PDA

View Full Version : θορυβος απο το μοτερ κατα την πορεια τησ μηχανης πανω απο 140 κμ



vestro
28/04/2013, 21:44
καλησπερα σε ολους ειμαι κατοχοσ μιας μοτοσυκλετας suzuki vstrom 650 abs εχω κανει 6300 κμ απο το 2009 που την απεκτησα καινουργια αντιπροσωπειας
εδω και λιγο καιρο μου κανει θορυβο πανω απο τα 140 κμ στο δρομο και μονο .ακουγετε απο το μοτερ σαν συντονισμοσ απο τον κινητηρα κανεις δεν μπορει να μου πει τι εχει.ουτε η αντιπροσωπεια που την εχω παει.μου λενε για φερρινγ εμπροσ αλλα τιποτα .αλλοι μου λενε για γραναζια και αλυσιδα .εκανα δοκιμαστικι αλλαγη απο αλλο μηχανακι τιποτα τα ιδια πραγματα.εαν εχει κανενασ κανενα προωλιμα με θορυβο ασ μου απαντηση .Ο θορυβος ειναι μεταλικος σαν καμπανα η ρουλεναν μπιελας περιμενω καποιον εαν μπορει να με διαφωτισει ευχαριστω.

lakou636
29/04/2013, 08:29
σε εναν φιλο μου που εκανε ακριβωσ το ιδιο ηθελε λιγο σφιξιμο η βαση οργανων.
συντονιζε και εκανε εναν μεταλικο θορυβο οπωσ το περιγραφεισ και ακουγοταν σαν να ηταν απο μοτερ.
κανε μια δοκιμη...

vestro
29/04/2013, 20:40
Καλησπερα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ρώτησε σε παρακαλώ σε ποιο σημείο ακριβώς και τη έσφιξε πλαστικό η σίδερο λαι εαμ ήταν vstrom Εντάξει ευχαριστώ

tsompanis
29/04/2013, 22:18
φορας μήπως βαλίτσα πίσω?

spyrakos35
30/04/2013, 04:58
αν έχεις κάγκελα δες στα σημεία που βιδώνουν στο πλαίσιο αλλά και μπροστά μεταξύ τους

πολύ πιθανό να έχουν λασκάρει ή να έχουν σπάσει.........

lakou636
30/04/2013, 09:43
Καλησπερα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ρώτησε σε παρακαλώ σε ποιο σημείο ακριβώς και τη έσφιξε πλαστικό η σίδερο λαι εαμ ήταν vstrom Εντάξει ευχαριστώ

V STROM 2008 ειχε.
την βαση οργανων ειχε σφιξει.(μεταλλικη)

vestro
02/05/2013, 08:20
elisa thn vasi organon den eida tipota laska eyxaristo gia to endiaferon sas akoam to psaxno kalimera kalo pasxa

calmen
02/05/2013, 09:44
αν έχεις κάγκελα δες στα σημεία που βιδώνουν στο πλαίσιο αλλά και μπροστά μεταξύ τους

πολύ πιθανό να έχουν λασκάρει ή να έχουν σπάσει.........

αυτο ειναιφιλε.αυτο εχω και εγω..αναμεσα στα καγκελα υπαρχει κατι σαν κυλινδρος.αυτοσ εχει λασκαρει και γυρναει ..και ακουγεται ο μεταλικοσ θορυβος..(μια τσιμουχα..??)αυτο το ασπρο που βαζουν και οι υδραυλικοι..γυρνα το διπλα στον κυλινδρο και θα εισαι οκ.

vestro
02/05/2013, 12:22
pes moy poy akrivos eennoeis empros h piso sta kaggela toy kinitira
eyxaristo?

OldMan
02/05/2013, 13:25
αυτο το ασπρο που βαζουν και οι υδραυλικοι..
Teflon λέγεται και άσε τις προστυχιές μεγαλη βδομάδα...:nono:

calmen
02/05/2013, 13:27
Teflon λέγεται και άσε τις προστυχιές μεγαλη βδομάδα...:nono:

xaxaxa

calmen
02/05/2013, 13:28
τα σιδερα τα προστατευτικα που ειναι στην μουρη,στο σημειο που ακουμπανε απο κατω απο την μηχανη

McGyver
02/05/2013, 13:29
αυτο το ασπρο που βαζουν και οι υδραυλικοι..


Teflon λέγεται και άσε τις προστυχιές μεγαλη βδομάδα...:nono:

Προσπαθώ να αποφασίσω αν το άσπρο που βγάζουν λέγεται tefloff ή tefloki.

Τες πα...

vestro
06/05/2013, 18:05
Kalispera ta ergostasiaka kaggela exoun ennosi alla den uparxei daktilidi ekei na kanei thorivo

vestro
02/06/2013, 20:47
exo kanei ta panta thn piga vilta xoris kaggela xoris fering empros tipota kanei akrivos ton idio thorivo meta ta 135 km me stathero gkazi kanei thorivo apo to empros simeio thn mhxanis den xero ti na kano stos kato kato ean kapoios mporei na moy dosei ta fota toy

toyar
02/06/2013, 21:09
ο κινητηρας και η αλυσιδα θα εκαναν θορυβο συνεχως
μαλλον προκειται για συντονισμο
προσπαθησε να το πετυχεις σταματημενος με νεκρα παιζοντας με το γκαζι
μολις το πετυχεις ξεκινα να μπαλαμουτιαζεις γυρω γυρω μεχρι να σταματησει ο θορυβος (τη μηχανη ε;:D)
δοκιμασε παντου και κατω απο τη σελα, μπορει να ειναι ακομα κι απο την πινακιδα

AUFGEBRACHT
02/06/2013, 21:13
Από τη στιγμή που παρουσιάζεται σε συγκεκριμένη ταχύτητα πάντα τότε μπορούμε να μιλάμε με σχεδόν βεβαιότητα για συντονισμό. Τους καθρέπτες τους έχει σκεφτεί μπας και προέρχεται από αυτούς;

vestro
03/06/2013, 19:23
pisteuo oti o thorivos einai apo ton kinitira esoterika kanenas kalos mastoras na moy pei ti ginete yparxei na moy kanei kati na mhn moy lysei omos to moter giati eimai kai ligo mistirios me thn mhxanh moy

SoulGR
03/06/2013, 20:32
αν γινετε σε συγκεκριμενα χιλιομετρα και οχι στροφες νομιζω πως δεν ειναι απο κινητηρα....μαλλον απο αερα κατι παλαντζαρει?

toyar
04/06/2013, 07:35
φιλε μου οταν ενας κινητηρας κανει θορυβο για καποιο λογο τον κανει συνεχως
ακομα κι αν αυτος ο θορυβος αλλαζει ενταση ή χροια αυτο γινεται με τις στροφες και οχι με τα χιλιομετρα

vestro
12/06/2013, 17:21
καλησπερα παιδια εχω κανει τα παντα εχω παει βολτα χωρις φερινγκ χωρις καγγελα κινητηρα αλλα τιποτα το ιδιο πραγμα κανει τελοσ πηγα και χωρισ πλαστικα τιμονιου καντραν περιφεριακα πεζερβουαρ
τι αλλο να κανω ελεοσ εχω αρχισει να χαλιεμαι υπερβολικα

AUFGEBRACHT
12/06/2013, 17:39
Το έχω ξαναρωτήσει... καθρέπτες έχεις τσεκάρει;

vestro
12/06/2013, 17:52
oxi re file den toys exo vgalei na toys bgalo kai na pav bolta

OldMan
13/06/2013, 11:08
oxi re file den toys exo vgalei na toys bgalo kai na pav bolta
min to kaneis re file giati tha se grapsoun..

spyrakos35
13/06/2013, 11:17
αν έχεις αλλάξει γρανάζια και δεν έχεις βάλει τα γνήσια, παίζει το εξής σενάριο....

τα μαμά μπροστά γρανάζια έχουν λαστιχο προκειμένου να μην ζορίζονται και να μην κάνουν θόρυβο....

τα αφτερ μάρκετ δεν το έχουν αυτό το λάστιχο με αποτέλεσμα να ακούγονται....

μήπως απο κει?

OldMan
13/06/2013, 11:19
τα μαμά μπροστά γρανάζια έχουν λαστιχο προκειμένου να μην ζορίζονται και να μην κάνουν θόρυβο....
Και τα πίσω.. και τα πίσω...

vestro
25/06/2013, 19:35
δεν κανει απο καθρευτες θορυβο τουσ εβγαλα συνεχιζει ακομα και κατα την πορεια εαν σκυψω στα τοσα κμ πανω απο το ρεζερβουαρ ο θορυβοσ εξαλιφεται οποτε πιθανον κατι γινετε με τον αερα
και μονο

nikos_abel
26/06/2013, 06:09
δεν κανει απο καθρευτες θορυβο τουσ εβγαλα συνεχιζει ακομα και κατα την πορεια εαν σκυψω στα τοσα κμ πανω απο το ρεζερβουαρ ο θορυβοσ εξαλιφεται οποτε πιθανον κατι γινετε με τον αερα
και μονο

Μήπως φταίει κάτι στο κράνος ρε φίλε;

vestro
11/10/2013, 21:02
καλησπέρα παιδια τελικα με τον θορυβο δεν εκανα τιποτα ακομα τελευταια φορα πηγα σε εναν μαστορα και μου προτεινε να λυσουμε ολο το μηχανακι κομματι κομματι να το βρουμε σκεκουν αυτα τα πραγματα πειτε μου εχω απελπιστει τελειωσ τι αλλο να κανω απο την μερια τησ αντιπροσωπείας δεν χερουν τιποτα καμια συμβουλη απο κανεναν ας κοιταξει το ιστορικο μου και τα λεμε

AUFGEBRACHT
11/10/2013, 22:21
Κάπου υπήρχε παλιά ένα θέμα με θόρυβο σε πολλά VStrom και τελικά προερχόταν από το μπροστινό φτεράκι, έπαιζε μια πατέντα με τις βίδες εκεί...

spyrakos35
11/10/2013, 23:25
Κάπου υπήρχε παλιά ένα θέμα με θόρυβο σε πολλά VStrom και τελικά προερχόταν από το μπροστινό φτεράκι, έπαιζε μια πατέντα με τις βίδες εκεί...

ναι, βάζανε λαστιχακια για να καλύψουν τα κενά....

Lioulios
12/10/2013, 02:11
Kαι εγώ πιστεύω πως είναι συντονισμός . Είχα και εγώ στώμα και σαν και εσένα δεν μπόρεσα για πολύ καιρό να βρω από που άκουγα θορύβους .

Ειπώθηκε και παραπάνω ( Σε εμένα έτσι λύθηκε το πρόβλημα κατά λάθος ) .

Βάλε νεκρά . στο πλάγιο στάντ . Κράτα σταθερό γκάζι και κάποια στιγμή θα ακουστεί . Εκεί θα δεις τι και πως . Εμένα ήταν κάγκελο μπρος . Το ακούμπησα και σταμάτησε ....Θα έπαιρνα όρκο όμως πως ακουγόταν από τον κινητήρα.

Καλά ξεμπερδεματα ...Και μην πας το μηχανάκι για λύσιμο ....

Υπομονή θέλουν αυτά . Είναι θέμα χαρακτήρα .

vaska
12/10/2013, 06:33
Kαι εγώ πιστεύω πως είναι συντονισμός . Είχα και εγώ στώμα και σαν και εσένα δεν μπόρεσα για πολύ καιρό να βρω από που άκουγα θορύβους .

Ειπώθηκε και παραπάνω ( Σε εμένα έτσι λύθηκε το πρόβλημα κατά λάθος ) .

Βάλε νεκρά . στο πλάγιο στάντ . Κράτα σταθερό γκάζι και κάποια στιγμή θα ακουστεί . Εκεί θα δεις τι και πως . Εμένα ήταν κάγκελο μπρος . Το ακούμπησα και σταμάτησε ....Θα έπαιρνα όρκο όμως πως ακουγόταν από τον κινητήρα.

Καλά ξεμπερδεματα ...Και μην πας το μηχανάκι για λύσιμο ....

Υπομονή θέλουν αυτά . Είναι θέμα χαρακτήρα .

Καλά μου λέγανε λοιπόν φίλοι που έχουν στρώμα, ότι είναι μηχανάκι με χαρακτήρα, άλλα είναι υπάκουα και άλλα όχι.

Ο φίλος μάλλον έπεσε σε δύστροπο μηχανάκι δλδ, κάτι σαν τον oldman όταν ξυπνάει το πρωί ένα πράγμα.

:bawl:

vestro
14/10/2013, 20:39
καλησπέρα παιδιά τι κάνετε καλά όλα λοιπον ακουστε σημερα εβγαλα και τα καγγελα απο πανω ακριβως το ιδιο κανει εαν εχει τυχει κατι σε κανεναν απο εδω μεσα ας με βγαλει απο τον κοπο να ψαχνω διαφορα ειδα οτι καποιοσ μιλισε για το φτερο εμπροσ περισοτερε πληροφοριεσ ποσ τηα μαθουμε για αυτο τον ελενχο πειτε μου καλη συνεχεια

nosPa21
22/11/2013, 22:13
Και τα πίσω.. και τα πίσω...

:bawl: