PDA

View Full Version : Ακόμα ενα thread για επιλογή κράνους



Takata Dome
27/04/2013, 07:46
Σύντομα θα έρθει η ώρα που θα χρειαστώ και εγώ κράνος.Έχω κάνει μια αναζήτηση στο διαδίκτυο,και με όριο τα 250 ευρώ,βρήκα αρκετά κράνη.Ό,τι μπορείτε να μου πείτε για οποιοδήποτε απο αυτά,αλλα και για τις εταιρίες που βάζω,θα με βοηθούσε πολύ.Εννοείται όλα αυτά τα κράνη που βάζω,υπάρχουν σε καταστήματα κοντά μου και θα τα δοκιμάσω πρώτα πριν αγοράσω.Απλά,να έχω μια γενική εικόνα θέλω.Βασικές προυποθέσεις που θέτω είναι φυσικά η ασφάλεια,η άνεση και η πρακτικότητα (αφαιρούμενες εσωτερικές επενδύσεις κλπ).Η αεροδυναμική και η ευστάθεια στις υψηλές ταχύτητες με απασχολούν λιγότερο.

Λοιπόν,πρώτο που βρήκα είναι το AGV K4 Evo.Έψαξα λίγο,οι απόψεις για την εταιρία διίστανται,οπότε έχω κάποιες επιφυλάξεις.Μετά,βρήκα το Bell M4R Indy,φαίνεται καλό αλλα δεν έχω συγκεντρώσει αρκετές πληροφορίες.Απο Shark,βρήκα τα RSR2 Rep Walker (λιγο μπλιαχ το χρώμα,ελπίζω να υπάρχει σε άλλο στην ίδια τιμή) και διάφορες εκδόσεις του RSX
Τέλος,κοίταξα και για HJC,διάβασα πολύ θετικά σχόλια για την εταιρία και μπορώ να πώ φαίνονται πολύ καλά κράνη.Είμαι ανάμεσα στα IS17,FS11 και FG15

Ευχαριστώ! :wave2:

@ngelos
27/04/2013, 10:41
Από Shark προτίμησε τα RSI αν το θες για πιο "καθημερινή χρήση".Είναι πιο φθηνά και έχουν και το πιο εύχρηστο σύστημα για να ανοίγει η ζελατίνα.Εμένα η του RSX με κουράζει κάθε φορά.

MikeG
27/04/2013, 10:43
http://bargainbikerbrands.com/product/x-602-start-n-com-flat-black/

http://bargainbikerbrands.com/product/x-701-start-n-com-black-2/

Bradipous
27/04/2013, 11:16
Για να μην ανοιγω καινουριο θρεντ, ξερει καποιος που μπορω να βρω hjc κρανη στην θεσσαλονικη;


Σύντομα θα έρθει η ώρα που θα χρειαστώ και εγώ κράνος.Έχω κάνει μια αναζήτηση στο διαδίκτυο,και με όριο τα 250 ευρώ,βρήκα αρκετά κράνη.Ό,τι μπορείτε να μου πείτε για οποιοδήποτε απο αυτά,αλλα και για τις εταιρίες που βάζω,θα με βοηθούσε πολύ.Εννοείται όλα αυτά τα κράνη που βάζω,υπάρχουν σε καταστήματα κοντά μου και θα τα δοκιμάσω πρώτα πριν αγοράσω.Απλά,να έχω μια γενική εικόνα θέλω.Βασικές προυποθέσεις που θέτω είναι φυσικά η ασφάλεια,η άνεση και η πρακτικότητα (αφαιρούμενες εσωτερικές επενδύσεις κλπ).Η αεροδυναμική και η ευστάθεια στις υψηλές ταχύτητες με απασχολούν λιγότερο.

Κοιταξε λιγο και για shoei qwest και agv stealth, αν ταιριαζουν στο σχημα του κεφαλιου σου ειναι αρκετα ανετα κρανη και με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ ισως τα βρεις στα λεφτα που ψαχνεις...

MikeG
27/04/2013, 13:35
Για να μην ανοιγω καινουριο θρεντ, ξερει καποιος που μπορω να βρω hjc κρανη στην θεσσαλονικη;


Colori

Bradipous
27/04/2013, 14:27
Colori

Νομιζω εχει κλεισει...

gregogti
27/04/2013, 16:12
απο HJC to fg15

Takata Dome
27/04/2013, 18:24
Λοιπόν,μετά απο πιο προσεκτικό ψάξιμο οι επιλογές αλλάζουν.Κατ'αρχήν,θα πάρω κράνος απο κατάστημα που βρίσκεται στην περιοχή μου (Πάτρα).Οχι απο εξωτερικό,ούτως ή άλλως καλό είναι να ενισχύουμε και την αγορά.Τα 3 καταστήματα που έχω υπ'οψιν μου,δεν φέρνουν Bell και απο Shark δεν έχουν αυτά που θέλω.Συνεπώς,πάνε περίπατο οι επιλογές αυτές

Μένουν: AGV K4 Evo,HJC FG15 και IS17 και προστέθηκαν τα Scorpio Exo 500 και Marushin 999RS

Βλέπω και πολλά Airoh,σε σχέση με τα άλλα που λέω είναι στην ίδια κατηγορία;

Περισσότερο με ενδιαφέρουν τα σχόλιά σας για τις μάρκες,μιας και την τελική επιλογή θα την καθορίσει το ποιο κάθεται καλύτερα στο κεφάλι μου :wave2:

nickald
27/04/2013, 18:34
Εχω Scorpio απο το 2008.... Καλουτσικη ποιοτητα κατασκευης... τοτε εδινε δωρο και σκουρη ζελατινα και "τσαντα" μεταφορας και τα windskirt κοκοψοψαρα του....

Overall για την τιμη που το ειχα παρει τοτε νομιζω ειναι λιγο υπερεκτιμημενο.... με 250ε βρισκεις και καλυτερα..... μιλαω παντα για το 700αρι.... το 500 νομιζω ειναι μια σειρα κατω.

Takata Dome
27/04/2013, 19:11
Εχω Scorpio απο το 2008.... Καλουτσικη ποιοτητα κατασκευης... τοτε εδινε δωρο και σκουρη ζελατινα και "τσαντα" μεταφορας και τα windskirt κοκοψοψαρα του....

Overall για την τιμη που το ειχα παρει τοτε νομιζω ειναι λιγο υπερεκτιμημενο.... με 250ε βρισκεις και καλυτερα..... μιλαω παντα για το 700αρι.... το 500 νομιζω ειναι μια σειρα κατω.

Ναι όντως,και εμένα αν και μου αρέσει,δεν νομίζω πως είναι το καλύτερο που μπορώ να βρώ στα 250 ευρώ.Είναι και 1500 γραμμάρια,μακράν το πιο βαρύ που έχω βρεί.Για παράδειγμα,το Marushin είναι μονο 1100!
Πάντως το κρατάω σαν επιλογή!

AUFGEBRACHT
27/04/2013, 21:04
Κράνος στα €290 ξεφεύγει πολύ από το budget σου;

Takata Dome
27/04/2013, 21:11
Σε ανεκτά επίπεδα είναι...ποιό προτείνεις;

AUFGEBRACHT
27/04/2013, 21:18
Aφού είσαι Πάτρα πέρνα μια βόλτα από το motoraid και ρίξε μια ματιά στο Xlite X-603. Carbon-kevlar κέλυφος, βάρος πρέπει να είναι κάπου στα 1350gr.

TROOPER
30/04/2013, 06:46
απο αυτα που μεινανε σαν επιλογες κοιτα τα 2 hjc

Takata Dome
30/04/2013, 08:53
Λοιπόν,τελευταία ενημέρωση της λίστας,μένει μόνο να πάω να τα δοκιμάσω και θα επιλέξω ενα απο αυτά

AGV K4 Evo: Θετικά τα reviews που διαβάζω γενικά,αλλά κάποιοι λένε οτι επειδή είναι η φθηνή σειρά της AGV,δεν είναι και ο,τι καλύτερο.Ακριβόυτσικο.Κατασκευασμένο απο Fiberglass,259 ευρώ
HJC FG15: Μόνο καλά λόγια διάβασα,όχι μόνο για το συγκεκριμένο,αλλα γενικά φαίνεται πως η HJC έχει απο τα καλύτερα value for money.Fiberglass,216 ευρώ
HJC IS 17: Αντικαταστάτης του IS 16,που το έχει φίλος μου και είναι πολύ ευχαριστημένος.Μ'αρέσει και περισσότερο απ'όλα εμφανισιακά.Polycarbonate,216 ευρώ
Scorpion Exo 500: Καλό κράνος όπως διαβάζω,δεν υστερεί κάπου σημαντικά,είναι όμως λίγο βαρύ και αρκετά ακριβό.Θα προτιμηθεί μόνο σε περίπτωση που κάθεται στο κεφάλι μου καλύτερα απο όλα.Polycarbonate,245 ευρώ.

Μάλλον δηλαδή για HJC πάω,εκτός και αν δεν μου κάθονται καλά στο κεφάλι

nikos_abel
30/04/2013, 09:09
HJC FG15: Μόνο καλά λόγια διάβασα,όχι μόνο για το συγκεκριμένο,αλλα γενικά φαίνεται πως η HJC έχει απο τα καλύτερα value for money.Fiberglass,216 ευρώ


Ακριβά πολύ μου φαίνεται....

AristidisZ
30/04/2013, 09:13
Ακριβά πολύ μου φαίνεται....

μπα όχι Νίκο, επειδή τα έχω ψάξει αρκετά σπάνια τα βρίσκεις σε καλύτερη τιμή, και αν τύχει και βρεις κάποιο θα είναι σε περίεργο νούμερο και κάνα δυο κομμάτια το πολύ. Για το συγκεκριμένο κράνος δεν αξίζει να ψαχτεί κάποιος εξωτερικό, ας πάει στην Κολόρι να ρίξει και κάνα καλό παζάρι και είναι τζιτζι
αααα κι αν βρείτε σε κάνα μαγαζί κολόρι XXS για στείλτε κάνα pm :p

foler
30/04/2013, 09:28
μπα όχι Νίκο, επειδή τα έχω ψάξει αρκετά σπάνια τα βρίσκεις σε καλύτερη τιμή, και αν τύχει και βρεις κάποιο θα είναι σε περίεργο νούμερο και κάνα δυο κομμάτια το πολύ. Για το συγκεκριμένο κράνος δεν αξίζει να ψαχτεί κάποιος εξωτερικό, ας πάει στην Κολόρι να ρίξει και κάνα καλό παζάρι και είναι τζιτζι
αααα κι αν βρείτε σε κάνα μαγαζί κολόρι XXS για στείλτε κάνα pm :p

Μην το λες...Εγω το δικο μου το πηρα 144Ε με φιμε ζελατινα και αντιθαμβωτικη δωρο απο Αγγλια. Κανε την προσθεση κρανος+δωρα και δες ποσο θα εβγαινε απο Colori...
A και η colori μαλον παει για κλεισιμο γι'αυτο δεν εχει πια νουμερα σε οτιδηποτε και κανει προσφορες. Φαντασου να ειχε τις κανονικες τιμες!