PDA

View Full Version : Λαδια Motul 300V 15w-50 4T σε παπι



Σπυρος
27/04/2013, 19:19
Παιδια καλησπερα!Ειμαι καινουργιος στο forum..Εχει πολλα χρησιμα topics και με εχει βοηθησει πολυ!! :) :) Η απορια που εχω μπορει να ειναι χαζη αλλα δυσανασχετω λογω του οτι πολλες ματσαραγκιες γινονται με το θεμα των λαδιων..Πηγα και αγορασα απ τον λαμπριανιδη τα λαδια αυτα.. (Motul 300V 15w-50 4T) Θα μπουν σε δυνατο παπακι που εχει τελειωσει με το θεμα στρωσιμο..Τα πληρωσα 15,00 ευρω τζαστ.Σε αλλα site ειδα οτι οι τιμες παιζουν γυρω στα 17 με 18 ευρω..Η διαφορα τιμης με παραξενεψε σε σχεση με κατι που ειδα στο χαρτακι του μπουκαλιου..Κατω αριστερα γραφει : 1L (1.05 Quart) απο κατω : racing motor oil και ακριβως απο κατω : 100% SYNTHESE. Αυτα στα λαδια του λαμπριανιδη..Αυτα που βλεπω ομως σε αλλα site εχουν την ιδια περιγραφη κατω αριστερα,αλλα αντι για racing motor oil,γραφουν απλως motor oil... :confused: :confused: Μπορει να ακουγεται χαζο αλλα σε σχεση με την διαφορα τιμης με βαζει σε σκεψεις..:sick: Λετε να παιζεται τπτ η ειμαι υπερβολικος? Και αν ειμαι υπερβολικος γιατι αυτη η "διαφορα"??

radd
27/04/2013, 19:47
Δεν είναι σπάνιο αν τα λάδια έχουν παραχθεί με σημαντική χρονική διαφορά να έχουν αλλαγές στην περιγραφή της ετικέτας.
Ένα ημισυνθετικό είναι τέλειο για το παπί, κάποιος γνώστης μου είχε πει πριν χρόνια πως το κύκλωμα λίπανσης των παπιών δεν θέλει την υπερβολική ρευστότητα των 100% συνθετικών αλλά δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, ίσως κάποιος φίλος γνωρίζει με σιγουριά.

kotsosre
27/04/2013, 22:31
Δεν είναι σπάνιο αν τα λάδια έχουν παραχθεί με σημαντική χρονική διαφορά να έχουν αλλαγές στην περιγραφή της ετικέτας.
Ένα ημισυνθετικό είναι τέλειο για το παπί, κάποιος γνώστης μου είχε πει πριν χρόνια πως το κύκλωμα λίπανσης των παπιών δεν θέλει την υπερβολική ρευστότητα των 100% συνθετικών αλλά δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, ίσως κάποιος φίλος γνωρίζει με σιγουριά.

Σωστό.
Ημι-συνθετικό σε παπί πάντα.
Θα σου πρότεινα να το αλλάξεις παίρνοντας Motul 4100 10w40 που είναι το ιδανικό για τα παπιά.
Μέχρι 50 βαθμούς δεν φτάνει η θερμοκρασία στην Αθήνα αν και για το καλοκαίρι έστω Motul 4100 15w50.

Όχι τα 300V όμως,σε καμία περίπτωση.
Σε μηχανές κάποιοι τα αποφεύγουν γιατί έχουν ακουστεί διάφορα,πόσο μάλλον σε πάπιες.

Σπυρος
28/04/2013, 18:05
Παιδια καλησπερα.Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..:)Οντως αυτο περι ημισυνθετικου στα παπια μου το εχουν πει και αλλοι...:rolleyes:Απλα πηρα το συγκεκριμενο σαν κατι καλυτερο απ τα torco t4r (αυτα στο χρυσo μπουκαλι, 20w-50..:beer:).Αρα λοιπον τα παω πισω και μενω στα ιδια...