PDA

View Full Version : Προστατευτικο ποδοφρενου



emix24
26/04/2013, 13:24
Δεν ξερω αν σας εχει τυχει, οσοι απο εσας εχετε ΚΤΜ, αλλα σε μενα εχει συμβει δυο φορες.

Αν τυχον πεσετε απο την δεξια πλευρα, υπαρχει η περιπτωση να τρυπισει το δεξιο καπακι, γιατι το ποδοφρενο το πιεζει και δημιουργει τρυπα. Την 1η φορα μου το τρυπησε και εσταζε λαδι και την 2η το εγδαρε και ηταν επικινδυνο με την επομενη πτωση να το τρυπισει.

Οι λυσεις ειναι δυο: 1ον, αγοραζετε ενα after market ποδοφρενο αναδιπλωμενο (περιπου 30 ευρω) και 2ον κανετε μια πατεντα, οποιασδηποτε μορφης.

Αυτο λοιπον εκανα και γω. Πηρα ενα μικρο κομματι σιδερο γαλβανισμενο το τροποποιησα αναλογως και το εβαλα αναμεσα στο καπακι και το ποδοφρενο, ωστε να μην υπαρχει περιπτωση αυτο να το τρυπισει. Μια φθηνη λυση, προχειρη μεν, αλλα αποτελεσματικη.

Βαζω μερικες φωτογραφιες να δειτε. Το μονο που χρειαζεται ειναι λιγο φινιρισμα, για να δειχνει πιο ομορφο, κατι που θα γινει συντομα.

Τελος να τονισω, οτι η ανακαλυψη αυτης της λυσης δεν ηταν αποκλειστικα δικη μου. Καποιος εμπειρος στο χωρο μου την εδωσε και γω απλα την εφτιαξα, λιγο τροποποιημενη απ αυτην που μου ειχε πει. Τον ευχαριστω θερμα!

nikolas1709
26/04/2013, 13:26
μαλλον θα προτιμουσα να μου τρυπισει το καπακι

Julius
26/04/2013, 13:36
μαλλον θα προτιμουσα να μου τρυπισει το καπακι

ε ναι, γιατί το πάν είναι πώς θα φαίνεται στην καφετέρια όχι εάν μείνεις σε κανένα βουνό.



emix, Υπάρχουν και καπάκια των καπακιών που κάνουν την ίδια δουλεία. Η μόνη ένσταση μου είναι μην κόψης κανένα πόδι με την λαμαρίνα που εξέχει.

emix24
26/04/2013, 13:39
μαλλον θα προτιμουσα να μου τρυπισει το καπακι

Το καπακι κοστιζει 40-45ευρω. Αν σου περισσευουν αστο να σου τρυπαει καθε φορα. Προσωπικα, προτιμω ενα λιγο πιο ακομψο τροπο, ωστε να γλυτωνω αυτα τα χρηματα.

emix24
26/04/2013, 13:41
ε ναι, γιατί το πάν είναι πώς θα φαίνεται στην καφετέρια όχι εάν μείνεις σε κανένα βουνό.



emix, Υπάρχουν και καπάκια των καπακιών που κάνουν την ίδια δουλεία. Η μόνη ένσταση μου είναι μην κόψης κανένα πόδι με την λαμαρίνα που εξέχει.

Αν υπαρχουν καπακια των... καπακιων ηταν κατι που δεν το ηξερα. Αλλα ετσι κι αλλιως, νομιζω οτι το 40-50αρι ευρω δεν τον γλυτωνεις. Κι αυτα τα λεφτα ηταν κατι που δεν ηθελα να τα δωσω, στην παρουσα φαση. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κοπει ποδι. Δεν υπαρχει καμια επαφη. Αλλα οπως σου ειπα, θελει λιγο φινιρισμα το αποτελεσμα και κοψιμο λιγο των περιττων κομματιων.

Julius
26/04/2013, 13:48
Αν υπαρχουν καπακια των... καπακιων ηταν κατι που δεν το ηξερα. Αλλα ετσι κι αλλιως, νομιζω οτι το 40-50αρι ευρω δεν τον γλυτωνεις. Κι αυτα τα λεφτα ηταν κατι που δεν ηθελα να τα δωσω, στην παρουσα φαση. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να κοπει ποδι. Δεν υπαρχει καμια επαφη. Αλλα οπως σου ειπα, θελει λιγο φινιρισμα το αποτελεσμα και κοψιμο λιγο των περιττων κομματιων.

ναι στα Power Parts βέβαια πρέπει να έχουν κανένα 50αρι


Έτσι όπως είναι λογικό να μην έχεις επαφή, σε καμιά πτώση δεν ξέρω.

Στρογγύλεψε το λίγο στις γωνίες, μπορείς επίσης να του βάλεις περιμετρικά λάστιχο και θα είναι και αισθητικά άρτιο.

Καλή πατέντουλα πάντως.

nikolas1709
26/04/2013, 13:52
ε ναι, γιατί το πάν είναι πώς θα φαίνεται στην καφετέρια όχι εάν μείνεις σε κανένα βουνό.



emix, Υπάρχουν και καπάκια των καπακιών που κάνουν την ίδια δουλεία. Η μόνη ένσταση μου είναι μην κόψης κανένα πόδι με την λαμαρίνα που εξέχει.'


φανταζεσε την καζουρα των αλλων οταν θα πας για καφε με αυτο το πραγμα?????
φιλος ειλικρινα ατοπο σχολιο

Billymuse
26/04/2013, 13:55
'


φανταζεσε την καζουρα των αλλων οταν θα πας για καφε με αυτο το πραγμα?????
φιλος ειλικρινα ατοπο σχολιο

φίλε μου χωρίς δίαθεση για αντιπαράθεση μην είσαι σαν τους Ελληνάρες που τους νοίαζει τι θα πουν οι άλλοι και δε κοιτάνε τη πρακτικότητα και το κόστος του θέματος που προβάλουν προς τα έξω.... για αυτό κατάντησε ο Έλληνας να έχει κινητό που κοστίζει 600 ευρο και κάνει αναπάντητες....

Billymuse
26/04/2013, 13:56
'


φανταζεσε την καζουρα των αλλων οταν θα πας για καφε με αυτο το πραγμα?????
φιλος ειλικρινα ατοπο σχολιο

και επίσης καλύτερα να μαζεύεις απο τέτοεις πατέντες 10ευρα και 20 ευρα για να μπορείς να πηγαίνεις για καφέ και να μη τον πίνεις στο σπίτι λογο αφραγκίας..φιλικα πάντα :beer:

nikolas1709
26/04/2013, 14:02
φίλε μου χωρίς δίαθεση για αντιπαράθεση μην είσαι σαν τους Ελληνάρες που τους νοίαζει τι θα πουν οι άλλοι και δε κοιτάνε τη πρακτικότητα και το κόστος του θέματος που προβάλουν προς τα έξω.... για αυτό κατάντησε ο Έλληνας να έχει κινητό που κοστίζει 600 ευρο και κάνει αναπάντητες....



φιλου μου οτι ειναι ασχημο ειναι και οτι δε θα το εβαζα ποτε στην μηχανη μου ειναι σιγουρο,
το οτι κανει δουλεια κανει και πολυ πιο οικονομικη απο το καπακι το extra στα parts tis ktm
το πως θα επιλεξω να μοιαζει η μηχανη μου εχει να κανει με την δικη μου ασθητικη και οχι της καφετεριας
για καφε παω με το παπι και οχι με την μηχανη

Billymuse
26/04/2013, 14:05
φιλου μου οτι ειναι ασχημο ειναι και οτι δε θα το εβαζα ποτε στην μηχανη μου ειναι σιγουρο,
το οτι κανει δουλεια κανει και πολυ πιο οικονομικη απο το καπακι το extra στα parts tis ktm
το πως θα επιλεξω να μοιαζει η μηχανη μου εχει να κανει με την δικη μου ασθητικη και οχι της καφετεριας
για καφε παω με το παπι και οχι με την μηχανη

καλά κάνεις και σε πιστέυω απλά απο αυτα που έλεγες πιο πάνω έμοιαζε να σε νοιάζει το τι θα πουν οι άλλοι για τη ΚΤΜ σου,ναι όντως αισθητικά δεν είναι και τόσο καλό με βάση τις φώτος,
αλλά μπρωστά στο να μη πετάμε έυκολα χρήματα καλύτερα και με ξύλινο μαρσπίε :P

emix24
26/04/2013, 14:05
Παιδια, εγω αυτη την μηχανη την εχω με πρωτο σκοπο να πηγαινω βολτες στα βουνα. Βεβαια η τρυπα στο καπακι μπορει να γινει και στην ασφαλτο. Ειλικρινα δεν μπορω να δινω 30-50ευρω καθε φορα που θα πεφτω. Προτιμω κατι τετοιο και ειλικρινα δεν δινω δεκαρα για το τι θα πει ο αλλος, διοτι στην τσεπη μου αυτος ο "αλλος" δεν κανει κουμαντο.

Θα το φτιαξω καλυτερα παιδια, μην ανησυχειτε, Θα φυγει ολο το περιτο σιδερο και θα μεινει αυτο που χρειαζεται πραγματικα.

nikolas1709
26/04/2013, 14:08
αυτο που ειναι εκνευριστικο παρα πολυ εχει να κανει με το πως
εγω σχολιασα την παντεντα οχι το ατομο
ευχαριστω και αντιο

OldMan
26/04/2013, 14:10
Θα φυγει ολο το περιτο σιδερο και θα μεινει αυτο που χρειαζεται πραγματικα.
Αυτό που χρειάζεται πραγματικά έιναι μάλλον περισσότερο από αυτό που έχεις βάλει...;)

Υ.Γ.
Πάντως, αν συνηθίζεις να πέφτεις με το LC8, ίσως το καπάκι θα πρέπει να σε απασχολεί λιγότερο από όλα τα άλλα..

emix24
26/04/2013, 14:21
Αυτό που χρειάζεται πραγματικά έιναι μάλλον περισσότερο από αυτό που έχεις βάλει...;)

Υ.Γ.
Πάντως, αν συνηθίζεις να πέφτεις με το LC8, ίσως το καπάκι θα πρέπει να σε απασχολεί λιγότερο από όλα τα άλλα..

Οχι δεν πεφτω συχνα, αλλα το εκνευριστικο ειναι οτι ακομα και ακινητος να εισαι και να πεσεις, υπαρχει περιπτωση να σου τρυπισει. Δεν εχει να κανει δηλαδη με το αν τρεχεις ή οχι.
Ειναι αστεια και χαζη βλαβη, που οταν γινει ομως πρεπει ή να εχεις κολλα δυο συστατικων ή εφεδρικο καπακι στο σακιδιο!

pipe_smoker
26/04/2013, 14:22
Συμπαθάτε με, από τι διάολο είναι φτιαγμένο το καπάκι?

spyrakos35
26/04/2013, 14:26
Οχι δεν πεφτω συχνα, αλλα το εκνευριστικο ειναι οτι ακομα και ακινητος να εισαι και να πεσεις, υπαρχει περιπτωση να σου τρυπισει. Δεν εχει να κανει δηλαδη με το αν τρεχεις ή οχι.
Ειναι αστεια και χαζη βλαβη, που οταν γινει ομως πρεπει ή να εχεις κολλα δυο συστατικων ή εφεδρικο καπακι στο σακιδιο!

δεν ξέρω αποστάσεις κλπ κλπ

μήπως όμως μπορεί κάποιος να φτιάξει πιο κοντό λεβιεδάκι πίσω φρένου???

emix24
26/04/2013, 14:26
Συμπαθάτε με, από τι διάολο είναι φτιαγμένο το καπάκι?

Απο μαγνησιο, αν δεν κανω λαθος.

emix24
26/04/2013, 17:38
Νατο λοιπον και φινιρισμενο. Σχεδον δεν φαινεται καθολου!