PDA

View Full Version : Εκτύπωση φωτογραφιών, μπερδεύτηκα ....



Ασωτος
27/04/2013, 10:17
Καλημέρα σε όλους .....

Ζητάω - ξανά - τη βοήθεια όσων ξέρουν, για ένα προβληματάκι που δημιουργείται :

Δεδομένα : έχουμε στον Η/Υ ένα φάκελο με 30, 50, 80 φωτογραφίες. Θέλουμε να τις τυπώσουμε όλες, έστω σε χαρτί Α3, βάζοντας αρκετές σε κάθε φύλλο.

Στην πράξη : Επιλέγω όλες τις φωτογραφίες του φακέλου, δεξί κλικ, εκτύπωση.(σε Α3, εκτυπωτή ΧΨΑ κλπ) και -αναγκαστικά- έχω τις δυο επιλογές των windows (πορτοφόλι, φύλλο επικοινωνίας) - δεν μου κάνει ...

Άρα

Ερώτηση : Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή tip, που να μπορώ να δώσω την επιθυμητή διάσταση (π.χ. 6εκ χ 9 εκ) και να τυπωθούν (παράδειγμα πάντα) 20 φωτογραφίες 6 χ 9 στο Α3 :

Αν βοηθάει, οι εκτυπωτές είνας ένας Canon ix 6550 inkjet και ένας lazer Ricoh aficio 3500, και το πρόγραμμά τους δεν βοήθησε.

Ευχαριστώ προκαταβολικά


ΥΓ. Για το άλλο προβληματάκι, τι λάστιχα να βάλω στο XRάκι, θα ανοίξω άλλο θέμα

Sapadak
27/04/2013, 10:22
Μπακαλικο Mode on
Ανοιξε ενα εξελοφυλο και κανε εισαγωγη των φωτογραφιων που θες ανα φυλλο, φτιαξτες στις διαστασεις που θες τι καθεμια και πατας το πριντ
Μπακαλικο Mode off

Ασωτος
27/04/2013, 10:30
Ευχαριστώ, το σενάριο που παίζει τώρα είναι παραπλήσιο, με φύλλο στο word και πίνακα, μόνο που η τελευταία περίπτωση είχε 59 φακέλους με μέσο όρο 40 φωτογραφίες ο καθένας. Δε με κουράζει η δουλειά που έχει........ αλλά οι χρόνοι παράδοσης δεν είναι σε μέρες αλλά σε ...λεπτά. Γι΄ αυτό και ψάχνω κάτι πιο βολικό και γρήγορο....

bros400pgm
27/04/2013, 11:31
Moλις ανοιξα το προγραμμα της HP και εχει ακριβως αυτο που θες (μεχρι 35 αποτι βλεπω).
Χρησιμοποιησα το microsoft picture manager του office 2007 για να διαλεξω τις φωτο μου και μετα print.
Νομιζω κατι δεν βλεπεις καλα στις επιλογες του εκτυπωτη σου.

alexzafeir
27/04/2013, 11:43
Powerpoint - δημιουργεις αλμπουμ φωτο - εκτυπωση διαφανειων (50 ανα φύλλο πχ)- επιλογη φυλλου Α3

THEOD
27/04/2013, 11:44
Τα Windows διαθέτουν ενσωματωμένο πρόγραμμα για άνοιγμα και εκτύπωση φωτογραφιών στο μενού του οποίου πριν την εκτύπωση επιλέγεις όσες φωτό θέλεις, διαλέγεις μέγεθος, πόσες στην σελίδα κλπ

Ασωτος
27/04/2013, 11:44
.
.
.

Στην πράξη : Επιλέγω όλες τις φωτογραφίες του φακέλου, δεξί κλικ, εκτύπωση.(σε Α3, εκτυπωτή ΧΨΑ κλπ) και -αναγκαστικά- έχω τις δυο επιλογές των windows (πορτοφόλι, φύλλο επικοινωνίας) - δεν μου κάνει ...

Άρα

Ερώτηση :
.
.
.


Το πρώτο που δοκιμάστηκε ....

DimChios
27/04/2013, 12:28
Βαγγελη εγω το κανω με corel
Καπως χρονοβορο μεν αλλα...