PDA

View Full Version : Εταιρίες Οδικής Βοήθειας και κάλυψη τρέιλερ!



harris_x
01/05/2013, 10:17
Όπως κάποιοι από εσάς διαβάσατε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134192&page=8&p=2308595&viewfull=1#post2308595), στον δρόμο για TD στις Σέρρες ξεμείναμε με το αυτοκίνητο.

Αυτό που παρέλειψα στην περιγραφή της εμπειρίας μας, είναι ότι η οδική δεν μετέφερε το τρέιλερ (!) παρα μόνο το αυτοκίνητο.
Δηλαδή, αν η κοπελιά του Νίκου δεν είχε στο αυτοκίνητό της κοτσαδόρο, θα μέναμε κυριολεκτικά με το τρέιλερ αγκαλιά!
Το ίδιο θα γινόταν αν ξεμέναμε π.χ. στην Κατερίνη.

Αφού λοιπόν κατάφερα να αγοράσω δικό μου τρέιλερ, μπήκα στη διαδικασία να μάθω τι γίνεται στην περίπτωση που ξεμείνω με το αυτοκίνητο και έχω το τρέιλερ κοτσαρισμένο.

Επικοινώνησα με τις παρακάτω εταιρίες οδικής βοήθειας και έλαβα τις αντίστοιχες απαντήσεις.



ΕΛΠΑ
Δεν καλύπτουμε μεταφορά τρέιλερ γιατί απαγορεύεται από το νόμο.


Express Service
Δεν καλύπτουμε μεταφορά τρέιλερ γιατί απαγορεύεται από το νόμο.


Inter Partner Assistance
Δεν καλύπτουμε μεταφορά τρέιλερ.


Interamerican
To καλύπτουμε αλλά αν δεν έχει ζημιά το ίδιο, το φιλάμε σε όποιο κοντινό σημείο μας υποδείξετε ή στον πλησιέστερο σταθμό. Δεν γίνεται επαναπατρισμός του τρέιλερ.



Όπως φαίνεται, καμία εταιρία δεν προσφέρει κάλυψη και η Interamerican απλά δεν είναι αρκετή.

Έχετε καμιά άλλη πρόταση/ιδέα/εμπειρία ή όσοι έχουμε τρέιλερ πρέπει να έχουμε και κανα δυο φιλαράκια stand by κάθε φορά που πάμε σε κάποια πίστα;

sapila racing
01/05/2013, 10:30
Όπως φαίνεται, καμία εταιρία δεν προσφέρει κάλυψη και η Interamerican απλά δεν είναι αρκετή.

Έχετε καμιά άλλη πρόταση/ιδέα/εμπειρία ή όσοι έχουμε τρέιλερ πρέπει να έχουμε και κανα δυο φιλαράκια stand by κάθε φορά που πάμε σε κάποια πίστα;

Ισως το καλύπτει η ADAC, ψαξτο.

Eγώ δεν έχω πάντως και οταν ξεκινάω θεωρώ οτι ειναι ένα ρίσκο που παίρνεις αναγκαστικά.
Οποτε έχει συμβεί η στραβή από φίλους που γνωρίζω, έρχεται και τους μαζεύει άλλος. Εμένα ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί τίποτα.
Στην πράξη για να τραβάς τρέιλερ πρέπει να έχεις αυτοκίνητο σε πολύ καλή κατάσταση, ιδανικά με αρκετή ιπποδύναμη αλλά κυρίως ροπή ωστε να μην ζορίζεται.
Εκτός του κινητήρα αμορτισέρ και φρένα πρέπει να είναι επίσης τζάμι.

Αλλο σημείο που θέλει προσοχή είναι τα ρουλεμάν των τροχών του τρείλερ να ειναι γρασσαρισμένα (πολοί εχουν μεινει απο αυτό), και τα λάστιχα του να ειναι σε καλή κατάσταη και σωστά φουσκωμένα. (40psi βαζω εγω).

harris_x
01/05/2013, 10:48
Ισως το καλύπτει η ADAC, ψαξτο.

Eγώ δεν έχω πάντως και οταν ξεκινάω θεωρώ οτι ειναι ένα ρίσκο που παίρνεις αναγκαστικά.
Οποτε έχει συμβεί η στραβή από φίλους που γνωρίζω, έρχεται και τους μαζεύει άλλος. Εμένα ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί τίποτα.
Στην πράξη για να τραβάς τρέιλερ πρέπει να έχεις αυτοκίνητο σε πολύ καλή κατάσταση, ιδανικά με αρκετή ιπποδύναμη αλλά κυρίως ροπή ωστε να μην ζορίζεται.
Εκτός του κινητήρα αμορτισέρ και φρένα πρέπει να είναι επίσης τζάμι.

Αλλο σημείο που θέλει προσοχή είναι τα ρουλεμάν των τροχών του τρείλερ να ειναι γρασσαρισμένα (πολοί εχουν μεινει απο αυτό), και τα λάστιχα του να ειναι σε καλή κατάσταη και σωστά φουσκωμένα. (40psi βαζω εγω).
Ευχαριστώ πολύ Άρη :beer:
Θα ελέγξω και τα ρουλεμάν.

Επικοινώνησα με την ADAC και μου είπαν πως αν το συνολικό μήκος δεν ξεπερνά τα 10m το καλύπτουν.
Επιπλέον, αν το όχημα δεν επισκευάζεται επί τόπου ή σε κάποιο κοντινό συνεργείο και επαναπατριστεί, θα επαναπατριστεί και το τρέιλερ.

Περιμένω e-mail με τις παροχές του συμβολαίου. Όταν το λάβω και μάθω λεπτομέρειες, θα ενημερώσω.

spyrakos35
01/05/2013, 11:11
Περιμένω e-mail με τις παροχές του συμβολαίου. Όταν το λάβω και μάθω λεπτομέρειες, θα ενημερώσω.

αμα στα στείλουν, για να τσεκάρουμε σε σύγκριση με αυτούς του 2011 που έχω (ελληνικά) για τυχόν αλλαγές.....


Το όχημα για την μεταφορά προσώπων δεν επιτρέπεται
να έχει από κατασκευής ή μετά από μετασκευή
περισσότερες από 9 θέσεις επιβατών
(συμπεριλαμβανομένης και της θέσης του οδηγού) και να
μην υπερβαίνει το συνολικό πλάτος των 2,55 μέτρων, το
συνολικό μήκος των 10 μέτρων, το ύψος των 3 μέτρων
καθώς και το επιτρεπόμενο συνολικό βάρος των 3,5
τόνων. Το ίδιο ισχύει και για ενδεχόμενη ρυμούλκα. Όλα
τα μεγέθη ισχύουν με συνυπολογισμό των φορτίων. Η
ρυμούλκα δεν επιτρέπεται να έχει περισσότερο από ένα
άξονα. Άξονες με μεταξύ τους απόσταση μικρότερη του 1
μέτρου υπολογίζονται ως ένας άξονας. Πέραν αυτών τα
τροχόσπιτα καλύπτονται ασφαλιστικά μέχρι το ύψος των
3,2 μέτρων συμπεριλαμβανομένου του φορτίου και
επιτρεπόμενο συνολικό βάρος 7,5 τόνων. Σε περίπτωση
τροχόσπιτων που υπερβαίνουν το ύψος που
προαναφέραμε, δεν ασφαλίζονται οι ακόλουθες παροχές:
εργασίες διάσωσης (§ 26), μεταφορά οχήματος (§ 30),
Pick-up service (§ 91) και σε περίπτωση ολικής
καταστροφής η μεταφορά από τον τόπο της ζημίας στον τόπο απόθεσης

harris_x
01/05/2013, 11:20
αμα στα στείλουν, για να τσεκάρουμε σε σύγκριση με αυτούς του 2011 που έχω (ελληνικά) για τυχόν αλλαγές.....
παίζει να τα έστειλαν και πριν κλείσουμε το τηλέφωνο :eek:

Το όχημα για την μεταφορά προσώπων δεν επιτρέπεται
να έχει από κατασκευής ή μετά από μετασκευή
περισσότερες από 9 θέσεις επιβατών
(συμπεριλαμβανομένης και της θέσης του οδηγού) και να
μην υπερβαίνει το συνολικό πλάτος των 2,55 μέτρων, το
συνολικό μήκος των 10 μέτρων, το ύψος των 3 μέτρων
καθώς και το επιτρεπόμενο συνολικό βάρος των 3,5
τόνων. Το ίδιο ισχύει και για ενδεχόμενη ρυμούλκα. Όλα
τα μεγέθη ισχύουν με συνυπολογισμό των φορτίων. Η
ρυμούλκα δεν επιτρέπεται να έχει περισσότερο από ένα
άξονα. Άξονες με μεταξύ τους απόσταση μικρότερη του 1
μέτρου υπολογίζονται ως ένας άξονας. Πέραν αυτών τα
τροχόσπιτα καλύπτονται ασφαλιστικά μέχρι το ύψος των
3,2 μέτρων συμπεριλαμβανομένου του φορτίου και
επιτρεπόμενο συνολικό βάρος 7,5 τόνων. Σε περίπτωση
τροχόσπιτων που υπερβαίνουν το ύψος που
προαναφέραμε, δεν ασφαλίζονται οι ακόλουθες παροχές:
εργασίες διάσωσης (§ 26), μεταφορά οχήματος (§ 30),
Pick-up service (§ 91) και σε περίπτωση ολικής
καταστροφής η μεταφορά από τον τόπο της ζημίας στον
τόπο της απόθεσης(§ 33 αρ.2).

anwrimos
01/05/2013, 11:55
Αν θελεις μπορεις να πεις και το κοστος? Εχω και μπαγκαζιερα και τρειλερ για το μηχανακι, τα εχω κανονικα ασφαλισμενα για ατυχημα αλλα για οδικη δεν εχω κανει κατι... Βεβαια 15 χρονια τωρα δεν εχει συμβει κατι αλλα αυτο δεν εχει καμια απολυτως σημασια.. Ομολογω δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι θα μπορουσα να βαλω και οδικη για το τρειλερ...

harris_x
01/05/2013, 12:31
Αν θελεις μπορεις να πεις και το κοστος? Εχω και μπαγκαζιερα και τρειλερ για το μηχανακι, τα εχω κανονικα ασφαλισμενα για ατυχημα αλλα για οδικη δεν εχω κανει κατι... Βεβαια 15 χρονια τωρα δεν εχει συμβει κατι αλλα αυτο δεν εχει καμια απολυτως σημασια.. Ομολογω δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι θα μπορουσα να βαλω και οδικη για το τρειλερ...
Σωστά, είναι 79,50€ και καλύπτει τον ασφαλισμένο, οχι το όχημα.
Αυτό σημαίνει πως είσαι ασφαλισμένος για οποιοδήποτε όχημα οδηγείς εκτός κι αν είναι παρόν ο ιδιοκτήτης.
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=121696) για περισσότερα ;)

bros400pgm
01/05/2013, 13:01
Και ο/η συζυγος ειναι ασφαλισμενος :D

DoctoR_k6
01/05/2013, 13:24
Δηλαδη αν δανειστεις το αυτοκινητο του κολλητου σου με το τρειλερ κ μεινεις λογω προβληματος ερχονται κανονικα κ σε παραλαμβανουν λογω οτι εισαι ασφαλιζομενος σαν φυσικο προσωπο?!Δεν ασφαλιζουν μονο οτι εχεις στην κατοχη σου??Αρα αν εχεις 2 μοτοσυκλετες κ ενα αμαξι οτι κ να καβαλας εκεινη την ωρα αν μεινεις το περισυλλεγουν??

MikeG
01/05/2013, 13:24
Δηλαδη αν δανειστεις το αυτοκινητο του κολλητου σου με το τρειλερ κ μεινεις λογω προβληματος ερχονται κανονικα κ σε παραλαμβανουν λογω οτι εισαι ασφαλιζομενος σαν φυσικο προσωπο?!Δεν ασφαλιζουν μονο οτι εχεις στην κατοχη σου??Αρα αν εχεις 2 μοτοσυκλετες κ ενα αμαξι οτι κ να καβαλας εκεινη την ωρα αν μεινεις το περισυλλεγουν??


Ναι.

vaska
01/05/2013, 13:50
Ισως το καλύπτει η ADAC, ψαξτο.

Eγώ δεν έχω πάντως και οταν ξεκινάω θεωρώ οτι ειναι ένα ρίσκο που παίρνεις αναγκαστικά.
Οποτε έχει συμβεί η στραβή από φίλους που γνωρίζω, έρχεται και τους μαζεύει άλλος. Εμένα ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί τίποτα.
Στην πράξη για να τραβάς τρέιλερ πρέπει να έχεις αυτοκίνητο σε πολύ καλή κατάσταση, ιδανικά με αρκετή ιπποδύναμη αλλά κυρίως ροπή ωστε να μην ζορίζεται.
Εκτός του κινητήρα αμορτισέρ και φρένα πρέπει να είναι επίσης τζάμι.

Αλλο σημείο που θέλει προσοχή είναι τα ρουλεμάν των τροχών του τρείλερ να ειναι γρασσαρισμένα (πολοί εχουν μεινει απο αυτό), και τα λάστιχα του να ειναι σε καλή κατάσταη και σωστά φουσκωμένα. (40psi βαζω εγω).

Χωρίς να διαφωνώ με όσα λες Άρη, απλά να συμπληρώσω ότι το 99% των τρέιλερ που κυκλοφορούν είναι παράνομα με ότι αυτό συνεπάγεται από άποψη καλύψεων από την όποια ασφαλιστική.

Έχω ένα SEA DOO RXP-X και είχα κι έχω πρόθεση να το τραβάω νόμιμα με το NISSAN X-TRAIL 2500cc (κατασκευαστές και κυβισμοί μπαίνουν όχι για να το παίξω λεφτάς - τρομάρα μου - αλλά για να σας δώσω να καταλάβετε ότι δεν θέλω να τραβήξω κάτι εξτρίμ και το αυτοκίνητο έχει αν μη τι άλλο και την ικανότητα και την δύναμη να τραβήξει και να φρενάρει αυτό το φορτίο).

Είναι απίστευτη η χαρτούρα και το χάσιμο χρόνου που χρειάζεται κάποιος για να δηλώσει το τρέιλερ στο αυτοκίνητο, επίσης το κάθε αυτοκίνητο μπορεί να τραβάει μόνο το τρέιλερ που έχει δηλωμένο κλπ κλπ κλπ. Με λίγα λόγια ακόμα και αφού προσπάθησα να είμαι 100% νόμιμος, μετά από πολύ τρέξιμο και χάσιμο χρόνου, λέω ότι κινούμαι στα όρια της παρανομίας και είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε τροχαίου να με γράψει ή όχι. Σε έλεγχο που έχει γίνει στο παρελθόν, ο τροχαίος που με σταμάτησε δεν μ' έγραψε γιατί είδε ότι είχα ασχοληθεί με το θέμα και δεν πήρα απλά ένα τρέιλερ, έβαλα και μια κοτσαδούρα και βγήκα στο δρόμο.

Αλήθεια πόσοι από εσάς που τραβάτε τρέιλερ ξέρετε ότι όταν το όχημα δεν σέρνει το τρειλερ από πίσω του η κοτσαδούρα δεν πρέπει να υπάρχει επάνω στο αυτοκίνητο, ακόμα κι όταν αυτό είναι σταθμευμένο???

AristidisZ
01/05/2013, 13:56
Είναι απίστευτη η χαρτούρα και το χάσιμο χρόνου που χρειάζεται κάποιος για να δηλώσει το τρέιλερ στο αυτοκίνητο, επίσης το κάθε αυτοκίνητο μπορεί να τραβάει μόνο το τρέιλερ που έχει δηλωμένο κλπ κλπ κλπ. Με λίγα λόγια ακόμα και αφού προσπάθησα να είμαι 100% νόμιμος, μετά από πολύ τρέξιμο και χάσιμο χρόνου, λέω ότι κινούμαι στα όρια της παρανομίας και είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε τροχαίου να με γράψει ή όχι. Σε έλεγχο που έχει γίνει στο παρελθόν, ο τροχαίος που με σταμάτησε δεν μ' έγραψε γιατί είδε ότι είχα ασχοληθεί με το θέμα και δεν πήρα απλά ένα τρέιλερ, έβαλα και μια κοτσαδούρα και βγήκα στο δρόμο.


Μια βεβαίωση ρυμούλκησης από Μηχανολόγο Μηχανικό χρειάζεσαι...
Αν στη δώσει αυτήν ο Μ.Μ., εσύ είσαι σύννομος, από εκεί και πέρα αν γίνει καμιά μακακία, σηκώνει μεγάλη κουβέντα

alex14
01/05/2013, 14:01
Αλήθεια πόσοι από εσάς που τραβάτε τρέιλερ ξέρετε ότι όταν το όχημα δεν σέρνει το τρειλερ από πίσω του η κοτσαδούρα δεν πρέπει να υπάρχει επάνω στο αυτοκίνητο, ακόμα κι όταν αυτό είναι σταθμευμένο???

Εγω το ξερω :p
Ξερω επισης οτι ισχυει μονο εαν η κοτσαδουρα εξεχει απο το αμαξωμα.
π.χ. εγω ειχα μονιμα πανω τον κοτσαδορο σε ενα suzuki samurai και ημουν νομιμος γιατι η ρεζερβα του που ειναι πισω (εξωτερικα) βγαινει πιο εξω απο την κοτσαδουρα.

bros400pgm
01/05/2013, 14:03
Eαν θυμαμαι καλα, οντως μια βεβαιωση θελει απο μηχανολογο και μια αναμονη στο υπουργειο για την εγκριση. Ενταξει, δεν ειναι κατι τραγικο παντως.
Επισης, πρεπει να δηλωνετε στην ασφαλιστικη μας καλυψη.
Επισης, εαν τα ξερω καλα, ο κοτσαδορος πρεπει οπωσδηποτε να αφαιρειται μονο εαν προεξεχει απο το αμαξι (ισως να κανω λαθος βεβαια).



ps. Η ADAC ναι μεν καλυπτει οτιδηποτε τυχει να οδηγεις και ξεμεινεις, αλλα εχω διαβασει οτι σε μερικους δεν ανανεωσε την premium συνδρομη (τους ανανεωνει μονο για εντος της Γερμανιας) επειδη ειχαν κανει γυρω στις 3-4 κλησεις για βοηθεια στον χρονο.

sapila racing
01/05/2013, 14:06
Χωρίς να διαφωνώ με όσα λες Άρη, απλά να συμπληρώσω ότι το 99% των τρέιλερ που κυκλοφορούν είναι παράνομα με ότι αυτό συνεπάγεται από άποψη καλύψεων από την όποια ασφαλιστική.

Έχω ένα SEA DOO RXP-X και είχα κι έχω πρόθεση να το τραβάω νόμιμα με το NISSAN X-TRAIL 2500cc (κατασκευαστές και κυβισμοί μπαίνουν όχι για να το παίξω λεφτάς - τρομάρα μου - αλλά για να σας δώσω να καταλάβετε ότι δεν θέλω να τραβήξω κάτι εξτρίμ και το αυτοκίνητο έχει αν μη τι άλλο και την ικανότητα και την δύναμη να τραβήξει και να φρενάρει αυτό το φορτίο).

Είναι απίστευτη η χαρτούρα και το χάσιμο χρόνου που χρειάζεται κάποιος για να δηλώσει το τρέιλερ στο αυτοκίνητο, επίσης το κάθε αυτοκίνητο μπορεί να τραβάει μόνο το τρέιλερ που έχει δηλωμένο κλπ κλπ κλπ. Με λίγα λόγια ακόμα και αφού προσπάθησα να είμαι 100% νόμιμος, μετά από πολύ τρέξιμο και χάσιμο χρόνου, λέω ότι κινούμαι στα όρια της παρανομίας και είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε τροχαίου να με γράψει ή όχι. Σε έλεγχο που έχει γίνει στο παρελθόν, ο τροχαίος που με σταμάτησε δεν μ' έγραψε γιατί είδε ότι είχα ασχοληθεί με το θέμα και δεν πήρα απλά ένα τρέιλερ, έβαλα και μια κοτσαδούρα και βγήκα στο δρόμο.

Αλήθεια πόσοι από εσάς που τραβάτε τρέιλερ ξέρετε ότι όταν το όχημα δεν σέρνει το τρειλερ από πίσω του η κοτσαδούρα δεν πρέπει να υπάρχει επάνω στο αυτοκίνητο, ακόμα κι όταν αυτό είναι σταθμευμένο???

Βασίλη στην περίπτωσή μου την διαδικασία την έκανε ο κατασκευαστής, και μαζί με το τρέιλερ παρέλαβα και την 'αδειά' του.
Ναι ειναι μόνο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, και με αυτό το χαρτί το βαζεις και στην ασφάλεια και πληρώνεις εξτρα.
To θεμα του κοτσαδόρου ακόμα κι όσοι το ξέρουν απλά το γράφουν. Εγώ καθομαι καθε φορά (1,2 φορες το χρονο ειναι) και τον βαζω και τον βγαζω, εχω τον απλό αποσπώμενο με 2 βίδες.
Σε ατυχημα παντως που είχε συγγενής κι έφταιγε ( επεσε στον προφυλακτηρα του μπροστινού που ειχε κοτσαδόρο) όταν ήρθε η αστυνομία κατεγραψε το συμβάν κανονικά, και μετα έκοψε κλήση 300 Ευρω για τον κοτσαδόρο στον μπροστινό.

vaska
01/05/2013, 14:27
Μια βεβαίωση ρυμούλκησης από Μηχανολόγο Μηχανικό χρειάζεσαι...
Αν στη δώσει αυτήν ο Μ.Μ., εσύ είσαι σύννομος, από εκεί και πέρα αν γίνει καμιά μακακία, σηκώνει μεγάλη κουβέντα

Το τρέιλερ πρέπει να φέρει πινακίδα, οι πινακίδες που έχει το αυτοκίνητο απαγορεύεται να μετακινηθούν από τη θέση ενώ το όχημα κινείται σε δημ. δρόμο, αν φτιάξεις μία μόνος σου και την κοτσάτρεις πάνω στο τρέιλερ μπορεί να κατηγορηθείς μέχρι και για παραποίηση δημ. εγγράφου. Η βεβαίωση από τον μηχ/γο προϋποθέτει ότι στο τρέιλερ θα χτυπηθούν νούμερα άρα το τρέιλερ γίνεται μοναδικό και μπορεί να το σέρνει μόνο το όχημα στο οποίο είναι δηλωμένο, άρα αν εσύ ξεμείνεις στον δρόμο και με πάρεις τηλ να έρθω να πάρω το τρέιλερ το δικό σου, παρ' όλο που εγώ έχω άδεια να ρυμουλκώ, θα είμαι παράνομος. Πόσα άλλα θες να σου γράψω για το Ελληνικό παράλογο???? Ο κατάλογος μακρύς και ατελείωτος

AristidisZ
01/05/2013, 14:32
Το τρέιλερ πρέπει να φέρει πινακίδα, οι πινακίδες που έχει το αυτοκίνητο απαγορεύεται να μετακινηθούν από τη θέση ενώ το όχημα κινείται σε δημ. δρόμο, αν φτιάξεις μία μόνος σου και την κοτσάτρεις πάνω στο τρέιλερ μπορεί να κατηγορηθείς μέχρι και για παραποίηση δημ. εγγράφου. Η βεβαίωση από τον μηχ/γο προϋποθέτει ότι στο τρέιλερ θα χτυπηθούν νούμερα άρα το τρέιλερ γίνεται μοναδικό και μπορεί να το σέρνει μόνο το όχημα στο οποίο είναι δηλωμένο, άρα αν εσύ ξεμείνεις στον δρόμο και με πάρεις τηλ να έρθω να πάρω το τρέιλερ το δικό σου, παρ' όλο που εγώ έχω άδεια να ρυμουλκώ, θα είμαι παράνομος. Πόσα άλλα θες να σου γράψω για το Ελληνικό παράλογο???? Ο κατάλογος μακρύς και ατελείωτος

Το παράλογο κατ' εμέ είναι ότι υπάρχουν κάτι ρυμουλκούμενα ιδιοκατασκευές με σάπιους άξονες και λάστιχα από καροτσάκια οικοδομής, και κάτι συνάδελφοί μου για ένα 50άρικο πάνε και υπογράφουν και κυκλοφορούν αυτά τα εκτρώματα, αλλά αν ανοίξουμε τέτοια συζήτηση άστα να πάνε στο διάολο :wave2:

harris_x
01/05/2013, 14:34
Δηλαδη αν δανειστεις το αυτοκινητο του κολλητου σου με το τρειλερ κ μεινεις λογω προβληματος ερχονται κανονικα κ σε παραλαμβανουν λογω οτι εισαι ασφαλιζομενος σαν φυσικο προσωπο?!Δεν ασφαλιζουν μονο οτι εχεις στην κατοχη σου??Αρα αν εχεις 2 μοτοσυκλετες κ ενα αμαξι οτι κ να καβαλας εκεινη την ωρα αν μεινεις το περισυλλεγουν??


Ναι.
Όπως γράφω και πιο πάνω


Αυτό σημαίνει πως είσαι ασφαλισμένος για οποιοδήποτε όχημα οδηγείς εκτός κι αν είναι παρόν ο ιδιοκτήτης.

sapila racing
01/05/2013, 14:37
Πόσα άλλα θες να σου γράψω για το Ελληνικό παράλογο???? Ο κατάλογος μακρύς και ατελείωτος

Eτσι ακριβώς είναι.
Και μαλιστα υπάρχει και νόμος που αναφέρει οτι τρειλερ ρυμούλκησης για μοτοσυκλέτες πρεπει υποχρεωτικά να ειναι κλειστού τυπου...
Εγω πινακίδα για το τρειλερ έτιαξα μόνος μου.

Αλλά και στο Hornet πινακίδα απο μαγαζακι εχω βάλει.

Στο κράτος που ζούμε όπου οταν αγόρασα την μηχανή καινούρια, μου έδωσαν ενα χαρτί από το υπουργείο (με σφραγίδα Ελλ Δημοκρατιας κλπ) που λεει οτι επιτρεπεται να κυκλοφορω χωρίς πινακίδα λόγω έλειψης πινακίδων, ολα γίνονται και ταυτοχρόνως όλα δεν γίνονται.

vaska
01/05/2013, 14:42
Βασίλη στην περίπτωσή μου την διαδικασία την έκανε ο κατασκευαστής, και μαζί με το τρέιλερ παρέλαβα και την 'αδειά' του.
Ναι ειναι μόνο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, και με αυτό το χαρτί το βαζεις και στην ασφάλεια και πληρώνεις εξτρα.
To θεμα του κοτσαδόρου ακόμα κι όσοι το ξέρουν απλά το γράφουν. Εγώ καθομαι καθε φορά (1,2 φορες το χρονο ειναι) και τον βαζω και τον βγαζω, εχω τον απλό αποσπώμενο με 2 βίδες.
Σε ατυχημα παντως που είχε συγγενής κι έφταιγε ( επεσε στον προφυλακτηρα του μπροστινού που ειχε κοτσαδόρο) όταν ήρθε η αστυνομία κατεγραψε το συμβάν κανονικά, και μετα έκοψε κλήση 300 Ευρω για τον κοτσαδόρο στον μπροστινό.


2 παιδιά έπαιζαν κυνηγητό στη γειτονιά μου (αδελφάκια) και στην προσπάθειά του το ένα να ξεφύγει από το άλλο, πέρασε ανάμεσα από 2 παρκαρισμένα, το ένα είχε τον κοτσαδόρο επάνω, κι έσπασε το πόδι του. Ο ππρς με τον κοτσαδόρο ακόμα πληρώνει τις φυσικοθεραπείες του πιτσιρικά, γιατί η ασφάλειά του δεν τον κάλυψε.

Αλλά είμαστε οφ τόπικ, δεν είναι αυτό το θέμα της κουβέντας.

harris_x
01/05/2013, 14:45
Αυτά που χρειάζεσαι για να είσαι νόμιμος τουλάχιστον για την ώρα είναι:

Χαρτί απο μηχανολόγο οτι το τρέιλερ έχει βάρος χ και ικανότητα φόρτωσης ψ, απόσταση άξονα από το σημείο πρόσδεσης κλπ τεχνικά στοιχεία + αριθμό πλαισίου.
Πας υπουργείο, το καταθέτεις και στην συνέχεια με την άδεια του τρέιλερ, την άδεια έλξης του οχήματός σου (που θα προμηθευτείς από την εταιρία που το εισάγει (τα καινούρια αναφέρουν την ικανότητα έλξης πάνω στην άδεια)), πας ξανά στο υπουργείο και το συνδέουν με το όχημά σου.
Αν θέλεις ο κολλητός σου να μπορεί να κουβαλήσει το τρέιλερ σου, του κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση οτι του το επιτρέπεις και μαζί με την άδεια του τρέιλερ και την άδεια έλξης, πάει υπουργείο και το συνδέει και με το δικό του αυτοκίνητο.

harris_x
01/05/2013, 14:46
Όμως το θέμα μας δεν είναι οι κοτσαδόροι. Please....

anwrimos
01/05/2013, 22:06
Σωστά, είναι 79,50€ και καλύπτει τον ασφαλισμένο, οχι το όχημα.
Αυτό σημαίνει πως είσαι ασφαλισμένος για οποιοδήποτε όχημα οδηγείς εκτός κι αν είναι παρόν ο ιδιοκτήτης.
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=121696) για περισσότερα ;)

Ευχαριστω πολύ για την απαντηση, θα το κοιταξω συντομα! Επισης δεν εχω παρα να συμφωνησω απολυτα με το προτελευταιο ποστ σου για το ποιος μπορει να ρυμουλκει το τρειλερ. Αρκει μια υπευθυνη δηλωση παραχωρησης απο τον ιδιοκτητη. Επισης στο ιδιο οχημα μπορουν να αντιστοιχουν πανω απο 1 τρειλερ.

bros400pgm
02/05/2013, 08:09
Επισης στο ιδιο οχημα μπορουν να αντιστοιχουν πανω απο 1 τρειλερ.

1000 τρειλερ μπορουν να αντιστοιχουν, αλλα θα πρεπει να εχεις και 1000 χαρτακια αδειας αντιστοιχα. Εδω ειναι το κουλο του πραγματος.

anwrimos
02/05/2013, 08:19
1000 τρειλερ μπορουν να αντιστοιχουν, αλλα θα πρεπει να εχεις και 1000 χαρτακια αδειας αντιστοιχα. Εδω ειναι το κουλο του πραγματος.

Δεν ειναι και τοσο κουλο γιατι τα τρειλερ δεν ειναι ολα ιδια βαρη ιδιες διαστασεις και γενικα ιδια τεχνικα χαρακτηριστικα.. Πρεπει λοιπον να πιστοποιειται καθε φορα το ιδιο αμαξι για το αν μπορει να ρυμουλκησει το εκαστοτε τρειλερ... Το οτι μπορω να τραβηξω ενα τρειλερ με 1 μηχανακι δεν σημαινει οτι με το ιδιο αμαξι μπορω να τραβηξω και ενα φουσκωτο 5μετρο... Για το λογο αυτο 100 τρειλερ 100 αδειες και πολυ τρεξιμο... Αλλου παει η κουβεντα ομως και θα χαλασουμε το thread...

bros400pgm
02/05/2013, 08:54
Oυτε ολες οι μηχανες ειναι ιδιες αλλα υπαρχει ενα διπλωμα (σχεδον)........ Προδιαγραφες αμαξιου ΣΥΓΚΡΙΣΗ προδιαγραφες τρειλερ, απο το "οργανο" σε περιπτωση ελεγχου, ειναι αρκετο.