PDA

View Full Version : Μικρομαζεματα με παπακι



audioslave
26/04/2013, 18:58
Καλησπερα παιδια.Επειδη ειχα καναδυο προτασεις απο μερικους πιτσιρικαδες αποφασισα να συμμαζεψω το glxακι που ειχα κατι χρονια παρατημενο μπας και το πουλησω.Κατ αρχην μου ειχαν κλεψει το καρμπ και για κανα 6μηνο το ειχα χωρις πανακι στον λαιμο μεσα στο γκαραζ.Λετε να μπηκανε τιποτα σκουπιδακια?Αν ναι τί πρεπει να κανω?
Το αλλο που με προβληματιζει ειναι οτι το τεποζιτο εχει λιγη σκουρια στα τοιχωματα και δεν ξερω πώς να το καθαρισω.Λάδια να αλλαξω λετε?Αυτα για αρχη και βλεπουμε τί θα προκυψει στν πορεια.
Ευχαριστω προκαταβολικα

audioslave
27/04/2013, 14:35
Τίποτα ρε παιδια?

white
27/04/2013, 15:43
Λάδια να αλλάξεις σίγουρα. Σκουπιδάκι μάλλον έχει μπει (τουλάχιστον εγώ πάντα προετοιμάζομαι για το χειρότερο σενάριο). Η σκουριά είναι εσωτερική ή εξωτερική; Αν είναι εσωτερική βάζεις μέσα κάτι μεταλλικό (τύπου παξιμάδια, αλυσιδάκια), το γεμίζεις ξύδι ή wd40 ανάλογα τι αντέχει η τσέπη σου και αφού το αφήσεις να ποτήσει αρκετές ώρες αρχίζεις και κουνάς. Αδειάζεις και επαναλαμβάνεις. Εάν είναι εξωτερικό τρίβεις και βάφεις. Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

audioslave
28/04/2013, 11:01
Λάδια να αλλάξεις σίγουρα. Σκουπιδάκι μάλλον έχει μπει (τουλάχιστον εγώ πάντα προετοιμάζομαι για το χειρότερο σενάριο). Η σκουριά είναι εσωτερική ή εξωτερική; Αν είναι εσωτερική βάζεις μέσα κάτι μεταλλικό (τύπου παξιμάδια, αλυσιδάκια), το γεμίζεις ξύδι ή wd40 ανάλογα τι αντέχει η τσέπη σου και αφού το αφήσεις να ποτήσει αρκετές ώρες αρχίζεις και κουνάς. Αδειάζεις και επαναλαμβάνεις. Εάν είναι εξωτερικό τρίβεις και βάφεις. Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Ευχαριστω πολυ ρε φιλε.Με το ντεποζιτο θα κανω αυτο που λες.Οσον αφορα τα σκουπιδακια που μπορει να πηρε ο κιλυνδος μου ειπαν οτι αν τραβηξω καναδιο μανιβελιες τωρα που δεν εχω το καρμπ πανω θα φυγουν ολα.Ισχυει κατι τετοιο?Αν οχι λες να ανοιξω μοτερ να σιγουρευτω?αν πηρε και λιγο σκονη δεν εγινε και νομιζω να εγινε τιποτα το ιδιαιτερο αλλα τεσπα

Ευχαριστω και παλι

white
28/04/2013, 19:35
Ανάλογα τα σκουπιδάκια που πήρε. Αν μιλάμε για σκόνη δεν τρέχει τπτ. Αν όμως κανένα πιτσιρίκι έριξε μέσα μία χούφτα χώμα ή αν έχει μπει μέσα κανένα ζουζούνι είναι άλλη υπόθεση. Εγώ θα το άνοιγα να είμαι σίγουρος. Δεν νομίζω πως θα σου πάρει και πολλά ένας μάστορας για να βάλει βγάλει την κεφαλή από το παπί...

audioslave
29/04/2013, 12:19
Ανάλογα τα σκουπιδάκια που πήρε. Αν μιλάμε για σκόνη δεν τρέχει τπτ. Αν όμως κανένα πιτσιρίκι έριξε μέσα μία χούφτα χώμα ή αν έχει μπει μέσα κανένα ζουζούνι είναι άλλη υπόθεση. Εγώ θα το άνοιγα να είμαι σίγουρος. Δεν νομίζω πως θα σου πάρει και πολλά ένας μάστορας για να βάλει βγάλει την κεφαλή από το παπί...

Για σκονη μιλαμε λογικα.Πρεπει να ειμαι πολυ γκαντεμης μεσα στο γκαραζ που δεν πηγαινει κανεις να επεσε κατι μεσα.Τελος παντων θα δω τί θα κανω.Σ'ευχαριστω φιλε μου για το ενδιαφερον παντως.Αν χρειαστω τιποτα θα ξαναγραψω

Bowleno
29/04/2013, 15:39
Aν τώρα βρεις καμιά σφηκοφωλιά εκεί μέσα μην σου κάνει εντύπωση.....

audioslave
29/04/2013, 20:09
Aν τώρα βρεις καμιά σφηκοφωλιά εκεί μέσα μην σου κάνει εντύπωση.....


Θα βαλω σκουπα και θα ρουφηξω!:cry:

sakis0547
01/05/2013, 12:25
ενα σετ φλαντζες κοστιζει 5 ευρω...δεν νομιζω οτι αξιζει να το ρισκαρεις..

audioslave
01/05/2013, 13:50
ενα σετ φλαντζες κοστιζει 5 ευρω...δεν νομιζω οτι αξιζει να το ρισκαρεις..

Eχεις δικαιο.Απλα δεν το εχω ξανανοιξει το μηχανακι και δεν γουσταρω να το παω σε μηχανικο.Η σκουρια παντως απ το τεποζιτο εφυγε οντως με το ξυδι.Αλλα δεν ξερω πως να την ξεβγαλω.Με βενζινη αραγε?

white
01/05/2013, 18:16
Με νερό; Απλά το ξεπλένεις καλά και το γεμίζεις. Αν είναι να το αφήσεις καιρό πάλι γέμισε το και βάλε και ελάχιστο λαδάκι μέσα.

audioslave
01/05/2013, 19:49
Με νερό; Απλά το ξεπλένεις καλά και το γεμίζεις. Αν είναι να το αφήσεις καιρό πάλι γέμισε το και βάλε και ελάχιστο λαδάκι μέσα.

Nεράκι ε?Ειπα μην γινει παλι το ιδιο με το νερο και ξανασκουριασει.Αλλα αν το γεμισω με βενζινη εχεις δικαιο δεν θα εχω προβλημα λογικα.θενκιου