PDA

View Full Version : Daytona DY 50cc



Πεθανα
27/04/2013, 15:13
Καλησπερα μαγκες.Τι μοτερ να κουμπωσω στο dyακι,για να τραβαει(το καγκουριαζω ξερα παιδες :rolleyes: )
Τι αλλες μετατροπες μπορω να του κανω για να φευγει οβιδα..μηχανικως μιλαμε παντα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

mikes
27/04/2013, 18:16
μ'αρεσει που ρωτας κιολας! τι αλλο?? μοτερ απο sprinter 125, μεγαλωμενο οσο δεν παει θα βαλεις!!!

AUFGEBRACHT
27/04/2013, 21:23
Καλησπερα μαγκες.Τι μοτερ να κουμπωσω στο dyακι,για να τραβαει(το καγκουριαζω ξερα παιδες :rolleyes: )
Τι αλλες μετατροπες μπορω να του κανω για να φευγει οβιδα..μηχανικως μιλαμε παντα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Αυστηρά μοτέρ από VStrom και απαραίτητα αλλαγή στα όργανα για να δείχνει έτη φωτός αντί για χιλιόμετρα

notakos600
28/04/2013, 04:59
Αυστηρά μοτέρ από VStrom και απαραίτητα αλλαγή στα όργανα για να δείχνει έτη φωτός αντί για χιλιόμετρα

:lol:

Πεθανα
30/04/2013, 10:49
Αυστηρά μοτέρ από VStrom και απαραίτητα αλλαγή στα όργανα για να δείχνει έτη φωτός αντί για χιλιόμετρα


Δυσκολευεσαι να απαντησεις σαν ανθρωπος;Προφανως και,ναι. :)
Απτο να ειρωνευεσαι και να σπαμμαρεις θα μπορουσες να κανεις κατι πιο εποικοδομιτικο..Φιλικα παντα

alex14
30/04/2013, 15:20
Καλησπερα μαγκες.Τι μοτερ να κουμπωσω στο dyακι,για να τραβαει(το καγκουριαζω ξερα παιδες :rolleyes: )
Τι αλλες μετατροπες μπορω να του κανω για να φευγει οβιδα..μηχανικως μιλαμε παντα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Να το βαψεις μπλε , να το φουνταρεις στη θαλασσα και να παρεις ενα μεγαλυτερο που θα εχει φτιαχθει να πηγαινει "οβιδα" αλλα να φρεναρει και να στριβει κιολας.

GIXXERAKIAS
30/04/2013, 15:23
Δυσκολευεσαι να απαντησεις σαν ανθρωπος;Προφανως και,ναι. :)
Απτο να ειρωνευεσαι και να σπαμμαρεις θα μπορουσες να κανεις κατι πιο εποικοδομιτικο..Φιλικα παντα

Εφόσον κάνεις πλάκα με οβίδες κτλ δέξου και ανώτερη πλάκα από κάποιον που ξέρει.Σκέψου και αυτό που έγραψε ο alex14 σοβαρά.


Καλή ανάσταση!(nickname τούμπανο)

@ngelos
30/04/2013, 17:06
Να το βαψεις μπλε , να το φουνταρεις στη θαλασσα και να παρεις ενα μεγαλυτερο που θα εχει φτιαχθει να πηγαινει "οβιδα" αλλα να φρεναρει και να στριβει κιολας.

DY είναι,αυτά μόνο σε μπλέ και μαύρο βγαίναν.50-50 πιθανότητες να μν χρειάζεται καν βάψιμο πριν τον βούτο...:lol:

taisteal
30/04/2013, 17:16
:lol:

notakos600
30/04/2013, 17:43
DY είναι,αυτά μόνο σε μπλέ και μαύρο βγαίναν.50-50 πιθανότητες να μν χρειάζεται καν βάψιμο πριν τον βούτο...:lol:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Πεθανα
01/05/2013, 00:28
Δεν βαφεσαι και συ ετσι μια στα γρηγορα,να βουτηξετε παρεα τωρα που πιασαν και οι ζεστες;
Καλη ανασταση :lol:

Πεθανα
01/05/2013, 00:31
Ναι θα το σκεφτω.Να ναι καλα ο φιλος απο πανω,ηταν μια ενδιαφερουσα προταση θα μπορουσα να πω

Πεθανα
01/05/2013, 00:34
μ'αρεσει που ρωτας κιολας! τι αλλο?? μοτερ απο sprinter 125, μεγαλωμενο οσο δεν παει θα βαλεις!!!

Ευχαριστω

stiliandreas
02/05/2013, 13:14
Παιδιά καλήμερα και καλό Πάσχα. Έχω το daytona 50cc και το έχω κάνει μετατροπή σε 72cc αλλά δεν έχω αλλάξει κεφαλή . Λέω να πάρω μια 100αρα . Τι λέτε? Και αν ναι ειναι δύσκολη η αλλαγή της κεφαλής. Ποια είναι η διαδικασία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

OldMan
02/05/2013, 13:30
Ρε δεν πάτε να κλέψετε κανενα λουλούδι να στολίσετε επιτάφιο καλύτερα ..??

Αϊντε με τα 50, 72 και 100αρια που πέτατε χωρίς να ξέρετε για τι πράγμα μιλάτε..

Antwnis
08/05/2013, 06:34
Εν ολίγοις, οι προλαλήσαντες κύριοι που αναφέρθηκαν σε θαλασσινές βουτιές, θεωρούν (και πολύ σωστά βέβαια) ότι δεν αξίζει τον κόπο να μπλέξεις μέ τέτοιου είδους μετατροπές για το συγκεκριμένο μηχανάκι αφού το κόστος θάναι μεγάλο, η αξιοπιστία αμφίβολη και το κέρδος ελάχιστο, εφόσον θές να το κάνεις όπως λές "οβίδα"
Σε συμφέρει καλύτερα να το δώσεις και προσθέτοντας τα χρήματα που θα ξόδευες για μετατροπή να πάρεις ένα μεγαλύτερο μηχανάκι.
:wave2:

@ngelos
08/05/2013, 12:42
Σε συμφέρει καλύτερα να το δώσεις και προσθέτοντας τα χρήματα που θα ξόδευες για μετατροπή να πάρεις ένα μεγαλύτερο μηχανάκι.:wave2:

Η αλήθεια είναι πως το συμφέρει καλύτερα να αρχίσει να κάνει οικονομία μπας και μαζέψει για κανά μεγαλύτερο γιατί πάνω από 3 κατοστάρικα για μεταχειρισμένο κινέζο δν παίζουν και με τόσα η μόνη οβίδα που μπορεί κανείς να πάρει είναι καμιά ανενεργή αντίκα του Β'ΠΠ.

Πεθανα
18/05/2013, 01:36
δεν ειναι δυνατον αυτο..ειμαι 16 και εχω διπλωμα για 50 αρι,το μηχανακι εχει τα χαρτια του κανονικα,και ετσι φαινομενικα τα εχω καλα με τον νομο.Γι αυτο λοιπον το λογο,θελω να επενδυσω στο συγκεκριμενο μηχανακι,και ζητησα την γνωμη σας

TERMINATOR
18/05/2013, 17:08
δεν ειναι δυνατον αυτο..ειμαι 16 και εχω διπλωμα για 50 αρι,το μηχανακι εχει τα χαρτια του κανονικα,και ετσι φαινομενικα τα εχω καλα με τον νομο.Γι αυτο λοιπον το λογο,θελω να επενδυσω στο συγκεκριμενο μηχανακι,και ζητησα την γνωμη σας
Μπορείς με ρεκτιφιε να μεγαλωσεις τον κυβισμό , να αλλαξεις - επεξεργαστεις την κεφαλη , να αλλαξεις καρμπυρατερ, εκκεντροφορο, εξατμιση , να βαλεις φιτροχοάνη και γραναζωμα αναλογα τι θελεις (επιταχυνση-τελικες).
Με τα παραπανω θα εισαι <<νομιμος>> αφου θα εχεις το ιδιο μοτερ και θα πηγαινει πολυ ικανοποιητικά ΑΛΛΑ οι εργασιες θα πρεπει να γινουν σε ΚΑΛΟ μάστορα και θα σου ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ το λιγοτερο 500-600 ευρώ.Δηλαδη θα εχεις ριξει ενα σκασμο χρηματα (που στο τελος καταληγουν σε εναν κουβα αχρηστων) και θα παραμενεις με ενα παπι (οτι καλο η κακο σημαινει αυτο).Γνωμη μου ΑΣΤΟ οπως ειναι και οταν παρεις διπλωμα για κατι μεγαλυτερο χαρισε το παπι σε κανενα ξαδερφακι σου και αγορασε κατι πιο δυνατο και αξιοπιστο.

Πεθανα
18/05/2013, 23:30
Μπορείς με ρεκτιφιε να μεγαλωσεις τον κυβισμό , να αλλαξεις - επεξεργαστεις την κεφαλη , να αλλαξεις καρμπυρατερ, εκκεντροφορο, εξατμιση , να βαλεις φιτροχοάνη και γραναζωμα αναλογα τι θελεις (επιταχυνση-τελικες).
Με τα παραπανω θα εισαι <<νομιμος>> αφου θα εχεις το ιδιο μοτερ και θα πηγαινει πολυ ικανοποιητικά ΑΛΛΑ οι εργασιες θα πρεπει να γινουν σε ΚΑΛΟ μάστορα και θα σου ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ το λιγοτερο 500-600 ευρώ.Δηλαδη θα εχεις ριξει ενα σκασμο χρηματα (που στο τελος καταληγουν σε εναν κουβα αχρηστων) και θα παραμενεις με ενα παπι (οτι καλο η κακο σημαινει αυτο).Γνωμη μου ΑΣΤΟ οπως ειναι και οταν παρεις διπλωμα για κατι μεγαλυτερο χαρισε το παπι σε κανενα ξαδερφακι σου και αγορασε κατι πιο δυνατο και αξιοπιστο.

Μπορεις να μου στειλεις ενα πμ με περισσοτερες λεπτομερειες πανω σε ολα αυτα;Τα λεφτα δεν με νοιαζουν θελω να κανω καλη δουλιτσα,και εχω μαζεψει αρκετα απο περιστασιακα μεροκαματα.

ΥΓ.Πες πως ολα αυτα τα φτιαχνω και τον σενιαρω τον παπο..θα καρφωνει καθολου η θα χω κανει καμια τρυπα στο νερο.Ποσο θα πιανει τελικη;
ΥΓ 2>Στειλε μου κανα πμ καλυτερα να μου πεις,για ολα. :cool:

motomaniac
19/05/2013, 01:43
βρες ανταλακτικα απο κανα 90αρι γνησιο, μεταχειρισμενα αλλα σε καλη κατασταση. να βαλεις. στροφαλλομπιελα κεφαλη καμπανα. θα χρειαστεις επισης πιστονοκυλινδρο (απο 53 και πανω ειναι καλα), καδενα γραναζι τεντωτηρα . ειναι μια καλη αρχη. αντι για 90αρα μπορεις καλιστα να βαλεις κι astrea κεφαλη. αυτα για βγει οικονομικο και σχετικα γρηγορο κι αξιοπιστο. ειδαλως μπορεις να παρεις μαιμουδες του κιλου οπως ολοι με εμφιβολη την αξιοπιστια η ολοκληρο μοτερ κινεζικο (λιφαν 110 βγηκε καλο) η να το κανεις takegawa αφου σε παιρνει οινομικα. με ολα αυτα θα εχεις τελικη οση χωραει το κοντερ σου. αλλα και παλι αχρηστο θα ειναι. ενα aprilia sx50sm με ενα πιστονοκυλινδρο κι ενα καρμπυρατερ μαλλον θα σου ριχνει στ'αυτια και παλι. και φυσικα εχει φρενα κι αναρτησεις που κανενα παπι δεν πλησιαζει, γι'αυτο πουλα το χρεπι ακι παρε κανα τετοιο. εχει αρκετα που ειναι ηδη ετοιμα. εμεις πηραμε ενα με 400ε κι ειναι μαλοσσι 80αρι με εξατμιση και καρμπ και παει στα ισα με dt125. αρα φανταζεσαι ποσο πεταμενα ειναι τα λεφτα στην παπια. στα λεω εγω που εχω κανει παρα πολλα σε ενα παπι και το εχω ακομη. 50αρι πλεον. https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/544582_329796117083753_296414697_n.jpg

αλλα φαινεται οτι γνωρισε δοξες καποτε..

notakos600
19/05/2013, 14:41
Η δική μου συμβουλή: μην το σφάξεις το μηχανάκι, αργότερα παίρνεις ένα μεγαλύτερο. Οι χοντρές μετατροπές πάντα έχουν προβλήματα αξιοπιστίας.

motomaniac
19/05/2013, 14:55
Η δική μου συμβουλή: μην το σφάξεις το μηχανάκι, αργότερα παίρνεις ένα μεγαλύτερο. Οι χοντρές μετατροπές πάντα έχουν προβλήματα αξιοπιστίας.

αυτα που προτεινω ειναι light μετατροπες. προχθες ειδα μοτερ απο παι με κυλινδροκεφαλη απο beverly 250.. χαχχαχαα

notakos600
19/05/2013, 14:56
αυτα που προτεινω ειναι light μετατροπες. προχθες ειδα μοτερ απο παι με κυλινδροκεφαλη απο beverly 250.. χαχχαχαα

Δεν αφορούσε εσένα Δημήτρη, γενικά μιλούσα, από beverly 250????? :eek:

Πεθανα
22/05/2013, 23:13
Δεν αφορούσε εσένα Δημήτρη, γενικά μιλούσα, από beverly 250????? :eek:

Αχαχαχ ακου εκει