PDA

View Full Version : σκουρια??????????



thomas tuning
24/04/2013, 12:30
υπαρχει κατι δοκιμασμενο για τη σκουρια?
εννοω κατι σε σπρευ βαφη κατι το οποιο εφαρμοζεται απευθειας πανω στη σκουρια κ την σταματαει?
οκ εχει διαφορα στην αγορα αλλα θα ηθελα γνωμες απο υλικα που εχεται χρησιμηποιησει οι ιδιοι κ ειδατε τα αποτελεσματα κ κατα ποσο ευκολη ειναι η εφαρμογη του υλικου
ευχαριστω εκ των προτερων

Viper4
24/04/2013, 12:37
Σε τι επιφάνεια μιλάς; Κάγκελα μπαλκονιού πχ; σε αυτήν την περίπτωση τρίβεις με γυαλόχαρτο και μετά βάζει μίνιο και κατόπιν μπογιά ή κατευθείαν μπογιά με μίνιο.
Αν μιλάς για κάποιο σημείο της μηχανής του πχ προστατευτικές μπάρες τότε βάζεις WD-40 σε σπρέυ, τρίβεις με ένα ψιλό γυαλόχαρτο και βάφεις. Αν είναι σκουριά σε κάποιες βίδες, τότε καλύτερα να αλλάξεις τις βίδες, αν δεν μπορείς να τις ξεβιδώσεις τότε βάζεις πολύ WD-40 και μετά ξεφιδώνεις.

thomas tuning
24/04/2013, 18:19
αναφερομαι σε σκουρια εως σαπιλα σε λαμαρινα

felter
24/04/2013, 20:05
SUPERTITE Z-80 Rust Treatment Μετατροπέας Σκουριάς

Είναι πολύ κάλο δοκιμασμένο

Επαναστατικό αντισκωριακό! Απομονώνει την παλιά σκουριά και προστατεύει από τον σχηματισμό νέας.Το απλώνουμε πάνω στη σκουριά και αυτό κάνει αντίδραση και δημιουργεί ένα μαύρο προστατευτικό φιλμ. Μπορεί να βαφτεί με οποιοδήποτε χρώμα μετά από 24 ώρες. Ιδεώδης προστασία για κάθε μεταλλικό αντικείμενο, στο σπίτι, το αυτοκίνητο, το σκάφος. Κατάλληλο για μεταλλικά έπιπλα, γδαρσίματα στο αυτοκίνητο, άγκυρες, σκελετούς ποδηλάτων, εργαλεία και χιλιάδες ακόμη χρήσεις.

http://www.zorzosae.gr/index.php?target=products&product_id=29996

iconan
11/01/2014, 20:49
λίγο παλιο το θέμα αλλα μιας και το εχω δοκιμασει θα στο πω. Αυτό που λεει ο φιλος παραπάνω δεν ξερω τι ειναι αλλα αυτο που χρησιμοποιω εγω κανει το ιδιο πραγμα πολύ φθηνότερα. 3,5 ευρω το λίτρο. Πήγαινε στο Καλογερόπουλο με τα χημικα στο Πειραια και ζήτα του rust cleaner με φωσφορικο οξύ. Το περνας στο μέταλο το αφήνεις απο 5 λεπτα μεχρι παραπανω αναλογα μετη ποσοτητα σκουριας πουυ εχεις , το ξεπλενεις με νερό και τελειωσες. Τωρα για υπερβολική σκουριά ζητα του σκετο φωσφορικό οξυ που ειναι 100% δραστικό και θα σου πει αυτος πως θα το χρησιμοποιησεις!

motomaniac
12/01/2014, 11:41
Θωμα δοκιμασμενο κι αγορασμενο απο Βεροια. http://www.chrotex.gr/product_detail.asp?e_lang_id=0&e_product_id=44&e_cat_id=12&e_cat_serial=001002005

iconan
12/01/2014, 22:26
Και μάλλον σου είναι κομματάκι δύσκολο να κατέβεις Πειραιά :D

nikosmallios
21/04/2019, 13:24
μπορείς να βάψεις την περιοχή όπου υπάρχει σκουριά. Στην αγορά μπορείς να βρεις πολλά προϊόντα για βάψιμο πάνω σε σκουριά.

thunder ace
21/04/2019, 14:10
Ισως--δεν ειμαι σιγουρος--μετα απο 5+χρονια ,να το εχει βαψει ηδη.

daz
21/04/2019, 16:19
Ισως--δεν ειμαι σιγουρος--μετα απο 5+χρονια ,να το εχει βαψει ηδη.

Και να έχει ξανασκουριάσει, οπότε να ψάχνει πάλι κάτι πιο απτελεσματικό!

:lol:

Eiver
21/04/2019, 16:29
μπααα... αφου πριν 6 χρονια η λαμαρινα ηταν μεταξυ σκουριας και σαπιλας οπως λεει ο thomas tuning οτι και να εκανε του εχει σαπισει πια. RIP στην λαμαρινα