PDA

View Full Version : Ενα PC θα μας σώσει!



nicksior
30/04/2013, 09:24
http://www.athina984.gr/node/239258

AristidisZ
30/04/2013, 09:27
το καλοκαίρι τι γίνεται δε μας λένε οι ποιητές
πλάκα πλάκα στο γραφείο όταν δουλεύουν 3~4 pc η διαφορά είναι περισσότερο αισθητή από ότι φαντάζεται κάποιος (και λέει η θεωρία...)

PetranGR
30/04/2013, 11:31
το καλοκαίρι τι γίνεται δε μας λένε οι ποιητές
πλάκα πλάκα στο γραφείο όταν δουλεύουν 3~4 pc η διαφορά είναι περισσότερο αισθητή από ότι φαντάζεται κάποιος (και λέει η θεωρία...)


συμφωνώ και επ'αυξάνω!

nicksior
30/04/2013, 12:20
Για μισό ρε παιδιά..

"Μία ιδιοφυή μέθοδο για δωρεάν θέρμανση σε σχολεία και νοσοκομεία επινόησε ο Γάλλος μηχανικός Πολ Μπενουά. Κατάφερε να αποθηκεύσει σε έναν ψηφιακό συσσωρευτή τη ζέστη που εκπέμπουν οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές όταν λειτουργούν. Η ιδέα θα γίνει πράξη μέσω εταιρείας που ανέλαβε να κατασκευάσει μέχρι και 500 θερμοσυσσωρευτές, οι οποίοι του χρόνου θα τοποθετηθούν με ευθύνη του Δήμου του Παρισιού σε σχολικές μονάδες και νοσοκομεία. Η θερμική ενέργεια θα παράγεται από υπολογιστές τραπεζών, ασφαλιστικών τραπεζών και άλλων επιχειρήσεων με μεγάλα ψηφιακά δίκτυα και κέντρα δεδομένων. "


Δείχνει για σοβαρή προσπάθεια.
Βέβαια δεν ξέρω και πως να το ψαξω για περισσότερες λεπτομέρειες.

AristidisZ
30/04/2013, 12:31
τι να σου πω, μπορώ να σκεφτώ 1500 πράγματα που προσφέρουν θερμότητα, η οποία πάει συνήθως και στράφι...
όταν μιλάμε για χειμερινή περίοδο, είναι προφανές ότι αυτή η ενέργεια βοηθάει στην διατήρηση της επιθυμητής θερμοκρασίας στον χώρο, και μειώνει την ανάγκη για έξωθεν παροχή ενέργειας (ήτοι θέρμανση)
τώρα πως μπορείς να εκμεταλλευτείς την εκλυόμενη θερμική ενέργεια το καλοκαίρι ;
αυτό είναι κάτι που θέλει πολύ διάβασμα, και μη ξεχνάτε ότι στις ΑΠΕ υπάρχει και ένα πράγμα που λέγεται
"απαιτούμενη εκλυόμενη ενέργεια κατασκευής ΑΠΕ"
δηλαδή για να φτιάξουν αυτούς τους θερμοσυσσωρευτές τι ενέργεια δαπάνησαν ;
μήπως παραπάνω από αυτή που πάνε να γλιτώσουν ;
:beer:

DrBig
30/04/2013, 13:09
το καλοκαίρι τι γίνεται δε μας λένε οι ποιητές
πλάκα πλάκα στο γραφείο όταν δουλεύουν 3~4 pc η διαφορά είναι περισσότερο αισθητή από ότι φαντάζεται κάποιος (και λέει η θεωρία...)
Εννοεις οτι η θεωρια αλλα προβλεπει και αλλα συμβαινουν?


Παρεπιτποντως, ο πιο ευκολος τροπος να παραχθει ψυξη απο θερμοτητα, ειναι μεσω εξατμισης νερου.
Ενα αυτοσχεδιο ψυγειο που λειτουργει αν το βαλεις σε νταλα ηλιο εχει ως εξης. Παιρνουμε δυο πηλινα δοχεια, ενα μεγαλο και ενα μικρο που χωραει μεσα στο μεγαλο και αφηνει και ενα κενο μεταξυ των τοιχωματων. Βαζουμε αναμεσα στα δυο δοχεια αμμο την οποια βρεχουμε καλα. Σκεπαζουμε το εσωτερικο πηθαρι που ειναι και το ψυγειο μας. Το τοποθετουμε στην νταλα και καθως το νερο εξατμιζεται, απαγεται θερμοτητα.

AristidisZ
30/04/2013, 13:15
Εννοεις οτι η θεωρια αλλα προβλεπει και αλλα συμβαινουν?


Εννοώ ότι σαν προσωπική αίσθηση τα θερμικά φορτία ενός pc μου φαίνονται ότι επιβαρύνουν πολύ τον χώρο στον οποίον βρίσκομαι.
Αν το καλοκαίρι στις 3 είμαι στο ίδιο δωμάτιο, με το κλιματιστικό στους ίδιους βαθμούς, και τα pc ανοιχτά, αισθάνομαι "πολύ έντονη" την εκλυόμενη θερμότητα.
Στο χαρτί (ή καλύτερα στα προγράμματα ψυκτικών φορτίων :p ) αυτή η θερμότητα δεν θα έπρεπε (θεωρητικά) να προκαλεί τέτοιο αίσθημα
Νομίζω ότι φταίει ότι κάθομαι πολύ κοντά σε 2 pc, οπότε το φαινόμενο είναι τοπικό, αλλά δε θα κάτσω να μετράω και θερμοκρασίες σε 10 μεριές του δωματίου :D

nicksior
30/04/2013, 13:38
Ετσι όπως το γράφει..

"Η θερμική ενέργεια θα παράγεται από υπολογιστές τραπεζών, ασφαλιστικών τραπεζών και άλλων επιχειρήσεων με μεγάλα ψηφιακά δίκτυα και κέντρα δεδομένων. "

Και μετά..

".... μέχρι και 500 θερμοσυσσωρευτές, οι οποίοι του χρόνου θα τοποθετηθούν με ευθύνη του Δήμου του Παρισιού σε σχολικές μονάδες και νοσοκομεία."

Είναι σαν αλλού να παράγεται η θερμική ενέργεια , να μπαίνει στο ... σακούλι... και μετα να απελευθερώνεται στα σχολεία κλπ..

AristidisZ
30/04/2013, 13:44
έτσι όπως το γράφει, πράγματι, δε μπορείς να βγάλεις άκρη
αυτό που μου δημιουργεί ενστάσεις, είναι ότι είναι άσκοπο, και κατά τη γνώμη μου "χαζό" να προσπαθείς να "μεταφέρεις" ενέργεια, τη στιγμή που μπορεί να καταναλωθεί επιτόπου
δε μπορώ να προβώ σε περαιτέρω ανάλυση, γιατί πραγματικά δε ξέρω περί τίνος πρόκειται, πολύ πιθανόν ο να έχει γίνει και κάποιο λάθος στην μετάφραση - απόδοση, διαβάζοντας τη λέξη θερμοσυσσωρευτής, εμένα μου έρχεται στο μυαλό κάτι τέτοιο

288842