απο το κρατος, επειδη μπορει...αλλος να τρεχει με 300 χωρις πινακιδα..και αλλος να σκοτωνει...διαφορετικες φυσεις...

ζ) όταν μιλούσα για τροχαία μιλούσα για τα πάντα...και αυτοκίνητα...
Τέλος σκάτά παιδεία έχουν παντού...οι νόμοι και εφαρμογή τους είναι που τους κρατάνε ζωντανούς...

θα διαφωνησω...το να φορανε κρανος δεν το κανουν επειδη τους γραφουν, το κανουν επειδη το ειδαν απο τον πατερα, παππου τους κλπ και απο μια ηλικια και μετα καταλαβαινουν οτι αυτο ειναι το σωστο...
οσον αφορα τα ορια ταχυτητας και τα τροχαια, μια χαρα σκοτωνονται και εκει γιατι ως γνωστον το γκαζι ειναι γλυκο...και δεν πιανω την παραμετρο αλκοολ...

Τέλος να ξέρεις ότι καταλαβαίνω ότι ξεκινάς έχοντας δίκιο αλλά η λύση που δίνεις και η αντιμετώπιση του προβλήματος είναι λάθος κατά την γνώμη μου...

υ.γ.1 γενικά συμφωνώ με την άποψη/στάση/κουλτούρα του Φκολ κ4 και μιας και έγραψα ήδη πολλά ελπίζω να με καλύψει ώστε να μην γράφω σεντόνια...

υ.γ.2 μπατσόφατσες τελικά υπάρχουν παντού...


η λυση και η αντιμετωπιση του προβληματος ειναι αυτη που δινω εγω και δεν ζηταω κανεναν να την ασπαστει...αλλος θα κανει κατι αλλο..αλλος κατι αλλο and so on..
απλα η απορια μου ειναι που μπορει να φτασει ενας νομος για να "σωφρονισει" τους πολιτες...
δλδ γιατι να μην παιρνουν το οχημα αν βρουν οτι εχεις πιει πολυ??
καθαρα φιλοσοφικο το ερωτημα μου...
:lipssealed:

spyrakos35
25/04/2013, 12:06
πες μου οτι πας παντου και παντα μεσα στα ορια που οριζει ο ΚΟΚ, και δεν θελω αλλη απαντηση...

:uplate:
όχι βέβαια
όπου με παίρνει είμαι "γλήγορος", όπου δεν με παίρνει είμαι κότα

ΑΛΛΑ
το θέμα μας είναι οι πινακίδες και όχι τα όρια του ΚΟΚ....
και εγώ φοράω τις πινακίδες πάντα και ως εκ τούτου είμαι φαινομενικά νομιμος καθόλα....

ΕΠΟΜΕΝΩΣ
θα πρέπει να μου πείτε όσοι (είστε παράνομοι και) τις βγάζετε, γιατί το κάνετε, που αποσκοπείτε, τι (νομίζετε οτι) κερδίζετε και τι (νομίζετε οτι) χάνετε αν τις βάλετε...


.....και μετά συνεχίζουμε την κουβεντούλα μας
:)

devil's animal
25/04/2013, 12:21
:uplate:
όχι βέβαια
όπου με παίρνει είμαι "γλήγορος", όπου δεν με παίρνει είμαι κότα

ΑΛΛΑ
το θέμα μας είναι οι πινακίδες και όχι τα όρια του ΚΟΚ....
και εγώ φοράω τις πινακίδες πάντα και ως εκ τούτου είμαι φαινομενικά νομιμος καθόλα....

ΕΠΟΜΕΝΩΣ
θα πρέπει να μου πείτε όσοι (είστε παράνομοι και) τις βγάζετε, γιατί το κάνετε, που αποσκοπείτε, τι (νομίζετε οτι) κερδίζετε και τι (νομίζετε οτι) χάνετε αν τις βάλετε...


.....και μετά συνεχίζουμε την κουβεντούλα μας
:)

το εχω γραψει στο 1ο μου ποστ...
Αττικη οδος, καμερες να αστραφτουν...
και πλεον δεν ειναι μονο η Αττικη οδος...ειναι και η εθνικη οδος...ειναι και η λεωφ.μαραθωνος...κλπ...κλπ...

pipe_smoker
25/04/2013, 12:40
φαντάσου να καθόριζε ο καθένας την στάση του και την συμπεριφορά του στον δρόμο αποκλειστικά με βάση τα δικά του κριτήρια...

Δε χρειάζεται και πολλή φαντασία. Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Και είναι απολύτως λογικό να συμβαίνει. Ο καθένας καθορίζει τη στάση του και τη συμπεριφορά του στο δρόμο (και παντού και στα πάντα) με βάση τα δικά του κριτήρια.
Για κάποιον μπορεί να είναι κριτήριο ο νόμος, για κάποιον άλλον όχι. Άλλος μπορεί να λειτουργεί βάσει συνειδήσεως και αναλόγως να πράττει. "70 λέει εδώ το όριο. Εγώ κρίνω ότι είναι ασφαλές να πάω με 130 και θα πάω".
Το έχω πει ξανά και θα γίνω κουραστικός. Ένας νόμος πρέπει να προστατεύει το 90% του πληθυσμού από το υπόλοιπο 10% που παρανομεί. Όταν φτάνει να παρανομεί το 90% φταίει ο νόμος και αυτός πρέπει να αλλάξει, όχι ο πληθυσμός.
Τρώμε στα μούτρα από τεκμήρια αναπνοής μέχρι όρια 70χλμ/ώρα σε δρόμους Νεβάδας και κάποιοι επικαλούνται τη στάση law abiding citizen. Κανένα πρόβλημα. Αυτοί καθορίζουν έτσι τη στάση τους και τη συμπεριφορά τους. Το κριτήριό τους είναι αυτό.
Από τη στιγμή που έχουμε φτάσει να έχουμε έναν "ψυχρό πόλεμο" με το κράτος της μορφής "Κλέψε αλλά φρόντισε να μη σε πιάσω", το κράτος θα προσπαθεί μονίμως να βρίσκει τρόπους να "πιάσει" κι εμείς τρόπους "να κλέψουμε και να γλιτώσουμε". Άλλοι απλά για να ζήσουν κι άλλοι για να κάνουν ζωάρα. Το "ζω" μπορεί να σημαίνει δεν πληρώνω το χαράτσι ή πηγαίνω βάσει των δικών μου ορίων ταχύτητας στην Α.Ο., και το "κάνω ζωάρα" μπορεί να σημαίνει φοροδιαφεύγω αβέρτα κουβέρτα ή πίνω 11 γραμμούλες κοκό και ένα μπουκάλι Belvedere και καβαλάω το million dollar car κι όποιον πάρει ο χάρος.
Και ο ένας και ο άλλος αν τους πιάσει η δαγκάνα του νόμου θα υποστούν τις ανάλογες συνέπειες (εκτός εξαιρέσεων που θα τη γλιτώσει ο δεύτερος με ένα φιλικό χτύπημα στον ώμο).
Κανένας μας όμως δεν έχει για συνεπιβάτη/συναναβάτη έναν τροχονόμο όταν καβαλάει τη μηχανή, ούτε κι έναν εφοριακό συγκάτοικο να καταγράφει την κάθε του κίνηση (προς το παρόν τουλάχιστον).

Προσωπικά δε θα ήθελα να δω ούτε αυστηρότερους νόμους ούτε αυστηρότερη εφαρμογή τους (γιατί ξέρω εκ των προτέρων προς ποια κατεύθυνση θα στραφεί αυτή η αυστηρότητα).
Όλοι (αν δεν ανήκετε αυτοεξαιρεθείτε) λειτουργούμε κατά συνείδηση και με κριτήριο τη δική μας λογική και παιδεία και τα όσα μας έχουν διαμορφώσει ως ανθρώπους. Κάνουμε, είτε γενικά είτε κατά περίπτωση και κατ'εξαίρεση, αυτό που θεωρούμε σωστό κι έτσι πορευόμαστε.
Όσο μας κυνηγάνε θα τρέχουμε. Και μεταφορικά και κυριολεκτικά.

ΥΓ. Άσχετο, αλλα πραγματικά με εκπλήσσει το γεγονός ότι κάποιοι αντιμετωπίζουν τον ΚΟΚ και τα θέματα που αφορούν την κίνηση στους δρόμους σαν ευαγγέλιο και είναι υπέρ των νόμων και των περιορισμών, αλλά όταν σκάει κάποιος νέος νόμος/μέτρο/νομοσχέδιο που αφορά το σπιτάκι μας και το μισθούλι μας αρχίζουν τις μούτζες και τα "α ρε γ@μήδι κράτος". Δεν πεθαίνει κάποιος μόνο αν το παπί με το οποίο κάνει ντελίβερι δεν έχει πέλμα στα λάστιχα. Πεθαίνει κι αν δεν έχει φάρμακα. Just saying...

ΥΓ2. Δεν πάνε σε σένα όλα αυτά Louki.

devil's animal
25/04/2013, 12:57
Δε χρειάζεται και πολλή φαντασία. Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Και είναι απολύτως λογικό να συμβαίνει. Ο καθένας καθορίζει τη στάση του και τη συμπεριφορά του στο δρόμο (και παντού και στα πάντα) με βάση τα δικά του κριτήρια.
Για κάποιον μπορεί να είναι κριτήριο ο νόμος, για κάποιον άλλον όχι. Άλλος μπορεί να λειτουργεί βάσει συνειδήσεως και αναλόγως να πράττει. "70 λέει εδώ το όριο. Εγώ κρίνω ότι είναι ασφαλές να πάω με 130 και θα πάω".
Το έχω πει ξανά και θα γίνω κουραστικός. Ένας νόμος πρέπει να προστατεύει το 90% του πληθυσμού από το υπόλοιπο 10% που παρανομεί. Όταν φτάνει να παρανομεί το 90% φταίει ο νόμος και αυτός πρέπει να αλλάξει, όχι ο πληθυσμός.
Τρώμε στα μούτρα από τεκμήρια αναπνοής μέχρι όρια 70χλμ/ώρα σε δρόμους Νεβάδας και κάποιοι επικαλούνται τη στάση law abiding citizen. Κανένα πρόβλημα. Αυτοί καθορίζουν έτσι τη στάση τους και τη συμπεριφορά τους. Το κριτήριό τους είναι αυτό.
Από τη στιγμή που έχουμε φτάσει να έχουμε έναν "ψυχρό πόλεμο" με το κράτος της μορφής "Κλέψε αλλά φρόντισε να μη σε πιάσω", το κράτος θα προσπαθεί μονίμως να βρίσκει τρόπους να "πιάσει" κι εμείς τρόπους "να κλέψουμε και να γλιτώσουμε". Άλλοι απλά για να ζήσουν κι άλλοι για να κάνουν ζωάρα. Το "ζω" μπορεί να σημαίνει δεν πληρώνω το χαράτσι ή πηγαίνω βάσει των δικών μου ορίων ταχύτητας στην Α.Ο., και το "κάνω ζωάρα" μπορεί να σημαίνει φοροδιαφεύγω αβέρτα κουβέρτα ή πίνω 11 γραμμούλες κοκό και ένα μπουκάλι Belvedere και καβαλάω το million dollar car κι όποιον πάρει ο χάρος.
Και ο ένας και ο άλλος αν τους πιάσει η δαγκάνα του νόμου θα υποστούν τις ανάλογες συνέπειες (εκτός εξαιρέσεων που θα τη γλιτώσει ο δεύτερος με ένα φιλικό χτύπημα στον ώμο).
Κανένας μας όμως δεν έχει για συνεπιβάτη/συναναβάτη έναν τροχονόμο όταν καβαλάει τη μηχανή, ούτε κι έναν εφοριακό συγκάτοικο να καταγράφει την κάθε του κίνηση (προς το παρόν τουλάχιστον).

Προσωπικά δε θα ήθελα να δω ούτε αυστηρότερους νόμους ούτε αυστηρότερη εφαρμογή τους (γιατί ξέρω εκ των προτέρων προς ποια κατεύθυνση θα στραφεί αυτή η αυστηρότητα).
Όλοι (αν δεν ανήκετε αυτοεξαιρεθείτε) λειτουργούμε κατά συνείδηση και με κριτήριο τη δική μας λογική και παιδεία και τα όσα μας έχουν διαμορφώσει ως ανθρώπους. Κάνουμε, είτε γενικά είτε κατά περίπτωση και κατ'εξαίρεση, αυτό που θεωρούμε σωστό κι έτσι πορευόμαστε.
Όσο μας κυνηγάνε θα τρέχουμε. Και μεταφορικά και κυριολεκτικά.

ΥΓ. Άσχετο, αλλα πραγματικά με εκπλήσσει το γεγονός ότι κάποιοι αντιμετωπίζουν τον ΚΟΚ και τα θέματα που αφορούν την κίνηση στους δρόμους σαν ευαγγέλιο και είναι υπέρ των νόμων και των περιορισμών, αλλά όταν σκάει κάποιος νέος νόμος/μέτρο/νομοσχέδιο που αφορά το σπιτάκι μας και το μισθούλι μας αρχίζουν τις μούτζες και τα "α ρε γ@μήδι κράτος". Δεν πεθαίνει κάποιος μόνο αν το παπί με το οποίο κάνει ντελίβερι δεν έχει πέλμα στα λάστιχα. Πεθαίνει κι αν δεν έχει φάρμακα. Just saying...

ΥΓ2. Δεν πάνε σε σένα όλα αυτά Louki.


ωρες, ωρες γραφεις και ειναι λες και εισαι μεσα στο κεφαλι μου...:D
δεν υπηρχε περιπτωση να τα αποδωσω καλυτερα..(και ας ηταν μεσα στο κεφαλι μου)...
:beer::beer:

spyrakos35
25/04/2013, 13:08
πραγματικά μερικούς όσο και να τους συμπαθώ αδυνατώ να τους καταλάβω.....

όπως είπε και ο ΚΤΗΝΟΣ, το ξαναλέω για να μην σπαμάρουμε και τα μπλέκουμε....

Αριθμός κυκλοφορίας που δεν φαίνεται, αλλοιωμένος ή που λείπει μπορεί να επιφέρει έως και
ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ της μοτοσικλέτας

μήπως να μπλέξουμε και τον ανάδρομο ερμή στην κουβέντα???

τα πράγματα είναι απλά....
η πινακίδα για την μοτο είναι όπως η ταυτότητα για τον καθένα από εμας...
την έχεις? σε τσεκάρουν, φεύγεις, καλημέρα-καληνύχτα
δεν την έχεις? ελα μαζί μας για τα περαιτέρω....

υποτίθεται είμαστε ενα κοινωνικό σύνολο που για να λειτουργήσει πρέπει να μπουν κανόνες.... ποτε κανένας από τους κανόνες δεν θα ικανοποιεί και το 100%, λογικό είναι....
αλλά εμείς (οι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ) με την ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ, δεν θέλουμε κανόνες και το κάνουμε να φαίνεται σαν οτι οι κανόνες είναι λάθος...
βέβαια, όταν βγαίνουμε έξω, είμαστε κότες λειράτες και σκύβουμε και το κεφάλι....

φιλιά σε όλους ανεξαιρέτως.....

MikeG
25/04/2013, 13:11
Μετά όμως όσοι παρανομούν, κλαίγονται σα τα γατάκια... By the way, και εγώ έχω παρανομήσει. Σημασία έχει ο καθένας αν έχει συναίσθηση των πράξεων του, κάτι που εδώ στην Ελλάδα, δε παίζει. Όλοι είναι γ@μι@δες, χεράδες και μάγκες, και όταν έρθει η ώρα του μπακαγιόκο, κάνουν όλοι νιάου νιάου.

Classic... Tragic...

sniper
25/04/2013, 13:13
....

υ.γ.2 μπατσόφατσες τελικά υπάρχουν παντού...

Κι εσύ σύντροφε; :bawl:

Ichigo
25/04/2013, 13:25
πραγματικά μερικούς όσο και να τους συμπαθώ αδυνατώ να τους καταλάβω.....

όπως είπε και ο ΚΤΗΝΟΣ, το ξαναλέω για να μην σπαμάρουμε και τα μπλέκουμε....

Αριθμός κυκλοφορίας που δεν φαίνεται, αλλοιωμένος ή που λείπει μπορεί να επιφέρει έως και
ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ της μοτοσικλέτας

μήπως να μπλέξουμε και τον ανάδρομο ερμή στην κουβέντα???

τα πράγματα είναι απλά....
η πινακίδα για την μοτο είναι όπως η ταυτότητα για τον καθένα από εμας...
την έχεις? σε τσεκάρουν, φεύγεις, καλημέρα-καληνύχτα
δεν την έχεις? ελα μαζί μας για τα περαιτέρω....

υποτίθεται είμαστε ενα κοινωνικό σύνολο που για να λειτουργήσει πρέπει να μπουν κανόνες.... ποτε κανένας από τους κανόνες δεν θα ικανοποιεί και το 100%, λογικό είναι....
αλλά εμείς (οι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ) με την ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ, δεν θέλουμε κανόνες και το κάνουμε να φαίνεται σαν οτι οι κανόνες είναι λάθος...
βέβαια, όταν βγαίνουμε έξω, είμαστε κότες λειράτες και σκύβουμε και το κεφάλι....

φιλιά σε όλους ανεξαιρέτως.....

+1000 όλα τ άλλα είναι να χαμε να λέγαμε :wave2:
Και τους "πολιτισμένους" βόρειους αν τους αφήσεις ρεμπέτ ασκέρ τα ίδια και χειρότερα θα κάνουν;)

Και για τους ζόρικους :smokin:

288513

άντε βγείτε χωρίς πινακίδα στο autobahn για πότε θα πέσει το ρουφιανοτηλέφωνο :lol:

lakou636
25/04/2013, 13:44
ασχετο σχετικο παρτε το οπωσ θελετε.
παρομοιεσ συζητησεισ που γινονται σε ξενα φορουμ,του στυλ σταματατε σε σηματα αστυνομιασ εχετε πινακιδα και τα λοιπα,εκτοσ το οτι ολοι βριζουν αυτον που τα ξεκιναει γιατι το θεωρουν αδιανοητο να συζητουνται δημοσια στο φορουμ οι πιο ηρεμοι απαντουν οτι προτιμουν να φανε προστιμο 700 usd παρα να τουσ τρεχουν για κακουργημα.
δυστυχωσ η ευτυχωσ εξω ειναι αυστηρα τα πραγματα και δεν συγχωρουν αλλα εμεισ εδω περα βρεχει.....ο καθενασ απλα ασ αναλαμβανει τησ ευθυνεσ των πραξεων του και οχι να του φταινε ενα σωρο αλλοι εκτοσ του ιδιου.

nikos_abel
25/04/2013, 13:45
Όταν φτάνει να παρανομεί το 90% φταίει ο νόμος και αυτός πρέπει να αλλάξει, όχι ο πληθυσμός.

+ σκέτο

byron
25/04/2013, 14:05
Πόσο πλάκα έχουν αυτές οι κουβεντούλες. :bawl:

Απλά είναι τα πράγματα ρε παιδιά. Ο νόμος φτιάχνετε για να καλύψει κάποιους βασικούς κανόνες συμπεριφοράς, οδήγησης, ικανοτήτων που αφορούν (δυστυχώς για τους γρήγορους) τον μέσο οδηγό που όχι μόνο πάει ζω-πεθαίνω στα όρια ταχύτητας, αλλα κάποιοι δεν θα έπρεπε να οδηγούν καθόλου.

Όποιος θεωρεί οτι είναι στο upper class...γράφει τους κανόνες στα παπάρια του, και αντιμετωπίζει τις συνέπειες σαν λεβέντης μουστακαλής (Φέρμας κιετς). Τα να αλλάξει ο νόμος, αντίδραση στο πήδημα και άλλα σαχλά με οικονομικοκοινωνικές προεκτάσεις είναι ΓΤΠΚ. Απλά ας αναρωτηθεί κάποιος πως θα κυκλοφορούσε αν ζούσε σε άλλη χώρα.

Έτσι είναι το παιχνίδι και όποιος γουστάρει παίζει, αλλιώς κλάιν μάιν :wave2:

MG-KTiNoS
25/04/2013, 14:12
Πόσο πλάκα έχουν αυτές οι κουβεντούλες. :bawl:

Απλά είναι τα πράγματα ρε παιδιά. Ο νόμος φτιάχνετε για να καλύψει κάποιους βασικούς κανόνες συμπεριφοράς, οδήγησης, ικανοτήτων που αφορούν (δυστυχώς για τους γρήγορους) τον μέσο οδηγό που όχι μόνο πάει ζω-πεθαίνω στα όρια ταχύτητας, αλλα κάποιοι δεν θα έπρεπε να οδηγούν καθόλου.

Όποιος θεωρεί οτι είναι στο upper class...γράφει τους κανόνες στα παπάρια του, και αντιμετωπίζει τις συνέπειες σαν λεβέντης μουστακαλής (Φέρμας κιετς). Τα να αλλάξει ο νόμος, αντίδραση στο πήδημα και άλλα σαχλά με οικονομικοκοινωνικές προεκτάσεις είναι ΓΤΠΚ. Απλά ας αναρωτηθεί κάποιος πως θα κυκλοφορούσε αν ζούσε σε άλλη χώρα.

Έτσι είναι το παιχνίδι και όποιος γουστάρει παίζει, αλλιώς κλάιν μάιν :wave2:

ααααααα όοοοοοοοοοχιι κλάιν γιορς και μετά το μεγαλειο της τροχαιας 11 σελίδες, ποιός βάρεσε το μπέναλτι και μου κλεισε το σπίτι???
:lol:

Πάντως Ιταλία μην το κάνετε.
Έχουν γ,,, θεί μιλάμε !
Οποιος πάει κο κο κο ...
:lol:

Billymuse
25/04/2013, 14:41
εγραψα με ειλικρινεια το λαθος που κανω και το αναγνωριζω,μακαρι να σαι σωστος κ δικαιος σε ολα αλλα δυστηχως απο ηθικολογους,κριτες κ επαναστατες του πληκτρολογιου εχω βαρεθει να βλεπω...δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα καθως δεν σε γνωριζω αλλα σε παρομοια θεματα που ανοιγονται σε ολα τα φορουμ στο να κρινουμε και να κραξουμε ειμαστε πρωτοι,οταν ομως καβαλαμε τις ροδες λες και μπαινει ο διαολος μεσα μας και κανουμε του κεφαλιου μας!

το να έχεις τυπάδες κάγκουρες με tdm και να πίανουν με 2α 6000 στροφές στο δρόμο και επίσης να έχουν φώτα xenon που όταν οδηγάω νίωθω οτι θα πέσω σε κανένα τοίχο όταν με τυφλώνει ο μαλάκας απο το απέναντι ρεύμα ναι θα τουσ βρίζω γιατί δεν κοιτάνε άμα ενοχλεί τον συναθρώπο τους τέτοιου έιδους "βελτιώσεις"...

MG-KTiNoS
25/04/2013, 15:07
το να έχεις τυπάδες κάγκουρες με tdm και να πίανουν με 2α 6000 στροφές στο δρόμο και επίσης να έχουν φώτα xenon που όταν οδηγάω νίωθω οτι θα πέσω σε κανένα τοίχο όταν με τυφλώνει ο μαλάκας απο το απέναντι ρεύμα ναι θα τουσ βρίζω γιατί δεν κοιτάνε άμα ενοχλεί τον συναθρώπο τους τέτοιου έιδους "βελτιώσεις"...

Δε μας χέζετε λέω γω με τα ΤΔΜ
:lol:

Εν τέλει μόνο το ΤΔΜ έχουν ξένον ή μόνο αυτά βλέπεις ?
Όλα τα γαμωσκούρτερ πχ με τα ξένον και τις εξατμίσεις του κώλου μου δεν σε ενοχλούν?
Όλους αυτούς τους μπάμιες που σέρνονται στο κέντρο της Αθήνας τριβάλιτσοι με τα BMW με ξένον και προβόλια ΜΑΖΙ δεν τους έχεις δει ποτέ?
Άσε τους άλλους τους αγ0νιάριδες με τα ςς που πριν τις στροφές ΝΑααααααααα τα στοπ πίσω !!!!

Αλλά μάλλον έχετε θέμα με τα ΤΔΜ ειδικά γιατί εμείς οι ΤΔΜάδες είμαστε ωραίοι κι εσείς δε σταυρώνετε ούτε θηλυκή γάτα…
:a9:

sapila racing
25/04/2013, 15:13
Δε μας χέζετε λέω γω με τα ΤΔΜ
:lol:

Αλλά μάλλον έχετε θέμα με τα ΤΔΜ ειδικά γιατί εμείς οι ΤΔΜάδες είμαστε ωραίοι κι εσείς δε σταυρώνετε ούτε θηλυκή γάτα…
:a9:

Αει απο κει ρε αρχικάγκουρα με το TDM. :D

Τι εξατμίσεις εχεις? :a13:

sniper
25/04/2013, 15:15
Δε μας χέζετε λέω γω με τα ΤΔΜ
...

Πολύ ευχαρίστως... Ότι θέτε... επίσης σας βάζουμε φωτιά στο δέλο σας και το πετάμε απο γκρεμό απολαμβάνωντας την θέα...

byron
25/04/2013, 15:17
Τι εξατμίσεις εχεις? :a13:

Μη το λες, μη το λες. :nono:

Ίσα με 3 άλογα παίρνει παραπάνω. 75 άνετα τροχό :eek:

byron
25/04/2013, 15:20
Πολύ ευχαρίστως... Ότι θέτε... επίσης σας βάζουμε φωτιά στο δέλο σας και το πετάμε απο γκρεμό απολαμβάνωντας την θέα...

Είναι προτιμότερο να ακολούθήσουν το παράδειγμα των Varcadero για να τονωθεί και ο καταδυτικός τουρισμός στη χώρα μας. :a01:

288516

sniper
25/04/2013, 15:28
Είναι προτιμότερο να ακολούθήσουν το παράδειγμα των Varcadero για να τονωθεί και ο καταδυτικός τουρισμός στη χώρα μας. :a01:

288516

Απεστάλλει μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στους υπουργούς Μεταφορών και Τουρισμού. :bawl: :tooth:

SHOOTER045
26/04/2013, 00:17
Είναι δικαίωμά σου να προσπαθείς να αποφεύγεις πράγματα που δεν σε συμφέρουν (όπως μια κλήση), αρκεί να ξέρεις πως το «προσπαθώ να αποφύγω» εξ 'αρχής δηλώνει παραδοχή ενοχής.
Δηλαδή, αν σε σταματήσει κάποιος χωρίς πινακίδα, δικαιούται να θεωρήσει πως την έβγαλες για να κάνεις μαλακία (που εδώ που τα λέμε, αυτό γίνεται).
Όσο δεν έχεις πρόβλημα με αυτό, τότε εντάξει.
Το ότι υπάρχουν και άλλοι παράνομοι, δεν σημαίνει πως οποιοσδήποτε πρέπει να τη γλυτώνει. Ακόμα και αν η «άλλη» παρανομία είναι πιο σοβαρή.
Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να γράφουμε τροχαίες παραβάσεις επειδή «υπάρχουν τόσοι κλέφτες», δεν θα έπρεπε να πιάνουμε κλέφτες μιας και υπάρχουν ληστές, ληστές μιας και υπάρχουν δολοφόνοι κτλ.
Δεν πάει έτσι.



Σωστός :a013:
:a46::a46::a46:

SHOOTER045
26/04/2013, 00:29
Μια μικρή ένσταση εδώ...

Ξέρεις πως αντιλαμβανόμαστε τους αστυνομικούς στην Αθήνα τουλάχιστον ε;

1. Δεν φοράνε κράνος.
2. Δεν έχουν πινακίδα (και δεν φοράνε κράνος)
3. Μέχρι και πέρσι είχαν το σήμα κυκλοφορίας πάνω στο τελευταίο νούμερο στης πινακίδας...
4. Από τη μπανάνα (πιο λιγοι το καταλαβαίνουν αυτό - αυτοί που δεν θα έπρεπε όμως, το ξέρουν)

Τώρα γιατί κάθε φορά που με σταματάνε με ρωτάνε αν ειμαι συνάδελφος, δεν ξέρω... (δεν έχω τίποτα απο τα παραπάνω).

ΑΠΑΝΤΗΣΗ
1)ειναι λαμογια
2)ειναι λαμογια και χανονται στο πληθος,στην επαρχια ειναι διαφορετικα τα πραγματα
3)και σβηνουν ενα νουμερο η ενα γραμμα με λευκο χρωμα,η κυκλοφορει πατεντα βιδωτο ταμπελακι(με τα τελη κυκλοφοριας-ευτυχως καταργηθηκε το αυτοκολλητο και γλιτωσαμε απο την μα@@κι) που μπαινει πανω σε γραμμα η αριθμο της πινακιδας,και μετα αν τους κανεις παρατηρηση η τους γραψεις δεν εισαι συναδελφος
4)οι μπανανες ξεπεραστηκαν,θηκες-τσαντακια μηρου εχει γεμισει ο τοπος,απο security μεχρι την μαρια την ασχημη,τωρα αν κατα την διαρκεια του ελεγχου γινεται συζητηση και πετας(σχετικα)πραγματα θα σε περνανε για συναδελφο
ειμαι της αποψης(και αυτο αυστηρα προσωπικη γνωμη και σταση)οπως λενε για την γυναικα του καισαρα,πρεπει να ειναι και να φαινεται και να δινει το παραδειγμα

LOUKILOUK
26/04/2013, 02:46
Δε χρειάζεται και πολλή φαντασία. Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Και είναι απολύτως λογικό να συμβαίνει. Ο καθένας καθορίζει τη στάση του και τη συμπεριφορά του στο δρόμο (και παντού και στα πάντα) με βάση τα δικά του κριτήρια.
Για κάποιον μπορεί να είναι κριτήριο ο νόμος, για κάποιον άλλον όχι. Άλλος μπορεί να λειτουργεί βάσει συνειδήσεως και αναλόγως να πράττει. "70 λέει εδώ το όριο. Εγώ κρίνω ότι είναι ασφαλές να πάω με 130 και θα πάω".
Το έχω πει ξανά και θα γίνω κουραστικός. Ένας νόμος πρέπει να προστατεύει το 90% του πληθυσμού από το υπόλοιπο 10% που παρανομεί. Όταν φτάνει να παρανομεί το 90% φταίει ο νόμος και αυτός πρέπει να αλλάξει, όχι ο πληθυσμός.
Τρώμε στα μούτρα από τεκμήρια αναπνοής μέχρι όρια 70χλμ/ώρα σε δρόμους Νεβάδας και κάποιοι επικαλούνται τη στάση law abiding citizen. Κανένα πρόβλημα. Αυτοί καθορίζουν έτσι τη στάση τους και τη συμπεριφορά τους. Το κριτήριό τους είναι αυτό.
Από τη στιγμή που έχουμε φτάσει να έχουμε έναν "ψυχρό πόλεμο" με το κράτος της μορφής "Κλέψε αλλά φρόντισε να μη σε πιάσω", το κράτος θα προσπαθεί μονίμως να βρίσκει τρόπους να "πιάσει" κι εμείς τρόπους "να κλέψουμε και να γλιτώσουμε". Άλλοι απλά για να ζήσουν κι άλλοι για να κάνουν ζωάρα. Το "ζω" μπορεί να σημαίνει δεν πληρώνω το χαράτσι ή πηγαίνω βάσει των δικών μου ορίων ταχύτητας στην Α.Ο., και το "κάνω ζωάρα" μπορεί να σημαίνει φοροδιαφεύγω αβέρτα κουβέρτα ή πίνω 11 γραμμούλες κοκό και ένα μπουκάλι Belvedere και καβαλάω το million dollar car κι όποιον πάρει ο χάρος.
Και ο ένας και ο άλλος αν τους πιάσει η δαγκάνα του νόμου θα υποστούν τις ανάλογες συνέπειες (εκτός εξαιρέσεων που θα τη γλιτώσει ο δεύτερος με ένα φιλικό χτύπημα στον ώμο).
Κανένας μας όμως δεν έχει για συνεπιβάτη/συναναβάτη έναν τροχονόμο όταν καβαλάει τη μηχανή, ούτε κι έναν εφοριακό συγκάτοικο να καταγράφει την κάθε του κίνηση (προς το παρόν τουλάχιστον).

Προσωπικά δε θα ήθελα να δω ούτε αυστηρότερους νόμους ούτε αυστηρότερη εφαρμογή τους (γιατί ξέρω εκ των προτέρων προς ποια κατεύθυνση θα στραφεί αυτή η αυστηρότητα).
Όλοι (αν δεν ανήκετε αυτοεξαιρεθείτε) λειτουργούμε κατά συνείδηση και με κριτήριο τη δική μας λογική και παιδεία και τα όσα μας έχουν διαμορφώσει ως ανθρώπους. Κάνουμε, είτε γενικά είτε κατά περίπτωση και κατ'εξαίρεση, αυτό που θεωρούμε σωστό κι έτσι πορευόμαστε.
Όσο μας κυνηγάνε θα τρέχουμε. Και μεταφορικά και κυριολεκτικά.

ΥΓ. Άσχετο, αλλα πραγματικά με εκπλήσσει το γεγονός ότι κάποιοι αντιμετωπίζουν τον ΚΟΚ και τα θέματα που αφορούν την κίνηση στους δρόμους σαν ευαγγέλιο και είναι υπέρ των νόμων και των περιορισμών, αλλά όταν σκάει κάποιος νέος νόμος/μέτρο/νομοσχέδιο που αφορά το σπιτάκι μας και το μισθούλι μας αρχίζουν τις μούτζες και τα "α ρε γ@μήδι κράτος". Δεν πεθαίνει κάποιος μόνο αν το παπί με το οποίο κάνει ντελίβερι δεν έχει πέλμα στα λάστιχα. Πεθαίνει κι αν δεν έχει φάρμακα. Just saying...

ΥΓ2. Δεν πάνε σε σένα όλα αυτά Louki.

Δεν θα απαντήσω σε όσα δεν με αφορούν...
Απλά θα ξαναπώ οτί ο καθένας δεν μπορεί να καθορίζει την στάση ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από τα γούστα του...Ξανασκέψου το, δεν θα σου άρεσε να ζεις σε μια κοινωνία χωρίς κανόνες (ηθικό και γραπτό δίκαιο...). Είμαι υπέρμαχος της κοινής λογικής και της ελεύθερης βούλησης όσο δεν παίρνει, ΑΛΛΑ, αυτό δυστυχώς προυποθέτει σοβαρή παιδεία και αλληλοσεβασμό...πως είπατε; δεν θα τον βρείτε πουθενά σε καμία κοινωνία...Και μη ξεγελιέστε...και οι βορειοευρωπαίοι με το μαστίγιο στρώνουν, διαφορετικά κάφροι είμαι και αυτοί και φαίνεται όταν βγουν εκτός, σε καμιά Ελλάντα/Ασία αν έχουν παιδεία, Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει όταν τα ελληνόπουλα περάσουν τα σύνορα και ξεχνάνε "πρωτοβουλίες", "απόψεις", τσαμουκάδες και εγωισμούς και συμορφώνται απόλυτα...
Όπως ξαναέχω πει δεν χρειάζονται αυστηροί νόμοι που δεν εφαρμόζονται τελικά...χαμηλά πρόστιμα που δεν τα γλυτώνεις όμως, σίγουρα στρώνουν χαρακτήρα...με έγραψαν στην Αυστρία για υπέρβαση του ορίου ταχήτητα σε κατοικημένη περιοχή,70 το όριο, 89 η ταχύτητά μου, 25 ευρώ η κλήση... μετά με 70 καρφί...κυρία ο δικός σου... βέβαια εκτός κατηκοιμένων περιοχών ούτε όριο αναγράφονταν ούτε κανας έλεγχος γίνονταν...λογικό...;)

Anyway τίποτε δεν είναι μαυρο ή άσπρο και επίσης ξαναδιάβασε τι γράφουμε μερικοί...το γράφω πολύ φιλικά γιατί νομίζω θα διευκολύνει και την κουβέντα και θα μειώσει τις αντιπαραθέσεις... είμαστε πολύ ποιο κοντά στις απόψεις μας νομίζω.

Τέλος όταν το 90% του πλυθησμού παρανομεί σημαίνει ότι το κράτος είναι μπουρδέλο...απλά...Αν ήταν διαμαρτυρία το 90% θα διαδήλωνε στους δρόμους...


υ.γ. Προς Ντέβιλ: το σημείο που λέω "αν δεν πιστεύεις αυτά που γράφεις εσύ ο ίδιος δεν βρίσκω λόγο να τα διαβάζω..." αναφέρομαι στις κουβέντες σου περί μηδενικού, τιποτένια κριτήρια κτλ...φαντάζομαι ότι δεν θεωρείς τον εαυτό σου μηδενικό με τιποτένια κριτήρια.

devil's animal
26/04/2013, 05:21
υ.γ. Προς Ντέβιλ: το σημείο που λέω "αν δεν πιστεύεις αυτά που γράφεις εσύ ο ίδιος δεν βρίσκω λόγο να τα διαβάζω..." αναφέρομαι στις κουβέντες σου περί μηδενικού, τιποτένια κριτήρια κτλ...φαντάζομαι ότι δεν θεωρείς τον εαυτό σου μηδενικό με τιποτένια κριτήρια.

και σου εξηγησα...
εγω πιστευω αυτα που κανω και θεωρω τον εαυτο μου σωστο και με ορθη κριση...

το πως, ομως, με βλεπουν οι αλλοι, ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...
ειμαι μια μοναδα οπως ολοι, αλλα στο πληθος γινομαι μηδενικο αν η αποψη μου ειναι το 0,0000001% του συνολου...

ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη την φορα...

pipe_smoker
26/04/2013, 12:48
..ο καθένας δεν μπορεί να καθορίζει την στάση ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από τα γούστα του...

Δε μίλησα για γούστα. Μίλησα για κριτήρια. Άλλος σε αυτά συμπεριλαμβάνει το φόβο προς τη δαγκάνα του νόμου, άλλος το σεβασμό προς το νόμο, άλλος το σεβασμό προς το συνάνθρωπο και μπορεί ακόμη και να παρανομήσει γι'αυτό, άλλος την κ@υλα του, άλλος συνδυασμό αυτών και άλλων παραγόντων. Πράξη και (πιθανή) τιμωρία γίνονται σε δύο χρόνους. Μην τα μπλέκουμε. Τις πράξεις μας τις καθορίζουν αρχικά το συναίσθημα κι έπειτα η λογική (σε κάποιους ανθρώπους πάει ανάποδα κι αλλάζει το βάρος). Εκτός κι αν κάποιος έχει σε pdf στο κινητό του τον κώδικα ποινικής δικονομίας, τον ΚΟΚ και τα τελευταία ΦΕΚ και τους ρίχνει μια ματιά πριν κλ@σει να δει αν υπάρχει καμία παράγραφος που να αναφέρει κάτι σχετικά. Εκτός από τα πράγματα για τα οποία είμαστε κατά κάποιον τρόπο άμεσα ενήμεροι (πχ τα όρια γιατί υπάρχει μια ταμπέλα μεγαλύτερη από την κεφάλα μας που τα αναγράφει) ή τους νόμους οι οποίοι έχουν άμεση σχέση με την κουλτούρα και το ήθος του κάθε λαού (στην Ελλάδα αν πετροβολήσεις τη γυναίκα σου γιατί σε κεράτωσε με το γείτονα θα πας φυλακή), στα υπόλοιπα έχουμε μαύρα μεσάνυχτα. Αν ήταν "στη φύση" μας αν θέλεις να αυτοαστυνομούμαστε βάσει των νόμων του κράτους, αντί για το Πάτερ Ημών θα μαθαίναμε ποιηματάκι όλους τους κώδικες δικαίου. Ξαναλέω λοιπόν, ο καθένας πράττει όπως αυτός καταλαβαίνει, και αν αυτό το οποίο πράττει έρχεται σε αντίθεση με τη νομοθεσία, εάν κι εφόσον γίνει αντιληπτό, τιμωρείται. Τη στάση του καθενός την καθορίζει αυτός κι όχι ο νόμος (αν θέλει ο ίδιος να καθορίσει τη στάση του βάσει του νόμου μπορεί κάλλιστα να το κάνει). Ο νόμος όμως, θα καθορίσει την τιμωρία του σε περίπτωση που η στάση του παρεκκλίνει από τα όσα δηλώνει ο κανονισμός, και προπαντώς εφόσον γίνει αντιληπτή. Είναι τόσο απλό.


Ξανασκέψου το, δεν θα σου άρεσε να ζεις σε μια κοινωνία χωρίς κανόνες (ηθικό και γραπτό δίκαιο...)

Δε μίλησα πουθενά για καταστάσεις σαλούν και άγριας δύσης που οι διαφορές λύνονται high noon/fastest draw. Το πού και πώς θα μου άρεσε να ζω ασ'το. Ξέρω πού ζω και ξέρω ότι δε μου αρέσει. Παρ'όλα αυτά προσπαθώ να μην κάνω τη ζωή των άλλων δυσκολότερη πάντα με τα δικά μου κριτήρια (και ξαναλέω δεν αποκλείεται μέρος αυτών των κριτηρίων για εμένα ή για κάποιους ανθρώπους να αποτελούν και οι διάφοροι νόμοι).


Είμαι υπέρμαχος της κοινής λογικής και της ελεύθερης βούλησης όσο δεν παίρνει, ΑΛΛΑ, αυτό δυστυχώς προυποθέτει σοβαρή παιδεία και αλληλοσεβασμό...

Κάπως έτσι το είχε πει νομίζω ο Oscar Wilde: "Αν αυτή η Κυρία με το όνομα Λογική ήταν σοβαρή και αξιόλογη σε καμία περίπτωση δε θα ήταν κοινή", αναφερόμενος στις "κοινές" aka εκδιδόμενες της εποχής. Δεν επικαλέστηκα πουθενά καμία κοινή λογική γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει, εκτός από ελάχιστα πολύ βασικά πράγματα στα οποία, και που συμφωνούμε όλοι, και πάλι ούτε "για να βγει η μέρα" δε φτάνουν. Η ελευθερία βούλησης περιλαμβάνει τα πάντα. Και την περιγράφω από πάνω. "Πράξε όπως νομίζεις και θα κριθείς αναλόγως" όπως έλεγε κι ο Κύριος, κι αυτό το πνεύμα ακολουθείται ακόμα και σήμερα στην εφαρμογή των νόμων. (το κατά πόσο αυτό είναι επί της ουσίας ελευθερία βούλησης έχει τεθεί υπο αμφισβήτηση ανά τους αιώνες από πολλούς άξιους και μη, αλλά μην το πιάσουμε κι αυτό τώρα). Την παιδεία δεν την έφερα στην κουβέντα προς ανάλυση και ούτε πρόκειται γιατί θα φαγωθεί κι ό,τι μουστάκι έχει μείνει αφάγωτο μέχρι στιγμής.


..και οι βορειοευρωπαίοι με το μαστίγιο στρώνουν...

Προσωπικά ουδέποτε έχω επικαλεστεί τους βορειοευρωπαίους και σε τίποτα, οπότε.... Από εκεί και πέρα, ανεξαρτήτως φυλής και γεωγραφικής θέσης ενός λαού, τα μαστίγια και τα καρότα είναι για τα ζώα κι όχι για τους ανθρώπους. Όσο μεταφορικά μίλησες, τόσο μεταφορικά μιλάω. (για τις μεθόδους που έχουν για να ελέγχουν και να κόβουν κλήσεις και λοιπά δε με αφορά, δε σχολιάζω)


Anyway τίποτε δεν είναι μαυρο ή άσπρο και επίσης ξαναδιάβασε τι γράφουμε μερικοί...το γράφω πολύ φιλικά γιατί νομίζω θα διευκολύνει και την κουβέντα και θα μειώσει τις αντιπαραθέσεις... είμαστε πολύ ποιο κοντά στις απόψεις μας νομίζω.

Διαβάζω πολύ προσεκτικά πίστεψέ με. Το αυτό επιθυμώ και δι'υμάς. Και σε καμία περίπτωση δε γράφω με εχθρικό ύφος ούτε μέμφομαι τη στάση ή την άποψη κάποιων.


Τέλος όταν το 90% του πλυθησμού παρανομεί σημαίνει ότι το κράτος είναι μπουρδέλο...Αν ήταν διαμαρτυρία το 90% θα διαδήλωνε στους δρόμους...

Εδώ το ίδιο λέμε. Το κράτος είναι που νομοθετεί εκτός κι αν οι νομοθέτες ανήκουν σε άλλο "φορέα" μη κρατικό. Για το αν είναι διαμαρτυρία η κάθε παρανομία ή η κάθε παραβατική συμπεριφορά σαφώς και δεν είναι. Τώρα γιατί το 90% δε διαδηλώνει και πάλι ας μην το πιάσουμε. Πάντως δεν έχει καμία σχέση με το αν παρανομεί ή όχι.

pipe_smoker
26/04/2013, 12:51
Το έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά πιστεύω. Και ξαναλέω, το βασικό μέρος των όσων γράφω, που πιστεύω ότι εκλαμβάνεται λάθος, είναι ότι ο καθένας πράττει όπως καταλαβαίνει. Δε λέω ότι καταλαβαίνουμε όλοι σωστά ή όλοι λάθος, ή όλοι "σωστά" όπως εκλαμβάνει το σωστά ο λούκι ή όλοι "λάθος" όπως το εκλαμβάνει ο pipe. Λέω ότι ο καθένας σκέφτεται, πράττει, κι αναλόγως εισπράττει. Σε έναν καλύτερο κόσμο μπορεί να σκεφτόταν και να έπραττε καλύτερα. Σε έναν χειρότερο, χειρότερα. Οι διεργασίες όμως αυτές είναι και με αυτή τη σειρά λαμβάνουν χώρα.
Νομίζω το εξαντλήσαμε.:wave2:

Antonisss
26/04/2013, 13:08
Το έχω πει ξανά και θα γίνω κουραστικός. Ένας νόμος πρέπει να προστατεύει το 90% του πληθυσμού από το υπόλοιπο 10% που παρανομεί. Όταν φτάνει να παρανομεί το 90% φταίει ο νόμος και αυτός πρέπει να αλλάξει, όχι ο πληθυσμός.


Συγγνώμη αλλά εδώ είσαι πολύ φάουλ. Όταν παρανομεί το 90%(και προφανώς κατ'επανάληψη) τότε δε φταίει ο νόμος, φταίνε αυτοί που δεν επιβάλλουν μέσω της νόμιμης οδού(επιβολή προστίμου) την τήρησή του. Νομοθέτες δεν είμαστε για να ορίζουμε εμείς το νόμο, εμείς οφείλουμε να τον ακολουθούμε. Το ότι σαν χώρα μπορεί να είμαστε μπουρδέλο στην τήρηση του ΚΟΚ δεν σημαίνει ότι φταίνε οι νόμοι και τα όρια, αλλά εμείς που ενδόμυχα ξέρουμε ότι θα τη γλυτώσουμε με λίγο παρακάλι, με λίγο γλύψιμο ή με κάνα βύσμα και κάνουμε ό,τι μας κατέβει...

Αν αύριο ξαφνικά αρχίζανε να πέφτουν τα πρόστιμα βροχή και σταματάγαμε και μεις τις κλάψες και τα παρακάλια στους διοικητές των ΑΤ με τα εκκαθαριστικά και ό,τι άλλο σκαρφιζόταν ο νους μας, να δεις που τα 70χλμ/ώρα όριο στην ΑΟ θα σου φαινόντουσαν νορμάλ...

TROOPER
26/04/2013, 15:09
:eleison::eleison::eleison:

pipe_smoker
26/04/2013, 15:23
:eleison::eleison::eleison:

Πες τα ντε! Διαφωνω λιγο με τη δευτερη προταση αλλα κατα τ'αλλα + οσα θες :p

TROOPER
26/04/2013, 15:34
Πες τα ντε! Διαφωνω λιγο με τη δευτερη προταση αλλα κατα τ'αλλα + οσα θες :p

ασε με να εκφραζομαι με τροπο που θα μου επιτρεψει να συνεχισω να γραφω στο φορουμ, αντι να με στειλουνε για μπανακια τωρα που ανοιγει ο καιρος ;)

MG-KTiNoS
26/04/2013, 15:34
Αει απο κει ρε αρχικάγκουρα με το TDM. :D

Τι εξατμίσεις εχεις? :a13:

Mαμά έχω κύριος, υπάρχει πρόβλημα?
:D


Και 90000 ταξιδιωτικά χιλιόμετρα και ψιλή ζελατίνα που κόβει τελική και βρόχα…


Πολύ ευχαρίστως... Ότι θέτε... επίσης σας βάζουμε φωτιά στο δέλο σας και το πετάμε απο γκρεμό απολαμβάνωντας την θέα...

Μας κλάνετε μια ... μάντρα επιεικώς και σας κάνουμε δώρο ΚΑΙ μια εκπτωτική κάρτα για το ΚαΤ ή για όποια άλλη ορθοπεδική της αρεσκείας σας!

:smokin:


Είναι προτιμότερο να ακολούθήσουν το παράδειγμα των Varcadero για να τονωθεί και ο καταδυτικός τουρισμός στη χώρα μας. :a01:

288516

Μα στα λιμανάκια έχει πολλά μηχανάκια στη θάλασσα -και αμάξια- αλλά είναι ρεισόνια όλα !!!

:smokin:

pipe_smoker
26/04/2013, 15:40
ασε με να εκφραζομαι με τροπο που θα μου επιτρεψει να συνεχισω να γραφω στο φορουμ, αντι να με στειλουνε για μπανακια τωρα που ανοιγει ο καιρος ;)

Σεβαστό :beer:

MG-KTiNoS
26/04/2013, 15:43
Συγγνώμη αλλά εδώ είσαι πολύ φάουλ. Όταν παρανομεί το 90%(και προφανώς κατ'επανάληψη) τότε δε φταίει ο νόμος, φταίνε αυτοί που δεν επιβάλλουν μέσω της νόμιμης οδού(επιβολή προστίμου) την τήρησή του. Νομοθέτες δεν είμαστε για να ορίζουμε εμείς το νόμο, εμείς οφείλουμε να τον ακολουθούμε. Το ότι σαν χώρα μπορεί να είμαστε μπουρδέλο στην τήρηση του ΚΟΚ δεν σημαίνει ότι φταίνε οι νόμοι και τα όρια, αλλά εμείς που ενδόμυχα ξέρουμε ότι θα τη γλυτώσουμε με λίγο παρακάλι, με λίγο γλύψιμο ή με κάνα βύσμα και κάνουμε ό,τι μας κατέβει...

Αν αύριο ξαφνικά αρχίζανε να πέφτουν τα πρόστιμα βροχή και σταματάγαμε και μεις τις κλάψες και τα παρακάλια στους διοικητές των ΑΤ με τα εκκαθαριστικά και ό,τι άλλο σκαρφιζόταν ο νους μας, να δεις που τα 70χλμ/ώρα όριο στην ΑΟ θα σου φαινόντουσαν νορμάλ...

Αντώνη το έχεις χάσει το νόημα.
Ο νόμος από μόνος του δεν είναι ικανός να φέρει τάξη.
Ο πολίτης πρέπει να είναι πεισμένος ότι ο νόμος οδηγεί κάπου. Ότι έχει λόγο ύπαρξης κλπ
Μιλάμε για ανθρώπους όχι για υποζύγια.
Στην Αμερική σε πολλές πολιτείες έχουν ποινή θανάτου αλλά οι φόνοι δεν σταμάτησαν ποτέ!

Antonisss
26/04/2013, 16:00
Η αποτελεσματικότητα ενός νόμου φαίνεται από το πόσοι τον τηρούν. Όταν λοιπόν σε ένα νησί καλοκαιριάτικα βλέπεις ένα 20% με 30% μόνο να φορούν κράνος, πάει να πει ότι ο νόμος είναι λάθος? Προφανώς και όχι

Τότε, ποιος θα σε αναγκάσει να τηρήσεις αυτό και τον κάθε αντίστοιχο νόμο? Σίγουρα, πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα παρανομεί....

Σκέψου ότι πάνω κάτω οι διατάξεις του ΚΟΚ της Ελλάδας και της Γερμανίας πχ είναι ίδιες. Για τράβα Ελληνάρα μου όμως να οδηγήσεις στη Γερμανία όπως οδηγάς εδώ και γύρνα να μου πεις τα αποτελέσματα

LOUKILOUK
26/04/2013, 17:57
Το έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά πιστεύω. Και ξαναλέω, το βασικό μέρος των όσων γράφω, που πιστεύω ότι εκλαμβάνεται λάθος, είναι ότι ο καθένας πράττει όπως καταλαβαίνει. Δε λέω ότι καταλαβαίνουμε όλοι σωστά ή όλοι λάθος, ή όλοι "σωστά" όπως εκλαμβάνει το σωστά ο λούκι ή όλοι "λάθος" όπως το εκλαμβάνει ο pipe. Λέω ότι ο καθένας σκέφτεται, πράττει, κι αναλόγως εισπράττει. Σε έναν καλύτερο κόσμο μπορεί να σκεφτόταν και να έπραττε καλύτερα. Σε έναν χειρότερο, χειρότερα. Οι διεργασίες όμως αυτές είναι και με αυτή τη σειρά λαμβάνουν χώρα.
Νομίζω το εξαντλήσαμε.:wave2:

Το εξαντλήσαμε... κρατάω όσα διάβασα από εσένα, τον ντέβιλ και τους υπόλοιπους και πάω παρακάτω σκεπτόμενος...
Νομίζω ότι η κουβέντα πήγε λίγο μακρυά, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι κακό, απλά μέσα από το πληκτρολόγιο γίνετε ακόμα ποιο χαοτικό...

Τελικά Ιταλία θα πάει κανείς;

BLiTzER
26/04/2013, 18:44
Εγώ θα πάω Ιούνιο για 5 ημέρες. Αν γνωρίζετε καμιά Ιταλίδα που μπορεί να με φιλοξενήσει...

AUFGEBRACHT
26/04/2013, 18:46
Εγώ θα πάω Ιούνιο για 5 ημέρες. Αν γνωρίζετε καμιά Ιταλίδα που μπορεί να με φιλοξενήσει...

Aν πας με αλλοιωμένη πινακίδα θα σε φιλοξενήσει η Polizia Stradale...

BLiTzER
26/04/2013, 18:47
Η πινακίδα μου είναι πάντα πεντακάθαρη και ανέγγιχτη.

Αεροπορικώς θα πάω, εννοείται.

blackbusa
26/04/2013, 18:48
καταρχην αλλαξτε τον τιτλο...προσοχη οσοι βγειτε εκτος Ελλαδας...
γιατι εκει στους βαρβαρους ο νομος ειναι νομος και δεν παιζεις μαζι του...η μαλλον αν παιξεις και σε πιασουν δεν εχει μπαρμπα στην Κορωνη...και δεν ειναι μονο στην Ιταλια...
βεβαια για να μην μπλεκουν με γραφειοκρατιες και μαλακιες ενα μεγαλο προστιμο ειναι το μονο σιγουρο...που το πληρωνεις αμεσα αλλιως δεν φευγεις...προσωρινη ακινητοποιηση του οχηματος δηλαδη...



η ειδηση οπως παρουσιαστηκε ειναι σωστη αλλα εμεινε πολυ ασαφης...
απο τα 18 μηχανακια τα 12 δεν ειχαν πινακιδα στο μηχανακι...η ποινη ηταν ακινητοποιηση τους με ενα μεγαλο προστιμο...τα υπολοιπα 6 δεν ειχαν εκδωσει καν πινακιδα (αδεια κυκλοφορειας αρα και ασφαλεια) και εκτος απο το προστιμο εγινε και η ολικη κατασχεση...αλλα 2 καταφεραν να την κοπανησουν κιολλας και (οτ)αν τους πιασουν θα εχουν και κατηγοριες για ανθρωποκτονια απο αμελεια...
το βασικοτερο ειναι οτι παροτι εγινε μια οργανωμενη επειχηρηση απο το αντιπαλο δεος (κρατος) η αντιστοιχη ΜΟΤΟΕ-ΛΕΜΟΤ καταδικασε το γεγονος...οχι του ελεγχου αλλα τον αμυαλων που αμαυρωσαν την βολτα 300 ''φιλων'' που πηγαν να περασουν καλα...οπως και στα φορουμ επεσε το κραξιμο της αρκουδας...κατι σαν τις πανελληνιες στην Σαμοθρακη δηλαδη...



βαρβαροι...μπαι δε γουει...οι νομοι του ΚΟΚ γενικα στην ΕΕ ειναι σχεδον ιδιοι...βαρβαροι...

BLiTzER
26/04/2013, 18:51
ανθρωποκτονια απο αμελεια...

Χμ? Χάσαμε κάτι?

blackbusa
26/04/2013, 18:52
Χμ? Χάσαμε κάτι?

prospathisan na paraseiroun 2 dasikous ypallilous...

BLiTzER
26/04/2013, 18:57
"Ανθρωποκτονία", όμως, σημαίνει ότι υπήρξαν νεκροί. Ένιγουει, όπως τα είπε ο Βύρωνας είναι.


Πόσο πλάκα έχουν αυτές οι κουβεντούλες. :bawl:

Απλά είναι τα πράγματα ρε παιδιά. Ο νόμος φτιάχνετε για να καλύψει κάποιους βασικούς κανόνες συμπεριφοράς, οδήγησης, ικανοτήτων που αφορούν (δυστυχώς για τους γρήγορους) τον μέσο οδηγό που όχι μόνο πάει ζω-πεθαίνω στα όρια ταχύτητας, αλλα κάποιοι δεν θα έπρεπε να οδηγούν καθόλου.

Όποιος θεωρεί οτι είναι στο upper class...γράφει τους κανόνες στα παπάρια του, και αντιμετωπίζει τις συνέπειες σαν λεβέντης μουστακαλής (Φέρμας κιετς). Τα να αλλάξει ο νόμος, αντίδραση στο πήδημα και άλλα σαχλά με οικονομικοκοινωνικές προεκτάσεις είναι ΓΤΠΚ. Απλά ας αναρωτηθεί κάποιος πως θα κυκλοφορούσε αν ζούσε σε άλλη χώρα.

Έτσι είναι το παιχνίδι και όποιος γουστάρει παίζει, αλλιώς κλάιν μάιν :wave2:

Με την υποσημείωση ότι όταν είσαι σε ομάδα/γκρουπ, ΔΕ μπορείς να συμπεριφέρεσαι όπως γουστάρεις. Οπότε κατακριτέοι, αν είναι όπως τα λέει ο μπλακμπούσας.

blackbusa
26/04/2013, 18:59
"Ανθρωποκτονία", όμως, σημαίνει ότι υπήρξαν νεκροί. Ένιγουει, όπως τα είπε ο Βύρωνας είναι.



Με την υποσημείωση ότι όταν είσαι σε ομάδα/γκρουπ, ΔΕ μπορείς να συμπεριφέρεσαι όπως γουστάρεις. Οπότε κατακριτέοι, αν είναι όπως τα λέει ο μπλακμπούσας.
enai...kolovirtual keyboard...ksexasa to apopeira...my mistake..

pipe_smoker
26/04/2013, 20:33
Εγώ θα πάω Ιούνιο για 5 ημέρες. Αν γνωρίζετε καμιά Ιταλίδα που μπορεί να με φιλοξενήσει...

Με τον Βενσάν θα πάμε για ψαροντούφεκο προς Μάουι μεριά μέσα Ιούνη. Άμα θες το τηλεφωνάκι της ρίξε μου πμ.




288602

Kostas2B
30/04/2013, 18:20
Αν ολα πανε καλα,στις 14 Ιουνιου αναχωρω για Ιταλια...
Δυο τρια ατομα που μιλησα μου ειπαν να προσεχω μη τυχον και μου φανε τη μηχανη και γυρισω αεροπορικως. Θα βγω Βενετια,λεω να επισκεφτω τη Βερονα και επειτα βουρ για Κομο,στη συνεχεια Ιταλικες Αλπεις μεχρι να μπω Αυστρια. Υπαρχει κινδυνος στα βορεια?
Συναγερμο δεν εχω,οποτε πρεπει να παρω μαζι κουλουρα και κλειδαρια δισκοφρενου!

Viper4
30/04/2013, 18:43
Αν ολα πανε καλα,στις 14 Ιουνιου αναχωρω για Ιταλια...
Δυο τρια ατομα που μιλησα μου ειπαν να προσεχω μη τυχον και μου φανε τη μηχανη και γυρισω αεροπορικως. Θα βγω Βενετια,λεω να επισκεφτω τη Βερονα και επειτα βουρ για Κομο,στη συνεχεια Ιταλικες Αλπεις μεχρι να μπω Αυστρια. Υπαρχει κινδυνος στα βορεια?
Συναγερμο δεν εχω,οποτε πρεπει να παρω μαζι κουλουρα και κλειδαρια δισκοφρενου!


Στα Νότια είναι κυρίως το πρόβλημα από ότι έχω ακούσει. Στα Βόρεια που είχα πάει το καλοκαίρι για 10 μέρες στις Άλπεις με περάσματα Αυστρία κλπ δεν διαπίστωσα κάτι ανησυχητικό. Παρόλα αυτά, καλύτερα να επιλέξεις ξενοδοχείο με δικό τους πάρκινγκ όπως είχαμε κάνει και εμείς.