PDA

View Full Version : Ανεβασμα 72 κυβικων σε honda c50 12volt



Vly
04/05/2013, 14:54
καλησπεριζω .....παιδια θελω την βοηθεια σας εχω και γω το αθανατο της σειρας των honda το ακαταμαχητο honda c50 12volto ή αλλιως στογγυλοφαναρο....το χω για δουλειες μεσα στην πολη και ειναι μανουλα...αλλα εδω και καιρο θελω να το ανεβασω για να γινει λιγο πιο αερατο και νευρικο μιας και ειναι 20αετιας και εχει πεσει αρκετα..σκεφτομαι για 72cc και οχι παραπανω γιατι θα μου ζητησει και αλλα μετα "καταλαβενετε"...... ενα κυλινδροπιστονακι ειναι πιστευω κομπλε..συνοπτικες διαδικασιες....θελω να μου πειτε αν συμφωνειτε...αν θα επηρεαστει μηχανικα που θα το ανεβασω και τη ανταλακτικα(κυλινδρος ,πιστονι,ζιγκλερ καρμπυρατερ) πιστευτε οτι πρεπει να του βαλω για να αντεξει αρκετο καιρο ακομα χωρις προβληματα????? ευχαριστω!!!

demk6
04/05/2013, 15:25
εγω θα σου ελεγα να το κανεις 51χιλ με καρμπ απο αστρα και κεφαλι απο αστρα και θα βγει γυρω στα 82κυβ και θα παθεις πλακα και το πως παει αλλα και απο αξιοπιστια

audioslave
04/05/2013, 15:38
Το ειχα κανει 72κυβικα και μετα 51 χιλιοστα.Θα σου προτεινα το 2ο γιατι και τραβαει καλα και δεν ειναι κανα πειραγμα ακραιο ουτως ωστε να εχεις προβληματα κτλπ.

Vly
04/05/2013, 15:57
Το ειχα κανει 72κυβικα και μετα 51 χιλιοστα.Θα σου προτεινα το 2ο γιατι και τραβαει καλα και δεν ειναι κανα πειραγμα ακραιο ουτως ωστε να εχεις προβληματα κτλπ.

επειδη το ειχα συζητησει με διαφορους γνωστους απο μαγαζια με ανταλακτικα μου ειχε πει οτι για να γινει πανω απο 72 θα χρειαστω εξτρα πραγματα οπως ειπε (και ο φιλος παραπανω) κεφαλες ,βαλβιδες,καρμπυατερ, και κανονικα χρεαζεται και μπιελα γιατι μετα απο καποια χιλιομετρα υπαρχει πιθανοτητα λογω των πολλων κυβικων να την "βαρεσει" ...οποτε το ολο θεμα συνεπαγεται με εξτρα ή παραπανω χρηματα...για αυτο αρκεστηκα στο κυλινδροπιστονο και καποια αλλαγη ζιγκλερ για καλυτερη αποδοση καυσης ,μιγματος,και "ταχυτητας"....ευχαιστω παντως για τις αποψεις σας...αν γνωριζετε πληροφοριες για καποιο πιστονακι αξιοπιστης μαρκας και ζιγκλερωμα για το μαμα καρμπυρατερ θα μου ηταν αρκετα χρησιμες ..

notakos600
04/05/2013, 16:48
Πάρε ένα κιτάκι για 12βολτο (κύλινδρος-πιστόνι-φλάντζες), γρανάζωσέ το λίγο πιο μακρύ και θα έχεις ένα βελτιωμένο παπάκι που θα σε ικανοποιήσει απόλυτα.
Καρμπυρατέρ, μπιέλα, κεφαλή, στρόφαλο, άφησέ τα για το επόμενο στάδιο.

NIKOS132
04/05/2013, 20:18
φιλε μου εχω τσαλι που αν δεν κανω λαθος εχει τον ιδιο κινητηρα μονο που ειναι τριταχυτο το εκανα 72 και ειδα μεγαλη διαφορα και τα ιδια περιπου σε καταναλωση και αξιοπιστο του πινω το αιμα καθημερινα...προτιμησε ιαπωνικα κυλινδρομπιστονα και οχι κινεζικα δεν ειναι τρελη διαφορα...τα γνησια ειναι πανακριβα η εμενα μου φαινονται επειδη ειμαι φοιτητης :p

NIKOS132
04/05/2013, 20:35
α και κατι που ξεχασα το καρμπυλατερ δεν το αλλαξα γτ θα εβαζα κανα κινεζικο αντι keihin που ειχε πανω απτη μανα τ και παει μια χαρα....

kerver0s
05/05/2013, 21:03
παντα στις σωστες μετατροπες πρεπει να εχουμε τις βασεις ξεκινα απο το να βαλεις εναν 70αρι στροφαλο γιατη εαν δεν αλαξεις κ αφησεις το 50 αρι στροφαλο τοτε πολλη γρηγορα θα σου δωση τη μπιελα στο χερι χωρια οτι θα σου δημιουργηση ζημια στα κυλινδροπιστονα κ θα τα ξαναλαξεις
οσο για την κεφαλη αν βαλεις την 72 αρα να ξερεις εχει αρκετα μεγαλες βαλβιδες θα σε ευχαριστησει κ ενοητε οτι θα βαλεις φουλ μπομπε πιστονι τωρα εαν θες λογο οικονομικου αφηνεις την 50αρα την κεφαλη με φλατ πιστονι εξαρταται ποσο μπορεις να διαθεσεις......οσο για το καρμυρατερ ενα 17αρι keihin einai οτι πρεπει αξιζει τον κοπο να βαλεις κ μια ηλεκτρονικη αλλη αν βαλεις απο astra θα σε καληψει μια χαρα δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω