PDA

View Full Version : Πηγα για τσιμουχες και βγηκα κουρεμενος (δλδ χωρις αυτοκινητο)



ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 17:32
Σαββατο του Λαζαρου ,μεγαλη η χαρη του ξεκινησα με τη γυναικα να κλεισουμε εισητηρια για να παμε Σαμοθρακη μετα το Πασχα με μοτο, να παρω τσιμουχες και λαδι για την συνεχιση της ανακατασκευης του srx ( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130938 ) και μετα για ψωνια. Ε , τελικα δεν πηγαμε για ψωνια. Καθως πηγαινα με καμια 20αρια χιλιομετρα ,με το καινουργιο αυτοκινητο (μεταχειρισμενο 2008) ουτε 3 μηνες στα χερια μου, βλεπω ξαφνικα ενα αυτοκινητο μπροστα μου και σε μισο δευτερολεπτο το αμαξι να κοιταει αντιθετα απο την κατευθυνση μου και τη γυναικα (που δεν φορουσε ζωνη ) στην αγκαλια μου. Ευτυχως εγω και η γυναικα αγρατζουνιστοι. Συνειδητοποιησα σε 15 δευτερολεπτα οτι ειμασταν καλα και βγηκα να δω τα αλλα 2 παλικαρια που φωναζαν ''βοηθεια''. Ο οδηγος τιγκα στο αιμα αλλα ευτυχως με μονο 2 κοψιματα, ενα στο φρυδι και ενα στο μετωπο ,κανα 2 ραμματα το καθενα και ο συνοδηγος με πονο στην μεση. Τους περιποιηθηκα μεχρι να ερθει τροχαια και ΕΚΑΒ που τους φορτωσε. Απο σημανση οδου τιποτα. Κερδιζω εγω επειδη ημουν απο δεξια. Ο τυπος πρεπει να πηγαινε τουλαχιστον με 60χλμ. Αυτοπτης μαρτυρας μου ελεγε οτι πηγαινε σιγουρα πανω απο 80. Τι να πω??? :(
Τελικα μονο ο συνοδηγος του θα νοσηλευτει για 3 μερες και δεν εχει τιποτα σοβαρο. Απο εδω και περα ελπιζω να αποζημιωθω μεσω της ασφαλιστικης για να παρω καινουργιο καρο.

Παραθετω το τι καταλαβα εγω οτι εγινε

Φαση 1η (Εγω εχω το μαυρο (C4) και ο αλλος πορτοκαλι (suzuki alto). )
288653

Φαση 2η ( Τον χτυπαω στις πορτες δεξια μπρος και πισω)
288654

Φαση 3η (Το αυτοκινητο του με τραβαει απο την ταχυτητα και ξεκιναμε για σβουρα)
288655

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 17:37
Φαση 4η ( Γυρναμε ακομα....... Εδω στις 90 μοιρες)
288656

Φαση 5η (Εδω εγω βρισκω με τον πισω τροχο στο κρασπεδο και σπαει ολο το συστημα που κραταει τον τροχο και τελικα φρεναρω πανω σε κολωνα της ΔΕΗ (κοκκινη βουλα. Ο αλλος ανεβαινει με τους 4 τροχους το κρασπεδο και σταματαει σε κολωνα του ΟΤΕ πλευρικα (μπλε βουλα) και σε ενα δεντρο απο πισω (πρασινη βουλα)
288658

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 17:40
και φωτο ............
288659

288660

288661

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 17:43
288662

και το αυτοκινητο μετα την μεταφορα
288664

288665

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 17:45
288666

288667

288669

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 17:46
Αφου δεν παθαμε τιποτα μετα απο τετοια στουκα παλι καλα να λεμε.

giorgos.bmw
28/04/2013, 18:04
Είσαι πολύ τυχερός που δεν έπαθες κάτι. Να είσαι πάντα καλά και τα σίδερα ξαναφτιάχνονται. :wave2:

Sapadak
28/04/2013, 18:04
Κραταω το τελευταιο που πες

καλα ξεμπερδεματα αδελφε

sergiosm
28/04/2013, 18:15
Εσείς να στε καλά και τα άλλα φτιάχνουν.

Έτσι όπως το βλέπω το αμάξι πας για ολική, που ίσως και να ναι και καλύτερα, γιατί αφού το πήρες πριν 3 μήνες μόνο ξέρεις και πια ήταν η αξία του. Πας για όλο το ποσό που έδωσες και παίρνεις άλλο.

Εύχομαι να σου κάνει δήλωση και να αποφύγεις τα τρεχάματα.
Πάτε πάντως για καλό και για κακό να κάνετε καμιά εξέταση. Δεν ξέρεις ποτέ τί μπορεί να σου βγάλει ένα τροχαίο.

:wave2:

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 18:54
Είσαι πολύ τυχερός που δεν έπαθες κάτι. Να είσαι πάντα καλά και τα σίδερα ξαναφτιάχνονται. :wave2:

τα σιδερα φτιαχνονται αλλα δεν βλεπω να φτιαχνονται οι γριουλες μου (Rvf & SRX).... :rotflmao:

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 18:57
Εσείς να στε καλά και τα άλλα φτιάχνουν.

Έτσι όπως το βλέπω το αμάξι πας για ολική, που ίσως και να ναι και καλύτερα, γιατί αφού το πήρες πριν 3 μήνες μόνο ξέρεις και πια ήταν η αξία του. Πας για όλο το ποσό που έδωσες και παίρνεις άλλο.

Εύχομαι να σου κάνει δήλωση και να αποφύγεις τα τρεχάματα.
Πάτε πάντως για καλό και για κακό να κάνετε καμιά εξέταση. Δεν ξέρεις ποτέ τί μπορεί να σου βγάλει ένα τροχαίο.

:wave2:

Σας ευχαριστω ολους. Το αμαξι οντως θα παει για ολικη κατα την κριση αυτου που το μετεφερε και του φαναρτζη μου που το ειδε. Ο αλλος με πηρε το μεσημερι τηλεφωνο και με ρωταγε αν θα κανω μηνυση κλπ. Ηταν αρκετα φοβισμενος. Εγω του απαντησα οτι με ενδιαφερει μονο να αποζημιωθω αφου ειμαστε ολοι καλα και οτι δεν τρεχει τιποτα. Συμβαινουν αυτα αλλωστε... Λογικα αυριο θα βρεθουμε εκει που ειναι τα αυτοκινητα για να υπογραψει και αυτος τη δηλωση. Μακαρι να παρω ολη την αξια του αυοκινητου και να αγορασω το ιδιο γιατι ημουνα πολυ ικανοποιημενος. Ελπιζω να μην μου δωσουν τιποτα ψιχουλα.
Ιδωμεν

KostasV2
28/04/2013, 19:00
Άουτς! Ευτυχώς που δεν χτυπήσατε...

sergiosm
28/04/2013, 19:04
Σας ευχαριστω ολους. Το αμαξι οντως θα παει για ολικη κατα την κριση αυτου που το μετεφερε και του φαναρτζη μου που το ειδε. Ο αλλος με πηρε το μεσημερι τηλεφωνο και με ρωταγε αν θα κανω μηνυση κλπ. Ηταν αρκετα φοβισμενος. Εγω του απαντησα οτι με ενδιαφερει μονο να αποζημιωθω αφου ειμαστε ολοι καλα και οτι δεν τρεχει τιποτα. Συμβαινουν αυτα αλλωστε... Λογικα αυριο θα βρεθουμε εκει που ειναι τα αυτοκινητα για να υπογραψει και αυτος τη δηλωση. Μακαρι να παρω ολη την αξια του αυοκινητου και να αγορασω το ιδιο γιατι ημουνα πολυ ικανοποιημενος. Ελπιζω να μην μου δωσουν τιποτα ψιχουλα.
Ιδωμεν

Με δεδομένο ότι το αγόρασες πριν από μόλις 3 μήνες θα πρέπει να σου δώσουν όλα τα λεφτά που έδωσες. Πότε ακριβώς πρόλαβε να χάσει αξία;

Αν πάντως αρχίσουν τα μα μου, να τους πεις απλά ότι τότε θα ζητήσεις το "πλήρες" πακέτο: ηθική βλάβη, κόστος ταξί κλπ κατά τον χρόνο που δεν είχες αμάξι κλπ κλπ ...

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 19:32
Με δεδομένο ότι το αγόρασες πριν από μόλις 3 μήνες θα πρέπει να σου δώσουν όλα τα λεφτά που έδωσες. Πότε ακριβώς πρόλαβε να χάσει αξία;

Αν πάντως αρχίσουν τα μα μου, να τους πεις απλά ότι τότε θα ζητήσεις το "πλήρες" πακέτο: ηθική βλάβη, κόστος ταξί κλπ κατά τον χρόνο που δεν είχες αμάξι κλπ κλπ ...
Αυτο σκεφτομαι και εγω. Θα τους πω να μου δωσουν το ποσο που πηρα το αμαξι ή να μου βρουνε ιδιο με οσα χρηματα θελουν (εννοειτε αντιστοιχης καταστασης κλπ κλπ ) ή αλλιως ας το φτιαξουν στην αντιπροσωπια αν μπορουν. :lol:
Αλλιως θα τους πω οτι θα αρχισουν τα οργανα και οι λοιπες διεκδικησεις...

MG-KTiNoS
28/04/2013, 19:37
πάλι καλά που δεν έπαθες τίποτα !

cosgili
28/04/2013, 19:50
Αδερφέ ποτέ ξανά!!!
Σοβαρό τράκο και είσαι τυχερός που δεν έπαθες τίποτα εσύ και η κυρά σου.:beer:

makaros33
28/04/2013, 20:28
φίλε να ξέρεις είχες άγιο μαζί σου
και το λέω εκ πείρας μιας και το 2007 με μόνο ένα μηνά ξεπληρωμένο το αμάξι μου (peugeot 307) μετά απο 4 χρόνια γραμμάτια, στην εθνική οδο απο Αθηνά προς Κόρινθο ,στο ύψος των διοδίων Ελευσίνας (12:15 μμ) στο σημείο που ενώνεται με την αττική οδο σταμάτησε ενας μπάρμπας (73,5 χρονων) για να ελενξη η γυναίκα του (69,6 χρόνων) εαν δεν έρχεται αμάξι απο την αττική οδο να πιάσουν δεξιά για να μην πληρώσουν τα διόδια της Ελευσίνας
αποτέλεσμα
εγώ να πέσω πίσω του ,το δικό μου άπλα ασύμφορη επισκευή και αναγκάστηκα το πέταξα μιας και ο πίσω πλερωνη,
το δικο του απο citroen xsara έγινε σμαρτακι και η ασφάλεια μου του πηρε αλλο,μια νταλίκα που ερχόταν πίσω μου και εισα που πρόλαβε και πέρασε δεξιά μου ξήλωσε 25 μετρά προστατευτικό κιγκλίδωμα και έγδαρε και ενα αμάξι προερχόμενο απο την αττική οδο προς Κόρινθο
ο μπάρμπας χε@@@ και οταν ηρθε το ασθενοφόρο νόμιζαν οτι εχει τραυματιστεί, η γυναικά του με κυνήγαγε να με δειρη πανω στο διαχωριστικό κράσπεδο που ανέβηκα για να μην με παρη σβάρνα κανα αλλο διερχομένου και ο νταλικέρης πάρκαρε με ολο το πλέγμα μπροστά στην τροχαία εθνικών οδόν που ηταν τοτε δίπλα στα διόδια και ερχόταν με τους μπάτσους κρατώντας ενα στυλιαρι να δειρη τον μπάρμπα

ούτε σε παλιά ελληνική ταινία να ήμασταν για το σόου λέμε

paramedic
28/04/2013, 22:20
Το πρωταρχικο,δηλαδή όλοι να είστε καλά, έγινε. Οπότε τώρα μακάρι να αποζημιωθείς για όλο το ποσό που το αγόρασες και γρήγορα. Α και δεν είχες άγιο αλλά σωστά εξοπλισμένο αυτοκίνητο(με πλευρικούς αερόσακους, κουρτίνες κλπ κλπ). Ποτέ ξανά φίλε.

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 23:08
φίλε να ξέρεις είχες άγιο μαζί σου
και το λέω εκ πείρας μιας και το 2007 με μόνο ένα μηνά ξεπληρωμένο το αμάξι μου (peugeot 307) μετά απο 4 χρόνια γραμμάτια, στην εθνική οδο απο Αθηνά προς Κόρινθο ,στο ύψος των διοδίων Ελευσίνας (12:15 μμ) στο σημείο που ενώνεται με την αττική οδο σταμάτησε ενας μπάρμπας (73,5 χρονων) για να ελενξη η γυναίκα του (69,6 χρόνων) εαν δεν έρχεται αμάξι απο την αττική οδο να πιάσουν δεξιά για να μην πληρώσουν τα διόδια της Ελευσίνας
αποτέλεσμα
εγώ να πέσω πίσω του ,το δικό μου άπλα ασύμφορη επισκευή και αναγκάστηκα το πέταξα μιας και ο πίσω πλερωνη,
το δικο του απο citroen xsara έγινε σμαρτακι και η ασφάλεια μου του πηρε αλλο,μια νταλίκα που ερχόταν πίσω μου και εισα που πρόλαβε και πέρασε δεξιά μου ξήλωσε 25 μετρά προστατευτικό κιγκλίδωμα και έγδαρε και ενα αμάξι προερχόμενο απο την αττική οδο προς Κόρινθο
ο μπάρμπας χε@@@ και οταν ηρθε το ασθενοφόρο νόμιζαν οτι εχει τραυματιστεί, η γυναικά του με κυνήγαγε να με δειρη πανω στο διαχωριστικό κράσπεδο που ανέβηκα για να μην με παρη σβάρνα κανα αλλο διερχομένου και ο νταλικέρης πάρκαρε με ολο το πλέγμα μπροστά στην τροχαία εθνικών οδόν που ηταν τοτε δίπλα στα διόδια και ερχόταν με τους μπάτσους κρατώντας ενα στυλιαρι να δειρη τον μπάρμπα

ούτε σε παλιά ελληνική ταινία να ήμασταν για το σόου λέμε

για :lol: και για :cry:

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/04/2013, 23:09
Το πρωταρχικο,δηλαδή όλοι να είστε καλά, έγινε. Οπότε τώρα μακάρι να αποζημιωθείς για όλο το ποσό που το αγόρασες και γρήγορα. Α και δεν είχες άγιο αλλά σωστά εξοπλισμένο αυτοκίνητο(με πλευρικούς αερόσακους, κουρτίνες κλπ κλπ). Ποτέ ξανά φίλε.

σιγουρα μεγαλο ρολο επαιξαν και οι αεροσακοι γιατι αν δεν ανοιγε η κουρτινα η γυναικα θα εβγαινε απο το παραθυρο.

player1
29/04/2013, 00:57
Φίλε μου τα σίδερα ξαναγίνονται, μην στεναχωριέσαι το δρόμο και τον τρόπο θα τον βρείς.
Ανάψτε και κανένα κεράκι... σμπαράλια γίνατε ρε αδερφέ.
Εύχομαι να ξεμπερδέψεις εύκολα και γρήγορα

theofilos888
29/04/2013, 05:03
Ποτέ ξανα!!!!!

xalias
29/04/2013, 07:37
φίλε να είστε εσείς καλά και τα άλλα φτιάχνονται.

Ευκαιρία να δούμε και " ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ C4 " (άντε ξεκίνα)

RaGe_Raptor
29/04/2013, 08:39
πάλι καλά δεν ήσουν με μοτό...............!!!!!!!!!!!!
μεγάλη προσοχή στους δρόμους..ο κόσμος είναι ζαλισμένος,θυμωμένος,απογοητευμένος και πολλά άλλα και μόνο στην οδήγηση δεν έχει το μυαλό του...

spyrakos35
29/04/2013, 10:05
είστε καλά- όλα καλά

κουτί θα βρεθεί καλύτερο

:beer:

SONone
29/04/2013, 10:35
το σημαντικό ειναι οτι ειστε καλα.
τα αλλα ολλα φτιαχνονται παίρνουν καιρό αλλα φτιαχνονται.
και καλα ξεμπερδεματα.

motomaniac
29/04/2013, 10:57
καλα ξεμπερδεματα. καλο κουραγιο και πανω απο ολα υγεια!

MaiTak
29/04/2013, 11:50
πάλι καλά δεν ήσουν με μοτό...............!!!!!!!!!!!!
μεγάλη προσοχή στους δρόμους..ο κόσμος είναι ζαλισμένος,θυμωμένος,απογοητευμένος και πολλά άλλα και μόνο στην οδήγηση δεν έχει το μυαλό του...

+10000...................


πανω απ ολα η υγεια φιλε
υπομονη και ολα θα γινουν οπως προτα

Toumpas
29/04/2013, 12:19
Το αμαξάκι σου αδερφέ έγινε παλιοσίδερα αλλά αφού δεν χτυπήσατε όλα καλά. Σκέψουν να είσουν με το Χόρνετ.

manosamos
29/04/2013, 13:27
Περαστικα ρε φιλε και μακαρι να αποζημιωθεις πλήρως.
Τρομαζω ετσι που βλεπω το Αλτο,γιατι εχω και εγω το ιδιο.Βεβαια δεν μου εχει αφησει θετικές εντυπωσεις η στιβαροτητα κατασκευης του,αλλα αυτο στραπατσαριστικε λες και ειναι απο χαρτί..............:D
Made in India θα μου πεις.....................:cry:

ΗΟΡΝΕΤακιας
29/04/2013, 19:52
Το αμαξάκι σου αδερφέ έγινε παλιοσίδερα αλλά αφού δεν χτυπήσατε όλα καλά. Σκέψουν να είσουν με το Χόρνετ.

RVF φιλε μου. Το hornet ηταν ο 1ος μου ποθος. Το 250αρι...:D

ΗΟΡΝΕΤακιας
29/04/2013, 19:54
Περαστικα ρε φιλε και μακαρι να αποζημιωθεις πλήρως.
Τρομαζω ετσι που βλεπω το Αλτο,γιατι εχω και εγω το ιδιο.Βεβαια δεν μου εχει αφησει θετικές εντυπωσεις η στιβαροτητα κατασκευης του,αλλα αυτο στραπατσαριστικε λες και ειναι απο χαρτί..............:D
Made in India θα μου πεις.....................:cry:

Το alto πηγαινε με πολλα χιλιομετρα ενω εγω με λιγα. Το αποτελεσμα των κουτιων ειναι αυτο γιατι ο αλλος πηγαινε σφαιρα και ολη του η ταχυτητα απορροφηθηκε απο την κολωνα και το δεντρο. :wave2:

ΗΟΡΝΕΤακιας
29/04/2013, 23:10
Εν τελει βρεθηκαμε με τον αλλο οδηγο στο μερος που βρισκονται τωρα τα κουτια μας και καναμε και τις απαραιτητες δηλωσεις οπως και φιλικη δηλωση. Το θεμα ειναι οτι καμια φορα πολλοι ανθρωποι ,οπως και ο συγκεκριμενος δεν σεβονται την ευγενεια σου και το οτι δεν τους παιρνει και το σπιτι για την μαλακια τους αλλα το παιζουν ανετοι (αφου τους εχεις πει οτι δεν σκοπευεις να κινηθεις δικαστικα) και ''δεν τρεχει τιποτα'' και ''ενταξει τελειωσαμε, τωρα βρες τα εσυ με την ασφαλιστικη'' και στο τελος πανε να βγουνε και απο πανω μιλωντας με ακομα μεγαλυτερο θρασος λες και μας κανουν χαρη. Ελπιζω να εκανα καλα που σκεφτηκα οτι ειναι Μεγαλη Βδομαδα και το επαιξα καλος Σαμαρειτης και ελπιζω να μου βγει σε καλο ,οπως ελπιζω και αυτοι οι ανθρωποι να αρχισουν να εκτιμουν παρομοιες κινησεις και οχι να συμπεριφερονται σαν μ@λ@κ.ς

spyrakos35
30/04/2013, 07:17
Εν τελει βρεθηκαμε με τον αλλο οδηγο στο μερος που βρισκονται τωρα τα κουτια μας και καναμε και τις απαραιτητες δηλωσεις οπως και φιλικη δηλωση. Το θεμα ειναι οτι καμια φορα πολλοι ανθρωποι ,οπως και ο συγκεκριμενος δεν σεβονται την ευγενεια σου και το οτι δεν τους παιρνει και το σπιτι για την μαλακια τους αλλα το παιζουν ανετοι (αφου τους εχεις πει οτι δεν σκοπευεις να κινηθεις δικαστικα) και ''δεν τρεχει τιποτα'' και ''ενταξει τελειωσαμε, τωρα βρες τα εσυ με την ασφαλιστικη'' και στο τελος πανε να βγουνε και απο πανω μιλωντας με ακομα μεγαλυτερο θρασος λες και μας κανουν χαρη. Ελπιζω να εκανα καλα που σκεφτηκα οτι ειναι Μεγαλη Βδομαδα και το επαιξα καλος Σαμαρειτης και ελπιζω να μου βγει σε καλο ,οπως ελπιζω και αυτοι οι ανθρωποι να αρχισουν να εκτιμουν παρομοιες κινησεις και οχι να συμπεριφερονται σαν μ@λ@κ.ς

γίνε και συ μ@υνοπ@νος τώρα και τράβα του μία ξεγυρισμένη να ξαναμπεί στο mode που πρέπει..... :mad:

argiris34
30/04/2013, 07:54
αδερφε αφου ειστε και οι δυο καλα μια χαρα ολα, την ακρη θα την βρεις και θα ξαναπαρεις αυτοκινητο και σε λιγο θα ξεχασεις την ταλαιπωρια
καφρος mode on
μιας και εγω εχω παρει ενα c4 γαι να βαζω τα (2 πλεον) μικρα , το ατυχημα σου με "χαροποιησε" βλεποντας επι του πρακτεου το επιπεδο ασφαλειας που παρεχει
καφρος mode off

αντε και με καλυτερο και να στε παντα καλα

TROOPER
30/04/2013, 08:59
τελος καλο....ποτε ξανα!!

ΗΟΡΝΕΤακιας
01/05/2013, 20:20
Ευχαριστω πολυ παιδες
Παντως το αυτοκινητο δεν το συμπαθουσα καθολου αλλα με τον καιρο αρχισε να μου αρεσει. Απο την αποψη της ασφαλειας που προσφερει τα ειδατε ολα. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και ψαχνω τωρα να βρω το ιδιο. Παντως καποιοι που συζητω εχουν καποιες ενστασεις σχετικα με το γιατι δεν ανοιξαν οι μπροστα αεροσακοι αφου η κυρια στουκα ειναι μπροστα. :confused:

makaros33
01/05/2013, 20:42
Ευχαριστω πολυ παιδες
Παντως το αυτοκινητο δεν το συμπαθουσα καθολου αλλα με τον καιρο αρχισε να μου αρεσει. Απο την αποψη της ασφαλειας που προσφερει τα ειδατε ολα. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και ψαχνω τωρα να βρω το ιδιο. Παντως καποιοι που συζητω εχουν καποιες ενστασεις σχετικα με το γιατι δεν ανοιξαν οι μπροστα αεροσακοι αφου η κυρια στουκα ειναι μπροστα. :confused:


γιατι η δικια σου ταχυτητα πιθανων να ηταν μικροτερη απο το οριο ασφαλειας που εχει η μοναδα τον εμπρος αεροσακων (αλλιως σε καθε παρκαρισμα που θα ακουμπαγαμε τον αλλο θα ανοιγαν) ενω η πλαινη και η κουρτινες εχουν μυδαμινη ανοχη

makaros33
01/05/2013, 20:46
το οριο ασφαλειας για τους εμπρος αεροσακους ειναι περιπου τα 50 χ.α.ω. εαν εσει πηγενες οπως λες με καμια 20 σωστα τοτε και δεν ανοιξαν.
αν τωρα εκει που ειναι το αμαξι μπορεις να το σκαλισης λιγο δες εαν εχει μεσα τους μπροστα αεροσακους και το κυριοτερο τον ΠΥΡΟΚΡΟΤΗΤΗ ΤΟΥΣ
παντα με βγαλεμενους τους πολους απο την μπαταρια για δικι σου ασφαλεια


Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΟΡΝΕΤακιας Προβολή μηνύματος
Σαββατο του Λαζαρου ,μεγαλη η χαρη του ξεκινησα με τη γυναικα να κλεισουμε εισητηρια για να παμε Σαμοθρακη μετα το Πασχα με μοτο, να παρω τσιμουχες και λαδι για την συνεχιση της ανακατασκευης του srx ( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130938 ) και μετα για ψωνια. Ε , τελικα δεν πηγαμε για ψωνια. Καθως πηγαινα με καμια 20αρια χιλιομετρα ,με το καινουργιο αυτοκινητο (μεταχειρισμενο 2008) ουτε 3 μηνες στα χερια μου, βλεπω ξαφνικα ενα αυτοκινητο μπροστα μου και σε μισο δευτερολεπτο το αμαξι να κοιταει αντιθετα απο την κατευθυνση μου και τη γυναικα (που δεν φορουσε ζωνη ) στην αγκαλια μου. Ευτυχως εγω και η γυναικα αγρατζουνιστοι. Συνειδητοποιησα σε 15 δευτερολεπτα οτι ειμασταν καλα και βγηκα να δω τα αλλα 2 παλικαρια που φωναζαν ''βοηθεια''. Ο οδηγος τιγκα στο αιμα αλλα ευτυχως με μονο 2 κοψιματα, ενα στο φρυδι και ενα στο μετωπο ,κανα 2 ραμματα το καθενα και ο συνοδηγος με πονο στην μεση. Τους περιποιηθηκα μεχρι να ερθει τροχαια και ΕΚΑΒ που τους φορτωσε. Απο σημανση οδου τιποτα. Κερδιζω εγω επειδη ημουν απο δεξια. Ο τυπος πρεπει να πηγαινε τουλαχιστον με 60χλμ. Αυτοπτης μαρτυρας μου ελεγε οτι πηγαινε σιγουρα πανω απο 80. Τι να πω???
Τελικα μονο ο συνοδηγος του θα νοσηλευτει για 3 μερες και δεν εχει τιποτα σοβαρο. Απο εδω και περα ελπιζω να αποζημιωθω μεσω της ασφαλιστικης για να παρω καινουργιο καρο.

Παραθετω το τι καταλαβα εγω οτι εγινε

Φαση 1η (Εγω εχω το μαυρο (C4) και ο αλλος πορτοκαλι (suzuki alto). )


Φαση 2η ( Τον χτυπαω στις πορτες δεξια μπρος και πισω)


Φαση 3η (Το αυτοκινητο του με τραβαει απο την ταχυτητα και ξεκιναμε για σβουρα)


Ευχαριστω πολυ παιδες
Παντως το αυτοκινητο δεν το συμπαθουσα καθολου αλλα με τον καιρο αρχισε να μου αρεσει. Απο την αποψη της ασφαλειας που προσφερει τα ειδατε ολα. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και ψαχνω τωρα να βρω το ιδιο. Παντως καποιοι που συζητω εχουν καποιες ενστασεις σχετικα με το γιατι δεν ανοιξαν οι μπροστα αεροσακοι αφου η κυρια στουκα ειναι μπροστα. :confused:

PetranGR
01/05/2013, 21:46
πάλι καλά που είστε καλά.

Ελπίζω να πάρεις αυτά που σου αρμόζουν αλλά κυρίως σίδερα είναι φτιάχνονται και στην συγκεκριμένη περίπτωση ; αγοράζονται ξανά απο την ασφαλίστική ;)

HONDA 9903
01/05/2013, 22:34
αυτα ειναι πτεσματα αφου εισται καλλα στην υγειασας τελος κακου ολλα καλλα και καλλο πασχα

Pardalotzatziki
02/05/2013, 01:17
Αφου δεν παθαμε τιποτα μετα απο τετοια στουκα παλι καλα να λεμε.

Αυτο μονο....και για σας και για τους αλλους...

Περαστικα και καλο Πασχα...

Νικος χρ.
02/05/2013, 06:58
περαστικα φιλε και ποτε ξανα! οι αεροσακοι πιθανοτατα δεν ανοιξαν γιατι δεν φορουσε ζωνη η συνοδηγος χωρις την ζωνη δεν απασφαλιζει στα νεοτερα μοντελα γιατι εαν το κανει το πιθανοτερο σεναριο ειναι κομενος σβερκος απο την προσκρουση,καλυτερα λοιπον.

ΗΟΡΝΕΤακιας
03/05/2013, 19:45
παιδια ξερει κανεις τι παιζει με τα σωστρα???Γιατι αν μου τα αφησουν και τα υπερκοστολογησουν θα χασω αρκετα χρηματα...Ξερω απο τωρα οτι αν μου τα αφησουν για να τα πουλησω εγω ,δεν θα πιασουν πανω απο 500ευρα. Πως θα καταφερω να μην χασω φραγκα απο τη στιγμη που θα μου πουνε αυτοι οτι και καλα τα σωστρα μου αξιζουν 2000 :eek:. Θα μου δωσουν αυτοι ας πουμε θεωρητικα 6000 κοστος κουτιου-2000 σωστρα δηλαδη 4000 και 500 το πολυ που θα πιασει το C4 θα μπω μεσα 1500 ευρα???? :eek:

motomaniac
03/05/2013, 19:59
εμενα σε περιπτωση με σκουτερ που εβγαλα γκολ με εναγκασαν να το πουλησω. το δηλωσαμε 500ε πηρα τα υπολοιπα στο χερι κι αγορασα καινουριο. ξαναγορασα το παλιο πισω και το εφτιαξε ο πατερας μου μονος του. αυτα πριν 11 χρονια

nikolas1709
04/05/2013, 09:11
παιδια ξερει κανεις τι παιζει με τα σωστρα???Γιατι αν μου τα αφησουν και τα υπερκοστολογησουν θα χασω αρκετα χρηματα...Ξερω απο τωρα οτι αν μου τα αφησουν για να τα πουλησω εγω ,δεν θα πιασουν πανω απο 500ευρα. Πως θα καταφερω να μην χασω φραγκα απο τη στιγμη που θα μου πουνε αυτοι οτι και καλα τα σωστρα μου αξιζουν 2000 :eek:. Θα μου δωσουν αυτοι ας πουμε θεωρητικα 6000 κοστος κουτιου-2000 σωστρα δηλαδη 4000 και 500 το πολυ που θα πιασει το C4 θα μπω μεσα 1500 ευρα???? :eek:


τακτικη ασφαλιστηκης μετα απο ολικη σε μηχανακι
αφου περιμενει 3 μηνες του κοστολογησε το μηχανακι 2800 (το μεσο ορο στο car )
του εδωσε 2000 ευρω και οταν η ασφαλιστικη πουλησε το μηχανακι σε ενα συνεργειο πηγε απο
εκει το φιλαρακι και πηρε τα υπολοιπα κανοντας μεταβιβαση στον μαστορα
αποτελεσμα τα λεφτα τα πηρε ολα σε 4 μηνες
το φιλαρακι μου ηταν στην εθνικη και ο αλλος στην chartis (φιλικος διακανονισμος)
το θεμα ειναι οτι η ασφαλιστικη του αλλου μεσα σε 15 μερες ειχε απαντησει θετικα για την ζημια
και η εθνικη περα βρεχει

ΗΟΡΝΕΤακιας
07/05/2013, 16:02
το ειδε πραγματογνωμονας το κουτι και λεει οτι αξιζει 1000 ευρα σωστρα.....τι λενε ρε παιδια????? Εμενα οι μαντραδες μου λενε το πολυ 500 ευρα. Τι αλλο θα λεγανε βεβαια. Ξερει ρε παιδια κανεις πως διαγραφεται ενα αυτοκινητο εκτος απο την λυση της ανακυκλωσης??? Σκεφτομαι να το πουλησω κομματι-κομματι και να το διαγραψω για να μην με πετσοκοψει η εφορια...

Πολυμήχανος
07/05/2013, 16:39
Γιάννη, και σε απλή προσωρινή ακινησία να το βγάλεις στην ΔΟΥ, όσο είναι σε ακινησία, δεν μετράει το τεκμήριο διαβίωσης.

Αν για παράδειγμα το βγάλεις τώρα Μάιο σε ακινησία, στο τεκμήριο του 2013 του χρόνου που θα συμπληρώσεις Ε1, θα δηλωθεί το όχημα μόνο 5 μήνες στο 2013 (υποθέτω το είχες από 1/1/2013, αν δεν, τότε μείον και οι μήνες αυτοί). Έτσι αν έχει π.χ. τεκμήριο 7000 ευρώ, θα πιαστεί 5/12*7000=2916 ευρώ το τεκμήριο.

Με την ακινησία, ουσιαστικά δεν έχεις ΚΑΜΙΑ υποχρέωση (κτέο, τέλος, ασφάλεια, τεκμήριο κ.ο.κ.) και μπορείς να το έχεις σε μια αυλή και να κόβεις και να πουλάς. Και αν βρεθεί κάποιος και θέλει πλαίσιο με άδεια, κάνεις μια άρση ακινησίας και το έχεις και αυτό, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με την οριστική διαγραφή.

gregogti
07/05/2013, 17:57
το αμαξι σου παιζει σημερα στα 5000 ευρω εχω και εγω το ιδιο .ριξε μια ματια στο car εχει πολλα σαν και αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3566889/

ΗΟΡΝΕΤακιας
07/05/2013, 18:51
το αμαξι σου παιζει σημερα στα 5000 ευρω εχω και εγω το ιδιο .ριξε μια ματια στο car εχει πολλα σαν και αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3566889/

βασικα εμενα ηταν το 5θυρο και φουλ εκδοση...