PDA

View Full Version : ΔΙΣ ΙΣ ΣΠΑΡΤΑ



amyroukai
24/04/2013, 20:30
Ανακοίνωση λιτή, Λακωνική.

Το αρχαίο πνεύμα το αθάνατο μας καλεί... Και επειδή η 650άρα της Κυριακής μας γλύκανε και επειδή έρχεται Πάσχα και θα κλειστούμε μέσα για δυό βδομάδες...

THIS IS SPARTA. Σάββατο. 27.4.2013.
Καιάδας, υπνομαντείο Ταίναρου και πύλες του Άδη, επτακόσιατριανταοκτώ χιλιόμετρα. Σιδερένια οπίσθια απαραίτητα. Αναχώρηση 08.00 από περίπτερο.

http://tinyurl.com/cs9u32r


Ναι έχει ξαναγίνει. Ναι είναι κάμποσα τα μίλια. Ναι είμαστε παλαβοί. Ναι μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα. Τα λέμε περίπτερο.

vaska
24/04/2013, 20:41
Έκανα 700 στις 21/4 αλλά δενκακό. Ψήνομαι άσκημα οπότε παρακολουθώ κι ενημερώνω.

:D

spyrakos35
24/04/2013, 22:41
ναι αλλά θα μας το κλείσεις το σπιτάκι.....

twice in a row ...... :pantofla:

Manalishi
25/04/2013, 08:19
Manalishi, παρών. Μάζωξη 7:30, αναχώρηση 8:00, σωστά??

pektis
25/04/2013, 08:50
:eek::beer:

peter86
25/04/2013, 09:58
όντως θα μας το κλείσεις το σπίτι................μέχρι αυρίο θα το έχω αποφασίσει. Ασε δε που είχα υποσχεθεί Μονεμβασιά στο έτεροΝ ήμισυ για την Κυριακή απο Νάυπλιο - Άστρος - Λεωνίδιο - Γέρακα.Με βάζεις σε δίλημμα....
υ.γ. τελικά Γιάννη είδες τελικά που είχες την μέγιστη ταχύτητα από το gps???

daz
25/04/2013, 10:10
Ωραία διαδρομή!

Manalishi
25/04/2013, 10:54
Εαν κόψουμε την Καλαμάτα, και προσθέσουμε Μονεμβασιά, είναι ίδια η διάρκεια και τα χλμ.

DimChios
25/04/2013, 11:03
και ΓΑΜΩ τις διαδρομες αλλα δεν υπαρχει σαλιο γαμωταΦΠΑκαιτιςασφαλειεςγαμω!

Manalishi
25/04/2013, 11:10
Προτείνω το κομβικό σημείο απόφασης να είναι το Λεωνίδιο, αν μας παίρνει πάμε απο Μονεμβασια, αλλιώς το κόβουμε απο μέσα...Μετά, απο Ταίναρο, αν κόψουμε την Μονεμβασιά, αν μας παίρνει, βάζουμε και Καλαμάτα στο παιχνίδι, αλλιώς πίσω Γύθειο και Σπάρτη για Καιάδα.

amyroukai
25/04/2013, 12:12
Προτείνω το κομβικό σημείο απόφασης να είναι το Λεωνίδιο, αν μας παίρνει πάμε απο Μονεμβασια, αλλιώς το κόβουμε απο μέσα...Μετά, απο Ταίναρο, αν κόψουμε την Μονεμβασιά, αν μας παίρνει, βάζουμε και Καλαμάτα στο παιχνίδι, αλλιώς πίσω Γύθειο και Σπάρτη για Καιάδα.

Manalishi ουδεμία αντίρρηση, αν και πέταξε το μιναρόπαιδο άλλη ιδέα και έλεγα μήπως αφήναμε Μονεμβασιά και σπήλαια Διρού για ακόμα μία βόλτα σε εκείνα τα μέρη :)

Manalishi
25/04/2013, 12:18
έλεγα μήπως αφήναμε Μονεμβασιά και σπήλαια Διρού για ακόμα μία βόλτα σε εκείνα τα μέρη :)

Δηλαδή...???δεν εννόησα...

pektis
25/04/2013, 12:26
Δηλαδή...???δεν εννόησα...


https://www.google.com/search?q=%CF%83%CF%80%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%B1+%CE%B4%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%85&rlz=1G1GGLQ_ELGR343&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=HgR5Ud_EIJDa8AS1ioDwCQ&ved=0CEcQsAQ&biw=1366&bih=684
Ακου ''μιναροπαιδο''... Ρε που πααμεε ρεεε....!:bawl:
Manalishi ριξε μια ματια εδω!

Manalishi
25/04/2013, 13:06
Ρε, έχεις στραβοπατήσει τσιμούχα και χάνεις παραφλού απο την αλυσίδα? Τι μου βάζεις φωτό απο το σπήλαιο, νυχτεριδα ειμαι?? Άσε που έχω πάει εκεί...με είχε καλέσει ο Batman πρόπερσυ, να του δείξω κάτι κινήσεις στο Ζεί ο Μήτσου...

Αλλά σε αυτή την τουριστική εκδρομή του Σύλλογου Χοληστερούχων Υπερήλικων Φίλων της Ψητής Πανίδας και βραστής Χλωρίδας, το ζητούμενο είναι το Ταίναρο...αλλά και η διαδρομή ως εκεί. Για αυτό και πετάχτηκε σαν Peter86 και η Μονεμβασιά ή η Καλαμάτα απο την άλλη...

pektis
25/04/2013, 13:12
Ρε, έχεις στραβοπατήσει τσιμούχα και χάνεις παραφλού απο την αλυσίδα? Τι μου βάζεις φωτό απο το σπήλαιο, νυχτεριδα ειμαι?? Άσε που έχω πάει εκεί...με είχε καλέσει ο Batman πρόπερσυ, να του δείξω κάτι κινήσεις στο Ζεί ο Μήτσου...

Αλλά σε αυτή την τουριστική εκδρομή του Σύλλογου Χοληστερούχων Υπερήλικων Φίλων της Ψητής Πανίδας και βραστής Χλωρίδας, το ζητούμενο είναι το Ταίναρο...αλλά και η διαδρομή ως εκεί. Για αυτό και πετάχτηκε σαν Peter86 και η Μονεμβασιά ή η Καλαμάτα απο την άλλη...

:bawl:
Ρε τρελοκομειο Μονεμβασια εχουμε παει πολλες φορες, σπηλαια Δηρου ομως οχι....!
Καλα, μια εναλλακτικη προτεινα, αν μας παρει ο χρονος το κοιταμε...:wave2:

Manalishi
25/04/2013, 13:38
Σπηλαια Δηρού θέλει ώρα για να τα κολυμπήσεις, και το GoreTex στο ένα μπρατσάκι μου έχει τρυπήσει και δεν ειναι πλέον αδιάβροχο...Ασε που απο το προηγούμενο μπάνιο πρέπει να λαδώσω τις γλύστρες να περνάει το κοουπί...η μπορεί να ζητήσω λίγο λάδι απο τον Δήμαρχο Τρούπερ, μόλις γυρίσει απο το χωράφι με την Νταρντάνα..απο αυτό το λάδι που έχει και τρίβει τις πληγές στα άτριχα καλογραμμωμένα κορμιά των ηρωικών αγωνιστών της Μ(Π)άχης των Μεγάρων...πληγές εσωτερικές και εξωτερικές...

amyroukai
25/04/2013, 14:24
Σπηλαια Δηρού θέλει ώρα για να τα κολυμπήσεις...

Δι ο και το "αλλη εκδρομή" που είπα πριν. Πχ Μονεμβασιά Διρός... :)

Τεσπα το ξανασυζητάμε επί τόπου με όποιον έρθει. Όλα όμορφα είναι.


Πέτρο ήταν στο κατέβασμα από Δεσφινα :)

peter86
25/04/2013, 15:12
AΣΕ μας ρε Manalishi!!!!
Mia χαρα πετάχτηκα ρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σπηλαιο Δηρού οκ αλλα το must είναι το Ταίναρο!!!!
ρε συ μήπως είσαι ο robin???????

peter86
25/04/2013, 15:14
Πέτρο ήταν στο κατέβασμα από Δεσφινα :)

Eιδες καλαά στα έλεγα!!!
Τα ματια στο κοντερ ρε συ!!!!Άσχετα με τον με την παραμικρη στραβή έφτανες απέναντι στο Ξυλόκαστρο για πλάκα!!!!

Manalishi
25/04/2013, 15:33
Αν εγώ είμαι ο Robin, εσύ είσαι ο Trobin....που θες και τρόμπα απο B-King για να σταματήσει το θηρίο....τί νομίζεις οτι έχεις??? V-Stromm???

karellen
25/04/2013, 22:04
Επειδή αυτή (περίπου) την διαδρομή την έκανα την προηγούμενη εβδομάδα να σας πω πως επιβάλλεται να πάτε από το Ε στην άκρη-άκρη του Ταινάρου,στο Φάρο.
Θα αφήσετε τις μηχανές στα Κοκκινόγεια και θα το πάτε ποδαράτο μέχρι το φάρο.Με κανονικό περπάτημα είναι 30-35 λεπτά στο πήγαινε και άλλα τόσα στο έλα συν αγνάντεμα και φωτογραφίες το απέραντο γαλάζιο,να υπολογίζετε μιάμιση ώρα επιπλέον.

Αξίζει πραγματικά αυτή η εμπειρία στον κάβο Ματαπά.Για όσους βαριούνται υπάρχει ταβερνούλα δίπλα να περιμένουν.

288557

288558

alex14
26/04/2013, 08:42
Για ακομα εναν υπαρχει χωρος ? :D

τι ωρα εχει αναχωρηση απο περιπτερο ?

:beer:

Manalishi
26/04/2013, 08:54
Ολη η διαδρομή, όλη αυτή η βόλτα, θα γίνει για αυτο το λόγο κυρίως, Karellen....Για το Φάρο!!

@alex14: Μάζωξη 7:30, Αναχώρηση 8:00.

sotostzav
26/04/2013, 09:27
Ζηλευω ρε παλιοπαιδα...:( Μακαρι να μπορουσα να ακολουθησω και γω....

amyroukai
26/04/2013, 09:32
Ελα ρε παλαβε και λεω θα λιωσουμε με το cbf τοσα χιλιομετρα... Περασα τεταρτη απο κιλερ μα δεν ειδα το εργαλειο απ εξω.

karellen
26/04/2013, 14:29
Ολη η διαδρομή, όλη αυτή η βόλτα, θα γίνει για αυτο το λόγο κυρίως, Karellen....Για το Φάρο!!


Από σένα περιμένω μια πολύ συγκεκριμμένη φωτογραφία...

Manalishi
26/04/2013, 15:07
Κύριοι...και κυρίες!!, όσες θέλουν να έρθουν, ή όσοι απο τις πρώτους αισθάνονται έτσι...

Για την αυριανή τουριστική εκδρομή, παρακαλείστε όπως :

- Να φέρετε μαζί σας πλήρες ταξιδιωτικό εξοπλισμό, αλλά ως γνωστόν, WE Travel Fast, We Travel(i) Light…ενα σακίδιο πλάτης, ενα τανκ-μπαγκ για τα απαραίτητα.
- Ο καιρός προβλέπεται αίθριος και ζεστός, μην ξεγελιέστε όμως, το πρωί θα δροσιστούμε.
- Ταχύτητα πλεύσης στην Εθνική Οδό: 140-150χλμ, ούτε να κοιμηθούμε ούτε να πετάμε λεφτά σε βενζίνες, αφου τον χρόνο που θα γλιτώσουμε θα τον σπαταλήσουμε σε εξτρά ανεφοδιασμούς...
- Φαγητό: δεν προβλέπεται συγεκριμένη στάση, κατα το μεσημέρι θεωρητικά όλο και κάποιος άτυχος ιδιοκτήτης σουβλακο-μπουτίκ θα βλαστημίσει την ώρα που αποφάσισε να αφήσει το φωτοτυπείο και να το ρίξει στο ‘’ΣΟΥΒΛΕΪΜΑΝ Ο ΜΕΓΑΛΟΜΠΕΚΡΗΣ΄΄. Όποιος θέλει να έχει και κανά σνακ μαζί του για τις στάσεις, καλώς.

- ΚΟΜΒΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ( εαν κάποιοςς χαθεί, παέι στο επόμενο..):
- Νεμέα, που αφήνουμε την Εθνική.
- Άστρος για ανεφοδιασμό
- Λεωνίδιο για να αποφασίσουμε απο που θα πάμε Γύθειο, Μονεμβασιά ή Γεράκι
- Γύθειο για ανεφοδιασμο
- Ταίναρο
- Αρεόπολη για ανεφοδιασμό
- Καλάματα (εαν κόψουμε την Μονεμβασιά)
- Σπάρτη,( με μινι τουρ στον Καιάδα)
- Τρίπολη, ανεφοδιασμός

ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ – για να μας βγουν οι ώρες..

- Μονεμβασιά, εαν πάμε είναι για γρήγορο καφέ, υπολογίζω μισή ώρα
- Ταίναρο, με τον ποδαρόδρομο που έχει και την φωτογράφηση που θα λάβει χώρα με εσώρουχα και ανοιξιάτικες προτάσεις νυχτικών ποτισμένων με αιθέρια έλαια απο τον αλαφροΐσκιωτο σχεδιαστή μόδας Ευθύμη Σκαλιμπούτσικα, υπολογίζω 1:30 ώρα.
- Καιάδας, 10 χλμ έξω απο Σπάρτη, σε 15-20 λεπτά βλέπεις ότι είναι να δεις.


Και κλόπη/paste απο τον Σπυράκος35 (35 όταν γράφτηκε το 2006, όχι τώρα, που το παίζει νιάτο και τζόβενος με το ιπποποταμόπλοιο..) απο την προηγούμενη εκδρομή:


Το είπα και θα το ξαναπώ…. ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΒΟΛΤΑ…. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το εξηγήσουμε το γιατι….
Θυμίζω…. ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΙΣ 8πμ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ…. ΕΛΑΤΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΚΑΦΕ (TO KNOW US BETTER)


Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να είναι κατανοητά, ελπίζω να μην είναι παρεξηγήσιμα και ελπίζω να μαζευτούμε πολλοί και να περάσουμε καλά….



ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ 8:00!!
ΜΆΖΩΞΗ, ΌΤΙ ΩΡΑ ΘΕΛΕΤΕ ΕΛΑΤΕ!!!


Συμμετοχές:
1. - Έδωσα το παγωτό στην μπέμπα να το κρατάει και αυτή το έγλυψε..
- Και γιατί τσαντίστηκες εσύ ρε καράφλα?
- Μαναγλύψει???Το παγωτό μου???
2.

zizou
26/04/2013, 16:22
Μετά από μακρά οδηγική χειμερία νάρκη λέω να έρθω να πιάσω τήν άνοιξη παρέα σας.

karellen
26/04/2013, 16:42
Ταπεινή γνώμη:
Άμα πάτε ΚΑΙ Μονεμβασιά θα μπλέξετε.
Η διαδρομή Λεωνίδιο-Κρεμαστή-Ρειχιά-Μονεμβασιά είναι πολύ στριφτερή και με στενό οδόστρωμα και θα καθυστερήσετε.
Μετά όμως προς Γύθειο ο δρόμος ανοίγει.

Manalishi
26/04/2013, 16:52
Άμα πάμε Μονεμβασιά, μετά δεν έχει Καλαμάτα.

ΛΕΩΝΙΔΙΟ – ΓΥΘΕΙΟ= 85 ΧΛΜ
1:40 ΛΕΠΤΑ

ΛΕΩΝΙΔΙΟ- ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ – ΓΥΘΕΙΟ = 166 ΧΛΜ
3:40 ΛΕΠΤΑ

ΤΑΙΝΑΡΟ- ΑΡΕΟΠΟΛΗ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΚΑΙΑΔΑΣ- ΣΠΑΡΤΗ=180 ΧΛΜ
3:04 ΛΕΠΤΑ,

ΤΑΙΝΑΡΟ – ΣΠΑΡΤΗ = 100 ΧΛΜ
1:40 ΛΕΠΤΑ,

Άρα ο χρόνος που γλιτώνουμε απο την μία διαδρομή, τον κρατάμε για την άλλη, και ανάποδα. Το χρόνο που θα χρειαστούμε για Μονεμβασιά, θα τον κερδίσουμε αποφεύγοντας την Καλαμάτα.

pektis
26/04/2013, 18:55
Μεσα & εγω!:beer:

peter86
26/04/2013, 19:03
:wave2:αρε manalishi ποσο ωραία τα λες...Παιδιά δεν θα μου βγει για αύριο, sorry!!!
ρε γαμώτο μαλακια θα έρθει και ο Φίλιππας με το τέρας, πλάκα θα έχει.....
Αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τα ξημερώματα σας εύχομαι καλα όμορφα χιλιομετρα!!!!!:wave2:

sotostzav
26/04/2013, 19:19
Ελα ρε παλαβε και λεω θα λιωσουμε με το cbf τοσα χιλιομετρα... Περασα τεταρτη απο κιλερ μα δεν ειδα το εργαλειο απ εξω.

Δεν βγαινουν τα παλιοευρα μανα μ!!!!Δυστηχως...Και εφτιαξα και το μπροστινο ρε πστ μου.....Σε ειδανε που κοιταγες στον κιλερ,μου το πανε φιλε!!!Οποτε θες να ριχνεις ενα τηλ πρωτα γιατι γυρναω και εξω;)Καλα να περασετε,θα ναι ωραια βολτα οπως δειχνει!!!

amyroukai
26/04/2013, 19:54
Εμ πριν πας και τ' ακουμπησεις συνεργειο το λες, σκαμε με εργαλειοθηκη και ροποκλειδα και λαδακια με κοστος μονο το λαδακι... Και πας και εκδρομη.

peter86
26/04/2013, 19:55
θα στο πω εγώ Γιάννη τότε σύντομα....μην άγχεσαι..................

spyrakos35
26/04/2013, 20:09
καλά να περάσετε ωρέ.....

:beer:

pektis
26/04/2013, 20:28
θα στο πω εγώ Γιάννη τότε σύντομα....μην άγχεσαι..................

:bawl::lol:

spyrakos35
27/04/2013, 20:53
πήγατε - ήρθατε?

όλα καλά?

peter86
28/04/2013, 10:32
Που βρισκεστε ρε; Γυρισατε;

Manalishi
28/04/2013, 12:02
καλημερα, όλοι ειμαστε πίσω καλά.

zizou
28/04/2013, 12:57
Καλημερα.Πολυ ωραια βολτα σε ομορφα κομματια της Πελοππονησου που εγω δεν ειχα παει (Ακρωτηριο Ταιναρος).Ευχαριστω ολους για καλη παρεα.

ΥΓ1:Γιαννη ελπιζω να μη σου κοστισε πολυ που φαγαμε σουβλακια κ οχι καμμια γουρουνοπουλα.Το Πασχα ειναι κοντα για τετοια εδεσματα!

ΥΓ2:Δημητρη ηρωα με τα κ@@λ@ν πως σου πανε τα βολαν!

ΥΓ3:Τη γλυτωσες κ σε αυτη τη βολτα παικτη μου,κ μη ρωτησεις τι,ξερεις εσυ!

ΥΓ4:Αλεξανδρε εισαι ημιθεος εσυ κ το KLE!!!!

peter86
28/04/2013, 20:29
πόσα χλμ γράψατε ρε σεις???

pektis
29/04/2013, 08:58
700

amyroukai
29/04/2013, 09:12
πόσα χλμ γράψατε ρε σεις???

Η βόλτα ήταν πολύ καλή, όπως αναμενόταν. Το μόνο δύσκολο κομμάτι ήταν το περπάτημα ως το φάρο. Εμ είπαμε σιδερόκωλη όχι λαπαδόκοιλη, το περιπατητικό κομμάτι δεν ήταν υπολογισμένο και το ανθρώπινο μέλος του πακέτου "μοτοβόλτα" κλάταρε με μόλις 75 λεπτά περπάτημα σύνολο (σε ιδιαίτερα κακοτράχαλο έδαφος, λέμε τώρα καμμιά μλκια για να νιώσουμε καλύτερα). Το περπάτημα με κούρασε περισσότερο από μιά ΠΣΚ ολόκληρη, this is halva. Πέραν αυτού οδηγικά άλλα κομμάτια όμορφα, άλλα αδιάφορα (αλλά έδωσαν τροφή για φαντασιώσεις θερινής επίσκεψης σε παραλίες) πάντως το μάτι χόρτασε, το χέρι χόρτασε, ντάξει ρε δεν φάγαμε γουρνοπούλα αλλά δεν πειράζει, μετά το φάρο σκέφτομαι να το ράψω το στόμα, το στομάχι, κάτι τέλος πάντων. Ο pektis θεά λέμε με το tshirtάκι, το τζινάκι (αλλά με φοβεροτιτανοτεράστιες "προστασίες" επιγονατίδες από μέσα) και τα Nike Shox ειδικά ψωνισμένα για μοτοβόλτες σε γκρι χρώμα να μην φαίνεται η βρώμα του δρόμου, λυτά κορδόνια για άνεση και αερισμό, με το που έπεσε ο ήλιος έτρεμε σαν το ψάρι αλλά ΔΕΝ ΠΟΝΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ λέμε. "Α εσείς φέρατε και ζακετάκια" εεεε γλυκό μου ακόμα και Αύγουστο να περάσεις από Ταϋγετο/Τρίπολη κλπ κρύο κάνει. Ο φαροφύλακας τρελό παλικάρι, δείγμα μιάς Ελλάδας με τα καλά της και με τα κακά της όλα σε ένα πακέτο. Ο μαναλίσις και ο ζιζού σε καλά κέφια, το Αλεκάκι KLE πεινασμένο για χιλιόμετρα, ο Άλεξ14 μαχητικότατος και κρίμας που δεν τον βλέπουμε πιο συχνά, "δικό μας παιδί". Σπύρο όντως οι banditαίοι είναι πειραγμένοι τελικά. Το 50% της παρέας σαν φυσική παρουσία, παραπάνω αν μετρήσεις και την παρκαρισμένη ιδιοκτησία :)

Συνολικά χιλιόμετρα με βάση το gps του κινητού περίπου 670 από σπίτι σε σπίτι. Και νομίζω κάτω από 80 ευρώ ή εκεί περίπου συνολικά έξοδα βενζίνες-φαγητό-διόδια-καφέ.

alex14
29/04/2013, 09:34
686 χλμ εγραψα, καταπληκτικη παρεα, χορτασαμε οδηγηση.

:beer:

pektis
29/04/2013, 09:48
Κατσε να βαλω καμια foto να σταματησει την γκρινια......

Πολυ πεζοπορια ...288745

pektis
29/04/2013, 09:50
288746Ο σκοπος της βολτας...

pektis
29/04/2013, 09:51
Και το κλασικο ναυαγιο...288747