PDA

View Full Version : προβλημα σε rs125



tom kissas
03/05/2013, 22:59
Γεια σας παιδια, απο προχθες κατοχος ενος rs125 του 2003 , η ιστορια εχει ως εξης το μηχανακι παρατημενο βρηκα τον ιδιοκτητη και το πηρα, ο ανθρωπος εξ αρχης μου ειπε οτι ειχε προβλημα γιαυτο και το παρατησε. Εγω ειμαι λατρης των 2χρονων μαλιστα εχω 3 στην κατοχη μου (ολα ιταλικα).
1. Δεν φορτιζει η μπαταρια στην αρχη νομιζα οτι εφταιγε η μπαταρια αλλα αλλαξα μπαταρια και παλι δεν την φορτιζει
ειμαι για ανορθωτη? (ξερετε πως τον ελεγχουμε?)
2. βρηκα παραφλου στο καρτερ απο την τρομπα νερου (ειχε και φλατζοκολλα στα τσιμουχακια ) και δεν βρησκω πουθενα τσιμουχακια
3. κανει μια φασαρια στις χαμηλες στροφες και οχι παντα - διαβασα οτι ευθυνονται τα ρουλεμαν , αλλα με εναν προχειρο ελεγχο δεν νομιζω οτι ειναι τα ρουλεμαν


ευχαριστω!

289011

yiannis172
03/05/2013, 23:29
Γενικα,να ξερεις,πως τα 2χρονα μοτερ οταν καθονται καιρο κατα 90% θα βγαλουν προβλημα στα ρουλεμαν επειδη ξεραινονται,καθως δεν κολυμπανε στο λαδι και λιπαινονται μονο οταν λειτουργει.Οποτε λογικα εισαι για ενα γενικο τσεκαρισμα και αλλαγμα στα ρουλεμαν και τις τσιμουχες.

motomaniac
04/05/2013, 05:21
1. Δεν φορτιζει η μπαταρια στην αρχη νομιζα οτι εφταιγε η μπαταρια αλλα αλλαξα μπαταρια και παλι δεν την φορτιζει
2. βρηκα παραφλου στο καρτερ απο την τρομπα νερου (ειχε και φλατζοκολλα στα τσιμουχακια ) και δεν βρησκω πουθενα τσιμουχακια
3. κανει μια φασαρια στις χαμηλες στροφες και οχι παντα - διαβασα οτι ευθυνονται τα ρουλεμαν , αλλα με εναν προχειρο ελεγχο δεν νομιζω οτι ειναι τα ρουλεμαν
ευχαριστω!

289011
1 μαλλον ανορθωτης. δοκιμαζεις αλλο να δεις

2 θα βρεις σε μαγαζια με τσιμουχες, ρωτα καποιον που εχει στην περιοχη σου. δεν υπαρχεει περπτωση να μην βρεις

3 αφου διορθωσεις τ'αλλα το ρωτας σε εναν εμπειρο μαστορα αυτο.

McGyver
04/05/2013, 06:20
1. Δεν φορτιζει η μπαταρια στην αρχη νομιζα οτι εφταιγε η μπαταρια αλλα αλλαξα μπαταρια και παλι δεν την φορτιζει
ειμαι για ανορθωτη? (ξερετε πως τον ελεγχουμε?)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17006

tom kissas
04/05/2013, 11:22
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17006

thanks admin
δεν το ειχα δει!

tom kissas
04/05/2013, 12:09
1 μαλλον ανορθωτης. δοκιμαζεις αλλο να δεις
δεν εχω αλλον , μαλλον θα παρω απο ebay εναν αλλα πρωτα λεω να δοκιμασω και τις επαφες (ιταλικο ειναι...)

2 θα βρεις σε μαγαζια με τσιμουχες, ρωτα καποιον που εχει στην περιοχη σου. δεν υπαρχεει περπτωση να μην βρεις
η skf λες να εχει?

3 αφου διορθωσεις τ'αλλα το ρωτας σε εναν εμπειρο μαστορα αυτο.
παρατηρησα οτι με τον καιρο ολο και μειωνετε...

:)

motomaniac
04/05/2013, 15:05
παρατηρησα οτι με τον καιρο ολο και μειωνετε...

:)
ποιος μειωνεται?

tom kissas
04/05/2013, 15:09
ποιος μειωνεται?
ο θορυβος, ξεκινησε απο ρελαντι μεχρι τις 8 (που ανοιγει το power valve) τωρα το κανει μεταξυ 2.000 μεχρι τις 4.000 και αυτο σπανιοτερα!

motomaniac
04/05/2013, 15:26
ο θορυβος, ξεκινησε απο ρελαντι μεχρι τις 8 (που ανοιγει το power valve) τωρα το κανει μεταξυ 2.000 μεχρι τις 4.000 και αυτο σπανιοτερα!

α οκ. αστο για την ωρα. μπορει να ειναι απο το καθισιο. αμα θες ανοιξε και καθαρισε το power valve. για τον ανορθωτη μπορεις να βαλεις κι απο αλλο μηχανακι, δεν ειναι αναγκη να ειναι απο απριλια.

tom kissas
04/05/2013, 15:41
α οκ. αστο για την ωρα. μπορει να ειναι απο το καθισιο. αμα θες ανοιξε και καθαρισε το power valve. για τον ανορθωτη μπορεις να βαλεις κι απο αλλο μηχανακι, δεν ειναι αναγκη να ειναι απο απριλια.

το power valve το ανοιξα και ηταν σχετικα καθαρο γιαυτο δεν το πειραξα
ανορθωτης απο αλλο? αφου εχει φυσα δεν ξερω αν θα κανει (ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειναι γιατι μερικες φορες ψιλοφορτιζει αλλες παλι οχι)

motomaniac
04/05/2013, 20:52
ι (ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειναι γιατι μερικες φορες ψιλοφορτιζει αλλες παλι οχι)


εγω παλι ειμαι σιγουρος οτι ειναι.

tom kissas
04/05/2013, 21:38
εγω παλι ειμαι σιγουρος οτι ειναι.
μακαρι :)

motomaniac
04/05/2013, 23:23
οι ανορθωτες ειναι εξαρτηματα πραγματικα πασπαρτου. αν ξερεις τι κανεις καθε χρωμα καλωδιο μπορεις να κανεις τραμπα. ας πουμε στα χοντα ειναι συχνα ιδια τα καλωδια. ο ανορθωτης που φοραω σςτην μηχανη μου δεν ξερω καν απο τι μηχανακι ηταν..

tom kissas
09/05/2013, 15:28
οι ανορθωτες ειναι εξαρτηματα πραγματικα πασπαρτου. αν ξερεις τι κανεις καθε χρωμα καλωδιο μπορεις να κανεις τραμπα. ας πουμε στα χοντα ειναι συχνα ιδια τα καλωδια. ο ανορθωτης που φοραω σςτην μηχανη μου δεν ξερω καν απο τι μηχανακι ηταν..

δικιο ειχες!!!
Λοιπον στο καντραν σαν επιλογη ειχε Vbat και οταν δουλευει δειχνει 16.2v στο μανουαλ λεει οτι πανω απο 15v ειναι ελλατοματικος ανορθωτης!

motomaniac
09/05/2013, 20:21
δικιο ειχες!!!
Λοιπον στο καντραν σαν επιλογη ειχε Vbat και οταν δουλευει δειχνει 16.2v στο μανουαλ λεει οτι πανω απο 15v ειναι ελλατοματικος ανορθωτης!

;)
:)