PDA

View Full Version : ποιο λάδι;



Konstantinos
24/04/2013, 11:39
Καλημέρα.

Έχω ένα Kawasaki ZR-7 του 2003. Για όσους δεν το γνωρίζουν (μια και κυκλοφόρησε ελάχιστα στην Ελλάδα), ο κινητήρας έλκει την καταγωγή του από το GPZ 750 του '83 και είναι 750cc, 4cyl, 8V, αερόψυκτος, με υγρό συμπλέκτη.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τα λάδια.

Κατ' αρχήν, όσον αφορά το ιξώδες:
Ο κατασκευαστής προτείνει API SJ 10W40/10W50/20W40/20W50.
Κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει CASTROL ACTEVO 10W40 και είχα την εντύπωση ότι χτυπούσε το κιβώτιο. Έκτοτε, βάζω 15W50 χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Σκέφτομαι μήπως η χρυσή τομή είναι το 10W50, λόγω χαμηλότερου ιξώδους άρα και γρηγορότερης λίπανσης κατά την εκκίνηση του κινητήρα οπότε το λάδι είναι κρύο, ενώ από την άλλη είναι αρκετά παχύ στις υψηλές θερμοκρασίες που λογικά πιάνει λόγω αερόψυξης.

Όσον αφορά τη μάρκα, είμαι μεταξύ MOTUL 5100 και CASTROL POWER 1.
Από τα TDS, φαίνεται ότι το MOTUL είναι μάλλον καλύτερο: Έχει καλύτερο viscosity index και flash point. Έχω δοκιμάσει και τα δύο στο παρελθόν, χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα. Το κόστος τους είναι ίδιο, στα 8,75€/lit.

Εσείς τι θα προτείνατε;

sapila racing
24/04/2013, 11:48
Μια και το είχα το μηχανάκι και τωρα το έχει ενας φίλος, να σου πω τι είδα εγω σε 50.000 χλμ.

Το Motul 5100 15-50 του ταιριάζει μια χαρά. Αν είσαι διατεθειμένος να βάζεις αλλο λαδι τον χειμώνα κι αλλο το καλοκαίρι δοκίμασε και Torco T4R 10-40 και 20-50.
Αν γεμίζεις κάρτερ μέχρι το High στο ματάκι και το πας από 180χλμ/ωρα και πάνω, μετα απο κάποια χιλιόμετρα θα βλέπεις τα λάδια να είναι σχεδόν στην μέση και το λάδι θα έχει παει στο φιλτροκούτι και απο εκει στο σωληνάκι που καταλήγει σε ενα μινι μπουκαλακι που βρίσκεται στην δεξιά πλευρά της μηχανής περίπου πίσω απο το πλαστικό καπακι.
Αυτό θα πρεπει να το αδειάζεις τακτικά γιατί αλλιώς θα έχεις ιχνη λαδιού να τρεχουν απο το φιλτροκούτι στο καπακι του γραναζιού οταν το εχεις στο πλαινό σταντ.

Εναλλακτικά ή δεν το πας 180 και πανω, ή γεμίζεις λαδια μεχρι την μέση και όχι παραπάνω, ή παρακάμπτεις το σύστημα μπουκαλάκι/σωληνάκι και βγαζεις ενα σωληνάκι να πηγαίνει στην αλυσίδα να την λιπαίνει. (και να τα κανει ολα π@@@ανα βεβαια).

:beer:

Konstantinos
24/04/2013, 11:59
Thanx για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
Πάντως, θα με ενδιέφερε να γνωρίσω έστω έναν (αριθμητικά: 1) που να πηγαίνει πάνω από 180 με αυτό το μηχανάκι!

sapila racing
24/04/2013, 12:16
Thanx για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
Πάντως, θα με ενδιέφερε να γνωρίσω έστω έναν (αριθμητικά: 1) που να πηγαίνει πάνω από 180 με αυτό το μηχανάκι!

Οταν το είχα εγώ το πήγαινα τακτικά. :wave2: Παει μεχρι 220+ κοντερ πριν μπεί κοκκινο.

Εδω φωτό Σερρες με τον φιλο που το εχει τωρα.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119576&page=4

Konstantinos
24/04/2013, 12:23
Γνωρίζω ότι το μηχανάκι μπορεί να πάει τόσο.
Δεν γνωρίζω γιατί να θέλει κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο στον εαυτό του...
Εκτός κι αν είναι το S με το μισό fairing.

sapila racing
24/04/2013, 12:45
Γνωρίζω ότι το μηχανάκι μπορεί να πάει τόσο.
Δεν γνωρίζω γιατί να θέλει κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο στον εαυτό του...
Εκτός κι αν είναι το S με το μισό fairing.

Καταλαβαίνω οτι μπορεί να φαίνεται περίεργο, αλλά τότε έκανα 140 χλμ Εθνική κάθε μέρα μόνο για να παω και να γυρίσω απο την δουλειά και με 150 θα μ επαιρνε ο ύπνος.
Συνήθεια είναι, στην αρχή ζορίζεσαι και στα 160, μετα γυμνάζεται ο σβέρκος και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
Μεσα σε 6-7 μηνες ειχα κανει 25.000 χλμ. πήγαινα με 180 κι εβαζα 4000 δραχμες βενζίνη την μέρα.
Δεν είχα το S, το γυμνό είχα αλλά είχα βαλει ενα μικρό τζαμάκι και βοηθούσε. :wave2: