PDA

View Full Version : αλυσίδα και γρανάζια για Honda Ηornet 08



immoral
29/04/2013, 12:04
αλυσίδα και γρανάζια για Honda Hornet 08 τι προτείνετε ? :a014:

sapila racing
29/04/2013, 14:14
αλυσίδα και γρανάζια για Honda Hornet 08 τι προτείνετε ? :a014:

http://www.dkmotorcycles.com/shop/chain_and_sprockets_agili/chain_and_sprocket_kit_ji9l9/honda_did_chain_and_sprocket_551cc750cc/

Joyrider
29/04/2013, 16:07
Το σαιτ μου το είχε προτείνει και μένα ο κύριος Άρης και έμεινα ευχαριστημένος.
Την did 525 vxgb 118 είχα παραγγείλει και τα γρανάζια που είχε μέσα το σετ ήταν μάρκας Power Rite να ξέρεις.

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, έχω διαβάσει πως τα aftermarket μπροστά γρανάζια είναι πιο θορυβώδη γιατί δεν έχουν την τσιμούχα του μαμά. Έχε το υπόψη σου.
Επίσης αν άλλαζα τώρα αλυσίδα, θα έβαζα 15τ μπροστά και ας μην ήταν μαμά :p

power hornet
29/04/2013, 16:53
Το σαιτ μου το είχε προτείνει και μένα ο κύριος Άρης και έμεινα ευχαριστημένος.
Την did 525 vxgb 118 είχα παραγγείλει και τα γρανάζια που είχε μέσα το σετ ήταν μάρκας Power Rite να ξέρεις.

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, έχω διαβάσει πως τα aftermarket μπροστά γρανάζια είναι πιο θορυβώδη γιατί δεν έχουν την τσιμούχα του μαμά. Έχε το υπόψη σου.
Επίσης αν άλλαζα τώρα αλυσίδα, θα έβαζα 15τ μπροστά και ας μην ήταν μαμά :p

αυτο το εχω ακουσει και εγω για τα μπροστινο γραναζι εχω ακουσει,αλλα ισχυει οντος?
το λεω γιατι ποτε, προχθες? ειχα παρει την μηχανη στην δουλεια και ετυχε και δεν ειχαμε δουλεια, εκατσα το εβαλα στο σταντ που εχω παρει απο τον αλεξοπουλο για να καθαρισω αλυσιδα και μπροστα γραναζι.
ενταξει βρε παιδια καλα το ηξερα αλλα τι γρασο μαζευει εκει,κοιταξα το μπροστινο γραναζι μιας που ειναι καινουργιο το μηχανακι και ειναι μαμα,δεν νομιζω να ειδα καλα θα το ξανακοιταξω αλλα δεν ειδα τσιμουχα να εχει.

παντος οταν ερθει η ωρα τους εγω θα βαλω απο αλυσιδα 520 ειχα βαλει στο παλιο μου χορνετ,μαλλον ειχε βαλει το ποιο σωστο ο μηχανικος μου που ειναι καμενος χεχε.
ειδα διαφορα,πιστευω η 525 για το χορνετ ειναι "βαρια" αλυσιδα.

ειχα δει διαφορα και στην καταναλωση με την 520 ποιο λιγη.

Joyrider
29/04/2013, 17:38
αυτο το εχω ακουσει και εγω για τα μπροστινο γραναζι εχω ακουσει,αλλα ισχυει οντος?
το λεω γιατι ποτε, προχθες? ειχα παρει την μηχανη στην δουλεια και ετυχε και δεν ειχαμε δουλεια, εκατσα το εβαλα στο σταντ που εχω παρει απο τον αλεξοπουλο για να καθαρισω αλυσιδα και μπροστα γραναζι.
ενταξει βρε παιδια καλα το ηξερα αλλα τι γρασο μαζευει εκει,κοιταξα το μπροστινο γραναζι μιας που ειναι καινουργιο το μηχανακι και ειναι μαμα,δεν νομιζω να ειδα καλα θα το ξανακοιταξω αλλα δεν ειδα τσιμουχα να εχει.

παντος οταν ερθει η ωρα τους εγω θα βαλω απο αλυσιδα 520 ειχα βαλει στο παλιο μου χορνετ,μαλλον ειχε βαλει το ποιο σωστο ο μηχανικος μου που ειναι καμενος χεχε.
ειδα διαφορα,πιστευω η 525 για το χορνετ ειναι "βαρια" αλυσιδα.

ειχα δει διαφορα και στην καταναλωση με την 520 ποιο λιγη.

Έτσι είναι το μπροστά γρανάζι με το λαστιχάκι: http://makinaparts.com/lang-en/honda/1850-23801meed00-front-sprocket-honda-cb-600-hornet-cbf-600-cbr-600rr.html

Με την πιο ελαφριά αλυσίδα (πόσο κιόλας; άντε 1 κιλό) δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις σημαντικές αλλαγές και μάλλον θα χάσεις σε διάρκεια ζωής. Εγώ θα έβαζα πίσω γρανάζι αλουμινένιο με ατσάλινα δόντια αντί της 520.

power hornet
29/04/2013, 19:08
Έτσι είναι το μπροστά γρανάζι με το λαστιχάκι: http://makinaparts.com/lang-en/honda/1850-23801meed00-front-sprocket-honda-cb-600-hornet-cbf-600-cbr-600rr.html

Με την πιο ελαφριά αλυσίδα (πόσο κιόλας; άντε 1 κιλό) δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις σημαντικές αλλαγές και μάλλον θα χάσεις σε διάρκεια ζωής. Εγώ θα έβαζα πίσω γρανάζι αλουμινένιο με ατσάλινα δόντια αντί της 520.

και ομως μαν ειχε διαφορα με την 520,καταρχην εφευγε ποιο γρηγορα το μηχανακι,οσο για την διαρκεια ζωης ειχε βγαλει 32.000χλμ και κραταγε αντε αλλα 4.000χλμ.
ειχα βαλει οχι αλουμινενιο γραναζι πισω,αλλα απο cbr 600rr που ειναι εργκαλ απο τι θυμαμε.

immoral
29/04/2013, 19:57
όπα μάγκες ένα ένα εγώ είμαι στραβάδι τι ειναι το 520 -525

γιατι να αλλάξω μπροστινό σε μικρότερο

τής D.I.D να μην βάλω ?

υ.γ που και που πάω μέγαρα και τής πίνω το αίμα

power hornet
29/04/2013, 21:34
όπα μάγκες ένα ένα εγώ είμαι στραβάδι τι ειναι το 520 -525

γιατι να αλλάξω μπροστινό σε μικρότερο

τής D.I.D να μην βάλω ?

υ.γ που και που πάω μέγαρα και τής πίνω το αίμα
κοιτα για να μην μπερδευεσε παρε ξανα τα μαμα που φοραει απο ενα εξουδιοτημενο της χοντα και καθαρισες.

immoral
30/04/2013, 07:08
Με 250 ευρώ που θέλουν δεν παιζει είναι κοροϊδία

mixalhsCr
30/04/2013, 07:18
Μπορει να ειναι ακριβα αλλα δεν το λες κοροιδια νομιζω για κανενα λογο :cool:
Τα πειραματα που μπορεις να κανεις ειναι πολλα με την επιλογη αλυσιδας αλλα μονο και μονο απο πλευρας ψυχολογιας να το δεις, οτι αγοραζεις κατι που η εταιρια εχει κανει απολυτο ελενχο αντοχης για το μηχανακι σου φτανει.
Εχεις δικιο οτι τα 250 ειναι ενα μεγαλο ποσο αλλα ξανασκεψου τι αγοραζεις ποσο σημαντικο ειναι και τι μπορει να σου προκαλεσει μια λαθος επιλογη σε ενα τετοιο σημειο.
Η γνωμη μου παντα ετσι :beer:

sapila racing
30/04/2013, 08:24
Με 250 ευρώ που θέλουν δεν παιζει είναι κοροϊδία

Παρε απο κει που σου έγραψα. Παίρνεις αλυσίδα DID Χ ring και μια χαρά γρανάζια στα μισα λεφτά απο τα μαμα. Το σετ θα σου βγάλει πανω απο 30.000 χλμ.
Ναι το μαμα εμπρός γρανάζι εχει μια ελαστική επένδυση εσωτερικά για μειωση θορύβου, ενω τα after δεν την έχουν.
Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί.

byron
30/04/2013, 08:54
Μπορει να ειναι ακριβα αλλα δεν το λες κοροιδια νομιζω για κανενα λογο :cool:

Βασικά κοροϊδία το λες για πολλούς λόγους.
Ο βασικότερος, οτι ο κατασκευαστής δεν φτιάχνει αλυσίδες και εφοδιάζει τα μηχανάκια με αλυσίδες (και όχι μόνο) από τρίτους (που πωλούνται πολύ φθηνότερα).

mixalhsCr
30/04/2013, 09:07
Ok!

power hornet
30/04/2013, 11:43
ποσαα?250?τι ειναι αυτα που λες?εχουν παει τοσα τα μαμα?ενταξει ελεος,οχι βρε μαν βαλε αφτερμαρκετ πολυ ποιο φτηνα.

απο εκει που λεει ο σαπιλα.

immoral
30/04/2013, 16:01
έκλεισα για did x ring