PDA

View Full Version : DAYTONA SPRINTER 50CC



bLiNd
28/04/2013, 08:31
Λοιπον σε λιγο καιρο 1 μηνα περιπου θα παρω sprinter 50cc επειδη πριν λιγες μερες εγινα 16
Θελω να του κανω καποιες αλλαγες για να ειναι αρκετα πιο γρηγορα
1.Σκεφτομαι να του βαλω ζιγκλερακια να μου προτεινει καποιος
2.Γραναζωμα
3 Φιλτροχοανη
4 Εξατμιση(σκεφτομαι yoshimura γιατι μου αρεσει ο ηχος αλλα μου εχουν πει οτι θα πνιγει το μηχανακι)
5.μελλοντικα οταν εχω λεφτα θα του βαλω κυλινδροπιστονα
Με αυτες τις αλλαγες θα τραβαει το μηχανακι? και κυριως γνωμες για την εξατμιση ευχαριστωωω :D

MAΝΟΣ
28/04/2013, 12:03
φιλε καλημερα...με ολο το θαρος εαν ειναι το μοναδικο σου μεσο μεταφορας.......ΑΣΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ...εαν παλι οχι πιες του το αιμα!!!:D:D:D

catmaster
28/04/2013, 12:44
Με αυτες τις αλλαγες θα τραβαει το μηχανακι?

όχι ...
τζάμπα λ7 θα ρίξεις

αν θες να πηγαίνει και να είναι και σκυλί πρέπει να αλλάξεις μπιέλα κυλινδροπίστονα για να γίνει κατοστάρι καρμπιρατέρ και κυρίως κεφαλή

motomaniac
28/04/2013, 14:09
συμφωνω με τους προλαλησαντες. το μοτερ του ειναι χαλια μην του βαλεις λεφτα.

bLiNd
29/04/2013, 09:43
Eυχαριστω παιδια θα προσπαθησωω να αλλαξωω μοτερ μου προτεινετε κατι το λιφαν ξερω βαζουν πολυ αλλα ειναι αξιοπιστο?
Και με τους μπατσους τι γινεταιιι?

motomaniac
29/04/2013, 09:45
to 110 εχω ακουσει οτι αντεχει. το 125 οχι. θα παρεις αποδειξη αγορας. εδω βεροια δεν γραφουν για μοτερ.

catmaster
29/04/2013, 09:50
Eυχαριστω παιδια θα προσπαθησωω να αλλαξωω μοτερ μου προτεινετε κατι το λιφαν ξερω βαζουν πολυ αλλα ειναι αξιοπιστο?
Και με τους μπατσους τι γινεταιιι?

σε περίπτωση που αλλάξεις με μεγαλύτερο μοτέρ - και δεν το δηλώσεις - οι μπάτσοι αν σε πιάσουν και θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους θα σε τραβήξουν και τελείωσε το παιχνίδι
υπάρχει κιτάκι που βάζεις στο υπάρχον μοτέρ χωρίς να πειράξεις τίποτα και το μηχανάκι πηγαίνει καλύτερα

για λιφάν άστο καλύτερα ...ζαριά είναι μπορεί να κρατήσει , μπορεί και να σπάσει σε ένα μήνα

bLiNd
29/04/2013, 09:54
Γενικα απ'οτι εχω καταλαβει ολα τα 50αρια ειναι για τον πουτσο αλλα δεν μπορω να παρω και αλλο:D
Ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες :cool:

bLiNd
29/04/2013, 09:55
Μαλλον θα αλλαξω κυλινδροπιστονα και κεφαλη που ειπες:)

catmaster
29/04/2013, 09:57
Γενικα απ'οτι εχω καταλαβει ολα τα 50αρια ειναι για τον πουτσο αλλα δεν μπορω να παρω και αλλο:D
Ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες :cool:

λάθος τα έχεις πιάσει ... κάποιοι μεγάλωσαν με τέτοια κυβικά και ακόμα και σήμερα κινούνται με 2λίτρα στα 100 ,απλά πρέπει να καταλάβεις τι καβαλάς ,παπάκι είναι όχι RR :)

catmaster
29/04/2013, 09:58
Μαλλον θα αλλαξω κυλινδροπιστονα και κεφαλη που ειπες:)

και λίγο μεγαλύτερο καρμπ (απόφυγε τις κινεζιές) αν σε παίρνει χρηματικά

bLiNd
29/04/2013, 10:00
Σιγουρααα εσυυ τα ξερεις καλυτεραα 16 χρονων ειμαι,Καλα εγω δεν θελω να το ξεκαπνιζω να κανω σουζες και παπαριες απλα να εχω τον φιλο μου πανω να πηγαινω την βολτα μου να εχω και την κοπελαα..Αντε και κανα κοφτη μπροστα απο ψευτοκαγκουρες που σε κοιτανε καλα καλα εε και μετα φευγεις σφαιραα :D

bLiNd
29/04/2013, 10:11
Και κατι αλλο παιδια σε θεμα εξατμησης τι προτεινετεε εγω θελω yoshimura αλλα δεν ξερωω θελω και την γνωμη σας ισως οι μικροτερες μοτοσπορτ,sebring να ηταν καλυτερες?
Και σκεφτομαι και race tech,race guns που ειναι ελληνικες απ'οτι ξερω :D

motomaniac
29/04/2013, 10:12
Σιγουρααα εσυυ τα ξερεις καλυτεραα 16 χρονων ειμαι,Καλα εγω δεν θελω να το ξεκαπνιζω να κανω σουζες και παπαριες απλα να εχω τον φιλο μου πανω να πηγαινω την βολτα μου να εχω και την κοπελαα..Αντε και κανα κοφτη μπροστα απο ψευτοκαγκουρες που σε κοιτανε καλα καλα εε και μετα φευγεις σφαιραα :D

xaxaxxaxaa ο κοφτης δεν φοβιζει τους καγκουρες. η καλη 2α τους φοβιζει και παλι οχι ολους. και κοστιζει πολυ μια γεματη δευτερα. αν θες να παραμεινεις με αυτο το μοτερ βρες μια 50αρα χοντα κεφαλη και καντο 72αρι. με ενα 18αρι αντε βαρια 20αρι καρμπ θα εισαι μια χαρα. η δικη σου κεφαλη εχει πολυ μικρες βαλβιδες και δεν βοηθαει. ισως εχω κιολας να σου δειξω μια να δεις διαφορα.

bLiNd
29/04/2013, 10:18
Ευχαριστωω φιλε σιγα σιγα θα μαθω και την καλη δευτερα να τους φοβιζω
Μαλλον θα κανω αυτο που ειπες θα βρω 50αρα χοντα κεφαλη θα βαλω και ενα καρμπ ;)
Ο ξαδερφος μου εχει daytona αλλα ειναι ολα χοντα μεσα ολα ομως και ειναι 110 νομιζω ειναι απο astrea σκυλιιι ειναι το ατιμοο

Bradipous
29/04/2013, 11:03
Βγαζει η γιοσιμουρα εξατμιση για σπριντερ 50αρι; :nono:

Καλυτερα ψαξε για μια δοκιμασμενη καγκουρο-εξατμιση και μην ψαχνεσαι να χρυσοπληρωσεις γιοσιμουρα που θα ειναι γιοσιμουφα...
Κοιταξε τις σεμπρινγκ και μοτορσπορτ (θεε μου πως τις μισω!) αντε και καμια προτεκτ.. Οι εταιρες ελληνικες φιρμες δεν ξερω αν βγαζουν για το μοντελο σου εξατμιση, παντως αν σε περνει οικονομικα προτιμησε τους...

ΥΓ γιατι δεν προτιμησες να παρεις ενα ετοιμο πειραγμενο μεταχειρο;

motomaniac
29/04/2013, 11:16
Βγαζει η γιοσιμουρα εξατμιση για σπριντερ 50αρι; :nono:

Καλυτερα ψαξε για μια δοκιμασμενη καγκουρο-εξατμιση και μην ψαχνεσαι να χρυσοπληρωσεις γιοσιμουρα που θα ειναι γιοσιμουφα...
Κοιταξε τις σεμπρινγκ και μοτορσπορτ (θεε μου πως τις μισω!) αντε και καμια προτεκτ..

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ μονο σεμπρινγκ. οι αλλες δυο κανουν το πιο αθλιο ηχο εκνευριστικα δυνατο χωρις κανενα νοημα. ασε που με τοσο ανοιχτη τρυπα παναθεμα αν δινουν γκαζι ακομα και σε 150 κυβικα παπι.. εως τα 250αρια δεν εχουν τετοιες διαμετρους στις εξατμισεις τους..

Bradipous
29/04/2013, 11:35
ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ μονο σεμπρινγκ. οι αλλες δυο κανουν το πιο αθλιο ηχο εκνευριστικα δυνατο χωρις κανενα νοημα. ασε που με τοσο ανοιχτη τρυπα παναθεμα αν δινουν γκαζι ακομα και σε 150 κυβικα παπι.. εως τα 250αρια δεν εχουν τετοιες διαμετρους στις εξατμισεις τους..

και που να δεις τι τρυπα εχει και τι ηχο βγαζει η race guns/tech...

motomaniac
29/04/2013, 12:09
και που να δεις τι τρυπα εχει και τι ηχο βγαζει η race guns/tech...

λατρευω την φασαρια ενος κινητηρα. αλλα με μετρο. δηλαδη, ακομα μου σηκωνεται οταν ακουω ενα παλιο rm η cr να κροταλιζει η ουρλιαζει εξω απο το σπιτι μου πηγαινοντας για βουνο, αλλα θελω να σπασω το κεφαλι του ηλιθιου πιτσιρικα με το γαμωσαραβαλο σκουτερακι του που παει πανω κατω κανοντας τιποτε. (και να κερδιζε κιολας παει στο διαλο..) αμα ειναι διχρονο να ακουγεται σαν τετοιο.. οχι βασανιστηριο.. μεχρι και το αλυσοπριονο μας κανει σαφως καλυτερο ηχο. το ιδιο και με τα τετραχρονα. καυλωνω να ακουω 4κυλινδρο να ροπιαζει ακομα κι αν ειναι 250.. η καθομουν κι ηχογραφουσα ενα vtr 1000 με ακραπες στις σερρες το 2003.. μεχρι κι η σεμπρινγκ στα παπια με αρεσει. αλλα αυτες οι ηλιθιοτητες που κυκλοφορανε πλεον κανουν μονο θορυβο. μπασο και σπαστικο. μεχρι και kerker turbo εχω δει σε παπι (σοβαρα τι σκατα ηταν ακομα δεν καταλαβα) κι εκανε καλυτερο ηχο απο αυτο το πατραν πατραν.. ναι ισως μεγαλωνω..

MouzasSierra117
20/05/2013, 22:00
xaxaxxaxaa ο κοφτης δεν φοβιζει τους καγκουρες. η καλη 2α τους φοβιζει και παλι οχι ολους. και κοστιζει πολυ μια γεματη δευτερα. αν θες να παραμεινεις με αυτο το μοτερ βρες μια 50αρα χοντα κεφαλη και καντο 72αρι. με ενα 18αρι αντε βαρια 20αρι καρμπ θα εισαι μια χαρα. η δικη σου κεφαλη εχει πολυ μικρες βαλβιδες και δεν βοηθαει. ισως εχω κιολας να σου δειξω μια να δεις διαφορα.

αυτο οπου λες το εκανα στο προηγουμενο μιχανακι μου και καταντισε μετα απο ενα διαστιμα να τρεχει λαδια κατω απο το μοτερ και να βαρεσι μπιελα... Καλητερα να βαλη καινουριο μοτερ πανω αν τον περνει. (το μιχανακι ηταν Daytona DV50rs)

motomaniac
22/05/2013, 13:31
αυτο οπου λες το εκανα στο προηγουμενο μιχανακι μου και καταντισε μετα απο ενα διαστιμα να τρεχει λαδια κατω απο το μοτερ και να βαρεσι μπιελα... Καλητερα να βαλη καινουριο μοτερ πανω αν τον περνει. (το μιχανακι ηταν Daytona DV50rs)

πλακα με κανεις ετσι? η δεν εχεις ιδεα απο μηχανακια γενικα. το οτι ετρεχε λαδια τι σχεση εχει με το τι εντοσθια εχει ο κινητηρας? το οτι βαρεσε μπιελα ενας κινητηρας που εχει φτιαχτει για να δουλευει ετσι απο την μανα του ? αντε μονο τοι δεν ειναι γιαπωνεζικο. ας βαλεις κι εναν στροφαλο 50αρι χοντα (που τους δινουν τζαμπα) να μην σπασει ποτε.

mkazo
23/05/2013, 17:20
οτι και να κάνεις πενιντάρι θα μείνει. Για μένα δώσε καλήτερα κάτι παραπάνω κάντο 110 με μαμά εξάτμηση και ένα 20άρι καρμπιρατέρ και θα είσαι άρχοντας.
Όσο για την στροφαλομπιέλα είναι ίδια με του 100αριού απο ότι ξέρω