PDA

View Full Version : κατοχοι aprilia mana gt???



bar-code
24/04/2013, 21:01
καλησπερα!μπορει καποιος που εχει το μηχανακι να με διαφωτισει σχετικα?
καταναλωση,στησιμο,δυναμη,δικαβαλο ταξιδι,δεκτικο σε τριβαλίτσο???

byron
24/04/2013, 23:46
καλησπερα!μπορει καποιος που εχει το μηχανακι να με διαφωτισει σχετικα?
καταναλωση,στησιμο,δυναμη,δικαβαλο ταξιδι,δεκτικο σε τριβαλίτσο???

Κατανάλωση δεν ξέρω. Εχω κάνει καμμιά 50αριά γύρους στα Μέγαρα :tooth: και μπορώ να πω
Στήσιμο-> Μια χαρά για τον χαρακτήρα του. Μην περιμένεις σουπερ ουαου αναρτήσεις, αλλά μια χαρά δούλευαν. Φρένα ικανοποιητικότατα.
Δύναμη-> Κοίτα...φωτιά να βάλει δεν βάζει. Τροχό πρέπει να έχει κάτω από 60 άλογα και τελική γύρω στα 200? Το κιβώτιο είναι υπέροχο !!!
Ταξίδι -> Ανετότατα και ξεκούραστα, ιδίως το GT που έχει και fairing. Ανετη σέλα πίσω.
Τριβάλιτσο-> Δεν νομίζω οτι έχει κανένα θέμα.

περισσότερες πληροφορίες, ρίψατε μήνυμα εις apriliabikers (http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?board=121.0) που παλεύουν με δαύτα.

sapila racing
25/04/2013, 09:59
περισσότερες πληροφορίες, ρίψατε μήνυμα εις apriliabikers (http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?board=121.0) που παλεύουν με δαύτα.

Γιατί παλεύουν δεν θα του πείς του ανθρώπου? :D

byron
25/04/2013, 11:22
Γιατί παλεύουν δεν θα του πείς του ανθρώπου? :D

Να πω την αλήθεια, δεν έχω ιδέα αν είναι ευχαριστημένοι ή όχι οι κάτοχοι.
Ίσως μια ερώτηση στη δύναμη Δ που έχουν πολλά Mana να βοηθούσε. :D

7gibernau
25/04/2013, 11:43
δηλαδη τωρα ο bar code θα ρωτησει για τη μανα του αλλου???

sapila racing
25/04/2013, 12:21
Να πω την αλήθεια, δεν έχω ιδέα αν είναι ευχαριστημένοι ή όχι οι κάτοχοι.
Ίσως μια ερώτηση στη δύναμη Δ που έχουν πολλά Mana να βοηθούσε. :D

Σωστά, μόνο μην τους ρωτήσει κανείς σε φάση που το σπρώχνουν γιατί θα έχουν νεύρα και μπορεί να μπλέξουν. ;)

Ο μονος λόγος που μπορώ να σκεφτώ για να επιλέξει καποιος στο Mana ειναι η ελλειψη συμπλέκτη και ο χώρος στο τεπόζιτο.
Αν για καποιο λόγο, που εγω δεν τον καταλαβαίνω, θέλει καποιος μηχανακι χωρίς συμπλέκτη, υπάρχει και το Honda NX700.
Επίσης το Mana εχει χειρότερη μεταπώληση κι απο MZ250 ETZ. :lol:

byron
25/04/2013, 14:10
Αν για καποιο λόγο, που εγω δεν τον καταλαβαίνω, θέλει καποιος μηχανακι χωρίς συμπλέκτη, υπάρχει και το Honda NX700.
Επίσης το Mana εχει χειρότερη μεταπώληση κι απο MZ250 ETZ. :lol:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρει κάποιος NX που είναι σαν πατημένη σκατούλα και στο ταξιδάκι θα είναι για γέλια.
Προσωπικά το είδα σαν μια πολύ τίμια και εύκολη μοτοσυκλέτα για αρχάριους.

Για τιμή μεταπώλησης δεν έχω ιδέα, αλλά πάντα μου ήταν αδιάφορο να αγοράσω μοτοσυκλέτα για να αρέσει στον επόμενο.

sapila racing
25/04/2013, 14:23
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρει κάποιος NX που είναι σαν πατημένη σκατούλα και στο ταξιδάκι θα είναι για γέλια.
Προσωπικά το είδα σαν μια πολύ τίμια και εύκολη μοτοσυκλέτα για αρχάριους.

Για τιμή μεταπώλησης δεν έχω ιδέα, αλλά πάντα μου ήταν αδιάφορο να αγοράσω μοτοσυκλέτα για να αρέσει στον επόμενο.

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το 'το είδα σαν μια πολύ τίμια και εύκολη μοτοσυκλέτα για αρχάριους'. Θα ήταν κανονικά, αλλά το παράδειγμα με τον ΔΙΑΣ να σπρώχνει είναι πραγματικό.
Και απο οτι είχα διαβάσει τότε δεν ήταν ο μοναδικός που είχε το πρόβλημα.
Εδω μέσα υπάρχει αγγελία Μana που το πουλάει με αλλαγμένο όλο το μοτέρ στην εγγύηση, αλλά εδω και κανα χρόνο+ δεν το παίρνει κανείς κι ας ειναι παμφθηνο.
Δεν μιλάμε απλά για μειωμένη αξία μεταπώλησης (σημερα αυτο ειναι ετσι κι αλλιώς ανέκδοτο), αλλά για αδυναμία πώλησης.

Μπορεί και να φτιάχτηκαν τα προβλήματα. και να εμεινε η εντύπωση.

bar-code
25/04/2013, 15:32
exo ena gsxr pou mallon de tha to parei kaneis opote.....to kratao ki ego gia na bgazo tis....orekseis mou :a39: kai psaxno ena akoma gia xalaro taksidaki diplos kai me trivalitso.
eipa na eimai toooso xalaros pou na dokimaso akoma kai automato.opote 2 tina:nc 700 x i mana gt.kai stis epoxes pou zoume i katanalosi einai ena themataki opote thelo na matho ti kaiei to mana,giati lene oti to nc DEN kaiei!

bar-code
25/04/2013, 15:39
vasika to erotima einai to eksis:
me ena ntepozito ti autonomia exei???
to nc leei 400!!!!:eyepop::eyepop::eyepop::eyepop:

SHOOTER045
26/04/2013, 00:37
το ειχα για καποιες μερες,ωραιο ανετο(σχετικα)και με φαρους καγκελα μεγαφωνα,τωρα για τριπλετα δεν ξερω,καπου καπου εκανε τσαφ και εσβηνε οπως και τα pegaso ιταλια γαρ,αυτονομια σχετικη ο δεικτης εδειχνε οτι να ναι(ισως εφταιγε το συγκεκριμενο μηχανακι)και δεν εκανα ταξιδι-διαδρομη για ασφαλες συμπερασμα καταναλωσης για κινηση στην πολη ομως ανετα 3-4/100,πρακτικο αν εισαι τεμπελης,ενα μεγαλο σκουτερ
αυτα

bar-code
26/04/2013, 00:56
dld file shooter045 me 15 ntepozito ekanes >400 km ?????

SHOOTER045
26/04/2013, 01:01
αν διαβασες καλα τι εγραψα παραπανω,ειπα για κινηση εντος πολης με μικρες ταχυτητες και μερικα ξεσπασματα,ετσι γραφει 400χλμ με ενα γεμισμα

bar-code
26/04/2013, 01:33
αν διαβασες καλα τι εγραψα παραπανω,ειπα για κινηση εντος πολης με μικρες ταχυτητες και μερικα ξεσπασματα,ετσι γραφει 400χλμ με ενα γεμισμα

mi tsantizese! :uplate:

se diavasa parapano alla epeidi to 400 einai kapos upervoliko noumero,ithela epiveveosi.isos se taksidi me taxutites 120-140 me sunexi roi na einai pio xamili katanalosi gt den exei stamata-ksekina kai skotsarismata
thanks anyway :beer:

p.s. 15ari ntepozito ennoousa

SHOOTER045
26/04/2013, 01:38
δεν τσατιζομαι,οντως με χαμηλες ταχυτητες και λογω του αυτοματου συμπλεκτη να εχει τετοια χαμηλη καταναλωση,σε δρομο με χλμ δεν ξερω

bar-code
29/04/2013, 14:52
kanas allos kalos sumforoumitis me diko tou mana????

Ilias.leon
11/02/2019, 17:44
Ειμαι κάτοχος ενος mana gt του 09. Η μηχανη αυτη ειναι απο τις πιο ολοκληρωμενες της αγορας.Τα κανει ολα και συμφέρει.Την αγόρασα σε προσφορά 8600euro.Το μοτερ κανενα πρόβλημα.Ειχα ρωτησει την ομάδα Διας,στην αρχη που ιδρύθηκε,τα managt καναν 3 βάρδιες ασταμάτητα,μου ειπαν αν του κανεις τα σέρβις του θα το εχεις για μια ζωη.Φρενα πολύ δυνατα με abs της Continental.Αυτο και το KTM smt το πρωτο φόρεσαν.Οταν δεν υπήρχε ακομα το tracion control,αυτο ειχε χαρτογράφηση rain ,για μεγαλύτερη ασφάλεια.Καταναλωση Πατρα-Αθηνα με σβελτη οδήγηση 1:45χρονος 5,5lt./100hm.Στην πολη πρακτικοτατη και στο ταξίδι ανετη.Τελος δυνατη αν και στον τροχο 55hp.εχει πολύ καλη ροπη και άμεσο τράβηγμα.Στα φαναρια εξαφανίζεται,στην λίστα υπαρχουν πολλά μηχανακια ακομα και πιο δυνατα που δεν ακολουθουν.Ακομα μπορείς ανετα να βαλεις στην πρίζα 1000,που θα τα σπάσουν για να σε περάσουν.Τελος δυσκολα θα το αλλάξω ,θα προτιμήσω να το βελτιώσω σε μερικα σημεια και να συνεχισω την πορεια μου με την όμορφη Ιταλιδα!

Pew
11/02/2019, 22:21
Στα φαναρια εξαφανίζεται,στην λίστα υπαρχουν πολλά μηχανακια ακομα και πιο δυνατα που δεν ακολουθουν.Ακομα μπορείς ανετα να βαλεις στην πρίζα 1000,που θα τα σπάσουν για να σε περάσουν

Γιατι εσυ δε θα το σπασεις για να πας διπλα διπλα με ενα Varadero??? Ρελαντι θα εισαι?? (v90 ... για να μην παμε σε τιποτα CBF1000 που μετα την 2α το ψαχνεις)

Ilias.leon
21/10/2019, 14:46
Γιατι εσυ δε θα το σπασεις για να πας διπλα διπλα με ενα Varadero??? Ρελαντι θα εισαι?? (v90 ... για να μην παμε σε τιποτα CBF1000 που μετα την 2α το ψαχνεις)

Εννοείται οτι θα το σπάσω!!! Αλλά μιλάμε για 55hp στον τροχό.Σε μια άτυπη κόντρα με κάτι φιλαράκια,φανάρι,φανάρι το gsxr 600 με 130hp+ στο τροχό με πέρασε μετά τα 185 στο κοντέρ και μετά κατευθείαν στα φρένα . ο δε άλλος φιλαράκος με το καινούργιο tracer 700 με 75hp , απλά έβλεπε τον αριθμό κυκλοφορίας μου. Με λίγα λόγια είναι μία μηχανή σοβαρή,πρακτική και αν το θελήσεις η δύναμη και το τράβηγμα που έχει δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητο!!!

BLiTzER
21/10/2019, 14:50
Εννοείται οτι θα το σπάσω!!! Αλλά μιλάμε για 55hp στον τροχό.Σε μια άτυπη κόντρα με κάτι φιλαράκια,φανάρι,φανάρι το gsxr 600 με 130hp+ στο τροχό με πέρασε μετά τα 185 στο κοντέρ και μετά κατευθείαν στα φρένα . ο δε άλλος φιλαράκος με το καινούργιο tracer 700 με 75hp , απλά έβλεπε τον αριθμό κυκλοφορίας μου. Με λίγα λόγια είναι μία μηχανή σοβαρή,πρακτική και αν το θελήσεις η δύναμη και το τράβηγμα που έχει δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητο!!!

Όταν λες "μηχανή", εννοείς "σκούτερ".

Bowleno
21/10/2019, 15:08
Εννοείται οτι θα το σπάσω!!! Αλλά μιλάμε για 55hp στον τροχό.Σε μια άτυπη κόντρα με κάτι φιλαράκια,φανάρι,φανάρι το gsxr 600 με 130hp+ στο τροχό με πέρασε μετά τα 185 στο κοντέρ και μετά κατευθείαν στα φρένα . ο δε άλλος φιλαράκος με το καινούργιο tracer 700 με 75hp , απλά έβλεπε τον αριθμό κυκλοφορίας μου. Με λίγα λόγια είναι μία μηχανή σοβαρή,πρακτική και αν το θελήσεις η δύναμη και το τράβηγμα που έχει δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητο!!!

Μου αρέσει που έχεις 2 μηνύματα στο κοντέρ, και θυμήθηκες να του απαντήσεις μετά από 8 μήνες.....:lol:

sapila racing
21/10/2019, 15:19
Εννοείται οτι θα το σπάσω!!! Αλλά μιλάμε για 55hp στον τροχό.Σε μια άτυπη κόντρα με κάτι φιλαράκια,φανάρι,φανάρι το gsxr 600 με 130hp+ στο τροχό με πέρασε μετά τα 185 στο κοντέρ και μετά κατευθείαν στα φρένα . ο δε άλλος φιλαράκος με το καινούργιο tracer 700 με 75hp , απλά έβλεπε τον αριθμό κυκλοφορίας μου. Με λίγα λόγια είναι μία μηχανή σοβαρή,πρακτική και αν το θελήσεις η δύναμη και το τράβηγμα που έχει δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητο!!!

2 τινά.
Η πλάκα σου κάνουν οι φίλοι σου και σ αφήνουν να τους περνάς επίτηδες, ή είναι τελείως κουλάδια.

Pew
21/10/2019, 17:01
Εννοείται οτι θα το σπάσω!!! Αλλά μιλάμε για 55hp στον τροχό.Σε μια άτυπη κόντρα με κάτι φιλαράκια,φανάρι,φανάρι το gsxr 600 με 130hp+ στο τροχό με πέρασε μετά τα 185 στο κοντέρ και μετά κατευθείαν στα φρένα . ο δε άλλος φιλαράκος με το καινούργιο tracer 700 με 75hp , απλά έβλεπε τον αριθμό κυκλοφορίας μου. Με λίγα λόγια είναι μία μηχανή σοβαρή,πρακτική και αν το θελήσεις η δύναμη και το τράβηγμα που έχει δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητο!!!

Εαν ισχυριζεσαι οτι με το Aprilia Mana κοντράρεις GSXR600 μεχρι τα 185km/h ... τοτε ο τυπος με το 600άρι ειναι απλα κουλαδι ή εσυ ονειρευόσουν.

Τα λεμε σε κανα 8μηνο παλι, ονειρα γλυκα!

BLiTzER
21/10/2019, 17:07
Πιάνει 185 το σκούτερ;

bulmont
21/10/2019, 17:36
Μου αρέσει που έχεις 2 μηνύματα στο κοντέρ, και θυμήθηκες να του απαντήσεις μετά από 8 μήνες.....:lol:



Γιατί πρέπει να συμπληρώσει 50 μηνύματα γιά να δώσει απάντηση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΤάκηςΜπ
22/10/2019, 21:08
Εννοείται οτι θα το σπάσω!!! Αλλά μιλάμε για 55hp στον τροχό.Σε μια άτυπη κόντρα με κάτι φιλαράκια,φανάρι,φανάρι το gsxr 600 με 130hp+ στο τροχό με πέρασε μετά τα 185 στο κοντέρ και μετά κατευθείαν στα φρένα . ο δε άλλος φιλαράκος με το καινούργιο tracer 700 με 75hp , απλά έβλεπε τον αριθμό κυκλοφορίας μου. Με λίγα λόγια είναι μία μηχανή σοβαρή,πρακτική και αν το θελήσεις η δύναμη και το τράβηγμα που έχει δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητο!!!

Άτυπη κόντρα εννοείς ότι οι άλλοι 2 δεν ήξεραν ότι πατουσατε; :lol:

Coyote.V
22/10/2019, 21:08
Υπάρχει τέτοιο μηχανάκι; Βάλατε καμιά φώτο να το δούμε.

Ilias.leon
22/10/2019, 21:48
Με 43αρι ανάποδο πιρούνι,ακτινικες τετραπιστονες δαγκανες,17'τροχους,ψαλιδαρα,πίσω λάστιχο 180 ...οκ το λες και σκούτερ. Επειδή όμως δεν ονειρεύομαι ,όντος η οδήγηση του ειναι σκούτερ, όμως αν το οδηγήσεις στο σειριακό που σπας τις ταχύτητες ,θα ήθελα να μου δώσεις εσύ την απάντηση τι ακριβώς είναι το managt.Τα δε φιλαράκια μου δεν ειναι κουλά....δεν ήμασταν σε πίστα ,ούτε βάλαμε κανένα στοίχημα....μεσα στην πόλη φανάρι,φανάρι. Το mana gt είπαμε 55hp στον τροχό ,δεν είπα οτι πάτησα το gsxr 600 ,είπε οτι του έφυγα μπροστά, μίλησα για πρίζα όχι οτι ειναι μηχανή για αγώνες.Αν θες όμως να το πας και ποιο πέρα με 3000euro εχεις100hp στον τροχο βλ.(Ταμπακης Κερατσίνι).Για συμπεριφορά και top speed υπάρχουν πολλά video στο youtube. Με λίγα λόγια γιατί ξεφύγαμε,εγω απο την προσωπική μου εμπειρία πιστεύω ότι η μηχανή (σκουτερ).ειναι τίμια . Την οδηγείς εύκολα ,καλά κρατηματα,δυνατά φρένα,δύναμη απο χαμηλά , πολύ καλή κατανάλωση για 850 κυβικά ,προστασία απο αέρα ,ξεκούραστη θέση οδήγησης και τέλος σχεδόν μηδενικά προβλήματα.

Pew
22/10/2019, 22:00
Cool story!

Ilias.leon
23/10/2019, 12:48
true story!!!

Kickstart
23/10/2019, 13:20
σχεδόν μηδενικά προβλήματα.Το χει συνάδελφος απο καινούργιο...δεν ειναι κακό αν και είχε θεματάκια στην αρχή..

στα μηδενικα προβλήματα συμπεριλαμβάνεις τα δακρυσματα δοχειων συμπλεκτη και φρενων ετσι;

Ilias.leon
23/10/2019, 17:19
Το έχω από το 09. Έχει 60000χμ. χρήση Πειραιά- Πάτρα κάμποσα χρονάκια γιατί είμαι ναυτικός και τώρα τελευταία μόνο αστική.. (Ναυτικός)οπότε έχει φάει και λίγο αλμύρα... Βέβαια τακτικά πλυσιματα και τα προγραμματισμένα τού service. Το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε είναι οι αλλαγές ταχύτητας στο πόδι 78euro κόστος το οποίο και δεν εχω φτιάξει ακόμα ,γιατι σχεδόν ποτέ δεν το οδήγησα με αυτόν το τρόπο...... Εκτός απο τα αυτόματα προγράμματα touring,sport,rain. Το 7αρι σειριακό στο χέρι είναι όλα τα λεφτά! Το μόνο πρόβλημα φίλε μου είναι να βρίσκεις κάποιον καλό μάστορα για να το συντηρήσεις.

ΤάκηςΜπ
23/10/2019, 17:22
Το έχω από το 09. Έχει 60000χμ. χρήση Πειραιά- Πάτρα κάμποσα χρονάκια γιατί είμαι ναυτικός και τώρα τελευταία μόνο αστική.. (Ναυτικός)οπότε έχει φάει και λίγο αλμύρα... Βέβαια τακτικά πλυσιματα και τα προγραμματισμένα τού service. Το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε είναι οι αλλαγές ταχύτητας στο πόδι 78euro κόστος το οποίο και δεν εχω φτιάξει ακόμα ,γιατι σχεδόν ποτέ δεν το οδήγησα με αυτόν το τρόπο...... Εκτός απο τα αυτόματα προγράμματα touring,sport,rain. Το 7αρι σειριακό στο χέρι είναι όλα τα λεφτά! Το μόνο πρόβλημα φίλε μου είναι να βρίσκεις κάποιον καλό μάστορα για να το συντηρήσεις.

Είσαι μάγκας Ηλία.Δεν τσιμπάς με τίποτα.Καλές βόλτες :beer:

Ilias.leon
23/10/2019, 18:39
Καλές βόλτες Τάκη.

extisatokat
24/10/2019, 00:58
Το έχω από το 09. Έχει 60000χμ. χρήση Πειραιά- Πάτρα κάμποσα χρονάκια γιατί είμαι ναυτικός και τώρα τελευταία μόνο αστική.. (Ναυτικός)οπότε έχει φάει και λίγο αλμύρα... Βέβαια τακτικά πλυσιματα και τα προγραμματισμένα τού service. Το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε είναι οι αλλαγές ταχύτητας στο πόδι 78euro κόστος το οποίο και δεν εχω φτιάξει ακόμα ,γιατι σχεδόν ποτέ δεν το οδήγησα με αυτόν το τρόπο...... Εκτός απο τα αυτόματα προγράμματα touring,sport,rain. Το 7αρι σειριακό στο χέρι είναι όλα τα λεφτά! Το μόνο πρόβλημα φίλε μου είναι να βρίσκεις κάποιον καλό μάστορα για να το συντηρήσεις.

εχεις p.m.
ανοιξε mail box