PDA

View Full Version : Παιδιά..τα φώτα σας!



chris k
02/05/2013, 23:05
Παιδιά καλησπέρα και καλό Πάσχα σε όλους.
Κατ.αρχάς να πω συγχαρητήρια για το όμορφο παρεάκι που έχετε φτιάξει και ευελπιστώ να έχετε χώρο και για έναν "αρχάριο" στον κόσμο των μηχανών :)
Να με συγχωρέσουν οι admin αν είμαι στο λάθος section, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό για το θέμα που με απασχολεί.

Επειδή και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε αυτοκίνητο, αποφάσισα να δώσω το δικό μου και να αγοράσω μια μηχανή, για να υπάρχει και λίγο ποικιλία. Θα με ενδιέφερε κάτι σε enduro (λόγω θέσης οδήγησης) μεταχειρισμένο, απο 400 μέχρι 600 κυβικά για να μπορώ να κάνω και κανα μικρό ταξιδάκι με συνοδηγό. Το budget είναι 3000-3500 ευρώ.
Επειδή η εμπειρία μου σε μηχανές περιορίζεται σε παπάκια/βεσπάκια που χρησιμοποιούσα στην δουλειά και σε μερικές βόλτες που έκανα με κάποιες λίγο μεγαλύτερες απο φίλους, γιαυτό και θα ήθελα να έχει ήρεμο μοτέρ και καλό χειρισμό.
Το θέμα "κόστος συντήρησης" δεν είναι και πρωτεύον αλλά δεν θα ήθελα και μηχανή που να μου βγαίνει ο κούκος αηδόνι για να της κάνω τα service.

ΥΓ: Απο το λίγο που το έψαξα, έχω ξεχωρίσει τις suzuki freewind, aprilia pegaso και kawasaki kle. Τι γνώμη έχετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

alexzafeir
02/05/2013, 23:14
Καλό Πασχα και σε εσενα, η γνωμη μου είναι V STROM ή BMW GS650 και τα δυο ευκολα στην οδηγηση και τιμια μοτο το bmw είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση όχι οτι και το v strom καίει.Αυτα είναι και τα πιο εμπορικά

ΥΓ μην σε τρομαζουν τα κυβικα θα τα συνηθίσεις γρήγορα-εγω έχω v strom αν θελεις να ρωτησεις κάτι ΕΛΕΥΘΕΡΑ

MikeG
02/05/2013, 23:14
Welcome!

Λοιπόν, άσε το pegaso απέξω. Δες BMW F650GS το μονοκίλυνδρο, το KLE που λες και ίσως σε πιο βαριές μοτοσυκλέτες, το Transalp και το Vstrom (με σαφώς λιγότερο χωμάτινο προσανατολισμό, εως καθόλου βασικά).

Sapadak
02/05/2013, 23:30
cbf 600 ME abs

AUFGEBRACHT
03/05/2013, 00:46
'Ο, τι σου πρότεινε ο MikeG παραπάνω...F650GS, Transalp, Vstrom. Από εμένα όχι στο KLE επειδή προέρχεστε από αυτοκίνητο, έχετε καλομαθημένα οπίσθια και δεν θα εκτιμήσετε τη σέλα του Kawasaki...

Lioulios
03/05/2013, 01:08
Άμα δεν θέλεις καθόλου χώμα πήγαινε και κάτσε πάνω στο cbf το 600 που σουπε καο ο Σαπάντακ να δεις τί θέση οδήγησης έχει . Ισως να ειναι αυτό που σου ταιριάζει ,αφού πληρεί όλες τις προυποθέσεις που έθεσες .

Είναι πιο όρθιο από το Μπάντιτ ας πούμε ..Άμα κάτσεις , θα καταλάβεις .

devil's animal
03/05/2013, 02:04
xt660

:welcome:

kalgeorge
03/05/2013, 09:40
Παιδιά καλησπέρα και καλό Πάσχα σε όλους.
Κατ.αρχάς να πω συγχαρητήρια για το όμορφο παρεάκι που έχετε φτιάξει και ευελπιστώ να έχετε χώρο και για έναν "αρχάριο" στον κόσμο των μηχανών :)
Να με συγχωρέσουν οι admin αν είμαι στο λάθος section, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό για το θέμα που με απασχολεί.

Επειδή και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε αυτοκίνητο, αποφάσισα να δώσω το δικό μου και να αγοράσω μια μηχανή, για να υπάρχει και λίγο ποικιλία. Θα με ενδιέφερε κάτι σε enduro (λόγω θέσης οδήγησης) μεταχειρισμένο, απο 400 μέχρι 600 κυβικά για να μπορώ να κάνω και κανα μικρό ταξιδάκι με συνοδηγό. Το budget είναι 3000-3500 ευρώ.
Επειδή η εμπειρία μου σε μηχανές περιορίζεται σε παπάκια/βεσπάκια που χρησιμοποιούσα στην δουλειά και σε μερικές βόλτες που έκανα με κάποιες λίγο μεγαλύτερες απο φίλους, γιαυτό και θα ήθελα να έχει ήρεμο μοτέρ και καλό χειρισμό.
Το θέμα "κόστος συντήρησης" δεν είναι και πρωτεύον αλλά δεν θα ήθελα και μηχανή που να μου βγαίνει ο κούκος αηδόνι για να της κάνω τα service.

ΥΓ: Απο το λίγο που το έψαξα, έχω ξεχωρίσει τις suzuki freewind, aprilia pegaso και kawasaki kle. Τι γνώμη έχετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

kawasaki KLE 500 asizititi

PetranGR
03/05/2013, 11:44
καλό πάσχα και απο εμένα.

Εγώ θα σε πρότεινα το Transalp.
Αλλα και το CBF600 με ABS ,δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα. :)

TROOPER
04/05/2013, 12:16
λιγο-πολυ αυτα που προτεινουνε τα παιδια παραπανω. :beer:

tzimidis
04/05/2013, 21:27
Εάν αποκλειστικό κριτήριο είναι η οικονομία , Freewind ασυζητητί -δεν καίει ιδιαίτερα και πολύ απλά ΔΕΝ χαλάει !!! Βέβαια δεν θα σε συγκινήσει στις στροφές, εμφανισιακά δεν θα σε ξετρελλάνει, και στην εθνική με ταχύτητες πάνω από 130 χλμ/ω θα σε ζορίσει αρκετά, αλλά με λίγη φροντίδα θα σε πάει για πάρα-πάρα πολλά χιλιόμετρα.
Κάτοχος XF `97 σαν αποκλειστικό μέσο μεταφοράς, πλησιάζω τα 150.000 χιλιόμετρα, έχω αλλάξει 1 φορά μπροστινή δισκόπλακα και 2 πίσω και 1 αλυσίδα. Τίποτε άλλο πέραν των αναλωσίμων, τακάκια-λάστιχα-λάδια-φίλτρα κλπ.
Με 1,5 χιλιάρικο βρίσκεις αξιοπρεπές μηχανάκι.
Αλλιώς όλα τα προαναφερθέντα πλην Pegaso

AUFGEBRACHT
05/05/2013, 21:02
Εάν αποκλειστικό κριτήριο είναι η οικονομία , Freewind ασυζητητί -δεν καίει ιδιαίτερα και πολύ απλά ΔΕΝ χαλάει !!!

Δε νομίζω πως το Freewind καίει λιγότερο από το GS, οπότε το ασυζητητί ίσως είναι συζητήσιμο...

ztakisg16
07/05/2013, 01:26
V strom 650!!!

SONone
07/05/2013, 11:10
στα χρηματα αυτα που λες V strom 650 απαραίτητα. (μακαρι να ειχα και εγω τοσα :( )

chris k
08/05/2013, 16:41
Καλησπέρα παιδιά. Κατ'αρχάς να ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον.
Πήγα σε κάτι εκθέσεις και δοκίμασα τις vstrom και cbf 600. Ξεχώρισα την vstrom, μιας και η cbf είναι περισότερο street παρά on/off.
Kαι εκεί που είμαι 100% σίγουρος για την αγορά της vstrom, ανεβαίνω Θεσσαλονίκη για πάσχα και μαθαίνω για έναν κουνιάδο μου που πουλάει μια varadero 1000 του '05, διατηρημένη στην πένα. Στην αρχή μου φάνηκε πολύ βαριά και δύστροπη, αλλά όσο πέρναγε η ώρα κάπως την συνήθιζα. Μέχρι που μου πρότεινε να την κατεβάσω Πάτρα και σε δέκα μέρες που θα έρθει για κάτι δουλειές, αν δεν μου αρέσει να την ξαναπάρει για πάνω.
Τι να σας πώ ρε παιδιά..την ερωτεύτηκα! "Αρμα" κανονικό!!
Ήταν το πρώτο μου ταξίδι με μηχανή και δεν με προβλημάτισε στο παραμικρό. Οπότε..μάλλον θα ανέβω κατηγορία και θα την αγοράσω :)

dimzan
10/05/2013, 00:16
αν θες και τη δικη μου αποψη να προτιμησεις καποιο Vstrom παρα το varadero. Στα χρηματα που διαθετεις παιρνεις πολυ πιο καινουριο μηχανακι με abs. Επισης οσο κι αν λες οτι ειναι αρμα καποια στιγμη που θα θες να κινηθεις σε χαμηλοτερες ταχυτητες εντος πολης θα προτιμησεις το ελαφρυτερο Vstrom. Με 650 κυβικα απο V2 της σουζουκι θα εισαι απολυτα ικανοποιημενος, δε θα χρειαστεις την παραπανω δυναμη του varadero και θα κερδισεις και αρκετα και σε καταναλωση.

Αν δεν εισαι πολυ του γκαζιου δεν βλεπω ιδιαιτερο λογο να παρεις 4κυλινδρο μηχανακι. Μια χαρα ταξιδευουν και τα συγχρονα V-2 και δεν εχουν πολλους κραδασμους. Οποτε το cbf κατ εμε δε σ ταιριαζει και τοσο πολυ.


Τελος, οπως ολοι οι μηχανοβιοι, πρεπει να ανεβαιενις στη μηχανη και να σε φτιαχνει, να γουσταρεις που την οδηγεις, και να μη σκεφτεσαι μηπως να ειχα παρει το αλλο που ειναι πιο ετσι πιο αλλιως κλπ κλπ. Αμα εσυ τρελαινεσαι με το varadero παρτο και θα εισαι ευτυχισμενος. Το καλο με τις μηχανες ειανι οτι κανεις το γουστο σου πολυ πιο ευκολα (με 5.000-10.000€ πχ)απ οτι με ενα αμαξι (πχ ενα bmw Μ3 θελει 5000€ το χρονο μονο συντηρηση και βενζινες) αρα το συναισθημα μπορει να μπει μπροστα απο τη λογικη, εφοσον τα οικονομικα το επιτρεπουν




edit Τα υπολοιπα μονοκυλινδρα δε θα τα κοιταζα. Θα σε κουρασουν στο ταξιδι, και εφοσον μπορεις να παρεις μεγαλυτερο εξ αρχης δεν εχεις λογο να κανεις το συμβιβασμο

notakos600
10/05/2013, 08:26
Άπαξ και φτιάχτηκες μαζί της για οποιοδήποτε λόγο να την πάρεις, εμένα μου μύρισε έρωτας πάντως. Άσε τα κοινότοπα (άβολη στην πόλη, δεν χωράνε οι τσάντες του σούπερ-μάρκετ κλπ) είναι άνευ σημασίας.
Να πω από τώρα καλορίζικη; :beer:

chris k
10/05/2013, 16:13
@dimzan Ως προς το βάρος, έχεις απόλυτο δίκιο. Θέλει χέρια το εργαλείο! Σε αντίθεση με το vstrom που δοκίμασα που ήταν λίγο πιο ευέλικτο.
Ως προς τις επιδόσεις, προσωπικά δεν ήταν αυτός ο κύριος λόγος που την προτίμησα. Ετσι κι αλλιώς στα 130-140 βαράνε τα καμπανάκια στο "ενστικτο επιβίωσης" μου :)
Απλά κύριο λόγο στην επιλογή, έπαιξε πρώτον το γεγονός οτι ο κουνιάδος την ξέρει την μηχανή καλά (θα μπορώ να έχω μια έμπιστη και άμεση πληροφόρηση αν κάτι χαλάσει) και δεύτερον στα λεφτά που ζήταει, δεν βρήκα κάτι αξιόλογο.

@notakos Και βέβαια να το πεις! Σε μια εβδομάδα κάνουμε την μεταβίβαση :)

notakos600
10/05/2013, 16:18
Καλοτάξιδη και πάντα όρθιος τότε. :beer:

raccoon
15/06/2013, 17:57
'Ο, τι σου πρότεινε ο MikeG παραπάνω...F650GS, Transalp, Vstrom. Από εμένα όχι στο KLE επειδή προέρχεστε από αυτοκίνητο, έχετε καλομαθημένα οπίσθια και δεν θα εκτιμήσετε τη σέλα του Kawasaki... +1 και απο μένα