PDA

View Full Version : Trnsalp 400 η Πρώτη On off Μοτοσυκλέτα μου !!!!



munchkin
29/04/2013, 19:30
Με τεράστια χαρά θέλω να ανακοινώσω πως κατάφερα μετά από χρόνια να αγοράσω μια μηχανή που πάντα ήθελα . Ένα παλιό και ταπεινό Honda transalp 400 . Έψαξα στο forum μας αλλά δεν βρήκα ιδιαίτερες πληροφορίες (το γνωρίζω ότι υπάρχει transalp forum !!άλλα ούτε και εκεί έχει πληροφορίες για το 400άρι !!) αν κάποιος γνωρίζει , ψάχνω πληροφορίες για να την μετατρέψω σε ταξιδιωτικό εργαλείο . όποιες πληροφορίες ευπρόσδεκτες . Έχω διαβάσει διάφορα πράγματα και δεν ξέρω τι ισχύει !!
Πχ διάβασα κάπου ότι μπορεί να βάλεις τα καλάμια από xr400 μπροστά με λίγο σκληρότερα ελατήρια και την ανάρτηση της africa πίσω .... δεν ξέρω τι να κάνω με εξάτμιση (πολλοί δεν την πειράζουν καθόλου στο transalp ...) δέν ξέρω τι να κάνω με τα γρανάζια της πρέπει να υπάρχει κάποια λύση που να δίνει περισσότερα χιλιόμετρα σε λιγότερες στροφές για άνετα ταξίδια με μεγαλύτερη ΜΩΤ (μέση ωριαία τχτα).. θέλω να βάλω αποστάτες στο τιμόνι (είμαι 193 εκ. ύψος) και ψάχνω ακόμα κάπου να φτιάξω οικονομικά μια άνετη σέλα και γενικά διάφορα εξαρτήματα που θα κάνουν τα ταξίδια ποιο άνετα . (Προβολάκια , μπαγκαζιέρα , τσαντες κ.α λάστιχο ? να βάλω χωμάτινο; ποια είναι η καλύτερη ενδιάμεση λύση ? κ.τ.λ ) αν υπάρχει είδη κάποιο παρόμοιο post ζητώ συγνώμη !!
Ευχαριστώ για την φιλοξενία !!

Shaolin Monk
29/04/2013, 19:35
Kαλα χιλιομετρα.... :beer::beer::beer:

harris_x
29/04/2013, 20:15
Καλοτάξιδη, πάντα όρθιος και με σωστό εξοπλισμό :beer::beer::beer::beer:

kyo
29/04/2013, 20:55
καλοριζικο και καλοταξιδο το transalp

alexzafeir
29/04/2013, 21:06
Καλορίζικο να το χαρείς και μια φωτο ανακατασκευής που μου άρεσε288808

munchkin
30/04/2013, 20:27
ευχαριστώ παιδιά !! και με την πρώτη ευκαιρία θα έρθω σε κάποια συνάντηση !!

munchkin
03/05/2013, 13:59
ρε παιδια αξιζει το 400αρι η εκανα μαλακια που δεν πηγα για το 600 ?? για βολτες στην πολη και μικρες εξορμησεις ...

MikeG
03/05/2013, 14:08
ρε παιδια αξιζει το 400αρι η εκανα μαλακια που δεν πηγα για το 600 ?? για βολτες στην πολη και μικρες εξορμησεις ...

Μια χαρά είναι!

yannis24
03/05/2013, 15:33
Tο πρώτο μου μηχανάκι.......
Σκυλι.......
Άφησε το όπως είναι......
Αμά ειναι γενικα καλο συντηρημενο δν θα έχεις ποτε πρόβλημα τίποτα......
Ούτε καλάμια , ούτε τίποτα ....μια χαρα είσαι.....ελεγξε μονο τον πολλαπλασιάστη του.....

Απο εκει και πέρα, επειδη λες ότι είσαι 1.93 ύψος οπότε εγω να υποθεσω και κοντα στα 90/95 κιλά, ναι ίσως έπρεπε να πας στο 600αρι.......

Αλλα και αυτο είναι το πλέον τίμιο και σωστο μηχανάκι για τα χρονια του......,λ

Καλοριζικο....

Drake Ramore
03/05/2013, 17:18
Το τρανσαλπάκι το 400αρι ήταν το πρώτο μου ον οφ μετά απο μια δεκαετία με στρητ μηχανές. Κάποτε ειχα γράψει ενα νηματακι στο τρανσαλπ φορουμ για την συμβιωση με το τρανσαλπακι, που αργότερα μετέφερα στο mototrail.

http://www.mototrail.net/t1021-topic?highlight=3000+%CF%87%CE%BB%CE%BC

διάβασε το , ίσως βρεις ενδιαφέροντα πράγματα.

Τώρα ξανα έχω τον μεγαλύτερο αδερφό του εδώ και κάποιους μήνες, το ΤΑ600.
για εμένα και το 400 και το 600 είναι σκυλιά που θα σε πάνε παντού, αλλά μην περιμένεις συγκινήσεις ούτε απο το ένα ούτε απο το άλλο. Είναι καλοί εργάτες και καλοί χαλαροί/άνετοι ταξιδευτές για όλα τα τεραίν, αλλά ως εκεί.

Ότι θες να μάθεις για τα τρανσαλπ ρώτα. Έχουμε κάνει διατριβή!:lol:

Επιγραμματικά σε αυτά που ρωτάς:
- Οχι στην αναρτηση απο xr400 μπροστά, καλύτερα WP ή Hyperpro ελατήρια
- Ναι στην ανάρτηση απο άφρικα πίσω, αλλά με το ελατήριο του τρανσαλπ και όχι του Αφρικα (θα πρέπει να βρεις μαστορα να κάνει την πατέντα (αλλιώς πηγαίνεις καρφί για Bitubo ή Hagon που και φθηνά ειναι και σέρβις παίρνουν)
- Τα γραναζια να τα αφήσεις όπως ειναι αν δεν θέλεις να τραβάει σαν παπί απο χαμηλά. Ξέχνα μεγάλες ΜΩΤ, αυτες με αλλα μηχανακια. Με το 400αρι το ΤΑ θα πας με μέση ταχυτητα 110-120 (το ΤΑ600 έχει μια καλύτερη ΜΩΤ ταξιδιου σε ανοικτό δρόμο κατα 20 χλμ). Απο εκει και πάνω μπορείς να το ανοίξεις, αλλά πίνει σαν μπεκρής.
- Τα 400αρια αν ειναι καλοσυντηρημένα δεν τσιμπάνε λάδι (σε αντιθεση με τα 600αρια που και καλοσυντηρημένα ψιλοκαινε λίγο). Φταίνε οι καλυτερες προδιαγραφές τους επειδη ήταν προορισμένα αποκλειστικά για την αγορά της Ιαπωνίας
-για σέλα πας σε corbin ή Τονυ Μπατζιο απο Θεσ/νικη.Για Αθηνα δεν γνωρίζω
-Χωμάτινα λάστιχα δεν ευνοούν το ταξιδι σε αυτοκινητοδρομο απο πολλές πλευρές. Ζυγισε τι θες να κάνεις με την μηχανή. Αν το χώμα που θα πας ειναι λιγότερο απο 10% σε σύνολο χρήσης, θα βαλεις ασφάλτινα λάστιχα. Πιο γρηγορη κορώνα, λιγότερη φθορά, λιγότερος θόρυβος. Η καλύτερη ενδιάμεση λύση για εμένα είναι τα Metzeler Sahara και τα Dunlop Trailmax k760. Ιδανικά ελαστικά για το ΤΑ.
-Αποστάτες βοηθάνε στο χώμα αν οδηγάς όρθιος, αλλά αφαιρούν πληροφόρηση όταν οδηγάς στην άσφαλτο. Διαλέγεις και παίρνεις.
-Για αξεσουάρια, προβόλια, τσάντες κλπ που ρωτάς, πάρε όποιο σου αρέσει οπτικά, αρκεί να είναι μια επώνυμη μάρκα για να έχεις aftersales support.

vagtav
03/05/2013, 18:28
Και η δική μου πρώτη on-off ήταν, πριν 16 χρόνια όμως.
Πως περνάνε τα ρημάδια....

Καλές βόλτες σου εύχομαι.

:beer:

Athamas
12/05/2013, 21:58
Eύχομαι και εγώ να είναι καλοτάξιδη.:beer:
Το πρώτο μου Transalp 600 το πήρα το '89 και από τότε άλλαξα άλλα τέσσερα μέχρι το τελευταίο 650 του '06.
Θυμάμαι όταν κυκλοφόρησαν τα εισαγωγής 400 σε απόχρώσεις του πράσινου και πλαστικά πρώτης γεννεάς,
ξεχώριζαν από τα μόνιμα και σταθερά αναμένα φλάς.
Ο κόσμος τα αγόρασε τότε γιατί ήταν φθηνότερα στην αγορά του μεταχειρισμένου από τα 600.
Αν το 600 ακόμα και για τα δεδομένα της εποχής των '90s ήταν αδύνατα, το 400 ήταν ανεμικό!
Πιστεύω ότι σε τόσο παλαιά μοντέλα η διαφορά τιμής δεν είναι ουσιαστική, οπότε κατ' εμέ έπρεπε να πάρεις 600.
Any way και πάλι καλοτάξιδη!

apo_kun
15/11/2013, 19:39
Ρε παιδιά, είπα να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα και μιας και οι μηχανές μοιάζουν. Είμαι κάτοχος του 600 του '93, με το τετράγωνο το φανάρι. Γίνεται ρύθμιση του μπροστινού φαναριού? Βαράει πολύ ψηλά... και όλοι την ώρα νομίζω πως πετυχαίνω γνωστούς στο απέναντι ρεύμα :p

SHOOTER045
16/11/2013, 08:15
νομιζω πως πισω απ το φαναρι στην αριστερη μερια(οπως καθεσαι και το κοιτας
εχει μια βιδα που κανει αυτην την δουλεια

Pan (dvs)
16/11/2013, 09:45
νομιζω πως πισω απ το φαναρι στην αριστερη μερια(οπως καθεσαι και το κοιτας
εχει μια βιδα που κανει αυτην την δουλεια

Ναι ,εχει και για πανω-κατω και για δεξια -αριστερα.

apo_kun
16/11/2013, 10:28
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

MG-KTiNoS
16/11/2013, 11:02
α καμία μηχανή δεν είναι ταπεινή.
β. πάντα υπάρχει κάτι πιο μεγάλο καλό κλπ


Το θέμα είμαι να τη χαρείς κι όταν της αλλάξει τα φώτα στα χλμ να πάρεις άλλη και να θυμάσαι
τι καλά που ήταν ...τότε !
:)

ΚΑΛΑ ΧΛΜ ΝΑ ΧΕΙΣ

munchkin
04/12/2013, 13:06
Τελικά εχθές (αφού χάλασε η αγορά του 400...) πήρα ένα transalp 600 του 90 . ΟΚ είναι παλιό αλλα σε καλή κατάσταση !!!

notakos600
04/12/2013, 16:26
Τελικά εχθές (αφού χάλασε η αγορά του 400...) πήρα ένα transalp 600 του 90 . ΟΚ είναι παλιό αλλα σε καλή κατάσταση !!!

Το ευχόμουν να συμβεί...(να πάρεις τελικά 600).
Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα να έχεις, αγόρασες εργαλείο.

zannisvel
04/12/2013, 16:28
Καλο - ταξιδο και απο μενα!
Παντα ορθιος!
:beer:

DgSensei
04/12/2013, 17:06
Καλοτάξιδο!