PDA

View Full Version : Γριά κότα VS πιπίνι



Mago Babidi
25/04/2013, 21:18
Προχθές βόλταρα με το Χ-ΜΑΧ μου (2011) και μπροστά μου είδα μάλλον ένα Σουζουκάκι 250άρι τουλάχιστον 15 ετών.

Και αναρωτήθηκα: πιο ασφαλές είναι το βαρύ αλλά σύγχρονο σκουτεράκι ή μια πεπερασμένη μοτοσυκλέτα;

Η ερώτηση μπορεί να φανεί σε περισσοτέρους εύκολη ή χαζή, αλλά πέρα από το σκουτεράκι και το CBF της σχολής οδήγησης δεν έχω εμπειρία, οπότε μιλάμε για μαααααααυρα μεσάνυχτα :cry::p


:wave2:


(δημοσκόπηση πώς μπαίνει άραγε??)

McTalas
25/04/2013, 22:14
οταν το μηχανακι ειναι καλοσυντηριμενο και συμπεριφερεσαι ωριμα και 70 χρονων να ειναι δεν εχεις θεμα...

Mago Babidi
25/04/2013, 22:27
Το "θέμα" μου δεν είναι πώς θα συμπεριφερθεί μόνη της, αλλά σε σύγκριση με το Χ-ΜΑΧ μου πχ.

Να το πω αλλιώς... Σε μια δύσκολη φάση, πού θα ήθελες να ήσουν επάνω; (νταξ όταν μιλάμε για παλιά μοτό δεν εννοούμε κάποια που είναι συντηρημένη σαν να ήταν καινούρια... μιλάμε για "φυσιολογικές" καταστάσεις).

:)

McTalas
25/04/2013, 22:40
καθε μηχανακι εχει και τα ορια του οπως επισης σοβαρος παραγοντας ειναι το περιβαλλον, αν το μηχανακι σου ειναι χρεπι ή ακομα και στο χ-μαχ τα λαστιχα σου ειναι "ξυλινα" και να φρενα εχουν γινει κατουρο τοτε ισως να συμπεριφερθει πολυ χειροτερα απο ενα παλιο μηχανακι.
αν το δρομος ειναι "γυαλι" και εσυ ξεπερνας τα ορια τοτε δεν σου φταιει το παλιακο μηχανακι...

stefanos
25/04/2013, 22:46
Σε μιά δύσκολη φάση καλό είναι να μην βρίσκεσαι πάνω σε κάτι 160+ κιλών με το 80% του βάρους του στην πίσω ρόδα και ψαλίδι βάρους 50 κιλών πού ελέγχεται από τελευταίας ποιότητας αμορτισέρ.

Πολυμήχανος
25/04/2013, 23:33
Προχθές βόλταρα με το Χ-ΜΑΧ μου (2011) και μπροστά μου είδα μάλλον ένα Σουζουκάκι 250άρι τουλάχιστον 15 ετών.

Και αναρωτήθηκα: πιο ασφαλές είναι το βαρύ αλλά σύγχρονο σκουτεράκι ή μια πεπερασμένη μοτοσυκλέτα;

Η ερώτηση μπορεί να φανεί σε περισσοτέρους εύκολη ή χαζή, αλλά πέρα από το σκουτεράκι και το CBF της σχολής οδήγησης δεν έχω εμπειρία, οπότε μιλάμε για μαααααααυρα μεσάνυχτα :cry::p


:wave2:


(δημοσκόπηση πώς μπαίνει άραγε??)

Καταρχήν, αυτό το πεπερασμένη, μάλλον ξεπερασμένη ήθελες να γράψεις, και βάρεσες εκ ταχύτητας δύο φορές το ίδιο πλήκτρο... :)

Καταδεύτερον, ποιό είναι το ξεπερασμένο 250; Είναι κάπως ασαφής η περιγραφή, 250 είναι και το volty 250 είναι και το rgv...

Μια μοτοσυκλέτα έχει τον κινητήρα (το πιο βαρύ στοιχείο της) πολύ κοντά στο κέντρο της μάζας και είναι και αναρτώμενη μάζα αυτή. Επίσης το ψαλίδι της μοτοσυκλέτας, είναι αυτό ακριβώς, ψαλίδι.

Ένα σκούτερ έχει τον κινητήρα πολύ πίσω, στο μπρος άκρο του ψαλιδιού και μάλιστα μη-αναρτώμενο αφού πάει πάνω κάτω μαζί με το ψαλίδι, το δε ψαλίδι είναι και κινητήρας και εξάτμιση...

Θεωρητικά λοιπόν, αμέσως-αμέσως, η μοτοσυκλέτα πλεονεκτεί λόγω πιο ισορροπημένης δομής και αρχής λειτουργίας. Από κει και πέρα, μετράει η υλοποίηση, και η κατάσταση.

Προσωπική γνώμη και αντίληψη υποκειμενική δική μου:Εγώ σε σκούτερ όποτε έχω ανέβει, φοβάμαι.

dimmie_72
26/04/2013, 03:29
Μια μοτοσυκλέτα έχει τον κινητήρα (το πιο βαρύ στοιχείο της) πολύ κοντά στο κέντρο της μάζας και είναι και αναρτώμενη μάζα αυτή. Επίσης το ψαλίδι της μοτοσυκλέτας, είναι αυτό ακριβώς, ψαλίδι.

Καλά, έτσι είναι στημένο και το παπί....Υπερισχύει της παθητικής ασφάλειας του Burgman? :rolleyes:





Υ.Γ. Σωστό και το "πεπερασμένο" το του πράγματος.... Ότι είχε να δώσει αυτή η φιλοσοφία, το έδωσε ;)

stefanos
26/04/2013, 08:30
Καλά, έτσι είναι στημένο και το παπί....Υπερισχύει της παθητικής ασφάλειας του Burgman? :rolleyes:





Υ.Γ. Σωστό και το "πεπερασμένο" το του πράγματος.... Ότι είχε να δώσει αυτή η φιλοσοφία, το έδωσε ;)

Παθητική ασφάλεια σε δίτροχο?

dimmie_72
26/04/2013, 08:53
Παθητική ασφάλεια σε δίτροχο?

Αμέ! Ίσα να πέσει επάνω σου ένας ενώ είσαι καβάλα σε DAX και ίσα σε R1200GS;

alex14
26/04/2013, 09:12
Τα σκουτερ δεν ειναι μοτοσυκλετες. Μην συγκρινετε διαφορετικα πραγματα

:p

dimmie_72
26/04/2013, 10:25
Τα σκουτερ δεν ειναι μοτοσυκλετες. Μην συγκρινετε διαφορετικα πραγματα

:p


Μάλιστα... Δηλ. το αυτ/το αν έχει τη μηχανή μπροστά η πίσω η στο κέντρο, ανάρτηση McPherson η αερανάρτηση και δε συμμαζεύεται παύει να είναι αυτ/το;

sapila racing
26/04/2013, 10:27
Καλά αυτό δεν το διάβασε κανείς?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=31758

:D

notakos600
26/04/2013, 10:30
Τα σκουτερ δεν ειναι μοτοσυκλετες. Μην συγκρινετε διαφορετικα πραγμ

:p
+600



Μάλιστα... Δηλ. το αυτ/το αν έχει τη μηχανή μπροστά η πίσω η στο κέντρο, ανάρτηση McPherson η αερανάρτηση και δε συμμαζεύεται παύει να είναι αυτ/το;

Ότι νά'ναι...

alex14
26/04/2013, 10:31
Μάλιστα... Δηλ. το αυτ/το αν έχει τη μηχανή μπροστά η πίσω η στο κέντρο, ανάρτηση McPherson η αερανάρτηση και δε συμμαζεύεται παύει να είναι αυτ/το;

Το σκουτερ ειναι μια πλαστικη πολυθρονα με 2 ροδες (μπορει και 3) ισα για να τσουλαει.

Αυτο που εγραψες για τα αυτοκινητα ειναι ακυρο.

:smokin:

Πολυμήχανος
26/04/2013, 10:47
Καλά, έτσι είναι στημένο και το παπί....Υπερισχύει της παθητικής ασφάλειας του Burgman? :rolleyes:
Υ.Γ. Σωστό και το "πεπερασμένο" το του πράγματος.... Ότι είχε να δώσει αυτή η φιλοσοφία, το έδωσε ;)

Παθητική=όταν συμβεί το ατύχημα, πόσο θα σε προστατέψουν τα δομικά στοιχεία του οχήματος από τον σωματικό τραυματισμό.
Ενεργητική=πριν γίνει το ατύχημα, πόσο θα σε βοηθήσει το όχημα να το αποφύγεις. Π.χ. αν έχεις καλά φρένα, θα σε βοηθήσουν να φρενάρεις και να μην πέσεις πάνω στο εμπόδιο, σε σχέση με ένα όχημα που έχει κακά φρένα και δεν θα σταματήσει εγκαίρως.

'Ενα μεγάλο σκούτερ, ενδέχεται να παρουσιάζει καλύτερη παθητική ασφάλεια σε μετωπική πρόσκρουση από μια μοτοσυκλέτα, όπως το αντιλαμβάνομαι, διότι έχει πολύ όγκο ''μαλακών'' υλικών μπροστά, να φάνε αυτά την παραμόρφωση, να αποροφήσουν την κινητική ενέργεια, και ο οδηγός να γλυτώσει με μικρό τραυματισμό. Επιπλέον στο μεγάλο σκούτερ, και τα πόδια του αναβάτη προστατεύονται σε πλευρική σύγκρουση, αφού ουσιαστικά είναι μέσα στο όχημα, και μέχρι να φτάσει η παραμόρφωση στο πόδι, θα έχει φάει ένα μέρος της κινητικής ενέργειας το υλικό (πλαίσιο-πλαστικά) του σκούτερ.

Φυσικά όλα αυτά είναι χαοτικά, και μικρές παραλλαγές στο σενάριο του ατυχήματος, μπορεί να ευννοούν την μοτοσυκλέτα ή το σκούτερ σε παθητική ασφάλεια.

Τώρα αν εννοούσες για ενεργητική ασφάλεια, ένα σύχρονο παπί, και φρενάρες έχει, και αναρτήσεις έχει και ΕΛΑΦΡΥ είναι (μεγάλο προσόν σε ελιγμό-φρένα). Φαντάζομαι ας πούμε τον ευατό μου, να στρίβω τον κύκλο της κηφισσίας με ένα παπί 100 κιλών, και με ένα σκούτερ 160, και όπως πάω, βλέπω μπροστά ένα εμπόδιο που μου το έκρυβε η καμπυλότητα του κόμβου. Δεν μπορώ με τίποτα να φανταστώ, σε τι υπερτερεί ένα σκούτερ σε αυτήν την περίπτωση. Πόσο πιο πολλές πιθανότητες θα είχα με το ελαφρύ κεντρόμαζο παπί να αλλάξω διεύθυνση, από ότι με ένα βαρύ και πισόμαζο σκούτερ με μπροστινό σύστημα που δεν σημαδεύει τόσο καλά;

Φυσικά σε ένα άλλο σενάριο, π.χ. επιτάχυνσης για να γλυτώσεις, ή φρένα με αbs το σκούτερ μπορεί να βγαίνει κερδισμένο. Εξαρτάται από την περίπτωση.

Για την φιλοσοφία, δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...

notakos600
26/04/2013, 11:00
Για την φιλοσοφία, δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...

Ότι πήρε σκούτερ και θα μαμήσει τον κόσμο όλο, ένα πράγμα. :lol:

kostas777
26/04/2013, 12:26
Και αναρωτήθηκα: πιο ασφαλές είναι το βαρύ αλλά σύγχρονο σκουτεράκι ή μια πεπερασμένη μοτοσυκλέτα;

κανένα δεν είναι ασφαλές ή «πιο» ασφαλές. εδώ και 30 χρόνια, οι «κακές» από θέμα οδικής συμπεριφοράς μοτοσυκλέτες είναι υπό εξαφάνιση.

Antonisss
26/04/2013, 12:45
Αυτό που πιο απλοϊκά ρωτάει ο Mago Babidi ή αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πόση διαφορά στην ασφάλεια ή σε ένα φρενάρισμα σε μια κατάσταση πανικού έχει ένα μηχανάκι του τώρα με ένα μηχανάκι προ 15ετίας, με την εξέλιξη σε λάστιχα, αναρτήσεις, φρένα, πλαίσια...

Όσο για το αν το σκούτερ είναι/θεωρείται μοτοσυκλέτα, από τη στιγμή που σε αυτό ισχύουν οι βασικές αρχές περί ελέγχου και στριψίματος όπως σε μία μοτοσυκλέτα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μη θεωρείται ως μία...

kostas777
26/04/2013, 13:38
Αυτό που πιο απλοϊκά ρωτάει ο Mago Babidi ή αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πόση διαφορά στην ασφάλεια ή σε ένα φρενάρισμα σε μια κατάσταση πανικού έχει ένα μηχανάκι του τώρα με ένα μηχανάκι προ 15ετίας, με την εξέλιξη σε λάστιχα, αναρτήσεις, φρένα, πλαίσια...

τη διαφορά την κάνει ο αναβάτης. τώρα σύγκρινε scooter με CBR400RR του '89, άμα βγάλεις το σκούτερ καλλίτερο σε ο,τιδήποτε που έχει να κάνει με αυτά που αναφέρεις, να πάμε να πάρουμε σκούτερ για τις Σέρρες.

Antonisss
26/04/2013, 14:21
Κοίτα, αν το CBR είχε τα λάστιχα του 89 τότε η διαφορά μπορεί να μην είναι τόαο μεγάλη όσο φαντάζεσαι. Παρ'όλα αυτά, το θέμα δεν είναι η πίστα αλλά ο δρόμος. Και επειδή ο κάθε αναβάτης έχει τα χούγια του και τις ιδαιτερότητές του, άλλος αισθάνεται πιο ασφαλής με Suzuki 250 15ετίας, άλλος με μοντέρνο σκούτερ με το ABS του

Πολυμήχανος
26/04/2013, 14:57
Που να ξέραμε και ποιό είναι το suzuki.....

stefanos
26/04/2013, 15:05
Παθητική=όταν συμβεί το ατύχημα, πόσο θα σε προστατέψουν τα δομικά στοιχεία του οχήματος από τον σωματικό τραυματισμό.
Ενεργητική=πριν γίνει το ατύχημα, πόσο θα σε βοηθήσει το όχημα να το αποφύγεις. Π.χ. αν έχεις καλά φρένα, θα σε βοηθήσουν να φρενάρεις και να μην πέσεις πάνω στο εμπόδιο, σε σχέση με ένα όχημα που έχει κακά φρένα και δεν θα σταματήσει εγκαίρως.

'Ενα μεγάλο σκούτερ, ενδέχεται να παρουσιάζει καλύτερη παθητική ασφάλεια σε μετωπική πρόσκρουση από μια μοτοσυκλέτα, όπως το αντιλαμβάνομαι, διότι έχει πολύ όγκο ''μαλακών'' υλικών μπροστά, να φάνε αυτά την παραμόρφωση, να αποροφήσουν την κινητική ενέργεια, και ο οδηγός να γλυτώσει με μικρό τραυματισμό. Επιπλέον στο μεγάλο σκούτερ, και τα πόδια του αναβάτη προστατεύονται σε πλευρική σύγκρουση, αφού ουσιαστικά είναι μέσα στο όχημα, και μέχρι να φτάσει η παραμόρφωση στο πόδι, θα έχει φάει ένα μέρος της κινητικής ενέργειας το υλικό (πλαίσιο-πλαστικά) του σκούτερ.

Φυσικά όλα αυτά είναι χαοτικά, και μικρές παραλλαγές στο σενάριο του ατυχήματος, μπορεί να ευννοούν την μοτοσυκλέτα ή το σκούτερ σε παθητική ασφάλεια.



Και φυσικά όλα αυτά εφόσον κάποιος κολήσει με μονωτική ταινία τον αναβάτη πάνω στην μοτοσυκλέτα, γιατί πραγματικά δεν νομίζω ότι
κάποια ταπετσαρία σέλας έχει επαρκη πρόσφυση ώστε να κρατήσει τον αναβάτη πάνω της ενώ παραμορφώνονται τα υλικά γύρω του:).

Πολυμήχανος
26/04/2013, 15:11
Ο αναβάτης της μοτοσυκλέτας, φυσικά και θέλει να διατηρήσει την κινηση το σώμα του, αλλά και πάλι σκέψου το λίγο... Ο αναβάτης μοτό εκτοξεύεται, αν έχει κανά στριτ κοπανάει και τα γεννητικά του στο ντεπόζιτο και βρήσκει στο άλλο όχημα. Ο αναβάτης σκούτερ, βρήσκει στην ζελατίνα και στα πλαστικά του σκούτερ στο τιμόνι και στην ποδιά. Ε όσο νάναι, πιο παθητική ασφάλεια έχει και πάλι...

Στην δε περίπτωση πλαινής σύγκρουσης, στην μοτό, το πόδι εκλωβίζεται και συμπιέζεται ανάμεσα σε μάζα μοτό και μάζα άλλου οχήματος, ενώ στο σκούτερ όπως έγραψα πιο πάνω. Πάλι φαίνεται να πλεονεκτεί το σκούτερ.

sapila racing
26/04/2013, 15:15
Στην δε περίπτωση πλαινής σύγκρουσης, στην μοτό, το πόδι εκλωβίζεται και συμπιέζεται ανάμεσα σε μάζα μοτό και μάζα άλλου οχήματος, ενώ στο σκούτερ όπως έγραψα πιο πάνω. Πάλι φαίνεται να πλεονεκτεί το σκούτερ.

Οχι σε όλες τις μοτο, βλεπε boxer.
Επίσης με ενα ψηλόφτερο φευγεις απο πανω πιο άνετα και απο scooter πιστευω.

Oι γενικευσεις οδηγούν σε λανθασμένα συμπεράσματα.

Πολυμήχανος
26/04/2013, 15:23
Άλλο η γενίκευση, και άλλο ένας πιθανός μέσος όρος ή πιο πιθανά συχνή περίπτωση. Μην μου κολάς πράγματα που δεν είπα.

Επίσης νωρίτερα έγραψα
....Φυσικά όλα αυτά είναι χαοτικά, και μικρές παραλλαγές στο σενάριο του ατυχήματος, μπορεί να ευννοούν την μοτοσυκλέτα ή το σκούτερ σε παθητική ασφάλεια.... οπότε εγώ ο ίδιος απορίπτω κάθε γενίκευση.

TROOPER
26/04/2013, 15:40
...........

Να το πω αλλιώς... Σε μια δύσκολη φάση, πού θα ήθελες να ήσουν επάνω; ......

σε ενα βουνο και να σας βλεπω απο ψιλα.....γιατι ειμαι ο χουλκ :lol:

σαφως σε μοτοσυκλετα.αν ειναι να παω με στυλ τουλαχιστον! :smokin:

kostas777
26/04/2013, 16:39
Κοίτα, αν το CBR είχε τα λάστιχα του 89 τότε η διαφορά μπορεί να μην είναι τόαο μεγάλη όσο φαντάζεσαι.

εννοείς να μην είχε αλλάξει ποτέ λάστιχα και να είχε του 89 ή ότι το 89 το CBRάκι δεν έστριβε ή ότι δεν υπήρχαν καλά λάστιχα;

έχεις οδηγήσει κανα τέτοιο;;;

σε λίγο θα μου πεις ότι τα σκούτερ πάνε καλλίτερα από τα παλιά SS και ότι είναι ανώτερα σε στήσιμο και οδική συμπεριφορά. ο καθένας βέβαια μπορεί να λέει ό,τι του κατέβει, νο προβλεμ.


άλλος αισθάνεται πιο ασφαλής με Suzuki 250 15ετίας, άλλος με μοντέρνο σκούτερ με το ABS του

άλλος αισθάνεται πιο ασφαλής σε ποδήλατο, τι πάει να πει αυτό;

Antonisss
26/04/2013, 16:57
εννοείς να μην είχε αλλάξει ποτέ λάστιχα και να είχε του 89 ή ότι το 89 το CBRάκι δεν έστριβε ή ότι δεν υπήρχαν καλά λάστιχα;

έχεις οδηγήσει κανα τέτοιο;;;

σε λίγο θα μου πεις ότι τα σκούτερ πάνε καλλίτερα από τα παλιά SS και ότι είναι ανώτερα σε στήσιμο και οδική συμπεριφορά. ο καθένας βέβαια μπορεί να λέει ό,τι του κατέβει, νο προβλεμ.

άλλος αισθάνεται πιο ασφαλής σε ποδήλατο, τι πάει να πει αυτό;

Όχι, δεν έχω οδηγήσει.

Δεν σου είπα ότι πάνε καλύτερα(άλλωστε έχουν και τελείως άλλες ιπποδυνάμεις), αλλά πλέον δεν είναι όπως ήταν. Ειδικά όσα έχουν 16άρες στρίβουν πλέον πάρα πολύ καλά.

Τώρα όποιος αισθάνεται ασφαλής με το ποδήλατο, ας το καβαλήσει μέχρι να βρεθεί ένας παλίκαρος να θέσει ερώτημα για Xmax και ποδήλατο, τι να πω

kostas777
26/04/2013, 17:09
Όχι, δεν έχω οδηγήσει.

εγώ το είχα.. και έχω αυτή τη στιγμή CB-1 του 89-90 και SH300i σύγχρονο. καμία σχέση, τα μεν μηχανές, τα δε σκούτερ. αν δεν τα οδηγήσεις ο ίδιος, δεν πρόκειται να καταλάβεις.

παλιά εγώ είχα 250άρι και ένας κολλητός είχε «παπάκι» αστρέα. μου έλεγε «σιγά ποιά η διαφορά, άλλωστε 30 χλμ/ω διαφορά έχουν στην τελική». μόλις πήρε μοτοσυκλέτα κι αυτός κατάλαβε ποιά η διαφορά.

είναι σαν να συγκρίνεις smart '13 με lancia delta integrale.

Mago Babidi
26/04/2013, 17:50
Αυτό που πιο απλοϊκά ρωτάει ο Mago Babidi ή αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πόση διαφορά στην ασφάλεια ή σε ένα φρενάρισμα σε μια κατάσταση πανικού έχει ένα μηχανάκι του τώρα με ένα μηχανάκι προ 15ετίας, με την εξέλιξη σε λάστιχα, αναρτήσεις, φρένα, πλαίσια...



:cool:


Ίσως να μην το συγκεκριμενοποίησα αρκετά: αναφέρομαι σε μια παλιά μοτό του μέσου όρου σε μια κατάσταση που θα ανήκε στο μέσο όρο. Και βέβαια σε σύγκριση με ένα κοινό σκουτεράκι τύπου Χ-ΜΑΧ είτε SH300 που αναφέρθηκε παραπάνω.

Και βέβαια το νέο σκουτεράκι θα είναι σε άριστη κατάσταση, από τη στιγμή που είναι καινούριο.

(ψηφορορία πώς θα βάλω τελικά??)

dimmie_72
27/04/2013, 02:20
Ο αναβάτης μοτό εκτοξεύεται, αν έχει κανά στριτ κοπανάει και τα γεννητικά του στο ντεπόζιτο και βρήσκει στο άλλο όχημα. Ο αναβάτης σκούτερ, βρήσκει στην ζελατίνα και στα πλαστικά του σκούτερ στο τιμόνι και στην ποδιά. Ε όσο νάναι, πιο παθητική ασφάλεια έχει και πάλι...

Κοίτα να δεις...
Αν η ζελατίνα είναι από lexan όπως στο GS θα τη βγάλεις καθαρή έστω και χωρίς γεννητικά όργανα...:(
Αν είναι plexi σέχει σφάξει είτε scooter είναι είτε μηχανή, αλλά βέβαια στη 1η περίπτωση μπορείς ακόμα να λες... "φεύγω αλλά σας γράφω στ@ρχίδι@μου"!!! :rolleyes:

dimmie_72
27/04/2013, 02:45
Για την φιλοσοφία, δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...

Πεπερασμένη παιδί μου, πως το λένε! :a37:

π.χ. μια μοντέρνα φιλοσοφία κατασκευής θα μπορούσε να έχει τη δεξαμενή καυσίμου στο σακίδιο πλάτης του οδηγού και σωληνάκια με μεταλλικούς ταχυσυνδέσμους που θα συνδέει με τον κινητήρα που βρίσκεται στη θέση του ρεζερβουάρ και χειρίζεται με control panel -touch screen απαραιτήτως- για πιο άμεσο έλεγχο και αποφυγή μηχανικών απωλειών ενέργειας με ντίζες, συμπλέκτες και λοιπά αρχέγονα εφευρήματα.

Θες να σου πω και για τις αναρτήσεις η το σύστημα διεύθυνσης; :rolleyes:

dimmie_72
27/04/2013, 02:54
Οχι σε όλες τις μοτο, βλεπε boxer.

Τυχαίο ότι τον έβαλα σε αρχικό μνμ σαν πρότυπο παθητικής ασφάλειας;;)

Βέβαια με το ποδάρι εγκλωβισμένο εκεί κινδυνεύεις να το χάσεις από εγκαύματα, αλλά και γι αυτό φρόντισε η μαμά με το LC. :a25::a25::a25: