PDA

View Full Version : ΦΙΛΤΡΟ V-STROM 650



vagelakism
04/05/2013, 22:09
META ΑΠΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ TOY...[ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ].ΤΗΝ 5 ΦΟΡΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ.... ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΩ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΚΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ..[ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΩΝ ΦΙΛΤΡΩΝ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ!!!]ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.....ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΜΗΧΑΝΗ...ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ..ΑΨΟΓΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ.. ΕΒΑΛΑ ΦΙΛΤΡΟ ΑΠΟ FORD FIESTA!!ΚΟΣΤΟΣ?? 20 ΕURO...

black sheep
05/05/2013, 08:55
για ανάλυσε το λίγο παραπάνω αν θες....

vagelakism
05/05/2013, 10:57
ΚΟΙΤΑ ΕΙΧΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΤΑ ΨΗΛΑ( ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ...)ΕΚΑΝΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ..ΞΕΚΙΝΟΥΣΕΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ -ΔΙΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ...ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟ ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΛΛΩΝ...Η SUZUKI ΕΧΕΙ 2 ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ..ΚΟΣΤΟς ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΕΥΡΟ.ΤΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙ 23 ΕΥΡΟ ΑΝΤΕ ΠΕς ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ... ΤΟ ΑΛΛΟ???
ΚΑΙ ΓΙΆΥΤΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΕΤΣΙ...ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ & ΓΝΩΣΗ.ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΠΛΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΜΑΥΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ...

lakou636
11/05/2013, 11:50
καμια φωτο?

GiannisBlessed
11/05/2013, 15:07
και εγω εβαλα φιλτρο βενζινης στην μηχανη μου απο αμαξι.
αλλα δεν το εβαλα απο εξω. το εβαλα μεσα στο ρεζερβουαρ.
ειναι διπλο σε μεγεθος και θα βγαλει χιλιαδες κμ μεχρι να γεμισει.
η διαφορα στο κοστος τεραστια αφου ενα φιλτο αυτοκινητου εχει περιπου 5-15ε
ενω για το cbr αν θυμαμαι καλα 50?κατι τετοιο.

DrBig
11/05/2013, 16:29
ΚΟΙΤΑ ΕΙΧΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΣΤΑ ΨΗΛΑ( ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ...)ΕΚΑΝΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ..ΞΕΚΙΝΟΥΣΕΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ -ΔΙΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΝΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ...ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟ ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΛΛΩΝ...Η SUZUKI ΕΧΕΙ 2 ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ..ΚΟΣΤΟς ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΕΥΡΟ.ΤΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙ 23 ΕΥΡΟ ΑΝΤΕ ΠΕς ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ... ΤΟ ΑΛΛΟ???
ΚΑΙ ΓΙΆΥΤΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΕΤΣΙ...ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ & ΓΝΩΣΗ.ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΠΛΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΜΑΥΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ...

Αν καταλαβαινω σωστα, το φιλτρο σου προστατευει τα ιντζεκτορς αλλα δεν προστατευει την τρομπα απο τσι βρωμιες...

vagelakism
13/05/2013, 09:08
πριν την αντλια εχω βαλει σητα απλα για να την προστατευει απο μεγαλα κομματια που θα δημιουργουσαν προβλημα στις φτερωτες της αντλιας..

vagelakism
13/05/2013, 09:09
δεν θα ηταν καλυτερο να το εβαζες εξω για να γλυτωσεις μελλοντικο βαλε -βγαλε

DrBig
13/05/2013, 09:13
πριν την αντλια εχω βαλει σητα απλα για να την προστατευει απο μεγαλα κομματια που θα δημιουργουσαν προβλημα στις φτερωτες της αντλιας..

Εχεις καμια φωτο απο την σιτα?

agamoi-thytai
13/05/2013, 10:06
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες και ίσως και κάποιες φωτογραφίες.
Έχει σημασία να καταλάβουμε τι ακριβώς έκανες...

vagelakism
20/05/2013, 08:35
φωτο απο το εσωτερικο τις αντλιας δεν εχω βγαλει..μπορω να βγαλω το πως ειναι απο εξω...(αλλα δεν νομιζω να βοηθησει).οταν το ειχα φτιαξει ημουν αρκετα αφοσιωμενος εκει και δεν σκεφτηκα καθολου μια φωτο..

MARKOS-V
11/07/2013, 16:13
αυτο γινεται μονο στα μεχρι τα 2007 μοντελα.
απο τα 2007 κ μετα δεν γινεται αυτη η πατεντα με το εξωτερικο φιλτρο
οποτε εμεις οι...νεοι αναγκαστηκα θα βγαζουμε αντλια κ θα αλλαζουμε το φιλτρακι που κανει 25 ευρω