PDA

View Full Version : Πως βάζω μπροστά (CBF-250)



oulas
04/10/2005, 09:32
H σωστη διαδικασια για να μην ξελιγωνεις την μιζα ειναι εξης:

Ανεξαρτητα σε ποια θεση εχεις το τσοκ, (το χρησιμοποιεις αναλογα την θερμοκρασια, οπως ακριβως λειει το service manual) πριν καν πατησης την μιζα. μαζευεις τα μποσικα του γκαζιου, και κατοπιν το ανοιγεις για 1 ποντο ( λιγο δηλαδη)

Εχοντας το χερι σου σταθερο στο στο λιγο ανοιγμενο γκαζι, πατας την μιζα.

Τωρα θα παρατηρισεις οτι θα παρει πολυ πιο γρηγορα απο τις αλλες φορες, και αν εχεις ανοιξει απο πριν σωστα το γκαζι οι στροφες θα ειναι καρφωμενες στις 3000.

Το κρατας ετσι σταθερο για 30 δευτερα και φευγεις.

Για τα πρωτα 5 λεπτα της οδηγησεις σου, η αλιως μεχρι το μηχανακι να πιασει ρελαντι, διγμα οτι εχει ζεσταθει, να πηγαινεις μεχρι 5000 στροφες. Μετα σκιστο!

oulas
04/10/2005, 09:42
Οπως ανεφερε ο φιλος Billy, το manual πανω στο θεμα λεει:


Μια ερώτηση να κάνω και εγώ αφού λόγω απειρίας μπορεί να κάνω κάτι λάθος.Στο βιβλίο του κατασκευαστή λέει ότι για θερμοκρασίες αέρα μέχρι +35C πρέπει να ανοίγεις τον αέρα για 30 δευτερόλεπτα και μετά να κρατάς σταθερό το γκάζι γύρω στις 3000 στροφές και οπωσδήποτε να μην ανοίγεις το γκάζι όταν πατάς τη μίζα για να πάρει μπρος. Στο δικό μου το μηχανάκι πάντως με ανοιχτό τον αέρα δεν παίρνει μπρος χωρίς να ανόιξω λίγο το γκάζι. Μήπως συμβαίνει και σε κανένα από σας ή θα έπρεπε να ελέγξω κάτι.Αυτό γίνεται από την ημέρα που το πήρα (Ιούνιος) μέχρι και σήμερα.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Η παραπανω μου απαντηση ερχετε σε αντιπαραθεση με το manual, οσο αναφορα το θεμα, μην ανοιγω το γκαζι οταν παταω μιζα.


Παιδια πιστευω πως σε κανενας μας δεν παιρνει μπροστα εχοντας το τσοκ στον αερα και μονο με την μιζα!


Αυτο ισως να γινετε εαν ο κινητηρας δεν ειναι τοσο σφιχτος οπως τωρα, μετα απο αρκετα χιλιομετρα δηλαδη.

pelargos1
04/10/2005, 10:54
Εγω παντως το τωρα που εχει κρυο το πρωι και θελει τσοκ το μονο που κανω ειναι να ανοιγω τερμα το τσοκ και να παταω απαλα τη μιζα.Το γκαζι ουτε που το αγγιζω.Και μεχρι να βαλω το κρανος και να ανεβω εχει ζεσταθει αρκετα και κλεινω το τσοκ.

Αν δεν χρησιμοποιησω τσοκ απλα παταω απλα παλι μιζα και μολις παρει μπροστα δινω ελαχιστο γκαζι μεχρι τις 1500 για λιγο εως δω οτι δεν μου σκορτσαρει.

ΙΠΠΕΑΣ
04/10/2005, 11:17
Συμβουλή από πρώην ΝΧάκια:

Αν έχετε τη μηχανή σας σε ανοιχτό χώρο και όχι σε υπόγειο χώρο στάθμευσης τότε τα κρύα πρωϊνά να κάνετε τα εξής (αν δεν βαριέστε) :

Βάλτε 2η ταχύτητα στο κιβώτιο της μηχανής σας και σπρώστε το 10-15 εκατοστά μπροστά και ξανά πίσω και επαναλάβετε. Εγώ με το NXάκι είχα το πρόβλημα ότι η μίζα γύρναγε, κάνοντας ένα γρρρρ , κάνοντας όμως ένα διαφορετικό θόρυβο από το κανονικό όταν έκανε κρύο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ότι δεν έπαιρνε μπροστά :confused: . Όταν κατάλαβα ότι ζοριζόταν η μίζα, σκέφτηκα αυτή τη πατέντα και η μίζα δεν ξανάκανε αυτό το θόρυβο.

Ελπίζω τα CBF να μην έχουν την ίδια μίζα με τα ΑΧ,ΝΧ, degree

:wave2:

johnpan
04/10/2005, 11:47
πάντως το να καρφώνεις τη βελονα στις 3000 σαλ από το πρώτο δευτερόλεπτο που παίρνει μπροστά ο κινητήρας κάνει μεγάλη φθορά. Πολύ μεγάλη.

Υπήρχε κάπου ένα site που έλεγε ότι η κλασσική γκαζιά για να πάρει μπρος είναι ό,τι πιο κακό μπορείς να κάνεις για τη ζωή του κινητήρα.

Εγώ ανοίγω ελάχιστα το γκάζι και όλο το τσοκ και δεν το πάω στις 3000, άντε μέχρι 2000. Προτιμώ να αργήσει να ζεσταθεί κι ας σβύσει 1-2 φορές στα πρώτα φανάρια, ή να κρατάω ελάχιστα το γκάζι ανοιχτό ώστε να μη σβύνει, παρά να το ζεσταίνω τόσο βίαια στις 3000.

ΙΠΠΕΑΣ
04/10/2005, 12:38
Από την άλλη θα κάνεις σχεδόν 3πλάσιες μιζιές από τους υπόλοιπους χρήστες της μηχανής. Οπότε θα φθείρεις γρήγορα τη μίζα. Εννοείται ότι καλό είναι να ζεσταίνουμε το πρωϊ τη μηχανή για 5-10 λεπτά γιατί όταν βγαίνουμε στο δρόμο τη ζορίζουμε στα φανάρια ενδεχομενώς και με περισσότερες από 3000 στροφές που κάποιοι χρησιμοποιούν, εν στάσει για το ζέσταμα.

jasper
04/10/2005, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Εννοείται ότι καλό είναι να ζεσταίνουμε το πρωϊ τη μηχανή για 5-10 λεπτά .


Σαφώς και είναι καλό αλλά στις 7 παρά το πρωί :ZZZ: 5-10 λεπτά είναι ένας αιώνας!!! Μέχρι να φορέσουμε κράνος, μπουφάν, γάντια και πολύ της είναι. Τα μηχανήματα είναι για να κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη και καλύτερη. Εγώ προτιμώ να δώσω λίγα ευρώ παραπάνω και να βάλω συνθετικό λάδι που αποκτά πιο γρήγορα τις επιθυμητές ιδιότητες.

oulas
04/10/2005, 14:30
jonpan, ακομα με ανοιχτο τσοκ ξεκινας;
:rotflmao: :rotflmao:

Ρε θα φωναξω τον oldman λεμε, να μας πει.

OldMan
04/10/2005, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ρε θα φωναξω τον oldman λεμε, να μας πει.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Den echo CBF kardia mou ...!!

Ρε σεις, αφού όλοι με κάποιο τρόπο βάζετε μπροστά το μηχανάκι σας, γιατί "ξύνεστε" ??

Λοιπόν, τα εύσημα απονέμονται στον oula, με μόνη ένσταση το άνοιγμα του γκαζιού (με τραβηγμένο τσοκ) !!


Τάχιστα και ΠΑΡΑ πολύ απλοποιημένα:

Το μοτέρ, όταν είναι κρύο, χρειάζεται πιο "πλούσιο" μίγμα, από το "κανονικό".
Αυτό το πράγμα γίνεται με το τράβηγμα του τσοκ (Cold Start Button ελληνιστί...).
Στην ουσία (και μην πεταχτεί κανένας και αρχίσει για iddle jet, cut-away throtle και επιμέρους κυκλώματα 1/4....), αυτό που κάνει το τσόκ είναι να "ανεβάζει" το slide του καρμπυρατέρ σε τέτοιο ύψος, ώστε να δημιουργείται το "πλούσιο" μίγμα. (Η έκφραση "τραβάω τον αέρα", αυτό ακριβώς εννοεί...).

Το λίγο άνοιγμα του γκαζιού, ΔΕΝ βοηθάει σε τίποτε (αφού το slide είναι ήδη σηκωμένο - σεμνάαααα...), αλλά μόνο στο πάρσιμο των "μπόσικων" της ντίζας.

Το πολύ άνοιγμα του γκαζιού, φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα, γιατί "σηκώνουμε" κι'άλλο το slide, οπότε "γειά σου πλούσιο μιγματάκι:wave2: )
(Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να βρωμάμε "άκαυστη" για μερικές πιστονιές...)

In fact, τα πράγματα δεν γίνονται καθόλου έτσι, αλλά σαν γενική ιδέα λειτουργίας του τσοκ είναι σωστή !!!

Το "ξεκόλλημα" των δίσκων του συμπλέκτη είναι μια καλή ιδέα, ειδικά όταν κάνει αρκετό κρύο, γιατί οι μισοί (+ ένας) από τους δίσκους γυρίζουν μαζί με τον στρόφαλο, οπότε (λόγω χαμηλής ρευστότητας του - κρύου - λαδιού) "ζορίζουν" την εκκίνηση του μοτέρ...

.
.
.
.
Που να είχατε και κανένα Δίχρονο Diesel ...!!!
:wave2: :beer: :wave2:

SnakeMJK
04/10/2005, 18:43
Να μην γράψω κ εγώ πως βάζω μπρος; :cool:

Ζεστές μέρες, μίζα χωρίς γκάζι, χωρίς τσοκ. Καρφώνω πρώτη και φύγαμε.

Κρύες μέρες, μίζα με λιιιιιγο γκάζι, με το που πάρει μπρος, μισό τσοκ χωρίς γκάζι και αναμονή 30 δευτερολέπτων.

Σε ουδεμία περίπτωση δεν λιώνω τη μίζα. Επίσης να σημειώσω ότι το μηχανάκι φυλάγεται σε ένα υπόγειο γκαράζ με τρελή υγρασία, το οποίο σημαίνει ότι όλες οι μέρες για αυτό είναι κρύες!

oulas
04/10/2005, 19:00
Σε ευχαριστουμε oldman για την συμβολη σου στο thread:wave2:

Επιτελους ακουσα και εγω μια καλη κουβεντα απο ατομο του foroum:lol:

idi
04/10/2005, 22:31
σοβαρη ζημια ε?

ξερετε κανενα που χαλασε το μηχανακι του γιατι δε το εβαζε μπρος "σωστα"???

αμαν ρε παιδια... καντε καμια βολτα, σκιστε το

μηχανακι ειναι !!!

ΙΠΠΕΑΣ
04/10/2005, 23:15
Το "ξεκόλλημα" των δίσκων του συμπλέκτη είναι μια καλή ιδέα, ειδικά όταν κάνει αρκετό κρύο, γιατί οι μισοί (+ ένας) από τους δίσκους γυρίζουν μαζί με τον στρόφαλο, οπότε (λόγω χαμηλής ρευστότητας του - κρύου - λαδιού) "ζορίζουν" την εκκίνηση του μοτέρ...

Ευτυχώς που ήρθες φίλε μου να με δικαιώσεις για το εμπρός πίσω("για ξεκόλλημα") στο ΝXάκι που είχα γιατί αυτό το τρελόγατο, ο ρεζεγκέτ με απλά λόγια με σνόμπαρε εμμέσως για τη σχολαστικότητα μου κατά την εκκίνηση.

Ρεζεγκέτ ελπίζω να μην μπλέξεις στο μέλλον με κανένα ελλατωματικό μεταχειρισμένο όπως εγώ γιατί τότε δεν θα γελάς καθόλου με τα παθήματα μου :wave2:

Alchimistis
10/10/2005, 16:50
σοβαρη ζημια ε?

ξερετε κανενα που χαλασε το μηχανακι του γιατι δε το εβαζε μπρος "σωστα"???

αμαν ρε παιδια... καντε καμια βολτα, σκιστε το

μηχανακι ειναι !!!


+1000
Παιδια έχω παρατηρήσει οτι έχει γίνει η κατηγορία λιγακι υπερβολικη εως μηγιάγγιχτη(έτσι γραφεται?)
με θέματα το σωστο ξεκίνημα,πως να κατεβάζουμε το νυχι,πως να παταμε την κόρνα και αλλα τετοια κουλά...εγω πιστευω οτι ολα αυτα προκειπτουν απο την τεραστια καβλα μας που δεν μας την καλύπτει πλήρως το cbfaki...
Φιλικα....ο αλχημιστής της γειτονιάς σας

johnpan
11/10/2005, 11:28
Αλχιμιστή μην ξεχνάς ότι το cbf250 είναι starter bike και έτσι είναι λογικό να έχουν πολλές απορείες αρχαρίων στο sub-forum μας. Είμαστε εδώ για να βοηθάμε και να βοηθιόμαστε. :beer: