PDA

View Full Version : βοηθεια σε λυσιμο-φτιαξιμο rebel



geo134
03/05/2013, 22:39
καλησπερα παιδια ειμαι μελος αρκετο καιρο παρακολουθωντας τα οσα γραφεται...σημερα χρειαζομαι την βοηθεια σας καθοτι οχι και πολυ σχετικος με μηχανες
απο συγγενη πηρα ενα rebel 1996 250cc το οποιο ειχε να κουνηθεις το λιγοτερο 2 χρονια....απο εκει και περα μολις το πηρα στα χερια μου το πηγα σε μηχανικο (χρονια στο επαγγελμα ο κυριος) ο οποιος ισχυριστικε οτι η μηχανη δεν θελει τιποτα περαν απο αυτα που αλλαξε...δηλαδη λαδι καθαρισμα καρπυρατερ καινουργια μπουζι και φρεσκια βενζινη..την παρελαβα χαρωπος χαρωπος την βαζω μπροστα και βλεπω οτι δεν περνει με τιποτα μπροστα..δωστου μηζιες να μην ξεκιναει με τιποτα...τελικα ανοιξα τσοκ και πηρε μπροστα.....απο τοτε λοιπον οποτε την αναβα εβγαζε μαυρο καπνο με μυρωδια λαδιου και το ρελαντι να ειναι ασταθες να μπερδευει και μετα απο 5-10 λεπτα να σβηνει μολις δηλαδη ζεσταθει....πηγα λοιπον στον κυριο αυτον και μου ειπε δεν ειναι τιποτα απλα τσιμπαει λιγο λαδι και ειναι λογο ακινησιας...κατι ομως δεν μου καθοταν καλα οποτε αρχιζω να ψαχνομαι στο γοογλι καθως ειμαι απειρος και ασχετος με μηχανες....τελικα βρηκα το σερβις μανουαλ και μετα απο ενα καρο tutorials με βιντεο αρχιζω να την λυνω εγω....το φιλτρο αερα ηταν αχρηστο μαυρισμενο σχησμενο και δεν περναγε αερας, παραγγειλα αλλο και το περιμενω....στην συνεχεια εβαλα μπροστα χωρις φιλτρο τα ιδια χαλια με την διαφορα οτι επερνε ποιο ευκολα και παλι ομως εσβηνε....συνεχιζω λυσιμο κοιταω τα λαδια της καταμαυρα...πεφτω στα γονατα και βλεπω οτι η βιδα του καρτερ ηταν μεσα στην μπιχλα στα αλατα και στην λασπη...κοινος παλευα 4 ωρες να την ξεδιβωσω με ενα μπουκαλακι wd 40 την ελυσα αδειασα το λαδι το οποιο βρωμαγε,προφανος δεν το ειχε αλλαξει παω και αγορασω φουλ συνθετικα 20w50 τα ριχνω μεσα και ανεβαινω προς στα πανω στα μπουζι....τα βγαζω...σε κακα χαλια και τα 2...μαυρισμενα και λαδωμενα...προφανως ουτε αυτα τα ειχε αλλαξει τα αλλαζω μαζι με μπουζοπιπες.....και σαν τελευταιο λαθος εβαζα αμολυβδη ενω περνει σουπερ...οποτε αρχισα να ψαχνωμαι για υποκαταστατα μολυβδου και βρηκα ενα της wurth...βαζω καινουργια βενζινη ριχνω και αυτο μεσα...ομολογουμενος η μηχανη ηταν ποιο σταθερη στο ρελαντι σταματησε να πεταει καπνους και να μυριζει.....και εκει που λεω οκ τα υπολοιπα οφειλονται στο μπουκωμα...ξεκιναω και στα πρωτα 100 μετρα βγαζω πρωτη για να την στριψω με τα ποδια (παραξενη αδιεξοδος) και την ακουω να πεφτουν οι στροφες του ρελαντι και σβηνει...δωστου 2-3 μηζιες να μην παιρνει με τιποτα...ακομα και με ανοιχτο τσοκ την ακουγες οτι πηγαινε να παρει μολις αφηνα την μιζα κρατουσε ενα ρελαντι της ταξης των 300 στροφων και μετα ξαναεσβηνε...παω σπιτι την αφηνω στην ακρη και μετα απο κανα 2ωρο παω να την βαλω μπροστα....παιρνει επιτοπου την αφηνω εκει να ζεσταθει παρατηρωντας μηπως καταλαβω τιποτα που θα με οδηγουσε στην λυση...και εκει που δεν ακουμπαει κανεις την μηχανη την ακους να αρχιζει να γκαζωνει μονη της και μετα απο 2-3 δευτερα να ξαναγυρναει στο ρελαντι και υστερα απο λιγο να πεφτει πολυ χαμηλα στα ορια να σβησει....και ξανα και ξανα απο την αρχη αυτος ο κυκλος μεχρι που μετα απο 5-10 λεπτα κανει ενα τσαφ εκανε τον θορυβο που κανει οταν την σβηνω εγω και εμεινε εκει...παω να την βαλω μπροστα τιποτα....ουτε με τσοκ...σε συνομιλια με πολυ καλο φιλαρακι που μικρος ειχε κανει βοηθος σε συνεργειο ειπε να βγαλω το καρπυρατερ να του το παω για καθαρισμα να τσεκαρει και τα ζιγκλερακια αν ειναι βουλωμενα..εμενα υπαρχει στο μυαλο οτι απο την θερμοκρασια που ανεβαζει εσωτερικα μεσω της διαστολης οτι χανω συμπιεση-υποπιεση-πιεση δεν ξερω τι και σβηνει.....καμια ιδεα εσεις γιατι ειμαι εδω και 3 βδομαδες πανω της και δεν μπορω να βγαλω ακρη?ειμαι διαθετιμενος να πιασω κατσαβιδι αλλωστε πρεπει να ξερεις απεξω τι καβαλας

notakos600
04/05/2013, 08:56
Ξεκινώντας, πάρε την λεκάνη με τα παλιά λάδια, πέτα μέσα στη λεκάνη τα μπουζί και το φίλτρο αέρα που άλλαξες, πήγαινε στο μαγαζί του ''μάστορα'' και άδειασε την λεκάνη στο κεφάλι του.
Ευχήσου του Καλή Ανάσταση και φύγε σαν κύριος.
Την επόμενη εβδομάδα με το καλό όταν θα έχεις χωνέψει το αρνάκι και τα παρελκόμενα, βρες ένα φιλαράκι σου που να μυρίζει από μηχανάκια και στρωθείτε μαζί να το συμαζέψετε το μηχανάκι.
Επειδή από όσα διάβασα παραπάνω σε κόβω λάτρη του τσοκ, χρειάζεται μέτρο στη χρήση του.
Αυτά τα ολίγα και ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

nikolas1709
04/05/2013, 09:27
το καρπυρατερ σιγουρα θα θελει καθαρισμα θα εχει πιασει νυχτεριδες και αραχνες

geo134
07/05/2013, 13:36
λατρης του τσοκ δεν ειμαι ειναι ο μοναδικος τροπος να παρει μπροστα.....λεω να αφησω τα πειραματα με φιλαρακια και με και καλα γνώστες του ειδους και να βρω ενα συνεργειο να την παω καθως με ζοριζει και οτι πρεπει να περαστει απο κτεο
μεχρι μια 300αρα μπορω να την ακουμπισω λογο δωρου πασχα....καμια προταση?μενω βορεια προαστεια και ειναι ρισκο να την παω σχετικα μακρια απο εδω οποτε καλο θα ηταν βολικο να βρω ενα εμπιστο συνεργειο εδω τριγυρω